Αποστολέας Θέμα: Περι ban  (Αναγνώστηκε 16452 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Περι ban
« στις: 12/01/18, 14:07 »
Παιδια,δεν ξερω αν ειναι χρησημο να ανοιξω αυτο το θεμα,απλα επειδη ανθρωποι ειμαστε και καμια φορα κοντραρουμε και λιγο,δεν θα μου αρεζε να αρχισουν τα ban σε μελη του φορουμ.Νταξει,τωρα αν μπαινει καποιος και τρολαρει δυχως αυριο και βριζει και δεινει διαρκως δικαιωματα οκ ναι.
Ξερω οτι δεν ειμαι και το πιο φρονιμο μελος,και τα θεματα τα οδηγω εκτως (οχι επιτιδες ομως) και τις μπαρουφες μου τις λεω,και πριχτης ειμαι και ανορθογραφος,και γενικα αυτα που κερδιζω απο εδω ειναι περισωτερα απο αυτα που προσφερω,αλλα αν αρχισουν τα μπαν και τα μπουν εγω θα την κανω κανονικα απο δω.
Υποστιριζω την ελευθερια του λογου,και καμια φορα θα πουμε και καμια κουβεντα παραπανο,και αυτο μεσα στο παιχνιδι ειναι,αλλα δεν υπαρχει μεγαλυτερη βλακεια απο το να χανωντε μελη αο καποιο φορουμ.
Εχω γραφτει σε ξενα φορα,και βλεπω ατωμα με ενδιαφερον αποψεις που εχουν φαει μπαν και ξενερωνω γιατι ενω θελω να αναπτιξουμε καποιο θεμα που ηδη εχει ξεκηνησει και βλεπω την ενδιαφερουσα αποψη του,δεν μπορω γιατι εχει φαει μπαν.
Νταξει.Τραγικο.
Αυτα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Περι ban
« Απάντηση #1 στις: 12/01/18, 15:18 »
Μητσο αυτα τα συζητανε οι μοντερατορες στα δικα τους τοπικς. Ημουν για καμμια 10ετια σε φορουμ με αυτοκινητα Admin/moderator οπου εκει ειναι σαν να εισαι σε καφενειο ημερα που εχει ντερμπυ. Ζητημα να ειχαμε ριξει μπαν σε πανω απο 3 ατομα. Υπαρχει η προειδοποίηση που μπορει να λαβει ένας χρήστης, ενα πμ για να καλμαρει, στην χειρότερη μια προσωρινή αρση δυνατότητας ποσταρισματος πχ 1-2 μερες. Αλλα δε νομίζω να ριξουν μπαν εδω σε καποιον επειδη υπηρξε εριστικός ακομα και απροκλητα. Χαλαρωσε και προχωρα το προτζεκτ σου.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι ban
« Απάντηση #2 στις: 12/01/18, 16:00 »
Όπως τα λέει ο Uriah είναι. Υπάρχουν πολλά άλλα στάδια πριν φτάσουμε στο ban. Αν κάποιος τα ξεπεράσει και δεν καταλαβαίνει....τότε είναι άξιος της μοίρας του.

Μπορεί κάποιος να έχει ενδιαφέρουσες απόψεις αλλά, αν δεν ξέρει πως να τις διατυπώνει κόσμια, θα μείνει να τις συζητάει με τον εαυτό του.

Ξαναλέω, ούτε θελουμε, ούτε είναι ιδιαίτερα εύκολο να φτάσουμε σε αυτή τη λύση. Αλλά μιας και ανοίχτηκε το θέμα...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Περι ban
« Απάντηση #3 στις: 12/01/18, 16:22 »
απλά είναι πιο τραγικό καποιος να μαθαίνει απο κάποιο φόρουμ οτι είναι :
1) βαθιά νυκτωμένος (ενώ είναι κάτοχος μάστερ και (πρώην) υποψήφιος PhD)
2) οτι είναι κομουνιστής και οπαδος του Μάο, ενω στην ουσια είναι κεντρώος/δεξιός
3) οτι είναι μικρός (πόσες φορές το είπε αυτό) ενώ είναι μεσήλιξ
4) οτι δεν ξέρει απο μαγνήτες, όταν τους μαστορεύει και τους αλλάζει απο το 1984.....

δηλαδή πόσο πιο off?  :o

Στο άλλο νήμα ούτε που μου κάνει στο στομάχι να επισκευτώ... δεν την αντέχω στην οσμή του μίσους και της ωμής τυφλής κακίας ....

και η πλάκα είναι οτι εγω έφερα τους συγκεκριμένους μαγνήτες σαν αναφορά. απλά ίσως επειδή θεώρησε οτι δεν έχω τις πλάτες των υπολοίπων που τους έκραξαν 3εις χειρότερα επιτέθηκε σε εμένα σαν εύκολη λύση ??

εν πάσει περιπτώση η εύκολη λύση είναι να κατηγορεί κανείς μονίμως είτε τον εαυτό του είτε τους άλλους, ενώ στην ουσία το πρόβλημα είναι στην ατμόσφαιρα. Και αυτό το έθιξα αλλά λίγοι το πήραν χαμπάρι.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 16:25 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Περι ban
« Απάντηση #4 στις: 12/01/18, 16:41 »
Φιλε panix κανεις δεν ηρθε εδω για να του πουν οι υπολοιποι τι ειναι και τι δεν ειναι. Οπως και στην καθημερινότητά μας, ετσι κι εδώ θα βρεθει καποιος που νομίζει πως ξερει τα παντα ακομα και για εμας τους ιδιους.  Τα φορουμς και γενικα το ιντερνετ αποθρασυνουν τους ανθρωπους. Μην παιρνεις στα σοβαρά και πολλα απο οσα γράφονται εδω μεσα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Περι ban
« Απάντηση #5 στις: 12/01/18, 16:45 »
….και εδώ είχα trolling, γι αυτό και απείχα για 3ετία, αλλά αυτό στο noiz ήταν το κάτι άλλο που έκτοτε απέχω πανντελώς . Μάλιστα trolling με εκατοντάδες σχόλια για μια λέξη!!! Υπήρχαν όμως και κάποιοι  (όπως τα παρακάτω συνημμένα, που τα παραθέτω γιατί αξίζει η ανάγνωση τους) που προσπαθούσαν να πείσουν τη διεύθυνση αλλά ματαίως :

<<….και η ευκολία με την οποία κάποια συγκεκριμένα άτομα γουστάρετε να την πέφτετε σε άτομα που θεωρείτε "εύκολους στόχους" (π.χ. "μπαρμπα-Στέφανος"), προκειμένου να βγάλετε όλα τα κόμπλεξ σας, με το πρόσχημα ότι "βάζετε τα πράγματα στη θέση τους", είναι πλέον το πιο προβλέψιμο και συνάμα το πιο γελοίο πράγμα που υπάρχει εδώ μέσα σαν συμπεριφορά. Cyber bullying λέγεται, και είναι σοβαρή διαταραχή. Επίσης συναντάται σε παιδιά του σχολείου, το πολύ μέχρι λύκειο. Ήλπιζα να έχετε περάσει προ πολλού αυτό το στάδιο. Μάλλον έκανα λάθος.Ξέρουν αυτοί στους όποιους αναφέρομαι. Άλλο χιούμορ, άλλο χοντροκομμένο και ξεδιάντροπο πέσιμο. Το δεύτερο κράζω. Όταν έχει υπάρξει σχόλιο προς το Στέφανο "Ξύπνα μπάρμπα" για τα γραφόμενά του, και δε βγήκε κανένας να βάλει στη θέση του κάποιον που δε δείχνει το στοιχειώδη σεβασμό σε κάποιον που δεν είναι συνομήλικός του, τότε αν θεωρούμε εαυτούς καλλιτέχνες, οφείλουμε να πάμε να πνιγούμε ομαδικώς......>>
<<...Κύριοι τέτοια αερολογία είναι κάτι το φανταστικό και οι υπεύθυνοι να μη κάνουν τίποτα. Απορώ πως οι έστω δυο τρεις καθηγητές με διδακτορικά και μερικοί άλλοι με γνώσεις να αντέχουν τέτοια ‘’υψηλή διανόηση και παιδεία’’. Δεν πίστευα ότι θα έβρισκα  τόσο ‘’υψηλό IQ’’ σε ένα φόρουμ που δεν  συναντάται ούτε σε κακομαθημένα παιδιά σχολείου. Οι επισκέπτες και μέλη που θέλουν να αποκτήσουν μερικές γνώσεις- έστω και μέσω θεμάτων με λάθη , αντί να υποδεικνύονται και να διορθώνονται τα λάθη από τους ειδήμονες - δεν είναι υποχρεωμένοι να υπομένουν τον χαβαλέ , οι δε moderators να υπάρχουν ‘για τα μάτια’ και πολλές φορές να στηρίζουν τέτοιες προθέσεις , όπως συμβαίνει εδώ. Από τα 190 σχόλια ζήτημα είναι αν θα έπρεπε να υπάρχουν μόνο 5 ή 6 όλα τα άλλα είναι off topic και δείχνουν κατώτατο επίπεδο και λυπάμαι μόνο και που ανάγνωσα μερικά. Όταν δεν έχεις κάτι να πεις η σιωπή είναι προτιμότερη. Φεύγω από την ιστοσελίδα σας , αν και δεν υπήρξα συχνά επισκέπτης , νοιώθοντας αηδία. Ποτέ δεν θα έστελνα τα παιδιά μου (όταν αποκτήσω) σε τέτοιους μουσικούς. Ζητώ να με διαγράψετε άμεσα. Καλά έκανε η antonella ήρθε – είδε και απήλθε και μάλλον σας περιμένει στο blog της , που όμως περιμένει σοβαρές ερωτήσεις και όχι 1+1 =2 ??? ?

Σημείωση: Έχω πλήρη ασχετοσύνη με την τζαζ αλλά και τη θεωρία της αρμονίας και του κύκλου των 5ων , όμως συγκρίνοντας τη συγκεκριμένη 2-5-1 αλληλουχία με αυτή της antonella αλλά και των ιστοσελίδων που σας παραπέμπει στην #59 απάντηση του ο ευγενικός κύριος ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΥΜΠΙΠΤΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ………και κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε ενώ καταλαβαίνω εγώ!!!! η άσχετη ότι λένε τα ΙΔΙΑ….>>
Δείτε τα εδώ: https://www.noiz.gr/index.php?topic=202700.0

Η φωτογραφία που ποστάρισα ( επειδή όσοι δείτε το link δεν υπάρχει λόγω του ότι ήταν αποθηκευμένη στο photobucket....) ήταν:



..τα παραδείγματα και το αρχικό κείμενο είναι σε εδώ άρθρα του εξέχοντος μέλους του Kithara.gr , φίλου και τζαζίστα Harpwoodπου μου έδωσε, τότε, την άδεια να τα αναδημοσιεύσω
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 17:35 από STEFANOS604 »
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Περι ban
« Απάντηση #6 στις: 12/01/18, 17:13 »
Φιλε panix κανεις δεν ηρθε εδω για να του πουν οι υπολοιποι τι ειναι και τι δεν ειναι. Οπως και στην καθημερινότητά μας, ετσι κι εδώ θα βρεθει καποιος που νομίζει πως ξερει τα παντα ακομα και για εμας τους ιδιους.  Τα φορουμς και γενικα το ιντερνετ αποθρασυνουν τους ανθρωπους. Μην παιρνεις στα σοβαρά και πολλα απο οσα γράφονται εδω μεσα.

+1 . :up

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι ban
« Απάντηση #7 στις: 12/01/18, 17:31 »
απλά είναι πιο τραγικό καποιος να μαθαίνει απο κάποιο φόρουμ οτι είναι :
1) βαθιά νυκτωμένος (ενώ είναι κάτοχος μάστερ και (πρώην) υποψήφιος PhD)
2) οτι είναι κομουνιστής και οπαδος του Μάο, ενω στην ουσια είναι κεντρώος/δεξιός
3) οτι είναι μικρός (πόσες φορές το είπε αυτό) ενώ είναι μεσήλιξ
4) οτι δεν ξέρει απο μαγνήτες, όταν τους μαστορεύει και τους αλλάζει απο το 1984.....




Σε σχέση λοιπόν με τα παραπάνω, η αλήθεια είναι ότι


(1) Είσαι βαθιά νυχτωμένος γιατί (3) νομίζεις ότι είσαι μεγάλος, ενώ είσαι (πιο) μικρός (από εμένα). Και φυσικά είσαι (2) κομμουνιστής, γιατί ξέρεις το Ρεσβάνη και το βιβλίο του πρώτου έτους της φυσικής. Εγώ στο αμφιθέατρο ήμουν από τους συντηρητικούς που ήμουν ΑΣΥΦ χαχχχααχ.


Μόνο για τους (4) μαγνήτες δεν ξέρω, στην κινεζούλα μου που κάνει ολόκληρη όσο τα τούμπανα που διαβάζω δεν τους άλλαξα και παίζω με αυτήν και την ευχαριστιέμαι όσο και τη Les Paul και τις άλλες (τη jazzmaster ευχαριστιέμαι λίγο παραπάνω αλλά αυτή είναι καινούργια χεχε).


Όσο για το Μήστο με τις ανησυχίες του, πάρε ρε καμιά χορδή από το άλλο το μαγαζί μπας και πάρω καμιά προμήθεια ρε και άσε τα μπαν κι μουν  ;D ;D ;D .


Το ποδοσφαιροποιώ γιατί μου αρέσει η παρέα και μου αρέσει να μοιράζομαι μαζί σας (κυρίως να μαθαίνω βεβαίως) πράγματα για την κιθάρα που αγαπάω. Και γνώρισα από κοντά και τον Αντρέα με τη ροζ αγγελία του και καταφέραμε να τζαμάρουμε μια δυό φορές. Σοβαρά πράγματα ζούμε στην κανονική ζωή που πολύς κόσμος τραβάει γερά ζόρια, για μένα εδώ χωράει μόνο κιθάρα και πλάκα (Στο Μήτσο πείτε ότι είπα και για το μπάσο :)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
10385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/04, 18:42
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
35 Απαντήσεις
31320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/07, 22:05
από Vamptessa
127 Απαντήσεις
33616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/08, 19:11
από Amylo
12 Απαντήσεις
6657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/05, 23:20
από Arg0
1 Απαντήσεις
3093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/06, 09:03
από Βραζίλης
Περι πενας...

Ξεκίνησε από paran0id « 1 2 » Τα καλύτερα...

27 Απαντήσεις
22871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 13:38
από filipposifa
18 Απαντήσεις
8998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/06, 14:19
από TASOSGR
Περι οκταβερ

Ξεκίνησε από saved Εφέ

3 Απαντήσεις
4775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/20, 00:16
από saved
6 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/21, 21:44
από BitCollector
Περι noiz.gr

Ξεκίνησε από 13-13 Λοιπά

1 Απαντήσεις
590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/24, 09:27
από Βραζίλης