Αποστολέας Θέμα: Τεχνικη αρχαριου  (Αναγνώστηκε 13829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος savvas8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Τεχνικη αρχαριου
« στις: 14/12/14, 01:16 »
Καλησπέρα, παιζω ηλεκτρικη κιθαρα περιπου 2 μηνες και πλεον γνωριζω τις βασικες συγχορδίες. Παρατηρω ομως οτι οταν αλλαζω απο μια συγχορδία σε μια αλλη (πχ απο την Αm στην Ε) πρωτα μετακινω τον δεικτη και μετα ολα τα αλλα δαχτυλα. Αυτη η κινηση φυσικα ειναι πιο αργη απο την μετακινηση ολων των δαχτυλων κατευθείαν. Και θελω τωρα να ρωτησω αυτο ειναι κατι το φυσιολογικό για αρχαριο ή μια κακια συνήθεια που απεκτησα και πρεπει να τη διορθώσω για να μην με δυσκολεψει πιο μετα???

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Τεχνικη αρχαριου
« Απάντηση #1 στις: 14/12/14, 01:48 »
Δεν ειναι υποχρεωτικο να μετακινουνται ολα τα δαχτυλα ταυτοχρονως στην αλλαγη των συγχορδιων.
Το αντιθετο θα ελεγα.
Αναλογα τις συγχορδιες, τον ρυθμο στο δεξι και το ποιες χοδρες θα πρεπει να ακουστουν πρωτες απο την καινουρια συγχορδια, μετακινουμε και τα δαχτυλα.

Αλλα αυτο που κανεις να μετακινεις σε αυτες τις δυο συγχορδιες, απο Αm σε E (σε open chords αν καταλαβα καλα, εφοσον εισαι αρχαριος) πρωτα το πρωτο δαχτυλο, μου ακουγεται περιεργο και δεν εχει καμια χρηστικοτητα στο παιξιμο.

Πιο χρησιμο θα ηταν, αν ειχες να παιξεις downstroke στο Ε, να μετακινησεις πρωτα το 2ο δαχτυλο να καλυψει την 5η χορδη που θα δεχτει πρωτη απο τις αλλες (που παταμε με δαχτυλο) το χτυπημα της πενας.
Μετα το 3ο δαχτυλο και μετα το 1ο δαχτυλο.
Οπως κατεβαινει η πενα δλδ
Και φυσικα ολα αυτα με ελαχιστη διαφορα χρονου στην κινηση.
Απλα δλδ να μη πηγαινουν σαν κοκαλωμενα ή σπαστικα ενα ενα τα δαχτυλα απο τη μια συγχορδια στην αλλη, αλλα αντιθετα να εχει μια πλαστικοτητα η κινηση.
Σαν την κινηση των ποδιων της αραχνης.
Αυτο για να επιτευχθει και να λυθουν τα δαχτυλα. χρειαζονται πολλες επαναληψεις στην αλλαγη

edit: το πιο σημαντικο κατα την αλλαγη, ειναι τα δαχτυλα με το που θα σηκωθουν απο τα ταστα της 1ης συγχορδιας, να  αρχισουν να παιρνουν τη μορφη της 2ης συγχορδιας, ενω ειναι στο αερα ακομα και πριν πατησουν στα ταστα της 2ης συγχορδιας να εχει ολοκληρωθει η μορφη και το μονο που να απομενει να ειναι να πατησουν απλα τις χορδες, και παντα με πλαστικότητα στην κινηση.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/14, 14:29 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος savvas8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Τεχνικη αρχαριου
« Απάντηση #2 στις: 14/12/14, 02:27 »
Αλλα αυτο που κανεις να μετακινεις σε αυτες τις δυο συγχορδιες, απο Αm σε E (σε open chords αν καταλαβα καλα, εφοσον εισαι αρχαριος) πρωτα το πρωτο δαχτυλο, μου ακουγεται περιεργο και δεν εχει καμια χρηστικοτητα στο παιξιμο.
Εννοω και στο αντιστροφο δηλ Ε σε Αm. Ουσιαστικα απο οτι εχω καταλαβει το κανω αυτο για να σιγουρευτω οτι μετακινω ολα τα δαχτυλα, γιατι οταν δοκιμαζα απο Ε σε Αm να μετακινησω ολα τα δαχτυλα μαζι και ενω τα σηκωνα απο τις χορδες το πρωτο δαχτυλο πχ το ξανακατεβαζα στην 3η χορδη.

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τεχνικη αρχαριου
« Απάντηση #3 στις: 14/12/14, 11:33 »
Είναι θέμα εξάσκησης αλλά υπάρχουν και κολπάκια. Δες εδώ ας πούμε


https://www.youtube.com/watch?v=pBacbX9yefA


Καλή εξάσκηση στις αλλαγές συγχορδιών είναι και αυτή


https://www.youtube.com/watch?v=qXK_If0QzDM
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τεχνικη αρχαριου
« Απάντηση #4 στις: 14/12/14, 15:17 »
Επίσης δες και αυτό το βίντεο του Justin...

https://www.youtube.com/watch?v=gn3tR6ODaBs

Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ αυτό το ''κολπάκι'' όταν μάθαινα τις βασικές συγχορδίες...

Δες και αυτό...

https://www.youtube.com/watch?v=tekCUYGnEWk&list=UUJRLqTorcf9ZgqwrklLCwEw

γύρω στο 4:05 και μετά... αλλά δες το όλο!  ;D


Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Τεχνικη αρχαριου
« Απάντηση #5 στις: 15/12/14, 14:19 »
Δε ξέρω αν κατάλαβα καλά το νόημα αυτού του θέματος πάντως, το σημαντικό για κάποιον που θέλει να παίξει πχ. μια ρυθμική συνοδεία (accompaniment) είναι:

α) να έχει εξοικειωθεί πολύ καλά με το ρυθμό που πρέπει να παίξει καθώς και με τις κινήσεις που πρέπει να κάνει το χέρι που κρατά την πένα έτσι ώστε να μην έχει το άγχος του ρυθμού και να επικεντρωθεί στις συγχορδίες που πρέπει να παίξει

β) να έχει αποστηθίσει τις φόρμες του χεριού σε κάθε συγχορδία (σαν εικόνες)

γ) να εξασκηθεί πάρα πολύ στις αλλαγές των συγχορδιών προσέχοντας όπου υπάρχουν κοινά δάχτυλα απο τη μία συγχορδία στην άλλη να ΜΗΝ τα σηκώνει αλλά και αυτά που αναγκαστικά θα μετακινηθούν, να τα σηκώνει όσο το δυνατόν λιγότερο

δ) να εκπαιδεύσει σιγά σιγά το μάτι και το μυαλό του να αναγνωρίζουν την επόμενη συγχορδία ΠΡΙΝ έρθει η ώρα της να παιχτεί. Τότε τα πράγματα θα γίνουν σίγουρα πιο εύκολα ΑΝ υπάρχει βέβαια και η σωστή τεχνική στα χέρια..

Εγώ πχ στους μαθητές μου γράφω πάντα 4 βήματα προκειμένου να παίξουν μια ρυθμική συνοδεία:

1) Παίζουμε το ρυθμό σε 1 χορδή (για να κατανοήσουμε τις αξίες και τις κινήσεις που θα κάνει η πένα μας)

2) Παίζουμε το ρυθμό σε 1 συγχορδία (για να ανοίξουμε το έυρος κίνησης της πένας σε πραγματικές συνθήκες συνοδείας)

3) Παίζουμε τις αλλαγές των συγχορδιών (προσέχοντας αυτά που ανέφερα πριν)

4) Παίζουμε τη ρυθμική μας συνοδεία κανονικά, αλλά ΠΑΝΤΑ με συνοδεία μετρονόμου απο ένα πολύ αργό tempo το οποίο σιγά σιγά αυξάνουμε.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Cortakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Τεχνικη αρχαριου
« Απάντηση #6 στις: 18/03/15, 21:57 »
θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση παρακαλω  εδω και 3 μερες που ξεκινησα να παιζω κιθαρα δεν ξερω αν φταιει οτι εχω κάπως χοντρά δάχτυλα, η οχι  , όταν πατάω κάποια χορδή 99% ακουμπάω και την ψιλότερη  της  η την απο κατω ( δεν την πατάω τη ακουμπάω ) με αποτέλεσμα να μην ακούγετε σωστά . Ειναι κατι φυσιολογικο που με το καιρο θα φυγει η φταινε τα δαχτυλα μου?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τεχνικη αρχαριου
« Απάντηση #7 στις: 18/03/15, 22:20 »
Θα σθνιθησεις.Εδω παιζει ακουστικη χωρις πενα φιλος με δαχτυλα χοντρα σαν καροτα..Χωρια που νωμιζω απο σλιπκνοτ ο αλλος επαιζε με δερματινα γαντια εργασιας..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Cortakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Τεχνικη αρχαριου
« Απάντηση #8 στις: 18/03/15, 22:26 »
μακαρι...
Ξεκινησα με αυτο το μαθημα για τα δαχτυλα https://www.youtube.com/watch?v=8-Btch1qpRY
μετα απο 1 ωρα επαναληψεων και με  ποναει το αριστερο χερι...


επισης δυσκολευομαι παρα πολυ οταν πρεπει να ειναι και τα 5 δαχτυλα μαζι... νιοθω οτι τα δαχτυλα μου ειναι πολυ κλειστα και δεν εχουν το απαραιτητο ανοιγμα οπου χρειαζεται  , και τελος  το μικρο δαχτυλο  το νιοθω πολυ αδυναμο

αυτα...  αν και αυτην την στιγμη νιοθω μια μεγαλη απογοητευση με τον εαυτο μου θα προσπαθησω να συννεχισω και οπου βγει

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τεχνικη αρχαριου
« Απάντηση #9 στις: 18/03/15, 22:32 »
Και εγω..4 χρονια μπασο,και εχω σχεδον τα ιδια προβληματα με σενα.Αρα η εσυ εισαι πολυ μπροστα,η εγω πολυ πισω  :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τεχνικη αρχαριου
« Απάντηση #10 στις: 18/03/15, 22:40 »
αν σε πονάνε είτε αρθρώσεις είτε μυες είτε τένοντες τότε ΣΤΑΜΑΤΑ αμέσως για να μην πάθεις ζημιά


αν το σημείο που σε πονάει είναι οι άκρες των δαχτύλων , εκεί που ακουμπάει η χορδή , τότε δεν είναι τίποτα . σιγά σιγά θα σκληρύνει και δε θα έχεις πρόβλημα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τεχνικη αρχαριου
« Απάντηση #11 στις: 19/03/15, 12:55 »
θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση παρακαλω  εδω και 3 μερες που ξεκινησα να παιζω κιθαρα δεν ξερω αν φταιει οτι εχω κάπως χοντρά δάχτυλα, η οχι  , όταν πατάω κάποια χορδή 99% ακουμπάω και την ψιλότερη  της  η την απο κατω ( δεν την πατάω τη ακουμπάω ) με αποτέλεσμα να μην ακούγετε σωστά . Ειναι κατι φυσιολογικο που με το καιρο θα φυγει η φταινε τα δαχτυλα μου?


Ένας ξάδερφός μου, με χοντρά δάχτυλα, παίζει jazz. Επίσης, o Alex Flouros σολάρει απίστευτα. Πάντα αναρωτιόμουν πως γίνεται... αλλά γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Τεχνικη αρχαριου
« Απάντηση #12 στις: 19/03/15, 17:02 »
Ειναι θεμα εξασκησης.
Με την εξασκηση, τα δαχτυλα αποκτουν ευλυγισια και ικανοτητα να "σημαδευουν" καλα.
Εδω οι αλλοι παιζουν κιθαρα με τα δαχτυλα των ποδιων, δεν θα μπορει να παιξει καποιος με τα δαχτυλα των χεριων?

https://www.youtube.com/watch?v=hSnUwA6c67k

https://www.youtube.com/watch?v=XuIkrsdrJLY

https://www.youtube.com/watch?v=-48BNLvSP7o

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/09, 02:32
από Dr Bluz (G.K.)
51 Απαντήσεις
32123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/17, 00:35
από mouz
4 Απαντήσεις
26794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 20:45
από draned
3 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/11, 18:28
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
4905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 22:18
από Sensei
3 Απαντήσεις
4696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 17:28
από cbk
36 Απαντήσεις
10131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/13, 14:21
από Archangel
20 Απαντήσεις
7366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/15, 22:12
από Starrider
1 Απαντήσεις
3210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/19, 11:49
από bathan
6 Απαντήσεις
2620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/21, 21:59
από GVen