Αποστολέας Θέμα: Προσθήκη (ή βελτίωση) FX loop σε λαμπάτη κεφαλή  (Αναγνώστηκε 7574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Πρώτο post εδώ για μια ερώτηση μιας και έχω δει ότι κυκλοφορούν δυνατοί γνώστες του θέματος (Adr1anos ακούει;  ;) )

Λοιπόν, έχω αγοράσει προσφάτως αυτή την κεφαλή http://haydenamps.com/amps-mofo.php και την αντίστοιχη καμπίνα.
Το εργαλείο είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό αλλά έχει ένα μειονέκτημα (αναμενόμενο ίσως στην κατηγορία τιμής που παίζει): To FX loop που έχει είναι ολίγον φασαριόζικο. Πεταλάκια που από μπροστά είναι πανήσυχα (π.χ. Line 6 Echo Park) στη λούπα δίνουν φύσημα όταν ενεργοποιούνται.
Έχουμε καμιά πρόταση επί του θέματος; Το κακό είναι ότι δεν έχω schemtatic αλλά υποθέτω πως η συνεδεσμολογία του υπάρχοντος FX loop θα μπορούσε να βοηθήσει σε περίπτωση που προχωρήσω σε αντικατάστασή του. Δεν έχω πρόβλημα αν χρειαστεί να τρυπηθεί το σασί ή να βιδωθεί extra μικρό κουτάκι πίσω ή κάποια παρόμοια μόντα. Αν πάλι το φύσημα είναι θέμα κάποιου φτηνού gain stage στο loop και μπορεί να αλλαχτεί ακόμα καλυτερα.

Thanx για οποιαδήποτε βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου φίλε μου, και καλώς ήρθες στο forum,
Ευχαριστώ για την ιδιαίτερη προτίμηση σου, αλλά φοβάμαι ότι χωρίς schematics δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω πολύ..
Ο ενισχυτής σου έχει 3 προενισχύτριες, και γράφει ότι έχει 4 στάδια gain συν ένα mofo στάδιο extra gain.
Με την απλή λογική μου δεν βλέπω να περισσεύουν στάδια ώστε το FX Loop να οδηγείται από κάποια λυχνία. μπορεί όμως να κάνω και λάθος.
Μπορεί να αποτελεί συνειδητή επιλογή της εταιρείας να μην έχει δώσει τόση βάση στο  FX Loop με το σκεπτικό ότι δεν χρησιμοποιείται αρκετά ώστε να δικαιολογεί το έξτρα κατασκευαστικό κόστος μιάς επιπλέον λυχνίας.
Στην περίπτωση αυτή, το σήμα που βγαίνει από τον ενισχυτή είναι πολύ εκτεθειμένο και κάθε πετάλι θα βγάλει θόρυβο, ή φύσημα, ακόμα και τα καλώδια.
Παράλληλα, σε ενισχυτές όπου το FX Loop όντως οδηγείται από κάποια λυχνία, έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα φυσήματος απλά και μόνο από χαμηλή ποιότητα ή γερασμένη λυχνία που το οδηγεί.
Δεν μπορώ να ξέρω τι από όλα αυτά ισχύει στην περίπτωση σου.
Πριν αρχίσεις όμως το τρύπα/μόνταρε, θεωρώ καλύτερο να γράψης στην εταιρεία και να τους εκθέσεις το πρόβλημα, να δείς τι θα σου πούν εκείνοι που τον έχουν σχεδιάσει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Ανδριανέ. Όσο για την προτίμηση είχε τύχη να δω τα posts σου για τα attenuators και άλλα συναφή και εκτίμησα.
Κι εγώ, με τα λίγα που σκαμπάζω, θεωρώ σχεδόν αδύνατο να περισσεύει λάμπα για το loop. Το γεγονός ότι έχουνε χρησιμοποιήσει stereo jack για το send return το εξηγούσαν ως αποτέλεσμα ελλειψης χώρου οπότε γενικά θεωρώ ότι το FX loop το έχουνε αφήσει πολύ basic (κατά τα άλλα σκοτώνει το πράμα).
Τους έχω γράψει εδώ και 2-3 μέρες που τον πήρα αλλά δεν έχω πάρει απάντηση. Ίσως ξαναστείλω με τα serial μου και τα σχετικά γιατί το θέμα schematic είναι λίγο ευαίσθητο.

Άμα δεν πάρω απάντηση τι προτείνεις; Θεωρώ δεδομένο ότι πρόκειται για απλή υλοποίηση. Υπάρχει περίπτωση να μπορεί κανείς να κάνει τίποτα; Διευκρινίζω ότι δεν είμαι DIY τύπος δυστυχώς. Το πιο περίπλοκο πράμα που έχω φτιάξει είναι mic attenuator. Έχω δει kits έτοιμα σε λογικές τιμές (75-90$) από Metropoulos (Zero loss) και Iron Sound αλλά αμφιβάλλω αν θα το πετύχαινα.

Είναι κρίμα τέτοιο ωραίο γκάζι να μην μπορείς να του βάλεις ένα delay ή ένα reverb βρε αδερφέ. Στα καθαρά/μισοκάθαρα παίζει ωραία και μπροστά αλλά από κει και μετά ξέρεις πως είναι τα time effects μπροστά από γκαζαρισμένο κανάλι.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Μετά από μερικά πειράματα πιστεύω πως το FX Loop είναι post Master Volume γι'αυτό σε χαμηλά settings του Master Volume έχω κακό SNR. Το επίπεδο του hiss δεν επηρεάζεται από το Master ενώ το σήμα φυσικά αυξάνεται όσο ανοίγεις το master κι έτσι όταν παίζεις δυνατά το hiss δεν είναι αντιληπτό.
Θα μπορούσε να γίνει κάποιο mod για να μπει το FX Loop pre Master Volume;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τα Zero loss και Iron Sound kits είναι πολύ καλά, και θα έλεγα ιδανικά εάν κάποιος έχει φτιάξει έναν λαμπάτο σε κιτ και δεν υπάρχει πρόβλεψη για Effects Loop. Φυσικά προστίθενται και σε έτοιμους ενισχυτές, και αυτό είναι κυρίως το target group τους, αλλά θέλει όπως ίσως θα έχεις δει και από τις οδηγίες, αρκετές γνώσεις ηλεκτρονικών διότι απαιτούν ιδιαίτερες ρυθμίσεις με πολύμετρα (όπως και πρέπει) για να λειτουργούν αρμονικά με τον κάθε ενισχυτή στον οποίο τοποθετούνται.

Στην δική σου περίπτωση δεν θα έλεγα ότι αποτελούν καλή επιλογή. Μιάς και γράφεις ότι δεν είσαι DIY τύπος, πιστεύω θα ήταν καλύτερο να πειραματιστείς προς το παρόν μη παρεμβατικά προς τον ενισχυτή, με διάφορα πετάλια και συνδυασμούς.
Αυτό που πιστεύω σε πρώτη φάση ότι θα έκανε καλό στην μείωση του hiss, είναι να βάλεις στην αρχή της αλυσίδας πεταλιών του Effects Loop ένα καλό Buffer/Line Driver (προσοχή μιλάω για Buffer, όχι Booster). Αυτό θα αυξήσει την ανοχή σε θορύβους και θα ισχυροποιήσει το σήμα που βγαίνει από τον ενισχυτή, μάλιστα αυξάνοντας και το impedance. Ένα καλό τέτοιο πετάλι είναι το MC401 της MXR από το οποίο προσωπικά έχω δύο, το ένα εξ'αυτών μόνιμα στο Effects Loop.
Υπάχρουν και πολύ απλούστερα/φθηνότερα Buffer/Line Drivers αλλά είναι κυρίως σε κιτ. 

To δεύτερο βήμα θα ήταν ένα M135 Smart Gate πάλι της MXR, το οποίο θα έμπαινε πάλι πρώτο στο Effects Loop με ακόμα πιο δραστικά αποτελέσματα.

Τέλος όσον αφορά το να μπεί το FX Loop pre Master Volume αυτό είναι μεν μία λύση εάν βέβαια ισχύει η σχεδιαστική εικασία, αλλά θα χρειαστή να καθήσεις με κάποιον τεχνικό πλάϊ πλάϊ και να δουλέψετε τον ενισχυτή αρκετά και με προσήλωση για να πετύχετε το σωστό αποτέλεσμα, πράγμα το οποίο και πάλι θα πω, χωρίς schematics θα είναι όχι μεν ανέφικτο, αλλά σίγουρα αρκετά δύσκολο. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Από αρκετό ψάξιμο που έριξα μέσα στο ΣΚ κατέληξα ότι το 'πρόβλημα' είναι ίδιο με αυτό που υπήρχε στα πρώτα κομάτια των Egnater Rebel. Τα συμπτώματα όσων παραπονιούντασαν για hiss και η γενικότερη συμπεριφορά ήταν ακριβώς ίδια. Μοιάζει λοιπόν ότι γίνεται μεγάλο attenuation στο σήμα που έρχεται από την προενίσχυση για να γίνει pedal friendly και μεγάλο gain στο return για να επιστρέψει το σήμα εκεί που ήταν. O Bruce Egnater το παραδέχτηκε, έστειλε mod (in private) σε όσους ήθελαν να το διορθώσουν μόνοι τους και το εφάρμοσε και στην παραγωγή από το σημείο εκείνο και μετά. Το όλο mod είχε να κάνει με αλλαγή δύο αντιστάσεων για να μειωθεί το attenuation και το gain που ανέφερα πριν.
Όλο το θέμα συζητιέται εδώ http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=458596

Θεωρώ ότι το θέμα δημιουργείται γιατί το όποιο hiss βγάζει από μόνο του ένα pedal ενισχύεται πολύ από το gain του return και στη συνέχεια πηγαίνει ακάθεκτο στις τελικές για περαιτέρω ενίσχυση. Έχοντας χαμηλό σήμα στην είσοδο του pedal (με χαμηλωμένο το master volume pot) καταλήγουμε σε χαμηλό SNR. Αντιθέτως με το Master full ανοιχτό τα πράγματα επανέρχονται στη σωστή τους αναλογία κι έτσι έχουμε το επιθυμητό χαμηλό SNR που κάνει το hiss πρακτικά μη ακουστό (φυσικά κάνει τον όλο ενισχυτή πολύ ακουστό σε όλο το τετράγωνο  ;D ). Με δεδομένα τα παραπάνω φοβάμαι ότι το buffer δε θα με σώσει (χρησιμοποιώ μικρού μήκους καλώδια) ενώ το gate θα είχε αποτέλεσμα στο τέλος της αλυσίδας, ακριβώς πριν το return, με τα γνωστά όμως artifacts των noise gates και χωρίς να βελτιώνει to SNR όσο το gate είναι ανοιχτό.


Τώρα στην περίπτωσή μου, ξαναέστειλα email με serial και τα σχετικά και περιμένω. Αν δε δω φως θα προσπαθήσω να ψήσω κανάν τεχνικό να το πάμε ψαχτά. Δε θεωρώ ότι για έναν έμπειρο τεχνικό θα είναι δύσκολο είτε να χαμηλώσει τα attenuation/gain ή να μεταφέρει το loop pre Master (που κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι και η καλυτερη λυση δεδομένου ότι με full ανοιχτό το master το πρόβλημα είναι πρακτικά ανύπαρκτο).

Αν κάποιος έχει υπόψη του κάποιο κατάλληλο άτομο για τέτοιες περιπέτειες (που να μην παθαίνει αλλεργία με PCBs και solid state recitifiers ;D ) ας μου το προτείνει είτε εδώ είτε μέσω PM.

EDIT: τελευταία πατέντα που σκέφτηκα είναι η προσθήκη δεύτερου 'master volume' μετά το τελευταίο pedal στη λούπα (π.χ. ένα Volume pedal ή ενός κατάλληλου pot) και το κανονικό master volume του ενισχυτή full ανοιχτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/10, 13:51 από zeoy »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
θα προσπαθήσω να ψήσω κανάν τεχνικό να το πάμε ψαχτά. Δε θεωρώ ότι για έναν έμπειρο τεχνικό θα είναι δύσκολο είτε να χαμηλώσει τα attenuation/gain ή να μεταφέρει το loop pre Master (που κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι και η καλυτερη λυση δεδομένου ότι με full ανοιχτό το master το πρόβλημα είναι πρακτικά ανύπαρκτο).


Ακόμα και αν ισχύουν τα του Rebel στην περίπτωση σου, δεν είναι απλό να χαμηλώσεις τα attenuation/gain διότι αυτά είναι απαραίτητα για να οδηγήσεις απλά πετάλια στο Effects Loop συνήθως με σήμα -6dB. Αν αλλάξεις το attenuation/gain, απλά θα μεταφέρεις το πρόβλημα από μέσα, στο έξω του ενισχυτή, αυτό είναι όλο.

Έχω μία άλλη ιδέα να σου προτείνω: αφού με full ανοιχτό το master το πρόβλημα είναι πρακτικά ανύπαρκτο, κάνε και εσύ την έξυπνη κίνηση και απλά βάλε στην έξοδο του ενισχυτή ένα κανονικό attenuator! Το hiss θα εξαφανιστεί, μαζί και το πρόβλημα, και μάλιστα θα απολαύσεις και όλα τα καλά των attenuator αναφορικά με την συμμετοχή των τελικών στην διαμόρφωση του χαρακτήρα του ήχου.

Ρίξε μία ματιά σε αυτό το thread και θα βρείς πολλές ιδέες, για όλα τα βαλάντια:
Προσθήκη Homemade   Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
κάνε και εσύ την έξυπνη κίνηση και απλά βάλε στην έξοδο του ενισχυτή ένα κανονικό attenuator!


... αχ, μην ξύνεις πληγές τώρα. Ο MoFo έχει 2Watt mode από τη μάνα του αλλά ένα καλό attenuator είναι πάντα μέσα στα σχέδια. Ειδικά με line-out (για silent recording σε συνδυασμό με cab IRs) και headphones out για τις προχωρημένες ώρες είναι super gadget.

Προς το παρόν, σκεφτόμουν μήπως με ένα απλό volume box (έχοντας γνώση των διαφορών μεταξύ attenuator και volume box) τελευταίο στη λούπα και το master συνεχώς full κάνω δουλειά. Θα δοκιμάσω ίσως με ένα απλό volume pedal πρώτα να δω άμα δουλεύει η ιδέα και μετά βλέπουμε.

Τα post που έχεις κάνει στο θέμα attenuators είναι φοβερά! (... και για να σε 'σκαλίσω' λίγο: αυτό το έχεις δει; http://www.aikenamps.com/spkrload.html φαίνεται πολύ καλό σαν ιδέα αλλά μόνο για on/off κατάσταση και όχι για μεταβλητό attenuation. Το τέσταρα με ένα προγραμματάκι που σου υπολογίζει καμπύλη εμπέδησης-συχνότητας και είναι έτσι όπως τα λέει ο guru Randall Aiken. Το πώς γίνεται, αν γίνεται, να κρατήσεις αυτή την καμπύλη και να έχεις μεταβλητό attenuation ... μου διαφεύγει  ;) )

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
σκεφτόμουν μήπως με ένα απλό volume box (έχοντας γνώση των διαφορών μεταξύ attenuator και volume box) τελευταίο στη λούπα και το master συνεχώς full κάνω δουλειά.


Ναι, κάνε το πείραμα, μπορεί να σου δουλέψει τουλάχιστον προσωρινά.

Το site του Aiken το έχω μόνιμο για τις πολύ χρήσιμες τεχνικές πληροφορίες που έχει, αλλά το συγκεκριμένο άρθρο δεν το είχα προσέξει!. Ενδιαφέρον!..

Επειδή μίλησες για δεύτερο Master Volume, και επειδή βλέπω ότι έχεις γνώσεις, θα σου προτείνω εάν θελήσεις να το κάνεις τελικά με 2ο Master Volume, να προτιμήσεις το καταπληκτικό PPIMV (post phase inverter master volume) το οποίο έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα από το απλό 2ο Master Volume. Πλησιάζει πολύ το effect του attenuator. Πολλοί ενισχυτές που διαφημίζονται ως ότι έχουν ενσωματωμένο attenuator λέγεται ότι έχουν PPIMV στην πραγματικότητα. ΠΧ πρόσφατα διάβαζα στο forum της Orange αυτό ακριβώς για τον Thunderverb..

Αν θές ρίξε μία ματιά, ενώ φαίνεται πολύπλοκο, είναι στην πραγματικότητα σχετικά απλό:
What is a PPIMV?

Το εξηγεί και ο γνωστός μας Μητρόπουλος:
Lar/Mar PPI-MV

Ο φίλος μας ο Nick από την Ceriatone το έχει ενσωματώσει ως option σε κάποια κιτ και έχουν γράψει στα fora πολύ καλά λόγια για το αποτέλεσμα:
http://www.ceriatone.com/images/mods/Plexi50LeadPPIMVFrontCeriat.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/10, 16:41 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Γνώσεις έχω ρε Ανδριανέ (έχω περάσει από Φυσικό πριν από καμιά 20ρια χρόνια). Εμπειρία σοβαρή δεν έχω με αυτά τα πράγματα και το σκέφτομαι μην τα σκ#^^ώσω.
To PPIMV είναι όντως πολύ ενδιαφέρον κι έχω διαβάσει κι εγώ πολύ θετικά σχόλια. Βρες λες να'ναι ήδη PPIMV o MoFo; Θυμάσαι τι έλεγε; "4 gain stages + extra MoFo stage". 2 12AX7 μας κάνουν 4 stages αν δεν κάνω λάθος (και η τρίτη για PI). Το extra πού είναι; (εκτός αν είναι κανένα solid state μπροστά. Δε μου ακούγεται για τέτοιο αλλά δεν παίρνω και όρκο).
Δυστυχώς χωρίς schematic δύσκολα τα πράγματα. Έχω μιλήσει με 2 τεχνικούς (ο ένας από τα πιο γνωστά ονόματα του χώρου) και χωρίς schematic τρώω πόρτα :(
Τον αφήνω κανα 2 μερούλες μπας και απαντήσει ο Dave Green από τη Hayden και μετά αρχίζω email attack σε αυτούς και στη Dolphin (είναι επίσημος retailer) μπας και δούμε φως. Στο μεταξύ θα ψάξω να δανειστώ κάνα volume pedal να δούμε αν δουλεύει κατ'αρχήν η ιδέα μου και βλέπουμε.

Στην τελική δεν είναι και τρομερό το θέμα. Στα καθαρά παίζουν καλά από μπροστά τα pedals και στα βρώμικα ποιος τα χρειάζεται; (τα λέω μπας και τα πιστέψω ;D )

Thanx για τα ωραία links! Το πατριωτάκι τα'χει καταφέρει να θεωρείται ο άρχοντας των Marshall.


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Αν πάλι το φύσημα είναι θέμα κάποιου φτηνού gain stage στο loop και μπορεί να αλλαχτεί ακόμα καλυτερα.


Για κατι τετοιο σκευτηκα και εγω διαβαζωντας το ποστ σου. Μαλιστα αντιμετωπισα προσφατα παρομοιο προβλημα βαζωντας πεταλακια στη λουπα ενος τρανζιστορατου, και παιζωντας με ενα μπασο (μια οκταβα πανω+5η μεσω ΑΚΑΙ). Οταν το μπασο ηταν στο passive mode ολα καλα, κανενας θορυβος, μολις αναβα το ακτιβ πολυ φυσημα. Φαντζομαι ηταν συνδιασμος καποιο πεταλακι με τη λουπα και το ακτιβ, μονο η λουπα...

Τωρα για να αρχισεις να κανεις μετατροπες στον νεο ενισχυτη σου, χανεις και την εγγυηση, δεν θα το προτεινα. Δοκιμασε να βαλεις ενα βολιουμ πεταλι τελευταιο στην αλυσιδα στη λουπα οπως ειπες, και αν δεν δουλεψει κοιτας για αλλες λυσεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για το μοίρασμα εμπειριών Jezus.
Σκεφτόμουν αντί για volume pedal (που ούτως ή άλλως δεν έχω και δεν είναι στα άμεσα σχέδια) να έφτιαχνα ένα ωραίο κουτάκι που να παίξει διπλό ρόλο: volume box και μετατροπέας του stereo send/return jack του ενισχυτή σε δύο mono jacks.
Η σειρά που φαντάζομαι είναι ένα stereo θηλυκό jack το οποίο θα συνδέεται με stereo μονωμένο καλώδιο μικρού μήκους με το αντίστοιχο stereo θηλυκό jack του ενισχυτή και να βγάζει δύο μονά θηλυκά jacks (send και return). Ακριβώς πριν το return να υπάρχει ένα pot για να παίξει το ρόλο του volume box. Νομίζω ότι μπορώ να το πετύχω το σχέδιο αλλά αν κανά καλό παλικάρι μπορεί να βοηθήσει (με σχέδιο, προτεινόμενα υλικά/κουτί κλπ.) για κάτι τέτοιο ας μη διστάσει (όλο και κάποιον θα βρω για να ανοίξω τις τρύπες και το κολλητήρι ξέρω από ποια μεριά το κρατάνε  ;D )

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Να κανουμε ενα σχεδιακι, αλλα στον ενισχυτη σου στο στερεο βυσμα προφανως το sleeve ειναι γη, το tip ειναι sent & to ring return, η το αναποδο?



Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Eκανα ενα πολυ προχειρο σχεδιο, δεν ξερω αν οντως ειναι ετσι στον ενισχυτη σου, για ριξε μια ματια, κατι τετοιο 8ελεις?

Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Eκανα ενα πολυ προχειρο σχεδιο, δεν ξερω αν οντως ειναι ετσι στον ενισχυτη σου, για ριξε μια ματια, κατι τετοιο 8ελεις?



Exactly Jezus ;D  Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσες.
Έκανα μόνο μια αλλαγούλα στο pot με βάση ένα schematic που βρήκα κάπου (νομίζω πρέπει να μπαίνει σαν διαιρέτης τάσης και όχι σαν απλή μεταβλητή αντίσταση σε σειρά). Τα προτεινόμενα specs από διάφορα που διάβασα είναι 100Κ λογαριθμικό.







Παρεπιμπτόντως ξαναρωτάω κάτι που είχα πει σε προηγούμενο post : "Αν κάποιος έχει υπόψη του κάποιο κατάλληλο άτομο για τέτοιες περιπέτειες (που να μην παθαίνει αλλεργία με PCBs και solid state recitifiers  ) ας μου το προτείνει είτε εδώ είτε μέσω PM." γιατί το PPIMV mod που ανέφερε ο Ανδριανός νωρίτερα είναι πολύ ενδιαφέρον και είναι και με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια.


Επιπλέον δηλώνω δημοσίως ότι χρωστάω παρουσίαση του ενισχυτή με φωτό, clips κλπ (αμά ξεχάσεις τη μ#$^%ία με το FX loop και τον πουσάρεις λιγάκι είναι άπαιχτος για τα γούστα μου. Από vintagιές μέχρι stoner >:D )

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Λοιπόν παίδες, το 'φτιαξα το κουτάκι μου και δουλεύει μια χαρά (Όχι δεν πρόκειται να το δείξω γιατί είναι πανάσχημο  ;D ). Κόστος 2 Ευρώ για pot και ένα stereo jack. (τα υπόλοιπα jacks και καλώδια τα είχα, κουτάκι ωραίο από κάτι ... βαφτίσια). Δε φαίνεται να επηρεάζει αισθητά τον ήχο οπότε είμαστε μια χαρά. Βάζω full το master, κόβω από το καινούργιο pot για να έχω εντάσεις πολυκατοικίας και από φύσημα δεν ακούς πια τίποτα. :)  Ωραία θα ήταν να του έβαζα και ένα true bypass αλλά τώρα πια που δεν παίζω σε live  δε χάθηκε κι ο κόσμος. Τραβάς έξω το jack και τέλος.


Φυσικά οι ιδέες για πιο μόνιμη λύση/μόντα (λέγε με PPIMV) και για attenuator δε μου 'χουν φύγει ...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
(τα υπόλοιπα jacks και καλώδια τα είχα, κουτάκι ωραίο από κάτι ... βαφτίσια).

χαχαχα αυτα ειναι!  ;D
αφου δουλευει και εφυγε το φυσημα ειχες δικιο για το πως ειναι το ολο σκηνικο, χαιρομαι που δουλεψε!  ;)
Τελικα ως διαιρετη τασης το εβαλες το ποτ?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
(τα υπόλοιπα jacks και καλώδια τα είχα, κουτάκι ωραίο από κάτι ... βαφτίσια).

χαχαχα αυτα ειναι!  ;D
αφου δουλευει και εφυγε το φυσημα ειχες δικιο για το πως ειναι το ολο σκηνικο, χαιρομαι που δουλεψε!  ;)
Τελικα ως διαιρετη τασης το εβαλες το ποτ?


τι να κάνω; είχα λυσσάξει να δω αν θα δουλέψει το πράμα και έκανα quick'n'dirty λύση ;)
ναι, το pot μπήκε ως διαιρέτης (όπως δείχνω στο σχέδιο πιο πάνω). έτσι το volume πάει από 0% έως 100%. Ξαναχαίρομαι το echo park μου και ζαχαρώνω κι ένα Holy Grail nano τώρα  ;D
Άντε και κανα attenuator γιατί θα φάμε έξωση (πάλι καλά που τα πιτσιρίκια μου γουστάρουν γκάζια και από κει τουλάχιστον δεν έχω πρόβλημα)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
χαχα θελουμε βιντεο με τον ενισχυτη τερματισμενο, τα πιτσιρικια σου να τρεχουν γυρω του και τον διαχειριστη να χτυπαει την πορτα!  ;D
Καλοπαιχτος πλεων!  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
χαχα θελουμε βιντεο με τον ενισχυτη τερματισμενο, τα πιτσιρικια σου να τρεχουν γυρω του και τον διαχειριστη να χτυπαει την πορτα!  ;D
Καλοπαιχτος πλεων!  ;)


τερματισμενος;  :o  λίγο χλωμό το βλέπω. πέφτουν οι σοβάδες  ;D
κατά τα άλλα μαζεύω υλικό για μια παρουσιασούλα με pics'n'clips (ελπίζω συντόμως)
btw έχετε υπόψη σας ότι τα made in the UK κομάτια είναι λίγα και δεν ξέρω αν θα βγουν άλλα (μάλλον θα βγουν αλλά με ανεβασμένη τιμή απ'ότι μου έγραψε ένας dealer). Αυτά που φέρνει ο Thomann είναι κινέζικα πλέον.


Thanx σε Ανδριανό και Jezus για την ωραία κουβέντα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/07, 15:16
από Jose
3 Απαντήσεις
3022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 15:31
από Sbiblerubleb
7 Απαντήσεις
3098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 15:59
από gers
46 Απαντήσεις
13604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 12:52
από giorgiom
7 Απαντήσεις
4014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 13:36
από PlusYeaR
9 Απαντήσεις
3431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 17:15
από Γιωργάνας
19 Απαντήσεις
10189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 18:36
από Jezus
4 Απαντήσεις
3462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/11, 13:57
από Καθόδιος (φλουτσ)
19 Απαντήσεις
6934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 16:07
από Stel Andre
18 Απαντήσεις
6225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/13, 23:22
από Kosthrash