Αποστολέας Θέμα: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!  (Αναγνώστηκε 13087 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #25 στις: 09/02/08, 16:48 »
αυτα τα 2 σε bold για εξηγησε τα μου λιγο...
1)γιατι ειναι απαραδεκτα τα drums των Theater
2)που βγαζει μουσικοτητα ο Hammett,ο οποιος παιζει Out of tune σε πολλα γνωστα παραδειγματα..ειναι sloppy του κερατα..δεν ξερει να χρησιμοποιει σωστα ενα wah,Κοιταμε Live video στο youtube ;)
1)Εχουν τοννους reverb που τα κατανταει πολυ ψευτικα... Ας πουμε στο "Awake" ειναι εμφανες αυτο
2)Αλλο μουσικοτητα αλλο τεχνικη  ;)
1)ας πουμε πως αυτο το θεμα ειναι υποκειμενικο,οποτε καληνυχτα..
2)ναι παιρνω και τα 2,και σου λεω,και απο μουσικοτητα και τεχνικη αντικειμενικα ειναι gtp..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #26 στις: 09/02/08, 20:30 »
Aυτό για τα ντραμς των Θήατερ που έρχουν ριβέρμπ κλπ είναι άλλο απ αυτό που είπε ο Μάλμστιν. Δεν ε'ιπε για τον ήχο τους, αλλά για τις επιλογές των beats που κάνει ο Portnoy. Για το παίξιμο και τη σύνθεση, όχι για τον ήχο, που ειδικά στα πρώτα cd ήταν και ευθύνη του Davi Prater και μάλιστα για τον ήχο των ντραμς είχε πλακωθεί και με τον Portnoy.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #27 στις: 10/02/08, 12:22 »
αυτα τα 2 σε bold για εξηγησε τα μου λιγο...
1)γιατι ειναι απαραδεκτα τα drums των Theater
2)που βγαζει μουσικοτητα ο Hammett,ο οποιος παιζει Out of tune σε πολλα γνωστα παραδειγματα..ειναι sloppy του κερατα..δεν ξερει να χρησιμοποιει σωστα ενα wah,Κοιταμε Live video στο youtube ;)
1)Εχουν τοννους reverb που τα κατανταει πολυ ψευτικα... Ας πουμε στο "Awake" ειναι εμφανες αυτο
2)Αλλο μουσικοτητα αλλο τεχνικη  ;)
1)ας πουμε πως αυτο το θεμα ειναι υποκειμενικο,οποτε καληνυχτα..
2)ναι παιρνω και τα 2,και σου λεω,και απο μουσικοτητα και τεχνικη αντικειμενικα ειναι gtp..

ε, πήγαινε δείξε του εσύ(-που ξέρεις και καλύτερα-υποθέτω-)και πως χρησιμοποιείται και το wah, και πως να αποκτήσει μουσικότητα να γράψει κανα solaki της προκοπής ο άνθρωπος...

έλεος Παναγία μου τι άλλο θα ακούσω... ::).. :D

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #28 στις: 10/02/08, 13:26 »
αυτα τα 2 σε bold για εξηγησε τα μου λιγο...
1)γιατι ειναι απαραδεκτα τα drums των Theater
2)που βγαζει μουσικοτητα ο Hammett,ο οποιος παιζει Out of tune σε πολλα γνωστα παραδειγματα..ειναι sloppy του κερατα..δεν ξερει να χρησιμοποιει σωστα ενα wah,Κοιταμε Live video στο youtube ;)

1)Εχουν τοννους reverb που τα κατανταει πολυ ψευτικα... Ας πουμε στο "Awake" ειναι εμφανες αυτο
2)Αλλο μουσικοτητα αλλο τεχνικη  ;)

1)ας πουμε πως αυτο το θεμα ειναι υποκειμενικο,οποτε καληνυχτα..
2)ναι παιρνω και τα 2,και σου λεω,και απο μουσικοτητα και τεχνικη αντικειμενικα ειναι gtp..


ε, πήγαινε δείξε του εσύ(-που ξέρεις και καλύτερα-υποθέτω-)και πως χρησιμοποιείται και το wah, και πως να αποκτήσει μουσικότητα να γράψει κανα solaki της προκοπής ο άνθρωπος...

έλεος Παναγία μου τι άλλο θα ακούσω... ::).. :D



ποσο ωραια ειναι να παιζεις και απλα να χρησιμοποιεις το wah τυχαια.....
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!
κατσε τωρα σου εχω και αλλα να ακουσεις

να συνεχισω?


Τι αλλο θες? :D
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #29 στις: 10/02/08, 15:10 »
Το ήξερα ότι ο άνθρωπος ήταν καθυστερημένος αλλά όχι κ τόσο... Πρώτα απ' όλα όλοι χάνουν. Όταν λέω όλοι εννοώ ΟΛΟΙ! Κυρίως σε ρυθμό και σε pitch. Άνθρωποι είμαστε όχι drum machines και arpeggiators. Οι μεγαλύτεροι μουσικοί του κόσμου είναι αυτοί που χάνουν σε τέτοιο βαθμό που το έχουν αφομοιώσει στο παίξιμό τους κ "χάνουν όμορφα" ας πούμε. Χώρια του ότι η κιθάρα χάνει κ γενικά σαν όργανο, το ανέφερε σε κάποιο κ ο Malmsteen αυτό. Όσο για συγκεκριμένα σχόλια του, μάλλον τα μπέρδεψε λίγο στους Metallica. Εντάξει μπορεί ο Hammet να έχει το wah κολλημένο στην πατούσα του αλλά είπε ότι ο Ulrich είναι καλός drummer ή κάνω λάθος? Σε όσους ετοιμάζονται να πουν κάτι θα τους πω μόνο: Sad but true. Το πιο εμπνευσμένο drumming όλων των εποχών (βέβαια τα breaks είναι όλα τα $$  :P)!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #30 στις: 10/02/08, 15:37 »
   ??? Εκτος απο το οτι δειχνει την γνωστη κιθαρα με τα ουρα του μεσα, τι στο Δι@*λ* κανει τις κιθαρες του! Τις κοπαναει ετσι για χαβαλε?  ::)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #31 στις: 10/02/08, 16:32 »
Να ακούμε λίγο και τι λέει το εκάστοτε βίντεο ε...
Ο Χάμμετ ειναι καλός κιθαρίστας μη τα ισοπεδώνουμε όλα.
Μιλάμε για άνθρωπο που έβγαλε το σόλο του Mustaine με το αυτί στο Seek & Destroy.
Και μην αρχίσουμε τα κομπλεξικά τύπου σιγά το seek & Destroy οι τάδε παίζουν παπάδες. Έλεος.
Και επίσης διδάσκει και στο Μπέρκλεη.
Τπτ παραπάνω αλλά και τίποτα παρακάτω.
Και το Some Kind of Monster βρωμάει Hetfield από μακριά... Ο τύπος γενικά  ειναι φοβερό ρυθμικό ταλέντο
δεν έχει πρόβλημα σε τίποτα. Και είνια πολύ πιο μπλουζοκατάσταση από τον Κιρκ οπότε μη συγκρίνουμε ανόμοια...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #32 στις: 10/02/08, 18:21 »
1)Μιλάμε για άνθρωπο που έβγαλε το σόλο του Mustaine με το αυτί στο Seek & Destroy.

2)Και επίσης διδάσκει και στο Μπέρκλεη.
1)ποιος στο πε αυτο?:P
2)χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...πες μου Καθε ποτε διδασκει να παω και εγω...ROFL
ρε ανθρωπα,μηπως τον καλεσαν μια φορα τιμητικα στο berklee για κανα σεμιναριο?
μηπως μιλαμε για αλλο πανεπιστημιο?:P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #33 στις: 10/02/08, 18:31 »
TI TOLMΗΣΕ και ξεστομισε για το ΣΛΑΠ???????????????????????

I Hate slap bass playing. It's the worst technique ever


ΕΛΕΟΣ
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #34 στις: 10/02/08, 19:41 »
Υπνοβάτη μου φαίνεται αδύνατο να διδάσκει στο berklee o hammet!! :-\ Υπάρχουν 1000αδες μουσικοί εκεί έξω (γνωστοί και μη) που παίζουν ΠΟΛΥ καλύτερα απ αυτόν... ::)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #35 στις: 10/02/08, 20:10 »
Nα μάλιστα στο τελευταίο να συμφωνήσω και να πω και 100000άδες. Αλλά όχι να τον βγάλουμε και άχρηστο... Κάνει σεμινάρια σε τακτά χρονικά διαστήματα το ξέρω από ενα παληκάρι που είναι ο αδερφός του μέσα.
Spell@alchemist δε θυμάμαι ούτε χαχαχα να σου είπα ούτε τίποτα και δε θυμάμαι πάνω από όλα να ήμουν ειρωνικός. Λίγη ευγενεια δε βλάπτει.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #36 στις: 10/02/08, 20:12 »
Nα μάλιστα στο τελευταίο να συμφωνήσω και να πω και 100000άδες. Αλλά όχι να τον βγάλουμε και άχρηστο... Κάνει σεμινάρια σε τακτά χρονικά διαστήματα το ξέρω από ενα παληκάρι που είναι ο αδερφός του μέσα.
Spell@alchemist δε θυμάμαι ούτε χαχαχα να σου είπα ούτε τίποτα και δε θυμάμαι πάνω από όλα να ήμουν ειρωνικός. Λίγη ευγενεια δε βλάπτει.
Αστον Υπνοβατη, ειναι αχρηστος ο Χαμετ. Υπομονη. Θα μας προτεινει ο Spell@alchemist μερικους κιθαριστες να βρουμε το φως μας, γιατι δεν ξερουμε απο μουσικοτητα  :P

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #37 στις: 10/02/08, 20:41 »
Nα μάλιστα στο τελευταίο να συμφωνήσω και να πω και 100000άδες. Αλλά όχι να τον βγάλουμε και άχρηστο... Κάνει σεμινάρια σε τακτά χρονικά διαστήματα το ξέρω από ενα παληκάρι που είναι ο αδερφός του μέσα.
Spell@alchemist δε θυμάμαι ούτε χαχαχα να σου είπα ούτε τίποτα και δε θυμάμαι πάνω από όλα να ήμουν ειρωνικός. Λίγη ευγενεια δε βλάπτει.
δεν ημουν ειρωνικος,ημουν ειρωνικοτατος...αν σε πειραξε συγνωμη,αλλα ξερεις τι..λες ανακριβειες,και μου σπαει τα νευρα..αυτο το πραγμα για συχνα μαθηματα στο berklee ειναι ΨΕΜΑ!περιμενω απαντηση σου!και σε λιγο θα εχεις απαντηση απ το ιδιο το berklee!
Nα μάλιστα στο τελευταίο να συμφωνήσω και να πω και 100000άδες. Αλλά όχι να τον βγάλουμε και άχρηστο... Κάνει σεμινάρια σε τακτά χρονικά διαστήματα το ξέρω από ενα παληκάρι που είναι ο αδερφός του μέσα.
Spell@alchemist δε θυμάμαι ούτε χαχαχα να σου είπα ούτε τίποτα και δε θυμάμαι πάνω από όλα να ήμουν ειρωνικός. Λίγη ευγενεια δε βλάπτει.
Αστον Υπνοβατη, ειναι αχρηστος ο Χαμετ. Υπομονη. Θα μας προτεινει ο Spell@alchemist μερικους κιθαριστες να βρουμε το φως μας, γιατι δεν ξερουμε απο μουσικοτητα  :P
θες να σου προτεινω δυο τρεις?
Guthrie Govan,Greg Howe,Shawn Lane(RIP),Paul Gilbert,Michael Romeo,George Benson,Tony MacAlpine,Allan Holdsworth,Rick Graham,Andy James και αλλοι πααααρα πολλοι απο πολλα ειδη....οταν ακουσεις,ελα να μου πεις για τον Χαμετακο...ελεος,εξυπναδες μια ζωη,ξερουμε ενα κιθαριστα και χαιρομαστε...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #38 στις: 10/02/08, 20:52 »
Μπρε εγώ όλους τους παραπάνω οτυς ξέρω και έιναι υπερθεοί ένας κι ένας και 800Χ10^8 φορές καλύτεροι από τον Χάμετ... Το θέμα είναι ότι προσέχω λίγο παραπάνω τι λέω... Τώρα εάν θεωρείς τον εαυτό σου τόσο καλό ώστε να του επιτρέπεις να αφορίζει έτσι ανθρώπους που με αυτά που ήξεραν (έστω και αν αυτά είναι λιγα για σένα) κατάφεραν να αλλάξουν το ρου της μουσικής ιστορίας των 80s και να επήρεάσουν το παίξιμο πολλών φιλόδοξων κιθαριστών, μικρών ή μεγάλων κάντο ελεύθερα. Αλλά δεν ψήνομαι να συμμετάσχω.
Και μιλάω σοβαρά...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #39 στις: 10/02/08, 20:59 »
θες να σου προτεινω δυο τρεις?
Guthrie Govan,Greg Howe,Shawn Lane(RIP),Paul Gilbert,Michael Romeo,George Benson,Tony MacAlpine,Allan Holdsworth,Rick Graham,Andy James και αλλοι πααααρα πολλοι απο πολλα ειδη....οταν ακουσεις,ελα να μου πεις για τον Χαμετακο...ελεος,εξυπναδες μια ζωη,ξερουμε ενα κιθαριστα και χαιρομαστε...
Κοιτα Σπελαλκεμιστ, το γεγονος οτι οι Μεταλικα ειναι ενα απο τα πιο επιτυχημενα συγκροτηματα, οτι πολλα περιοδικα θεωρουν τον Χαμετ απο τους κορυφαιους κιθαριστες στον κοσμο, η θετικη γνωμη που εχουν πολλοι για αυτον, με προιδεαζουν στο οτι αυτα που λες δε πολυ-στεκουν. τα επιχειρηματα σου, που στηριζονται σε καποια βιντεο οπου ο Χαμετ δε μπορει να παιξει ενα ριφ, κι ενα αλλο οπου δε παιζει σωστα ενα wah δε μου λενε κατι. Σημασια εχουν αυτα που εχει κανει με τους Μεταλικα, και στη τελικη αν δεν ηταν ενας πολυ καλος κιθαριστας, οι Μεταλικα θα τον ειχαν σουταρει.
Αποχωρω κι εγω απο τη συζητηση, αμα θες κατσε μονος σου να τον βριζεισ.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #40 στις: 10/02/08, 21:04 »
Μπρε εγώ όλους τους παραπάνω οτυς ξέρω και έιναι υπερθεοί ένας κι ένας και 800Χ10^8 φορές καλύτεροι από τον Χάμετ... Το θέμα είναι ότι προσέχω λίγο παραπάνω τι λέω... Τώρα εάν θεωρείς τον εαυτό σου τόσο καλό ώστε να του επιτρέπεις να αφορίζει έτσι ανθρώπους που με αυτά που ήξεραν (έστω και αν αυτά είναι λιγα για σένα) κατάφεραν να αλλάξουν το ρου της μουσικής ιστορίας των 80s και να επήρεάσουν το παίξιμο πολλών φιλόδοξων κιθαριστών, μικρών ή μεγάλων κάντο ελεύθερα. Αλλά δεν ψήνομαι να συμμετάσχω.
Και μιλάω σοβαρά...
στην ερωτηση μου,για το berklee γιατι δεν απαντας?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #41 στις: 10/02/08, 21:12 »
Δυστυχώς μερικοί αδυνατούν να καταλάβουν οτι οι απόψεις είναι σαν τους πρωκτούς... Έχουμε όλοι τον δικό μας...

Επίσης μ' αρέσει που από Yngwie bashing το θέμα έγινε Hammett bashing... Η ομορφία των φόρουμ...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #42 στις: 10/02/08, 21:26 »
Παίδες χαλαρώστε...

Έκαστος στο είδος του. Άλλο ο Hammet, άλλο ο Holdsworth κ ο Govan!
Υπάρχουν τεχνικές τις οποίες ο καθένας έχει τελειοποιήσει ανάλογα με τη μουσική που παίζει.

Όσο για τον Malmsteen, μουσικά δεν μπορεί να αμφισβητηθεί.
Ο χαρακτήρας του όμως είναι απαίσιος, κ η συμπεριφορά κατά καιρούς προς τους μουσικούς του επίσης!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #43 στις: 10/02/08, 21:53 »
Όσο για τον Malmsteen, μουσικά δεν μπορεί να αμφισβητηθεί.
Γιατί δεν μπορεί να αμφισβητηθεί? ??? Δλδ αν εμένα δεν μου αρέσει ο malmsteen (που μου αρέσει πολύ, παράδειγμα δίνω) θα μου πει κανείς τπτ?
Έτσι και με τον hammet, ο καθένας έχει την άποψή του!! Εμένα ας πούμε δε μου αρέσει!! Ούτε κατέχει πολλά από τεχνική (όχι ότι με ενδιαφέρει) ούτε μου αρέσουν τα σόλο του (πλην εξαιρέσεων)!! Όσο για το wah, τι να πω... Να ήξερε να το χρησιμοποιούσε κι όλας... :P

^^^--> οι απόψεις μου οπότε και να διαφωνεί κανείς δε με ενδιαφέρει...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #44 στις: 11/02/08, 03:45 »
Γιατί δεν ξέρω από πρώτο χέρι και μπορεί και να εχεις και δίκιο σπελλ...
Και γιατί κυρίως αυτό που με ενοχλήσε είναι η χρήση της γλώσσας και όχι το αν σ αρέσει ο Χάμετ.
Γκόμενος μου είναι στην τελική?
Αλλο να λέει ο γκερς "εμένα δε μου αρέσει θεωρώ ότι μπλα μπλα"
και άλλο να λέω εγώ "είναι άχρηστος"
Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #45 στις: 11/02/08, 03:52 »
Νταξ κ εγω συμφωνω οπως κ χιλιοι δυο αλλοι οτι ο Χαμετ απο τεχνικη δν κατεχει κ ειναι πραγματικα δυσκολο να βρεις δυο ιδια σολο(πραγμα που παρατηρησα κ στο λαιβ τους εδω)...

ΑΛΛΑ

ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ!!!ΧΟΥ ΚΕΡΣ ΑΜΠΑΟΥΤ ΕΒΡΙΘΙΝΓΚ ΕΛΣ!! ;D
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #46 στις: 11/02/08, 17:56 »
φίλε spell...όσα δεν πιάνει η αλεπού...αράδιασες ένα μάτσο βιρτουόζους για να μας αποδείξεις τι? ότι είναι καλύτεροι? ε σαφώς είναι καλύτεροι!!!...τι πάει να πει αυτό??το κόμπλεξ σου δεν καταλαβαίνω...το πρώτο βίντεο από το youtube που μας παρέθεσες, είναι από το guitar world για να τιμήσουν την εικοσαετία του Master of Puppets, και μερικά από τα απίστευτα riff-o-solidia :P που έχει μέσα...για πες μου, λοιπόν, πόσοι από αυτούς τους-κατά κοινή παραδοχή-θεούς της κιθάρας, μπορούν να βγάλουν ένα master...και πόσοι μπορούν να γράψουν ένα solo σαν το "One"...και πόσοι είναι πιο αναγνωρίσιμοι από τον hammett...

είπαμε, σαν κιθαρίστας μπορεί να μην συγκρίνεται με αυτούς που έγραψες, αλλά η άποψη του στυλ "είναι άχρηστος, δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το wah" Και τα λοιπά γλαφυρά τα οποία γράφτηκαν, με παραξενεύουν όταν λέγονται από κάποιον που τον ακούν κατά κύριο λόγο οι 4 τοίχοι του δωματίου του...και μην παρεξηγηθείς, και εγώ δεν είμαι κιθαρίστας ολκής, αλλά προσέχω τι λέω... ;)


Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #47 στις: 13/02/08, 00:14 »


είπαμε, σαν κιθαρίστας μπορεί να μην συγκρίνεται με αυτούς που έγραψες, αλλά η άποψη του στυλ "είναι άχρηστος, δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το wah" Και τα λοιπά γλαφυρά τα οποία γράφτηκαν, με παραξενεύουν όταν λέγονται από κάποιον που τον ακούν κατά κύριο λόγο οι 4 τοίχοι του δωματίου του...και μην παρεξηγηθείς, και εγώ δεν είμαι κιθαρίστας ολκής, αλλά προσέχω τι λέω... ;)


ξερεις ποιο ειναι το προβλημα?
οτι ειναι αποδειξιμο οτι δεν ξερει να χρησιμοποιει wah...δεν ειναι προταση..ειναι αξιωμα...
αρα απεδειξε μου πως κανω λαθος...
εκτος απο riff...τι αλλο εχει προσφερει αντικειμενικα?
ποιο solo του one?
Οταν ακουω ΛΑΘΟΣ νοτες σε solo κομματιων,master of puppets εποχης,να πω τι?
να πω πως WOOOOOOOOOW δημιουργησε δικια του κλιμακα,ειναι γ@μ@τος?
η οτι κατι δεν παει καλα μ αυτον τον τυπο?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #48 στις: 13/02/08, 10:27 »
Να πω και εγώ τη γνώμη μου για το θέμα;

Βασικά ο Malmsteen ήταν τρελό ταλέντο και γι' αυτό έφτασε εκεί που άξιζε.. Από εκεί και πέρα όμως, πιστεύω ότι είναι αντιεπαγγελματικό να κατηγορεί συναδέλφους.. Ειδικότερα, όταν οι τελευταίοι δεν προκαλούν με μεγαλόστομες δηλώσεις και λεκτικούς ακροβατισμούς όπως κάνει ο φίλτατος Σουηδός.. Εκείνη την εποχή μπορούσε να το κάνει βέβαια, απλά τώρα που όπως δείχνουν τα πράγματα έχει πέσει σε απόδοση, κάλλιστα θα μπορούσαν να τον κοροϊδεύουν όλοι αυτοί που κατηγορούσε..

Τώρα όσον αφορά τα είδη κιθαριστών και την απόδοση τους κ.λπ., αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα και μία βασική παράμετρος την οποία πρέπει να λάβουμε υπόψη μας είναι σε τι είδος μπάντας παίζουνε.. Ποτέ ο Hammett δεν θα γίνει Petrucci, γιατί ίσως και να μην μπορούσε, αλλά κατά βάση πιστεύω ότι δεν ήθελε.. Αν οι Metallica έπαιζαν υπερηχητικά, τότε δεν θα είχαν την ανταπόκριση και το fan base που έχουν.. Σκεφτείτε το.. Το 90% των metal συγκροτημάτων που ξεκινούν jamming θα παίξουν κάποιο cover των Metallica..
To 5% των metal συγκροτημάτων που ξεκινούν jamming θα παίξουν κάποιο cover των Dream Theater.. Άρα πιο συγκρότημα θα έχει μεγαλύτερη απήχηση; Μήπως δεν σκέφτονται έτσι οι καλλιτέχνες; Μπορεί όχι όλοι αλλά η πλειοψηφία πιστεύω πως ναι..

Και επίσης ένα video που δείχνει δυσκολία στην αφομοίωση ενός riff, δεν μπορεί να αποδείξει ότι κάποιος κιθαρίστας είναι άσχετος.. Τα riffs είναι δύσκολα, όταν ο ένας προσπαθεί να δείξει στον άλλο (σε αντίθεση με τα σολίδια που τα βγάζει κάποιος μόνος του και τέλος).. Πόσες φορές δεν σας έχει τύχει να σας δείχνει ο κιθαρίστας της μπάντας σας ένα riff και να μην μπορείτε να το βγάλετε με την μία γιατί ίσως έχει άλλη συνθετική λογική από την δικιά σας; Σε εμένα τουλάχιστον, πολλές φορές, μαζευόμασταν οι 2 κιθαρίστες μόνοι μας για να μάθουμε τα riffs.. Όποιος είχε ή έχει παίξει σε συγκρότημα θα καταλάβει αμέσως τι εννοώ..

Επίσης, αν εμείς οι ίδιοι δεν μπορούμε να παίξουμε καλύτερα από τον Α κιθαρίστα, τότε δεν είναι λίγο άδικο να λέμε ότι είναι για τα μπάζα; Η κριτική που θα εισπράξουμε είναι ότι αφού εσύ δεν μπορείς να παίξεις καλύτερα, τότε εσύ, είσαι ούτε για τα μπάζα..

Γενικά υπάρχει η αντίληψη ότι όσο πιο γρήγορα, τόσο καλύτερα.. Κατά τη γνώμη μου, ο David Gilmour, ο καλύτερος κιθαρίστας μέχρι σήμερα, δεν έπιανε ούτε το 10% της ταχύτητας των σύγχρονων shredding machines.. Αυτό όμως δεν τον πτόησε από το να παίζει με πάθος, λυρισμό και αίσθημα..

P.S.: Ας πει κάποιος στον θείο ότι καλά φωνητικά δεν σημαίνει μόνο υψίφωνες νότες από τραγουδιστές που τραγουδάνε λες και τους έχουν πιαστεί τα γεννητικά όργανα στην μέγγενη.. Η χροιά της φωνής του Eddie Vedder δεν είναι τυχαία, ούτε το στυλ που τραγουδάει.. Και εν πάσει περιπτώσει, αν θέλεις να κάνεις ένα party που θα καλέσεις ένα μεταλλά, έναν ροκκά και ένα ποπά και δεν θέλεις να φύγουν σε μία ώρα, ας του βάλεις Pearl Jam.. 

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Yngwie Malmsteen BEST INTERVIEW!
« Απάντηση #49 στις: 13/02/08, 15:41 »
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!
Aυτό τό τελέυταίο ήταν καταπληκτικό!!!
Να σαι καλά faser...!
Πολύ εύστοχο!!! ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/07, 17:57
από Vicarious
7 Απαντήσεις
4164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 11:26
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
2954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 09:06
από Guitarero 240bpm
0 Απαντήσεις
2254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 10:50
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 15:08
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
2308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 22:52
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/12, 23:59
από Mike Moss
3 Απαντήσεις
3962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/13, 01:58
από paris platanias
3 Απαντήσεις
1688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/20, 20:22
από panixgr
1 Απαντήσεις
2746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/23, 20:35
από panixgr