Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια, όλος ο εξοπλισμός μου είναι για πέταμα  (Αναγνώστηκε 7536 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά για άλλη μια φορά θα χρειαστώ την βοήθεια του forum.

Το θέμα μου είναι οτι ενώ χρειαζομαι γρήγορα εξοπλισμό για live και  πρόβες, έχω κακό και μικρό ενισχυτή και πρόσφατα μου κλέψανε το πολυεφέ  μου.
Χρειάζομαι και καλύτερη κιθάρα, αλλά σε αυτό έχω ψιλοκαταλήξει, οπότε ας το βγάλουμε απο την εξίσωση.

  Ενας modeling θα με έσωζε απο το πρόβλημα μέχρι να μαζέψω λεφτά για κάτι πραγματικά καλό, αλλά απο όσο έχω ψάξει απογοητεύτηκα.
Μετά από μια δοκιμή του Mustang II που υποτείθεται οτι έχει απο τα καλύτερα καθαρά στην κατηγορία του, μου φάνηκε πολύ ρηχός και πλαστικός. Οπότε σκέφτομαι οτι δεν θα την βγάλω καθαρή με modelling.
 
  Τον τελευταίο καιρό παίζοντας με καλούς λαμπάτους σε studio έχω  "καλομάθει" και βρίσκω πολύ μεγάλη την διαφορά μεταξύ tube και  solidstate. Ξέρω οτι το καλύτερο θα ήταν να πάρω λαμπάτο και ξεχωριστά  effects αλλά :
  1) δεν παίζουν τόσα λεφτά.
  2) δεν έχω αρκετές γνώσεις πάνω σε effects ωστε να έχω προτίμηση στο ταδε overdrive, wah κτλ
 
  Οπότε λέω να στριμωχτώ λίγο παραπάνω για μικρό λαμπάτο και πολυ-εφέ. Πιστεύετε οτι είναι καλή ιδέα ? Π.χ Με ένα tonelab ST και έναν μικρό tube amp (π.χ bugera v22) θα είχα  καλυτερα αποτελέματα από έναν moddeling? Δεν με ενδιαφέρει η ποικιλία  σε περιέργα effects αφού κυρίως ασχολούμαι με classic rock και blues,  οπότε ότι πολυ-εφέ και να πάρω δεν θα το εκμεταλευτώ πλήρως.
    Αυτό που κυνηγάω είναι η καλή ποιότητα ήχου μαζί με την δυνατότητα για presets ωστε να ανταπεξέλθω σε πρόβες και μικρά lives.


 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τι προϋπολογισμό έχεις?
μαζί σου για έναν μικρό λαμπάτο (harley benton ga5,ga15, bugera v22 κτλ) αφού μπορείς να βγαίνεις και από μικρόφωνο και ή πεταλιέρα ή κανά 2 πετάλια αφού χρειάζεσαι τα βασικά (ένα OD/Distortion, κανά wah και ένα reverb αν δεν έχει ο ενισχυτής)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
O δάσκαλός μου έχει το G-System της TC Electronic, το οποίο χρησιμοποιεί για τη μορφοποίηση όλων των ήχων του (του παίρνει από ένα Mesa Mark V) και τα εφέ του είναι πολύ καλά. Έπαιξα κι εγώ με αυτό την προηγούμενη εβδομάδα.

Τα ακριβώς ίδια εφέ έχει και το Nova System (για το οποίο αποταμιεύω κι εγώ), οπότε ίσως να είναι μια καλή προσωρινή λύση η χρήση των παραμορφώσεών του μέχρι την αγορά κάποιου ενισχυτή, ενώ αργότερα θα περιοριστεί στο ρόλο του πολυεφέ. Παράλληλα, η τιμή του δεν είναι ακραία...

Τα ίδια ισχύουν και για οποιαδήποτε άλλη καλή πεταλιέρα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
O ενισχυτης να εχει καλης ποιοτητας παραλληλη loop (send-return) αν θελεις καλο αποτελεσμα με το πολυεφφε.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
O ενισχυτης να εχει καλης ποιοτητας παραλληλη loop (send-return) αν θελεις καλο αποτελεσμα με το πολυεφφε.
Εάν έχει παράλληλο effects loop ο ενισχυτής πρέπει απαραίτητα να ρυθμίζεται με pot σε σημείο που να γίνεται και σειριακό.
Ο λόγος είναι ότι πολλά effects δεν λειτουργούν σε παράλληλο loop όπως όλα τα effects τύπου flanger, phaser, chorus, vibe, tremolo, wah, swell, reverse, κλπ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Οπότε λέω να στριμωχτώ λίγο παραπάνω για μικρό λαμπάτο και πολυ-εφέ. Πιστεύετε οτι είναι καλή ιδέα ?
Νομίζω ότι θα ήταν το καλύτερο στην περίπτωση σου.
Θα έπαιρνα έναν καλό λαμπάτο με σκοπό να βασίσω όλη την βρωμιά σε αυτόν.
Μετά, σε λίγα χρήματα, θα προτιμούσα το Nova System, από γενικές πεταλιέρες με προσομοιώσεις. Είναι πιο εξειδικευμένο.
Σε πρώτη φάση θα το έτρεχα μπροστά, για να παίρνω εάν χρειάζομαι και λίγο από το αναλογικό distortion που παράγει, και όταν μάθαινα καλύτερα τον λαμπάτο, θα το μετακόμιζα στο effects loop οπου θα λειτουργούσε μόνο με ποιοτικά effects.
Αυτό είναι ένα πολύ καλό και ευέλικτο setup.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
το Nova System δεν το είχα υπόψην. Για να πω την αλήθεια μου φαίνεται κάπως ακριβό, αφού με τα ίδια λεφτά παίρνω τα εφέ που θέλω με πεταλάκια  αφού χρειαζομαι λίγα (OD, echo/delay και wah).

Πρέπει να ρίξω και λίγο διάβασμα για το θέμα των effects loop  ::) .
 
Για να εξηγήσω λίγο καλύτερα το Budget μου έλεγα να παίξω κάπου στα 250-350 για amp και γύρω στα 180 για εφέ  :-[ . Μου εχει κολλήσει ο συνδιασμός Bugera v22 με tonelab-st. Με τέτοιο budget μπορώ να κάνω τίποτα λέτε ? Η θα είναι πιο λάσπη και απο Line6 Spider  ;D ? Φαντάζομαι πως αυτό το Budget είναι πολύ χαμηλότερο από αυτό που είχατε στο μυαλό σας. Τι να πω...
Σκεφτομαι να αφήσω και τελείως τα εφέ και να επικεντροθώ σε amp.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μου εχει κολλήσει ο συνδιασμός Bugera v22 με tonelab-st. Με τέτοιο budget μπορώ να κάνω τίποτα λέτε ? Η θα είναι πιο λάσπη και απο Line6 Spider  ;D
Όχι, μιά χαρά θα είναι, καλά το πάς!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
από την πλευρά προϋπολογισμού είσαι άρχοντας....
οι επιλογές σε βγάζουν μια χαρά....
για το ποιοτικό,όμως,μέρος (και εδώ εννοείται πως είναι δική μου άποψη) ο bugera εμένα δεν μου άρεσε....
τον έχεις ακούσει από κοντά?
γιατί σαν specs είναι απίστευτος αλλά από ήχο....

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Να πω και γω την ...$%^@^ μου...!!!  :P :P
 
Κατι σε Blues Junior μεταχειρισμενο στα χρηματα που θελεις σε συνδιασμο με Boss ME-25 ή της tonelab που ειναι καλη πεταλιερα, εχεις σκευτει ?
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Να πω και γω την ...$%^@^ μου...!!!  :P :P
 
Κατι σε Blues Junior μεταχειρισμενο στα χρηματα που θελεις σε συνδιασμο με Boss ME-25 ή της tonelab που ειναι καλη πεταλιερα, εχεις σκευτει ?

Εχω την εντυπωση οτι αμα γραψω fender σε Yugo, μπορει να στο πουλησω και 2000 ευρω! ;D ;D :P

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Να πω και γω την ...$%^@^ μου...!!!  :P :P
 
Κατι σε Blues Junior μεταχειρισμενο στα χρηματα που θελεις σε συνδιασμο με Boss ME-25 ή της tonelab που ειναι καλη πεταλιερα, εχεις σκευτει ?

Εχω την εντυπωση οτι αμα γραψω fender σε Yugo, μπορει να στο πουλησω και 2000 ευρω! ;D ;D :P

Εσυ θες τωρα να σου απαντησω σοβαρα ???   :P :P :P   Σιγα σιγα βλεπεις το φως...ξεκινησες με πεταλακι του Jam ειναι καλο σημαδι σιγα σιγα που θα φυγεις απ την ντιτζιντιλα....στα μερη μου θα ερθεις...θα παρεις και συ Yugoxaxaxa
 
(Ειμαι fenderoπλικτος στρατοκαστεροβιος και μ αρεσει γιατι μου δινει ακριβως αυτα που θελω να ακουν τα αυτακια μου γι αυτα τα λιγα που παιζω... μου εχει κοστισει ακριβα αλλα πλεον το ξερω  :P :P :P  ! )
 
O συμφορουμιτης μας θελει πολυ καλο καθαρο ηχο...και να διαμορφωσει οπως θελει με πεταλιερα Καθαρος ηχος λοιπον ειναι Fender για τα αυτα που θελει να παιξει δηλαδη να κινηθει σε μπλουζ  και κλασικ ροκ απ οτι διαβασα...Ειναι εκτος μπατζετ του ο ενισχυτης και γι αυτο προτεινα μεταχειρισμενο...(και παμε σε δευτερο γυρο αντι-προτασεων μεταχειρισμενων  >:D )
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
το Nova System δεν το είχα υπόψην. Για να πω την αλήθεια μου φαίνεται κάπως ακριβό, αφού με τα ίδια λεφτά παίρνω τα εφέ που θέλω με πεταλάκια  αφού χρειαζομαι λίγα (OD, echo/delay και wah).

Πρέπει να ρίξω και λίγο διάβασμα για το θέμα των effects loop  ::) .
 
Για να εξηγήσω λίγο καλύτερα το Budget μου έλεγα να παίξω κάπου στα 250-350 για amp και γύρω στα 180 για εφέ  :-[ . Μου εχει κολλήσει ο συνδιασμός Bugera v22 με tonelab-st. Με τέτοιο budget μπορώ να κάνω τίποτα λέτε ? Η θα είναι πιο λάσπη και απο Line6 Spider  ;D ? Φαντάζομαι πως αυτό το Budget είναι πολύ χαμηλότερο από αυτό που είχατε στο μυαλό σας. Τι να πω...
Σκεφτομαι να αφήσω και τελείως τα εφέ και να επικεντροθώ σε amp.


Για δες και αυτον: ;)

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm
http://www.vhtamp.com/avsp16u.html

A, και για κατι πιο ακριβουτσικο  ;D :

http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_edition_tube_25th_anniversary.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 31/03/11, 15:58 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενδιαφέρουσες απόψεις.

Κατι σε Blues Junior μεταχειρισμενο ..... της tonelab που ειναι καλη πεταλιερα, εχεις σκευτει ?

Καλή ιδέα ο junior, ας τον δοκιμάσω. Την tonelab την σκεφτεί ήδη. Η μιλας για άλλο μοντέλο (SE, LE) ?

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm
http://www.vhtamp.com/avsp16u.html

A, και για κατι πιο ακριβουτσικο  ;D :

http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_edition_tube_25th_anniversary.htm

Με ενδιαφέρουν, αλλα δεν ξέρω αν τα βρίσκω στην Ελλάδα για να τα δοκιμάσω. o VHT μήπως είναι λίγο high-gain ? Σίγουρα θέλω vintage ήχο

τον έχεις ακούσει από κοντά?
γιατί σαν specs είναι απίστευτος αλλά από ήχο....

Ένας απο τους λόγους που τον έχω υπόψην είναι οτι το έχουνε σε Ελληνικά μαγαζιά. Το κυνηγάω απο Χριστούγεννα να τον δοκιμάσω αλλά με τα ωράρια που δουλέυω, μόνο Σαββατο πρωί μπορώ να παω σε μαγαζιά και όλο και κάτι τυχαίνει (δεν το έχουνε, δεν ξυπνάω, κτλ)
Εννοείται πως δεν θα πάρω αν δεν δοκιμάσω πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ

Με ενδιαφέρουν, αλλα δεν ξέρω αν τα βρίσκω στην Ελλάδα για να τα δοκιμάσω. o VHT μήπως είναι λίγο high-gain ? Σίγουρα θέλω vintage ήχο



Ακομα καλύτερα τοτε!  ;) :D :

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_av_sp1_6.htm?sid=417dd5894157a4a6237c782f8faa68b3
http://www.vhtamp.com/avsp16.html

Και σε αυτη την τιμη you can't go wrong  ;D !!! (πολυ-πολυ να χρειαστεις καμια καμπινα στο προβαδικο για να παιξεις με ντραμμερ - αν χρειαστει!)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
@ κοπανιαμεντο.
 
 
στο στουντιακι μου έχω τον VHT combo 6 που αναφέρεται στα ανωτέρω λινκ. αν θελεις να τον ακούσεις είσαι ευπρόσδεκτος!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
@ κοπανιαμεντο.
 
 
στο στουντιακι μου έχω τον VHT combo 6 που αναφέρεται στα ανωτέρω λινκ. αν θελεις να τον ακούσεις είσαι ευπρόσδεκτος!

αν μπορεις γραψε δυο τρια λογακια γι αυτον.
ας πουμε ποια ειναι η γνωμη σου για τα καθαρα του?
οταν βρωμιζει,η ενταση που παραγεται αντεχεται σε συνθηκες δωματιου?

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
τον χρησιμοποιώ για μπαλαντέρ σε ηχογραφήσεις ήχων κιθάρας (και όχι μόνο)

τα καθαρά του δεν τα λέω και τζαζ κόρους αλλά βρωμίζουν όσο πρέπει(εννοω ότι ειναι φυσικό να βρωμίσει αμα του στέλνεις σήμα σκέτη λάβα.
 στην πολύ πίεση νιώθεις ότι "κλάνει" σε συχνότητες κάτω απο 250Hz με εντάσεις τύπου -αφήνω κάτω τα αυτιά και βγαίνω απο το δωμάτιο.
εχει χαρακτήρα τον οποίο τον μεταχειρίζομαι εύκολα με 2-3 μικροφωνάκια.

Για πρόβες πάλι μια χαρά , εκτός αν για σας οι πρόβες σημαίνει σφάξιμο τριχιδίων του έσω ωτός που τα καταφέρνεις μονο σε ελικόπτερο χωρίς προστασία.

αν θες να τον ακουσεις υπάρχει ενα τεστ εδώ  http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81902.0   με 3 διαφορετικά μικρόφωνα στον ίδιο ενισχυτή.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
στο στουντιακι μου έχω τον VHT combo 6 που αναφέρεται στα ανωτέρω λινκ. αν θελεις να τον ακούσεις είσαι ευπρόσδεκτος!
Είμαι μπουγατσάνθρωπος ρε φίλε και μας χωρίζουν κατι 3ψήφια χιλίομετρα. Σ'ευχαριστώ πάντως!

Αφόυ είναι kithara.gr approved ο VHT θα τον δοκιμάσω. ξέρετε να τον φέρνει κανένας στην συμπρωτεύουσα ?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αφόυ είναι kithara.gr approved

χεχεχεχε

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ξέρετε να τον φέρνει κανένας στην συμπρωτεύουσα ?

Lol, μονο απο thomann παίζει. Δεν το κόβω να παίρνω ενισχυτή με βάση reviews. Και απο clips σε youtube δεν μοθ την είπε. κρίμα και είχε αχτύπητη τιμή με πολύ καλά χαρακτηριστικά

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
117 Απαντήσεις
53791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/13, 20:58
από Jezus
10 Απαντήσεις
6542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 15:35
από hoba
3 Απαντήσεις
3135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 12:06
από PlusYeaR
13 Απαντήσεις
4257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/09, 01:26
από zeromancer
24 Απαντήσεις
6562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 00:00
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
4 Απαντήσεις
3976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/10, 14:37
από themos
14 Απαντήσεις
12224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/11, 13:00
από freemind
3 Απαντήσεις
2330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 13:19
από Korgy
3 Απαντήσεις
4510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/12, 20:20
από freemind
0 Απαντήσεις
9885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/18, 17:42
από Ioannis Anastassakis