Αποστολέας Θέμα: Πρωτα ενα ευχαριστω και με τα ερωτηση(παλι!!!!)  (Αναγνώστηκε 6547 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
    Κατ'αρχας θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους αφιερωνουν χρονο και δινουν τα φωτα τους ακομα και στις πιο ηλιθιες ερωτησεις ξανα και ξανα χωρις να κουραζονται και νομιζω οτι μιλαω εκ μερους των περισσοτερων οι οποιοι δεν τοσο ''πεφωτισμενοι''...

    Οσο για την ερωτηση αφορα την αγορα ενος λαμπατου ενισχυτη combo ή κεφαλης-καμπινας(στην οποια κλινω περισσοτερο για καθαρα ψυχολογικους λογους ;D ). Παιζω κυριως Ροκ, βρεττανικη σκηνη και λιγο Metal.Επισης εχω αρχισει να πειραματιζομαι με Blues και jazz.O ηχος που ψαχνω ειναι κυριως Vintage.Να πω επισης οτι εχω την Boss ME-70 οποτε δεν με ενδιαφερει αν εχει εφφε.Οι κιθαρες μου ειναι Epiphone les paul custom black beauty και μια Fender Stratocaster. Η χρηση του θα ειναι κυριως στο σπιτι οποτε τα  Watt μαλλον δεν μπορουν να ξεπερνανε τα 30.Το Budget μου κυμαινεται στα 800 ευρω πανω κατω.

    Οσ'αναφορα τους combo δοκιμασα προσφατα τον Fender twin reverb ,Bugera V22 , Eναν Marshall μοντελο δεν θυμαμαι καθως και τον Vox AC30CC2 με τον τελευταιο να με ενθουσιαζει πολυ.

    Οσ'αναφορα κεφαλης-καμπινας δεν εχω επαφη πλην της καμπινας οπου εχω καταληξει στην ENGL E 112V γιατι ειμαι της αποψης οτι θα την εχω για πολυ καιρο οποτε  καλο ειναι να παρω οσο καλυτερη μπορω.

    Οποιαδηποτε προταση ευπροσδεκτη ;)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Εφόσον έχεις αποφασίσει τι καμπίνα θα πάρεις, πραγματικά κυκλοφορούν πολύ καλές κεφαλές στις αγγελίες του φόρουμ...Και μιλάμε για κάποιες περιπτώσεις για μισή τιμή σχεδόν. Τώρα σε combo που έχω δοκιμάσει μερικούς παραπάνω, να μερικές επιλογές στα 800 πάνω κάτω:

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_30.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_hot_rod_deluxe_iii.htm
http://www.thomann.de/gr/marshall_dsl401.htm

και μια λίγο πιο μοντέρνα επιλογή
http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_combo.htm

Κάποιος από αυτούς η ο vox, σίγουρα θα σου κάνει το κλίκ  ;)

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Πήρα τον Peavey Classic 30W (την κεφαλή..) και οφείλω να ομολογήσω οτι είναι πάααρα πολύ καλός και πιστεύω οτι θα ταιριάζει σε όλα τα είδη μουσικής που θέλεις να παίξεις...Και το καθαρό και το βρώμικο κανάλι είναι εξαιρετικά (βέβαια το βρώμικο δεν φτάνει σε high gain καταστάσεις, αλλα δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα και με ένα καλό πεταλάκι πιστεύω ότι λύνεται)!!Θα έχεις λίγο πρόβλημα βέβαια με την ένταση...Το ποτενσιόμετρο φτάνει μέχρι το 12 και πάνω απο 3 δεν έχω τολμήσει να το βάλω γιατί τρίζει όλο το σπίτι...!!!
http://www.thomann.de/gr/peavey_classic30_tweed_head.htm
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Θα έχεις λίγο πρόβλημα βέβαια με την ένταση...Το ποτενσιόμετρο φτάνει μέχρι το 12 και πάνω απο 3 δεν έχω τολμήσει να το βάλω γιατί τρίζει όλο το σπίτι...!!!

Aυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα με λαμπάτους ενισχυτές παρόμοιας ισχύος. Και έχω την αίσθηση ότι όταν ο moitsos κάνει λόγο για combo 30 Watt ή ακόμα χειρότερα για κεφαλή-καμπίνα για χρήση στο σπίτι, μάλλον δεν αντιλαμβάνεται τις εντάσεις στις οποίες μπορεί να φτάσουν αυτοί οι ενισχυτές.

Φίλε moitsos, θα σού έλεγα να κοιτάξεις μέχρι 15 Watt αν δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με την ένταση. Εγώ έχω δύο μικρούς λαμπάτους με ισχύ 5 Watt και 8άρια ηχεία και πάλι συνήθως παίζω με την ένταση στο μισό ή και λιγότερο. Έτσι θα έχεις κάτι πιο κατάλληλο για τις ανάγκες σου και θα σού μείνουν λεφτά για να πάρεις κανένα πετάλι ή πεταλιέρα ώστε να έχεις μεγαλύτερη ποικιλία ήχων για τα είδη που θέλεις να παίξεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Λοιπον.... Μολις γυρισα απο σαλονικα που πηγα το μεσημερακι για να δοκιμασω μερικες κεφαλες...

  1) Δοκιμασα αυτη που προτεινε ο φιλος aragorn μου αρεσε κατεδαφιζεις σπιτι ;D ;D πολυ ωραια καθαρα, αλλα ο ηχος ειναι αμερικανικος για τα γουστα μου

  2) Marshall Haze Ειχε τον πιο γεματο ,γλυκο , καθαρο ηχο σε αντιθεση με τον επομενο..

  3) ο οποιος δεν εχει τοσο γεματο ηχο αλλα αρπαζει πιο καλα  εχει περισσοτερο crunch και πιο Britt ηχο O
VOX Night Train 50 (ξερω πολλα watt αλλα δεν ειχε τον μικροτερο αδερφο τον 15 ο οποιος δεν εχει παρεπιπτοντως Fx loop το οποιο ειναι πολυ χρησιμο)

Σε αυτους τους τρεις εχω κατηληξει με καμπινα την
ENGL E 112V

Θα ηθελα την γνωμη σας και οποια προταση εχετε για κεφαλη η καμπινα.

Υ.Γ. Ο μονος λογος που σκεφτομαι για τοσα watt φιλε Απολλων ειναι γιατι δεν θελω να παιρνω μπουκωμενο ηχο οταν παιζω λιγο πανω απο τη μεση (συνδρομο solid state ? δεν ξερω....) thats all :)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/11, 20:23 από moitsos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το έxω γράψει αρκετές φορές και το ξαναλέω, για..

...κυριως Ροκ, βρεττανικη σκηνη και λιγο Metal.Επισης εχω αρχισει να πειραματιζομαι με Blues και jazz.


.. προτείνω: http://www.dv247.com/guitars/orange-thunder-30--71199
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Δηλαδή τον vox τον αποκλειεις τελείως;; Η Αλήθεια είναι ότι αυτή την κεφαλή της orange έχει αναφερθεί πολλές φορές σε Πολλά θέματα... Θα δω αν μπορω να την ακούσω απο κοντά αλλιώς θα εμπιστευθω την εμπειρία σου φίλε ανδριανε και τον ήχο απο το YouTube  ;D μήπως θα πρέπει να δω και μια καμπίνα της orange αντί για αυτή που έχω αναφέρει;? Και δεν το λέω για ταιριάζουν τα χρώματα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Υ.Γ. Ο μονος λογος που σκεφτομαι για τοσα watt φιλε Απολλων ειναι γιατι δεν θελω να παιρνω μπουκωμενο ηχο οταν παιζω λιγο πανω απο τη μεση (συνδρομο solid state ? δεν ξερω....) thats all :)

Δεν κατάλαβα από πού βγαίνει το συμπέρασμα ότι λιγότερα watt συνεπάγονται "μπουκωμένο" ήχο. Και αν σε ενδιαφέρει κυρίως το crunch και όχι το άπλετο headroom, ίσως ένας ενισχυτής μικρότερης ισχύος σού το δώσει χωρίς να χρειαστεί να ανέβεις σε εντάσεις που σπάνε τζάμια. Τέλος πάντων, δικά σου είναι τα λεφτά, δική σου και η απόφαση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. μήπως θα πρέπει να δω και μια καμπίνα της orange αντί για αυτή που έχω αναφέρει;? Και δεν το λέω για ταιριάζουν τα χρώματα

Ξέρεις ότι η Engl είναι για μένα reference, αλλά και η http://www.dv247.com/guitars/orange-ppc112-guitar-speaker-cabinet--34900 είναι εξαιρετική, και ταιριάζουν και τα χρώματα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Συμφωνώ για Orange.

Για τα είδη που παίζεις προτείνω και Laney Lionheart L20H με πετάλι για μεταλ.
Τσέκαρε τον αν μπορείς , λογικά θα τον βρεις στο Νακα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Δες και JetCity, κανει και το high-gain χωρις πεταλακι, αλλα ο μικρος δεν εχει το fx-loop που ειπες οτι θελεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ

Υ.Γ. Ο μονος λογος που σκεφτομαι για τοσα watt φιλε Απολλων ειναι γιατι δεν θελω να παιρνω μπουκωμενο ηχο οταν παιζω λιγο πανω απο τη μεση (συνδρομο solid state ? δεν ξερω....) thats all

Δεν κατάλαβα από πού βγαίνει το συμπέρασμα ότι λιγότερα watt συνεπάγονται "μπουκωμένο" ήχο. Και αν σε ενδιαφέρει κυρίως το crunch και όχι το άπλετο headroom, ίσως ένας ενισχυτής μικρότερης ισχύος σού το δώσει χωρίς να χρειαστεί να ανέβεις σε εντάσεις που σπάνε τζάμια. Τέλος πάντων, δικά σου είναι τα λεφτά, δική σου και η απόφαση...

Mα δεν ζηταω τα πολλα watt απλα θελω καλο και ποιοτικο ηχο και το ξερω οτι  αυτο συνεπαγεται και αλλα πλην του ενισχυτη.Και τα λιγα           watt = μπουκωμενος ηχος προκυπτει απο την εμπειρια μου με μαλλον αμφιβολου ποιοτητος ενισχυτες :-\ Απλα θα δωσω καποια λεφτα που ειναι αρκετα για μενα και θελω να παρω οτι καλυτερο μπορω γιατι θα αργησω να ξανακανω τοσο μεγαλη αγορα. Γι'αυτο θελω να ακουσω οσο πιο πολλες προτασεις γινεται απο ανθρωπους που το γνωριζουν το θεμα.

Να ρωτησω αν στο καθαρο καναλι του ΤΗ30 το ''volume'' ειναι master volume και αν ναι γιατι εχει το συμβολο του gain οπως το βρωμικο?

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Σε κάποιες αγγελείες πουλάνε το "βασιλιά" του Headroom έναν Quad Reverb σε τιμή δελεαστική 100Watt Fender 4x12 ΑΝ  αντέχεις  το βάρος χτύπα τον.

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Δες και JetCity, κανει και το high-gain χωρις πεταλακι, αλλα ο μικρος δεν εχει το fx-loop που ειπες οτι θελεις.

Σε λιγό θα βγεί ο JCA22H με δυο κανάλια και tube driven Fx loop.
Προβλέπω να γίνεται χαμός αν η τιμή είναι λογική στα επίπεδα του JCA20Η

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Koch studiotone απλα εκπληκτικος! Το δοκιμασα πριν 3 μερες εμεινα με το σαγονι στο πατομα! Παιζει τα παντα παρα πολυ καλα!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Λοιπον... Επεστρεψα, δοκιμασα και οι επιλογες μου επιτελους περιοριστηκαν στις μολις δυο ;D ;D ;D

1) VOX AC30CC2 ΚΑΙ

2) ORANGE THUNDER 30 με Orange PPC112

Και οι δυο ειναι εξαιρετικοι, απιστευτοι ειναι οτι ακριβως θελω!!!! Το ερωτημα ειναι ποιον απο τους δυο
??? ??? Ακομα και η τιμη τους ειναι παρομοια

ΒΟΗΘΑΤΕ ΠΑΤΡΙΩΤΕΕΕΕΕΕΕΣ

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Είναι αρκετά διαφορετικοί ενισχυτές, ο vox είναι πιο vintage χωρίς το γκάζι που μπορει να σου δώσει ο thunder.
Εγώ καθαρά απο θέμα γούστου αλλά και ευελιξίας θα επέλεγα τον thunder με την 112 καμπίνα.

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ

Ρε παιδια μπορει να μου πει καποιος ποια η διαφορα του VOX AC30CC2Χ και του VOX AC30C2Χ ??? ??? ? Εκτος απο την αλλαγη των ηχειων απο blue Celestion Alnicoσε celestion greenbacks και την ελειψη vintage/modern και warm/hot επιλογης που ειχε ο CC2Χ στο πισω μερος...

Αποσυνδεδεμένος p0k0

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Τελικα φιλε τι πηρες?Πες μας αν θες πως σου φανηκε.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Τελικα φιλε τι πηρες?Πες μας αν θες πως σου φανηκε.
πηρε τον πρωην μου vox ac30 cc1,που σημαινει πως εχει κρυσταλινα καθαρα (αλλα διαφορετικα απο φεντερ),βρετανικο gain που καθαριζει απιστευτα απο το volume της κιθαρας και ενταση που μπορει να ριξει κατω οποιοδηποτε τοιχο ;D

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Τελικα φιλε τι πηρες?Πες μας αν θες πως σου φανηκε.

οπως τα λεει ο φιλος no slave

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
9081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/05, 17:42
από nick_rocks
14 Απαντήσεις
5656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/05, 13:22
από Samdreamth
0 Απαντήσεις
1577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/06, 04:18
από Vern
2 Απαντήσεις
3144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 14:36
από Κ.Dee
3 Απαντήσεις
3331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
1 Απαντήσεις
1918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 20:32
από tech21man
5 Απαντήσεις
3604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
12 Απαντήσεις
41445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 11:33
από fakylas
0 Απαντήσεις
1631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/16, 14:17
από ΠΟΙΟΣ
6 Απαντήσεις
3543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/16, 02:50
από adr1anos