Αποστολέας Θέμα: Ανατολίτικο Θέμα....  (Αναγνώστηκε 4481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Ανατολίτικο Θέμα....
« στις: 09/10/06, 01:33 »
Επιτέλους μη-midi κομμάτια απο μένα!!!!

Αν και πρέπει να έχω έχω βάλει 2 κομμάτια στη σελίδα, κάπου έκανα βλακεία....

Οπότε υπάρχει πρόσβαση σέ ένα απο τα 2.... Πρόκειται για ένα κομματάκι που είχα γράψει παλιότερα και ηχογράφησα σήμερα....

Μην ψαρώσετε απο τον ήχο ,κλασσική κιθάρα (θέλει να) είναι.... Είναι το JMW.1

http://music.kithara.gr/isnogood
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/06, 02:16 από Μεταβαρόνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ανατολίτικο Θέμα....
« Απάντηση #1 στις: 09/10/06, 02:20 »
Πολύ καλό Τζόνι, μπράβο σου! Λίγο τα σλαπ που κάνεις στις χορδές θέλουν λίγο κατέβασμα σε ένταση γιατί ακούγονται πολύ. Επίσης και το τέμπο προσωπικά θα μου άρεσε περισσότερο αν ήταν λίγο πιο γρήγορο. Πολύ καλή δουλειά  ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ανατολίτικο Θέμα....
« Απάντηση #2 στις: 09/10/06, 02:27 »
Και γω το θέλω πιό γρήγορο, άλλα σε ένα σημείο με πεθαίνει!!!!!! Ευχαριστώ!!!!!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ανατολίτικο Θέμα....
« Απάντηση #3 στις: 09/10/06, 02:51 »
Παρατηρω μια ταση να αυτοβασανιζεσαι,ετσι?! :) Περα απο τον κακο ηχο ( που μονο το reverb παρατηρω οτι εχει ενα προβλημα στην αντηχηση του ), το κομματι ειναι παρα πολυ ωραιο! Δεν γνωριζω την τεχνικη δυσκολια του, ομως φανταζομαι οτι εχει τα "πακετα" του μεσα :) Σε πολλα σημεια μου θυμισε πιο Ισπανικοπορτογαλικα περασματα! Το κουρδισμα σου εχει ενα μικρο προβλημα! Και βεβαια στα slap θελει δουλιτσα..Ομως το αποτελεσμα εμενα μου αρεσε παρα πολυ!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ανατολίτικο Θέμα....
« Απάντηση #4 στις: 09/10/06, 02:54 »
Παρατηρω μια ταση να αυτοβασανιζεσαι,ετσι?! :) Περα απο τον κακο ηχο ( που μονο το reverb παρατηρω οτι εχει ενα προβλημα στην αντηχηση του ), το κομματι ειναι παρα πολυ ωραιο! Δεν γνωριζω την τεχνικη δυσκολια του, ομως φανταζομαι οτι εχει τα "πακετα" του μεσα :) Σε πολλα σημεια μου θυμισε πιο Ισπανικοπορτογαλικα περασματα! Το κουρδισμα σου εχει ενα μικρο προβλημα! Και βεβαια στα slap θελει δουλιτσα..Ομως το αποτελεσμα εμενα μου αρεσε παρα πολυ!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!!! Ξεκούρδιστος?????? 

Πάντως αν ακούσεις πως παίζει κανονικά η κιθάρα θα καταλάβεις τι έννοώ... Εδώ ήμουν τυχερός, και ο ήχος ψιλοταίριαζε....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Ανατολίτικο Θέμα....
« Απάντηση #5 στις: 09/10/06, 03:25 »
Παρατηρω μια ταση να αυτοβασανιζεσαι,ετσι?! :) Περα απο τον κακο ηχο ( που μονο το reverb παρατηρω οτι εχει ενα προβλημα στην αντηχηση του ), το κομματι ειναι παρα πολυ ωραιο! Δεν γνωριζω την τεχνικη δυσκολια του, ομως φανταζομαι οτι εχει τα "πακετα" του μεσα :) Σε πολλα σημεια μου θυμισε πιο Ισπανικοπορτογαλικα περασματα! Το κουρδισμα σου εχει ενα μικρο προβλημα! Και βεβαια στα slap θελει δουλιτσα..Ομως το αποτελεσμα εμενα μου αρεσε παρα πολυ!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!!! Ξεκούρδιστος?????? 

Πάντως αν ακούσεις πως παίζει κανονικά η κιθάρα θα καταλάβεις τι έννοώ... Εδώ ήμουν τυχερός, και ο ήχος ψιλοταίριαζε....

ναι σε καποια σημεια ησουν λιγο out of tune...το slap θελει δουλιτσα...κατα τ αλλα παρα πολυ ωραια!εισαι ωραιος παιχτης!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: Ανατολίτικο Θέμα....
« Απάντηση #6 στις: 09/10/06, 03:27 »
Kι εμένα μου άρεσε πολύ η σύνθεση σου.Πολύ μπράβο.Πράγματι ακούγεται κάτι ξεκούρδιστο όμως :-\

Επειδή δείχνει το κομμάτι οτι ξέρεις να παίζεις,φαντάζομαι δεν θα είναι θέμα οτι δεν άκουσες οτι είσαι ξεκούρδιστος αλλά προφανώς κακό σετάπ της κιθάρας σου ???

Πάντως και πάλι μπράβο για τη σύνθεση...αν δε σου κάνει κόπο ξαναηχογράφησε το γιατί ίσως χάνει έτσι

Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Ανατολίτικο Θέμα....
« Απάντηση #7 στις: 09/10/06, 15:27 »
Το τραγούδι μου άρεσε .Νομίζω ότι έδωσες το ανατολίτικο ύφος που έχει και ο τίτλος .Τα σλαπ μπορεί να ακούγονται λίγο υπερβολικά σε ένταση ,αλλά η παραμόρφωση που είχαν μου θύμησε ανδαλουσιανό ήχο και μου άρεσε .Δεν ξέρω αν μπορείς να βελτιώσεις τον τρόπο ηχογράφησης για να φανεί ακόμα καλλίτερο .Μπράβο σου πάντως .

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Ανατολίτικο Θέμα....
« Απάντηση #8 στις: 09/10/06, 17:14 »
Το άκουσα μόλις τώρα. Λίγο ταλαιπωρημένος ήχος κλασικής κιθάρας είναι, αλλά όλα οκ.
Μου αρέσει το ύφος, δομή βέβαια δεν υπάρχει και κάπου με πειράζει. Τα παιξίματα είναι οκ, αλλά θέλουν λίγο παραπάνω δούλεμα για να είναι (όχι κλασικά) αλλά έστω κοινά αποδεκτά.

Το slap είναι κλασικό τσίμπημα χορδών που συνηθίζεται σε σύγχρονα έργα στα μπάσα και σε πιο συγχρονα στα καντίνια. Πάντα ακούγεται σφορτσάντο όταν παίζεις τσίμπημα, απλά πρέπει να προσέχεις στην ηχογράφηση - ισως αν απομακρυνόσουν ελάχιστα από το μικρόφωνο μιας και το νόημα του sfz δεν είναι τόσο η ένταση όσο το άγριο άκουσμα στο ηχόχρωμα. Αυτό μπορεί να ξένισε τους φίλους της μη κλασικής κιθάρας, αλλά προσωπικά σε κατάλαβα. Για να μη ξενίσεις το μέσο αυτί, θα μπορούσες να παίξεις το slap σου πιο μακριά από τον καβαλάρη ή και να απομακρυνθείς από το μικρόφωνο και ελάχιστα να αυξήσεις την ένταση της κυματομορφής στο συγκεκριμένο σημείο (αν το θελεις) manually, μετά την ηχογράφηση.
Κατα τ'αλλα, περα από το ότι δεν υπήρχε δομή, με αποτέλεσμα να βαρεθώ λίγο (ήταν απλά αλληλουχία θεματακίων και τεχνικών) μου άρεσε.

Θα μπορούσες να το πεις Σπουδή σε ανατολίτικο ύφος.
Και παιξτο και καλύτερα, μπορείς.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/06, 17:18 από Ommadawn »
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ανατολίτικο Θέμα....
« Απάντηση #9 στις: 10/10/06, 01:25 »
Kι εμένα μου άρεσε πολύ η σύνθεση σου.Πολύ μπράβο.Πράγματι ακούγεται κάτι ξεκούρδιστο όμως :-\

Επειδή δείχνει το κομμάτι οτι ξέρεις να παίζεις,φαντάζομαι δεν θα είναι θέμα οτι δεν άκουσες οτι είσαι ξεκούρδιστος αλλά προφανώς κακό σετάπ της κιθάρας σου ???

Πάντως και πάλι μπράβο για τη σύνθεση...αν δε σου κάνει κόπο ξαναηχογράφησε το γιατί ίσως χάνει έτσι

Φιλικά

Όταν το άκουσα πάλι, κατάλαβα ότι 4 4η ήταν ξεκούρδιστη.... Σίγουρα θα γίνει επανηχογράφηση.... Ευχαριστώ για τα σχόλιά σου.. Βασικά, λίγο δεν φταίει το σεταπ... Η κιθάρα σπέρνει.... Απλά πριν την ηχογράφηση, καθάριζα τις χορδές και επειδή ζεστάθηκαν πολύ, τις χαλάρωσα με αποτέλεσμα το κούρδισμα που έκανα να είναι σκάρτο.


Το τραγούδι μου άρεσε .Νομίζω ότι έδωσες το ανατολίτικο ύφος που έχει και ο τίτλος .Τα σλαπ μπορεί να ακούγονται λίγο υπερβολικά σε ένταση ,αλλά η παραμόρφωση που είχαν μου θύμησε ανδαλουσιανό ήχο και μου άρεσε .Δεν ξέρω αν μπορείς να βελτιώσεις τον τρόπο ηχογράφησης για να φανεί ακόμα καλλίτερο .Μπράβο σου πάντως .

Η ηχογράφηση είναι πολύ εύκολο να βελτιωθει... Θέλω μόνο καινούργιες χορδες, και ένα μικρόφωνο που να κάνει πάνω απο 12 ευρώ.... Ενδιαφέρεσαι για χορηγός???  :P :P

Το άκουσα μόλις τώρα. Λίγο ταλαιπωρημένος ήχος κλασικής κιθάρας είναι, αλλά όλα οκ.
Μου αρέσει το ύφος, δομή βέβαια δεν υπάρχει και κάπου με πειράζει. Τα παιξίματα είναι οκ, αλλά θέλουν λίγο παραπάνω δούλεμα για να είναι (όχι κλασικά) αλλά έστω κοινά αποδεκτά.

Το slap είναι κλασικό τσίμπημα χορδών που συνηθίζεται σε σύγχρονα έργα στα μπάσα και σε πιο συγχρονα στα καντίνια. Πάντα ακούγεται σφορτσάντο όταν παίζεις τσίμπημα, απλά πρέπει να προσέχεις στην ηχογράφηση - ισως αν απομακρυνόσουν ελάχιστα από το μικρόφωνο μιας και το νόημα του sfz δεν είναι τόσο η ένταση όσο το άγριο άκουσμα στο ηχόχρωμα. Αυτό μπορεί να ξένισε τους φίλους της μη κλασικής κιθάρας, αλλά προσωπικά σε κατάλαβα. Για να μη ξενίσεις το μέσο αυτί, θα μπορούσες να παίξεις το slap σου πιο μακριά από τον καβαλάρη ή και να απομακρυνθείς από το μικρόφωνο και ελάχιστα να αυξήσεις την ένταση της κυματομορφής στο συγκεκριμένο σημείο (αν το θελεις) manually, μετά την ηχογράφηση.
Κατα τ'αλλα, περα από το ότι δεν υπήρχε δομή, με αποτέλεσμα να βαρεθώ λίγο (ήταν απλά αλληλουχία θεματακίων και τεχνικών) μου άρεσε.

Θα μπορούσες να το πεις Σπουδή σε ανατολίτικο ύφος.
Και παιξτο και καλύτερα, μπορείς.  ;)

Θα ομολογίσω.... Με εξαίρεση την επανάληψη του αρχικού θέματος, δεν σκέφτηκα να βάλω δομη.... Το οποίο είναι μια πολύ καλή ιδέα!!!!  Όταν θα έχω χορδές και μικρόφωνο, θα επανέλθω δριμύτερος με αυτό,και μια διασκευή....Να 'σαι καλα...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/06, 01:16 από Μεταβαρόνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Ανατολίτικο Θέμα....
« Απάντηση #10 στις: 11/10/06, 09:12 »
Το κομματι μου αρεσε... αλλα το αδικει ο ηχος και η παραγωγη...

Καλη συνεχεια... ;D
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Ανατολίτικο Θέμα....
« Απάντηση #11 στις: 14/10/06, 12:47 »
Σε πολλα σημεια μου θυμισε πιο Ισπανικοπορτογαλικα περασματα!
Η Ισπανία ήταν στη κατοχή των Αράβων για αιώνες. ;) Οι παραδοσιακές τους μουσικές είναι πολύ κοντά...

Φίλε μου, το κομμάτι μου άρεσε πολύ, αλλά με ξένισε το κούρδισμα... Μια καλύτερη ηχογράφηση θέλει!
reveduncurieux.blogspot.com

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
5526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/06, 01:51
από parlats
19 Απαντήσεις
6440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/11, 23:51
από KOYPEAS
2 Απαντήσεις
2956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 11:49
από iliasAEK
3 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/12, 10:07
από adr1anos
12 Απαντήσεις
5040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/12, 01:57
από sta.papad
6 Απαντήσεις
3059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/12, 13:33
από errikosmes
2 Απαντήσεις
2883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/14, 17:59
από modfori
0 Απαντήσεις
2228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/16, 18:37
από paokz
25 Απαντήσεις
10688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/17, 13:52
από vag!
0 Απαντήσεις
844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/22, 16:51
από Ioannis Anastassakis