Αποστολέας Θέμα: Πού μπορώ να πάω την ηλεκτρική/ ακουστική για setup;  (Αναγνώστηκε 8428 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Trelopardos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα πρόσφατα την πρώτη μ ηλεκτρική και άλλη μία ακουστική αλλά οι χορδές είναι ψηλά και δυσκολεύομαι όταν παίζω.  Επιχείρησα να κάνω setup (truss rod, action, intonation) μόνος μ αλλά ή θα μπάζαρε ή θα είναι στον αέρα οι χορδές, δηλαδή δεν μπορώ να πετύχω τις σωστές ρυθμίσεις για το σωστό ύψος και feeling. Υπάρχει κάποιο μέρος να τις πάω για setup και να τ κάνουν μπροστά μου; Ξέρετε πόσο κοστίζει;
Δεν θέλω να το πάω σε μάστορες μπουζουκιού, μόνο ο ΝΑΚΑΣ είναι; Δεν υπάρχουν μάστορες μόνο για κιθάρες; Μένω κοντά αγία Παρασκευή και παίζω rock/ metal και blues. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Τσέκαρε τον manmade guitars, βρίσκεται στο Χολαργό. Καλός τεχνίτης και συνεννοήσιμο παλικάρι.

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους. Νέος χρήστης και αρχάριος με την κιθάρα.Παίζω μόλις έναν χρόνο και η κιθάρα που αγόρασα είναι η yamaha fg800m. Θα ήθελα ενα σχόλιο για την κιθάρα αλλά και βοήθεια σχετικά με ένα προβληματάκι. Είναι λίγο σκληρή και δυσκολόπαικτη και κουράζει. Τι μπορώ να κάνω για να την φέρω στα μέτρα μου; Κατοικώ σε επαρχία και δεν έχω και την δυνατότητα ή την επιλογή να πάω εύκολα σε κάποιον ειδικό. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Καλημερα,καλως ηρθες,καλως ,ας βρηκες.Απο οτι φδαινετε μαλλον εχεις σκληρες χορδες και πρεπει να αλλαξεις με πιο μαλακες.Αν παλι εχει μεγαλο κενο να πατισεις την χοεδη στην ταστιερα τοτε θες και χαμηλομα του action.Ειναι ευκολα πραγματα,ομως αν δεν νοιωθεις σιγουρια,μην το κανεις μονος σου.Αν θες πες μας που κοντα εισαι μπας και υπαρξει κανας υποψιφιος να σε βοηθισει με το ζορι οικιοθελος  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Είμαι από νομό Ηλείας κοντά σε Πάτρα και Πύργο. Είχα αρχίσει να αγχώνομαι όντας αρχάριος, για την ίδια την κιθάρα και την επιλογή μου, παρότι ο ηχος της είναι πολύ καλος και ζεστός . Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Αν μπορέσεις κάνε μου ένα σχόλιο για την κιθάρα. yamaha fg800m γενικά. Kαι πάλι σε ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Καλωσήρθες φίλε μου. Η κιθάρα σου είναι μια χαρά όσον αφορά το μοντέλο, είναι ένα αξιοπρεπές όργανο για να αρχίσεις και όχι μόνο.
Η "σκληρότητα" και το "δυσκολόπαιχτο" δεν οφείλονται στο μοντέλο της κιθάρας σου, συμβάινει με πολλά ακουστικά όργανα που δεν έχουν σεταριστεί πάνω στις ανάγκες του οργανοπαίκτη, πόσο μάλλον όταν είναι entry-level και δεν έχουν πολυδώσει σημασία από το εργοστάσιο.
Η συμβουλή μου: Πήγαινέ την σε έναν ειδικό για σετάρισμα, θα παραλάβεις άλλο όργανο και θα είναι τα καλύτερα λεφτά (όχι πολλά) που έδωσες μετά την αγορά της.
Ένα σετάρισμα που πρέπει να το καθιερώσεις ανά εξάμηνο ή ανά έτος (ανάλογα με τη συχνότητα που παίζεις), όπως ακριβώς κάνεις με το service στο μηχανάκι σου ή στο αμάξι σου.

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Ευχαριστω πολυ! Αυτο θα κανω.

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
καλησπερα σε ολους. θελω την συμβουλη σας για χορδες σε ακουστικη. επιθυμω να ειναι οσο το δυνατον καλυτερες και ''μαλακες'' ωστε να μην με κουραζουν.δεν με ενδιαφερει η τιμη.ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
silk and steel δοκιμασε, καμια σχεση με τις κανονικες
χορδες ηλεκτρικης μπορεις
μπορεις κ να κουρδισεις σε Eb flat
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Με ότι έπαιζες ρίξε ένα νούμερο στις χορδές που παίζεις, αν υποθετικά μιλώντας η κιθάρα σου είχε 11άρες, πάνε πάρε ένα σετ 10άρες. Θεωρώ ότι οι πιο ευχάριστες στο χέρι είναι οι Elixir οι οποίες είναι coated οπότε δίνουν μία αίσθηση πιο ανάλαφρη και "γλιστερή" στο χέρι, από ήχο δεν είναι η προτίμησή μου, αλλά ναι σαν αίσθηση παιξίματος είναι οι πιο "εύκολες". Φυσικά μπορείς να ρίξεις μισό ή ένα τόνο την κιθάρα σου και να μαλακώσουν ήδη αυτές που έχεις πάνω, αν όμως παίζεις κομμάτια με backing track, ή παίζεις πάνω σε κανονικές ηχογραφήσεις, θα σε πετάξει εκτός τόνου. Βάλε ένα σετ 10άρες Elixir 80/20 Polyweb να τελειώνεις βασικά.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Συμφωνώ με τον sfansfan ως προς τις Elixir. Καλές ως αίσθηση, αλλά όχι από πλευράς ήχου. Σωστό επίσης ότι θα σού φανεί πιο εύκολο να παίξεις με χαμηλότερου διαμετρήματος χορδές. Στην περίπτωση αυτή η κιθάρα σου θα χρειαστεί ένα σετάρισμα, το οποίο από μόνο του ίσως βελτιώσει την αίσθηση και το playability της κιθάρας. Εγώ, όταν έπαιζα ακουστική, χρησιμοποιούσα ως επί το πλείστον Martin 80/20 Bronze, οι οποίες κατά τη γνώμη μου έδιναν ικανοποιητική απόδοση για την τιμή τους, και αν ήθελα κάτι καλύτερο τις Dean Markley Blue Steel. Χορδές ηλεκτρικής κιθάρας δεν θα έβαζα σε ακουστική.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Εγώ χρόνια τώρα παίζω με 10ρες phosphor bronze χορδές, για να γλιστράνε βάζω και κανα fast-fret.

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Καλημέρα. Μόλις χθες πήγα την κιθαρα μου τελικα για ενα σετ απ και είναι απιστευτη η αλλαγη που μπορει να επέλθει στο οργανο (προς το καλυτερο) μετα από ένα σετάρισμα επάνω στις προσωπικές ανάγκες του καθενός.Ευτυχως δεν χρειαζόταν πολλά πράγματα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές  ΄τόσο για το σετάρισμα όσο και για τις χορδές που ρωτάω πιο πάνω. Παρεπιπτόντως πήγα στην Πάτρα στο Δίηχο, για πρώτη φορά και ήταν εξυπηρετικότατοι. Εκλεισα ραντεβού μάλιστα απόγευμα, που κανονικά δεν υπάρχει τεχνίτης τις απογευματινές ώρες. Να είστε καλά παιδιά. Τα ξανά λέμε.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Καλημέρα. Μόλις χθες πήγα την κιθαρα μου τελικα για ενα σετ απ και είναι απιστευτη η αλλαγη που μπορει να επέλθει στο οργανο (προς το καλυτερο) μετα από ένα σετάρισμα επάνω στις προσωπικές ανάγκες του καθενός.Ευτυχως δεν χρειαζόταν πολλά πράγματα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές  ΄τόσο για το σετάρισμα όσο και για τις χορδές που ρωτάω πιο πάνω. Παρεπιπτόντως πήγα στην Πάτρα στο Δίηχο, για πρώτη φορά και ήταν εξυπηρετικότατοι. Εκλεισα ραντεβού μάλιστα απόγευμα, που κανονικά δεν υπάρχει τεχνίτης τις απογευματινές ώρες. Να είστε καλά παιδιά. Τα ξανά λέμε.

Αν δεν το έκανες, την επόμενη φορά κάτσε μαζί του να δεις τι κάνει, πως το κάνει και πάει λέγοντας.
Είναι από τις πιο χρήσιμες γνώσεις που μπορεί να αποκτήσει κάποιος κιθαρίστας :-)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Τσέκαρε τον manmade guitars, βρίσκεται στο Χολαργό. Καλός τεχνίτης και συνεννοήσιμο παλικάρι.

+1,
2η φορά που τον χρησιμοποιώ, θα γράψω εντυπώσεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
116 Απαντήσεις
98690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 02:00
από Dimitris1982
111 Απαντήσεις
67353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 01:12
από Baroness
3 Απαντήσεις
3120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 00:30
από CK
2 Απαντήσεις
3335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 10:28
από indie-anos laternative
12 Απαντήσεις
9001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 13:31
από el3os
2 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 20:50
από harrisxr650
2 Απαντήσεις
2305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/11, 22:31
από themos
48 Απαντήσεις
12029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/12, 02:19
από kkmspm (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
5853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/18, 13:54
από tolisguitar12
5 Απαντήσεις
7852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/18, 10:18
από dalas