Αποστολέας Θέμα: τσελλο απο ανθρακονηματα  (Αναγνώστηκε 8510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τσελλο απο ανθρακονηματα
« στις: 11/07/09, 10:31 »
παιδια ,σε αυτο το βιντεο παρουσιαζεται πως κατασκευαζεται ενα τσελλο απο ανθρακονηματα.πραγματικα προτοποριακο και συγχρονο.καμμια σχεση με οτι ξεραμε.το θεμα ειναι αν οντως παιζει καλα...εγω παντως διατηρω αμφιβολιες..κατι θα ηξερε παραπανω ο Stradivari με τα βιολια....



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #1 στις: 11/07/09, 10:34 »
όταν έφτιαχνε βιολιά ο Stradivarius υπήρχαν τα ανθρακονήματα?  :P

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #2 στις: 11/07/09, 10:39 »
μαλλον ανθρακορυχεια..... :yeah

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #3 στις: 11/07/09, 12:14 »
πολυ ωραια τα βιντεακια..ποσο κανει ενα χειροποιητο τσελλο απο ανθρακονημα???η ακουστικη του πως ειναι σε σχεση με ενα κλασσικο τσελλο στα ιδια λεφτα??αν ξερει καποιος ας μας πει...ρωταω απο περιεργεια και μονο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Nitsouga

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #4 στις: 11/07/09, 12:34 »
Πολύ ενδιαφέρον!..Απο ανθρακόνημα κατασκευάζονται οι Adamas by Ovation.Κιθάρες με πολύ όμορφο, δυνατό και ιδιαίτερο ήχο που ξεχωρίζει!..Δεν αποκλείεται  το συγκεκριμένο τσέλο να είναι κάτι αντίστοιχο ηχητικά.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #5 στις: 11/07/09, 13:04 »
παιδια δεν εχω ιδεα απο ακκουστικης πλευρας.ξερω οτι χρησιμοποιουνται παντου ,εφοσον απ οτι ακουσα ειναι δυνατοτερο και απο ατσαλι.εξαλλου χρησιμοποιειται και σαν βεργα απο ανθρακονηματα στα μπρατσα κιθαρων.
να και μια εικονα κιθαρας απο ανθρακονηματα
.jpg] carbon-fiber-les-paul-3[1].jpg
βασικα αν ξερει κανεις να μας διαφωτισει....
προμηθευτης εδω στην ελλαδα παντως ειναι
http://www.fibermax.gr/

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #6 στις: 11/07/09, 13:06 »
βασικα ρε μαγγες πως βαζω εικονα κατευθειαν και οχι συννημενη??
προς το παρων η κιθαρα ....

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #7 στις: 11/07/09, 15:08 »
Theodoropoulos, αν δεν κάνω λάθος, όταν κάποια στιγμή φτιάξανε ένα βιολί στα δεδομένα του βιολιού Stradivari, αλλά με σύγχρονες επιστημονικές μεθόδους και από ανθρακόνημα, αυτό το δεύτερο βιολί ξεπέρασε σε ήχο αυτό του Stradivari. Βέβαια, το βιολί Stradivari ήτανε χειροποίητο και κατασκευασμένο πριν πόσα χρόνια με πολύ ας πούμε απλές μεθόδους και όχι με λέηζερ και ένα κάρο υπολογιστές να μετράνε κάθε λεπτομέρεια του. Σε κάποιο άρθρο πού έχει κυκλοφορήσει και εδώ στο Kithara.gr λέγεται πως τον κυριότερο ρόλο σε αυτά τα βιολιά, έπαιξε το ξύλο. Το ξύλο που ήτανε κατασκευασμένα, ήτανε από κάποιο δάσος, το οποίο έτυχε τα δέντρα του να περάσουν τέτοιες κλιματολογικές αλλαγές, που την συγκεκριμένη περίοδο που το χρησιμοποιούσε ο Stradivari ήτανε άκρως ποιοτικό λόγω της ιδιαίτερης πυκνότητάς του.

Το Link:

http://wiki.kithara.gr/%CE%97_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE_%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82_%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%8D_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CF%84%CE%B1_%CE%BC%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD_%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82_%28Chcome%29
« Τελευταία τροποποίηση: 11/07/09, 15:21 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #8 στις: 11/07/09, 16:15 »
ενας ουγγρος που επαιξε το δικο του οργανο στα προτυπα stadivari τα συγκρινε με ενα αυθεντικο stardivari σε ενα κοινο με κλειστες κουρτινες και κατα γενικη ομολογια ηταν καλυτερο...
το θεμα παντως ποιο ειναι...με λιγα λογια το ηχοχρωμα ενος οργανου ειναι μια κυματομορφη που με αναλυση φουριε αποτελειται απο επιμερους συχνοτητες,το πλατος των οποιων καθοριζει την χροια του οργανου...ετσι τα ανθρακονηματα οσο ομορφα μπορει να ακουγονται δεν μπορει να φτασουν την αυθεντικοτητα ενος ξυλου,απλα μπορει να εχουν καλη χροια..δεν ξερω....
οσο για τα μυστικα του stradivari επειδη εχω ασχοληθει υπαρχουν πολλες εκδοχες...για μενα τα λουστρα που εβαζε περιειχαν ασυνηθιστες ποσοτητες μεταλλων οπως πυριτιο κτλ που παιζαν καθοριστικο ρολο στον ηχο....
βασικα εχει παιξει κανεις με τετοια οργανα?????

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #9 στις: 12/07/09, 02:00 »
Παράθεση
Βέβαια, το βιολί Stradivari ήτανε χειροποίητο και κατασκευασμένο πριν πόσα χρόνια με πολύ ας πούμε απλές μεθόδους και όχι με λέηζερ και ένα κάρο υπολογιστές να μετράνε κάθε λεπτομέρεια του.

απ όσο ξέρω (και) τα ανθρακονηματα μόνο χειροποίητα δουλεύονται  ::)  :-\

(ωραία LP και θα είναι και 1/2 κιλό  :o)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #10 στις: 13/07/09, 14:52 »
Πολύ καλό σύστημα κατασκευής, θυμίζει την κατασκευή γιώτ από πολυμερή. Οπότε εάν θέλεις να γίνεις οργανοποιός το μόνο που χρειάζεται είναι να αγοράσεις το καλούπι. Καλό το ξύλο αλλά τα πλοία από πολυμερή έχουν κατακλύσει την αγορά.
Νομίζω όμως ότι γι' αυτούς που προτιμούν συνδιασμό της ποιότητας του ξύλου και την αντοχή των ανθρακονημάτων υπάρχουν όργανα που χρησιμοποιούν ανθρακονήματα μόνο στην δόμηση του σκελετού και τα υπόλοιπα μέρη είναι από ξύλο.

ΥΓ. Το βερνίκι των στραντιβάριους ήταν από πρόπολη η οποία δίνει εξαιρετικές ιδιότητες στο ξύλο και το κρατά "ζωντανό".
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #11 στις: 13/07/09, 16:37 »
Jim. Ni. Μιλάω για το συγκεκριμένο βιολί, που κατασκευάσανε, το οποίο έφαγε πάρα πολλούς ελέγχους με μηχανήματα ακριβείας για να φτιάξουνε κάτι όμοιο με το βιολί του Στραντιβάρι.Τώρα γενικότερα, από ότι φαίνεται και από το βίντεο στα όσα βλέπουμε και το όργανο από ανθρακόνημα εντελώς χειροποίητα κατασκευάζεται.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #12 στις: 13/07/09, 20:42 »
θα πω απλα κατι.στις κρητικες λυρες που φτιαχνουμε εδω στην Κρητη,αν δεν βαλεις  καπακι απο Φοινικι δεν ακουγεται σαν λυρα,αλλα σαν απομιμιση λυρας.Μια χαρα μεν ,αλλα απομιμηση.Βασικα το αυτι εχει συνηθισει στο Φοινικι και τα αλλα ειναι πιο "ξενα"σαν χροια.
ετσι και τα  ανθρακονηματα,μπορει να ειναι καλα σαν ποιοτητα με γεματες αρμονικες ενδεχομενως αλλα οπως και να γινει δεν ειναι ελατο με το συγκεκριμενο ηχοχρωμα.Ισως μια αλλη μουσικη προταση ,ισως για σκαφος βιολιου,αλλα το καπακι ειναι η σφραγιδα του οργανου....και η σφραγιδα ειναι μια....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #13 στις: 20/07/09, 17:07 »
Δεν κόβω το κεφάλι μου, αλλά νομίζω ότι το φοινίκι έμπαινε ως καπάκι εγχόρδων (όχι μόνο στην λύρα αλλά και στο ούτι και στο λαούτο κλπ) λόγω της αντοχής του και της δυνατότητας να αρμολογηθεί σε λεπτά φύλλα.
Οπότε μάλλον το ανάποδο συμβαίνει. Λογικά το καπάκι μπορεί να γίνει από ανθρακονήματα και το ηχείο από ξύλο.

Μια δοκιμή όμως θα μας πείσει.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #14 στις: 21/10/09, 23:33 »
Αυτά τα cellos έχουν τεράστια ένταση και νομίζω ξεκινάνε από 6-7 χιλιαδες δολλάρια. Πριν κανα μήνα έπαιξα με μια custom ακουστική ενός φίλου. Μια κατάμαυρη dreadnought. Πανάλαφρη, τέλεια ταστιέρα, τέλεια τάστα, δυνατός στακάτος ήχος που κράταγε και πολλή λεπτομέρεια. Τον ρώτησα τι ξύλα είναι και με αποστόμωσε. Βαμένο ανθρακόνημα...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #15 στις: 28/10/09, 19:39 »
αν ειναι ετσι παιδια τα παραταω.θα ασχοληθω με το χοκει επι χορτου....!!!!τι χολοσκαμε?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: τσελλο απο ανθρακονηματα
« Απάντηση #16 στις: 19/04/10, 19:21 »
Προσωπικα εχω ηλεκτρικη κιθαρα απο ανθρακονηματα (ΧΟΧ) που η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι απιστευτη και πρωτοποριακη, αλλα ο πιο πολυ κοσμος μολις την βλεπει στραβωνει, δεν ειναι ανοικτος σε τετοια πραγματα.
Υπαρχουν και ακουστικες απο ανθρακονηματα (blackbird νομιζω τις λενε?), ενω και απο αλουμινιο υπαρχουν διαφορα οργανα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace