Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 448439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1100 στις: 17/03/11, 23:36 »
Τον καπιταλισμο που μασατε καραμελα βρε αγαπητοι συνομιλητες που τον ειδατε?? Αν το ελληνικο συστημα το θεωρειτε καπιταλιστικο ειστε μαλλον αδαεις! Ακομα και σημερα που εχουν κλεισει και κλεινουν χιλιαδες επιχειρησεις και μενουν ανεργοι χιλιαδες ανθρωποι, οι δημοσιοι μια χαρα ζεσταινουν τις καρεκλες τους με μια max 10% μειωση αποδοχων. Που ειναι ο καπιταλισμος? Στη δημοσια υγεια, εκπαιδευση, στις επιδοτησεις, στην ενεργεια, στα δημοσια εργα, στις μιζες ή στη διαφθορα?? Αν το δημοσιο ειναι "ορθανοιχτο" στη λαμογια, οι ιδιωτες σας φταινε? Οταν υπαρχει καποιος που σου λεει "ελα και πουλα μου στη δεκαπλασια τιμη κι εγω θα αγοραζω no matter what" εσυ δεν θα πας??

Και μη μου πειτε παλι αηδιες για ηθικη, γιατι αν ολοι ημασταν ηθικοι, δεν θα χρειαζονταν οι νομοι. Το προβλημα ειναι πως οπου το δημοσιο εχει κοινωνικο ρολο, εγιναν μεγαλα φαγοποτια. Και οπου εχει ελεγκτικο ρολο, ηταν η επιτομη της ανικανοτητας.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1101 στις: 18/03/11, 01:29 »
Το προβλημα ειναι πως οπου το δημοσιο εχει κοινωνικο ρολο, εγιναν μεγαλα φαγοποτια. Και οπου εχει ελεγκτικο ρολο, ηταν η επιτομη της ανικανοτητας.
Μας είπες τώρα κάτι που δεν ξέραμε. Ότι κάποιοι (και όχι όλοι) φάγανε λεφτά. Η ουσία σου ποιά είναι?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1102 στις: 18/03/11, 02:56 »
Ένα πράγμα εγώ δεν καταλαβαίνω...Πας στο μπουρδέλο, πηδάς και μετά βρίζεις τη που**να...Η που**να υπάρχει γιατί υπάρχει μπουρδέλο και το μπουρδέλο γιατί υπάρχουν πελάτες...
Βγάζω το συμπέρασμα λοιπόν , ότι τη που**να τη βρίζει αυτός που δεν μπορεί ή δεν ξέρει να τη πηδήξει...

Πες όμως ότι δεν υπάρχουν τέτοια κορίτσια...Ότι είναι από τα άλλα, τα ...καλά. Παράδειγμα υπαρκτό για να καταλαβαινόμαστε. Επαρχιακή πόλη, φίλη μου εργαζόταν σε νομαρχία και η δουλειά της ήταν υγειονομικής φύσεως. Δηλαδή έπρεπε να κρίνει πια μαγαζιά πληρούν κάποιες προυποθέσεις σύμφωνα με το νόμο. Φυσικά ήταν αρκετά αυτά που δεν πληρούσαν τις προυποθέσεις λειτουργίας. Έκανε λοιπόν εισηγήσεις η κοπέλλα για πρόστιμα, ή  ακόμα και για λουκέτα. Σάλος στη τοπική μαφία της καλής ιδιωτικής πρωτοβουλίας! Ξεκινήσαν να την λαδώσουν, δεν λαδωνότανε με τίποτα. Βάλανε προισταμένους της βύσμα, ανένδοτη η καλή σου. Φτασανε και στις απειλές για τη σωματική της ακεραιότητα, στην αστυνομία αυτή...Αποτέλεσμα; Την αποσπάσανε σε άλλη υπηρεσία, γιατί βρέθηκε τελικά η άκρη "υπηρεσιακά" και όλοι τώρα είναι ευτυχισμένοι και συνεχίζουν να προσφέρουν, οι μεν δημόσιοι το " λειτούργημα προς τους πολίτες" και οι μεν ιδιώτες τα "περίφημης ποιότητος προιόντα τους στο αγαπητό τοπικό καταναλωτικό κοινό".

Οπότε Jimi καταλαβέ το. Κονομάει χοντρά αυτός που δίνει σε σένα το ξεροκόμματο και σου πουλάει το παραμύθι ότι για όλα φταίει η που**να και το μπουρδέλο το οποίο εκείνος ταίζει και θα συνεχίσει να ταίζει. Κι αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι και εσύ που σε τραβάει όλη μέρα για ένα ξεροκόματο , αλλά και εγώ που δεν είμαι η που**να κανενός, ότι όλοι αυτοί οι "φανταστικοί κύριοι επιχειρηματίες" περιμένουν πως και πως να πιάσουν και το δικό μου και το δικό σου πισινό, κλάφτα Χαράλαμπε. θα τα βάζεις συνέχεια με τη που**να , την οποία θα παίρνεις απλά μάτι από μιά κλειδαρότρυπα (που θα την εμποδίζει ένα κλειδί - Αθάνατος Δήμος Μούτσης "Οι Γκόμενες" ).

Αν τώρα όμως είσαι από αυτούς που πηδάνε, τελειώνει και η κουβέντα εδώ...Πάνε παίξε κανένα μπριτζ με το Δασκαλόπουλο κι άσε και τις κιθάρες γιατί τις πληγώνεις...

Υ.Γ Σόρρυ για το βρωμοδάκτυλό μου (κατά το βρωμόστομο), αλλά και αυτά Ελληνικά είναι και νομίζω ταιριάζουν στην περίσταση...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/11, 03:02 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1103 στις: 18/03/11, 08:10 »
Kαι βεβαια φανταζομαι οτι Ισπανια, Πορτογαλια, Ιρλανδια και τοσες αλλες χωρες που ειναι σε παρομοια φαση με την δικια μας, βρισκονται εκει που βρισκονται εξαιτιας του δικου τους δημοσιου ή μπορει να φταιει και το δικο μας δημοσιο για την καταντια ολου του κοσμου, μπορει να φταιει και για τον σεισμο στην Ιαπωνια και το "ατυχημα" στο πυρηνικο εργοστασιο... Βλεπεις στην Ιαπωνια που δουλευει σωστα ο καπιταλισμος και ολοι ειναι ρομποτακια και δουλευουν σαν τα σκυλια, ολα δουλευουν ρολοϊ!  Εκει ο λαος τρωει με χρυσα κουταλια, διαφθορα δεν υπαρχει και ολα γινονται νομιμα και ηθικα...
Για αυτο τον λογο διερευσαν μεσω wikileaks εγγραφα που αποδεικνυουν οτι η Ιαπωνικη κυβερνηση και η ιδιωτικη εταιρια (ηλεκτρικης ενεργειας) που ελεγχε το εργοστασιο (γιατι ειναι καλυτερο να αναλμβανουν ιδιωτες σημαντικα εργα), ειχαν προειδοποιηθει απο το 08 για την μη καταλληλοτητα των εγκαταστασεων τους σε περιπτωση ισχυρου σεισμου/τσουναμι αλλα και για γενικοτερα προβληματα.
Το ιδιο βεβαια και στην Αμερικη με τοσα και τοσα που εχουν γινει απο πετρελαϊκες εταιριες και spills σε ολον τον κοσμο, μεχρι πολεμους, γκετοποιηση ολοκληρων πολεων (για να μην πω states) και αυξηση της εγκληματικοτητας μεχρι εκει που δεν παει... (μωρε παει...)
Μηπως τελικα για ολα τα δεινα του πλανητη φταιει αποκλειστικα το δημοσιο (το δικο μας ή και αλλων χωρων);
Να δεις που για αυτο δεν μας εχουν επισκεφτει ακομα οι εξωγηινοι (επισημως).
Σου λεει, αστους να φτιαξουν πρωτα το δημοσιο τους, να εχουν σωστο καπιταλισμο και οταν θα ναι αξιοι καπιταλιστες τοτε τους φανερονομαστε και τους προσκαλουμε στην γαλαξιακη γειτονια... (καλα τι σκεφτηκα...)
Πρεπει να ρθει καποια στιγμη, που - οσο δυσκολο και να ειναι - πρεπει να δεχτουμε αυτο που γινεται, να το αντιληφθουμε και να κανουμε κατι για αυτο.
Οσο βρισκομαστε σε αρνηση, ειμαστε σαν τους ναρκομανεις που πιστευουν οτι "το χουν" και οτι "ανα πασα στιγμη αμα θελουν το κοβουν" κτλ
Ετσι ειναι και ο καπιταλισμος... Σε καταστρεφει σιγα σιγα δινοντας σου ψευτικες υποσχεσεις και μεγαλεια και τελικα καποια στιγμη βγαινεις απο την μαστουρα και αντιλαμβανεσαι οτι εχεις πνιγει στα σκατα σου...
Και τοτε ειναι που ή παιρνεις σφουγγαριστρα και κουβα και κοιτας πως να σωσεις την κατασταση, ή βαφτιζεις τα σκατα ροδονερο και κανεις τουμπεκι, κατηγορωντας τους αλλους οτι φταινε για ολα τα σκατα και οτι αν ολοι ηταν σωστες κουραδες, τοτε ο βοθρος δεν θα χε (ακομα) ξεχειλισει...
Θα σου προτεινα να διαβασεις το δογμα του τρομου της Ναομι Κλαιν...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/11, 08:24 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1104 στις: 18/03/11, 11:04 »
Το προβλημα ειναι πως οπου το δημοσιο εχει ελεγκτικο ρολο, ηταν η επιτομη της ανικανοτητας.

Jimi, μην χρησιμοποιείς επιχειρήματα που καταρίπτονται πανεύκολα. Οι οίκοι αξιολόγησης που έκριναν ότι η GM ήταν μια υγιής εταιρεία λίγες μέρες πριν ζητήσει την στήριξη από το δημόσιο των ΗΠΑ, δεν ήταν δημόσιοι. Ούτε ήταν του δημοσίου οι ορκωτοί λογιστές που έλεγξαν την ΑΣΠΙΣ!
Γενικώς με τον έλεγχο υπάρχει ένα πρόβλημα από τον καιρό του Πλάτωνα. Η απάντηση στο ερώτημα "ποιός θα ελέγξει τους ελεγκτές " είναι δύσκολο να δοθεί.

Παράθεση
Αν το ελληνικο συστημα το Οταν υπαρχει καποιος που σου λεει "ελα και  πουλα μου στη δεκαπλασια τιμη κι εγω θα αγοραζω no matter what" εσυ δεν  θα πας??

Όχι δεν θα πάω. Απλά είναι τα πράγματα. Όπως δεν θα πάω και όταν μου λένε πούλα στο 1/10 της αξίας!

Η μόνη διαφορά του Ελληνικού δημοσίου και ιδιωτικού τομέα είναι ότι ο δημόσιος δεν μπορεί να προβεί σε απολύσεις. Κατά τα άλλα ίδιες δυσλειτουργίες έχουν και αυτό οφείλεται κυρίως στο ρυθμιστικό πλαίσιο των επιχειρήσεων. (Το οποίο σαφώς προσδιορίζεται από τους νόμους σε όλα τα γνωστά κράτη)

Μ' ένα πραγματικά λειτουργικό πλαίσιο η διαφθορά περιορίζεται μόνο στα ανώτερα κλιμάκια όπου είναι εύκολη η δημιουργία συνωμοσιών. Αλλά εμείς δεν μπορούμε να ζητούμε να αγιάσει ο κόσμος, διότι τότε πρέπει να είμαστε πρώτα εμείς άγιοι για να δείχνουμε τον τρόπο. Πρέπει να ξέρουμε τι θέλουμε.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1105 στις: 18/03/11, 11:38 »
Το προβλημα ειναι πως οπου το δημοσιο εχει ελεγκτικο ρολο, ηταν η επιτομη της ανικανοτητας.

Jimi, μην χρησιμοποιείς επιχειρήματα που καταρίπτονται πανεύκολα. Οι οίκοι αξιολόγησης που έκριναν ότι η GM ήταν μια υγιής εταιρεία λίγες μέρες πριν ζητήσει την στήριξη από το δημόσιο των ΗΠΑ, δεν ήταν δημόσιοι. Ούτε ήταν του δημοσίου οι ορκωτοί λογιστές που έλεγξαν την ΑΣΠΙΣ!
Γενικώς με τον έλεγχο υπάρχει ένα πρόβλημα από τον καιρό του Πλάτωνα. Η απάντηση στο ερώτημα "ποιός θα ελέγξει τους ελεγκτές " είναι δύσκολο να δοθεί.

Παράθεση
Αν το ελληνικο συστημα το Οταν υπαρχει καποιος που σου λεει "ελα και  πουλα μου στη δεκαπλασια τιμη κι εγω θα αγοραζω no matter what" εσυ δεν  θα πας??

Όχι δεν θα πάω. Απλά είναι τα πράγματα. Όπως δεν θα πάω και όταν μου λένε πούλα στο 1/10 της αξίας!

Η μόνη διαφορά του Ελληνικού δημοσίου και ιδιωτικού τομέα είναι ότι ο δημόσιος δεν μπορεί να προβεί σε απολύσεις. Κατά τα άλλα ίδιες δυσλειτουργίες έχουν και αυτό οφείλεται κυρίως στο ρυθμιστικό πλαίσιο των επιχειρήσεων. (Το οποίο σαφώς προσδιορίζεται από τους νόμους σε όλα τα γνωστά κράτη)

Μ' ένα πραγματικά λειτουργικό πλαίσιο η διαφθορά περιορίζεται μόνο στα ανώτερα κλιμάκια όπου είναι εύκολη η δημιουργία συνωμοσιών. Αλλά εμείς δεν μπορούμε να ζητούμε να αγιάσει ο κόσμος, διότι τότε πρέπει να είμαστε πρώτα εμείς άγιοι για να δείχνουμε τον τρόπο. Πρέπει να ξέρουμε τι θέλουμε.

Λαθος παππου. Οι ορκωτοι ελεγκτες της Ασπιδας, οι οποιοι εργαζονται για λογαριασμο της, δεν ηταν δημοσιοι. Οι ορκωτοι λογιστες που επρεπε να ελεγξουν τις οικονομικες καταστασεις της ομως, ηταν και παραηταν δημοσιοι.
 
Τωρα, για το αν θα πουλαγες στο δεκαπλασιο της τιμης, φαινεται απο το που φτασαμε. Δεν απευθυνομαι προσωπικα σε εσενα οπως καταλαβαινεις. Οπως ειπα και πριν, αν το αισθημα της ηθικης ηταν κατι αντικειμενικο, δεν θα χρειαζονταν οι νομοι.
 
Τελος, οι δυσλειτουργιες του ιδιωτικου τομεα, πηγαζουν 100% απο το δημοσιο. Ξεκινωντας απο την απλη εναρξη μιας επιχειρησης, μεχρι το λαθος σκεπτικο στη φορολογηση ιδιωτων κι επιχειρησεων, την αδυναμια καταρτισης σοβαρης οικονομικης πολιτικης, την ανυπαρξια ελεγχου και επιβολης της νομιμοτητας οσον αφορα στη φοροδιαφυγη, στην εισφοροδιαφυγη, στον αθεμιτο ανταγωνισμο, στις σχεσεις εργασιας και σε πολλους αλλους τομεις περα απο την οικονομια.
 
Αλλωστε, για να απαντησω και στο mcmisias, οταν το μπουρδελο, εκτος απο τις παραδοσιακες υπηρεσιες που προσφερει, ψηφιζει τους νομους που το διεπουν, τους οποιους μαλιστα αδυνατει να επιβαλλει στους πελατες του, ναι φιλε μου το μπουρδελο φταιει.
 
Σαφως δεν φταιει μονο ο δημοσιος υπαλληλακος μιας και το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι. Αλλα δυστυχως, οτι και να λενε οι φυλλαδες, εαν πχ οι εφοριες ειχαν ενα online συνδεδεμενο μηχανογραφικο συστημα (οπως πχ το επαγγελματικο επιμελητηριο Αθηνας), αντι για 80 υπαλληλους εκαστη θα ειχαν 10, και αντι για 20 τμηματα θα ειχαν ενα. Οι δημοσιοι στην Ελλαδα ειναι υπεραριθμοι, και ενα απλο μετρο εξυγιανσης της οικονομιας θα ηταν να μειωθουν οι αποδοχες τους στο μισο, αν οχι να απολυθει το 1/3. Αυτη τη στιγμη που μιλαμε, χιλιαδες ιδιωτικοι χανουν τη δουλεια τους σε βαρος των δημοσιων.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/11, 11:50 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1106 στις: 18/03/11, 12:12 »
Και αν ειναι τοσο αγιος ο Ιδ τομεας οπως λες και αφου ολα οφειλονται στο κακο δημοσιο, γιατι τοτε ολος ο ιδιωτικος τομεας φοροδιαφευγει (ενω ξερει οτι ειναι κακο); Γιατι ο καλος ιδ. τομεας εχει γινει ουσιαστικα σκλαβοπαζαρο για τους περισσοτερους εργαζομενους που δεν εχουν δικαιωμα να μιλησουν ή να ζητησουν κατι (παιρνουν δρομο αν το κανουν);
Γιατι οι ομιλοι, συνεταιρισμοι φιξαρουν τιμες, δημιουργουν μονοπωλια, γιατι εταιριες λαδωνουν δημοσιους λειτουργους;
Ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις οτι η αναγκη οποιουδηποτε λειτουργει μεσα σε ενα πληρως καπιταλιστικο (για την ακριβεια φιλελευθερο) συστημα, ειναι η μεγιστοποιηση κερδων και η μειωση εξοδων με οποιονδηποτε τροπο;
Γιατι οι καλοι ιδιωτες παγκοσμιως εχουν καταστρεψει την οικονομια; Παντου ευθυνεται το δημοσιο; Και στις ΗΠΑ και σε ολες τις χωρες που εχουν τρελα χρεη;
Ειναι η φυση του συστηματος τετοια, που επιτρεπει σε μεγαλοκεφαλαιουχους να ελεγχουν αμεσα ή εμμεσα τις κυβερνησεις κρατων, την οικονομια τους, τις πολιτικες που ακολουθουν κτλ, δημιουργοντας νομους που θα εξυπηρετουν μονο τα δικα τους συμφεροντα χωρις να νοιαζονται για τις συνεπειες, οποιες κι αν ειναι αυτες... Τα παραδειγματα ειναι πραγματικα απειρα...
Πως λοιπον ολος ο προηγμενος κοσμος (και οχι η Ψαροκωσταινα) βρισκεται το ιδιο χωμενος μεσα στα σκατα (και οσοι δεν βρισκονται ακομα, θα παρασυρθουν αργα η γρηγορα);
Πως ακριβως λοιπον θα τους ελεγχεις ολους αυτους που παρανομουν, ή που δημιουργουν νομους για να μην χρειαζεται να παρανομουν προκειμενου να πετυχουν τον σκοπο τους;
Με ελεγκτικους μηχανισμους; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Αυτο ειναι ανεκδοτο, ειτε ειναι ιδιωτικος, ειτε δημοσιος, οποιοσδηποτε ελεγκτικος μηχανισμος μπορει με την σειρα του να ελεγχθει απο το χρημα και την δυναμη, απο τον υψηλοτερο πλειοδοτη δλδ...
Γιατι;, γιατι απλουστατα το ιδιο το συστημα λεει στον καθενα να κοιταξει την παρτη του, το συμφερον του.
Και αυτο κανουν ολοι... Απλα παιζουν το παιχνιδι και αν σε πιασουν σε επιασαν, ενω αν εισαι "τιμιος" (δηλαδη αν ακολουθεις κανονες που εχουν θεσπισει αυτοι προκειμενου να προωθουν μονο τα δικα τους συμφεροντα) θα εισαι και ο μλκας της υποθεσης...
Αλλα βλεπεις αυτο θελουν:
Εσυ να σαι ο μαλ**ας της υποθεσης αλλα οχι τοσο απο επιλογη σου, αλλα απο επιβολη της θελησης τους πανω σου μεσω νομων, μονοδρομων, εκβιασμων, απειλων και προπαγανδας τρομου.
Εσυ ετσι κι αλλιως δυναμη δεν εχεις, χρηματα δεν εχεις, δεν σημαινεις τπτ για αυτους, δεν θα μπορεσεις να κανεις τπτ εναντιον τους και να διεκδικησεις κατι ατομικα.
Τις κυβερνησεις τις ελεγχουν, το δικαστικο συστημα το ελεγχουν, την θρησκεια την ελεγχουν, τον στρατο τον ελεγχουν, οποτε που το προβλημα;
Εσυ και να θες δεν θα μπορεις να κλεψεις, αυτοι ομως ΠΑΝΤΑ θα μπορουν και τα σπασμενα απο αυτες τις κλεψιες θα τις πληρωνεις εσυ, γιατι ας μην ξεχνιομαστε, εσυ τους ψηφισες (αυτους που εχουν ηδη προεγκρινει οι ισχυροι) και αρα τωρα πρεπει να κανεις τουμπεκι, μιας και ολοι μαζι τα φαγαμε...
Ξεκολλα επιτελους απο το παραμυθι αυτο.
Δεν δουλευει το συστημα πλεον, απλα γιατι εχει αρχισει και πλησιαζει τα ορια του. Το πληθωριστικο μοντελο μεσω του κλασματικου αποθεματικου, σε συνδυασμο με τις νεο-φιλελευθερες (ακομα και με τις λεξεις παιζουν με την προπαγανδα τους, χαρακτηριζοντας "ελευθερο" την μεγαλυτερη χουντα που εχει περασει ποτε απο προσωπου γης) "πολιτικες"θα σκασουν σαν βομβα και τα κρατη θα πεφτουν το ενα μετα το αλλο...
Το μονο που κανουν προς το παρον, ειναι να μεταφερουν το κοστος της ανηθικοτητας τους στον απλο λαο, ωστε αυτοι για αλλη μια φορα να μην πληρωσουν τπτ.
Ειναι και οι ιδιοι παγιδευμενοι και το ξερουν, αλλα κανενας δεν τολμαει να αλλαξει κατι
Αντι να μας υπηρετει το χρημα, το υπηρετουμε εμεις, οι αγορες εχουν γινει οι νεες εκκλησιες, το χρημα ειναι ο θεος που κινει τα παντα και αυτοι που το διακινουν ειναι οι εκλεκτοι του θεου.
Αν δεν μπορεις αυτο να το δεις γυρω σου... απλα εισαι ζωντανη αποδειξη του ποσο καλα και μελετημενα ασκουν την προπαγανδα τους.
Να σε ρωτησω κατι;
Γιατι υπαρχει παντα αυτη η ταση να πληρωνουν τα σπασμενα οι κοινωνικες παροχες, η παιδεια, η περιθαλψη; Το χεις σκεφτει αυτο;
Και δεν εννοω νομικα, εννοω γιατι παιρνονται τετοια ρισκα (ταμεια στις αγορες κτλ);
Και δεν μιλαω μονο για Ελλαδα, μιλαω παγκοσμιως.
Μηπως τελικα αυτα τα πραγματα εχουν μπει στον στοχο καποιων;
Γιατι αραγε;
Γιατι να σε θελουν αμορφωτο, απαιδευτο, ανηθικο, κακομοιρη, ανιδεο, ανυπερασπιστο, αδυναμο;
Απλα σκεψου...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/11, 12:22 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1107 στις: 18/03/11, 14:07 »
Οι δημοσιοι στην Ελλαδα ειναι υπεραριθμοι, και ενα απλο μετρο εξυγιανσης της οικονομιας θα ηταν να μειωθουν οι αποδοχες τους στο μισο, αν οχι να απολυθει το 1/3. 

αυτό το πρόσεξε κανείς?
είναι αυτό πρόταση?
έχεις δουλέψει ποτέ?
εξαρτιόταν ποτέ η ζωή σου από το μισθό σου και μόνο?
τι λες?
διαβάζω διαβάζω....για τα πολιτικά δεν έχω και πολλά να πω...
αλλά τέτοιες προτάσεις είναι....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1108 στις: 18/03/11, 15:22 »
Λαθος παππου. Οι ορκωτοι ελεγκτες της Ασπιδας, οι οποιοι εργαζονται για λογαριασμο της, δεν ηταν δημοσιοι. Οι ορκωτοι λογιστες που επρεπε να ελεγξουν τις οικονομικες καταστασεις της ομως, ηταν και παραηταν δημοσιοι.


jimi, οι δημόσιοι ορκωτοί λογιστές - ελεγκτές καταργήθηκαν δια νόμου στις 30 Απριλίου του 1993! Από τότε ο ελεγκτικός μηχανισμός λειτουργεί με καθαρά ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια, πράγμα που αποδεικνύει καταφανώς ότι δεν είναι οι στρεβλώσεις του δημοσίου τομέα που δημιουργούν το πρόβλημα αλλά ο γενικότερος νομικός σχεδιασμός, ο οποίος επενεργεί τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα με την ίδια βαρύτητα.

Όπως τουλάχιστον αναφέρει ένας άνθρωπος που γνωρίζει το νομικό σύστημα εκ των έσω:
http://www.real.gr/?page=arthro&id=52234

Δηλ τελικά δεν έχουμε πόλεμο του ιδιωτικού τομέα εναντίον του δημοσίου ή αντίστροφα, και αυτό πρέπει να το καταλάβουμε όλοι πριν να είναι αργά. (Όχι πως δεν είναι, αλλά λέμε...)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1109 στις: 18/03/11, 15:31 »
Eπισης το συστημα στην Ελλαδα ειναι καπιταλιστικο διοτι καπιταλισμος δεν ειναι μονο οι ευχες του Σμιθ περι μηδενικου κρατους..Μια χαρα καπιταλιστικο συστημα εχεις και με ενα κρατος προνοιας(που και αυτο καταρρεει)..Μην συγχεοουμε καπιταλισμο με νεοφιλελευθερισμο(και αυτον τον εχουμε)..Εκει που η Ελλαδα δεν μπορει να θεωρηθει στον ιδιο βαθμο καπιταλιστικη με τις ΗΠΑ πχ ειναι στον αγροτικο τομεα οπου δεν υπαρχουν στον ιδιο βαθμο μεγαλες επιχειρησεις εκμεταλλευσης τεραστιων εκτασεων..To oτι η Ελλαδα δεν εχει τεραστιες βιομηχανιες οφειλεται και παλι στον καπιταλιστικο τροπο παραγωγης που απο τη μια δεν αφησε τις Ελληνικες να προοδευσουν και απο την αλλη εστειλε ο ξενο κεφαλαιο στην Ασια και στην Ανατ.Ευρωπη.

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1110 στις: 18/03/11, 15:42 »
Βέβαια τώρα που προχωρεί η Σινοποίηση της Ελλάδας με ομαλό τρόπο, δηλ τώρα που η Ελλάδα θα γίνει η Κίνα της ΟΝΕ, θα εισρεύσουν και επενδύσεις, θα έχουμε και ανάπτυξη και θα ολοκληρωθεί ο καπιταλιστικός μας μετασχηματισμός.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1111 στις: 18/03/11, 15:52 »
Aκριβως!
Και εδω φαινεται ο ρολος που επαιξε ο Σημιτης (πρακτορας των Κινεζων μιας και αυτος Κινεζος ειναι) ωστε η Ελλαδα να γινει ...Κινα
Περα απο την ημι-πλακα, το σκεπτικο ειναι απλο: Ο παγκοσμιος νοτος θα ειναι δουλοπαροικια του παγκοσμιου βορα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1112 στις: 18/03/11, 17:09 »
...και βορά στα θηρία της μεταμοντέρνας συνειδητότας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1113 στις: 18/03/11, 17:58 »
Οι δημοσιοι στην Ελλαδα ειναι υπεραριθμοι, και ενα απλο μετρο εξυγιανσης της οικονομιας θα ηταν να μειωθουν οι αποδοχες τους στο μισο, αν οχι να απολυθει το 1/3. 

αυτό το πρόσεξε κανείς?
είναι αυτό πρόταση?
έχεις δουλέψει ποτέ?
εξαρτιόταν ποτέ η ζωή σου από το μισθό σου και μόνο?
τι λες?
διαβάζω διαβάζω....για τα πολιτικά δεν έχω και πολλά να πω...
αλλά τέτοιες προτάσεις είναι....

Τι θεωρεις δικαιοτερο? Τη μειωση ΟΛΩΝ των μισθων κατα 50% ή τη μειωση 10% στο δημοσιο και απο την αλλη χιλιαδες ανεργους στον ιδιωτικο? Μηπως πασχεις απο χρονια παρωπιδιτιδα??
 
Παππου, πολεμος ειναι μεταξυ ιδιωτικου και δημοσιου. Κι αυτο διοτι ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΝΗΚΟΥΣΤΟ να χανουν τη δουλεια τους χιλιαδες ιδιωτικοι υπαλληλοι, και απο την αλλη το δημοσιο να συνεχιζει να λειτουργει με υπεραριθμους υπαλληλους ενω καλλιστα θα μπορουσε να εκσυγχρονιστει και τα 2/3 των τελευταιων να ειναι αχρηστα. Ειναι θεμα πολιτικης επιλογης.
 
Απο καπου θα πρεπει να πληρωθουν τα σπασμενα, και η επιλογη ηταν να πεθανει ο ιδιωτικος τομεας (μεσω βαρυτατης εμμεσης και αμεσης φορολογιας, επιχειρησιακων συμβασεων, ελαστικης εργασιας κλπ, τα βλεπετε γυρω σας οσοι δεν εθελοτυφλειτε) προκειμενου να μην ματωσει μυτουλα στους καρεκλοκενταυρους του δημοσιου, οι οποιοι αποτελουν τη μεγαλυτερη ετησια δαπανη αυτης της χωρας.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1114 στις: 18/03/11, 18:12 »
Υπηρχε και η λυση να παρθουν τα χρηματα απο αυτους που τα τρωνε τοσα χρονια, τους μεγαλοκαρχαριες/μαφιοζους/λαμογια, να γινει πργματικη ερευνα για ολα τα δανεια που εχουν παρθει και να μην αναγνωριστει χρεος που ειναι παρανομο, να μειωθουν οι εξοπλισμοι και να κοπουν παντου οι μιζες, τα ρουσφετια κτλ.
Θα μπορουσαν να κοπουν τα μπονους μεγαλοστελεχων τραπεζων (και οχι μονο), να φορολογηθει το κεφαλαιο, να απαγορευτουν οι off shore εταιριες, να αρθει η βουλευτικη ασσυλια και χιλιαδες αλλα χωρις να φτασουμε στο σημειο να κοψουμε κοινωνικες παροχες, να καταδικαζουμε το 90% του πληθυσμου σε φτωχεια, να ακυρωνουμε καθε εργατικο δικαιωμα που υπαρχει και αλλα ωραια...
Βλεπεις ομως αντι να γινουν ολα αυτα, τα πηραν απο σενα, εμενα και το 90% του πληθυσμου που ετσι κι αλλιως με το ζορι τα εβγαζε περα τοσα χρονια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1115 στις: 18/03/11, 18:19 »
@Jimi Pap
πρώτον....πως ξέρεις πως είναι υπεράριθμο το δημόσιο?
εγώ διάβασα μια έρευνα που, στην ευρώπη, είμαστε αρκετά μακριά από τις πρώτες θέσεις χωρών με μεγάλο ποσοστό αναλογίας...
και πες...χέσ'το αυτό....
στην αρχή είπες να τους μειωθεί ο μισθός στο μισό....μετά κάτι για 10%...δεν κατάλαβα που κόλλαγε...
αλλά και οι δημόσιοι άνθρωποι δεν είναι? οικογένειες δεν έχουν? πες ένας έπαιρνε 1000Ε...τον άλλον μήνα να πάρει 500Ε?πως θα ζήσει?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1116 στις: 18/03/11, 19:49 »
Aν ο εκσυχγρονισμος στο δημοσιο ειναι της μορφης κλεισιμο κερδοφορων και μη υπηρεσιων..Υποτιθεμενη μετατροπη των ζημιογωνων ΔΕΚΟ σε κερδοφορες ιδιωτικες(ανεκδοτο για πολλους λογους)...Εξισωση των δικαιωματων ολων των εργαζομενων στο κατωτατο επιπεδο της ανταγωνιστικης ιδιωτικης εταιριας και λοιπες νεοθατσερικες πιπες να μας λειπει..

Ο ιδιωτικος τομεας περα απο τη σφοδρη επιθεση που δεχτηκε και δεχεται σε καθε εργασιακο δικαιωμα αυτη τη στιγμη εχει πληγει και απο κατι που λεγεται οικονομικη κριση.Οι επιχειρησεις κλεινουν η μια πισω απο την αλλη οχι επειδη υπαρχουν υπεραριθμοι δημοσιοι αλλα επειδη ο παγκοσμιος οικονομικος χαρτης αλλαζει τα κεφαλαι μετακινουνται και καποιοι την πληρωνουν..Αυτοι που την πληρωνουν περισσοτερο απο ολους βεβαια ειναι οι εργαζομενοι που δεν παιρνουν ουτε την ελαχιστη αποφαση πανω σε αυτο..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1117 στις: 18/03/11, 21:46 »
Τι θεωρεις δικαιοτερο? Τη μειωση ΟΛΩΝ των μισθων κατα 50% ή τη μειωση 10% στο δημοσιο και απο την αλλη χιλιαδες ανεργους στον ιδιωτικο? Μηπως πασχεις απο χρονια παρωπιδιτιδα??
 
Παππου, πολεμος ειναι μεταξυ ιδιωτικου και δημοσιου. Κι αυτο διοτι ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΝΗΚΟΥΣΤΟ να χανουν τη δουλεια τους χιλιαδες ιδιωτικοι υπαλληλοι, και απο την αλλη το δημοσιο να συνεχιζει να λειτουργει με υπεραριθμους υπαλληλους ενω καλλιστα θα μπορουσε να εκσυγχρονιστει και τα 2/3 των τελευταιων να ειναι αχρηστα. Ειναι θεμα πολιτικης επιλογης.
 
Απο καπου θα πρεπει να πληρωθουν τα σπασμενα, και η επιλογη ηταν να πεθανει ο ιδιωτικος τομεας (μεσω βαρυτατης εμμεσης και αμεσης φορολογιας, επιχειρησιακων συμβασεων, ελαστικης εργασιας κλπ, τα βλεπετε γυρω σας οσοι δεν εθελοτυφλειτε) προκειμενου να μην ματωσει μυτουλα στους καρεκλοκενταυρους του δημοσιου, οι οποιοι αποτελουν τη μεγαλυτερη ετησια δαπανη αυτης της χωρας.
Συγνώμη, να καταλάβω κάτι. Εσύ δηλαδή ισχυρίζεσαι ότι οι υπάλληλοι βρίσκονται σε έναν πόλεμο. Και αυτή τη στιγμή, επειδή υπάρχουν πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι (και παρά τις συνεχώμενες μειώσεις μισθών, περικοπές επιδομάτων κτλ που έχουν ρίξει το μισθό τουλάχιστον κατά 30%) οι ιδωτικοί απολύονται. Δεν απολύονται γιατί το επιλέγουν τα αφεντικά τους σαν οικονομικές πολιτικές των επιχειρήσεων τους, απολύονται γιατί υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι.

Η φορολογία επιρρεάζει τους πάντες. Όσο καταστρέφεται η ζωή ενός δημοσίου υπαλλήλου αυτή τη στιγμή που βλέπει να κατρακυλά ο μισθός του μέσα από τις περικοπές και τις μειώσεις αλλά και τις έμμεσες φορολογίες σε καύσιμα, φπα κ.α. αλλά και τις άμεσες, άλλο τόσο επιρρεάζεται και ο μικροεπιχειρηματίας, και ο ιδιωτικός υπάλληλος, που ούτως η άλλως εξ αρχής βρισκόταν σε επισφαλή θέση. Το αν θα επιλεξει το αφεντικό του να τον απολύσει είναι θέμα του αφεντικού και όχι του υπαλλήλου. Συνεπώς δεν βλέπω που φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι. Δεν έχουμε εμείς τις παρωπίδες, εσύ έχεις το μένος εναντίον του δημοσίου.

Και για πες σε παρακαλώ, αυτό το 1/3 που θα απολυθεί που θα βρει μετά δουλειά? Γιατί μιλάς για χιλιάδες, ίσως δεκάδες χιλιάδες άνεργους που θα δημιουργηθούν. Ξέρεις τι πλήγμα θα έιναι αυτό για τα ταμεία του κράτους που θα πρέπει να τους αποζημιώσει? Και μετά όλοι αυτοί που θα μπουν στο ταμείο ανεργίας, που θα βρει λεφτά το κράτος να τους πληρώσει? Και τα 2/3 που θα μείνουν με μειωμένο κατά 50% τον μισθό τους όπως λες (δηλαδή ο μισθός θα ξεκινάει απο τα 200 ευρώ και θα φτάνει τα 900 το πολύ για έναν απλό υπάλληλο) πως θα ζήσουν τη στιγμή που οι φόροι αλλά και όλα αυξάνονται με ρυθμούς αεροπλάνου?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1118 στις: 18/03/11, 23:23 »
Παππου, πολεμος ειναι μεταξυ ιδιωτικου και δημοσιου.

Έλα τώρα jim, ποτέ δεν υπήρχε πόλεμος μεταξύ ιδιωτικού - δημοσίου στην Ελλάδα, ούτε και τώρα υπάρχει. Το δημόσιο είχε πάντα ανάγκη τον ιδιωτικό τομέα ώστε να τον φορολογεί και να βγάζει τα έξοδά του, και ο ιδιωτικός τομέας πάντα είχε ανάγκη τον δημόσιο ώστε να τον επιδοτεί και να του διαμορφώνει το έδαφος επιχειρηματικότητας.

Ο λόγος που υποφέρει περισσότερο ο ιδιωτικός τομέας αυτήν την στιγμή είναι το ότι ως επί τω πλείστον αφορά παροχή υπηρεσιών προς τον δημόσιο, και στην έλλειψη ρευστού του δεύτερου.
Πχ οι κατασκευαστικές ανδρώθηκαν με τα Ολυμπιακά έργα, οι προμηθευτές υγείας με την προμήθεια του ΕΣΥ. Τώρα που κόπηκε το ρευστό κατέρευσαν και απολύουν κόσμο για να παραμείνουν στα παλιά τους κέρδη.

Τώρα αν εννοείς ότι πρέπει το δημόσιο να απολύσει κόσμο ώστε να βρει ρευστό για να το ρίξει στον ιδιωτικό τομέα και να διατηρηθεί το στρεβλό μοντέλο ανάπτυξης που είχαμε ως τώρα, πες το στα ίσια και μην χρησιμοποιείς την δήθεν πληγωμένη σου ηθική για το λανθασμένο πλαίσιο λειτουργίας των επιχειρήσεων και άλλα τέτοια δακρύβρεχτα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1119 στις: 19/03/11, 00:34 »
Ουαου...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1120 στις: 19/03/11, 09:01 »
Αφού νέο χρήμα δεν κόβουμε, νέα δάνεια δεν πέφτουν, νέο ζεστό χρήμα εισέρχεται μόνο με τις εξαγωγές. Αν δεν έρθει χρήμα επειδή ο εξαγωγικός τομέας (πχ αγρότες, βιομηχανία, τουρισμός, ναυτιλία και μέσα σε αυτούς και οι τράπεζες -αφού κατά κάποιο τρόπο μπορούν αν θέλουν να "εξάγουν" προιόντα υπό μορφή επενδύσεων/χρηματοδοτήσεων) δεν κάνει την δουλειά του, δε θα φάει κανείς, ιδιωτικός ή δημόσιος.

Η συζήτηση σας για ιδιωτικούς και δημοσίους υπαλλήλους και το πόσο πρέπει να κοπούν τα λεφτά του καθενός, μου θυμίζει συζήτηση δύο πελατών σε ένα εστιατόριο που κοκορομαχούν πριν παραγγείλουν, μεταξύ τους: "να φας λίγο", "εσύ να φας πιο λίγο", "εγώ πάντα λιτοδίαιτος ήμουν,  εσύ που έχει κοιλάρα να κόψεις το φαί" όπου η κουζίνα έχει καταρρεύσει,  έχει βάλει λουκέτο και οι μάγειρες φευγάτοι !

Για μένα αυτά που δεν δουλεύουν αυτή τη στιγμή, δεν είναι ο καθηγητής του σχολείου που δεν βάζει 6 ασκήσεις αντί για 5 και η πωλήτρια του σουπερμάρκετ που δεν χτυπάει πάρα πολύ γρήγορα τα κουμπάκια της.

Εϊναι η τράπεζα που χρωστάει μόνη της σχεδόν τα μισά λεφτά από όσα χρωστάμε όλοι μαζί ως κράτος από ιδρύσεως μας  (οι ενισχύσεις που έχουν λάβει μόνο είναι καμιά 100 δις, χώρια το τι έχουν αντλήσει σε ΑΜΚ και μέσω τιτλοποιήσεων) και δε δέχεται να αναλάβει μέρος των απωλειών των επενδύσεων της καν (μέσω haircut), η μαυροφορεμένη γριά που νοικιάζει δωμάτια rooms to let στη Σαντορίνη και έχει να κόψει ΦΠΑ από τότε που ήταν 20 χρονών, ο τύπος που πουλάει greek salad και mousaka και δεν ξέρει καν τι είναι απόδειξη, ο αγρότης που οργώνει πια από το καφενείο με τηλεκοντρόλ, τηλεχειριζόμενος τον Αλβανό του και το επιχορηγούμενο τρακτέρ με τηλεκοντρόλ και bluetooth και το τζάμπα νερό ΜΑΣ των αλλόγιστων γεοτρήσεων, μη ανταγωνιστικά προΐόντα, αναχρονιστικά, τίγκα στο φυτοφάρμακο κλπ,ο επιχειρηματίας που πήρε όλες τις επιχορηγήσεις για την εξαγωγική του επιχείρηση (το φτηνό ρεύμα, τα κίνητρα προσλήψεων, την ευέλικτη εργασία, τα άτοκα για εξοπλισμό, την συγχρηματοδότηση ίδρυσης, τα παζάρια με ΙΚΑ, ΦΠΑ, ΤΕΒΕ, έως και που την πήγε εκτός Ελλάδας για να μειώσει το κόστος) και δεν εξάγει τίποτα και δεν πληρώνει καν το ΙΚΑ κλπ.


Αυτοί είναι η εμπροσθοφυλακή μας, οι φονικές μηχανές μας, οι επιθετικοί, που τους "στείλαμε" εκεί έξω/μπροστά να κερδίσουν τον αγώνα, να τους τρελάνουν στα γκολ, να μας φέρουν τα λεφτά με τις εξαγωγές τους. Εμείς, εδώ πίσω, υποστηρικτικοί είμαστε, εφεδρείες, τερματοφύλακες. Δεν γίνεται να κερδίσουμε τον αγώνα εδώ πίσω με οικονομίες. Και τίπτα να μην τρώμε, είναι θέμα χρόνου, ο αγώνας εξελίσσεται καθημερινά για πάντα.... ενα γκολ κάποτε θα το φας. Δεν παράγουμε νέο χρήμα, καταναλώνουμε μόνο. Αν φέρουν λεφτά θα φάμε. Ε αυτοί έχουν εδώ και χρόνια σταματήσει. Μάλιστα, δεν είναι ότι φέρνουν νέο ζεστό πλεόνασμα χρημάτων "από εκεί έξω". Είναι ότι χρωστάνε και οι ίδιοι και θέλουν και αυτοί χρήμα  "από εδώ μέσα".
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/11, 09:06 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1121 στις: 19/03/11, 10:01 »
Παρολο που θα φανει απιστευτο, θα συμφωνησω με τον monoxeira ως προς το κομματι της αναπτυξης του πρωτογενους τομεα ( ο οποιος κακα τα ψεμματα, ειναι ο μονο που ουσιαστικα παραγει ενα προϊον, σε αντιθεση με τον τριτογενη που απλως μεταπουλα φουμαρα και υπηρεσιες... )!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1122 στις: 19/03/11, 13:36 »
Γι' αυτό και το υγιές κομμάτι της χώρας, είτε στην παραγωγή είτε στις υπηρεσίες, το μόνο που ζητά εδώ και χρόνια είναι λογική. Απλή κοινή λογική. Τίποτε άλλο δεν χρειάζεται ώστε να δημιουργηθούν επενδύσεις.
Αλλά απ' ότι φαίνεται αυτός ο τόπος είναι που πρώτος κωδικοποίησε την λογική αυτός είναι και ο τόπος που πρώτος την αποδόμησε.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1123 στις: 19/03/11, 14:09 »
Αφού νέο χρήμα δεν κόβουμε, νέα δάνεια δεν πέφτουν, νέο ζεστό χρήμα εισέρχεται μόνο με τις εξαγωγές. Αν δεν έρθει χρήμα επειδή ο εξαγωγικός τομέας (πχ αγρότες, βιομηχανία, τουρισμός, ναυτιλία και μέσα σε αυτούς και οι τράπεζες -αφού κατά κάποιο τρόπο μπορούν αν θέλουν να "εξάγουν" προιόντα υπό μορφή επενδύσεων/χρηματοδοτήσεων) δεν κάνει την δουλειά του, δε θα φάει κανείς, ιδιωτικός ή δημόσιος.

Η συζήτηση σας για ιδιωτικούς και δημοσίους υπαλλήλους και το πόσο πρέπει να κοπούν τα λεφτά του καθενός, μου θυμίζει συζήτηση δύο πελατών σε ένα εστιατόριο που κοκορομαχούν πριν παραγγείλουν, μεταξύ τους: "να φας λίγο", "εσύ να φας πιο λίγο", "εγώ πάντα λιτοδίαιτος ήμουν,  εσύ που έχει κοιλάρα να κόψεις το φαί" όπου η κουζίνα έχει καταρρεύσει,  έχει βάλει λουκέτο και οι μάγειρες φευγάτοι !

Για μένα αυτά που δεν δουλεύουν αυτή τη στιγμή, δεν είναι ο καθηγητής του σχολείου που δεν βάζει 6 ασκήσεις αντί για 5 και η πωλήτρια του σουπερμάρκετ που δεν χτυπάει πάρα πολύ γρήγορα τα κουμπάκια της.

Εϊναι η τράπεζα που χρωστάει μόνη της σχεδόν τα μισά λεφτά από όσα χρωστάμε όλοι μαζί ως κράτος από ιδρύσεως μας  (οι ενισχύσεις που έχουν λάβει μόνο είναι καμιά 100 δις, χώρια το τι έχουν αντλήσει σε ΑΜΚ και μέσω τιτλοποιήσεων) και δε δέχεται να αναλάβει μέρος των απωλειών των επενδύσεων της καν (μέσω haircut), η μαυροφορεμένη γριά που νοικιάζει δωμάτια rooms to let στη Σαντορίνη και έχει να κόψει ΦΠΑ από τότε που ήταν 20 χρονών, ο τύπος που πουλάει greek salad και mousaka και δεν ξέρει καν τι είναι απόδειξη, ο αγρότης που οργώνει πια από το καφενείο με τηλεκοντρόλ, τηλεχειριζόμενος τον Αλβανό του και το επιχορηγούμενο τρακτέρ με τηλεκοντρόλ και bluetooth και το τζάμπα νερό ΜΑΣ των αλλόγιστων γεοτρήσεων, μη ανταγωνιστικά προΐόντα, αναχρονιστικά, τίγκα στο φυτοφάρμακο κλπ,ο επιχειρηματίας που πήρε όλες τις επιχορηγήσεις για την εξαγωγική του επιχείρηση (το φτηνό ρεύμα, τα κίνητρα προσλήψεων, την ευέλικτη εργασία, τα άτοκα για εξοπλισμό, την συγχρηματοδότηση ίδρυσης, τα παζάρια με ΙΚΑ, ΦΠΑ, ΤΕΒΕ, έως και που την πήγε εκτός Ελλάδας για να μειώσει το κόστος) και δεν εξάγει τίποτα και δεν πληρώνει καν το ΙΚΑ κλπ.


Αυτοί είναι η εμπροσθοφυλακή μας, οι φονικές μηχανές μας, οι επιθετικοί, που τους "στείλαμε" εκεί έξω/μπροστά να κερδίσουν τον αγώνα, να τους τρελάνουν στα γκολ, να μας φέρουν τα λεφτά με τις εξαγωγές τους. Εμείς, εδώ πίσω, υποστηρικτικοί είμαστε, εφεδρείες, τερματοφύλακες. Δεν γίνεται να κερδίσουμε τον αγώνα εδώ πίσω με οικονομίες. Και τίπτα να μην τρώμε, είναι θέμα χρόνου, ο αγώνας εξελίσσεται καθημερινά για πάντα.... ενα γκολ κάποτε θα το φας. Δεν παράγουμε νέο χρήμα, καταναλώνουμε μόνο. Αν φέρουν λεφτά θα φάμε. Ε αυτοί έχουν εδώ και χρόνια σταματήσει. Μάλιστα, δεν είναι ότι φέρνουν νέο ζεστό πλεόνασμα χρημάτων "από εκεί έξω". Είναι ότι χρωστάνε και οι ίδιοι και θέλουν και αυτοί χρήμα  "από εδώ μέσα".
+1.000.000 !!!! Έτσι ακριβώς!
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1124 στις: 19/03/11, 14:11 »
Παντως, διαβασα πως οι εξαγωγες μας αυξηθηκαν αρκετα αισθητα, σε αντιθεση με τις εισαγωγες που μειωθηκαν αρκετα...ανεπαισθητα ;). Αυτο τωρα οφειλεται πως οι τιμες μας εγιναν πιο ανταγωνιστικες στο εξωτερικο ή επειδη η εσωτερικη καταναλωση εχει πεσει αρκετα, οποτε τα προϊοντα διατιθενται στο εξωτερικο;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas