Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης - ερευνα  (Αναγνώστηκε 12796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ενισχυτης - ερευνα
« στις: 12/02/16, 01:34 »
Καλησπερα σας! Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη απο καποιους πιο εμπειρους και "πειραματισμενους" στο παρακατω θεμα. Εχω ενα ενισχυτη Fender Mustang III v2 απο τον οποιο πλεον εχω καταλαβει οτι δεν παιρνω αυτο που θελω. Ναι ειναι καλος για αρχικα σταδια ενταξης στον χωρο της μουσικης και προσφερει πολλους εναλλακτικους ηχους μεσω του Fuse προγραμματος. Τον χρησιμοποιω σε σπιτι και τα 100W του μου φαινονται υπερβολικα...το master αναθεμα αν εχει ανεβει ποτε πανω απο το 2. Οταν μπει λιγο distortion ή overdrive σε υψηλο gain και volume(που απαιτουνται) αρχιζουν να τριζουν τα τζαμια με το master στο 3! Λοιπον δεν θελω κατι τετοιο πλεον...δεν θελω ενα ενισχυτη που να για ακουστει σωστα πρεπει να κουφαθεις. Επισης με εχει κουρασει το modeling και το οτι πρεπει να συνδεται συνεχεια με ενα PC ωστε να ρυθμιζεις presets. Μην αναφερθω οτι πρεπει να φτιαξεις presets για καθε διαφορετικη κιθαρα που εχεις...αλλο για stat αλλο για les paul αλλο για tele.... :wall
Ετσι αποφασισα να κανω μια ερευνα για ενισχυτες  λαμπατους με σκοπο την αγορα ενος.
Αρχικα να πω οτι παιζω με μια Epiphone Les Paul tribute plus με Gibson Humbuckers 57' και μια Fender strat MiM με duncan SSL-1 και διαθετω ενα dunlop wah cry baby και ενα Big Muff Pi πεταλι. Ειδη μουσικης blues,hard rock, funky. (Γουσταρω πολυ ηχους John Frusciante, Slash, Jimmy Page) Το ποσο που λεω να διαθεσω κυμαινετα 300-500(+/-). Οσο το δυνατο λιγοτερο τοσο το καλυτερο ωστε να μπορεσω να διαθεσω το περρισευμα σε πεταλια.
Εδω ειναι που θελω την γνωμη σας! Αρχικα να πω οτι θελω ενα ενισχυτη με καλο καθαρο καναλι, ωστε να μπορω να εχω και ωραιο καθαρο ηχο και καλη παραμορφωση απο πεταλια.12'' ηχειο κατα προτιμηση και να εχει πανω τα στοιχειωδη controls middle,bass, trebble,gain,volume..... Να πω οτι εχω βαλει στο ματι κατι Fender Hot rod deluxe που πουλιουνται στο noiz γυρω στα 550. Τα 40 watt τους μηπως ειναι πολλα για σπιτι? με χαμηλη ενταση θα παιρνω σωστο ηχο ή θα ζησω παλι το δραμα που ειχα με τον mustang; Μηπως να δω κατι σε ακομη λιγοτερα watt ταξης του 5-15? Δεν θελω κατι αρκετα μικρο να ακουγεται σαν τζουφιο. Επισης διαβαζα στο φορουμ και σε αρκετα αρθρα εχει προταθει ο Laney Cub12R. Mε αυτον τι παιζει; απο οτι βλεπω πληρει πολλα απο τα χαρακτηριστικα που ψαχνω ή κανω λαθος; Γνωμες για: VoxAC10C1     Fender Blues Junior III     καποιον VHT? εχω βρει αρκετους συμπαθητικους μικρους    ???

Καθε γνωμη δεκτη, καθε πληροφορια ευπροσδεκτη. Ευχαριστω για τον χρονο σας!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/16, 01:49 από freeloader »
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #1 στις: 12/02/16, 02:12 »
O Fender Hot Rod Deluxe αν και είναι ο καλύτερος fender που μπορείς να πάρεις στη μεσαία κατηγορία (αν του αλλάξεις και μεγάφωνο πετάει πραγματικά) μην τολμήσεις να τον πλησιάσεις για αυτό που θες. Είναι απίστευτα δυνατός, ακόμα και στο 1. Είναι αστείο το πώς παίζει το volume, σαν on/off. Αν τον ήθελες για οποιαδήποτε άλλη χρήση πλην του διαμερίσματος/σπιτιού θα σου έλεγα με κλειστά μάτια. Ψάχνεις κάτι μικρό, για μένα από 1-5w μαξ για σπίτι. Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό πρώτο είναι ο μικρός Marshall Slash 5w combo με Celestion Vintage 30's μεγάφωνο, ο οποίος είναι τρομερός ενισχυτής! Έχει ένα μεγάλο κακό, δεν έχει fx loop, εγώ το δικό μου τον έστειλα Αθήνα και του έβαλα σε γνωστό τεχνικό μου. Καλή επιλογή είναι ο φθηνότερος DSL5w combo με 10άρι ηχείο, ίσως και καλύτερο για τις εντάσεις που θα παίξεις, έχει fx loop καλό μεγάφωνο πολύ καλή χροια. Ο Blues Junior είναι καλή επιλογή, παίζει και σε χαμηλές εντάσεις, δεν έχει βρώμικο παρά μόνο ένα fat switch που τονίζει λίγο τις μεσαίες παραπάνω και μία ιδέα ότι σπάει επίσης. Και σε αυτόν αν αλλάξεις το μεγάφωνο, έχεις άλλο ενισχυτή. Γενικά σε όποιον fender δεις κάτι lighting bolt made by eminence, δεν λένε και πολλά. Εγώ έχω τον Blues Junior III ο οποίος έβγαινε σε μία έκδοση stealth black με Eminence Cannabis Rex και ...καμία σχέση με τον stock. Οι VHT που αναφέρεις μπορεί να είναι η καλύτερη επιλογή, δεν έχω παίξει ποτέ αλλά ακούω/διαβάζω τα καλύτερα, κάποιοι φίλοι έχουν εδώ οπότε θα σου πουν μία γνώμη. Στα λεφτά που παίζεις θα έψαχνα για τον SL5 μεταχειρισμένο. Από τους combo που έχω (DSL5w, SL5w, Blues Junior III, Hot Rod Deluxe, Pro Reverb Reissue), αν διάλεγα κάποιον να σώσω την ώρα που θα καιγόταν το σπίτι, θα ήταν ο SL5, έχει πολύ καλό καθαρό, απίθανο drive παίζει καλά με ότι κιθάρα του έχω βάλει και για τα 5w είναι τερατάκι, με πολύ καλή καμπίνα και μεγάφωνο. E βάλτου μία loop αν την χρειάζεσαι τόσο (μπορώ να σου δώσω feedback πάνω σε αυτό) και έχεις έναν ενισχυτή που βγάζεις ακόμα και πρόβα/live.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/16, 02:14 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #2 στις: 12/02/16, 02:56 »
Τα 40 Watt ενός λαμπάτου ενισχυτή, ειδικά ενός Fender, είναι κατά τη γνώμη μου υπερβολικά για χρήση στο σπίτι. Ήθελα κι εγώ παλιότερα έναν Blues Deluxe, αλλά όταν τον δοκίμασα στο σπίτι ενός συναδέλφου, διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να τον ανοίξω πάνω από το 1, το πολύ 1,5. Ακόμα και τα 15 Watt ενός Tweed Deluxe clone που δοκίμασα πρόσφατα μού φάνηκαν μάλλον πολλά σε μεγάλες εντάσεις. Και ως γνωστόν ένας λαμπάτος χρειάζεται μια κάποια ένταση για να δείξει το χαρακτήρα του.

Αν λοιπόν δεν σκοπεύεις να τον χρησιμοποιήσεις για άλλη χρήση, π.χ. ζωντανές εμφανίσεις, εγώ θα έλεγα ότι ίσως είναι καλύτερα να προτιμήσεις κάποιον άλλον, κατά προτίμηση γύρω στα 15 Watt ή και λιγότερο, όπου υπάρχουν αρκετές ικανοποιητικές λύσεις. Εκτός από τον Laney Cub και τον Vox AC10C1 (o οποίος φαίνεται να έχει αποσπάσει πολύ θετικές κριτικές ως ένας ενισχυτής που μπορεί να σού δώσει το χαρακτηριστικό Vox ήχο σε μια μικρή και οικονομική συσκευασία), θα σού έλεγα να κοιτάξεις και τον Laney VC15, τον καινούργιο Fender Bassbreaker 007, τον VHT Special 6 Ultra ή για κάτι που θα σού δίνει το συνδυασμό του modelling με λίγο από τη ζεστασιά της λάμπας, τον Fender Super Champ X2. Ο Blues Junior είναι άλλη μια ενδιαφέρουσα και δημοφιλής επιλογή, αν και προσωπικά δεν μού άφησε καθόλου καλές εντυπώσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #3 στις: 12/02/16, 03:12 »
..Αρχικα να πω οτι θελω ενα ενισχυτη με καλο καθαρο καναλι, ωστε να μπορω να εχω και ωραιο καθαρο ηχο και καλη παραμορφωση απο πεταλια.
Γειά σου,

Η προσέγγιση σου όπως την περιγράφεις είναι λάθος, και αποτελεί αναπόφευκτο απομεινάρι της σχέσης σου με τον Mustang.

Αν πάρεις λαμπάτο, κοίταξε να παίρνεις την παραμόρφωση σου κυρίως από τις λάμπες, με επικουρική ενίσχυση της από πετάλια. Άρα να κοιτάξεις να σου αρέσει η χροιά της παραμόρφωσης από όποιο μοντέλο προτιμήσεις.

Επίσης Fender Hot Rod για Slash, θα σου πέσει λίγος. Γενικά θέλεις τουλάχιστον 3 προενισχύτριες και σχεδιασμό με πολύ gain. Οι προτάσεις του sfanfan είναι πολύ καλές, επίσης συμφωνώ απόλυτα με τα λίγα watt με 12άρι για τα όσα περιέγραψες.

Πρόσθετα προτείνω (μέχρι 500€ που ανέφερες):
Jet City Amplification JCA2212
Bugera V22 Infinium
Blackstar HT Metal 5R
Laney TI15-112
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/16, 03:14 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #4 στις: 12/02/16, 08:17 »
Στους προαναφερθεντες υποψηφιους προς δοκιμή ενισχυτες, εγω θα προσθετα και τον φοβερο Hughes&Kettner Tubemeister 18 twelve (που εχει ολα οσα αναφερεις + power soak για να τον "τελικιαζεις" και στο σπιτι  ;) )


http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_18_twelveb_stock.htm


http://hughes-and-kettner.com/products/tubemeister/tubemeister-18/tubemaster-18-twelve/
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #5 στις: 12/02/16, 10:19 »
Στους προαναφερθεντες υποψηφιους προς δοκιμή ενισχυτες, εγω θα προσθετα και τον φοβερο Hughes&Kettner Tubemeister 18 twelve (που εχει ολα οσα αναφερεις + power soak για να τον "τελικιαζεις" και στο σπιτι  ;) )


http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_18_twelveb_stock.htm


http://hughes-and-kettner.com/products/tubemeister/tubemeister-18/tubemaster-18-twelve/
..πρόταση πολύ καλή, έχει περάσει από τα χέρια μου, για να φύγει απλά για να πάρω τον μεγαλύτερο 36άρη, δεν τον πρότεινα διότι ξεπερνάει το 500άρικο που αναφέρθηκε.

Πράγματι το power soak είναι ότι πρέπει για το σπίτι, συν το Red Box DI ένα από τα καλύτερα Cab Emulations που σου επιτρέπει να συνδεθείς με συστήματα HiFi, FRFR, ή κονσόλες με απίθανη πιστότητα στην πραγματική χροιά της παραμόρφωσης.

Γενικά μία καταπληκτική επιλογή στην τιμή του:
H&K Tubemeister 18 Review
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/16, 10:24 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #6 στις: 12/02/16, 11:14 »

ο Jet City που σου προτάθηκε είναι καλός ενισχυτής με καταπληκτικά γκάζια .είχα την κεφαλή jca22h αλλά αναγκάστηκα να την αποχωριστώ γιατί η ισχύς ήταν υπερβολικά πολλή για οικιακή χρήση.
o VHT που επίσης σου προτάθηκε είναι εξαιρετικό μηχάνημα. πολύ καλό καθαρό , loop , watts control , 2 κανάλια ΚΑΙ HANDWIRED!!!


αν πρόκειται να παίρνεις τα γκάζια σου απο τον ενισχυτή πας σε όσο μικρότερη ισχύ γίνεται (γκαζιάρηδες ενισχυτές σε χαμηλή ένταση είναι η συνταγή του fizz)
αν πρόκειται να χρησιμοποιείς τον ενισχυτή ως πεταλομηχανή τότε μπορείς να ξεφύγεις και πάνω απο 10 watt (για περισσότερο headroom)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #7 στις: 12/02/16, 11:26 »

o VHT που επίσης σου προτάθηκε είναι εξαιρετικό μηχάνημα. πολύ καλό καθαρό , loop , watts control , 2 κανάλια ΚΑΙ HANDWIRED!!!



(Αν μιλάμε για τον ίδιο) Συμφωνώ σε όλα για τον  VHT special 6Ultra, μόνο που είναι (δυστυχώς για εμενα, ευτυχως για άλλους) Μονοκαναλος...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #8 στις: 12/02/16, 11:44 »

o VHT που επίσης σου προτάθηκε είναι εξαιρετικό μηχάνημα. πολύ καλό καθαρό , loop , watts control , 2 κανάλια ΚΑΙ HANDWIRED!!!



(Αν μιλάμε για τον ίδιο) Συμφωνώ σε όλα για τον  VHT special 6Ultra, μόνο που είναι (δυστυχώς για εμενα, ευτυχως για άλλους) Μονοκαναλος...

συμφωνώ, στην ουσία είναι μονοκάναλος αλλά το ultra κανάλι (αν και δεν είναι footswitchable) μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν δεύτερο , βρώμικο κανάλι.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #9 στις: 12/02/16, 11:46 »
Προσωπικά αν πήγαινα σε VHT και ήθελα να συνεργάζεται καλά με πετάλια, θα επέλεγα τον VHT Special 12/20 ο οποίος:
"..was designed to bring the most out of every effects pedal and multi-effects unit with enhanced clarity, detail, and controlled tube compression."

Ο Thomann κάπως τα έχει μπερδέψει με τους VHT, δεν ξέρει τι φέρνει/θέλει να φέρνει και είναι κρίμα διότι είναι καταπληκτικοί ενισχυτές.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #10 στις: 12/02/16, 12:02 »
..Αρχικα να πω οτι θελω ενα ενισχυτη με καλο καθαρο καναλι, ωστε να μπορω να εχω και ωραιο καθαρο ηχο και καλη παραμορφωση απο πεταλια.
Γειά σου,

Η προσέγγιση σου όπως την περιγράφεις είναι λάθος, και αποτελεί αναπόφευκτο απομεινάρι της σχέσης σου με τον Mustang.



Αδριανέ, εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου. Καμιά προσέγγιση δεν είναι λάθος. Η σχολή "δώσε μου ένα καλό καθαρό και άσε με να το πειράξω με τα πετάλια μου" όσο κι αν τη θεωρούσα κι εγώ λάθος για πάρα πολλά χρόνια έχει πολλά επιχειρήματα υπέρ της και αμέτρητους πιστούς. Όπως φυσικά και η σχολή που προτείνεις εσύ (και όλες οι παραλλαγές τους).
Το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό και οι επιλογές πρέπει να βασίζονται στο τι μας αρέσει στο αυτί και τι βολεύει για τη χρήση που το θέλουμε.
Αν όντως ο φίλος δίνει το βάρος στο καθαρό του και από βρώμα του αρέσει αυτή του Big Muff γιατί θα πρέπει σώνει και καλά να πάρει βρώμα από τις λάμπες;


Κατά τα άλλα, συμφωνώ κι εγώ, ότι το power scaling ή ένα καλό attenuator είναι κλειδί για καλό ήχο και στο σπίτι και στην πρόβα και στο live.
Και δεν έχω κανένα λόγο να διαφωνήσω στο ότι ο VHT 12/20 είναι ενισχυτάρα (ειδικά ο RT  ;D )

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #11 στις: 12/02/16, 12:58 »
..Η σχολή "δώσε μου ένα καλό καθαρό και άσε με να το πειράξω με τα πετάλια μου" όσο κι αν τη θεωρούσα κι εγώ λάθος για πάρα πολλά χρόνια έχει πολλά επιχειρήματα υπέρ της και αμέτρητους πιστούς.
Νίκο η διαφορά σου εσένα με τον φίλο, είναι ότι εσύ έχεις walked the walk και έχεις καταλήξει σε αυτό το format, μετά από εμπειρία και πρώτο χέρι επιλογές, με το οποίο δεν έχω καμία διαφωνία.

Η αφετηρία όμως του ότι "έχω έναν modelling και μόνο με το καθαρό του και πετάλια έβγαζα της προκοπής ήχο, αλλιώς παίρνω λάσπη (απόλυτα κατανοητό..) και έχω την λανθασμένη εντύπωση ότι αυτό θα συμβαίνει και με τον επόμενο που θα είναι λαμπάτος", εκεί είναι η δική μου ένσταση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #12 στις: 12/02/16, 14:14 »
Αρχικα σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας!
Καταλαβα πλεον οτι ο ενισχυτης που θα χρειαστω καλα θα ηταν να κυμαινεται μεταξυ 5-20 watt..περισσοτερα για κανενα λογο.Επισης να προσθεσω οτι καμια φορα την ευδομαδα τζαμαρω με φιλους σε υπογειο χωρο οποτε κανενα περισσιο watt δεν θα με χαλουσε(πραγμα δευτερευον, περισσοτερο με ενδιαφρει ο ηχος στο σπιτι) Αν υπαρχει και η δυνατοτητα ο ενισχυτης να εχει control πανω για επιλογη λιγοτερων ή περισσοτερων watt ακομη καλυτερα οπως ο Hughes & Kettner tubemeister 18 που ανεφερε ο @Kosthrash  Οφειλω να πω οτι μου κινησε το ενδιαφερον, αλλα πρωτη φορα τον βλεπω στη ζωη μου..Απο οτι διαβαζω τον αγοραζουν αρκετοι με σκοπο μεταλ ηχους, εγω μεταλ δεν σκοπευω να παιξω! σε πιο γλυκο blues, rock ηχο θα με καλυψει?
Επισης και Marshall SL 5 του @sfanfan μου αφησε ωραιες αντυπωσεις αλλα μεταχειρισμενο δυσκολα να βρεθει και καινουριο βγαινει στο 600αρι. Εδω να προσθεσω οτι εχω βρει ενα Marshall DSL401 γυρω στο 400αρι ο οποιος ειναι 40 watt αλλα εχει control να τον ριχνει στα 20. Τον εχει δοκιμασει κανεις να μου πει αν ειναι δυνατος..γιατι απο οσους marshall εχω παιξει οφειλω να πω οτι παρολλα τα πολλα watt μπορουσες να τους εχεις σε χαμηλες εντασεις με σωστο ηχο. Τελος, και οι δυο VHT που προταθηκαν ultra 6 και special 12/20 μου αρεσαν αλλα υπαρχουν καπου στην Ελλαδα να τους δοκιμασω;
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #13 στις: 12/02/16, 14:20 »

o VHT που επίσης σου προτάθηκε είναι εξαιρετικό μηχάνημα. πολύ καλό καθαρό , loop , watts control , 2 κανάλια ΚΑΙ HANDWIRED!!!



(Αν μιλάμε για τον ίδιο) Συμφωνώ σε όλα για τον  VHT special 6Ultra, μόνο που είναι (δυστυχώς για εμενα, ευτυχως για άλλους) Μονοκαναλος...

συμφωνώ, στην ουσία είναι μονοκάναλος αλλά το ultra κανάλι (αν και δεν είναι footswitchable) μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν δεύτερο , βρώμικο κανάλι.


Δηλαδη αν θελησεις να βγαλεις λιγο βρωμια την ωρα που παιζεις στο καθαρο καναλι... θα πρεπει να αλλαξεις χειροκινητα καναλι στο ultra?
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #14 στις: 12/02/16, 14:30 »
Δεν χάνεις να βάλεις μία αγγελία ζήτησης όταν σε ενδιαφέρει κάτι. Το ότι δεν υπάρχει αγγελία πώλησης δεν είναι απαραίτητο ότι κάποιος δεν είναι διατεθειμένος να τον πουλήσει. Θυμάμαι μία περίοδο υπήρχαν 2-3 ταυτόχρονα για ανταλλαγή/πώληση. Όσον αφορά τα περισσότερα watt έχει να κάνει με τη σχεδίαση του ενισχυτή και όχι με τη φίρμα. Πίστευα ότι μπορούσαν όλοι οι ενισχυτές να παίξουν χαμηλά (όσοι έχουν master volume τουλάχιστον) πράγμα που κατάλαβα εν τέλη (όταν τους πήρα από το σπίτι και τους έβγαλα για πρόβες) ότι δεν μπορούν. Όχι ότι παίρνεις κακό αποτέλεσμα, αλλά δεν ακούς αυτό που πρέπει να ακούσεις. Και δεν μιλάω μόνο για τις pushed τελικές κτλ, αλλά για την γενική απόκριση του ενισχυτή/καμπίνα σε χαμηλές εντάσεις. Το να πάρεις ένα 100άρι που να παίζει και στα 50 δώρο άδωρο. Να πάρεις ένα 40άρι να παίζει και στα 20, επίσης. Οτιδήποτε πάνω από 1-5w στο σπίτι δεν παίζει όπως έχει φτιαχτεί για να παίζει. Άλλο το αν το ρεαλιστικό αποτέλεσμα μας αρέσει (υποκειμενικό) ή όχι. Ο DSL είναι πολύ καλός που βλέπεις, το μεγάφωνο αν θυμάμαι καλά είναι το Celestion Seventy 80 το οποίο ειδικά μέχρι να αρχίσει να σπάει λίγο είναι μάπα... :P Ο ενισχυτής είναι καλός όμως, τυπικός Marshall. Ψάξε και άκου και τον DSL5w μεταχειρισμένος παίζει κοντά στα 300 ευρώ και μην ξινίζεις από το 10άρι ηχείο.. Δώστου μία ευκαιρία αν τον βρεις.


Εδώ μπορείς να ακούσεις ένα παλιότερο demo στον DSL5c που είχα κάνει για να πάρεις μία εικόνα. Διάβασε τα infos στο βίντεο για το πώς έγραψα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #15 στις: 12/02/16, 14:49 »
Προσωπικά αν πήγαινα σε VHT και ήθελα να συνεργάζεται καλά με πετάλια, θα επέλεγα τον VHT Special 12/20 ο οποίος:
"..was designed to bring the most out of every effects pedal and multi-effects unit with enhanced clarity, detail, and controlled tube compression."

Ο Thomann κάπως τα έχει μπερδέψει με τους VHT, δεν ξέρει τι φέρνει/θέλει να φέρνει και είναι κρίμα διότι είναι καταπληκτικοί ενισχυτές.

Θα συμφωνούσα απόλυτα για τον VHT 12/20, υπό την προϋπόθεση να τον βρεις κάπου στην Ευρώπη και να πέσεις σε καλό κομμάτι, γιατί φαίνεται ότι υπάρχουν σαφή προβλήματα ποιοτικού ελέγχου. Έχω την εντύπωση ότι ίσως αυτό να είναι το ζήτημα με τον Thomann, καθώς πέρα από τη δική μου προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο ενισχυτή, είχα παρατηρήσει ότι υπήρχαν πολλές επιστροφές και B-stock items που εμφανίζονταν συχνά και τελικά το κάθε μοντέλο έπαυε να εμφανίζεται στην ιστοσελίδα. Πάντως δεν μπορώ να αρνηθώ ότι για 2-3 εβδομάδες πριν μού παρουσιάσει το πρόβλημα, είχα βρει την ηχητική μου nirvana...  :'(
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #16 στις: 12/02/16, 14:56 »
Αν υπαρχει και η δυνατοτητα ο ενισχυτης να εχει control πανω για επιλογη λιγοτερων ή περισσοτερων watt ακομη καλυτερα οπως ο Hughes & Kettner tubemeister 18 που ανεφερε ο @Kosthrash  Οφειλω να πω οτι μου κινησε το ενδιαφερον, αλλα πρωτη φορα τον βλεπω στη ζωη μου..Απο οτι διαβαζω τον αγοραζουν αρκετοι με σκοπο μεταλ ηχους, εγω μεταλ δεν σκοπευω να παιξω! σε πιο γλυκο blues, rock ηχο θα με καλυψει?



Ναι, ο tubemeister θα σε καλυψει και για τα ειδη που αναφερεις, αρκει να σου αρεσει η χροια του.
Μην παραλειψεις να ακουσεις και τον DSC5c που προτεινει ο Sfanfan, τελειος ενισχυτης για σπιτι και πολυ versatile (και αυτος παιζει στα 5/1watts και εχει και εξοδο για μεγαλυτερη καμπινα - αν σου χρειαστει περισσοτερη ενταση τον συνδεεις σε μια 2Χ12 ή 4χ12 του studio/stage και καθαρισες!  ;) ) Επισης τον βρισκεις ευκολα Ελλαδα για δοκιμη/αγορα...

(εδω τον βρισκεις στο οριο του budget σου  ;D )
http://www.kagmakisguitars.eu/marshall-dsl5c-p-1438.html
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/16, 14:58 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #17 στις: 12/02/16, 14:58 »
@sfanfan  η αγγελια εχει ηδη μπει, μηπως τον βρω καπου να παω να τον δω!  ;D
Ωραιος και ο dsl5 c...απλα αυτο που με προβληματιζει στον συγκεκριμενο ειναι οτι για να παρεις καθαρο ηχο χωρις crunch πρεπει το volume να ειναι κατω απο το 3 (διορθωσε με αν κανω λαθος, ξερεις καλυτερα)σε αντιθεση βεβαια με το clean του SL 5 που το αγαπησα μεσω βιντεο χωρις καν να τον δω απο κοντα. Και αναρωτιεμαι ειναι αρκετο 3 volume για να παιξω ενα καθαρο ριφακι ας πουμε παραλληλα με rythm κιθαρα ή θα χανομαι? γινεται να το boostαρεις με καποιο πεταλι ετσι?
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/16, 15:00 από freeloader »
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #18 στις: 12/02/16, 15:08 »

o VHT που επίσης σου προτάθηκε είναι εξαιρετικό μηχάνημα. πολύ καλό καθαρό , loop , watts control , 2 κανάλια ΚΑΙ HANDWIRED!!!



(Αν μιλάμε για τον ίδιο) Συμφωνώ σε όλα για τον  VHT special 6Ultra, μόνο που είναι (δυστυχώς για εμενα, ευτυχως για άλλους) Μονοκαναλος...

συμφωνώ, στην ουσία είναι μονοκάναλος αλλά το ultra κανάλι (αν και δεν είναι footswitchable) μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν δεύτερο , βρώμικο κανάλι.


Δηλαδη αν θελησεις να βγαλεις λιγο βρωμια την ωρα που παιζεις στο καθαρο καναλι... θα πρεπει να αλλαξεις χειροκινητα καναλι στο ultra?

όχι απαραίτητα. μπορείς να ενεργοποιήσεις το boost (footswitchable και χειροκίνητο)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #19 στις: 12/02/16, 16:31 »
Ναι, ο tubemeister θα σε καλυψει και για τα ειδη που αναφερεις, αρκει να σου αρεσει η χροια του.


https://www.youtube.com/watch?v=zO3OAiTDRco
Οφειλω να πω εδω που τον ακουσω μου αρεσε αρκετα! Ειδικα στο 2:25 το καθαρο του με τερμα gain/volume. To θεμα ειναι οτι επισης δεν υπαρχει καπου στην ελλαδα για δοκιμη απο οσο εψαξα...μονο παραγγελια απο θωμα με κλειστα ματια δηλαδη ???
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #20 στις: 12/02/16, 16:49 »
@sfanfan  η αγγελια εχει ηδη μπει, μηπως τον βρω καπου να παω να τον δω!  ;D
Ωραιος και ο dsl5 c...απλα αυτο που με προβληματιζει στον συγκεκριμενο ειναι οτι για να παρεις καθαρο ηχο χωρις crunch πρεπει το volume να ειναι κατω απο το 3 (διορθωσε με αν κανω λαθος, ξερεις καλυτερα)σε αντιθεση βεβαια με το clean του SL 5 που το αγαπησα μεσω βιντεο χωρις καν να τον δω απο κοντα. Και αναρωτιεμαι ειναι αρκετο 3 volume για να παιξω ενα καθαρο ριφακι ας πουμε παραλληλα με rythm κιθαρα ή θα χανομαι? γινεται να το boostαρεις με καποιο πεταλι ετσι?


O DSL5 δεν έχει το καθαρό ενός fender πχ, ούτε το καθαρό του SL5, είναι πιο overdriven καθαρό και η λογική του είναι να σπάει σχετικά εύκολα. Βέβαια αυτό αλλάζει δραματικά από την κιθάρα και τους μαγνήτες που χρησιμοποιείς. Η αλήθεια είναι ότι έχει αρκετά καλό καθαρό αν κρατήσεις το volume χαμηλά (το πόσο χαμηλά εξαρτάται από την κιθάρα σου όπως είπα). Πάντως να ξέρεις ότι ακόμα και στο 1w (έχει επιλογή 1-5w) με το volume στο 3 στο σπίτι θα είναι υπέραρκετό. Εγώ παίζω με medium-high output μαγνήτες, σχετικά χαμηλά ως προς το ύψος των χορδών, και με το volume στο 5 στα 1w καθαρίζω λίγο με το volume της κιθάρας για να είναι crystal clear (όταν θέλω καθαρό καθαρό). Αλλιώς είναι αυτό το βρώμικο καθαρό -όχι crunch- το οποίο ακούει πάρα πολύ καλά στη δύναμη της πένας.
White noise

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #21 στις: 12/02/16, 17:50 »
εχω εντυπωσιαστει απο το βιντεο με αυτον
https://www.youtube.com/watch?v=sFp8krYpHr4

αλλα δυστυχως δεν νομιζω οτι μπορεις να τον βρεις ελλαδα για δοκιμη....

Επισης αν βρεις τον laney lionheart 5w μτχ ειναι καταπληκτικος ενισχυτης....καινουριος ειναι λιγο πιο ακριβος απο το budget σου. τον εχει ο νακας στο κεντρο για δοκιμη (τον 20αρη αλλα ειναι σχεδον ιδιος)

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #22 στις: 12/02/16, 20:58 »
αλλα δυστυχως δεν νομιζω οτι μπορεις να τον βρεις ελλαδα για δοκιμη....


Ακόμη πιο δυστυχώς, ο VT30 δεν κυκλοφορεί πια. Ήταν limited run. Μάλλον η fender τράβηξε το αφτί του Thomann για copyright.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #23 στις: 25/02/16, 15:50 »
Φίλε μου δες και αυτόν τον Jet City Custom 22 - ειναι modded απο τον UK amp guru Martin Kidd (Cornford και τωρα  Victory amps)

http://www.jetcityamplification.com/#!custom-22/c1dk6
http://www.jetcityamplificationstore.co.uk/product/custom-22/

Αν και μου φαινεται... δυνατουλης ;D  για σπιτι, εντουτοις εξαρταται απο την καμπινα/ μεγαφωνα που θα τον συνδεσεις (τσεκαρε ευαισθησια)... είναι σαν τον JCA22H ομως το crunch channel ειναι - κατα τα λεγομενα τους - καθαροτερο και το Overdrive εχει περισσότερο Gain ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/16, 15:53 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης - ερευνα
« Απάντηση #24 στις: 26/02/16, 14:03 »
Φίλε μου δες και αυτόν τον Jet City Custom 22 - ειναι modded απο τον UK amp guru Martin Kidd (Cornford και τωρα  Victory amps)

http://www.jetcityamplification.com/#!custom-22/c1dk6
http://www.jetcityamplificationstore.co.uk/product/custom-22/

Αν και μου φαινεται... δυνατουλης ;D  για σπιτι, εντουτοις εξαρταται απο την καμπινα/ μεγαφωνα που θα τον συνδεσεις (τσεκαρε ευαισθησια)... είναι σαν τον JCA22H ομως το crunch channel ειναι - κατα τα λεγομενα τους - καθαροτερο και το Overdrive εχει περισσότερο Gain ;)



Τον ειχα δει και αυτον οταν εψαχνα τους jet city! Καλουλης φαινεται, απλα μειωνεκτει στο οτι δεν εχει καθαρο καναλι, μονο overdrive και crunch. Eπισης οπου εχω διαβασει για τους JC παντου ειδα σχολια πως ειναι αρκετα δυνατοι...δεν νομιζω να μου κανει δουλεια στο σπιτι  :P
Μεχρι στιγμης, απο οσους εχω δει και ακουσει, εχω κατασταλαξει στον Marshall SL 5. Παρ'ολα αυτα συνεχιζω το ψαξιμο, γιατι θα καθυστερησω την αγορα κανενα μηνα ακομη, μιας και ειναι 100 ευρω πανω απο το αρχικο μου budget, ωστε να συγκεντρωσω το ποσο.
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 21:56
από moutoulos
13 Απαντήσεις
5470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 18:46
από Baroness
Ενισχυτής?

Ξεκίνησε από loo Μπάσο

0 Απαντήσεις
2032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 21:30
από loo
4 Απαντήσεις
2930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 22:14
από DarkHorse
2 Απαντήσεις
2387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 23:33
από happydreamer
4 Απαντήσεις
2901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/11, 14:24
από rockflea
10 Απαντήσεις
4558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 12:30
από Korgy
12 Απαντήσεις
5344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/12, 16:03
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
5121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/14, 23:01
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/15, 22:03
από saved