Αποστολέας Θέμα: Line 6 Spider Jam Guitar Entertainment System  (Αναγνώστηκε 2115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος backtoblues

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Line 6 Spider Jam Guitar Entertainment System
« στις: 07/12/11, 10:15 »
Συναδελφοι ειμαι σε σταδιο αγορας ενισχυτη και θα ήθελα μια βοήθεια. Παιζω κυρίως blues και Rock και είμαι σε μεσίο επιπεδο παιξίματος.
Θα ήθελα κάτι και για σπίτι και για στουντιο. Είδα τον line 6 Spider Jam στον Νακα στα 355 που είναι και η τιμή που θα ήθελα να κινηθώ. Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το οτι σου δίνει την δυνατότητα να φτιαξεις ή να εισάγεις οσα Backing θες(έχει και έτοιμα), και να παίζεις στο σπίτι σου οσες φορές θελεις προσθέτοντας συνέχεια στο ίδιο κομματι. Παίρνει επίσης και μπάσο. Επίσης μπορεί να παραλήψεις την πεταλιέρα σε πρώτη φάση αφου εχεί ετοιμα στυλ παιξίματος. Σίγουρα δεν είναι ουτε λαμπάτος ούτε πρωτης κλάσης ενισχυτής αλλα δεν ψάχνω κατι τέτοιο σε αυτη τη φάση. Απλώς μου λύνει τυα χέρια γιατι συνήθως εξασκουμαι μόνος στο σπίτι. Δεν έχω όμως και την εμπειρία να κρίνω αν υπάρχει κατι εντυπωσιακα καλύτερο σε αυτά τα λεφτα, ωστε να "θυσιάσω" την έξυπνη και εύκολη πατέντα αυτού του ενισχυτή και να μπω στη διαδικασία να παρω καρτες ήχου και προγράμματα και να δουλεψω με υπολογιστη. Τα φώτα σας παρακαλω 8)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Line 6 Spider Jam Guitar Entertainment System
« Απάντηση #1 στις: 07/12/11, 12:49 »
Γειά σου και καλώς όρισες στο forum,

Το σύστημα αυτό, είναι τύπου "όλα σε ένα" και έχει τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που έχουν όλα τα παρόμοια συστήματα αυτά. Δηλαδή, κάνει πολλά πράγματα μαζί επαρκώς καλά, αντί να κάνει λίγα αλλά πολύ καλά.

Είναι πολύ καλό σύστημα για κάποιον που όπως εσύ δεν θέλει να μπλέξει με διάφορα συστήματα που θα κάνουν την ίδια λειτουργικότητα από λίγο το καθένα. Τα πλεονεκτήματα του νομίζω τα ξέρεις, και φαίνεται να σου ταιριάζει στο σκεπτικό και την τσέπη.

Πρέπει να ξέρεις, ότι αυτό το σύστημα είναι περισσότερο ηχοσύστημα και λιγότερο ενισχυτής κιθάρας. Έχει πχ και tweeter που το χρειάζεται για να αναπαράγει μουσική μαζί με ότι παίζεις. Υπό την έννοια αυτή, πάντα αναφορικά με την κιθάρα, είσαι καταδικασμένος να ακούς πλήρως ψηφιακό και κατάλληλα διαμορφωμένο ήχο για μεγάφωνα πλήρους εύρους, με ότι αρνητικό αυτό σημαίνει για την αναζήτηση σου κάποιου αξιοπρεπούς ήχου κιθάρας.

Παράλληλα το θέμα των backing tracks όπως και του looping λύνεται με ένα υπολογιστή και ευρέως διαθέσιμα λογισμικά, πολλά από τα οποία είναι δωρεάν. Στον υπολογιστή η ευελιξία δεν θα έχει καμία σχέση με τους περιορισμούς που θα σου θέσει το σύστημα της Line 6.

Τέλος, έναν τέτοιο ενισχυτή τον "παντρεύεσαι" με την ένοια ότι η μεταπωλητική του αξία θα είναι πολύ χαμηλή, καθώς το δυνητικό σου κοινό θα είναι ελάχιστοι άνθρωποι, σε ίδια περίσταση με την δική σου..

Αν δεν έχεις υπολογιστή, πάρε το σύστημα αυτό. Αν έχεις, θα πρότεινα να κατανείμεις τα λεφτά σου σε μία αξιοπρεπή κάρτα ήχου και έναν ενισχυτή αρχικό, πιθανώς Modelling, που θα είναι πιο αμιγής ενισχυτής κιθάρας και λιγότερο κεντρικό ηχοσύστημα και που θα έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία. Για τέτοιον ενισχυτή, θα βρείς πάρα πολλές συζητήσεις εδώ στο forum να διαβάσεις και να βοηθηθείς.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/08, 20:09
από cyclo
11 Απαντήσεις
5234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 15:41
από Giorgos K.
6 Απαντήσεις
4598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/08, 11:02
από Crazy Heart
2 Απαντήσεις
2978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 19:14
από BluesMe
line 6 spider iii hd 75

Ξεκίνησε από Warrel « 1 2 » Ενισχυτές

33 Απαντήσεις
9812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/09, 10:45
από Warrel
2 Απαντήσεις
2162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 19:07
από jackson
1 Απαντήσεις
2280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/09, 17:14
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
1971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 22:59
από GreekDudeCovers
33 Απαντήσεις
10269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/09, 17:27
από Vicarious
21 Απαντήσεις
7632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/11, 14:50
από kyriakos_t