Ειδικά θέματα > Ηχογραφήσεις και Στούντιο

Η συλλογή μου από VST Plugins

(1/12) > >>

Wise_One:
Γεια χαρά σε όλους. Θέλω να κάνω αυτό το θέμα διότι τελευταία περιόρισα τον software εξοπλισμό μου στ' απολύτως απαραίτητα, όχι 200.000 plugins που δε χρειάζομαι ή δεν ξέρω να χρησιμοποιώ. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε εμείς οι αρχάριοι bedroom producers είναι να επικεντρωθούμε στη μουσική μας κι όχι ν' αναλωνόμαστε στην απεριόριστη συλλογή από πράγματα που πρακτικά ελάχιστη διαφορά προσφέρουν.


Επίσης, θέλω να επισημάνω ότι όλα τα plugins μου εδώ και πολύ καιρό είναι είτε δωρεάν είτε αγορασμένα, έχω καταλάβει ότι δε χρειάζομαι σπασμένα προγράμματα για να κάνω αυτό που θέλω, υπάρχει φοβερής ποιότητας δωρεάν λογισμικό εκεί έξω, από developers που αξίζουν την προσοχή μας, προσφέρονας είτε δωρεάν λογισμικό είτε επι μικρής πληρωμής και πιστέψτε με το αξίζουν. Με λίγα χρήματα μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ καλό οπλοστάσιο, τουλάχιστον για ηχογραφήσεις στο σπίτι.


Κατά βάση ψάχνω για plugins που είναι αρκετά εύχρηστα, τουλάχιστον για έναν αρχάριο σαν κι εμένα και δίνουν αρκετά presets από τα οποία μπορώ να tweak-άρω όσο θέλω τον ήχο μου. Οπότε εκτός από τα plugins που χρησιμοποιώ εγώ, θα προτείνω στο τέλος και κάποια άλλα που αξίζουν προσοχής.


Guitar Amps:
Είμαι μεγάλος φαν του LePou και συγκεκριμένα του HyBrit ενισχυτή του. Σε συνεργασία με το TS808 πεταλάκι και τα δωρεάν Redwirez impulses, παίρνω τον ήχο που μ' αρέσει χωρίς να θυσιάζω τίποτα. Από αυτά αποτελείται το ρυθμικό chain μου.


Επίσης, έχω τη δωρεάν έκδοση του Amplitube 3.7 για τζαμαρίσματα κι άλλες δοκιμές και τελευταία κλίνω προς το NRR-1 για lead κιθάρα.


EQ:
Δε μου αρέσουν τα κλασικά equalizers γιατί πολύ απλά δε ξέρω ποιες συχνότητες να κόψω/ανεβάσω. Οπότε χρειάζομαι EQs με knobs για να με βοηθήσουν σ' αυτό. Στα τύμπανα λοιπόν έχω το 1973 της Stillwell. Έχει στοιχεία από το Neve 1073 και πραγματικά μεταμορφώνει τα τύμπανά μου. Κοστίζει 25 δολλάρια (έκδοση για Reaper) αλλά κατά τη γνώμη μου τ' αξίζει και με το παραπάνω. Για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις (κιθάρες, μπάσο κλπ) έχω το BootEQMKII, το οποίο χρωματίζει τον ήχο. Το ReaEQ το 'χω για hi/lo passes όπου χρειάζεται.


Compressors:
Πήρα πριν πολύ καιρό το Rocket της Stillwell (25 δολλάρια για Reaper) απλά και μόνο για το preset που έχει για μπάσο. Μου άρεσε ΤΟΣΟ πολύ! Πρόσφατα άρχισα να τον χρησιμοποιώ και στο ταμπούρο και τα τομς με μεγάλη επιτυχία. Μέχρι πριν λίγες μέρες είχα το DensityMKII για buss compression αλλά κατάλαβα το λόγο που τελικά δε μου αρέσει κι άλλαξε θέση με τον Molot. Άλλος compressor που μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ είναι ο AC1 της audiocation.


Reverb-Delay-Chorus:
Επειδή αυτά τα εφέ δε τα χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο, το Tal-Reverb II όμως έχει πολύ ωραία presets και ήχο που μου αρκούν. Όπου και να το 'χω προσθέσει, "κάθεται" αμέσως.


Πετάλια:
Όπως είπα και πιο πάνω το TS808 βρίσκεται ανελλιπώς στα κιθαριστικά chain μου, το TSE BOD βρίσκεται πάντα στο chain του μπάσου.


Άλλα plugins:
To FerricTDS είναι saturator κατάλληλος για τύμπανα και συνολική μίξη, απ' τη στιγμή που το χρησιμοποίησα άλλαξε εντελώς προς το καλύτερο τις μίξεις μου. Επίσης, πήρα το ToneBoosters Barricade για brickwall limiter. Κοστίζει 10 ευρώ αλλά πολύς κόσμος πίνει νερό στο όνομά του οπότε με κέρδισε.


Αυτά είναι. Αυτά είναι τα plugins που χρειάζομαι και θέλω, τα περισσότερα τα διάλεξα μετά από αρκετό πειραματισμό με παρόμοια plugins ή επειδή απλά κόλλησα μαζί τους απ' την πρώτη στιγμή :) Όπως είπα είμαι πολύ αρχάριος στο θέμα των ηχογραφήσεων, μίξης κλπ αλλά τα παραπάνω με βοήθησαν πολύ στο να βελτιώσω τον ήχο μου και τις ικανότητές μου. Δεν είναι επουδενί τα καλύτερα που υπάρχουν αλλά για μένα (και για άλλους όπως κατάλαβα) είναι ακριβώς ό,τι χρειαζόμαστε, φθηνά ή δωρεάν προγράμματα που δίνουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.


Άλλοι developers ή προγράμματα που θα ήθελα να έχω αλλά όπως είπα δε χρειάζομαι είναι:


ToneBoosters: έχουν ολόκληρη σουίτα από plugins, διαβάζω πολύ καλά λόγια για τον developer και την ποιότητα των plugins, κοστίζουν 25 ευρώ.


Variety of Sound: όλα του τα plugins είναι υψηλής ποιότητας, είναι πασίγνωστος και τα προσφέρει δωρεάν.


Stillwell Audio: Δικά του είναι τα Rocket & 1973 που έχω, απίστευτοι compressors και eqs αλλά κι άλλα plugins σε πολύ χαμηλή τιμή. Αξίζουν πολύ παραπάνω...


G-Sonique: Τους ανακάλυψα μόλις πριν 1-2 βδομάδες, έχουν SSL strip channel με 19 ευρώ! Θα το 'παιρνα αν δεν είχα ήδη πάρει το 1973.


Bluenoise Plugins: Φθηνότατο drum machine, τα κλιπ που έχουν ανεβασμένα ακούγονται πολύ καλά.


Υπάρχουν πολλοί ακόμα developers αλλά κράτησα τους παραπάνω γιατί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο χρησιμοποιώ κάποια από τα plugins τους.

zeoy:
Πολύ καλό post και ωραίο γούστο στα plugins.
Συμφωνώ απόλυτα στο "freeware ή αν το χρειάζομαι απόλυτα κάτι το πληρώνω". Ο ωκεανός από σπασμένα plugins σε κάνει κατά 99% άπληστο, ανικανοποίητο και τελικά σε αφήνει ημιμαθή (για να μην πω άσχετο). Κι αυτά τα λέω έχοντας δουλέψει εντατικά με μουσική στον υπολογιστή από το 95 τουλάχιστον και για μεγάλο διάστημα με σπασμένα.

hot_sauce (φλουτσ):
σ'ευχαριστούμε για το ποστ...
δεν μπορώ να δω τώρα τα VST αλλά θα τα ψάξω όταν μπορέσω και πιστεύω πως τα περισσότερα θα μου φανούν χρήσιμα μιας και χρησιμοποιώ μόνο μερικούς free ενισχυτές

θα ταν καλά να το αναπτύσσαμε λίγο ποστάροντας ο καθένας freeware VST's που έχει ανακαλύψει και πιστεύει πως αξίζουν ή και value-for-money επι πληρωμή VST's

Υπνοβάτης...:
Ωραίος Wise_One.

Wise_One:
@zeoy: Πριν ένα χρόνο κι εγώ ήμουν σχεδόν σπασμένα, θες Amplitube, θες Guitar Rig, θες Waves, Softube... Σταδιακά το γύρισα σ' αυτά που ανέφερα πριν. Απ' τη μια τα commercial amp suites μου φάνηκαν "too bloated", απ' την άλλη τα commercial plugins "too much". Προτίμησα να κρατήσω 2-3 plugins που μπορώ να τα μάθω παρά τα 500 της Waves που μέσα από τα χέρια μου, δε θα 'διναν κάτι παραπάνω στον ήχο μου.

@hot_sauce: Ναι βέβαια, μπορούμε να το αναπτύξουμε όσο θέλετε. Έχω μερικά ακόμα plugins που είτε τεστάρω ακόμα ή δεν έχω δοκιμάσει αρκετά, κι αυτά που σούταρα αλλά πρακτικά τα κράτησα backup γιατί ποτέ δεν ξέρεις χεχεχε


@Υπνοβάτης: Βασίζομαι πολύ στις γνώμες άλλων για πράγματα που δεν ξέρω, όλα τα παραπάνω είναι προτεινόμενα κι από άλλους bedroom producers οπότε... Προφανώς δεν έχουμε τον προϋπολογισμό ενός στούντιο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να έχουμε ωραία γυαλιστερά πράγματα :Ρ

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View