Αποστολέας Θέμα: Ακορντα, συγχoρδίες  (Αναγνώστηκε 65520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #25 στις: 13/12/05, 09:22 »
Μια που έκανα την αρχή και μια που υπάρχουν πρόθυμα φιλαράκια - δάσκαλοι  ;D, να σας ρωτήσω και κάτι άλλο (με δικά μου λόγια, γιατί είμαι και ολίγον...καλά εντάξει πολύ άσχετος)  ::)
Όταν παίζουν δυό κιθάρες υπάρχει τρόπος η μία να παίζει διαφορετικές αλλά αρμονικές συγχορδίες;
Κι αν ναι, υπάρχει τρόπος να τις βρίσκεις; Π.χ. η μια κιθάρα παίζει σ' ένα τραγούδι Dm A Gm, η άλλη μπορεί να παίζει διαφορετικά και ποιά;
Αν λέω καμιά βλακεία να με συμπαθάτε...Είμαι ασχετούλης...άσχετος...καλά ντε ΑΣΧΕΤΑΡΑΣ...αλλά έχω...δίψα για μάθηση και δημιουργική φαντασία ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/05, 11:12 από Witchking »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #26 στις: 14/12/05, 00:56 »
Βασικα φιλε Ιανε δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα τι εννοεις με το αρμονικες συγχορδιες... υποπτευομαι οτι εννοεις διατονικες... ή σχετικες...?
δηλαδη το ερωτημα ειναι αν γινεται δυο οργανα ταυτοχρονα να παιζουν διαφορετικες συγχορδιες...?

Κοιτα αν το δει καποιος επιπολαια, θα πει... "οχι βεβαια.. τι? εγω θα παιζω Am και ο αλλος G...? φαλτσαρα..." ισως να ισχυει αυτο οταν μιλαμε για τραγουδια τυπου Πυξ Λαξ κλπ...

Κοιτα τι γινεται... η συγχορδια που ακουγεται στα αυτια ενος ακροατη αποτελειται απο το συνολο των νοτων που παιζουν ολα τα οργανα μαζι τη συγκεκριμενη στιγμη. Το τι νοτες θα παιζει απο αυτη τη συγχορδια το καθε οργανο ειναι θεμα ενορχηστρωσης. Τωρα πρακτικα, πες οτι εχουμε 2 κιθαρες, ο ενας παιζει Am (Α-C-Ε) και ο αλλος C (C-E-G). Οπως καταλαβαινεις ο ακροατης θα ακουσει τις νοτες C-E-G-A, που αποτελουν τη συγχορδια C6 ή Am7 (αναλογως την σειρα τον νοτων). Αν το σκεφτεις αναποδα... θελουμε να ακουστει η συγχορδια C6 ή Am7 και μοιραζουμε τις νοτες στις 2 κιθαρες, ετσι φαινονται να παιζουν διαφορετικα ακκορντα. Πραγματι, παιζουν τις πρωτες σχετικες. Παρομοιως μπορει να παιζουν τις δευτερες σχετικες πχ. C , Em... ετσι τελικα θα ακουγεται η συγχορδια Cmaj7 ή Em(b6). Αυτο μπορει να γινει και με αλλα ακκορντα ωστε να δημιουργουνται 4φωνα, 5φωνα ή και λοιπα αλλοιωμενα ακκορντα. Στην jazz ειναι συνηθες να παιζει καποιο οργανο αρπεζ ή συγχορδια που δεν ανηκει στη κλιμακα που υπονοει το ακκορντο του αλλου οργανου... λεγεται bitonality, δηλαδη ταυτοχρονα συνυπαρχουν 2 τονικοτητες. αν γινει σωστα αυτο δεν ακουγεται καθολου φαλτσο (καλα σε μερικους μπορει.. ;D).

Στη πραξη αυτα ειναι καπως δυσκολο να ακουστουν καλα σε κομματια... ειδικα για καποιον αρχαριο...
μη το δοκιμασετε μονοι στο σπιτι... κινδυνος - θανατος.. ;D

ελπιζω να βοηθησα... (και ελπιζω να μην εγραψα καμια βλακεια και γινουμε και ρεζιλι  ;D)

« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/05, 01:09 από Panos1984 »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #27 στις: 14/12/05, 00:58 »
Να προσθεσω στον Πανο, οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο στην περιπτωση που και οι 2 μουσικοι αναλυουν ευκολα στο μυαλο τους μια βασικη συγχορδια με τις 7ες, 9ες, 13ες, κλπ. Το δυσκολο ειναι ο συγχρονισμος του ρυθμου ( υποψιν οτι αν και οι 2 χτυπανε θεσεις ολη την ωρα, γινεται κουραστικο ), καθως και το σωστο πιασιμο μιας θεσης στη κιθαρα ( ευτυχως στο πιανο ειναι ευκολο, γι'αυτο και συνανταμε πιο ευκολα "ελευθερες" συγχορδιες )...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #28 στις: 14/12/05, 14:05 »
Σας ευχαριστώ πολύ αδέρφια Panos1984 και freemind !
Με καλύψατε πλήρως...Δε φτάνει που δε ξέρω που πάνε τα τέσσερα θέλω και...τσαλιμάκια!
Λοιπόν συνεχίζω ακάθεκτος το γρατζούνισμα...Άτιμη F0...μου'χεις βγάλει τη ψυχή ;D
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Lux aeterna

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νέα απορία
« Απάντηση #29 στις: 08/07/06, 12:23 »
Έχω τα ακόρντα από δίαφορα κομμάτια. Όπως έχω διαπιστώσει όμως δεν έχουν όλα τον ίδιο τρόπο παιξίματος. άλλα έχουν δακτυλισμό -και υπάρχουν πολλοί δακτυλισμοί...- και άλλα έχουν αυτο το γρατζούνισμα που δεν ξέρω πως λέγεται. Θα ήθελα κάποιος να μου πει κάποιους δακτυλισμούς και κάποιους ρυθμούς "γρατζουνισμάτων" και πως αποφασίζω ποιο απ' όλα ταιριάζει. Πχ. Ο προσκυνητής του Αλκίνοου δεν παίζεται με τον ίδιο ρυθμό που παίζεται το ερωτικό του Μητσιά. Επισης, μου έχει πει ένα παληκάρι ότι παίζοντας μισή συγχορδια και μισό σόλο-μελωδία ακούγεται πιο όμορφο και λιγότερο μονότονο. Πχ. (ξανά) Λα μινόρε με δακτυλισμό "p i m i a i m i" να παίξουμε
"p i m i + καποια μελωδία (4 νότες)". Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό? Μ
Μπορείτε να μου στείλετε αυτές τις μελωδίες για τις βασικές συγχορδίες (Ντο...Σι Μινόρε & Ματζόρε συν το Σιb Μινορέ & Ματζόρε)?
Επίσης κάποιους ρυθμούς γρατζουνισμάτων

Σας ζάλισα   :-\

Ευχαριστώ  :D
Without you, the poetry within me is dead...

Αποσυνδεδεμένος isovitis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΛΕΙΔΙΑ
« Απάντηση #30 στις: 28/09/06, 15:49 »
Βοηθήστε έναν νέο κιθαρίστα.  :'(
Σε παρτιτούρες τραγουδιών που κατεβάζω από το internet βλέπω ότι έχουν διαφορετικά κλειδία.πχ Am, G, Gm.Αυτό παίζει ρόλο στο κούρδισμα της κιθάρας, στα ακόντα που παίζεις η πού αλλού? Το ακόρντο Αm είναι διαφορετικό με κλειδί τραγουδιού G και διοαφορετικό με κλειδί τραγουδού Am? Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω στο παίξιμο όταν τα τραγούδια έχουν διαφορετικό κλειδί.Τα παίζεις το ίδιο ανεξαρτήτως κλειδιών? ??? ??? ???
Ευχαριστώ όσους και όσες θα ασχοληθούν μαζί μου. :) ;) :D

Αποσυνδεδεμένος ΑΣΠΑ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #31 στις: 12/01/07, 13:25 »
Πάντως εκτιμώ ότι το σωστό είναι το μπαρέ.. το Ρε- με ανοιχτές χορδές ή το Σολ+ που παίζουνε σχεδόν όλοι είναι μοναδικές θέσεις, δηλαδή δεν μπορεί να παιχτεί και Λα+ με την ίδια διάταξη...

Γιατί δεν περνάς από το "Θεωρία και Πράξη" υπάρχουνε αρκετά θέματα που θα σε ενδιαφέρουν..

Μετά από 7 (!) χρόνια αποφάσισα να ξαναπιάσω την κιθάρα στα χέρια μου και είδα πως είχα ξεχάσει όλα όσα είχα μάθει. Ακόμη και τις νότες!! Έχω ήδη ξεκινήσει μελέτη κ βλέπω πως δεν θα δυσκολευτώ ιδιαίτερα να τα ξαναθυμηθώ αλλά (επειδή δεν βρίσκω τις σημειώσεις μου), μπορεί ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ κάποιος να με βοηθήσει δίνοντας μου αναλυτικά τις συγχορδίες? Δηλαδή: ποια η διάταξη για τη συγχορδία Ρε- κλπ? Επιπλέον, ποια η αντιστοιχεία των συγχορδιων Ρε-, Σολ+ κλπ με τα γράμματα C, C#, D, κλπ.
Ζητάω απεγνωσμένα τη βοήθεια κάποιου υπομονετικού ατόμου που θα' θελε να βοηθησει....

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!!!!

Άσπα
 :)

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #32 στις: 12/01/07, 13:56 »
Πάντως εκτιμώ ότι το σωστό είναι το μπαρέ.. το Ρε- με ανοιχτές χορδές ή το Σολ+ που παίζουνε σχεδόν όλοι είναι μοναδικές θέσεις, δηλαδή δεν μπορεί να παιχτεί και Λα+ με την ίδια διάταξη...

Γιατί δεν περνάς από το "Θεωρία και Πράξη" υπάρχουνε αρκετά θέματα που θα σε ενδιαφέρουν..

Μετά από 7 (!) χρόνια αποφάσισα να ξαναπιάσω την κιθάρα στα χέρια μου και είδα πως είχα ξεχάσει όλα όσα είχα μάθει. Ακόμη και τις νότες!! Έχω ήδη ξεκινήσει μελέτη κ βλέπω πως δεν θα δυσκολευτώ ιδιαίτερα να τα ξαναθυμηθώ αλλά (επειδή δεν βρίσκω τις σημειώσεις μου), μπορεί ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ κάποιος να με βοηθήσει δίνοντας μου αναλυτικά τις συγχορδίες? Δηλαδή: ποια η διάταξη για τη συγχορδία Ρε- κλπ? Επιπλέον, ποια η αντιστοιχεία των συγχορδιων Ρε-, Σολ+ κλπ με τα γράμματα C, C#, D, κλπ.
Ζητάω απεγνωσμένα τη βοήθεια κάποιου υπομονετικού ατόμου που θα' θελε να βοηθησει....

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!!!!

Άσπα
 :)

www.all-guitar-chords.com Θα βρείς εκεί ό,τι θέλεις για συγχορδίες.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #33 στις: 12/01/07, 14:47 »
Sta grhgora....

.......C=nto   D=re   E=mi   F=fa   G=sol   A=la   B=si   
.......+=matzore   -=minore
.......dim=ellatwmeno   aug=au3hmeno
 auta gia ta sxetika vasika...yparxoun vevaia kai merika akoma (maj,add,sus.....klp) alla de 3erw an 8a endiefere h analysh tous edw...:)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος nikntint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #34 στις: 05/05/08, 16:05 »
Ρε παιδιά κάποτε υπήρχε μία σελίδα με όλα τα ακόρντα. Τώρα δεν υπάρχει. Μπορεί κάποιος ή κάποια να μου τα στείλει στο nikntint@yahoo.gr?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!   

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #35 στις: 05/05/08, 16:32 »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #36 στις: 06/05/08, 13:06 »
Δες εδώ: http://www.chordbook.com/guitarchords.php
Θεός! Κανένα link σαν και αυτό για κλίμακες υπάρχει;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #37 στις: 06/05/08, 16:06 »
Δες εδώ: http://www.chordbook.com/guitarchords.php
Θεός! Κανένα link σαν και αυτό για κλίμακες υπάρχει;

Εχω ενα προγραμματακι που ισως σε βολεψει αν το θες πες το μου...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #38 στις: 08/09/08, 01:57 »
Βασικά, πρέπει να παίζουμε αυτή που ίσως θα ακουγόταν καλύτερα, αλλά πιθανόν μη μπορούμε να τη παίξουμε, οπότε παίζουμε αυτή που μας βολεύει...

Δες τις συγχορδίες και τα διαφορετικά πιασίματα τους στο πολύ καλό http://www.chordbook.com

Πάω στο σιτε αυτο και μου βγάζει την C9 ως Χ32333 (C-E-Bb-D-G). δλδ εχει : 1η-3η-7η ελαττωμένη-9η-5η). Η 7η ειναι παντα ελαττωμένη εκτος αν η συγχορδια περιεχει τον ορο "maj7" ? Συνηθως οταν παιζουμε συγχορδιες με πολλες νοτες (πχ. 9ης) μπορουμε να παραλειψουμε καποια απο τις 3,5,7 ?
Δευτερον, η C11. Γιατί υπάρχει αυτή η ονομασία εφόσον η 11η είναι ουσιαστικά η 4η νοτα της κλιμακας?
Το σιτε εχει την C11 ως Χ323011 δηλαδη 1η-3η-7η-5η-8η-11η Παραλείπει την 9η λογω δυσκολιας στο δακτυλισμο?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #39 στις: 08/09/08, 02:18 »
Η 7η είναι πάντα μικρή (όχι ελαττωμένη) εκτός αν περιέχει τον όρο maj7 (μεγάλη 7η)

Η πρώτη βαθμίδα που μπορείς να παραλείψεις είναι η 5η εκτός και αν είναι αλοιωμένη και βασικός φθόγγος της μελωδίας που εναρμονίζεις,μετά η 7η.

Αν σε μία συγχορδία υπάρχει πχ 11η ή 13η και δεν υπάρχει 7η τότε στον τίτλο γράφεται ως 4 και 6 αντίστοιχα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #40 στις: 08/09/08, 08:04 »
Συνηθως οταν παιζουμε συγχορδιες με πολλες νοτες (πχ. 9ης) μπορουμε να παραλειψουμε καποια απο τις 3,5,7 ?

Το να παραλείπεις την 3η δεν είναι είναι καλή ιδέα.
Σε κάποιες περιπτώσεις όμως αντικαθίστανται με την 2η ή 4η, οπότε στο όνομα προστίθεται το sus2 ή sus4, πχ. C7sus4 (φυσικά, δεν υπάρχει Cm7sus4). H 2η και η 4η είναι η 9η και 11η, αλλά αν γράψεις πχ C9 τότε εννοείται ότι παίζεις και την 3η (1-3-5-7-9)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #41 στις: 08/09/08, 11:23 »
Σε ορισμενες περιπτωσεις ( Fusion, Metal/Hard Rock ) παραλειπουμε επιτηδες την 3η, ειτε γιατι δεν μας ενδιαφερει να δωσουμε το χαρακτηρα της συγχορδιας ( ματζορε ή μινορε ), ειτε γιατι με αυτη την ελλειψη δινουμε μια "ασαφεια" στο ηχητικο αποτελεσμα και ο ακροατης αισθανεται πως "κατι γινεται, αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι.." ( fusion ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #42 στις: 08/09/08, 12:38 »
...επισης υπαρχουν και τα λεογομενα power chords σε κατα βαση μεταλ παιξιματα τα οποια εχουν μονο 1η και 5η (1-5η-8va)....χρησιμοποιουνται ως επι το πλειστον με drive.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #43 στις: 30/11/09, 14:59 »
Παράθεση
Μετά από 7 (!) χρόνια αποφάσισα να ξαναπιάσω την κιθάρα στα χέρια μου και είδα πως είχα ξεχάσει όλα όσα είχα μάθει. Ακόμη και τις νότες!! Έχω ήδη ξεκινήσει μελέτη κ βλέπω πως δεν θα δυσκολευτώ ιδιαίτερα να τα ξαναθυμηθώ αλλά (επειδή δεν βρίσκω τις σημειώσεις μου), μπορεί ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ κάποιος να με βοηθήσει δίνοντας μου αναλυτικά τις συγχορδίες? Δηλαδή: ποια η διάταξη για τη συγχορδία Ρε- κλπ? Επιπλέον, ποια η αντιστοιχία των συγχορδιών Ρε-, Σολ+ κλπ με τα γράμματα C, C#, D, κλπ.
Ζητάω απεγνωσμένα τη βοήθεια κάποιου υπομονετικού ατόμου που θα' θέλε να βοηθήσει....

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!!!!
Άσπα


Εδώ έχω κάποια από τα πολλά free αρχεία PDF που υπάρχουν στο internet και θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ με το θέμα των Chords – Ακόρντων.           

http://www.thecipher.com/Basic_Guitar_Chords.pdf
http://www.thecipher.com/Basic_GuitarChordsCipherLRG.pdf

The original Ultimate Guitar Chords pdf was created by Phillip J Falcoline.
http://www.tabguitarlessons.com/downloadchords.cgi/ultimate-guitar-chords.pdf
http://www.guitarnotes.com/guitar/notes2/ultimate.pdf
http://www.guitarchordsmagic.com/Ultimate-Guitar-Chord-Chart.PDF

http://www.free-guitar-chords.com/Basic-Caged-Guitar-Chords.pdf
και
http://www.silvergray.com/moneychords/chordchart2.pdf

Τα «κατεβάζεις» εύκολα και τσάμπα στο P.C. σου και τα τυπώνεις ακόμα πιο ευκολότερα…

Από εκεί και πέρα αν θέλεις να μάθεις πως σχηματίζονται τα  Chords – Ακόρντα πρέπει να μελετήσεις Αρμονία…

Ελπίζω να σε βοήθησα…

Μετά τιμής, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #44 στις: 30/11/09, 15:34 »
Παράθεση
Μετά από 7 (!) χρόνια αποφάσισα να ξαναπιάσω την κιθάρα στα χέρια μου και είδα πως είχα ξεχάσει όλα όσα είχα μάθει. Ακόμη και τις νότες!! Έχω ήδη ξεκινήσει μελέτη κ βλέπω πως δεν θα δυσκολευτώ ιδιαίτερα να τα ξαναθυμηθώ αλλά (επειδή δεν βρίσκω τις σημειώσεις μου), μπορεί ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ κάποιος να με βοηθήσει δίνοντας μου αναλυτικά τις συγχορδίες? Δηλαδή: ποια η διάταξη για τη συγχορδία Ρε- κλπ? Επιπλέον, ποια η αντιστοιχία των συγχορδιών Ρε-, Σολ+ κλπ με τα γράμματα C, C#, D, κλπ.
Ζητάω απεγνωσμένα τη βοήθεια κάποιου υπομονετικού ατόμου που θα' θέλε να βοηθήσει....

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!!!!
Άσπα


Ελπίζω να σε βοήθησα…

Μετά τιμής, Spartan.


Talking about the right timing!!....... :D ;D (εντάξει 3 χρόνια δεν είναι δα και τόσο μεγάλος χρόνος... ;D)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος matina22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχoρδίες
« Απάντηση #45 στις: 15/01/10, 12:23 »
Γεια σας παιδια. Αν εχει καποιος καποιο site με παρτιτουρες για πιανο που μπορω να ψαξω να το κατεβασει.
please ..!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 23:35
από JesterMan
0 Απαντήσεις
2473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 20:28
από staggguitar93
18 Απαντήσεις
12052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 16:15
από apostolisL
0 Απαντήσεις
2216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/09, 12:03
από Blacksheepιος
1 Απαντήσεις
2410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/09, 20:11
από matina22
0 Απαντήσεις
2844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/10, 20:39
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 08:28
από parlats
0 Απαντήσεις
2760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/10, 11:43
από Mps88
2 Απαντήσεις
3217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 09:08
από RON14
0 Απαντήσεις
1826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/10, 13:45
από Dionysis_S