Ψηφοφορία

Tι θα ψηφίσετε στις Ευρωεκλογές;

Ν.Δ.
1 (2.8%)
ΠΑ.ΣΟ.Κ.
2 (5.6%)
Κ.Κ.Ε.
4 (11.1%)
ΣΥΡΙΖΑ
5 (13.9%)
ΛΑ.Ο.Σ.
0 (0%)
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ
1 (2.8%)
ΑΠΟΧΗ
15 (41.7%)
ΔΞ/ΔΑ
1 (2.8%)
ΑΛΛΟ
7 (19.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 36

Αποστολέας Θέμα: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών  (Αναγνώστηκε 38107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #50 στις: 08/06/09, 12:52 »
Ναι, ναι. Φοβερό χαστούκι για το δικομματισμό η αποχή. Τους δείξαμε εμείς!
Για να δούμε και το αποτέλεσμα...
Οι περισσότεροι από αυτούς που "μπούχτισαν", "σιχάθηκαν", "βαρέθηκαν" τα δύο μεγάλα κόμματα δεν πήγαν να ψηφίσουν. Άρα, οι ψήφοι δεν πήγαν σε κάποιο άλλο κόμμα, άρα Ν.Δ. και ΠΑ.ΣΟ.Κ. διατήρησαν τα ποσοστά τους σε σχέση με τα υπόλοιπα κόμματα και , ως συνήθως, κοντράρονται με μικρή διαφορά. Αυτά για το "χαστούκι" στο δικομματισμό...
Από την άλλη, έχουμε τους ψηφοφόρους του ΛΑ.Ο.Σ. στους οποίους η αποχή ήταν ασήμαντη. Αντίθετα, υπήρχε αποχή και για τα υπόλοιπα κόμματα.

Το αποτέλεσμα της "τιμωρίας"; Ν.Δ. - ΠΑ.ΣΟ.Κ. στα ίδια επίπεδα και ο ΛΑ.Ο.Σ. να ανεβαίνει!

Καλά τους κάναμε, πρέπει να τρέμουν στη σκέψη της αποχής για τις επόμενες εκλογές...   

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #51 στις: 08/06/09, 12:53 »
Η αλήθεια είναι ότι η πραγματική αποχή δεν έφτασε ποτέ τόσο ψηλά. Μετά την κατάργηση των εκλογικών καταλόγων, οι υπολογισμοί αυτοί στηρίζονται στα πρόχειρα ελληνικά δημοτολόγια που συμπεριλαμβάνουν από μετανάστες μέχρι νεκρούς του Β Παγκοσμίου Πολέμου.

Το ποσοστό του 50% προκύπτει επειδή, σύμφωνα με το υπουργείο Εσωτερικών, ο συνολικός αριθμός των εγγεγραμμένων ανέρχεται σε 9,971,324 άτομα!.. τη στιγμή που, με βάση την τελευταία απογραφή, ο συνολικός αριθμός των κατοίκων της χώρας είναι περίπου 10,5 εκατ., συμπεριλαμβανομένων των μεταναστών, των παιδιών και νέων μέχρι 18 ετών κλπ. Για να είχαν 9,971,324 άτομα δικαίωμα ψήφου, θα έπρεπε στη χώρα να κατοικούν περίπου 15 εκατομμύρια!!

Η αποχή ήταν σχετικά υψηλή για τα ελληνικά δεδομένα (15-20%) αλλά δεν έχει καμία σχέση με το 50%.

Συμφωνώ κύριε Κούλογλου...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #52 στις: 08/06/09, 13:35 »
Ναι, ναι. Φοβερό χαστούκι για το δικομματισμό η αποχή. Τους δείξαμε εμείς!
Για να δούμε και το αποτέλεσμα...
Οι περισσότεροι από αυτούς που "μπούχτισαν", "σιχάθηκαν", "βαρέθηκαν" τα δύο μεγάλα κόμματα δεν πήγαν να ψηφίσουν. Άρα, οι ψήφοι δεν πήγαν σε κάποιο άλλο κόμμα, άρα Ν.Δ. και ΠΑ.ΣΟ.Κ. διατήρησαν τα ποσοστά τους σε σχέση με τα υπόλοιπα κόμματα και , ως συνήθως, κοντράρονται με μικρή διαφορά. Αυτά για το "χαστούκι" στο δικομματισμό...
Από την άλλη, έχουμε τους ψηφοφόρους του ΛΑ.Ο.Σ. στους οποίους η αποχή ήταν ασήμαντη. Αντίθετα, υπήρχε αποχή και για τα υπόλοιπα κόμματα.

Το αποτέλεσμα της "τιμωρίας"; Ν.Δ. - ΠΑ.ΣΟ.Κ. στα ίδια επίπεδα και ο ΛΑ.Ο.Σ. να ανεβαίνει!

Καλά τους κάναμε, πρέπει να τρέμουν στη σκέψη της αποχής για τις επόμενες εκλογές...   
;D..βαμενο... ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #53 στις: 08/06/09, 13:39 »
Ας κάνω και εγώ την ανάλυσή μου σαν Έλλην ψηφοφόρος.... :P

1. Κατά την άποψή μου δεν έχει νόημα να κοιτάμε τα ποσοστά και τις έδρες που βγάζει το κάθε κόμμα από την στιγμή που βλέπουμε ότι 7 στους 10 Έλληνες συνεχίζει να ψηφίζει το ένα απο τα 2 "μεγάλα" κόμματα. Και το ότι υπάρχει πιθανότητα η επόμενη Βουλή να είναι εξακομματική δεν λέει ούτε αυτό τίποτα. Πάλι τα 2 "μεγάλα" κόμματα θα βγάζουν συνολικό ποσοστό πάνω από 60%. Γιατί;
Κατά την προσωπική μου άποψη γιατί υπάρχουν πολλοί Έλληνες που ψηφίζουν με βάση διάφορα άσχετα κριτήρια. Ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι υπάρχουν άνθρωποι που πάνε και ψηφίζουν με βάση ποιον αυτοί καταλαβαίνουν ότι υποστηρίζει η αγαπημένη τους πρωινή εκπομπή. Υπάρχουν Έλληνες που πάνε και ψηφίζουν με βάση τι ψήφιζαν οι γονείς τους. Υπάρχουν Έλληνες που πάνε και ψηφίζουν συγκεκριμένο κόμμα περιμένοντας ένα ρουσφετάκι: μία "επαγγελματική τακτοποίηση" κάποιου παιδιού ή οτιδήποτε άλλο.
Αυτό πιστεύω εγώ ότι είναι το πρόβλημα: Τα κίνητρα τα οποία υπάρχουν και διαμορφώνουν τις επιλογές των Ελλήνων στην ψήφο τους. Δυστυχώς δεν είναι το καλό της χώρας. Ή τουλάχιστον δεν είναι αυτό σαν κριτήριο στις πρώτες 2-3 θέσεις. Πέφτει πολύ πιο κάτω.
2. Κάποιος είπε νωρίτερα (νομίζω ο bassman, αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα) ότι με την αποχή θα καταλήξουμε σαν τον μέσο αποχαυνωμένο αμερικανό που δεν ξέρει τι του γίνεται. Για να πούμε όμως και του στραβού το δίκιο, είμαστε ήδη έτσι. Και αυτο είναι επιτυχία του Ανδρέα Παπανδρέου. Όταν πρωτοβγήκε έδωσε τόσο χρήμα στον κόσμο που δεν το φανταζόταν ποτέ ο (τότε) μέσος Έλληνας. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να "κερδίσει" την αδιαφορία του κόσμου. Οι περισσότεροι έλεγαν: Έλα μωρέ, εμείς να είμαστε καλά και βλέπουμε....Και τι είδαμε; Τίποτα...χάος...
3. Μετά, αυτό το Κ.Κ.Ε. δεν έχει βαρεθεί να βλέπει αυτό το ρημάδι το 7; Τόσα χρόνια ένα μόνιμο 7 παίρνει...Τόσα χρόνια "Τρίτη πολιτική δύναμη στην χώρα". Και; Τι έγινε; Παρωπίδες, γραμμή του κόμματος και πάει λέγκολας (που λέει και ο Murray).
4. ΣΥΡΙΖΑ = Φούσκα....φούσκωνε και ξαναφούσκωνε με τα διψήφια ποσοστά στα γκάλοπ όταν πρωτοεμφανίστηκε ο Τσίπρας και τώρα έσκασε...φαίνεται δεν έχουνε πολιτική μνήμη εκεί στον Συνασπισμό. Γιατί αν είχαν θα θυμόντουσαν ότι στις τελευταίες βουλευτικές εκλογές που κέρδισε ο Σημίτης, όλα τα γκάλοπ έδειχναν νίκη της Ν.Δ. Και αν θυμάστε μετά την καταμέτρηση περίπου του 10% (ίσως και λιγότερο) είχαν αρχίσει ήδη τα πανηγύρια. Και μάλιστα είχαν αρχίσει και οι εμφανίσεις στα μπαλκόνια. Και μετά; Όπως θα έλεγε και ο Λαζόπουλος, τελευταία γέλασε η κοντή μαϊμού. Και έτρεχαν και δεν έφταναν οι της Ν.Δ. ;)
5. Οικολόγοι - Πράσινοι: κατά την άποψή μου μία φούσκα είναι και αυτοί. Μία μόδα, μία τάση...και θα περάσει...
6. Δεν είναι ανησυχητικό το ανέβασμα του ΛΑ.ΟΣ. κατά την άποψή μου. Δεν φοβάμαι την πιθανότητα να γίνει το ΛΑ.ΟΣ. κόμμα εξουσίας. Πλάτες στην Ν.Δ. κάνει για τους εκάστοτε Β' γύρους βουλευτικών εκλογών. Τίποτα παραπάνω.


Όπως και να έχει, και ανεξάρτητα ποσοστών, μία από τα ίδια ο μπαξές. Και θα καθόμαστε τώρα όλοι μαζί (δεν εννοώ συμφορουμίτες αλλά γενικότερα ψηφοφόρους) και θα αναρωτιόμαστε: μα ποιοι είναι αυτοί οι 7 στους 10 που ξαναψήφισαν τους ίδιους; Και μόλις ανακοινωθούν οι επόμενες εκλογές, όποτε και αν γίνουν αυτές, θα ξαναμπούμε στην διαδικασία να την "φέρουμε" στον δικομματισμό, να τους αλλάξουμε τα φώτα και άλλα τέτοια ευχάριστα. Και ξανά μία από τα ίδια. Φαύλος κύκλος. Τι μας μένει; Να ψηφίζει ο καθένας μας αυτό που πραγματικά πιστεύει για να έχει αρχικά το κεφάλι του ήσυχο. Να ελπίζει και να προσεύχεται, όπου πιστεύει ο καθένας, ότι θα το κάνουν κι άλλοι αυτό. Και βλέπουμε...τι άλλο;
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #54 στις: 08/06/09, 13:43 »
Οπως ειπε και ο βραχνο πιο πανω το Εναντια ειναι πλεον συνιστωσα του ΑΝΤΑΡΣΥΑ και δεν εχει καμια σχεση με αναρχικους..Αντικαπιταλιστικη αριστερα ηταν.

Συμφωνω σε μεγαλο βαθμο με τα λεγομενα της Μικας.Ενταξει οι ανθρωποι που ειναι ενεργοι και αγωνιζονται για κατι αλλο ας μην ψηφισουν.Ομως οι υπολοιποι(το ποσσοτο των οποιων ειναι και μεγαλυτερο) δεν δικαιολογειται σε καμια περιπτωση.Απλουστατα ο κοσμος χανει με τη δικια του θεληση,ακομα και τη μικρη δυναμη που μεχρι τωρα ειχε και αφηνει να αλωνιζουν ακροδεξιοι και φασιστες που σιγα μην χαναν την ευκαιρια να ασκησουν το δημοκρατικο τους(οχοαχοα) δικαιωμα.Η αδιαφορια ειναι καλυτερη απο τον συμβιβασμο με κατι που δεν συμφωνεις απολυτα?(αλλωστε αν εισαι απολιτικ ξερεις με τι συμφωνεις και με τι οχι? :P)..

Ποιο ειναι το αποτελεσμα?Εν μεσω οικονομικης κρισης να ενισχυονται το λιγοτερο(και ακροδεξιες) νεοφιλελευθερες παραταξεις που στην ουσια συνεβαλαν αρκετα να φτασουμε εδω.Ολοι εσεις οι απογοητευμενοι με ποιο τροπο θα δρασετε τωρα?Θα περιμενετε το μαννα εξ ουρανου?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #55 στις: 08/06/09, 13:45 »
..μα με το στανιο να μας βαζουν να ψηφιζουμε δηαλδη ατομα που δεν θελουμε;

Εαν ειχαμε πολιτικους με καμπανελια θα ειχαμε και συνειδητοποιημενους πολιτες. Αλλα παντα παιρνουμε ο,τι αξιζουμε ( κι οχι μονο απο τη μεταπολιτευση και μετα ;) ). Και για αλλη μια φορα αποδειχτηκε πως απεχων λαος εκπροσωπειται απο απεχοντες πολιτικους ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #56 στις: 08/06/09, 13:50 »
H αποχή δεν θα αλλάξει τίποτα. Τα'χουμε πει και παλιότερα αυτά. Πάντα θα υπάρχουν οι κομματικές βάσεις των 2 μεγάλων κομμάτων, που θα "βγαζουν" κυβερνήσεις. Όσο αποχή και να χει (στις βουλευτικές, θα χει πολύ χαμηλότερη αποχή), αυτοί πάντα θα βγάζουν κυβέρνηση. Στόχος για μένα είναι να μην τους δωθεί αυτό το δικαίωμα. Να μην μπορεί κανένα κόμμα να σχηματίσει αυτοδύναμη κυβέρνηση. Αφού παίζουν αυτοί θέατρο, ας παίξουμε κι εμείς θέατρο υποστηρίζοντας ένα από τα μικρότερα κόμματα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #57 στις: 08/06/09, 13:53 »
Λίγοι αριθμοί για συμπεράσματα...


                     Ν.Δ             ΠΑ.ΣΟ.Κ            Κ.Κ.Ε           ΣΥ.ΡΙΖ.Α          ΛΑ.Ο.Σ         ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ

ΕΥΡ. 2009       32.29              36.65              8.35             4.70               7.15                   3.49
ΒΟΥΛ.2007      41.84              38.10              8.15             5.04               3.80                   1.05
ΕΥΡ. 2004       43.02               34.03             9.48              4.16              4.12                   0.67
ΒΟΥΛ.2004      45.4                40.5               5.9                3.3               2.2                     -----
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #58 στις: 08/06/09, 13:54 »
Νομιζω πως ειναι αντιφατικο! Απο τη μια το να απεχω απο τις εκλογες ειναι "καταπατηση του Δημοκρατικου δικαιωματος που αποκτηθηκε με τοσο αιμα" κι απο την αλλη μιλαμε για "θεατρο" εκλογων!

Συγνωμη, η δικη μου ιδεολογια υποστηριζει την αποχη! Ειναι τουλαχιστον πιο ευγενικο να φτυνεις τη δημοκρατια ΤΟΥΣ απο το να συμμετεχεις σε αυτην ως κομπαρσος ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #59 στις: 08/06/09, 13:56 »
..μα με το στανιο να μας βαζουν να ψηφιζουμε δηαλδη ατομα που δεν θελουμε;

Εαν ειχαμε πολιτικους με καμπανελια θα ειχαμε και συνειδητοποιημενους πολιτες. Αλλα παντα παιρνουμε ο,τι αξιζουμε ( κι οχι μονο απο τη μεταπολιτευση και μετα ;) ). Και για αλλη μια φορα αποδειχτηκε πως απεχων λαος εκπροσωπειται απο απεχοντες πολιτικους ;)
Νομιζω πως ειναι αντιφατικο! Απο τη μια το να απεχω απο τις εκλογες ειναι "καταπατηση του Δημοκρατικου δικαιωματος που αποκτηθηκε με τοσο αιμα" κι απο την αλλη μιλαμε για "θεατρο" εκλογων!

Συγνωμη, η δικη μου ιδεολογια υποστηριζει την αποχη! Ειναι τουλαχιστον πιο ευγενικο να φτυνεις τη δημοκρατια ΤΟΥΣ απο το να συμμετεχεις σε αυτην ως κομπαρσος ;)
Freemind πες μου το δικο σου σχεδιο δρασης οταν θα αρχισουν να σε φτυνουν αυτοι.

Αλλες φορες μιλαμε(τε) για την ανεπτυγμενη και καλη Ευρωπη με τους μεγαλους πολιτικους.Ομως και εκει η αποχη ειναι αναλογη..Αντιφατικο ε?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #60 στις: 08/06/09, 13:57 »
Νομιζω πως ειναι αντιφατικο! Απο τη μια το να απεχω απο τις εκλογες ειναι "καταπατηση του Δημοκρατικου δικαιωματος που αποκτηθηκε με τοσο αιμα" κι απο την αλλη μιλαμε για "θεατρο" εκλογων!

Συγνωμη, η δικη μου ιδεολογια υποστηριζει την αποχη! Ειναι τουλαχιστον πιο ευγενικο να φτυνεις τη δημοκρατια ΤΟΥΣ απο το να συμμετεχεις σε αυτην ως κομπαρσος ;)
Όταν με την ψήφο σου εμποδίζεις την αυτοδυναμία του Πασοκ ή της ΝΔ, τότε γίνεσαι εσύ ο πρωταγωνιστής

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #61 στις: 08/06/09, 13:58 »
Δηλαδη να ψηφισω ΣΥΡΙΖΑ επειδη συμφερει;  ;D Νομιζω πως ξεχναμε οτι η Δημοκρατια αφορα την ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ κι οχι την ΑΝΑΓΚΑΙΑ επιλογη  ;)

Οσο για το φτυσιμο..Νομιζω πως το βιωνουμε τοοοσα χρονια! Δηλαδη πρεπει να πνιγουμε στο σαλιο για να το καταλαβετε;  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/09, 14:00 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #62 στις: 08/06/09, 14:13 »
Να ψηφισεις Συριζα επειδη αν δεν το εχεις παρει χαμπαρι ο Παπαγιαννακης ηταν ενας απο τους ελαχιστους βουλευτες που ειχε δραση στην Ευρωβουλη.Βεβαια αν κοιμασε τον υπνο του δικαιου..
/end of πολιτικη προπαγανδα

Για το θεμα του φτυσιματος μαλλον το εχεις συνηθισει υπερβολικα και δεν σε πιανει η κολυμπας μεσα σε αυτο.Σορυ εγω το σιχαινομαι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #63 στις: 08/06/09, 14:20 »

Μαλιστα...Ε, δεν εχω να πω κατι..Πραγματικα μετα απο αυτη τη συντομη συζητηση καταλαβαινω γιατι σαν λαος δεν προκοψαμε ποτε πολιτικα ( και αναγκαστικα και πολιτισμικα ).

Καλη συνεχεια στη συζητηση. Προτιμω να κοιμαμΕ τον υπνο του δικαιου..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #64 στις: 08/06/09, 14:23 »
KOIMAMAI KOIMAMAI KOIMAMAI.
ΘΕΝΞ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ.


Τα συμπερασματα για τον εαυτο σου.Και μαλιστα απο τα δικα σου λεγομενα.Τελικα δεν μας ειπες ποιος ειναι ο τροπος δρασης σου ως Ευρωπαιος πολιτης.Δεν πειραζει.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #65 στις: 08/06/09, 14:27 »
Να ψηφισεις Συριζα επειδη αν δεν το εχεις παρει χαμπαρι ο Παπαγιαννακης ηταν ενας απο τους ελαχιστους βουλευτες που ειχε δραση στην Ευρωβουλη.Βεβαια αν κοιμασε τον υπνο του δικαιου..
/end of πολιτικη προπαγανδα

Για το θεμα του φτυσιματος μαλλον το εχεις συνηθισει υπερβολικα και δεν σε πιανει η κολυμπας μεσα σε αυτο.Σορυ εγω το σιχαινομαι.
Kiratzoharris νομίζω ότι πραγματικά δεν πρέπει να λες σε κανέναν τι να ψηφίσει...Εγώ για παράδειγμα πιστεύω ότι η πολιτική του "Χαλλλλαρά", των πάρτυ στο Σύνταγμα με την μουσική υπόκρουση των Abba και των στελεχών που με το που κάνουν ένα όνομα ή ονοματάκι, τη κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια στο ΠΑ.ΣΟ.Κ καθόλου δεν με εκφράζει, Και σου μιλάει ένας άνθρωπος που είχε φηφίσει Κ.Κ.Ε εσωτερικού επί Κύρκου...Καμμία σχέση!
Τέλος υπάρχει και το ζήτημα ότι μπορεί να διαφωνούμε με το ΣΥ.ΡΙΖ.Α και σε άλλα πολύ βασικά σημεία για εμάς.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #66 στις: 08/06/09, 14:29 »
Ειμαι ενας αχρηστος Ευρωπαιος πολιτης που πληρωνει τους φορους του, υπακουει στους νομους του κρατους μελους που διαμενει και προσπαθει να καταλαβει γιατι αντι οι πολιτικοι να ειναι υποχρεωμενοι απεναντι στο λαο, συμβαινει το αντιθετο.

Μεχρι τοτε ας παραμεινουμε στη μιζερη, μικροπρεπη και ματαιοδοξη πολιτικη σκηνη της Ελλαδας οπου αχρηστοι ανθρωποι διαχειριζονται με περισσο θρασος την ελληνικη γλωσσα μετατρεποντας το Κοινοβουλιο σε αιθουσα Τραγωδιας!

Εχεις δικιο σε ο,τι και να πεις Κιρατζο. Ειμαι πραγματικα πολυ μικρος απεναντι στο μονοπωλειο και τον παρωπιδισμο του νεο-Ελληνα!

Τελος απο εμενα. Προτιμω να ασχοληθω με τα προβληματα της χωρας μου κι οχι με τους πλουτοκρατες πολιτικους μας και τις πολιτικοποιημενες α-συνειδητοποιημενες μαζες που τους ακολουθουν στο γκρεμο. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #67 στις: 08/06/09, 14:33 »
Ειμαι ενας αχρηστος Ευρωπαιος πολιτης που πληρωνει τους φορους του, υπακουει στους νομους του κρατους μελους που διαμενει και προσπαθει να καταλαβει γιατι αντι οι πολιτικοι να ειναι υποχρεωμενοι απεναντι στο λαο, συμβαινει το αντιθετο.


Ποτέ δεν είναι αργά για να βαδίσεις στο δρόμο προς την αυτογνωσία...  ;)

« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/09, 14:37 από Mίκα »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #68 στις: 08/06/09, 14:34 »
βρε Αρη δνε υπαρχουν δυο τρια κομματα..το ανταρσυα το οποιο ειναι ειναι αντικαπιταλιστικο σε ενοχλει σε κατι;..βεβαια αν αναιβει πολυ, ολο και σε κατι θα φταιξει..το εναντια το οποιο εχει φτιαχτει απο πατρινους (αναρχικους αν δεν κανω λαθος) κομμα αντικαπιταλιστικο δεν ειναι;Και εκτος αυτου υπηρχε και το κομμα λευκο, το οποιο ηταν απο αποψη..
Δλδ εσυ τωρα αισθανεσαι καλα που επετρεψες εμμεσα το Λαος να βγει 4ο κομμα;...
Εγω ελαβα ενα μνμ απο αυτες τις εκλογες...και μου το εδωσε το 7% του Λαος...εσεις αν δεν το λαβατε, κριμα.. :-\


Καταρχας προσεχε πως μου αναφερεσαι. Δεν ΕΠΕΤΡΕΨΑ στο ΛΑΟΣ να βγει 4ο κομμα. Δεν μπορεις να με κατηγορησεις για τιποτα και σταματα να το κανεις, ειναι τουλαχιστον γελοιο αυτο το πραγμα. Δεν με νοιαζει τι ψηφισες, εγω εχω επιχειρηματολογισει 3 σελιδες τωρα γιατι πιστευω στην αποχη απο τις πολιτικες εκλογες, αν δεν εισαι σε θεση να το καταλαβεις τοτε εγω το μονο που συμπεραινω ειναι οτι προσπαθησεις να προπαγανδισεις την αντικαπιταλιστικη αριστερα, και τετοια προπαγανδα εμενα δεν με αγγιζει. Να πας σε αλλους.

Και ναι με ενοχλει το ΑΝΤΑΡΣΥΑ σε πολλα σημεια, οπως με ενοχλουσε και το ΕΝΑΝΤΙΑ(το οποιο δεν εχει καμια σχεση με αναρχικους ομως), αλλα δεν ειανι της παρουσης. ΚΑι το ΚΚΕ αντικαπιταλιστικο κομμα ειναι, γιατι δεν το ανεφερες?

Εγω επιμενω παντως, γιατι πιστευετε ολοι οτι η ψηφος ειναι ο ΜΟΝΟΣ τροπος να ασχοληθεις πολιτικα με τον τοπο? Εγω πιστευω το αντιθετο. Οτι ειδικα με την ψηφο παρα πολυς κοσμος επαναπαευεται οτι εκανε την "πολιτικη" του παρεμβαση και σε ολο το υπολοιπο φασμα της ζωης του δεν κανει τιποτα. Για μενα συνειδητη αποχη και επιπλεον πολιτικη δραση καθε μερα στις ζωες μας. Αφου μπορουμε να το κανουμε.

Τωρα το να γκρινιαζουμε γιατι ειχαμε 50% αποχη και να λεμε για αυτους τους "ασυνειδητους" που δεν πηγαν να ψηφισουν και να του κραζουμε ενω εμεις το μονο που κανουμε ειναι να ψηφιζουμε μια φορα στα 4 (αντε 3) χρονια και να επαναπαυομαστε σε αυτο ως την μοναδικη πολιτικη μας δραση ειναι γελοιο.

Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #69 στις: 08/06/09, 14:35 »
Ποτέ δεν είναι αργά για να βαδίσεις στο δρόμο προς την αυτογνωσία...  ;)

Αρκει να μη φορας μαυρα γυαλια ηλιου που σου χαρισαν αλλοι ;)

Θα συμφωνησω με τον Αρη για την αποχη..Ομως στου κουφου τη πορτα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #70 στις: 08/06/09, 14:35 »
Ειμαι ενας αχρηστος Ευρωπαιος πολιτης που πληρωνει τους φορους του, υπακουει στους νομους του κρατους μελους που διαμενει και προσπαθει να καταλαβει γιατι αντι οι πολιτικοι να ειναι υποχρεωμενοι απεναντι στο λαο, συμβαινει το αντιθετο.



Εχεις δικιο σε ο,τι και να πεις Κιρατζο. Ειμαι πραγματικα πολυ μικρος απεναντι στο μονοπωλειο και τον παρωπιδισμο του νεο-Ελληνα!

Τελος απο εμενα. Προτιμω να ασχοληθω με τα προβληματα της χωρας μου κι οχι με τους πλουτοκρατες πολιτικους μας και τις πολιτικοποιημενες α-συνειδητοποιημενες μαζες που τους ακολουθουν στο γκρεμο. ;)
Ναι ακριβως και γω αυτο κανω...θα ηθελα ομως να μαθω τον τροπο που το κανεις αυτο..Τεσπα ξερω δεν εχει νοημα...Το μονοπωλΙο(ναι οντως ειναι ηδονη να διορθωνει επιδεικτικα τον αλλον) και ο παρωπιδσμος μου..Τελικα δεν ειδα στηριξη της θεσης σου εν αντιθεση με ολους τους αλλους εδω περα..

Ο τροπος να ασχοληθουμε και μεις με τα προβληματα της χωρας μας?Ισως οχι το Ευρωπαικο κοινοβουλιο απο οπου καθοριζεται η πολιτικη και η οικονομια της χωρας μας... ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #71 στις: 08/06/09, 14:38 »
Το θεμα "αποχη" εχει καλυφθει σε παρελθοντες συζητησεις. Κοιταξε το θεμα περι Εκλογων και θα βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #72 στις: 08/06/09, 14:48 »
βρε Αρη δνε υπαρχουν δυο τρια κομματα..το ανταρσυα το οποιο ειναι ειναι αντικαπιταλιστικο σε ενοχλει σε κατι;..βεβαια αν αναιβει πολυ, ολο και σε κατι θα φταιξει..το εναντια το οποιο εχει φτιαχτει απο πατρινους (αναρχικους αν δεν κανω λαθος) κομμα αντικαπιταλιστικο δεν ειναι;Και εκτος αυτου υπηρχε και το κομμα λευκο, το οποιο ηταν απο αποψη..
Δλδ εσυ τωρα αισθανεσαι καλα που επετρεψες εμμεσα το Λαος να βγει 4ο κομμα;...
Εγω ελαβα ενα μνμ απο αυτες τις εκλογες...και μου το εδωσε το 7% του Λαος...εσεις αν δεν το λαβατε, κριμα.. :-\

Υ.Γ:Απο την λιγη στατιστικη που εκανα στο λυκειο εμαθα οτι αναλογα με την την πιτα κοβεται το κομματι..
Το ΕΝΑΝΤΙΑ ουδεμια σχεση με αναρχικους εχει...εαακιτες οργανωμενοι(νομιζω απο ΑΡΑΝιτες ξεκινησε η ιδεα του ΕΝΑΝΤΙΑ περισυ)μιας και δεν στηριζαν το ΜΕ.ΡΑ(Μετωπο Ριζοσπαστικης Αριστερας) το οποιο και στηριζαν ΝΑΡιτες κλπ anyway,κατα καποιο τροπο "ενωθηκε" το ΕΝΑΝΤΙΑ με το ΜΕΡΑ και δημιουργηθηκε η ΑΝΤΑΡΣΥΑ...
ουδεμια σχεση με τον αναρχικο χωρο...

Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #73 στις: 08/06/09, 14:50 »
...και μετα απο αυτο το "μπαχαλο" αριστερων, αριστεριστων, αναρχοαριστερων, κλπ απορειτε γιατι το ΛΑΟΣ, μια ακροδεξια "μουφα" ( με την εννοια πως δεν εχει καποιο πυρηνα στην κοινοβουλευτικη ομαδα του ), καταφερε να παρει το 7%!!!???

Εαν δεν τα βρουνε οι αριστεροι μεταξυ τους, παντα θα εχουν διασπαση του εκλογικου τους αριθμου! Αρα η ακροδεξια θα ανεβαινει σταθερα κι αργα και η αριστερα θα ψαχνει να βρει αιτιες :(
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #74 στις: 08/06/09, 14:51 »
βρε Αρη δνε υπαρχουν δυο τρια κομματα..το ανταρσυα το οποιο ειναι ειναι αντικαπιταλιστικο σε ενοχλει σε κατι;..βεβαια αν αναιβει πολυ, ολο και σε κατι θα φταιξει..το εναντια το οποιο εχει φτιαχτει απο πατρινους (αναρχικους αν δεν κανω λαθος) κομμα αντικαπιταλιστικο δεν ειναι;Και εκτος αυτου υπηρχε και το κομμα λευκο, το οποιο ηταν απο αποψη..
Δλδ εσυ τωρα αισθανεσαι καλα που επετρεψες εμμεσα το Λαος να βγει 4ο κομμα;...
Εγω ελαβα ενα μνμ απο αυτες τις εκλογες...και μου το εδωσε το 7% του Λαος...εσεις αν δεν το λαβατε, κριμα.. :-\

Υ.Γ:Απο την λιγη στατιστικη που εκανα στο λυκειο εμαθα οτι αναλογα με την την πιτα κοβεται το κομματι..
Το ΕΝΑΝΤΙΑ ουδεμια σχεση με αναρχικους εχει...εαακιτες οργανωμενοι(νομιζω απο ΑΡΑΝιτες ξεκινησε η ιδεα του ΕΝΑΝΤΙΑ περισυ)μιας και δεν στηριζαν το ΜΕ.ΡΑ(Μετωπο Ριζοσπαστικης Αριστερας) το οποιο και στηριζαν ΝΑΡιτες κλπ anyway,κατα καποιο τροπο "ενωθηκε" το ΕΝΑΝΤΙΑ με το ΜΕΡΑ και δημιουργηθηκε η ΑΝΤΑΡΣΥΑ...
ουδεμια σχεση με τον αναρχικο χωρο...


Στις επόμενες εκλογές θα κατέβω και εγώ με το Μ.Α.Κ.Μ.Ι.Σ.Ι.Α.Σ μου φαίνεται... ;D ;D ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/