Αποστολέας Θέμα: Breath - Rock Ballad  (Αναγνώστηκε 3872 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotiroubas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Breath - Rock Ballad
« στις: 16/01/17, 19:44 »
Η ώρα της μπαλάντας έφτασε, από καιρό ήθελα να παίξω κάτι τέτοιο, τουλάχιστον προσπάθησα.

https://www.youtube.com/watch?v=kMZD9HnMagI

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Breath - Rock Ballad
« Απάντηση #1 στις: 16/01/17, 20:34 »
Ωραίος! :up Δύσκολο επιχείρημα να παίζεις/συνθέτεις πάνω σε ένα απλό drum beat, αλλά κατάφερες να μου κρατήσεις το ενδιαφέρον. Το θέμα (riff) είναι καλό, το χρησιμοποιείς όσο πρέπει και στα σωστά χρονικά σημεία. Επίσης το tone είναι φοβερό και οι εναλλαγές clean/distortion πετυχημένες. Θα ήθελα να είχες δουλέψει λίγο περισσότερο τα "ενδιάμεσα" μέρη του κομματιού, όπου μοιάζει να αυτοσχεδιάζεις κάνοντας λάθη. Δοκίμασε αντί για shredding να συνθέσεις κάτι πιο απλό (και ουσιώδες) ως αντίθεση με το βασικό θέμα. Μια ιδέα θα ήταν να παίξεις κάτι σε μινόρε ώστε να κάνεις την επιστροφή του ματζόρε θέματος στο τέλος ακόμα πιο δυνατή.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Breath - Rock Ballad
« Απάντηση #2 στις: 17/01/17, 08:27 »
Ωραία βασική μελωδία. Έχεις κατά νου να προσθέσεις στίχους; Θα το έβρισκα ενδιαφέρον.
Νομίζω ότι θα προτιμούσα κι εγώ ένα πιο "χαλαρό" σόλο, με λιγότερες γρήγορες φράσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος...

Αποσυνδεδεμένος sotiroubas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Breath - Rock Ballad
« Απάντηση #3 στις: 17/01/17, 11:07 »
Ωραίος! :up Δύσκολο επιχείρημα να παίζεις/συνθέτεις πάνω σε ένα απλό drum beat, αλλά κατάφερες να μου κρατήσεις το ενδιαφέρον. Το θέμα (riff) είναι καλό, το χρησιμοποιείς όσο πρέπει και στα σωστά χρονικά σημεία. Επίσης το tone είναι φοβερό και οι εναλλαγές clean/distortion πετυχημένες. Θα ήθελα να είχες δουλέψει λίγο περισσότερο τα "ενδιάμεσα" μέρη του κομματιού, όπου μοιάζει να αυτοσχεδιάζεις κάνοντας λάθη. Δοκίμασε αντί για shredding να συνθέσεις κάτι πιο απλό (και ουσιώδες) ως αντίθεση με το βασικό θέμα. Μια ιδέα θα ήταν να παίξεις κάτι σε μινόρε ώστε να κάνεις την επιστροφή του ματζόρε θέματος στο τέλος ακόμα πιο δυνατή.
Αναμφίβολα έχω παρά πολλές δυσκολίες και προβλήματα, το κρύο με δυσκόλεψε τόσο πολύ σε σημείο να μη μπορώ να ζεστάνω την κιθάρα.Το κυρίως θέμα(riff) μου πήρε αρκετό χρόνο, για να μπορώ να το παίζω άνετα και σίγουρα, ολοκληρωμένα δλδ.
Έτσι λοιπόν δεν μου έφτασε ο χρόνος να ολοκληρώσω και τα υπόλοιπα μέρη, μέχρι το τέλος πρόσθετα, δεν υπάρχει αυτοσχεδιασμός, λάθη όμως ναι, καθώς δεν χωρούσε να κάνω κι άλλο take, έκανα 4 take.Καταλαβαίνω τι εννοείς με το shredding, εγώ θα  το έλεγα δυναμική φρασεολογία, γιατί σε εκείνο το σημείο επέλεξα να ζωηρέψει το κομμάτι.Οι μπαλάντες τέτοιου είδους συνήθως πάνε έτσι όπως ο τρόπος που προτείνεις, ήθελα όμως λίγο να ξεφύγω από τα συνηθισμένα.Πολλές φορές δεν ξέρεις ακριβώς ποιό θα είναι το πιό ωραίο, θέλει πολλές δοκιμές για να καταλήξεις κάπου και πάλι δεν είσαι σίγουρος.

Ευχαριστώ πολύ Fourier για τον χρόνο σου, και πολύ περισσότερο για τις προτάσεις σου, νάσαι καλά συνάδερφε.

Αποσυνδεδεμένος sotiroubas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Breath - Rock Ballad
« Απάντηση #4 στις: 17/01/17, 11:15 »
Ωραία βασική μελωδία. Έχεις κατά νου να προσθέσεις στίχους; Θα το έβρισκα ενδιαφέρον.
Νομίζω ότι θα προτιμούσα κι εγώ ένα πιο "χαλαρό" σόλο, με λιγότερες γρήγορες φράσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος...
Ευχαριστώ Βραζίλη, η αλήθεια είναι ότι δεν σκεφτηκα τους στίχους, λόγω πολλών περιορισμών τους αποκλείω εξ αρχής, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι φανατικός instrumentalist, το αντίθετο μάλιστα.
Θα έπρεπε να δοκιμάσω μια πιό ήπια version όπως λές, να την ακούσω και μετά να διαλέξω, πράγμα που δεν μπορώ να κάνω λόγω μη απαραίτητου εξοπλισμού.

Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Breath - Rock Ballad
« Απάντηση #5 στις: 17/01/17, 20:49 »
Το κομμάτι έχει αρκετές ωραίες ιδέες οι οποίες όμως μου ακούγονται σκόρπιες πάνω από ενα backing track. Θεωρώ οτι αν δομηθεί σωστά θα γίνει πολύ ωραίο κομμάτι.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος sotiroubas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Breath - Rock Ballad
« Απάντηση #6 στις: 18/01/17, 12:04 »
Το κομμάτι έχει αρκετές ωραίες ιδέες οι οποίες όμως μου ακούγονται σκόρπιες πάνω από ενα backing track. Θεωρώ οτι αν δομηθεί σωστά θα γίνει πολύ ωραίο κομμάτι.
Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω μαζί σου, ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/04, 01:14
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
2121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/05, 00:42
από Kerwyn
10 Απαντήσεις
4211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/09, 22:59
από armagedon
28 Απαντήσεις
7737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 16:28
από blackmorefan
16 Απαντήσεις
4633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/10, 16:00
από let me know 796
2 Απαντήσεις
1796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/10, 22:15
από master of puppets
0 Απαντήσεις
1785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 18:42
από Wickedworld
0 Απαντήσεις
2234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/15, 18:01
από JimmyKonsta
8 Απαντήσεις
3533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/20, 21:09
από Γιάννης Σ.
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/23, 01:22
από Stel Andre