Αποστολέας Θέμα: Ποιος εχει κανει freting-leveling-dresing η και ολα αυτα μαζι..μονο  (Αναγνώστηκε 17045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
0.6mm στο 12ο με πατημενο το πρωτο και μετα το τελευταιο.Αδα αν σκεφτουμε οτι το scale ειναι 40" αρα η ταλαντοση της χορδης μεγαλυτερη τοτε ειναι αρκετα χαμηλα,ε;


http://www2.fender.com/support/articles/bass-guitar-setup-guide/

Ψηλά εισαι. Στα 0.25mm θα έπρεπε να είσαι βάση του flat radius και του παραπανω link.  Αμα σφίξεις το truss rod λίγο? Μειώνεται το 0.60mm ?

Στις κιθάρες μου να φανταστείς είμαι στα 0.1mm, βέβαια

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Να πωω την αληθεια στο παιξημο με βολευει.Αλλα και οπως ειπα ειναι 40" κλημακα και η ταλαντοση μεγαλυτερη.Τωρα αλλο μπελα βρηκα και θα ασχολιθω αλλη φοτα με το ριλιφ >:(
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Ενταξει..δεν υπαρχουν λογια..σφυγκω το τρας ροντ να ανεβσσω το ριλιφ και μου ξεκομισε ελαφρα την ταστιερα κατω απο το νατ.Και εβαλα και κολα κατσε καλα οταν την ειχα κολλησει..αυτο δεν ειναι μπρατσο,το ροπαλο του ηρακλη ειναι..

σφιγκεις truss rod για να κατεβάσεις relief ωρέ. ξεσφίγκεις truss rod για να ανεβάσεις relief.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Eστω..για να σηκωσε την ταστιερα,αρα καλα το γυρνουσα ;D
Την κολισα παλι με titebond,αν και σκεφτικα την 2 συστατικων..θερμοκρασιες καλες εχουμε,εβαλα και 2 βιδες στο καναλι του nut,και αυτες οσο να ναι κατι θα κραταν..αλλιως maple εχω,κανω αλλο μπρατσο χορις κοντρες χορις τιποτα,μονο το trus rod και ολα κομπλε..ουφ για να δουμε..Λες να φταιει που το δυρισα απονοτα μια στροφη?Χορια που καθε μερα το σκαλιζω ενω λενε 1/8 της στροφης την μερα κτλ?κανονικα αν ειχε κολησει καλα,δεν θα επρεπε να ειχε θεμα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Εντάξει, το 1/8 της στροφής τη μέρα είναι υπερβολή. Αλλά μη ρίχνεις κι εσύ ολόκληρη γυροβολιά ( ;D ) με τη μία.
Πάντως για να ξεκόλησε υπήρχε πρόβλημα που αργά η γρήγορα θα εμφανιζόταν.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αντε να δουμε..Το στουμπωσα με κολα οσο μποτουσα(με σιριγκα εβαζα) γιατι δεν ειχε αερα νοα δουλεψω.Αλιως..θα μπει συην πλανη,θα γινει ολη η ταστιερα ροκανιδια,και κολαω αλλη.Απλα ξενερωσα στα καλα καθουμενα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
2 συστατικών εννοείς εποξική (ακα εποξειδική) ή μεθυλ-μεθακρυλική (pattex stabilit)? Νομίζω οτι η κλασική η PVA ξυλόκολα κολάει ξύλο με ξύλο όσο δυνατά και μια δυνατή εποξική, οπότε δεν είναι ανάγκη να πας σε οτιδήποτε πέραν του PVA. Εποξικά βάζουμε μόνο όταν έχουμε ακραίες θερμοκρασίες ή ακραία υγρασία.
Οσον για την μεθυλ-μεθακρυλική έχω την εντύπωση οτι αν την ξαναβρώ, θα πάρω όσο περισσότερη ποσότητα μπορώ.
Επίσης γενικά στο λέω, για λεπτά cracks, δουλιά κάνει και η CYA (ρευστή logo) (με όλα τα γνωστά προβλήματά της, ανελαστική, κτλ)

εχεις καμια φωτο πριν το ξεκόλημα?

καλό είναι να συμβουλευτείς την λεζάντα στην tite-bond, και να εφαρμόσεις τόση πίεση (Kg/cm2) όση σου λέει. Ελπίζω η tite-bond σου να είναι PVA και ΟΧΙ ΠΟΛΥ-ΟΥΡΕΘΑΝΗ!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/16, 19:09 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Κατα 99% ειναι PVA.Ειναι η κλασικη κολα οργανοποιιας και την πηρα απο αντιστοιχο καταστημα.Ισως να φταιει και η βεγκε ταστιερα γιατι ειναι πιο "ξερη" απο μια rosewood που πιστεθω θα αποξρινωταν καλυτερα στην κολα.Εσφιξα με χειροβιδα τερμα και τωρα..υπομονη..πραγματικα σκεφτομαι να κανω το μπρατσο πιο αδυνατο για να εχει ελαστικοτιτα,αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα,και πρεπει να σιγουρεφτω πριν το κανω γιατι μετα δεν υπαρχει επιστροφη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
αν έχει πολλά έλαια το ξύλο ίσως μια επικάλυψη με ασετόνη πριν την εφαρμογή της PVA να επιφέρει δυνατότερη κόληση.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Οχι.Ισα ισα ειναι καταστεγνο.Τοσο διαβασμα σημερα..αν διαβαζα ετσι στις πανελληνιες αντι να φτιαχνω μπασο θα εφτιαχνα διαστιμοπλιο στην νασα.Ανακεφαλαιοση.Το ριλιφ με πατιμενη στο 1ο και το τελευταιο ειναι 0.6mm δηλαδη λιγο πανω απο μισο χιλιοστο.Εμενα μου φαινετε καλα.Το τριξιμο στα τελευταια τασταθελει σφιξιμο η χαλαρομα;και θελω να ανεβασω λιγο το αξιον σε σηνδιαδμο με ολο αυτο(υπθετω ετσι θα με βολεψει και παραληλα θα λυθουν τα προβληματα)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Παιζει να εκανα πατατα,να μην ηθελε ξεσφηγμα το τρας ροντ,ε;
Τζαμπα ανοιξα φασαρια τωρα..τες πα.δωξα τον Θεο εχω κοψει τα βρισιδια γιατι θα με ειχε ακουσει ολη η δυτικη μακεδονια οταν ειδα την ταστιερα ετσι..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Τελικα τπο trus rod και το relief δεν ειχαν καμια σχεση με το προβλημα μου.Εβαλα για δοκιμη 2 λαμαρινες απο 2 mm η καθε μια κατω απο την γεφιρα και τωρα με relief 0 δεν τριζει τιποτα και πουθενα.Τωρα μενει να κοψω ενα κοματι απο το βεγκε που περισεψε απο την ταστιερα και να αντικαταστισω αυτες τις λαμαρινες με κατι πιο εμφανισιμο.Απο οτι φενετε το ξυλο εκει που ξεκολησε,κολησε καλα,επειτηδες δεν το ζοριζω τωρα,αλλα και δεν υπαρχει λογος,και τελικα με το tras rod  μπορεις να επεμβεις στην ευθια του μπρατσου,αλλα δεν νομιζω πως και σε εργοστασιακα οργανα μπορεις να επεμβεις παρα πολυ,και απο οτι φανικε εγω ξεπερασα το οριο και το αποτελεσμα ηταν να μου ανεβασω την πιεση..ολα κομπλε τωρα και επειτελους θα το λυωσω το ριμαδι!! :bass :bass :bass :bass :bass
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
αρα Μήτσο, απο το 0.6mm relief να πήγες στο 0, έσφιξες truss rod, ετσι? Νόμιζα οτι ήθελες να κρατήσεις την γέφυρα χαμηλά, και οτι θα έβαζες shim (τακουνάκι) στην "φτέρνα" του μπράτσου.
Αλλα να θυμάσαι ο εχθρός του καλού είναι το τέλειο.... ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ!!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αχιλεα,αυτο το μπρατσο ειναι πιο σκληρο και απο του σβατζανεγκερ :P οπως ισιαξα το τρας ροντ για να κολισω την ταστιερα (στο νταμπλ αξιον νοιωθεις το νεκρο σιμιο πολυ ευκολα)δεν πειραξα τιποτα μετα.Και οταν τσεκαρα το ριλιφ,η χορδες πατουσαν στα 16 απο τα 19 ταστα..Εαν μου βγει κουραστικο στο παιξιμο,τοτε θα ανεβασω λιγο ριλιφ,και θα κατεβασω γεφιρα.Χορια που φταινε και οι χορδες που ειναι χοντρες και θελουν ψιλα τα βαγονακια γιατι φαρδενουν μετα απο αυτα καιετσι πρεπει να τα εχω πιο ψηλα..παντος τοσο ντιτιουν..δεν ακουγετε ωραια..δεν εχει αυτο το ντεφινισιον,και ειναι απολιτα λογικο αφου ειναι πολυ λιγα τα χερτζ..μαλλον θα το κουρδισω κανονικα,απλα δεν εχω χορδες και πρεπει να αγορασω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Μπράβο, άλλαξε χορδές πρώτα και βάλε αυτες που σου αρέσουν, και μετά προσαρμόζεις τις ρυθμίσεις (relief, βαγονάκια, action, κτλ...) στην καινούργια κατάσταση, αφού το αφήσεις λίγο να σταθεροποιηθεί και να δείς και εσύ τι σου αρέσει και τι δεν σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Η πιο ψηλη ειναι η κλασικη χοντρη Ε του τετραχορδου.Εχθες περιμενε η αρραβωνιαστικια να το σεταρω και να δουμε για προσκλιτιρια για τον γαμο,και μολις χτυπισα την μι..λεει οπα..τι ειναι αυτο..και ηταν καρφι στον ενυσχιτη χορις ρυθμισεις και κατι bass boost που εχω..με εκεινα και στην μεγαλβ την καμπινα θα πρεπει να ισοπεδωνει.Επιτελους δικαιοθικα.Σαν το xtreme long scale..τιποτα..
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
5 Απαντήσεις
2795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/05, 01:25
από Symeon
6 Απαντήσεις
4140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
15 Απαντήσεις
5582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/07, 14:31
από ship_me_out!!!
11 Απαντήσεις
6547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
5 Απαντήσεις
3213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 15:57
από gkou
6 Απαντήσεις
2495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/10, 14:29
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
2 Απαντήσεις
3897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 14:38
από modfori
0 Απαντήσεις
1606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/22, 14:17
από DawnSilva