Αποστολέας Θέμα: Ηχεία σε PC !!!  (Αναγνώστηκε 10887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Ηχεία σε PC !!!
« στις: 05/08/08, 15:22 »
Δυστυχώς δεν έβρισκα την ένδειξη "Νέο Θέμα" στην κατηγορία "Μουσική και Υπολογιστές" κι έτσι έβαλα το θέμα εδώ... :-\


Στο θέμα τώρα...
Έχω ένα ζευγάρι τυπικών ηχείων οικιακού ηχοσυστήματος και σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα άθλια ηχεία του PC μου με αυτά. Είναι μεγαλύτερα, περισσότερα watts κτλ κτλ κτλ. Το θέμα είναι πως θα τα συνδέσω..σκέφτομαι διάφορα αλλά δεν ξέρω αν εφαρμόζεται κάτι από όλα αυτά. Μέχρι να πάρω κανονικά Monitors δηλαδή όλη αυτή η διαδικασία, έτσι επειδή μου "καρφώθηκε" στο μυαλό.

Tip: Μόνο τα ηχεία θέλω να συνδέσω, και όχι όλο το ηχοσύστημα.

Τι πρέπει να κάνω λοιπόν? Πως να συνδέσω τα καλώδια? Τι jacks να αγοράσω????

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #1 στις: 05/08/08, 15:26 »
Καλώς ή κακώς πρεπει να συνδέσεις ΚΑΙ το ενισχυτή του ηχοσυστήματος. Αν είναι ενιαίο δλδ, όλα μαζί. Μακάρι απλά να βάζαμε τα ηχεία, και να δούλευε. Θέλουν όμως ενίσχυση.

Μη μασας. Το έχω κάνει εγώ. Με 2 ηχοσυστήματα σε έναν υπολογιστή. Είναι βέβαι καλωδιομάνι, αλλα φρόντισα να το κάνω όσο πιο ευέλικτο γίνεται.



Α, ναι!!! [σατανικό γελιο] ΧΑΡ,ΧΑΡ,ΧΑΡ,ΧΑΡ,ΧΑΡ,ΧΑΡ,ΧΑΡ,ΧΑΡ[/σατανικό γέλιο]
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #2 στις: 05/08/08, 15:29 »
Ααααα!!! Δεν είπα το πιο σημαντικό...έχω Onboard κάρτα ήχου προς το παρών. Σε λίγο καιρό θα αγοράσω φυσικά, μαζί με τα Monitors, καλύτερη κάρτα ήχου.


Isnogood, παλαιότερα το είχα κάνει κι εγώ αυτό που περιγράφεις (τυπική σύνδεση RCA ήταν όλο το θέμα), αλλά τα 2 ηχεία στα οποία αναφέρομαι απλά μου περισσεύουν. Αυτό είναι όλο. Γιατί να τα τρώει η σκόνη ?? Δηλαδή δεν υπάρχει τρόπος, ε  ???

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #3 στις: 05/08/08, 15:44 »
Μόνο εάν βάλεις έναν ενισχυτή στο εδνιάμεσο!!
Δεν μας πειράζει η on-board δά και τόσο...
Άλλη λύση δεν υπάρχει(απο όσο ξέρω δηλαδή..)

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #4 στις: 05/08/08, 15:46 »
Καλώς παίδες. Όπως κι αν έχει σας ευχαριστώ..μου φαίνεται θα κάνω υπομονή για τα Monitors.  :)

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #5 στις: 05/08/08, 15:58 »
Γιατί δεν βάζεις και τον ενισχυτή του Hi-Fi??

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #6 στις: 06/08/08, 14:08 »
Το Hi Fi δεν είναι σε κομμάτια δυστυχώς. Οπότε ο ενισχυτής δεν είναι ξεχωριστό κομμάτι. Προς το παρών έχω βάλει απλά τον ενισχυτάκο των παλιών τυπικών ηχείων PC που είχα. Στην πορεία βλέπουμε. Εξ΄άλλου έχω βάλει πλώρη για Monitors. Όλο αυτό είναι κάτι πολύ προσωρινό.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #7 στις: 06/08/08, 14:31 »
Το Hi Fi δεν είναι σε κομμάτια δυστυχώς. Οπότε ο ενισχυτής δεν είναι ξεχωριστό κομμάτι. Προς το παρών έχω βάλει απλά τον ενισχυτάκο των παλιών τυπικών ηχείων PC που είχα. Στην πορεία βλέπουμε. Εξ΄άλλου έχω βάλει πλώρη για Monitors. Όλο αυτό είναι κάτι πολύ προσωρινό.
Συγγνωμη αν κανω λαθος, αλλα τα ηχεια PC δεν ειναι αυτοενισχυομενα??

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #8 στις: 06/08/08, 15:00 »
παιδιά τι είναι τα monitors?

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #9 στις: 06/08/08, 18:49 »
Το Hi Fi δεν είναι σε κομμάτια δυστυχώς. Οπότε ο ενισχυτής δεν είναι ξεχωριστό κομμάτι. Προς το παρών έχω βάλει απλά τον ενισχυτάκο των παλιών τυπικών ηχείων PC που είχα. Στην πορεία βλέπουμε. Εξ΄άλλου έχω βάλει πλώρη για Monitors. Όλο αυτό είναι κάτι πολύ προσωρινό.
Συγγνωμη αν κανω λαθος, αλλα τα ηχεια PC δεν ειναι αυτοενισχυομενα??


Δεν κάνεις λάθος. Αυτοενισχυόμενα είναι. Που σημαίνει πως δεν χρειάζονται εξωτερικό ενισχυτή. Έχουν φαντάσου μέσα στο κουτί (που εσύ κανονικά δεν βλέπεις τι έχει μέσ;α) μια πλακέτα με τα κατάλληλα κυκλώματα ενίσχυσης. Ενώ τα ηχεία ενός Hi Fi, δεν έχουν στο εσωτερικό τους τέτοια πλακέτα και θέλουν εξωτερικό ενισχυτή (του Hi Fi για παράδειγμα). Εκεί αντιμετωπίζω το πρόβλημα λοιπόν εγώ...



Σχετικά με τα Monitors. Monitors είναι με πολύ απλά λόγια ηχεία (συνήθως ζευγάρι) τα οποία σκοπό έχουν να αποδίδουν πάρα πολύ καλά τις συχνότητες των ήχων. Χρησιμοποιούνται στα studios σε συναυλίες κτλ κτλ κτλ. Με πολύ απλά λόγια όμως. Σκέψου ένα ζευγάρι ηχείων κατάλληλων για ηχογραφήσεις κτλ.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #10 στις: 06/08/08, 20:31 »
Το Hi Fi δεν είναι σε κομμάτια δυστυχώς. Οπότε ο ενισχυτής δεν είναι ξεχωριστό κομμάτι. Προς το παρών έχω βάλει απλά τον ενισχυτάκο των παλιών τυπικών ηχείων PC που είχα. Στην πορεία βλέπουμε. Εξ΄άλλου έχω βάλει πλώρη για Monitors. Όλο αυτό είναι κάτι πολύ προσωρινό.
Συγγνωμη αν κανω λαθος, αλλα τα ηχεια PC δεν ειναι αυτοενισχυομενα??


Δεν κάνεις λάθος. Αυτοενισχυόμενα είναι. Που σημαίνει πως δεν χρειάζονται εξωτερικό ενισχυτή. Έχουν φαντάσου μέσα στο κουτί (που εσύ κανονικά δεν βλέπεις τι έχει μέσ;α) μια πλακέτα με τα κατάλληλα κυκλώματα ενίσχυσης. Ενώ τα ηχεία ενός Hi Fi, δεν έχουν στο εσωτερικό τους τέτοια πλακέτα και θέλουν εξωτερικό ενισχυτή (του Hi Fi για παράδειγμα). Εκεί αντιμετωπίζω το πρόβλημα λοιπόν εγώ...



Σχετικά με τα Monitors. Monitors είναι με πολύ απλά λόγια ηχεία (συνήθως ζευγάρι) τα οποία σκοπό έχουν να αποδίδουν πάρα πολύ καλά τις συχνότητες των ήχων. Χρησιμοποιούνται στα studios σε συναυλίες κτλ κτλ κτλ. Με πολύ απλά λόγια όμως. Σκέψου ένα ζευγάρι ηχείων κατάλληλων για ηχογραφήσεις κτλ.
Ολα αυτα τα ηξερα, αυτο που δεν καταλαβα ειναι αυτο που λες με τα bold γραμματα.....
Δηλαδη χρησιμοποιησες μονο το κυκλωμα ενισχυσης των ηχειων του πισι????

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #11 στις: 07/08/08, 00:01 »
Από ότι κατάλαβα έχει και βάλει και έναν μικρό ενισχυτή ενδιάμεσα!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #12 στις: 07/08/08, 00:15 »
Δεν πρέπει απαραίτητα να συνδέσεις και τον ενισχυτή του ηχοσυστήματος. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να φροντίσεις να γίνει το κόκκινο (+) και το μαύρο καλώδιο (-) του κάθε ηχείου ένα. Αυτό πως γίνεται: Παίρνεις ένα mini jack αρσενικό και κολλάς το + και το - πάνω του, το ίδιο και με τα άλλα καλώδια του άλλου ηχείου. Μετά παίρνεις έναν αντάπτορα που να κάνει από δύο mini jack σ'ένα δηλ:



Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #13 στις: 07/08/08, 00:48 »
Δεν νομίζω ότι θα λειτουργήσει(μπορεί και να κάνω λάθος)...
αλλά απο πού θα πάρουν το απαρέτητο ρεύμα τα ηχεία για να παίξουν?
χρειάζονται παραπάνω ισχύ!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #14 στις: 07/08/08, 01:54 »
Απ'όσο ξέρω τα ηχεία παίρνουν ρεύμα από την κάρτα ήχου. Εννοείται φυσικά πως δεν θ'αποδόσουν τα μέγιστα, αλλά αυτό που πρότεινα το ξέρω σίγουρα γιατί το έχω κάνει κι εγώ

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #15 στις: 07/08/08, 02:29 »
Παράθεση
Απ'όσο ξέρω τα ηχεία παίρνουν ρεύμα από την κάρτα ήχου. Εννοείται φυσικά πως δεν θ'αποδόσουν τα μέγιστα, αλλά αυτό που πρότεινα το ξέρω σίγουρα γιατί το έχω κάνει κι εγώ

Λάθος ξέρεις! Η κάρτα στο Line out δίνει μόνο προενισχυση (πχ για ακούστηκα) και φυσικά δεν μπορεί να "οδηγήσει" μεγάφωνα.
Ασε που δεν προορίζετε για ομηκες αντιστάσεις που έχουν τα ηχεία (2, 4, 6, 8, 16 κτλ) και μπορεί να καεί  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #16 στις: 07/08/08, 02:31 »
+1

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Ηχεία σε PC !!!
« Απάντηση #17 στις: 09/08/08, 00:20 »
Τα ηχεία των PC έχουν μέσα τους μια πλακέτα (ένα κύκλωμα στην ουσία) ενίσχυσης. Αν λοιπόν κάποιος ανοίξει το κουτί των ηχείων και βγάλει αυτή την πλακέτα και ενώσει με τον σωστό τρόπο τα καλώδια, τότε τα ηχεία ενός οικιακού ηχοσυστήματος θα παίξουν. Τα ηχεία αυτά είναι παθητικά ως γνωστόν και δεν μπορούν να παίξουν χωρίς το κατάλληλο κύκλωμα ενίσχυσης. Ρεύμα με την έννοια που το θέτουμε και το εννοούμε δεν χρειάζονται, εφόσον η πλακέτα που έχουμε προηγουμένως βγάλει από τα απλά ηχειάκια τροφοδοτείται με ρεύμα κανονικά (έτσι κι αλλιώς τα ηχεία του PC δεν θέλουν ρεύμα για να δουλέψουν??? ). Είναι πολύ απλό να το κάνει κανείς, αρκεί να μην θέλει τα ηχεία του PC του, καθώς αυτά καταστρέφονται μετά (ανάλογα και το μοντέλο, το δικό μου πάντως για να το ανοίξω και να βγάλω την πλακέτα το κατέστρεψα  ;D ) και φυσικά τα ηχεία δεν παίζουν στο μέγιστο καθώς ο ενισχυτάκος αυτός είναι συνήθως μικρός. Ανάλογα και με τα ηχεία που είχαμε στον υπολογιστή μας φυσικά.

Εγώ πάντως το έκανα όλο αυτό και ακούω καλύτερα τώρα...  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
6753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/08, 15:39
από ee6077
Ηχεια

Ξεκίνησε από rpt Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 01:06
από rpt
0 Απαντήσεις
3480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/08, 19:14
από Back_For_More
10 Απαντήσεις
9785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 11:20
από LILAKI
5 Απαντήσεις
4309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:29
από zebric
5 Απαντήσεις
4713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 23:11
από elfiii2008
12 Απαντήσεις
4422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/09, 17:23
από Jezus
13 Απαντήσεις
6057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 08:45
από Sirhc
10 Απαντήσεις
8311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 20:17
από groovymood
12 Απαντήσεις
7798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/10, 15:52
από freemind