Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με τελωνείο  (Αναγνώστηκε 50797 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #25 στις: 02/01/09, 19:22 »
ρε πήγαινε από κει!!!
τι λες τώρα....τραγικοίιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!
δν είναι παράνομο αυτό π κάνουν?

Tελευταια φορα που κοιταξα ολες οι χωρες του κοσμου προεβλεπαν στους νομους τους την υπαρξη τελωνειου.

Επισης τελευταια φορα που κοιταξα οι παρανομοι ηταν αυτοι οι οποιοι δηλωναν χαμηλοτερη αξια απο την πραγματικη σε δεματα εκτος Ε.Ε προκειμενου να γλιτωσουν φορους (οσοι εχετε λιγη εμπειρια απο διαδικτυακες συναλλαγες θα δειτε οτι π.χ οι περισσοτεροι Αμερικανοι ΔΕΝ δεχονται να δηλωσουν ψευδη αξια σε ενα δεμα......αλλα ναι ξεχασα ειναι χαζοαμερικανακια....ενω ο εξυπνος ο Ελληνας που κανει τις απατεωνιες του αμα δεν του βγουν φωναζει που ειναι το κρατος?????).
Επιπλεον ειναι καθολα νομιμο ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ απο τη νομοθεσια εφοσον υπαρχουν υποψιες οτι ενα δεμα ειναι υποκοστολογημενο (προχτες σκεφτομουν να φερω ενα rolex απο αμερικη και να το δηλωσω για 100€) να γινεται η φορολογηση στην πραγματικη του  αξια με προσκομιση τιμολογιου η βασει ενδεικτικων καταλογων.

Επιπλεον συμφωνω μαζι σας......ειναι απαραδεκτο ο εκτελωνιστης ιδιωτικης μεταφορικης (UPS) να θελει να αμειφθει για τη δουλεια του.....ακους εκει!!!!! αντι να εκτελωνιζει τις κιθαρες δωρεαν.........
Μου έχει τύχει αρκετές φορές Αμερικανοί να δηλώνουν μικρότερη αξία στο δέμα, χωρίς καν να έχουμε συζητήσει κάτι τέτοιο.. Θεωρούν ότι είναι στο πλαίσιο του service να σε βοηθάνε να γλιτώσεις κάποιο ποσό στα τελωνεία.. Έτσι πιστεύουν ότι θα σε κερδίσουν και σαν μελλοντικό πελάτη εκτός από τωρινό.. Όλος ο κόσμος τα ξέρει.. Δεν είναι μόνο οι Έλληνες.. Από την άλλη βέβαια αν πάθει κάτι το δέμα μου θα πάρω την αξία που έχει δηλωθεί πάνω στο πακέτο και θα χάσω, οπότε το να δηλώνεις χαμηλότερη αξία δεν είναι μια τακτική στην οποία βγαίνεις πάντα κερδισμένος..

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #26 στις: 02/01/09, 19:24 »
Σωστο κι αυτο....η ασφαλεια παει παντα στη ''δηλωθησα αξια'' του δεματος και παντα υπαρχει ενα ανωτατο οριο ασφαλησης.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #27 στις: 02/01/09, 19:41 »
Παιδιά ξέρεις τι γίνεται με τα Dispute του Paypal? ενημερωτικά ρωτάω γιατί από ότι έχω πάρει μυρωδιά το όλο σύστημα δείχνει να είναι πολύ αυστηρό με τον πωλητή.

Του στυλ άμα μου έρθει εμένα μπορώ να πω ότι αυτό που πήρα μου ήρθε σπασμένο χωρίς όμως να ισχύει για να πάρω και τα λεφτά μου πίσω. Ξέρετε τι παίζει?

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #28 στις: 02/01/09, 19:45 »
Ουτε να το σκεφτεσαι να πεις ψεματα....θα μπλεξεις.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #29 στις: 02/01/09, 19:58 »
Δε σκέφτομαι για κανένα λόγο ότι θα το κάνω, απλά είναι στην άκρη του μυαλού μήπως αρχίσω να πουλάω κάποια στιγμή στο Ebay οπότε είναι η άλλη πλευρά που με ενδιαφέρει!  :P

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #30 στις: 02/01/09, 20:09 »
καλησπέρα παίδες.
Εγώ θέλω να πάρω απο ebay (αμερική) το εξής: http://cgi.ebay.com/TOG-TREMOL-NO-SMALL-CLAMP-MODEL-BP-2007-010-FREE-SHIP_W0QQitemZ360093724959QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item360093724959&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50

το οποίο έχει 50 δολλάρια περίπου και δεν πρέπει να ζυγίζει πάνω από 200 γραμμάρια.
θα πληρώσω τελωνείο και αν ναί θα είναι μεγάλο το κόστος??
Υπάρχει τρόπος να το αποφύγω?

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #31 στις: 02/01/09, 20:18 »
Δε θα πληρωσεις τελωνειο...μονο μεταφορικα..
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #32 στις: 02/01/09, 20:31 »
δλδ για να καταλάβω, υπάρχει όριο τιμής για τα πράγματα που περνάνε τελωνείο, ή όριο βάρους?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #33 στις: 02/01/09, 20:54 »
Καντε ενα search ρε παιδια... μιλαμε για πραγματα που εχουν απαντηθει και αναλυθει πολλες φορες... Πανω απο 60€ συνολικη αξια (μαζι με τα μεταφορικα) κανονικα περναει τελωνειο. Κατω απο 60€ περναει χωρις. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να σταθεις "τυχερος" και κατι μεγαλύτερης αξιας απο 60€ τελικα να μην περασει απο τελωνειο, αλλα κανονικα περνανε.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #34 στις: 02/01/09, 21:12 »
Αμ πες μας οτι στο εστειλαν με UPS....θα σου ελεγα οτι την εκατσες απ'την αρχη  :-\.Ειναι ιδιωτικη μεταφορικη εταιρια και τα πραγματα αλλαζουν αρδην (αλλο κοστολογιο στα τελη εκτελωνισμου/φυλλαξης σε σχεση με τα ΕΛΤΑ).Να προτιματε το ταχυδρομειο.Φιλε φεντεριαρη τα ειρωνικα posts δε νομιζω οτι βοηθαν τους ανθρωπους εδω μεσα  αχεις δικιο ομως οτι ολο και λιγοτεροι πωλητες κανουν undercosting αν και ειναι αρκετοι αυτοι που ''βοηθαν'' την κατασταση....

Φυσικα και υπαρχουν καποιοι οι οποιοι κανουν υποκοστολογηση ομως ειναι ελαχιστοι (και ερασιτεχνες). Κανενας σοβαρος αμερικανος ebayer δεν το κανει αυτο αφενος λογω νοοτροπιας αφετερου λογω του οτι δεν ρισκαρει να φαει αρνητικο feedback αν χαθει το αντικειμενο και δεν μπορει να αποζημιωσει εαυτον και αγοραστη. Εισαι σοβαρος νομιζω και ξερεις πολυ καλα οτι σε απειρες auctions sto ebay το αναφερει με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γραμματα.

Οσον αφορα τα ειρωνικα ποστς, σε διαβεβαιω πως δεν ειναι ειρωνικα, απλα με ενοχλει ο κλασσικος ελληνικος παραλογισμος και η νοοτροπια του οτι 'να ναι και του παντα φταινε οι αλλοι ακομα και αν εμας μας δερνει η μ.....ια. ποσο μαλλον οταν ενα θεμα εχει εξανλτηθει με χιλιαδες posts.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #35 στις: 02/01/09, 22:11 »
@fenderiarhs
Χα,χα...μου ρ8ε και 'μενα κατι αντιστοιχο για μια Kramer που περιμενω....εγω πετυχα καποιον αγενεστατο ''κυριο'' λοιπον που μου ειπε οτι ναι μεν η δηλωθησα αξια στην usps ειναι 200 $$ αλλα οι ιδιοι θα κρινουν ποση ειναι η ''πραγματικη'' αξια του οργανου...μετα τα καταλληλα @#$^$$%$##@@# που τον ελουσα τον ρωτησα με ποιον τροπο θα κρινουν την αξια της κιθαρας και ο ελεος τυπος απανταει ""Αν ειναι καινουριοα 600-800 δολαρια,αν ειναι μεταχ/νη...ε....'νταξει....θα πιστεψουμε το 200$$ "....δευτερο ''λουσιμο'' με ^%#%@#$#@!$#@!%$ και ρωταω ''Ε...τοτε προς τι η επιστολη...γιατι δε βγαζετε ενα κοστολογιο τελοςπαντων να μου το στειλετε μαζι με την κιθαρα νατελειωνουμε.Αφου δε χρειαζεστε τπτ".....Απαντηση..."'Εεεεεε....δε ξερω''....Ερωτηση "Και πως θα δειτε αν ειναι μεταχ/νη" Απαντηση "Εεεε....φαινεται απο τις γρατζουνιες"....Ερωτηση "Κι αν ειναι 'σαν καινουρια' πως το καταλαβαινετε"....Απαντηση "Εχουμε και δουλειες κυριε μου,επιτελους...Αυριο θα σας στελουμε το δεμα σας".....Τα συμπερασματα δικα σας....Εγινε τη Δευτερα το ολο θεμα....ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΙ ειπα εγω και τους το εκλεισα στη μουρη....η συνεχεια θα δειξει.... ε ρε Τριανταφυλοπουλο που θελουν εκει μεσα  >:( >:( >:( >:(
γι αυτή την περίπτωση σου φαίνονται φυσιολογικά αυτά που ειπώθηκαν fenderiarh?
εννοείται πως όλες οι χώρες έχουν τελωνείο...
αλλά ή θα περνάνε όλα τα δέματα που πρέπει να περάσουν ή κανένα...
είναι λογικό να υπάρχει η συνήθεια να παίζεις τζόκερ του αν θα περάσει το δέμα σου τελωνείο ή όχι επειδή είχε χτυπητό χρώμα στο αμπαλάζ το πακέτο και έκατσε στο μάτι του τελωνειακού?
μια διευκρινιστική ερώτηση, οι τελωνειακοί είναι δημοσιοι υπάλληλοι ή πληρώνονται αναλογικά με τα δέματα που εκτελωνίζουν?
γιατί αν ισχύει το πρώτο ο τελωνειακός πληρώνεται σταθερά....
δν θα είχα καμία αντίρρηση να πλήρωνα όλους τους προβλεπόμενους φόρους αν ήταν ο κανόνας και γινόταν για όλα τα πακέτα...
και επίσης...είναι σωστή η συμπεριφορά του υπαλλήλου?
καινουρια 600-800 παλια 200Ε?
ότι να ναι!


Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #36 στις: 02/01/09, 23:04 »
Παράθεση
Οσον αφορα τα ειρωνικα ποστς, σε διαβεβαιω πως δεν ειναι ειρωνικα, απλα με ενοχλει ο κλασσικος ελληνικος παραλογισμος και η νοοτροπια του οτι 'να ναι και του παντα φταινε οι αλλοι ακομα και αν εμας μας δερνει η μ.....ια. ποσο μαλλον οταν ενα θεμα εχει εξανλτηθει με χιλιαδες posts

...σα να μην εχεις αδικο μωρε....αλλα κι εγω σε διαβεβαιω οτι πολυ και σοβαροτατοι πωλητες κανουν undercosting αλλα οχι σε πανακριβα οργανα (θα 'ταν βλακεια να ζητησεις κι ο ιδιος)

@Hot sauce.....ο διαλογος που παραθετω ειναι ακριβης και οπως ειπωθηκε.....σημερα μου ηρθε η ειδοποιηση με κοστος εκτελωνισμου 43 ευρω.Η αληθεια ειναι παντως οτι καποιοι εκει προσπαθουν να κανουν καλα τη δουλεια τους σε ενα συστημα που ''μπαζει νερα'' απο παντου.Οι υπαλληλοι παντως πληρωνονται σταθερα (...και αδρα) συν τα ''τυχερα'' τους,που σχεδον ολοι ξερουμε τι σημαινει αυτο  ;).Οσο για συμπεριφορες υπαλληλων...αστα...ειναι που θα πεσεις.Εχει τυχει να με εξυπηρετησουν αψογα (ειδικα οπου εχω στελει/λαβει με EMS η ΕΛΤΑ) και εχει τυχει και να ειμαι στα οριο του να παιξω μπουνιες....τυχερα ειναι αυτα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/09, 14:11 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #37 στις: 02/01/09, 23:52 »
Οσον αφορα τα ειρωνικα ποστς, σε διαβεβαιω πως δεν ειναι ειρωνικα, απλα με ενοχλει ο κλασσικος ελληνικος παραλογισμος και η νοοτροπια του οτι 'να ναι και του παντα φταινε οι αλλοι ακομα και αν εμας μας δερνει η μ.....ια. ποσο μαλλον οταν ενα θεμα εχει εξανλτηθει με χιλιαδες posts.

Για την περίπτωση που παίρνει και εμένα η μπάλα σε αυτό που γράφεις, κοίταξα όλα τα posts πριν ανοίξω καινούριο ή τουλάχιστον τα περισσότερα.. κανένα δεν έλεγε κάτι αντίστοιχο με το δικό μου πρόβλημα.

Δεν έχω καμία απαίτηση να μην πληρώσω τελωνείο απλά έχω συνηθίσει να είμαι συνεπέστατος στις συναλλαγές μου και μου τη σπάει που εξαιτίας της ανευθυνότητας του τύπου που μου έστειλε την κιθάρα, αλλά και του ενδεχόμενου "ξυσίματος" των τελωνειακών και των ΕΛ.ΤΑ. εγώ πρέπει να περιμένω ένα μήνα από την ημερομηνία που έφτασε στην Ελλάδα, για να παραλάβω το όργανό μου και πραγματικά μου φαίνεται αδιανόητο να στέλνω email στη USPS παραμονή πρωτοχρονιάς και να μου απαντάνε σε 3 ώρες και οι τελωνειακοί μας, να μην σηκώνουν ούτε το τηλέφωνο.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #38 στις: 03/01/09, 12:04 »
Γενικά παντως φαινεται οτι γινεται ενας ψιλοχαμος αυτη την εποχη με τα δεματα κοκ...23/12 μου εστειλαν πακετο με USPS Express Mail και απο τις 27/12 φαινεται (απο το site της USPS γιατι στο track'n'trace των ταχυμεταφορων ελτα δεν εχει εμφανιστει καν ακομα) να ειναι στο τελωνείο...πηρα χθες τηλεφωνο τις ταχυμεταφορες και μου είπαν οτι οι καθυστερησεις οφειλονται στον φορτο εργασιας (λογω γιορτών) και σε καποιες απεργιες που ειχαν γινει...απο Δευτερα θα παρω στα κεντρικα...υπεμονη...  ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #39 στις: 04/01/09, 02:47 »
εγω παντως δεν διαφωνω ,οτι πρεπει να πληρωσω!!
Αλλα να μου ζητανε 125 ευρω για κατι που στοιχισε 130 δεν ειναι υπερβολη??

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #40 στις: 04/01/09, 09:37 »
όχι, δεν είναι, καθως υπάρχουν τα στάνταρ έξοδα εκτελωνισμού και αποθήκευσης. Ποσοστό υπάρχει στο φπα & λοιποι φοροι.
Πήγαινε πάρ' το μόνος σου για να γλυτωσεις μερικά έξοδα.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #41 στις: 08/01/09, 20:15 »
Λοιπον...σημερα παιχτηκε η τελευταια πραξη του εργο ''ΝΑ ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΩΣ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ''  :)

Εχουν ερθει λοιπον οι δυο ειδοποιησεις για τις δυο κιθαρες που περιμενω.Πηγα ταχ/μειο σημερα και τις πηρα.Μια ακουστικη,μια ηλεκτρικη απο ebay αμφοτερες.Λιγες μερες πριν μου 'χε ερθει η επιστολη του τελωνειου περι διασαφησης (στειλτε τιμολογια κλπ,κλπ) με το διαλογο που εχω ποσταρει πιο πανω (για την ακουστικη).Η ηλεκτρικη λοιπον,κοστολογημενη στα 180 usds σαν καινουρια στην οψη και με βαλιτσα.Η ακουστικη σε πολυ καλη κατασταση αλλα εμφανως μετχ/νη,κοστολογημενη στα 200 usds....To κοστος δασμων κλπ,κλπ ηταν 3 ευρο για την ηλεκτρικη,53 ευρο για την ακουστικη  :o :o :o :o...συμφωνα με τα παραστατικα,δασμολογηθηκε μονο η μια ενω η αλλη χρεωθηκε με καποια εξοδα αποθηκευσης/μεταφορασ (3 ευρο)....δηλαδη...δυο οργανα,ηρθαν σχεδον μαζι,κοστολογηθηκαν σχεδον το ιδιο,παρεληφθησαν μαζι.Το ενα φαινοταν καινουργιο (κοστολογηθηκε 3 ευρο).Το αλλο εμφανως μεταχ/νο (κοστολογηθηκε 53 ευρο)....τα συμπερασματα παλι δικα σας  :) .
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/09, 20:16 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #42 στις: 08/01/09, 20:30 »
mace οι τιμές που αναφέρεις για κάθε κιθάρα συμπεριλαμβάνουν μεταφορικά; πως προκύπτουν αυτά τα 53€ για τη μία κιθάρα;

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #43 στις: 09/01/09, 00:05 »
Oι δηλωθησες τιμες στη USPS (declared price) ειναι χωρις τα μεταφορικα....υπολογισε οτι ο φορος εκτελωνισμου ειναι 23% επι της declared price...δηλαδη 46 ευρω....τα υπολοιπα οπως βλεπω στο παραστατικο των ΕΛΤΑ ειναι κοστος αποθηκευσης (η κατι τετοιο)...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #44 στις: 09/01/09, 02:53 »
φιλε mace η οποιοσδηποτε αλλος γνωριζει, μπορεις αν δεν σου ειναι κοπος απλα να αναφερεις τις μεθοδους αποστολης π.χ. ups η οτι αλλο υπαρχει για να μην την ξαναπατησω εγω η καποιος αλλος ετσι?
λες καπου σε ενα μηνυμα σου να προτιμαμε τα ελτα!
αυτο στο ebay ας πουμε πως θα αναφερεται?
εχω δει ups,usps και διαφορα αλλα καλο θα ηταν να με/μας διαφωτιζε καποιος!!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #45 στις: 09/01/09, 06:37 »
Κατ'αρχην ΔΕΝ την πατησα  :) ...ο φορος εκτελωνισμου ειναι κατι που ολοι πληρωνουμε,τις περισσοτερες φορες,και αναγεται περπ στο 23-25% τις δηλωθησας αξιας του αντικειμενου,οποτε τα 53 ευρω του παραδειγματος ειναι ΟΚ.Τωρα,γιατι στο αλλο πακετο πληρωσα μονο 3 ευρω,δεν εχω ιδεα αλλα δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει...τεσπαν....οι τροποι αποστολης απο αγορες στο abay (Αμερικη) ειναι γενικα οι εξης.
-Αμερικανικα Ταχυδρομεια USPS
-Καποια ιδιωτικη εταιρια μεταφορων FedEx,UPS,DHL,TNT κλπ

...θα τα δεις να αναφερονται στην καταχωρηση με αυτον τον τροπο.Αν δε καταλαβαινεις πικοινωνεις με τον πωλητη και στο αποσαφηνιζει.Απο αποψη φορων σε συμφερει το ταχυδρομειο (usps για Αμερικη)

From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #46 στις: 09/01/09, 08:42 »
Κάνοντας Αναζήτηση με την λέξη "τελωνείο" ή "τελωνειο", θα βρείτε πάρα πολλές σχετικές συζητήσεις!


@ mace:
- ο "φορος εκτελωνισμου" που λες, δεν ειναι ακριβως "εκτελωνισμου". Είναι το 19% ΦΠΑ συν ένα μικρό ποστοστό % δασμοί (πχ. για ηλ. κιθάρες απο ΗΠΑ είναι 3.70%)
- το κοινο ταχυδρομειο (USPS για ΗΠΑ), δεν ορίζει διαφορετική φορολογία, απλά πολλά τέτοια δέματα περνάνε από το ελληνικό τελωνείο χωρίς να εξεταστούν (αλλά όχι όλα. είναι θέμα "τύχης" ;D)
- το λογικό θα ήταν να πληρώσεις ΦΠΑ & δασμούς για την "καινούργια" (όπως την χαρακτήρισαν) κιθάρα και όχι για την μεταχειρισμένη. Πιθανόν να τα έγραψαν ανάποδα  :-\

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #47 στις: 09/01/09, 16:56 »
Φιλε Βασιλη...πολυ σωστα τα λες αναφορικα με την ορολογια....απλοποιωντας και καταχρηστικα χρησιμοποιοντας τον ορο και συνοψιζοντας καταληγουμε στο 23% (19+4 επι της εκατο στη δηλωθησα αξια)...περιπτωση λαθους δεν υπαρχει γιατι....
1.Τα παραστατικα/ειδοποιητηρια ειναι γραμμενα απο διαφορετικους υπαλληλους (φαινεται απο το γραφικο χαρακτηρα).
2.Ειναι σαφες και αποδεικνύεται απο τους αριθμους αποστολης των δεματων οτι απλα το ενα περασε απο ελεγχο ενω το αλλο οχι.
3.Τα δεματα εφυγαν απο το τελωνειο με διαφορα 11 ημερων πρπ

...Σωστα επισης τα λες οτι ναι μεν δεν υπαρχει διαφορετικη φορολογια ειτε Ταχυδρομεια ειτε Ιδιωτικη Εταιρια...ΑΛΛΑ...το τελικο κοστος ειναι παντα μεγαλυτερο στη δευτερη περίπτωση γιατι υπαρχουν αμοιβες υπαλληλων και πληρως καταρτησμενες λιστες αγαθων βασει των οποιων γινεται και η τελικη χρεωση του παραληπτη.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #48 στις: 20/01/09, 17:59 »
Μετά από πολύ καιρό (σχεδόν 2 μήνες από την ημερομηνία αποστολής)... έλαβα μόλις σήμερα ειδοποίηση ότι η κιθάρα μου έφτασε.

Έχω ένα χαρτί λοιπόν που λέει "αναλυτικά" τις χρεώσεις.

Δείχνουν να μου έχουν φορολογήσει και τα μεταφορικά (είχα την αίσθηση ότι φορολογείται μόνο το καταβληθέν ποσό) αλλά και την ασφάλεια (την οποία ουδέποτε πλήρωσα) και το καταπληκτικό είναι ότι έχουν την ισοτιμία δολλαρίου-ευρώ στο 1,4 το οποίο ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.

Το ποσό που μου ζητάνε είναι λίγο παραπάνω από ότι υπολόγιζα και έτσι σκέφτομαι να μην μπω σε "διαδικασίες" και απλά να την πάρω και να ξεμπερδεύω.

Απλά έβαλα αυτό το Post για να κλείσω το θέμα και να ευχαριστήσω και πάλι όλους για τη βοήθεια

θενκς γκάιζ!

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Πρόβλημα με τελωνείο
« Απάντηση #49 στις: 26/02/09, 18:49 »
αυτό που έλεγε ο Mace για τη μικρότερη τιμή πάντως μόλις συνέβη σε εμένα.

χωρίς να κάνουμε κουβέντα με τον πωλητή, πολύ απλώς έστειλε την κιθάρα σε μισή τιμή δηλωμένης αξίας. και μιλάμε για όργανο αξίας όχι 50-100 ευρώ....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 14:07
από Avgi
37 Απαντήσεις
13274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 10:57
από κατέ((γίδα))
73 Απαντήσεις
30514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
4 Απαντήσεις
3338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:52
από Ibanezακιας
19 Απαντήσεις
5801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 11:51
από hot_sauce (φλουτσ)
26 Απαντήσεις
19456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 14:50
από adr1anos
2 Απαντήσεις
3817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 20:51
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
4744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/09, 07:47
από Rockdude
14 Απαντήσεις
7695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 10:40
από tech21man
12 Απαντήσεις
6478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/12, 15:06
από Kosthrash