Αποστολέας Θέμα: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?  (Αναγνώστηκε 105126 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanos-13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #150 στις: 24/12/07, 12:07 »
Παιδια,μολισ αρχισα μονοσ μου κιθαρα.εχετε καμια συμβουλη?
εχω μαθει μονοσ μου μονο τα βασικα,αλλα με τις συγχορδιεσ τα μπουρδουκλωνω. 8)       
 ???πλζ help me.ξερετε κανενε καλο σιτε για εκμαθηση  συγχορδιων?
 ???
    [/list]

    Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

    • Παλιός
    • ****
    • Μηνύματα: 483
    • Φύλο: Άντρας
    • Fox-2 kill...
      • Προφίλ
      • Ο προσωπικός μου χώρος :p
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #151 στις: 24/12/07, 12:09 »
    Αν λες για το πιάσιμο και τις διάφορες θέσεις δοκίμασε αυτό: http://www.sendspace.com/file/3duqq3

    Αποσυνδεδεμένος thanos-13

    • Περαστικός
    • *
    • Μηνύματα: 10
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #152 στις: 24/12/07, 22:57 »
    thanx.υπαρχει κανενα σαιτ για ευκολη εκμαθηση κιθαρας?
     ;) ::)και κατι αλλο.γενικα ποια ειναι τα βασικα βηματα για την κιθαρα?

    Αποσυνδεδεμένος Vaiking

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 881
    • Φύλο: Άντρας
    • Why should I sit and sigh...
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #153 στις: 26/12/07, 11:21 »
     Βημα πρωτο: Αγοραζεις μια κιθαρα :P
     Βημα δευτερο: Εξοπλιζεσαι με πολλη υπομονη κι επιμονη.
     Βημα τριτο: Βρισκεις εναν "καλο" δασκαλο να σε καθοδηγησει. Αν δεν υπαρχει, ασχολεισαι μονος σου με διαφορα βιβλια και βιντεο που κυκλοφορουν αλλα και με το αυτι σου (αν πιανει).
     Βημα τεταρτο: Παιζεις ολη την ωρα κυνηγοντας πρωτα τον καθαρο ηχο και το μετρημενο παιξιμο και μετα την ταχυτητα και τα διαφορα "κολπακια" της κιθαρας.
     Βημα πεμπτο: Δεν τα παρατας με τιποτα, ακομα κι αν νιωθεις πως το παιξιμο σου "σκαλωνει" κατα καιρους.
     Βημα εκτο: Δε δινεις σημασια στα πικροχολα και κακοπροαιρετα σχολια που σιγουρα θα ακουσεις απο διαφορους.
     Βημα εβδομο: Αν αρχισεις και τα πηγαινεις καλα, κρατας τα μυαλα σου στο εδαφος και το καλαμι εξω απο το σπιτι ;)
     Αυτα...
    The most important second of our lives is the last one...

    Αποσυνδεδεμένος thanos-13

    • Περαστικός
    • *
    • Μηνύματα: 10
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #154 στις: 26/12/07, 18:05 »
    nai ρε συ τα ξερω αυτα.αλλα ποια κεφαλαια περιλαμβανονται στην εκμαθηση?
    π.χ(συγχορδιες) ;D

    Αποσυνδεδεμένος daemon

    • Περαστικός
    • *
    • Μηνύματα: 1
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #155 στις: 31/12/07, 16:21 »
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

    Έκανα 2,5 χρόνια κλασσική κιθάρα σε ωδείο στο Λύκειο, μετά σταμάτησα λόγω πανελληνίων και στη συνέχεια στο πανεπιστήμιο μονίμως "δεν είχα χρόνο". Στο 1ο έτος να πάρουμε μια σειρά, στο 2ο 3ο 4ο να πάρουμε το proficiency, μετά να πάρουμε το πτυχίο... Συν το γεγονός ότι τότε αυτό που κυρίως ενδιέφερε ήταν να μάθουμε να βγάζουμε τραγούδια για να ρίξουμε καμμιά γκόμενα και να το παίξουμε και λίγο μούρη και όχι τόσο η μουσική, την άφησα. Σημασία έχει ότι τώρα που είμαι 25 αποφάσισα να (ξανα) αρχίσω, όντας πιο συνειδητοποιημένος -  έτσι πιστεύω τουλάχιστον - (από το μηδέν εννοείται αφού μετά από τόσα χρόνια το μόνο που θυμάμαι είναι καμμιά 10ριά ακκόρντα - τα δε δάχτυλά μου έχουν σκουριάσει και ούτε ένα απλό άρπισμα δεν μπορώ να βγάλω) αλλά έχω ένα μικρό πρόβλημα. Το ωδείο στο οποίο πήγαινα έχει κλείσει (συνοικιακό γαρ) και ο δάσκαλος που μου έκανε τότε ούτε ξέρω πού βρίσκεται τώρα (είμαι ίσως από τους λίγους που δεν έχει κανένα μα κανένα παράπονο από το δάσκαλό του). Έτσι αποφάσισα φέτος σιγά σιγά να ξαναρχίσω και σκέφτομαι τις εξής επιλογές: α) σε κάποιο ωδείο τύπου Φίλιππος Νάκας (αλλά δεν ξέρω τί γίνεται από τιμές) β) να πάρω βιβλία για κάνα χρόνο μέχρι τον Σεπτέμβρη να θυμηθώ αυτά που έκανα και να πάω από του χρόνου σε ωδείο.

    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πόσο περίπου παίζουν οι τιμές στα ωδεία και τί από τα 2 είναι προτιμότερο να κάνω. Επίσης αν τελικά κάνω το (β) τί βιβλία να προμηθευτώ (εκείνα που είχα τότε δυστυχώς έχουν μετακομίσει 400 χλμ μακριά από εδώ μαζί με άλλα βιβλία λόγω έλλειψης χώρου :( ).

    Kαλές γιορτές και καλή χρονιά. :)

    Edit: Απ ότι θυμάμαι τότε έκανα τον Κιθαρόκοσμο (νομίζω 3) και ένα του Sagreras.
    « Τελευταία τροποποίηση: 31/12/07, 16:41 από daemon »

    Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 1654
    • Φύλο: Άντρας
    • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #156 στις: 03/01/08, 13:00 »
       στα ωδεια κατω απο €100/μηνα δε παιζει να βρεις! Τωρα βιβλια υπαρχουν πολλα, του Μπαλταζανη ειναι
    ψιλοευκολα για αρχαριους απο κει και υστερα ο,τι βρεις στο .net
    Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
    θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
    να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

    Αποσυνδεδεμένος Louminis

    • Επισκέπτης
    • **
    • Μηνύματα: 74
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #157 στις: 03/01/08, 22:35 »
       στα ωδεια κατω απο €100/μηνα δε παιζει να βρεις! Τωρα βιβλια υπαρχουν πολλα, του Μπαλταζανη ειναι
    ψιλοευκολα για αρχαριους απο κει και υστερα ο,τι βρεις στο .net

    στο ωδείο που πήγαινα 40 γιούργια το μήνα πλήρωνα... ;)

    Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 1654
    • Φύλο: Άντρας
    • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #158 στις: 04/01/08, 16:06 »
       ...ποτε και για ποια μαθηματα?
    Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
    θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
    να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

    Αποσυνδεδεμένος Louminis

    • Επισκέπτης
    • **
    • Μηνύματα: 74
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #159 στις: 06/01/08, 20:47 »
       ...ποτε και για ποια μαθηματα?

    4 μαθήματα το μήνα, 1 μάθημα τη βδομάδα, η τιμή ίσχυε για μαθήματα κιθάρας πιάνου, βιολιού, θεωρίας κτλπ

    Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 1654
    • Φύλο: Άντρας
    • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #160 στις: 07/01/08, 10:39 »
    4 μαθήματα το μήνα, 1 μάθημα τη βδομάδα, η τιμή ίσχυε για μαθήματα κιθάρας πιάνου, βιολιού, θεωρίας κτλπ

       δηλαδη για πιανο και θεωρια 40+40=80? Καλα ειναι! Οι τιμες που ποσταρα πιο πανω ειναι και για μαθηματα θεωριας συναμα!
    Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
    θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
    να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

    Αποσυνδεδεμένος Louminis

    • Επισκέπτης
    • **
    • Μηνύματα: 74
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #161 στις: 07/01/08, 15:43 »
    βσκ θεωρία είναι 30 γιούργια το μήνα (τώρα το έμαθα, δν έκανα θεωρία ποτέ μ) :P

    Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 984
    • Φύλο: Άντρας
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #162 στις: 06/07/08, 23:05 »
    Τα μόνα πραγματα που εχω να πω είναι

    1) 5 χρονια που ειμαι σε ωδειο δεν εχουν παει στραφει !
    2) Μόνο στο Ωδείο μαθαίνεις μουσική,ό,τι άλλο είναι απλώς ημιμάθεια!

     ;)

    Αυτό πρέπει να είναι πολύυυυ λάθος. Πόσοι καλλιτέχνες είναι αυτοδίδακτοι, και πόσοι μάθαν εκτός ωδείου άραγε? :P

    Αποσυνδεδεμένος Vaiking

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 881
    • Φύλο: Άντρας
    • Why should I sit and sigh...
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #163 στις: 10/07/08, 20:15 »
    Μην ξεγελιεστε παιδια... Δεν πιστευω πως υπαρχουν-σημερα τουλαχιστον- 100% αυτοδιδακτοι μουσικοι. Ακομα κι αν καποιος εμαθε μονος του να παιζει σχετικα καλα, καποια στιγμη η ελλειψη γνωσεων και πιο σωστης τεχνικης του βγηκε στην πορεια και αναγκαστηκε να μελετησει πιο... ακαδημαικα. Εξακολουθω να πιστευω πως ενας σωστος δασκαλος ειναι ο'τι καλυτερο (εντος η εκτος ωδειου). Και αυτο γιατι τα τυχον λαθη που θα κανει καποιος δε θα τα εντοπισει το βιβλιο.. ο δασκαλος θα το κανει. Και επισης ο δασκαλος θα κληθει να λυσει επιμερους προβληματα που διαφερουν απο μαθητη σε μαθητη. Λιγα χρονια κοντα σε ενα δασκαλο θεωρω πως ειναι απαραιτητα. Απο εκει και περα μπορει και μονος του καποιος να εξελιξει το παιξιμο του
    The most important second of our lives is the last one...

    Αποσυνδεδεμένος menegakis

    • Περαστικός
    • *
    • Μηνύματα: 6
    • Φύλο: Άντρας
    • MENEGAKIS η μηχανη του θανατου!
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #164 στις: 29/12/08, 00:12 »
    εγω εκανα για 2 χρονια μαθημα ηλεκτρικη και στο τριτο αρχισα θεωρεια γτ εβλεπα οτι χρειαζοταν για πολλα χρησιμαπραγματα οπωσ να φτιαχεισ ενα ακορντο. βασικα θεωρεια πρεπει να τα μεταφερεισ ολα αυτα στη κιθαρα. οχι μονο να τα μαθαινεισ γτ ετσι δε θα τα χρησιμοποιησεισ ποτε. το θεμα ειναι να 3ερεισ τι θελεισ.μςτα απο 2 χρονια εγω η3ερα.

    Αποσυνδεδεμένος armagedon

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 921
    • Φύλο: Άντρας
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #165 στις: 30/12/08, 07:23 »
    Δεν εχω παει σε ωδειο,αρα δεν εχω προσωπικη πειρα στο θεμα.Αυτο ομως που βλεπω υστερα απο καποια χρονια,ειναι η αναγκαιοτητα του να ξερεις τη μουσικη θεωρια.πιστευω επισης οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο αν εχεις καλο δασκαλο.Στις παρτιτουρες αν ξερεις να τις διαβαζεις (και αν ειναι σωστες,γιατι στην ροκ,πολλες φορες εχουν λαθη,)βρισκεις λεπτομερειες που οσο καλο αυτι να εχεις θα παιδευτεις πολυ για να τις βρεις.Πιστευω οτι χρειαζεται καποια εκπαιδευση με ενα καλο δασκαλο που ομως να σου δειχνει την ουσια, και να αφηνει περιθωρια και να ΕΠΙΔΟΚΙΜΑΖΕΙ προσωπικες πρωτοβουλιες..
    sweet music of my soul...
    http://www.myspace.com/449782115

    Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

    • Κιθαροσυντονιστής
    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 6357
    • Φύλο: Άντρας
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #166 στις: 30/12/08, 11:39 »
       στα ωδεια κατω απο €100/μηνα δε παιζει να βρεις! Τωρα βιβλια υπαρχουν πολλα, του Μπαλταζανη ειναι
    ψιλοευκολα για αρχαριους απο κει και υστερα ο,τι βρεις στο .net
    κι εγώ είχα βρει μερικά ωδεία με 80Ε το μήνα + εξέταστρα για το τέλος του χρόνου....
    εννοείται και θεωρία στην τιμή...
    αλλιώς μπορείς να αρχίσεις και με κάποιον δάσκαλο εκτός ωδείου...
    συνήθως 20Ε το μάθημα ζητάνε και σου βγαίνει ένα 80Ε το μήνα...
    άσε που μπορείς να διαμορφώσεις την ύλη όπως θες εσύ...άσε που αν δν μπορείς μια φορά απλά δν κάνετε μάθημα και δν το χάνεις!

    Αποσυνδεδεμένος faser

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 2017
    • Φύλο: Άντρας
    • Life is too short for bad tone
      • Προφίλ
      • faser
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #167 στις: 30/12/08, 12:32 »
    Επειδή έχω φάει τα ωδεία με το κουτάλι ;D θα καταθέσω τη γνώμη μου.. Το ωδείο είναι μια επιχείρηση και ως τέτοια ενεργεί.. Ως εκ τούτου, πολλές φορές, και ιδιαίτερα σε πρωτοκλασάτα ωδεία ή σε ωδεία που βρίσκονται σε καλές συνοικίες της Αττικής, τα δίδακτρα είναι υπερβολικά πολλά.. Εκτός των άλλων, οι καθηγητές, αυτοί δηλαδή που αξίζουν τα χρήματα των σπουδαστών, παίρνουν από λίγα έως ελάχιστα σε σχέση με τα δίδακτρα που καταβάλλουμε.. ΟΚ, το ωδείο "βάζει" το χώρο αλλά έχω ακούσει για 15%/85% κατανομή διδάκτρων υπέρ του καθηγητή και ωδείου αντίστοιχα.. Κατά τη γνώμη μου ληστρικό προς τον καθηγητή..

    Τι μπορείς να κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις; Υπάρχουν 2 δρόμοι.. Ο πρώτος δρόμος είναι του πτυχίου και του διπλώματος και ο δεύτερος είναι της απλής γνώσης του αντικειμένου.. Αν σε ενδιαφέρει το δεύτερο, δεν χρειάζεται και ούτε απαιτείται να είσαι εγγεγραμμένος σε ένα ωδείο.. Απλά βρίσκεις ένα καθηγητή και κάνεις μαθήματα μέχρις ώτου να γίνεις καλύτερος του ;D ή μέχρι να βαρεθείς.. Αν σε ενδιαφέρει το πρώτο, απαιτείται να εγγραφείς σε ένα ωδείο για να παρακολουθήσεις τα μαθήματα του οργάνου αλλά και όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα του πτυχίου (Θεωρία, Αρμονία, Μουσική Δωματίου, Χορωδία, Prima-Vista, κ.λπ.) αλλά και σε αυτό τον δρόμο υπάρχουν shortcuts..

    Μπορείς, για παράδειγμα, να παρακολουθείς μαθήματα με ένα καθηγητή εκτός ωδείου και μόνο όταν χρειάζεσαι την "πιστοποίηση" να εγγράφεσαι σε κάποιο.. Πιστοποίηση χρειάζεσαι όταν δίνεις εξετάσεις για να περάσεις μια "σχολή".. Υπάρχουν 3 σχολές (κατωτέρα, μέση, ανωτέρα η κάθε μία από 3 χρονιές - μπορείς βέβαια να τις τελειώσεις και σε λιγότερα αν το "έχεις").. Επομένως απαιτούνται σε ελάχιστο βαθμό, 1 χρόνος φοίτησης πριν από κάθε εξέταση "σχολής", ήτοι συνολικά 3 έτη φοίτησης σε ωδείο.. Σημαντικό έξοδο είναι και τα εξέταστρα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.. Επίσης όταν προετοιμάζεσαι για πτυχίο (συνήθως 1-2 χρόνια μετά την 3ή ανωτέρα) πρέπει πάλι να σπουδάζεις σε περιβάλλον ωδείου.. Εκτός από τα μαθήματα του οργάνου, ο καθηγητής σου μπορεί να σου διδάξει και τα άλλα υποχρεωτικά μαθήματα.. Αλλά ας μην γελιόμαστε.. Μουσική Δωματίου και λοιπά παρεμφερή "μαθήματα" δεν χρειάζονται καν φοίτηση.. Ιδανικά θα μπορούσες να δίνεις εξετάσεις για τα υποχρεωτικά μαθήματα τις χρονιές που θα χρειάζεσαι να είσαι εγγεγραμμένος σε ωδείο για να έχεις το δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις για τη "σχολή" που λέγαμε προηγουμένως, αν και το θεωρώ δύσκολο στις εξετάσεις για να καταταγείς στην κατωτέρα (στις πρώτες δλδ) να έχεις "τελειώσει" με την ύλη κάποιου υποχρεωτικού μαθήματος και να είσαι έτοιμος να εξεταστείς (με εξαίρεση τη Θεωρία αν αρχίσεις παράλληλα με το πρώτο χρόνο κιθάρας).. Με το κατάλληλο timing, θαρρώ ότι δεν χρειάζονται πάνω από 4-5 χρόνια φοίτησης σε ωδείο για να πάρεις το πτυχίο στο όργανο που επιθυμείς (και αυτά τα χρόνια σε σχέση με τα 10-12 που απαιτούνται για ένα πτυχίο είναι αρκετά λίγα).. Τελευταίο shortcut (που ίσως να έπρεπε να το είχα κάνει αλλά τότε ήμουν άπειρος) είναι το να δώσεις όλες τις εξετάσεις (κατωτέρα, μέση, ανωτέρα, υποχρεωτικά μαθήματα) σε κάποιο συνοικιακό ωδείο με χαμηλά δίδακτρα και στο χρόνο που θέλεις να δώσεις για πτυχίο να εγγραφείς σε ένα καλό ωδείο, αν επιθυμείς το πτυχίο σου να έχει κάποιο prestige, χωρίς βέβαια το τελευταίο να παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο..

    Αυτά από εμενα, αλλά προέχει το να κατασταλάξεις τώρα που είσαι στην αρχή αν θέλεις απλή γνώση του οργάνου ή διπλώματα ;)..

    Αποσυνδεδεμένος zampination

    • Περαστικός
    • *
    • Μηνύματα: 18
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #168 στις: 03/04/09, 13:34 »
    Εγω παιδια ξεκινησα αργα για εμενα οσο πιστευω, οχι επειδη δεν ειχα χρονο, αλλα επειδη εμενα σε βουνο στην παιδικη κ εφηβικη ηλικια μου κ ηταν αδυνατο να μαθω, λιγο εξαιτιας οικονομικων, λιγο η πολυ δουλεια απο μικρος κ οι υποχρεωσεις, λιγο το διαβασμα για το σχολειο κτλ... ξεκινησα λοιπον στα 21 (σε λιγο κλεινω τα 22) το ονειρο μου... κ θεωρω τον εαυτο μου πως αργησα κιολας!!! με ΤΕΡΑΣΤΙΑ αλματα οπως λενε οσοι με ακουν!!! λενε οτι αν ειναι ετσι η κιθαρα να ξεκινησω κ γω τωρα αν ειναι!!! με καλο ζεσταμα μπορω να βγαλω το master of puppets χωρις ακομα να εχω ολοκληρωσει το τελευταιο solo. fade to black ολο κ αυτο χωρις ακομα το τελευταιο solo. seek and destroy ολο (no solo), for whom the bell tolls ολο, watching over me απο iced earth ολο (no solo) (μεσα σε μιση ωρά το βγαλα) κ ενα σωρο αλλα γενικοτερα...  οι συμβουλες μου τωρα ειναι οι εξης...

    1)μια ωρα την βδομαδα δασκαλο για να παρεις τα καταλληλα κ σωστα πατηματα
    2)ξεκινα με ακορντα ωστε να μπορεις να ακους εστω 2 ωραιες μελωδιες να βγαινουν απο την πενα σου, σε βοηθα στο να σε ευχαριστει αυτο που κανεις κ σε κανει να θελεις να συνεχισεις... σε ενα μηνα εμαθα τα βασικα ακορντα κ να τα αλλαζω γρηγορα (μονο ενα μηνά!!!!) με καθημερινη εξασκηση 2 ωρων περιπου... μπορεις να πεις οτι σε ενα μηνα ηξερα να παιζω κιθαρα!!! αφου σε ακορντα βασιζεται σχεδον ολο το ελληνικο τραγουδι, κ ολα τα ξενα αν θες μπορεις να τα παιξεις με βασικα ακορντα!!! εκει θα πεταξεις απο την χαρα σου!!!!
    3)ζεσταμα με κλιμακες μιση ωρα τουλαχιστον, παντα σε αργο κ με σωστο παιξιμο ρυθμο (πεντατονικη που ειναι κ κ**λιαρικη!!)
    4)πριν κοιμηθεις γρατζουνα κ λιγο. δεν κανει κακο!!! (εγω το κανω καθημερινα). παρε ηλεκτρικη κ φορα ακουστικα αν παιζει προβλημα θορυβου
    5) (για οσους εχουν βαρεθει να παιζουν επειδη δεν βλεπουν βελτιωση) ΕΥΚΟΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!! ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ Κ ΤΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ!!! ΟΠΩΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.. (οχι το master of puppets, αλλα τα for whom the bell tolls, enter sandman, paranoid, iron man, watching over me, ειναι ολα αρκετα ευκολα κομματια. ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΩ Κ ΑΥΤΟ. ξεκινηστε με SMOKE ON THE WATER. K τα ελληνικα ολα ειναι απλες συγχορδιες κυριως με διαφορετικους ρυθμους(στην πενα-strumming)
    6) Βρειτε εναν φιλο που να παιζει κ αυτος ουτος ωστε να τζαμαρετε μαζι κ να περνατε γαματα!!! δεν υπαρχει μεγαλυτερη απολαυση απο το να παιζουν 2 κιθαρες το seek and destroy κ να πεφτουν μαζι στο 3ο ριφφ!!! κ**λα στα αυτια μας!!!
    7) ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Κ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ!!! Να εχετε επιγνωση του (muscle memory) δηλαδη της μνημης των μυων μας... Τα δαχτυλα μας οπως κ ολοι οι μυεις του σωματος μας εχουν μνημη!!! Δηλαδη κανοντας το ιδιο πραγμα συνεχεια κ συνεχεια με καποιο μελος του σωματος μας (στην εκατοστε περιπτωση τα δαχτυλα μας) οσο κ αν μην το καταφερνουμε στην αρχη, (ριφφ,σολο κτλ) παιζοντας το καθημερινα-ΣΩΣΤΑ-κ κυριως >>---->ΑΡΓΑ<-----<< Εστω κ αν δεν μας ακουγεται καθολου σαν αυτο που θελουμε, αν το παιξουμε 50-100 φορες ΣΩΣΤΑ(δεν χρειαζεται σε ολες τις περιπτωσεις τοσο, don't worry), την εκατοστη πρωτη φορα θα καταφερουμε κ θα το παιξουμε ολοσωστα κ με τον ρυθμο κ την ταχυτητα του!!!! αυτο να σκεφτεστε παντα πριν παρατησετε την κιθαρα στην ακρη επειδη δεν σας βγαινει ενα ριφφ, εστω κ γρηγορο η δυσκολο. ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΓΚΕΣ!!!  ΕΤΣΙ Κ ΤΑ ΣΟΛΑ Κ ΤΑ ΡΙΦΦ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΧΤΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ ΧΡΟΝΟ Κ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ!!! Κ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΡΕΛΟ ΚΑΙΡΟ. 3 ΜΕΡΕΣ-1ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑ ΑΡΧΑΡΙΟ-ΜΕΤΡΙΟ ΡΙΦΦ ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ. κ να μην προσπαθειτε να βγαλετε πολλα τραγουδια μαζι... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ... ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΟ muscle memory ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΑΜΟ!!! ΤΖΑΜΠΑ ΠΑΙΔΕΥΕΣΤΕ ΕΤΣΙ... ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΣΙΔΕΡΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΣΙΔΕΡΩΝΕΙ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΣΤΟ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ, ΕΣΕΙΣ ΑΝ ΠΑΤΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!! (ΟΠΩς Κ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΑΣΧΟΛΙΑ) ΕΤΣΙ Κ Η ΟΙΚΟΔΟΜΗ Κ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΕΠEΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ MUSCLE MEMORY!!! H KAΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΣΧΟΛΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.. ΑΛΛΑΖΕ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ ΑΛΛΑ ΣΩΣΤΑ... ΠΑΙΞΕ ΚΛΙΜΑΚΕΣ ΑΡΓΑ ΑΛΛΑ ΣΩΣΤΑ (ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ Κ ΠΑΝΤΑ ΑΡΓΑ) Κ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΜΠΑΜ!!! (Κ ΣΥΝΤΟΜΑ) Κ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ Κ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΛΛΑ Κ ΣΩΣΤΑ ΜΑΖΙ!!! ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗς ΥΠΟΘΕΣΗς!!! ΤΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΥΠΕΡΗΧΗΤΙΚΟ ΣΟΛΟ Κ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΣΙΡΙΖΟΥΝ ΚΟΤΕΣ???? ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΟ ΣΟΛΟ ΑΠΟ ΤΟ one των Metallica απο ενα 10χρονο να παιζεται σωστοτερα κ δεν πα να παλευεις ολη μερα με Μalmsteen... 

    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!  ΚΑΛΕΣ ΡΟΚΙΕΣ!!!!

    Αποσυνδεδεμένος lordi13

    • Θαμώνας
    • ***
    • Μηνύματα: 247
    • Φύλο: Άντρας
    • the icon of dominance
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #169 στις: 29/08/09, 02:21 »
    λοιπον διαβαζοντας πολλες απο τις απαντησεις νομιζω οτι εχω καταληξει να συνεχισω την αυτοδιδαξια μου!
    ομως εχω μια απορια γιατι το σκευτομαι μηπως παω και σε ωδειο__ΠΟΣΟ ΠΟΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΩΔΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ 90 ΕΥΡΟ ΑΠ ΤΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟΣ?___ ???

    Αποσυνδεδεμένος Fteo

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 1423
    • Φύλο: Άντρας
    • If it's too loud, you are too old!
      • Προφίλ
      • The Thermoshredders
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #170 στις: 29/08/09, 03:02 »
    λοιπον διαβαζοντας πολλες απο τις απαντησεις νομιζω οτι εχω καταληξει να συνεχισω την αυτοδιδαξια μου!
    ομως εχω μια απορια γιατι το σκευτομαι μηπως παω και σε ωδειο__ΠΟΣΟ ΠΟΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΩΔΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ 90 ΕΥΡΟ ΑΠ ΤΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟΣ?___ ???
    Η απάντηση είναι τεράστια. Γιατί το να παίζεις 2 ώρες κάθε μέρα, το κάνεις είτε έχεις δάσκαλο ή όχι. Απλά στην πρώτη περίπτωση έχεις κάποιον να σε βάζει στο σωστό δρόμο και να διορθώνει τα λάθη σου όσο είναι νωρίς, γιατί αν μάθεις κάτι λάθος και το κρατήσεις έτσι, πάει. Οι συνήθειες δύσκολα αλλάζουν. O Shakespeare είχε πει ότι ο αυτοδίδακτος έχει για δάσκαλο του ένα χαζό. Το νόημα σε αυτό είναι ότι θα φτάσεις μόνο μέχρι εκεί που σου επιτρέπει η φαντασία σου και πολλές φορές και με λάθος τρόπο. Αν δεν έχεις κάποιο να σε βοηθάει, όχι απαραίτητα δάσκαλο, δεν πρόκειται να εξελιχθείς. Και όλα αυτά στα λέει ένας αυτοδίδακτος, που επειδή έχει φάει πολλούς αυτοδίδακτους στη μάπα, που μπορεί να μην μπορούσαν να παίξουν πάνω στο ρυθμό, αλλά όταν ερχόταν η ώρα να παίξουν ένα σόλο έκαναν λες και τους έβαζες νέφτι, με τραγικά αποτελέσματα εννοείται. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι έκαναν λάθη και ότι ήταν εκτός ρυθμού και groove.

    Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 595
    • Φύλο: Άντρας
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #171 στις: 29/08/09, 03:19 »
    ΠΟΣΟ ΠΟΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΩΔΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ 90 ΕΥΡΟ ΑΠ ΤΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟΣ?___ ???

    Γιατί ?? Αν κάνεις δηλαδή μαθήματα, δεν θα παίζεις στο σπίτι? Μόνο και μόνο λόγω του homework που θα παίρνεις, θα είσαι ανγκασμένος να παίξεις και μόνος σου.
    Το ιδανικότερο είναι να κάνεις μαθήματα, αλλά να το ψάχνεις και στο σπίτι, και με τις ασκήσεις αλλά και για τα δημιουργικά σου απωθημένα.

    Είμαι αυτοδίδακτος, αλλά δεν θα με χαλούσε καθόλου να έχω έναν έμπειρο δάσκαλο να με καθοδηγεί και να διορθώνει τις κουλαμάρες μου.

    Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 1907
    • Φύλο: Άντρας
    • ΣΚΑΤΑ...
      • Προφίλ
      • www.myspace.com/meresmakis
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #172 στις: 29/08/09, 03:30 »
    Για το θέμα αυτό συμφωνώ με την απάντηση ενός πολύ μεγάλου δημιουργού κόμικς του περασμένου αιώνα. Του δημιουργού του Σκρούτζ Μακ Ντακ, του Κύρου Γρανάζη, του Γκαστόνε, της Μάτζικα Ντε Σπέλλ, της συμμορίας των Λύκων (ή Μουργόλυκων κατά το ποιό σύγχρονο) και πολλών άλλων. Του Karl Barks. Τον ρωτήσαν λοιπόν αν χρειάζονται οι σχολές σχεδίου και εκείνος απάντησε : "Ο αυτοδίδακτος έχει έναν...ηλίθιο δάσκαλο!!!".
    Φυσικά και χρειάζεται ο δάσκαλος. Τα ωδεία από την άλλη σου παρέχουν και θεωρητικές γνώσεις. Είτε σε δάσκαλο λοιπόν, είτε σε ωδείο, είναι πολύ καλύτερα απ'ότι μόνος σου... :)
    "Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
    www.myspace.com/meresmakis
    www.myspace.com/meresmeres
    http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

    Αποσυνδεδεμένος lordi13

    • Θαμώνας
    • ***
    • Μηνύματα: 247
    • Φύλο: Άντρας
    • the icon of dominance
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #173 στις: 31/08/09, 00:19 »
    και κατι ακομα διαβαζω εδω που λετε οτι αυτοι που πανε στο ωδειο μαθενουν  θεωρια δηλαδη καποιος μονος του με βιβλια και σοβαρη μελετη δε μπορει ? εχω πολλη θεληση και ελπιδα αμα δε παω στο ωδειο τουλαχιστον για φετος δε θα καταφερω τιποτα? :-\

    Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

    • Εδώ είναι το σπίτι μου
    • *****
    • Μηνύματα: 595
    • Φύλο: Άντρας
      • Προφίλ
    Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
    « Απάντηση #174 στις: 31/08/09, 01:27 »
    Αν έχεις όρεξη, πάθος και αυτοκριτική, μια χαρά μπορείς.

    Απλά πρεπει να το ψάχνεις, να μην είσαι τεμπέλης και με το που βρεις ένα στυλάκι να κολλήσεις εκεί. Και αν δεν τα έχεις όλα αυτά πάλι θα καταφέρεις κάτι.
    Και εννοείται πως άν έχεις πιο έμπειρους φίλους, πάλι μπορούν να υποκαταστήσουν μεχρι ένα σημείο τον δάσκαλο.
    Αν πάντως δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα, σίγουρα έχει νόημα να μην τα παρατήσεις και να σύνεχίσεις. Ότι μαθαίνεις καλό είναι, έστω και λάθος. Μπορεί αργότερα να ταλαιπωρηθείς για να διορθώσεις τα λάθη σου, αλλά είναι καλύτερο από τον να τα παρατήσεις.

    Για μένα το ιδανικό είναι να κάνεις έστω και σπάνια μάθημα με δάσκαλο (όχι ωδείο) για να σε επιβλέπει, και να σε εκπαιδεύσει στο στύλ που θες και με βάση τους στόχους σου (εγώ θα έκανα μαθηματα ηλεκτρικής για blues και Jazz π.χ).

    Εγω π.χ. ανακάλυψα πολύ αργά (έβγαζα ήδη απλά solakia και riffs) οτι βαρούσα μόνο με downstrokes και ήταν αδύνατον να προχωρήσω (στο strumming έκανα upstrokes αλλά στα riffs είχα σκάλωμα). Ενας φίλος έτυχε να με δεί και μου έδειξε το alternate picking και πέρασα μια μικρή αλλά δύσκολη περίοδο μέχρι να το συνηθίσω. Στο αναφέρω ως ένα παράδειγμα να δεις οτι σαν αυτοδίδακτος μπορεί να κουβαλάς για πολυ καιρο σοβαρούς περιορισμούς, και πόσο μετράει η γνώμη κάποιου έμπειρου.




     

    Σχετικά θέματα

      Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
    8 Απαντήσεις
    6613 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 27/07/03, 13:17
    από Μιχάλης
    28 Απαντήσεις
    37046 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 07:02
    από ogyon21
    40 Απαντήσεις
    14985 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 02/11/12, 12:17
    από Vaiking
    1 Απαντήσεις
    2718 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 11/03/10, 21:23
    από edgar_jp ♫
    5 Απαντήσεις
    3453 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 05:59
    από LuNaFrEaK
    23 Απαντήσεις
    7889 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 16:45
    από jimaras1996
    10 Απαντήσεις
    8033 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 27/10/13, 12:23
    από Lo.Lee.Ta
    0 Απαντήσεις
    5049 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:35
    από Ioannis Anastassakis
    3 Απαντήσεις
    4711 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 13/11/17, 14:45
    από mouz
    0 Απαντήσεις
    541 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 12/10/22, 18:53
    από Ioannis Anastassakis