Αποστολέας Θέμα: Tool - 10000 Days  (Αναγνώστηκε 18750 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

psomas

  • Επισκέπτης
Tool - 10000 Days
« στις: 22/04/06, 13:05 »
το κατεβασα χτες...
δεν εχω προλαβει να το ακοσουσω ακομα ολοκληρο,ομως απ την αρχη φαινεται οτι προκειται για ενα εξαιρετικο δισκο...  8)
Tool - 10000 Days

Tracklisting:
1.Vicarious
2.Jambi
3.Wings For Marie (Pt 1)
4.10,000 Days (Wings Pt 2)
5.The Pot
6.Lipan Conjuring
7.Lost Keys (Blame Hofmann)
8.Rosetta Stoned
9.Intension
10.Right In Two
11.Viginti Tres


Αποσυνδεδεμένος om

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • [...]
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #1 στις: 22/04/06, 13:34 »
Παραλιγο να ακουσω το vicarious αλλα δεν εκατσε. Πες τι παιζει περιπου γιατι θα το παρω μετα το Πασχα!

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #2 στις: 22/04/06, 14:08 »
κατεβασα το vicarious και απογοητευτηκα.....αν ειναι ετσι ολο το αλμπουμ μιλαμε για μεγαλη μλκ.Δλδ  αν αρχισουν και οι tool να γραφουν μετρια μουσικη τα πραγματα αρχιζουν να γινονται σκουρα
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #3 στις: 27/04/06, 20:25 »
To cd το ακουω αυτην την ωρα; και μου ερχεται ειλικρινα να δακρυσω(ειμαι στο τριτο κομματι).
Μην ακουω βλακειες για κακο αλμπουμ,γιτι μην ξεχνατε πρεπει να το ακουσει καποιος τουλαχιστον 3-4 φορες για να πιασει το νοημα και εννοειτε ολοκληρο,οχι ενα τραγουδι και βλακειες!Φυσικα θα το αγορασω οποσδηποτε!
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #4 στις: 27/04/06, 21:59 »
To ακούω κι εγώ σιγά σιγά, δε μπορώ να πω ότι πρόκειται καν για μέτριο album μέχρι στιγμης, πιστεύω ότι είναι αρκετά καλός δίκος. Vicarious, The Pot και Jambi είναι καταπληκτικά κομμάτια τα οποία ξεχώρισα προς το παρόν. Αναμείνατε περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #5 στις: 30/04/06, 15:33 »
το κατεβασα ολο...δν μ'ενθουσιασε οπως τα προηγουμενα (+ ειδικα το λατεραλους) με το πρωτο ακουσμα...+ περιεργως το σταματησα στο 4ο τραγουδι τη δευτερη φορα που εβαλα το σιντι................ :-\
you'll never see the lonely me at all

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #6 στις: 01/05/06, 16:29 »
Ω και ναι....ειμαι ο πρωτος που το βαζει σαν avatar! ;D
Μετα απο αρκετες ακροασεις θα πω την αποψη μου(και μετα θα παω να το αγορασω!)
Το αλμπουμ πιστευω οτι μουσικα συνδυαζει ολα τα παλια και γενικα ειναι καπως πιο χαλαρο κατα την γνωμη μου,με πολλες φοβερες μελωδιες.Το Vicarious φοβερο κομματι και στιχουργικα,ενω ως τωρα αγαπημενο μου ειναι το The Pot με τα καπως διαφορετικα φωνητικα!
Βλεπω απο τωρα τις λιστες του δεκεμβρη με τα καλυτερα αλμπουμ:1-TooL-10,000 Days,2......
Εχουν να πεσουν λιωσιματα στο cd player..... :D
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/06, 16:31 από Apollon18 »
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #7 στις: 03/05/06, 16:48 »
Οι tool συνεντευξη στο Χαμερ!Ουσιαστικα ειναι ανταποκριση ξενης συνεντευξης αλλα ειναι κατατοπιστικη.Και ο Keenan τα λεει πολυ ωραια.Εντα ξει λιγο το παρακανουν με αυτο το περιεργο χιουμορ αλλα εχει μερικες σωστες
αποψεις.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #8 στις: 04/05/06, 00:20 »
Σίγουρα ένα άλμπουμ των Tool δε μπορεί να είναι κακό πόσο μάλλον αν έχει επιρροές από Meshuggah όπως οι ίδιοι έχουν δηλώσει...αυτό από μόνο του όμως φαντάζομαι οτι θα κάνει το άκουσμα απείρως πιο δύσκολο (όποιος έχει ακούσει Meshuggah καταλαβαίνει ;)) και προσωπικά ανυπομονώ να το ακούσω...βρέθηκα σε ένα δισκάδικο και το είδα στις νέες κυκλοφορίες και όπως πάντα το artwork με εντυπωσίασε πολύ καθώς και η πανέξυπνη συσκευασία...

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #9 στις: 05/05/06, 01:14 »
Αυτη την ωρα το Silver Dollar εχει παρουσιαση του αλμπουμ στη Θεσνικη..

Λογω μαθηματων, διαβασματος και παρεας δεν μπορεσα να ειμαι εκει παντως...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #10 στις: 05/05/06, 14:37 »
Καλα τι εγινε ρε παιδια?Μαλλον εχετε πωρωθει και δεν μπαινετε ε?Το αλμπουμ μαμαει και θα ελεγα οτι ειναι ισαξιο του Lateralus!(μετα απο αρκετα ακουσματα)Το artwork ειναι απιστευτο με τις τρισδιαστατες εικονες και τους φακους!
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #11 στις: 05/05/06, 14:44 »
Σήμερα άκουσα οτι τη πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του πούλησε 600.000 αντίτυπα μόνο στην Αμερική...

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #12 στις: 05/05/06, 15:12 »
Σήμερα άκουσα οτι τη πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του πούλησε 600.000 αντίτυπα μόνο στην Αμερική...

Λες τωρα να βγουν να που οτι ειναι εμπορικοι οπως κανουν με ολους? ;D
Παντως το hammer θα εχει και αλλο δεκαρι τον επομενο μηνα(στους τοολ φυσικα ;))
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #13 στις: 05/05/06, 16:12 »
Το πρώτο είναι αρκετά πιθανο αλλά δεν έχει καμία σημασία σε τελική ανάλυση...το δεύτερο είναι ακόμα πιο πιθανό χωρίς να σημαίνει οτι είναι και καλό...έχετε δει ποτέ χαμηλή βαθμολογία από το Hammer σε μπάντα που πουλάει; Τα 8 και τα 9 δίνουν και παίρνουν...επίσης πόσες φανταστικές κυκλοφορίες έχουν θαφτεί με τον ίδιο τρόπο; Μην εμπιστεύεστε κανένα παρά μόνο τα αυτιά σας...

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #14 στις: 05/05/06, 20:09 »
Το πρώτο είναι αρκετά πιθανο αλλά δεν έχει καμία σημασία σε τελική ανάλυση...το δεύτερο είναι ακόμα πιο πιθανό χωρίς να σημαίνει οτι είναι και καλό...έχετε δει ποτέ χαμηλή βαθμολογία από το Hammer σε μπάντα που πουλάει; Τα 8 και τα 9 δίνουν και παίρνουν...επίσης πόσες φανταστικές κυκλοφορίες έχουν θαφτεί με τον ίδιο τρόπο; Μην εμπιστεύεστε κανένα παρά μόνο τα αυτιά σας...

Καλα μην νομιζεις οτι βασιζομαι στο hammer,απλα για χαβαλε το αναφερω-παιζει να ειναι το πιο καμενο περιοδικο.(μαντεψτε τι κανω αυτην την στιγμη-ακουω 10000 Days!!! :D)
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #15 στις: 06/05/06, 13:26 »
Συμφωνώ σε αυτό και γι' αυτό και το ανέφερα...άντε να το αγοράσω κι εγώ επιτέλους!!!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #16 στις: 06/05/06, 15:31 »
Το πήρε χθες ένας φίλος, παιδιά πέρα από πολύ καλός δίσκος έχει και καταπληκτικό artwork όπως είπε και ο Apollon18. Οι στερεοσκοπικές εικόνες είναι όλα τα λεφτά! Μπορεί να βγάζουν δίσκο κάθε 4 χρόνια αλλά όταν βγάζουν βλέπεις ότι άξιζε την αναμονή και σε αποζημιώνει με το παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #17 στις: 06/05/06, 15:45 »
Βγαζουν δισκο καθε τεσσερα χρονια γιατι αν βγαζανε καθε 2 δεν θα προλαβαιναμε να τον ψαξουμε. 4 και βαλε χρονια θες για να καταλαβεις καθε λεπτομερεια σε αυτους. Ψαχνεις και ξανα ψαχνεις και ολο καινουρια βρισκεις. Μολις πηρα το 10000 και ετοιμαζομαι να πατησω play στο στερεο
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #18 στις: 06/05/06, 21:12 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:46 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #19 στις: 06/05/06, 21:43 »
Παρα πολυ καλος δισκος!!
Ξεχωριζω τα "The Pot" και "Rosetta Stoned".

(αραγε εχουν καμια σχεση οι τιτλοι τους?)

Αυτα που ξερω και διαβασα στο Ιντερνετ:10,000 μερες ειναι πανω-κατω 27 χρονια.Τοσα χρονια ηταν η μανα του Keenan σε καροτσακι υστερα απο εγκεφαλικο και τελικα πεθανε περσι-προπερσι.Την λεγαν Jydith Mary.... γιαυτο τα Wings(Part 1,2) λενε για αυτην.RIP
Τωρα το Pot λεει κατι για μαριχουνα ενω το Rosetta ειναι μαστουρα το 11λεπτο!!
Οπως ολες οι τραγουδαρες φυσικα.Παντως ειναι η πρωτη φορα που το Booklet εχει φωτογραφιες τους καπως φυσιολογικες(μου φαινεται εχει και στο undertow αλλα ειναι καπως.....tool!!)
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #20 στις: 06/05/06, 22:48 »
λοιπον εγω παρολο που πηρα το αλμπουμ μου ετυχε χαλασμενο αντιτυπο (γ**ω την γκατεμια μ δλδ) και κολλαει σε καποια κομματια....παντως τα 3/4 του δισκου που καταφερα να ακουσω ειναι απλα απιστευτα.Οκ το αγαπημενο μ αενιμα δν το ξεπερναει...οπως οφειλω να παραδεχτω πως δν μου εκανε τοση εντυπωση το ποσο μακρυα πηγαν την μουσικη τους απο το λατεραλυσ σε αντιθεση με οταν ακουσα το λατεραλυσ για πρωτη φορα που δν μπορουσα να πιστεψω πως μπορουσαν να βγαλουν ενα τετοιο αλμπουμ μετα το αενιμα.Κοινως δν με επιασε στον υπνο αυτο το αλμουμ οπως με επιασε το λατεραλυς....αλλα εχει κατι στιγμες το 10.000 απλα απιστευτες.Ο ντανυ οπως παντα σπαει οτι βρισκει μπροστα τ,ο τζαστιν παιζει τα απιστευτα.Ο ανταμ τζονες εχει κατι κιθαριστικα εφφε που λιγοι θα σκεφτοντουσαν (αν και δν εχει ενα ριφφ σαν και την εισαγωγη του πατιεντ).Καλα ο κεεναν εχει ξεφυγει....δν ξερω αλλα ειναι ανετα ο καλυτερος τραγουδιστης αυτη την στιγμη στον πλανητη.Εκει που η μπαντα παιζει ενα ριφ απλο σχετικα (οπως στο ροσετα στονεδ) αυτος βαζει φωνητικες μελωδιες που σε κανουν να αναρωιεσαι που σκατα τα σκεπτεσαι.Το ροσεττα στονεδ ειναι νομιζω χαρακτηριστικο παραδειγμα του τι κανει το παλικαρι....μεχρι και επιρροες απο μογκβαι ακουσα στο συγκεκριμενο αλμπουμ και μερικες ποστ ροκ αναφορες(μαλλον τα κολλητιλικια τους με τους ισισ εκαναν την δουλεια τους).Απο την αλλη με χαλασε απιστευτο το αρτγορκ....ειδικα αυτες οι χαζες φοτος τους εδω μου καθονται.Γιατι αλλο να κανεις εξυπνο χουμορ (οπς στο αενιμα) και αλλο αυτο το πραγμα...και αυτο το πραγμα με τα γυαλακια δν μου αρεσε...παντως ειναι μαλλον η 1η φορα που καταλαβαινω καποιους απο τους στιχους του κεεναν με την πρωτη( βικαριους)....μονο στο οπιατε μπορω να θυμηθω να εχει γραψει τοσο αμεσους στιχους
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #21 στις: 07/05/06, 11:28 »
Οταν ειχα ακουσει πρωτη φορα το lateralous ειχα αρρωστησει. Το ακουγα επιχ 2 βδομαδες συνεχεια. Δυσκολα πιστευα οτι θα εβγαζαν κατι τουλαχιστον ισαξιο γιατι το λατεραλους ηταν απλα οτι καλυτερο ειχα ακουσει ποτε. Και ομως επαθα την πλακα μου. Το 10000 ειναι α π ι σ τ ε υ τ ο ! ! ! Τι μπασσογραμμες τι ηχος τι κιθαρα τιντραμς που σπανε κοκκαλα τι να πρωτο πω.Η μηπως για τον απιαστο κηναν?? Πωπω παλι δεν θα ακουω τπτ για καιρο
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #22 στις: 10/05/06, 03:19 »
Τα πράγματα είναι απλά.. Οι Tool είναι η καλύτερη μπάντα στον πλανήτη και εκτός από αυτό είναι μια από τις καλύτερες μπάντες όλων των εποχών στεκόμενοι ισάξια δίπλα από μπάντες όπως οι Led Zeppelin, Pink Floyd, King Crimson κτλ.. Πραγματικά η μπάντα αυτή δίνει σεμινάρια συνθέσης και διδάσκει τον όρο progressive σε εμάς τους θνητούς. Τι να πώ τώρα για το 10,000 Days και εγώ? Πάρτε το και ακούστε το.
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #23 στις: 10/05/06, 17:30 »
Σημερα ακουσα undertow,aenima,lateralus,10,000 days στην σειρα σχεδον καπακι!Ειναι ανησυχητικη η κατασταση μου??Τι θεραπεια προτεινετε??? ;D
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #24 στις: 11/05/06, 00:24 »
'Ακου λίγο Βίσση, Βανδή, παρακολούθησε την eurovision και βγες έξω καμία βόλτα πιστεύω ότι θα σου κάνει κακό και μετά από καιρό ξανάκουσε όλα τα αυτά που είπες μαζί με το Opiate!! :)
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
10669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/06, 21:39
από penoktonos
2 Απαντήσεις
2199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 01:07
από Fteo
1 Απαντήσεις
1969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 00:50
από faser
2 Απαντήσεις
2494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 11:47
από Neikos
5 Απαντήσεις
2482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/10, 18:38
από bassman(4 String Suicide!)
5 Απαντήσεις
2486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/11, 19:15
από gkou
14 Απαντήσεις
4287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/12, 09:17
από bassman(4 String Suicide!)
5 Απαντήσεις
9952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/14, 12:34
από saved
1 Απαντήσεις
2155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/18, 19:31
από nik1982
0 Απαντήσεις
2039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/18, 22:55
από nik1982