Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 667765 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #475 στις: 06/03/07, 09:15 »
Ιανε, εδω και 3 χρονια ληγμενα χημικα χρησιμοποιει η αστυνομια; Ενταξει, το 2004 να το δεχτω...το 2005 αρχιζει να πιεζεται..το 2006 αρχιζεις και σκεφτεσαι "μα καλα, ποσο αποθεμα απο τα ληγμενα ειχαν;"..Ε νομιζω πως η ιδια πιπιλα και το 2007 αρχιζει να γινεται κουραστικη! Εκτος, αν κανουν επιλογη δακρυγονων ή τα καναλια και τα "ανεξαρτητα μεσα ενημερωσης" κυκλοφορουν με χρησιμοποιημενα και ληγμενα "τενεκεδακια" και τα δειχνουν συνεχως για να κανουν αισθηση! Ελεος πια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #476 στις: 06/03/07, 09:21 »
Ιανε, εδω και 3 χρονια ληγμενα χημικα χρησιμοποιει η αστυνομια; Ενταξει, το 2004 να το δεχτω...το 2005 αρχιζει να πιεζεται..το 2006 αρχιζεις και σκεφτεσαι "μα καλα, ποσο αποθεμα απο τα ληγμενα ειχαν;"..Ε νομιζω πως η ιδια πιπιλα και το 2007 αρχιζει να γινεται κουραστικη! Εκτος, αν κανουν επιλογη δακρυγονων ή τα καναλια και τα "ανεξαρτητα μεσα ενημερωσης" κυκλοφορουν με χρησιμοποιημενα και ληγμενα "τενεκεδακια" και τα δειχνουν συνεχως για να κανουν αισθηση! Ελεος πια!

Έλα, όμως, που έτυχε να δω ένα τέτοιο ντενεκεδάκι από μια, σχετικά πρόσφατη, διαδήλωση κι ήταν ληγμένο από το  2005! Και δεν μου το έδειξε κάποιος μπάχαλος, αλλά ένας πολύ σοβαρός συνδικαλιστής.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #477 στις: 06/03/07, 09:35 »
Μου κανει εντυπωση, πως αναμεσα απο 25.000 διαδηλωτες, τα ληγμενα "τενεκεδακια" πεφτουν μονο διπλα σε συνδικαλιστες και ατομα του αντιεξουσιαστικου χωρου! Μιλαμε για μια τρομερη περιπτωση μελετης των αντι-πιθανοτητων! :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #478 στις: 06/03/07, 10:02 »
Λοιπον δεν εχω κατσει να διαβασω ολο το θεμα.Ευνοητο το γιατι.(20 σελιδες!!!)Για ενα διαστημα λοιπον..εκανα παρεα με 2 ατομα που ηταν μεσα στα ΜΑΤ.Μου ειπαν πολλα πραγματα για την δουλεια τους αλλα και μου διηγηθηκαν πολλα περιστατικα.Εκτος απο τα ληγμενα χημικα..ακομα και ο εξοπλισμος των ΜΑΤ εχει προβληματα.Συμφωνα με τις μαρτυριες των 2 παιδιων..οι μασκες πολλων ΜΑΤατζιδων δεν λειτουργουν σωστα και εισπνεουν κατα καιρους και οι ιδιοι τα χημικα..και αντιμετωπιζουν υστερα προβληματα υγειας..μαζι με τα αλλα προβληματα που ισως θα εχουν.Εγω τωρα αντιτιθεμαι στο θεμα της αλητειας.Υπαρχουν σιγουρα πολλοι σκαρτοι αστυνομικοι.Οι εικονες που προβαλλει μια καμερα δεν ειναι παντα κ οι πιο αντικειμενικες ομως.Που ειναι η καμερα οταν οι αστυνομικοι για να προστατεψουν καποιον ισως σκοτωθουν κιολας?Επισης πως μπορει κανεις να βαζει στο ιδιο καλουπι ανθρωπους που πραγματικα προσπαθουν για την δουλεια τους με σκαρτους..οταν μαλιστα μιλαμε για ενα επαγγελμα τοσο δυσκολο?Δλδ ενταξει και γω εχω δει πολλα..μιας και εχω δουλεψει στο κεντρο 5 χρονια.Και ναι..καποιοι το εχουν δει εξουσια..και καποιοι δερνουν τον κοσμο και ειναι καθηκια.Απο πανω τους ομως ειναι χειροτεροι που τα επιτρεπουν αυτα και που δινουν και αναλογες διαταγες.Υπαρχουν ομως ανθρωποι που πραγματικα προσπαθουν να ειναι σωστοι αστυνομικοι κ να βοηθανε.Και στην τελικη..αμα εγω ημουν στα ΜΑΤ και ερχοταν ενα παλιοπαιδο και μου ριχνε μολοτωφ λες κ του εκανα κατι...ε ναι ..θα του τραβαγα μια για να αμυνθω αλλα και για να τον εξουδετερωσω να μην τραυματισει και καποιον αλλο.Ανθρωπινο ειναι.Τωρα για να ολοκληρωσω..θα πω οτι αμα φταινε καποιοι αστυνομικοι για αλητειες...αλλο τοσο φταινε και αυτοι που τις επιτρεπουν..τις διαταζουν..η τις συγκαλειπτουν.Αμα ο νομος λειτουργουσε στην Ελλαδα οπως πρεπει και οχι οπως βολευει..ολα θα ηταν καλυτερα και θα λειπαν τετοια φαινομενα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #479 στις: 06/03/07, 13:53 »
FREEMIND
Στην εκπομπη του τσιμα "ερευνα" πριν 3 εβδομαδες νομιζω,ειχε δειξει δακρυγονο ληγμενο απο το 80κατι..
αρα κατα καιρους πεφτουν ληγμενα..δεν υποστηριξε κανεις οτι ιχνουν μονο ληγμενα,αλλα και ληγμενα!
οτι και να ειναι-ληγμενα και μη-  ειναι πολυ επικνδυνο για διαδηλωτες ,για καοικους των γυρω περιοχων,αλλα και για το ιδιο το περιβαλλον..(μπορει να παρει 4 μηνες ωστε να απορροφηθουν σπο την ατμοσφαιρα)

εχει απαγορευτει επιπλεον η στρατιωτικη  χρηση χημικων στα πλαισια πολεμων απο τη συνθηκη της γενευης(δεν ξερω ημερομηνια..) αλλα δεν εχει απαγορευτει η χρηση χημικων σε διαδηλωτες..επομενως ειναι "νομιμο"να μας ψεκαζουν..

μου ειχαν δωσει ενα λινκ που δεν το θυμαμαι αλλα ηταν αρθρο απο τον ιο της ελευθεροτυπιας 1 ιουνιου 2003..μπορω και να στο στειλω αν θες!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #480 στις: 06/03/07, 14:43 »
....

για τις προτασεις,επιμενω οτι υπαρχουν,το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει συνενοηση και επιπλεον πολλα ατομα πιστευουν οτι σε αυτη τη φαση δειχνουμε την αντιδραση μας στο συγκεκριμενο θεμα,οι προτασεις μας θα ερθουν σε δευτρο σταδιο
αλλα οπως ειπα διαφωνω με το κινημα σε αυτο το σημειο,γιατι δινουμε λαβη στον κοσμο να λεει οτι ξεσηκωνομαστε χωρις λογο,και γιατι δεν μου αρεσει η στηρα ανιδραση που προβαλλεται,ενω στην ουσια δεν ειναι μονο αυτο..

Δυστυχώς Σοφία δεν υπάρχουν..Δεν υπάρχουν οργανωμένες,συγκροτημένες προτάσεις.Όταν η κυβέρνηση σου παρουσιάζει μια μεταρύθμιση,η οποία μόνο καλή δεν μπορεί να θεωρηθεί, και εσύ σαν κίνημα (εμείς να λέω καλύτερα) λέμε "ΟΧΙ στον διάλογο,ΟΧΙ στις εκπαιδευτικές αναδιαρθρώσεις" τότε αν ήμασταν λογικοί (ειδικά από την στιγμή που έχουμε σχεδόν όλο το εκπαιδευτικό προσωπικο με το μέρος μας) θα έπρεπε να έχουμε μια ολοκληρομένη αντί-πρόταση.Γιατί δεν νομίζω ότι τρέφει κανείς αυταπάτες ότι η σημερινή κατάσταση είναι καλή....


Συγγνώμη βρε παιδιά που σας χαλάω την συζήτηση αλλά διάβασα το παραπάνω και κουφάθηκα, γέρος άνθρωπος!

Έχει μήπως η κυβέρνηση συγκροτημένες και σοβαρές προτάσεις για την παιδεία που αξίζει τον κόπο να μελετηθούν? Κατηγορούμε τους φοιτητές ενώ όλη η κατάσταση έχει μεταβληθεί σε θέατρο του παραλόγου. Προωθείται ένα νομοσχέδιο προχειρότητας, κακέκτυπο μιας οδηγείας της ΕΕ. Έτσι κι αλλιώς πρέπει να εναρμονισθούμε, ποιον προσπαθούν να κοροϊδέψουν?

Η Ανώτατη παιδεία είναι αυτή που πάσχει λιγότερο σ' αυτή τη χώρα. Οι μεταρυθμίσεις πρέπει να ξεκινήσουν από την πρωτοβάθμια, και μετά βλέπουμε. :)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #481 στις: 06/03/07, 15:41 »

 Οι μεταρυθμίσεις πρέπει να ξεκινήσουν από την πρωτοβάθμια, και μετά βλέπουμε. :)

Σ' αυτο θα συμφωνησω απολυτα!
Ξεκινανε απ την ανωτατη εκπαιδευση, αντι να αρχισουν να "φτιαχνουν" τα θεμελια της παιδειας..
Χτιζουν οικοδομη και ξεκινανε απ τον 5ο οροφο ενα πραγμα..
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #482 στις: 06/03/07, 15:47 »
Συγγνώμη βρε παιδιά που σας χαλάω την συζήτηση αλλά διάβασα το παραπάνω και κουφάθηκα, γέρος άνθρωπος!

Έχει μήπως η κυβέρνηση συγκροτημένες και σοβαρές προτάσεις για την παιδεία που αξίζει τον κόπο να μελετηθούν? Κατηγορούμε τους φοιτητές ενώ όλη η κατάσταση έχει μεταβληθεί σε θέατρο του παραλόγου. Προωθείται ένα νομοσχέδιο προχειρότητας, κακέκτυπο μιας οδηγείας της ΕΕ. Έτσι κι αλλιώς πρέπει να εναρμονισθούμε, ποιον προσπαθούν να κοροϊδέψουν?
Ας πούμε ότι το νομοσχέδιο είναι για τα μπάζα.
Επίσης, όλοι δεχόμαστε ότι η εκπαίδευση είναι επίσης για τα μπάζα, αν δεν κάνω λάθος.
Οι αντιπροτάσεις πού είναι? Αυτό ρωτάν διαρκώς πολλοί εδώ μέσα, αλλά η μόνη απάντηση που παίρνουν είναι ότι το νομοσχέδιο δεν θα βοηθήσει και δεν είναι καλό. Πες πως δεν είναι καλό ρε παιδί μου, εντάξει. Να ζητήσουμε να απορριφθεί. Πού είναι η αντιπρόταση για να βελτιώσουμε τα χάλια της εκπαίδευσης?
Παράθεση
Η Ανώτατη παιδεία είναι αυτή που πάσχει λιγότερο σ' αυτή τη χώρα. Οι μεταρυθμίσεις πρέπει να ξεκινήσουν από την πρωτοβάθμια, και μετά βλέπουμε. :)
Χμμ... εδώ είναι λίγο αν έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα όμως. Την πρωτοβάθμια την εμπιστευόμαστε στα χέρια εκπαιδευτικών, και οι εκπαιδευτικοί βγαίνουν από την τριτοβάθμια... που σημαίνει ότι αν η τριτοβάθμια δεν βγάζει σωστούς επαγγελματίες (σε κάθε τομέα), η εκπαίδευση των επόμενων γενιών μένει στα χέρια ανθρώπων που δεν ξέρουν τί τους γίνεται.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Tolis_AnathemA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #483 στις: 06/03/07, 15:50 »
τα νομοσχεδια της κυβερνησης ειναι κινησεις εντυπωσιασμου για τις εκλογες και τιποτα παραπανω... μεχρι και οι ιδιοι ξερουν οτι τον νομοσχεδιο δεν μπορει να εφαρμοστει αλλα μαλλον θελλουν να τους προσδωσουμε τον τιτλο "μεταρρυθμιστες"

ρε αντε γεια αν φτιαξετε εσεις ποτε παιδεια να με *beep*

και μετα ας ερχονται και να κατηγορησουν τους φοιτηττες μιας και μονο αυτο μπορουν κανουν .. ν κατηγορουν παντα τριτα προσωπα..... τωρα αν πιστευοπυν οτι τοσοι χιλιαδες φοιτητες ειναι τυφλοι και δεν τους εχουν παρει χαμπαρι ....τι να πω  ???

καλα για το ασυλο (μιας και ειναι και το θεμα) δεν το συζητω... ειδαμε ποσες συλληψεις των "γνωστων-αγνωστων" κανουν στις διαδηλωσεις εξω απο το ασυλο... μηδαμινες..... και μαλιστα με εντολες απο το υποργειο και απο αρχηγους αστυνομιας να μην συλλαμναβουν να καθονται και να τρωνε ξυλο...

γιατι αραγεε??
“Tonight your soul sleeps, but one day you will feel real pain, maybe then you will see me as I really am, a fragile wreck on a storm of emotion”

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #484 στις: 06/03/07, 16:18 »
Ρε αφήστε τις χαζομάρες και τα δήθεν. Το μόνο πρόβλημα που έχουν όλοι οι φοιτητές και γενικότερα οι πανεπιστημιακοί είναι ότι δε θέλουν αλλαγές. Όχι τις αλλαγές που προτείνει η κυβέρνηση, δε θέλουν καθόλου αλλαγές. Για κανέναν λόγο και ποτέ. Γιατί αυτό το ρημάδι το συντονιστικό μόνο να ξεσικόνεται ξέρει ποτέ δεν έχει να προτείνει κάτι καλύτερο; Γιατί δεν το νοιάζει να γίνει κάτι καλύτερο και το μόνο που κάνει είναι να μην επιτρέπει να γίνονται αλλαγές. Ούτως ή άλλως ο νόμος πλαίσιο και η οποιαδήποτε μεταρύθμιση (που ούτε καν μεταρύθμιση δεν αξίζει να την πούμε) δεν αγγίζει ούτε στο ελάχιστο τα προβλήματα στο ελληνικό πανεπιστήμιο αλλά άμα περάσει αυτό μετά θα περάσουν και ένα σωρό άλλες ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΕΙΣ οι οποίες θα κάνουν το πανεπιστήμιο καλύτερο και θα βγάλουν πιο δυνατούς επιστήμονες. Απλά, δε θέλουμε αλλαγές. Και να σας πω γιατί;; Γιατί αν εμείς που θα τελειώσουμε στην επόμενη πενταετία θα έχουμε ένα χαρτί στα χέρια μας με μια Α αξία και ποιότητα. Αν γίνουν τώρα οι αλλαγές για να καλυτερέψουν τα πράγματα σε 15 χρόνια αυτοί που θα βγουν θα έχουν χαρτιά Α+1 αξίας και ποιότητας. Κι έτσι εμείς σε 15 χρόνια ξαφνικά απαρχαιωνόμαστε και μένουμε στην απ' έξω. Το τομάρι μας κοιτάμε και αφήστε τα "πάμε από το κακό στο χειρότερο" Από το κακό στο χειρότερο μας πάει η στασιμότητα και ο φιλοτομαρισμός μας. Το κακό βέβαια είναι ότι την παραπάνω σκέψη την έχουν κάνει 1,2,5,10 άνθρωποι οι οποίοι απλά φροντίζουν φτιάχνοντας και ξεσηκώνοντας μάζες να αποτρέψουν οποιαδήποτε αλλαγή. Γιατί βλέπεις, ακόμα και αυτοί που πάνε να σπουδάσουνε στο εξωτερικό δεν ξαναγυρνάνε πίσω κι έτσι συνεχίζει ο πύχης της ποιότητας του επιστήμονα να μένει σταθερός. Όταν όμως και αυτοί ξυπνήσουν και σπουδάζουν έξω και έρχονται στην Ελλάδα να μας τρίψουν τα χαρτιά τους στη μούρη μας και να μένουνε οι προχειροπτυχιούχοι των ελληνικών πανεπιστημίων στην απ' έξω τότε θα θυμόμαστε τα νιάτα μας και θα λέμε.. "Εγώ στα νιάτα μου...πέταγα ακόντιο, έκανα και καταλήψεις.." Ορίστε η απάντηση που καλύπτει την απουσία των αντιπροτάσεων. Δεν έχουμε να προετίνουμε κάτι, απλά δε θέλουμε να αλλάξει τίποτα. Έτσι όμως δεν διεκδικούμε καλύτερο πανεπιστήμιο. Off topic το παραλήρημα αλλά ήμαρτον...
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #485 στις: 07/03/07, 01:55 »
pa...
Δεν ξέρω εάν έχει βάση η σκέψη σου, αλλά το σίγουρο είναι πως οι προηγούμενες μεταρρυθμίσεις (στην παιδεία) μάλλον είχαν υποβαθμίσει κάποια πράγματα. Στη σχολή μου με το μετά των πανελληνίων σύστημα είχαν μπει άνθρωποι που δεν είχαν βασικές-στοιχειώδεις μαθηματικές γνώσεις για να αντιμετωπίσουν τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου. Και δεν νομίζω οι κινητοποιήσεις να έχουν να κάνουν με φιλοτομαρισμό των "παλιών", μήπως και πέσει η αξία των πτυχίων τους. Το αντίθετο πιστεύω ότι γίνεται. Και αυτοί που βγαίνουν εκτός Ελλάδας μετά τις σπουδές βγαίνουν με βαρβάτο επίπεδο και μένουν εκεί γιατί απολαμβάνουν τους καρπούς των προσπαθειών τους (που εδώ όχι μόνο καρπούς δεν θα απολάμβαναν αλλά παίζει να τους την έλεγαν ότι μπήκαν στη σχολή για να χαβαλεδιάζουν και να τρώνε το παραδάκι από τους γονείς). Αυτό που τρομάζει είναι το μετά τις σπουδές. Και όταν οι αλλαγές φαίνεται να το χειροτερεύουν λογικό είναι να υπάρχει αντίδραση.

Μου κανει εντυπωση, πως αναμεσα απο 25.000 διαδηλωτες, τα ληγμενα "τενεκεδακια" πεφτουν μονο διπλα σε συνδικαλιστες και ατομα του αντιεξουσιαστικου χωρου! Μιλαμε για μια τρομερη περιπτωση μελετης των αντι-πιθανοτητων! :P
Υπάρχει και το ενδεχόμενο μόνο οι συνδικαλιστές και τα άτομα του αντιεξουσιαστικού χώρου να είναι ενημερωμένοι για τα χημικά και να έχουν το νου τους (έτσι και αλλιώς τρώνε τα περισσότερα χημικά στα μούτρα), οπότε λογικό είναι να δείχνουν μεγαλύτερη ευαισθησία και να προσέχουν κάποια πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/07, 02:07 από Νίκος »
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #486 στις: 07/03/07, 06:32 »
να κανω μια ερωτηση γιατι το εχασα λιγο?
ποια ειναι η ακριβης δουλεια ενως δακρυγονου??
να σε κανει να κλαις,να βηχεις,τι παθαινεις?
αν οντως σε κανει να βηχεις και προκαλει εως και ασφυξια γιατι σιγουρα μεσα στο πληθος τι στο καλο ενας ασθματικος
θα υπαρχει τοτε μπορει να υπαρξει θανατος!
γιατι η κυβερνηση αφηνει την ριψη τους?
και αν ειναι λιγμενο τι μπορει να σου κανει παραπανω?
αφου βηχα προκαλει και το ενα και το αλλο
οποτε πια η διαφορα αφου κακο θα σου κανει ετσι και αλλιως?
αν καποιος ξερει ας μου απαντησει με ενδιαφερει!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος drmanhattan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #487 στις: 07/03/07, 12:04 »
Λοιπόν πρώτον να διευκρινήσουμε (γιατί τα καταστροφολογικά σενάρια οργιάζουν εδώ μεσα) ότι τα ληγμένα δακρυγόνα είναι λιγότερο αποτελεσματικα.Αυτό που είναι το πρόβλημα με τα ληγμένα είναι ότι δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις μπορεί να προκαλέσουν στον οργανισμό μετά την λήξη τους.Αλλά για να το μάθουμε χρειάζεται χημικη ανάλυση κτλ κτλ.Επομένως για τα ληγμένα κανείς δεν είναι σίγουρος.

Τώρα σχετικά με την δράση του δακρυγόνου.Το πιο διαδεδομένο στον κόσμο είναι το CS.Όμως υπάρχουν και πολλά άλλα.Το CS έχει πολλές "χρήσεις".Σαν πρώτη δράση έχει να έχεις μια αίσθηση καψίματος και σχεδόν αμέσως να κλείνουν τα μάτια σου και να μην μπορείς να τα ανοίξεις.Επίσης τρέχουν δάκρυα απο τα μάτια σου,καίει ο λαιμός σου,προκαλεί ζαλάδα και άλλα παρόμοια ωραία.Εκτός αυτού μπορεί να προκαλέσει και δερματίτιδες.Ουσιαστικά αν ψάξεις σε βιβλίο τοξικολογίας δεν συγκαταλέγεται στα κλασσικά  δακρυγόνα αλλά στα αέρια για Riot Control,δηλαδή ελέγχου διαδηλωτών κτλ.Η ονομασία είναι πολύσωστή,αφού τέτοια αέρια προκαλούν πανικό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να υπάρξει συνεννόηση και συντονισμος και η διαδήλωση να διαλύεται.

Στο θέμα αν μπορεί να σκοτώσει.

Η απάντηση είναι μάλλον "μπορεί και δεν χρειάζεται να είσαι ασθματικός".Το παιδί που συνέλαβαν στην πορεία στις 8/2 ήταν ασθματικός και αφού τον έριξαν κάτω συνέχισαν να τον ψεκάζουν με αποτέλεσμα να χάσει τις αισθήσεις του,και όταν συνήλθε μέσα στο τμήμα οι αστυνομικοί ήδη συζητούσαν την πιθανότητα να είναι νεκρός.

Το αέριο θεωρείται μη-θανατηφόρο.Όμως πρόσφατες έρευνες απο αμερικανικά ινστιτούτα έχουν δείξει :

1)Ότι το αέριο μπορεί να προκαλέσει ζημιά σε καρδιά και συκωτι.
2)Ότι κάτω από προυποθέσεις προκαλεί τον θάνατο.

Το αέριο αυτό έχει απαγορευτεί απο το 1997 από το Chemical Weapon Convention.Παρόλα αυτά σε πολλές χώρες συμπεριλαμβανομένου και της δικιάς μας,το αέριο αυτό χρησιμοποιείται ευρέως.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #488 στις: 08/03/07, 01:44 »
......Επίσης, όλοι δεχόμαστε ότι η εκπαίδευση είναι επίσης για τα μπάζα, αν δεν κάνω λάθος.
Οι αντιπροτάσεις πού είναι? Αυτό ρωτάν διαρκώς πολλοί εδώ μέσα, αλλά η μόνη απάντηση που παίρνουν είναι ότι το νομοσχέδιο δεν θα βοηθήσει και δεν είναι καλό. .........
Παράθεση
Η Ανώτατη παιδεία είναι αυτή που πάσχει λιγότερο σ' αυτή τη χώρα. Οι μεταρυθμίσεις πρέπει να ξεκινήσουν από την πρωτοβάθμια, και μετά βλέπουμε. :)
Χμμ... εδώ είναι λίγο αν έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα όμως. Την πρωτοβάθμια την εμπιστευόμαστε στα χέρια εκπαιδευτικών, και οι εκπαιδευτικοί βγαίνουν από την τριτοβάθμια... που σημαίνει ότι αν η τριτοβάθμια δεν βγάζει σωστούς επαγγελματίες (σε κάθε τομέα), η εκπαίδευση των επόμενων γενιών μένει στα χέρια ανθρώπων που δεν ξέρουν τί τους γίνεται.

Για να βρεις την λύση ενός προβλήματος πρέπει να έχεις προτήτερα καθορίσει το πρόβλημα. Ποιο είναι λοιπόν το πρόβλημα της παιδείας μας? Γιατί είναι "για τα μπάζα" το εκπαιδευτικό μας σύστημα και με ποιο ερευνητικό σύστημα και μέθοδο αξιολογούνται η αδυναμία και οι ελείψεις του εκπαιδευτικού συστήματος?
Μ' αυτόν τον τρόπο θέτονται οι βάσεις για ένα εποικοδομητικό διάλογο και όχι με αόριστες γενικεύσεις. (Δεν αναφέρομαι βέβαια σε σένα αλλά σε οποιονδήποτε επιθυμεί να αναζητήσει λύσεις πάνω σ' αυτό το φλέγον θέμα, το οποίο μας αφορά όλους) Και ας μην αναφερόμαστε στην κατάθεση αντιπροτάσεων, αλλά προτάσεων. Για να συζητούμε για αντιπροτάσεις πρέπει πρώτα από όλα να έχουν κατατεθεί προτάσεις  ;).

Το σκεπτικό του διυπουργικού οργάνου για την υποβολή του νομοσχεδίου αναφέρει:

"Βασικός προβληματισμός και διάχυτη πεποίθηση είναι ότι η ελληνική Ανώτατη Εκπαίδευση διέρχεται βαθιά και χρόνια κρίση. Το σύστημα της Ανώτατης Εκπαίδευσης χαρακτηρίζεται από συγκεντρωτισμό, εσωστρέφεια και έλλειψη διαφάνειας. Στους κόλπους των Α.Ε.Ι. παρατηρούνται φαινόμενα δημοκρατικού ελλείμματος στην εκλογή και την ανάδειξη των διοικητικών τους αρχών, κατάχρηση της έννοιας του ασύλου, και διάφορες δυσλειτουργίες. Σε αυτά έρχονται να προστεθούν η ανεπάρκεια στην οικονομική και διοικητική διαχείρισή τους, η υστέρηση στην υλικοτεχνική τους υποδομή και η ανυπαρξία σύγχρονων βιβλιοθηκών. Ο συνδυασμός των παραπάνω στοιχείων αποτελεί τροχοπέδη στην εκπλήρωση της βασικής αποστολής των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων που είναι η παραγωγή νέας γνώσης και ερευνητικής δραστηριότητας."

Αυτά είναι τα προβλήματα της Ελληνικής παιδείας? Αυτά τα προβλήματα προσπαθούμε να λύσουμε?

Μου έρχονται στο μυαλό τα λόγια ενός μεγάλου δασκάλου που όταν προσπαθούσαμε να "παράγουμε ερευνητικό έργο" στα πρώτα μας βήματα, μας έλεγε: "Παιδιά μου, με μυιγοχέσματα δεν γίνονται εργασίες".
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #489 στις: 08/03/07, 12:50 »
Ρε αφήστε τις χαζομάρες και τα δήθεν. Το μόνο πρόβλημα που έχουν όλοι οι φοιτητές και γενικότερα οι πανεπιστημιακοί είναι ότι δε θέλουν αλλαγές. Όχι τις αλλαγές που προτείνει η κυβέρνηση, δε θέλουν καθόλου αλλαγές. Για κανέναν λόγο και ποτέ.
Νομίζω το παραπάνω είναι αφοριστικό και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Η πανεπιστημιακή κοινότητα δεν αντιτίθεται, γενικά, σε αλλαγές, απλώς δεν δέχεται οποιεσδήποτε αλλαγές και, πάντως, όχι τις συγκεκριμένες αλλαγές που προτάθηκαν από την παρούσα κυβέρνηση. Δεν είναι τυχαίο πως το συγκεκριμένο νομοσχέδιο συνάντησε την καθολική, σχεδόν, αντίδραση όχι μόνον των φοιτητών, αλλά και των διδασκόντων.
Η απάντηση στα προβλήματα της δημόσιας, εθνικής, Παιδείας δεν μπορεί να είναι η αλλαγή του χαρακτήρα της σε ιδιωτική Παιδεία. Γιατί η Παιδεία είναι ένας θεσμικός εθνικός πυλώνας. Τίποτα δεν εγγυάται πως αν η Παιδεία ιδιωτικοποιηθεί θα αποκτήσουν οι σπουδές και μια ανώτερη ποιότητα. Πέραν αυτών, η κυβέρνηση, η κάθε κυβέρνηση, υποτίθεται ότι λαμβάνει μέτρα και νομοθετεί σύμφωνα με την λαϊκή θέληση και, πάντως, με την λαϊκή συναίνεση.
Το γεγονός πως η εκλογική διαδικασία νομιμοποιεί ένα κόμμα για να κυβερνήσει, δεν σημαίνει πως η κάθε κυβέρνηση παραλαμβάνει μια λευκή επιταγή εξουσίας, την οποία μπορεί να διαχειρίζεται αυθαίρετα. Εφόσον έχει παρατηρηθεί επί του προκειμένου μια τόσο μαζική και αταλάντευτη αντίδραση προς τις εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις που επιχειρούνται, ο απλούστερος τρόπος για να διαπιστωθεί η λαϊκή βούληση θα ήταν η διεξαγωγή ενός δημοψηφίσματος.
Αλλά επειδή η πατρίδα μας είναι, απλώς, μια μπανανία, όπου οι φύλαρχοι αντιμετωπίζουν το πόπολο ως κάφρους (και καλά μας κάνουν, τέτοιοι βόιδακλες που είμαστε), τα δημοψηφίσματα έχουν de facto καταργηθεί σαν πολιτική διαδικασία, έστω κι αν προβλέπονται από το Σύνταγμά μας. Φεριπείν, σε όλη, σχεδόν, την Ευρώπη διενεργήθηκαν δημοψηφίσματα για το Ευρωσύνταγμα, αλλά εδώ, στη γραικυλία, οι μάο-μάο (δηλαδή εμείς) κριθήκαμε ("άνωθεν") πολύ ανώριμοι για να εκφράσουμε τη γνώμη μας, μέσω δημοψηφίσματος, σ' ένα τόσο σοβαρό θέμα, που θα έκρινε το μέλλον της ΕΕ (επομένως και το δικό μας). Κι αφού, βεβαίως, μας θεωρούν μοσχάρια (δικαίως) έτσι που να μην μας ρωτάνε για το θέμα του Ευρωσύνταγματος, σιγά μη μας ρωτήσουν για το θέμα της δημόσιας Παιδείας.   
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/07, 13:01 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #490 στις: 08/03/07, 14:58 »
Ίανε, στο θέμα του Ευρωσυντάγματος με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο και νομίζω στο έχω ξαναπεί αλλά στο θέμα της παιδείας δε θα συμφωνήσω. Αρχικά να παρατηρήσουμε ότι τα προβλήματα του ελληνικού πανεπιστημίου δεν είναι ούτε οι αιώνιοι φοιτητές, ούτε το θέμα του ασύλου! Δε μας φταίνε αυτά που τα πανεπιστήμια βγάζουνε στούρνους! Οπότε, νομίζω ότι φωνάζουμε για πράγματα ασήμαντα μόνο και μόνο από εγωισμό και από γόητρο πλέον. Οι περισσότεροι από τους καταληψίες είναι φερέφωνα απλά. Μάζες είναι που θέλουν να πάνε κόντρα στο σύστημα. Δεν τους νοιάζει αν ο λόγος που αντιτίθενται είναι σοβαρός ή όχι. Απλά αντιτίθενται και τα έχουν καλά με τον εαυτό τους επειδή δεν είναι πρόβατα του συστήματος. Δε θα σταθώ εδώ αν και δεν είναι αποκλειστικά πρόβλημα τους. Επίσης θα επιμείνω ότι τόσο οι καθηγητές όσο και οι φοιτητές, δε θέλουν αλλαγές οι οποίες πιθανά στα μέλλον να βγάλουν επιστήμονες με πιο εξειδικευμένες γνώσεις και με ποιο δυνατά πτυχεία και αυτό γιατί αν βγούν αυτοί οι καλύτεροι, οι υπάρχοντες θα πάρουν πόδι. Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες σχολές αλλά στο Τεΐ Αθηνών τυχαίνει να έχω καθηγητές οι οποίοι είχαν μαθητές άλλους μου καθηγητές (δεν ξέρω αν με καταλαβαίνες..) Θέλω να σου πω ότι κάποιος τελείωνε το τμήμα της βιβλιοθηκονομίας και ο παλιός καθηγητής με τις "παλιές" γνώσεις μπορούσε να δεχτεί το καινούριο καθηγητή, τον πρώην μαθητή του και τον νυν συνάδελφο. Αν σε 15 χρόνια έχουμε πιο αναβαθμισμένα πτυχεία, αυτό το φαινόμενο θα σταματήσει. Γιατί πολύ απλά όλη η παλιοσειρά θα πάρει πόδι. Αυτός είναι ο λόγος που δε θέλει το φοιτιτικό κίνημα να γίνονται αλλαγές στην παιδεία. Όπως και οι βάση του 10. Μικρό μέτρο μέν αλλά ουσιαστικό. Δεν μπορεί να περνάει στο πανεπιστήμιο ο κάθες στούρνος που δεν μορεί να πιάσει ούτε τη μισή βαθμολογία. Δεν δέχομαι ότι δεν έχει ανεβάσει το επίπεδο των εισακτέων στα πανεπιστήμια. Δεν μπορούμε φίλε μου, να βγάζουμε 5,6,7 και να λέμε ότι περάσαμε σε πανεπιστήμιο! Εξεφτελιστικό τουλάχιστον μου ακούγεται αυτό.. Από εκεί και πέρα το θέμα της ιδιωτικής παιδείας μπορεί να βγάλει αναβαθμισμένα πτυχεία και γι' αυτό δε θέλουν τα ιδιωτικά. Γιατί όπως προείπα, μερικοί σηκώνονται και φεύγουν, μας πετάνε και μια μούτζα και πάνε και σπουδάζουν στην Αμερική, γίνονται αστέρια και ζουν το "american dream". Αυτοί που πάνε έξω δεν γυρίζουν πίσω γιατί λένε: "Εδώ φτιάχτηκα. Έχω τη ζωή μου, τη γυναίκα μου, τις γνωριμίες μου, τα κόλπα μου, δε θα είμαι αφεντικό αλλά θα ζήσω σα βασιλιάς και ας μου λείπει η πατρίδα. Που να τρέχω τώρα στην Ελλάδα να αρχίζω από την αρχή;;" Και αυτό είναι το πρόβλημά τους. Βαριούνται να έρθουν να δικτυωθούν στην  Ελλάδα. Αν έρθουν όμως και ξεκινήσουν μια δουλειά εδώ, με τις γνώσεις που έχουν θα γίνουν αμέσως αφεντικά. Υπάρχουν κάποιοι που επιστρέφουν βέβαια. Οι περισσότεροι όμως δεν έπιστρέφουν και γι' αυτό ο επιστημονικός τομέας σε όλα τα επίπεδα έχει μείνει πίσω στην Ελλάδα. Και γιατί κάποιος να πάει να σπουδάσει και να ακουμπήσει σε μια ξένη χώρα και να μη σπουδάσει στην Ελλάδα σε ένα ιδιωτικό ρε παιδιά;; Δεν το καταλαβαίνω αυτό! Επειδή θα έχει πιο δυνατό πτυχείο από μένα. Να στρώσω τον κώλο μου να διαβάσω και να ψαχτώ, να κάνω τα κουμάντα μου να έχω κι εγώ δυνατό πτυχείο. Έτσι είναι παιδιά.. Με το να εμποδίζουμε αυτούς που θέλουν να βγουν από τα σκατά δεν πηγαίνουμε μπροστά.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #491 στις: 08/03/07, 20:11 »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #492 στις: 08/03/07, 20:30 »
Έκαψαν και το φυλάκιο των ευζώνων...μιλάμε για πολλά κιλά μαγκιά έτσι?
Βέβαια μέχρι τώρα ομολογώ πως δεν είχα υποψιαστεί πως οι εύζωνες φταίνε για όλα...ευτυχώς άνοιξαν τα μάτια μου επιτέλους....
Οι φιλήσυχοι φοιτητές άκουσα πως "ανέχτηκαν" τους ταραξίες όταν αυτοί παρεισήφρησαν στην πορεία των φοιτητών....
Ακόμα όμως απορώ γιατί κάηκε το φυλάκιο των ευζώνων.....ελπίζω να μην τολμήσει να πει κανείς πως όλα αυτά γίνονται για το επίμαχο νόμο....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #493 στις: 08/03/07, 20:39 »
Αυτο που εγινε σημερα στην πορεια δεν εχει ξαναγινει. Τετοια αδικαιολογητη και βαναυση και μανιασμενη επιθεση ματατζηδων δεν ειχα ξαναδει. Μας πνιξανε στηνκυριολεξια στα χημικα. Αδιαφορω παντελως για την παραπληροφορηση που θα αναπτυχθει στο φορουμ απο διαφορους που μαθανε τα γεγονοτα απο τν τηλεοραση. Απλα θα πω οτι ηταν η μεγαλυτερη πορεια και οτι ηταν η πιο απαραδεκτη αντιδραση των ματατζηδων.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #494 στις: 08/03/07, 21:06 »
Στο μόνο σημείο που θα συμφωνήσω με τον κυρίο Δρίτσα (φοιτητής ιατρικής - εκπρόσωπος κινήματος φοιτητών) είναι οτι κανένα δελτίο δεν ασχολήθηκε με την πορεία τόσων χιλιάδων ανθρώπων παρά μόνο με τους κουκουλοφόρους.
Πραγματικά αναρωτιέμαι ηταν γύρω στις 35000 φοιτητές σήμερα στην πορεία, γιατί δεν απομονώνουν τους κουκουλοφόρους ή εν πάσει περιπτώσει να κάνουν κάποια κίνηση που να τους διαχωρίσει απο αυτούς, εφόσον τους αμαυρώνουν κάθε προσπάθεια. Δεν ξέρω πάντως κάθε άλλο απο σθεναρή αντίσταση διακρίνω απέναντί τους. Στην τελική που ήταν αυτοί οι φοιτητές να προφυλάξουν το φυλάκιο? Τρείς κουκουλοφόροι ήταν μετρημένοι στα δάκτυλα που το έκαψαν. Πού ήταν οι φοιτητές να τους εμποδίσουν?
Είδα τα μαλ***σμένα με τα πιστόλια που πετούσαν φωτοβολίδες (πως δεν τους έδωσαν και καμιά μολότοφ οι μπάτσοι νάχουν να πετάνε τα παιδιά...) και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Αυτούς καλά έκαναν και τους μαύρισαν που θα μου πείτε για αδικαιολόγητη συμπεριφορά της αστυνομίας. Οι ίδιοι οι φοιτητές έπρεπε να τους σταματήσουν.
Μετράει μέρες ο Πολύδωρας. Ας τα λουστούν τώρα και οι μεν και οι δε.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/07, 21:12 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #495 στις: 08/03/07, 21:09 »
Εγω προσωπικα που ημουν στη φαση που 5 κουκουλοφοροι πηγαν να σπασουν την πορτα του εστιατοριου της αγγλκης μολις τους ειδαμε αμεσως κινηθηκαν οι φοιτητες να τους μαζεψουν. Αμεσως ομως. Και πιστεψε τους μαζεψανε. Κριμα ομως οι μπατσοι ειχαν ηδη πεταξει δακρυγνα και κροτιδεσ αναμεσα στους φοιτητες και συνεχισαν να πετανε παροτι βλεπανε οτι μονο τρεχαμε να σωθουμε και δεν καναμε φασαρια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #496 στις: 08/03/07, 21:31 »
Επίσης άκουσα από έγκυρες πηγές πως έγινε κάποιου είδους κατάληψη σε 3 ιδιωτικά κολλέγια της Αθήνας.Και αυτά φταίνε για ό,τι συμβαίνει.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #497 στις: 08/03/07, 21:57 »
Πω πω..την ειδαμε Γαλλια δηλαδη τωρα?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #498 στις: 08/03/07, 21:59 »
Φίλε actr, έχεις προσπαθήσει ποτέ να ενεργήσεις ενώ δέχεσαι ψεκασμό με δακρυγόνα χωρίς να φοράς αντιασφυξιογόνο μάσκα? Μάλλον όχι....
Τουλάχιστον η χούντα έκανε μια φορά επίθεση, σήμερα σκοτώνονται με δημοκρατικό τρόπο κάθε μέρα συνειδήσεις.

Όπως και οι βάση του 10. Μικρό μέτρο μέν αλλά ουσιαστικό. Δεν μπορεί να περνάει στο πανεπιστήμιο ο κάθες στούρνος που δεν μορεί να πιάσει ούτε τη μισή βαθμολογία............
 Και γιατί κάποιος να πάει να σπουδάσει και να ακουμπήσει σε μια ξένη χώρα και να μη σπουδάσει στην Ελλάδα σε ένα ιδιωτικό ρε παιδιά;; Δεν το καταλαβαίνω αυτό! Επειδή θα έχει πιο δυνατό πτυχείο από μένα. Να στρώσω τον κώλο μου να διαβάσω και να ψαχτώ, να κάνω τα κουμάντα μου να έχω κι εγώ δυνατό πτυχείο. Έτσι είναι παιδιά.. Με το να εμποδίζουμε αυτούς που θέλουν να βγουν από τα σκατά δεν πηγαίνουμε μπροστά.


Φίλε μου, το ποσοστό επιτυχίας των μαθητών είναι ένας βασικός τρόπος αξιολόγησης της ικανότητας του δασκάλου. Κάθε δάσκαλος που σέβεται τον εαυτό του κάνει αυτοκριτική μέσω αυτού του συστήματος. Η ύπαρξη ποσοστού 10% από τους μαθητές που αποτυγχάνουν στην απόκτηση βασικών γνώσεων αποτελεί καμπανάκι συναγερμού ενός εκπαιδευτικού συστήματος κι όχι τρόπο επιλογής! Έχουμε καταντήσει να επιλέγουμε όχι τους καλύτερους αλλά τους λιγότερο κακούς.
Κανένας μαθητής δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "στούρνος". Για την αποτυχία του φταίει πάντα το σύστημα εκπαίδευσης κι όχι ο ίδιος.

Έχεις αναγνώσει τις μεταρυθμίσεις του νόμου πλαισίου? Πιστεύεις ότι θα οδηγήσουν στην αναβάθμιση του Ελληνικού πτυχίου? Έχεις προσπαθήσει να αναγνώσεις τα "μαθηματικά" και την νεοελληνική γλώσσα του δημοτικού? Πιστεύεις ότι οδηγούν στην ανάπτυξη καλλιεργημένων ατόμων? Έχεις διαβάσει τα βιβλία του γυμνασίου? Οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή της σκέψης.

Και τι είδους ιδιωτικά ΑΕΙ νομίζεις ότι θα δημιουργηθούν στο Ελλάντα? Περιμένεις κάποιο τύπου Harvart ή Boston? Αυτός που πρέπει να πάει στο Boston θα πάει είτε υπάρχουν ιδωτικά ΑΕΙ είτε όχι. Και οι υπόλοιποι θα μείνουν να βαυκαλίζονται σε μια εκπαίδευση χειριστών μηχανημάτων και σερβιτόρων και θα περιμένουν κάθε 4 χρόνια να ψηφίζουν 155 τύπους που έχουν αποφοιτήσει από το Boston, για να αποφασίζουν για πάρτυ τους και ενάντιά τους.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #499 στις: 08/03/07, 22:08 »
Επίσης άκουσα από έγκυρες πηγές πως έγινε κάποιου είδους κατάληψη σε 3 ιδιωτικά κολλέγια της Αθήνας.Και αυτά φταίνε για ό,τι συμβαίνει.

Μη το ψάχνεις FSL.... Δεν είδες τα καραγκιοζιλίκια στην ΑΣΟΕΕ την Τετάρτη?....Τι ψάχνεις?.....