Ψηφοφορία

..

..
0 (0%)
..
1 (100%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 1

Αποστολέας Θέμα: Turntable USB (πικάπ usb για τη μεταφορά βινυλίων στο pc)  (Αναγνώστηκε 7177 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Ξέρει κανείς τίποτε για αυτά τα πικάπ?
Έχω δει ένα δύο στο internet αλλά δεν ξέρω καθόλου από μάρκες και ποιο είναι καλύτερο από το άλλο. Π.χ:

http://www.ion-audio.com/turntables (τα ttusb, ttusb05 και ttusb010)

http://www.djmarket.gr/numark-1610-professional-turntable-p-290.html

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&product=989193&keyword=turntable

** Προς συντονιστές: Δεν υπήρχε αντίστοιχη κατηγορία στους πίνακες για τα μουσικά όργανα και γιαυτό το άνοιξα με ψηφοφορία **
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Φιλε μου βιαστηκα και πηρα πριν 3 μηνες το Lenco απο το πλαισιο και το "εστειλα" μεσα σε μια εβδομαδα.
Προς Θεου,οχι οτι ηταν της τελειως πλακας,απλα δεν εχει στροφομετρο και επιπλεον ο βραχιονας και η κεφαλη ηταν μετρια.Πηρα της Numark(αυτο που εχεις βαλει στο λινκ) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος,αλλοστε η διαφορα στην τιμη τους ειναι πολυ μικρη.
Προσοχη ομως,το Numark δεν εχει το φωτακι που σου δειχνει αν παιζεις στη σωστη ταχυτητα-αναλογο με του ΜΚII δηλαδη και πρεπει να το αγορασεις ξεχωριστα,εχει ομως και στροφομετρο +- 10 και antiskating control.
Το ion δεν το γνωριζω καθολου παλι.
Με λιγα λογια αν θελεις απλα να ακους τα βινυλια σου η να τα κανεις wav,mp3 κλπ,το Lenco ειναι οτι πιο απλο και προσιτο.Aν θελεις κατι πιο αξιοπιστο που να πλησιαζει(απο μεγαλη αποσταση εννοειται) το MKKII,τοτε το Numark θα σε ικανοποιησει απολυτα.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Προσοχη ομως,το Numark δεν εχει το φωτακι που σου δειχνει αν παιζεις στη σωστη ταχυτητα-αναλογο με του ΜΚII δηλαδη και πρεπει να το αγορασεις ξεχωριστα,εχει ομως και στροφομετρο +- 10 και antiskating control.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δύο ερωτήσεις  για το φωτάκι. Αν κατάλαβα καλά ανάβει αν το βινύλιο στρέφεται με ακριβώς 33 ή 45 στροφές και δεν χάνει (π.χ. να παίζει με 32,5 στροφές)? Και ξέρεις μήπως πόσο κοστίζει?
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Το φωτακι αναβει συνεχεια οπως στα ΜΚΙΙ.

Απλα οταν οι γραμμες στα πλαγια του πικαπ σταθεροποιηθουν και τις βλεπεις εντελως καθετα,τοτε παει να πει πως παιζεις ακριβως στις 33 η στις 45 στροφες,λειτουργει δηλαδη σαν fine tuning.Αν πειραξεις την ταχυτητα απο το pitch control στο πλαι,θα δεις οτι θα φαινονται σαν μια συνεχομενη κοκκινη γραμμη που απλα "τρεχει" προς τα εμπρος η πισω,αναλογως αν παιζεις στο + η στο -.

Τωρα για τιμη θα σε γελασω,μιας και ουτε εγω το εχω παρει γιατι δε μου χρειαζεται-το βρισκω περιττο.Ετσι κι αλλοιως οταν εχεις το pitch στο 0,παιζεις ακριβως στις 33 η 45 στροφες και αν θελεις να κανεις αλλαγες πανω στο beat πολυ απλα συγχρονιζεις απο το pitch control.Τι να το κανεις το φωτακι αμα δεν παιζεις στο απολυτο σκοταδι;

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Στο music-store εχω δει καποια Numark TT-USB & TTX-USB καθως και αλλα, ριξε μια ματια.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Στο music-store εχω δει καποια Numark TT-USB & TTX-USB καθως και αλλα, ριξε μια ματια.

Ευχαριστώ. Έχω ήδη παραγγείλει τελικά το TT-USB από το Art Sound στη Θεσσαλονίκη. Είναι 10€ ακριβότερο από το thomann αλλά γλυτώνω τα μεταφορικά.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
9776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 01:21
από kurdt kobain :-)
0 Απαντήσεις
1889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 17:18
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
16 Απαντήσεις
13665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/08, 12:55
από Jezus
15 Απαντήσεις
10943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/08, 17:20
από indie-anos laternative
1 Απαντήσεις
2678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 21:41
από s.s.
2 Απαντήσεις
2576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/11, 14:16
από Metal_Throne
0 Απαντήσεις
2038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 07:49
από Metal_Throne
2 Απαντήσεις
2743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 18:08
από Βραζίλης
18 Απαντήσεις
15546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/12, 19:25
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
7490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/18, 01:27
από Jimm@koss