Ψηφοφορία

ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΒΥΝΙΛΙΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΗΧΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ CD,mp3 κ.λ.π ΕΧΟΥΝ

ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
40 (45.5%)
ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
17 (19.3%)
ΤΑ ΙΔΙΑ
2 (2.3%)
ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΗΧΟ
24 (27.3%)
ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ
5 (5.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;  (Αναγνώστηκε 37061 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #125 στις: 11/07/09, 11:12 »
και αυτη τη στιγμη σας γραφω απο το Mall πινοντας τον φρεντο μου στελνοντας παραλληλα reports στην δουλεια μου.

χαχαχα
κι εγω εχω κανει το ιδιο (οχι απο το mall - απο αλλου) αλλα ντρεπομουν να το ποσταρω ;D
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #126 στις: 11/07/09, 15:09 »
Εγω μεγαλωσα με κασσετες, στην πορεια ηρθε το cd, και εδω και καπια χρονια εχει γινει τις μουρλης με τα mp3...

Απο ποιοτιτας ηχου, ξεκαθαρα ψηφιζω cd-mp3.
Το βυνιλιο, σ'εμενα που δεν ειμαι συναιστιματικα δεμενος μαζι του, μου ακουγετε τρομερος θωριβος απο πισω... Σαν να ειναι ηχογραφιση χαμηλης ποιοτιτας. Χωρις ομως αυτο να με ενοχλει..
Ομως, θελει πολλα χρηματα το σπορ... Για μια πολυ μικρη συλογη δισκων που εχω, εχω δωσει πολλα λευτα... Πικ-απ ειχα την τυχη να βρω δυο στα τζαπε, το ενα μου χαλασε μετα απο 5-6 χρησης, το αλλο δεν προλαβα να το δοκιμασω αφου μου καΐκε ο ενισχυτης... Αν τωρα παω να παρω ενυσχιτη, θα μου κοστισει πολυ παραπανω απο οτι αξιζει... Και επιπλεων, ειναι πολυ απαιτικο σε θεμα χωρου... Ενυσχιτης, πικ-απ, ηχεια, και πολυς χωρος για την αποθηκευση των δισκων... Στης μερες μας αυτα ειναι μεγαλα πλην... Εμενα δεν με ενοχλει, αλλα δεν εχω τον απαιτουμενο χορο, και αυτο ειναι ενα προβλημα...!
Μ'άρεσει σαν ενασχολιση, ισως καπια στιγμη να αγορασω εναν ενυσχιτη η να βρω καπιων παρατημενο, και να ξαναστισω πικ-απ και ηχεια, αλλα θα με περιοριζει πολυ μουσικα, αφου εχω μαθει την ευκολη λυση...

Καπια στιγμη ειχα κολισει με την κασσετα, ηθελα να παω να παρω ενα κασσετοφωνο και να αρχησω να γραφω σε κασσετες ενα σορο cd που εχω, ετσι επειδη μου ειχε λυψει... Αλλα ηξερα οτι παλι θα καταληγανε ολες οι κασσετες σε ενα σειρταρη, και το κασσετοφωνο θα σκονιζοντας... Και συντομα δεν θα μπορουσα καν να βρω κασσετες για να γραψω το οτιδηποτε... Και επιπλεων, χαλανε ευκολα η κασσετες...

Συντομα, θα βρησκουμε τα χιλια δυο αρνητικα στα cd και θα απορουμε πως αντεχαμε με αυτα (αν δεν το κανουμε ηδη), και αργοτερα το ιδιο με το mp3, και με οτι ερθει σαν διαδοχος του και παει λεγοντας....

Οσο προχωραει η τεχνολογια, γινετε επειδη υπαρχουν κενα, τα οπια ερχετε και καληβει...! και για αυτο ολοι καταφευγουμε εκει....
Δεν ειναι τυχεο που το mini-disc πχ δεν προχωρισε, ενω το cd πηγε σαν διαολος....
Δεν ειναι τυχεο που ελαχιστει ειχανε προτζεκτορα οταν ηθελε  τις ταινιες της παλιες, και οταν βρηκαν τα dvd γεμισε ο κοσμος προτζεκτορες και home-cinema...

Δεν ειναι μονο το μαρκετινγκ, ειναι και η ποιοτιτα, και η ευκολια, και ολα...!
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #127 στις: 11/07/09, 18:02 »
Πάντως να πω ότι τα μηχανήματα παίζουνε ρόλο σίγουρα.Κι εγώ είχα πάρει ένα cd player  της πλάκας κάποτε που τα'παιξε σε μιά βδομάδα...Ας μην κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #128 στις: 11/07/09, 20:16 »
Αν τωρα παω να παρω ενυσχιτη, θα μου κοστισει πολυ παραπανω απο οτι αξιζει...
αν το λες επειδή είναι και καλά σπάνια μηχανήματα...ακόμα και ΄τωρα βγαίνουν πικάπ και ενισχυτές καινούριοι!

+ σε αυτό π είπε ο MACMISIAS δλδ αν τα mp3 ήταν 40 χρόνων και ίσως σου χαλάγανε με την ίδια συχνότητα με τα πικάπ...

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #129 στις: 12/07/09, 07:46 »
και αυτη τη στιγμη σας γραφω απο το Mall πινοντας τον φρεντο μου στελνοντας παραλληλα reports στην δουλεια μου.

χαχαχα
κι εγω εχω κανει το ιδιο (οχι απο το mall - απο αλλου) αλλα ντρεπομουν να το ποσταρω ;D

Η δουλεια δεν ειναι ντροπη φιλε μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος thebest20

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #130 στις: 21/02/23, 15:11 »
Συμφωνώ ότι το βινύλιο έχει τον πιο τέλειο ήχο από όλα!Ως 35άρης μου αρέσει πολύ ο ήχος του βινυλίου αλλά του παλιού βινυλίου. Όχι των επανεκδόσεων σε ελληνικές κυκλοφορίες που βάζουν πιο σκληρό μπάσο, τα ντραμς ακούγονται με ντουπ ντουπ και παραμόρφωση, ο ήχος πιο κλειστός,  συμπιεσμένος και πολύ ψηφιοποιημένο και πουλάνε 1 δίσκο 50 ευρώ.
Σαν cd τα παλιά επίσης μου αρέσει ο ήχος και δεν βρίσκω μεγάλη διαφορά από το να τα κάνω flac αρχείο ή ακόμα και mp3 320kbps.
Έχω την εντύπωση ότι ο ήχος των καινούριων είναι πολύ μέτριος είτε τον ακούς από βινύλιο είτε cd είτε mp3

Πχ άκουσα αυτό το βινύλιο σε ηχοσύστημα φίλου πανάκριβο με βελόνα των 1000 ευρώ και το υπόλοιπο σύστημα 4000 ευρώ με ενισχυτές,αποθορυβοποιητές κλπ και δεν βρίσκω διαφορά από αυτό εδώ το youtube video. Και το δισκάκι αυτό έχει 40-50 ευρώ, είναι ο πιο εμπορικός ξένος δίσκος του 2022. Άσε που νόμιζα ότι έχω πρόβλημα με την ακοή μου γιατί δεν ακούω καθόλου υψηλές στο συγκεκριμένο όπως και σε άλλα της τελευταίας 5ετίας

https://www.youtube.com/watch?v=NZuTj1aE-68

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
91 Απαντήσεις
26847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/07, 08:27
από Chris2004
31 Απαντήσεις
8677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 21:01
από MaPaS