Αποστολέας Θέμα: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...  (Αναγνώστηκε 58380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Με αφορμή ένα spam μήνυμα που κατάφερε και τρύπωσε στο φόρουμ (παρόλους τους αυτόματους ελέγχους ασφαλείας), ξεκίνησε μια συζήτηση για το φόρουμ του kithara.gr (αλλά και γενικότερα, όχι μόνο το φόρουμ). Διαχωρίζω τη συζήτηση εδώ, και σας προτρέπω, παλιά και νέα μέλη, να συμμετέχετε με τις απόψεις και τις ιδέες σας, και -ευελπιστώ- και με τις δράσεις σας...


Σχετικά με το παρελθόν, παρόν, και μέλλον του φόρουμ, είναι μια μεγάλη συζήτηση με πολλές παραμέτρους.
Αν υπάρχει το ενδιαφέρον, μπορούμε να την κάνουμε, για να λυθούν απορίες, να τεθούν θέματα που χρειάζονται ανάλυση, να βρεθούν λύσεις και στόχοι.
Συζήτηση μονάχα με παράπονα και γκρίνιες δεν έχει νόημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/19, 09:37 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Απ: reloadable prepaid card
« Απάντηση #1 στις: 29/04/19, 14:06 »
Οι spammers πάντα θα βρίσκουν τρόπους να τρυπώνουν στα site...

Σχετικά με το παρελθόν, παρόν, και μέλλον του φόρουμ, είναι μια μεγάλη συζήτηση με πολλές παραμέτρους.
Αν υπάρχει το ενδιαφέρον, μπορούμε να την κάνουμε, για να λυθούν απορίες, να τεθούν θέματα που χρειάζονται ανάλυση, να βρεθούν λύσεις και στόχοι.
Συζήτηση μονάχα με παράπονα και γκρίνιες δεν έχει νόημα.

Κανένα παράπονο και καμία γκρίνια. Επισήμανση ήταν. Καλοπροαίρετη. Και χρήσιμη, φυσικά με την προϋπόθεση οτι μπορούν οι κρατούντες να την κατανοήσουν και εκτιμήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Απ: reloadable prepaid card
« Απάντηση #2 στις: 29/04/19, 21:59 »
Οι spammers πάντα θα βρίσκουν τρόπους να τρυπώνουν στα site...

Σχετικά με το παρελθόν, παρόν, και μέλλον του φόρουμ, είναι μια μεγάλη συζήτηση με πολλές παραμέτρους.
Αν υπάρχει το ενδιαφέρον, μπορούμε να την κάνουμε, για να λυθούν απορίες, να τεθούν θέματα που χρειάζονται ανάλυση, να βρεθούν λύσεις και στόχοι.
Συζήτηση μονάχα με παράπονα και γκρίνιες δεν έχει νόημα.
Ε
Προσωπικά ευχαρίστως θα διάβαζα μια τετοια κουβεντα. Φαίνεται πως υπάρχει εδαφος να καλυφθει.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Απ: reloadable prepaid card
« Απάντηση #3 στις: 29/04/19, 23:38 »
και εγώ νομίζω ότι το forum έχει να δώσει. Βραζίλη την άποψη μου στην έχω ξαναπεί ;)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απ: reloadable prepaid card
« Απάντηση #4 στις: 30/04/19, 06:34 »
Ειναι σαν να βλεπεις μια καφετερια που παντα ειχε κοσμο,και εβρησκες παρεα να κατσεις,να εχει πλεον ερημωσει.
Δεν ξερω γιατι ηρθε ετσι το πραγμα,αλλα ειναι κρημα.
Ελπιζω να "κανει τον κυκλο του" και να ερθουν νεα μελη γεματα ορεξη και να ποσταρουν 15 ποστ την ημερα,καθε μερα,γεματα ενδιαφερον
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Απ: reloadable prepaid card
« Απάντηση #5 στις: 30/04/19, 11:34 »
@Uriah Όχι μόνο να διαβάσεις, αλλά και να συμμετέχεις, ναι; ;)

@ε? Ναι, το θυμάμαι εκείνο το ΠΜ, ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες απόψεις σου.

@saved Υπάρχουν διάφοροι λόγοι. Πάντως, η μεγαλύτερη καφετέρια είναι το facebook, εκεί ξοδεύεται πολύς χρόνος (και δεν θα'λεγα ότι ξοδεύται με εποικοδομητικό τρόπο).

@panixgr Ναι, φυσικά το φόρουμ (και όχι μόνο. και οι στίχοι/ακόρντα, κλπ) θα μπορούσε να είναι κάτι καλύτερο/σημαντικότερο/ομορφότερο/δημοφιλέστερο/κλπ. (όπως και θα μπορούσε να είναι κάτι χειρότερο, αλλά τεσπα), είναι απλά μια κοινή διαπίστωση-παράπονο.
Όμως το "μάλλον κάποιοι δεν το πολυ-είχαν" και το "με την προϋπόθεση οτι μπορούν οι κρατούντες να την κατανοήσουν και εκτιμήσουν" είναι βιαστικά συμπεράσματα και υπαινιγμοί που δεν βοηθάνε στη δημιουργία μιας ωραίας συζήτησης.

« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/19, 12:29 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Απ: reloadable prepaid card
« Απάντηση #6 στις: 30/04/19, 12:28 »
Παιδια στην μεγαλη πλειοψηφια των φορουμς στην Ελλαδα η κατασταση ειναι ιδια. Δεν υπαρχει νοημα να ψαξει καποιος για ενοχους και κακοδιαχειρηση. Οπως ειπε ο Βραζιλης ο κοσμος ασχολειται με το facebook πλεον.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απ: reloadable prepaid card
« Απάντηση #7 στις: 30/04/19, 13:00 »
Ναι,τα ποζερια που και οταν ξινουν τα αφτια τουε το γραφουν στατους στο φβ,τρωνε ολο τον χρονο τους εκει.ομως το φβ υπαρχει εδω και χρονια,και το κιθαρα αρχισε να "χανετε" τον τελευταιο χρονο.οποτε ναι μεν ειναι ενας ενοχος το φβ,αλλα αν ειχε κινηση εδω,θα υπηρχαν ακωμα οι θαμωνες.
Δε θελω να κρινω κανεναν,ουτε να κανω συγκρισεις,αλλα σιγουα υπαρχουν φορα που εχουν σταθερη κινηση και εναν αξιολογο αριθμο ποστ την ημερα που αναλογικα αν το πηγεναμε με τον αριθμο χρηστων,θα επρεπε το κιθαρα να εχει 10-20 ποστ σε καθημερινη βαση.
Τες πα.το θεμα ειναι να κανουμε εμεις τον κοπο να κραταμε το ενδιαφερον μας ζωντανο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος peritzan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απ: reloadable prepaid card
« Απάντηση #8 στις: 30/04/19, 17:39 »
Πάντως εγω για να ξεστραβωθώ,για ότι αποριες εχω περι κιθαρας (και ειναι αμέτρητες λογω ασχετοσύνης) πρωτα εδώ και μετα στο youtube κοιταω,οχι στο facebook.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Απ: reloadable prepaid card
« Απάντηση #9 στις: 30/04/19, 19:41 »
Δεν είναι θέμα μόνο του kithara. Είμαι μέλος σε αρκετά ακόμα φόρουμ, ελληνικά και ξένα, με εντελώς διαφορετική θεματολογία, που παρουσιάζουν εικόνα ερήμωσης... φόρουμ-κουφάρια τα αποκαλώ.  ???

Ίσως σε μερικά χρόνια ο επιστημονικός κλάδος της Κοινωνιολογίας-Ιστορίας του Διαδικτύου, που θα έχει στο μεταξύ δημιουργηθεί, να μελετήσει και να ρίξει φως στις αιτίες του φαινομένου. Ένας πιθανός λόγος (εντελώς αυθαίρετη δική μου υπόθεση) είναι ότι υπάρχει μετατόπιση από τον συντάκτη-μέλος στον συντάκτη-άτομο, μετά την άνθιση των σχετικών εφαρμογών. Από αναγνώστες (εποχή εντύπου) και ακροατές/θεατές (ραδιοτηλεόραση) γίναμε αρχικά συντάκτες οι ίδιοι ως μέλη φόρουμ και κοινοτήτων και εσχάτως ως άτομα, δημοσιεύοντας τις συναρπαστικές breath taking εξιστορήσεις μας για το πώς καμακώσαμε το χταπόδι, πώς περάσαμε το Σ/Κ στα Ά. Δριμύκλαδα και άλλα ενδιαφέροντα.

Νομίζω ότι το πού θα καθίσει η μπίλια δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα... εδώ δεν έχει ξεκαθαρίσει αν θα ξανακαθίσει ποτέ κάπου η μπίλια ή αν θα αλλάζει διαρκώς θέση. Η VR είναι προ των πυλών...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Απ: reloadable prepaid card
« Απάντηση #10 στις: 01/05/19, 08:04 »
@Uriah Όχι μόνο να διαβάσεις, αλλά και να συμμετέχεις, ναι; ;)

@ε? Ναι, το θυμάμαι εκείνο το ΠΜ, ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες απόψεις σου.

@saved Υπάρχουν διάφοροι λόγοι. Πάντως, η μεγαλύτερη καφετέρια είναι το facebook, εκεί ξοδεύεται πολύς χρόνος (και δεν θα'λεγα ότι ξοδεύται με εποικοδομητικό τρόπο).

@panixgr Ναι, φυσικά το φόρουμ (και όχι μόνο. και οι στίχοι/ακόρντα, κλπ) θα μπορούσε να είναι κάτι καλύτερο/σημαντικότερο/ομορφότερο/δημοφιλέστερο/κλπ. (όπως και θα μπορούσε να είναι κάτι χειρότερο, αλλά τεσπα), είναι απλά μια κοινή διαπίστωση-παράπονο.
Όμως το "μάλλον κάποιοι δεν το πολυ-είχαν" και το "με την προϋπόθεση οτι μπορούν οι κρατούντες να την κατανοήσουν και εκτιμήσουν" είναι βιαστικά συμπεράσματα και υπαινιγμοί που δεν βοηθάνε στη δημιουργία μιας ωραίας συζήτησης.

ο απολογισμός μιας ήτας ή αποτυχίας/αστοχίας/ατυχίας δεν ήταν ποτέ "ωραία" διαδικασία, χρειάζεται αυτοκριτική, διάθεση για δουλιά και θέληση για αλλαγή. Αν λείπει κάτι απο αυτά τα 3 τότε δεν πρόκειται να αλλάξει τπτ. Αν φυσικά τα 2000+ πόστς μου, τα πολλα βίντεος, και οι τόσες και τόσες τεχνικές απαντήσεις (αλλά και το άπειρο αναίτιο ξύλο που εχω φάει εδω π.χ. http://forum.kithara.gr/index.php?topic=91371.25 ) μου επιτρέπουν να πω την άποψή μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/19, 11:29 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #11 στις: 07/05/19, 12:30 »
Όπως ειπώθηκε, και όπως θα έχετε διαπιστώσει και οι ίδιοι μπαίνοντας σε άλλα φόρουμ (είτε μη μπαίνοντας, αφού πιθανόν κι εσείς έχετε αραιώσει), τα φόρουμ δεν είναι το δημοφιλέστερο μέσο επικοινωνίας. Πρώτα απ'όλα, υπάρχει μεγάλος κατακερματισμός του online χρόνου μας σε διάφορες μεριές. Για κάποιους, είναι πιο γρήγορο και άμεσο είναι να μπουν στο facebook και να διαβάσουν/γράψουν κάτι άσχετο για να περάσει η ώρα, ή να ανοίξουν το youtube ελπίζοντας να βρουν αυτό που ψάχνουν με οπτικοακουστικό τρόπο, ή να ψάξουν στο google ελπίζοντας να βρουν αμέσως λύση στην απορία τους μιας και τώρα πια ο όγκος του περιεχομένου στο ίντερνετ είναι γιγάντιος (ιδίως στα αγγλικά).

Παρ'όλα αυτά, νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι η αξία ενός φόρουμ, και ιδίως ενός εξειδικευμένου φόρουμ όπως αυτό εδώ, είναι πολύ μεγάλη, γιατί:
- το περιεχόμενο είναι οργανωμένο σε κατηγορίες και θέματα εύκολα διακριτά
- η παρακολούθηση των συζητήσεων και νέων μηνυμάτων είναι εύκολη
- η αναζήτηση του περιεχομένου μέσα στις συζητήσεις είναι αποτελεσματική, ανεξάρτητα από την παλαιότητα
- η λειτουργικότητα είναι μεγάλη, αυξημένες δυνατότητες για τη σύνταξη, παρουσίαση και διαχείριση του περιεχομένου 
- τα προφίλ των μελών και η παρουσία τους είναι αποκλειστικά σχετικά με το αντικείμενο του φόρουμ, η κοινότητα είναι συμπαγής
- δεν υπάρχουν ενοχλητικές διαφημίσεις και άσχετο περιεχόμενο τριγύρω που μπερδεύεται με το κυρίως περιεχόμενο (τουλάχιστον όχι στο παρόν φόρουμ)

Δεν μπορεί λοιπόν εύκολα να συγκριθεί ένα φόρουμ με τα κοινωνικά δίκτυα και άλλα site περιεχομένου, το κάθε ένα έχει διαφορετικό σκοπό ύπαρξης και στόχους. Μπορεί όμως μια κοινότητα να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα πολλούς από αυτούς τους διαδικτυακούς πόρους, συμπληρωματικά. Αυτό, πέρα από το ότι ενισχύει τους σκοπούς της κοινότητας (π.χ. μπορούμε να έχουμε και βίντεο που ανεβαίνουν εύκολα στο youtube), μπορεί να φέρει επισκεψιμότητα προερχόμενη από αυτές τις εξωτερικές πηγές.

Τι είναι λοιπόν αυτό που κρατάει ζωντανή μια online κοινότητα; Τι είναι αυτό που θα κάνει τα μέλη της να επισκέπτονται τον διαδικτυακό τόπο ξανά και ξανά; Υπάρχουν διάφορες παράμετροι και διάφορες μέθοδοι, που θα μπορούσαμε να αναλύσουμε, συζητώντας για πολλούς μήνες. Υπάρχει και ένα ερωτηματολόγιο που είχε δημιουργηθεί πριν καιρό στο οποίο συμμετείχαν κάποια αξιόλογα μέλη μας και μας έδωσε χρήσιμες πληροφορίες. Οι διαχειριστές, έχουμε βέβαια επίγνωση του τι συμβαίνει στην πορεία του internet και του kithara.gr (από το έτος 2000 που δημιουργήθηκε), και έχουν κατά καιρούς γίνει αναλύσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις, συζητήσεις ιδιωτικές και δημόσιες. Όλα αυτά όμως αποκτούν νόημα και μπορούν να γίνουν πράξη όταν βρεθούν οι ανθρώπινοι πόροι για να υποστηρίξουν τα εγχειρήματα, καθώς και οι οικονομικοί πόροι όπου είναι απαραίτητο. Στην εποχή της κρίσης, της υπερπληροφόρησης, και των αυξημένων υποχρεώσεων, αυτοί οι πόροι είναι περισσότερο δυσεύρετοι. Όλα όμως γίνονται, αν υπάρχει κίνητρο, και τελικά το ένα φέρνει το άλλο και πάμε μπροστά.

Αυτά τα λίγα εισαγωγικά ήθελα να πω, πριν προχωρήσουμε σε επιμέρους θέματα, θα γράψω ξανά σύντομα. Ελπίζω να βγουν καλά συμπεράσματα και να εκδηλωθεί ενδιαφέρον για να παραμείνει ζωντανή και ζωηρή η κοινότητά μας, η οποία ανέκαθεν είχε τη φήμη ότι είναι από τις πιο καλές διαδικτυακές παρέες του είδους της.  ;)

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #12 στις: 07/05/19, 15:36 »
Εγώ πιστεύω πως είναι παροδικό το φαινόμενο τηε "ερημιάς"  :D και με κάποιο τρόπο κάτι γίνεται και επανέρχεται η κίνηση και το ενδιαφέρον
Για μένα είναι ξεκάθαρο  :
Forum - FB : 3 - 0
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #13 στις: 07/05/19, 15:45 »
όντως το φορουμ τους τελευταίους μήνες δεν έχει πολύ κίνηση αλλά αυτό δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την διαχείριση του φόρουμ.

νομίζω οφείλεται σε  έλλειψη προσωπικού χρόνου
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #14 στις: 18/05/19, 14:08 »
Είναι όντως λυπηρό το φόρουμ να έφτασε στο σημείο να έχει 75 νέα μηνύματα τον Απρίλιο... Από την άλλη, η επισκεψιμότητα (αριθμός εμφανίσεων σελίδων) μοιάζει να μην έχει πτώση.

Μήπως τελικά "τα είπαμε όλα" και πλέον το φόρουμ είναι ένα wiki για την κιθάρα? Αναρωτιέμαι αν υπάρχει εξέλιξη/πρόοδος/αλλαγή τα τελευταία χρόνια στην κιθάρα και στην κιθαριστική μουσική που θα έδινε ώθηση για νέα θέματα για συζήτηση ή φτάσαμε στο "μέχρι εδώ πάει" σημείο, οπότε, αναπόφευκτα, δεν υπάρχει κίνητρο για συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #15 στις: 18/05/19, 19:47 »
@Fourier έχει κάποιο νόημα αυτό που λες, υπάρχει και αυτή η παράμετρος...

Ο όγκος των πληροφοριών που έχει μαζευτεί στο kithara.gr όλα αυτά τα χρόνια είναι πια πολύ μεγάλος και μπορεί να αναζητηθεί εύκολα μέσα από την αναζήτηση του φόρουμ ή από μηχανές αναζήτησης.
Επί την ευκαιρία να σημειώσω ότι κάποιες φορές συμβαίνει και το αντίθετο: περιεχόμενο/συζητήσεις που έχει μεγάλη αξία μένει στην αφάνεια λόγω παλαιότητας. θα ήταν καλό να ξαναθυμόμαστε κάποια παλιά θέματα και να ξανασυμμετέχουμε, είτε ισχύουν τα ίδια δεδομένα είτε υπάρχουν νέα που θα ήταν χρήσιμο να ειπωθούν.

Όσο για πιο χαλαρές παρεΐστικες συζητήσεις, έχουν μεταφερθεί σε πιο γνωστά κοινωνικά δίκτυα (βλέπε Facebook) όπου μέλη του kithara.gr που έχουν γνωριστεί εδώ μέσα μπορούν να επικοινωνούν πιο άμεσα/γρήγορα.
Κι εδώ έχω να πω ότι μια απο τις σκέψεις μου είναι να γίνει ενεργό το kithara.gr και στο Facebook (και άλλα δίκτυα). Συγκεκριμένα, αυτή τη στιγμή το kithara.gr έχει σελίδα στο Facebook, η όποια (θα έπρεπε να) ενημερώνεται από τους διαχειριστές της. Όμως κάτι τέτοιο είναι μια συχνή και τακτική εργασία που λόγω άλλων υποχρεώσεων των διαχειριστών έχει μπει σε χαμηλή προτεραιότητα. Θα ήταν λοιπόν μια καλή ιδέα να υπάρχει μια ομάδα Facebook, όπου όλα τα μέλη της ομάδας να μπορούν να γράφουν και να συζητούν μεταξύ τους. (βασικά, υπάρχει ήδη η ομάδα, έγινε μυστική πριν χρόνια με σκοπό να υπάρχει μόνο η σελίδα FB). Αυτή η κίνηση από τη μια μεριά πιθανόν να αφαιρέσει κάποια κίνηση από το φόρουμ, από την άλλη όμως θα φέρει τα μέλη της παρέας του kithara.gr πιο κοντά και επίσης όσοι έχουν γράψει στο φόρουμ (παλιότερα ή στο μέλλον) θα μπορούν να δημοσιεύουν τα θέματα που έχουν ανοίξει στο φόρουμ με ένα λινκ στο Facebook, κι έτσι να κατευθυνθεί κίνηση από το Facebook προς το φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #16 στις: 18/05/19, 21:54 »
Νομίζω οι χαλαρές συζητήσεις στηρίζονται κυρίως από άτομα ηλικίας 15-25 τα οποία φαίνεται να μην ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο φόρουμ. Φοβάμαι ότι ακόμα και να "διαφημιστεί" το φόρουμ, π.χ., στο facebook, δεν θα έχει αποτέλεσμα γιατί ακριβώς το format των παραδοσιακών φόρουμ δεν είναι ελκυστικό στους "πιτσιρικάδες". Ακόμα και το ίδιο το facebook έχω την εντύπωση ότι πλέον θεωρείται "απαρχαιωμένο".

Ένας τρόπος που πιθανώς να έφερνε νέο κόσμο στο φόρουμ είναι να αλλάξει ριζικά το format του φόρουμ (π.χ., να γίνει τύπου reddit) με τα παλιά περιεχόμενα να παραμείνουν ως "legacy content". Αλλά και αυτό με την προϋπόθεση ότι υπάρχει ακόμα "ζουμί" στο αντικείμενο που λέγεται "κιθάρα" το οποίο δεν νομίζω ότι μπορεί να το πει κανείς με βεβαιότητα...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #17 στις: 19/05/19, 07:38 »
ένας ακόμα καλύτερος τροπος να μην διώχνουμε μέλη... Ο Στέφανος θυμόμαστε πως έφυγε?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #18 στις: 19/05/19, 13:13 »
Λιγα φορουμ ειναι ενεργα και αυτο διοτι απαρτιζονται απο μεγαλυτερης ηλικιας μελη τα οποια αρεσκονται στο διαβασμα. Οι κατω των 25 ψαχνουν για αμεση και ακριβη πληροφορια (λες και τους την χρωστανε) και μολις την παρουν φευγουν. Σπανια να κανει καποιος ερωτηση, οταν το google εχει ολες τις απαντησεις. Δεν υπαρχει γιατρεια.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #19 στις: 19/05/19, 14:04 »
σίγουρα η συμπεριφορά των μελών είναι αποφασιστικός παράγων για να παραμείνει κάποιος στο φόρουμ,

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ένα φόρουμ όπως το παρών δεν υπάρχει κόσμια συμπεριφορά,
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #20 στις: 19/05/19, 14:50 »
Εγω πιστευω πως παντα για να υπαρξει παρεξηγηση,πρεπει να ξινοντε και οι 2.
Θα μου πεις τωρα,δηλαδη ρε saved αμα ο αλλος μου την λεει,θα κατσω να τον ακουω?
Εγω αυτο κανω.Θα κατσω να τον ακουσω 2-3-5-10 φορες,θα το παιξω και λιγο τρελιτσα,και μετα αν δω οτι δεν παει αλλο,θα δω τι θα κανω (το πιο πιθανο,να την κανω και να μην επιστρεψω)
Τωρα αν ο αλλος ειναι τοσο κομπλεξικος και ηδωνιζετε κανοντας τον νταη εδω μεσα,οκ,τοτε τι τραβανε και οι κομωτριες..
Αυτο κανονικα ειναι θεμα των συντονιστων (οι οποιοι πλεων σπανια εμφανιζοντε) και θα πρεπει να τον μπαναρουν τον μαστωρα ωστε να επιφερουν ταξη στο φορουμ,μιας και ειναι υποχρεωση τους.Βεβαια δεν πρεπει ποτε να κανουν καταχρηση και να μπαναρουν καποιον με τον οποιον εχουν ερθει σε ριξη για προσωπικους λογους.
Υποτιθετε οτι ειμαστε καλητεχνες (αφου ειμαστε μουσικοι)αρα εχουμε και ενα επιπεδο (εκτως αν ειναι κανεις μαο-μαο αναμεσα μας) οποτε πρεπει να βλεπουν οι υπολιποι το επιπεδο του χαρακτηρα μας απο την συμπεριφορα μας.
Αν απο την αλλη ειναι κανεις τοσο χημα και δεν τον χοραει ο τοπος,εχει και φορα που γραφεις γκρικλις,ρηχνεις καταρες και βρισιδια και κανεις δεν σου κανει καμια παρατηρηση γιατι ετσι θελουν να μηλαν αναμεταξη τους,οποτε μπορει να δξει σε εκεινα τα παλικαια οσο βαρυ πεπονι ειναι.
Σιγουρα δεν εχοθμε εξαντλησει τα θεματα προς συζητηση,και ελπιζω να ερθουν νεοι χρηστες να μας ξυπνησουν και λιγακι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #21 στις: 19/05/19, 16:52 »
σίγουρα η συμπεριφορά των μελών είναι αποφασιστικός παράγων για να παραμείνει κάποιος στο φόρουμ,

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ένα φόρουμ όπως το παρών δεν υπάρχει κόσμια συμπεριφορά,
+1
γιατι απλά αυτη όχι απλά δεν επιβάλεται όπως θα έπρεπε, αλλά μάλιστα πριμοδοτείτο ακριβώς η ανάποδη συμπεριφορά..

Αποσυνδεδεμένος ΠΟΙΟΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 642
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #22 στις: 20/05/19, 02:41 »
θα ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου.  έκατσα και σκέφτηκα γιατί επισκέπτομαι σχεδόν καθημερινά το φορουμ.ίσως και πιο συχνά από το Facebook που εκεί έχω και κανονικους  φίλους.. οι απαντήσεις που έδωσα έιναι αρκετές.Καταρχήν νιώθω ότι είμαι σε μία παρέα που γουστάρω..με ένα μαγικό τρόπο νιώθω ότι σας ξέρω όλους προσωπικά..σε κάθε καλό ή κακό σχόλιο που κάνετε σε  ποσταρισματα μου νιώθω οτι μιλάω με έναν φίλο μου που με επιβραβεύει 'η με διορθώνει..αρκετά παιδιά από δω μέσα με τους στίχους μου έχουν κάνει κατά τη γνώμη μου πολύ όμορφα τραγούδια...όμως αρκετές είναι οι φορές που ένιωσα ανεπιθύμητος..θέλω να ανεβάσω κάτι και νιώθω ότι ενοχλώ ..ότι το παράκανα..ότι δεν είναι αρκετά καλό για να ανέβει σε αυτό το φόρουμ...τον λόγο δεν το καταλαβαίνω Ίσως να είναι μέσα μου.. ισως το φόρουμ σε τέτοιες περιπτώσεις και δεν μιλάω προσωπικά θα έπρεπε να κάνει τον καθένα  να νιώθει welcome...να μην τον απορρίπτει η αποθαρρύνει επειδή μπορεί να είναι κακός στην κιθάρα ή στο στίχο ή όπου αλλού αλλά να τον κρίνει και να τον προτρέπει να συνεχίσει και να γίνει καλύτερος.το επίπεδο του φόρομ δεν θα πέσει αν ανέβει κάτι κακό αλλά αν δεν κάνει τίποτε με όποιον τρόπο έχει για να είναι καλύτερο την επόμενη φορά Αυτό που ξέρω είναι ότι αν πεθάνει το φόρουμ θα μου λείψετε όλοι..δεν θα μου λείψει το φόρουμ αλλά εσείς ...και αυτό νομίζω οτι είναι η μεγάλη  επιτυχία του κιθαρα..αν μπόρεσα να σας κάνω να καταλάβετε τι εννοώ..
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/19, 03:03 από ΠΟΙΟΣ »
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΘΥΜHΘΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ




Ερασιτεχνικα

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #23 στις: 20/05/19, 16:46 »
Ρε παιδιά μην είστε απαισιόδοξοι, γιατί να πεθάνει το forum ;
Ολα τα forum έχουν κάτω τους και σίγουρα το kithara περνάει την "κάτω" φάση αυτήν την στιγμή
Ισως να είναι ο καιρός που ανοίγει και ο άλλος δεν έχει πολύ όρεξη για παιξίματα ή μελέτη αλλά για βόλτες και μπύρες με τους φίλους του
Σε ότι αφορά αυτούς που έχουν κακή ή απότομη συμπεριφορά δεν θα σχολιάσω.
Αν κάποιος έχει απότομο ύφος και περιμένει απάντηση αμέσως θα του το πω και ας παρεξηγηθεί
Το σίγουρο είναι πως εδώ μέσα υπάρχει πολύ υλικό σαν βάση για μελέτη  και αυτό είναι μεγάλο όφελος για όποιον καινούργιο έρχεται

Εμένα πιο πολύ με νοιάζει πως θέματα σαν το http://forum.kithara.gr/index.php?topic=25950.4025 (Φωτογραφιες κιθαρων!!) έχει πολύ καιρό να ανανεωθεί και αυτό δείχνει πως δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/19, 16:54 από bathan »
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #24 στις: 20/05/19, 19:46 »
νομίζω ότι ο ΠΟΙΟΣ μίλησε για όλους μας,

ένα είναι σίγουρο ότι η μουσική έχει τρομακτική επίδραση στην ψυχή του ανθρώπου και είναι αδύνατον να πάψουμε να θέλουμε να μιλάμε για αυτήν.

ίσως η πρόσφατη απομάκρυνση έχει σχέση με την γενική κατήφεια που υπάρχει στην κοινωνία.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
20672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/07, 11:46
από fuZZed
34 Απαντήσεις
13338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/04, 20:20
από psomas
4 Απαντήσεις
3589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/06, 21:32
από Μουσικόφιλη
0 Απαντήσεις
2177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/06, 22:33
από DEROS
40 Απαντήσεις
17184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 16:33
από HeavyHead
0 Απαντήσεις
2053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 09:11
από tinios
1 Απαντήσεις
3317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 22:00
από fighter87
2 Απαντήσεις
3094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 09:21
από JP.M
0 Απαντήσεις
2170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/11, 18:59
από androula
0 Απαντήσεις
2213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/12, 16:45
από JOBAK