Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 364145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #750 στις: 10/01/08, 12:46 »
Μίκα θα ήθελα να σου πω ότι συμφωνώ σε πολλά από αυτά που έθιξες ,αλλά και διαφωνώ σε πολλά επίσης.Και επειδή εκεί που συμφωνώ μέσω της αφαίρεσης θα καταλάβεις ποιά είναι ,για συντομία θα αναφέρω τις διαφωνίες μου.α) Η εικόνα που δίνεις για τα κορίτσια με τον κότσο και την τρίχα , τις "θεούσες" όπως λες ,μου θυμίζει τη γνώμη που επικρατούσε στα 80's για τις Κνίτισσες με τα ταγάρια και την επίσης τρίχα στη μασχάλη.Είναι λίγο προπαγανδιστικό όλο αυτό ,έως και ρατσιστικό και ξέρω ότι δεν θα το ήθελες. β) Εκφράσεις του τύπου "σάρκες που ξεσκίζουν ,αίμα που χύνουν" ιστορικά μπορεί να ταιριάζουν στο Παπικό κράτος ή την εποχή του Βυζαντίου ,αλλά στην Εκκλησία της  σύγχρονης Ελλάδας είναι άκρως υπερβολικές,δεν νομίζεις ;γ)Το ζήτημα διαχωρισμού Κράτους-Εκκλησίας , που βασικά δεν διαφωνώ ,γιατί πιστεύω ότι από αυτή τη σχέση ,χαμένη βγαίνει η Εκκλησία,που "λερώνετε" από τη διαφθορά του Κράτους , που το υποκαθιστά με ένα σωρό ιδρύματα , χιλιάδες συσσίτια σε απόρους κάθε Κυριακή και εκατόντάδες υποτροφίες ,προικοδοτήσεις και άλλου τύπου παρεμβάσεις Πρόνοιας. Ας αφήσουμε επιτέλους το Κράτος να κάνει κάποτε τη δουλειά του...δ)Η πίστη είναι προσωπικό δεδομένο στη σύγχρονη κοινωνία , αλλά η μη ομολογία της για τους χριστιανούς είναι ότι είναι για τους αντιρρησίες συνείδησης ,το να μην θέλουνε να πάνε στο στρατό για παράδειγμα και κάποτε πρέπει να το καταλάβουμε και αυτό.Οι πρώτοι χριστιανοί μόνο και μόνο για αυτή την ομολογία ,έχαναν τη ζωή τους στις αρένες .Η για να με καταλάβεις καλύτερα οι κομμουνιστές στις φυλακές του εμφυλίου επίσης εκτελούνταν για μια ανάλογη ομολογία ,όταν δεν υπόγραφαν δήλωση.Εκτός και αν τους θεωρήσουμε και αυτούς "φανατικούς" και κολλημένους ,οπότε κακώς το κάνανε. Την  άρνηση την αισθάνετε ως προδοσία ο χριστιανός.
                                   Τελειώνοντας θέλω να πω ότι η πίστη όπως την περιγράφεις ,είναι όντως μια λανθασμένη πίστη.Απλά έθεσα κάποιους προβληματισμούς και ελπίζω εσύ να μην είσαι από αυτούς που όταν γνωρίζεις κάποιον που σου λέει ότι πιστεύει , να τον "ζωγραφίζεις" κατευθείαν με τα μελανότερα χρώματα ,χωρίς καν να μπαίνεις στον κόπο να τον γνωρίσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/08, 12:50 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #751 στις: 10/01/08, 15:29 »
@Φίλε MACMISSIAS

Καταρχάς φυσικά και δεν είμαι προκατειλημμένη όταν γνωρίζω κάποιον που πιστεύει στον θεό.Όπως είπα ο καθένας αντιλαμβάνεται τον κόσμο με τον δικό του τρόπο και κάποιοι έχουν την ανάγκη να πιστεψουν, πράγμα που το θεωρώ φυσικό.Το να πιστεύεις δεν σε κάνει απαραίτητα χαζό και μη λογικό άνθρωπο, ούτε μακριά από τον κόσμο και την εποχή σου.Αλλά
α) Αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο τυπο γυναικών επειδή πιστεύω ότι ο τρόπος που αντιλαμβλανονται την πίστη είναι τελείως λάθος και φτάνει να ειναι μεσσαιωνικός και σχεδόν μη ανθρωπιστικός.Το ανέφερα, ακριβώς επειδή για 2 χρόνια είχαμε στα θρησκευτικά μια τέτοιου είδους καθηγητρια που σε κάθε μαθημα μας έλεγε ότι αν δεν πάμε στην εκκλησία καθε κυριακή,αν δεν πάμε κατηχητικό, αν κάνουμε σεξ πριν το γάμο τότε θα καούμε στην κόλαση (ακριβως τα λόγια της παραθέτω!!).Αν και δεν πιστεύω στον θεό, ακριβως για να στηριξω τις απόψεις μου για την ''απιστία'' μου έχω διαβάσει και τις Διαθήκες και την Αγία Γραφή και νομίζω οτι ο Χριστός που θα μας στείλει στην Κόλαση ποτέ δεν μίλησε για κάτι τέτοιο.Αυτά τα πιστεύω τον κάνουν αυτόματα έναν ''Κακό'' Θεό που δεν αγαπά τους ανθρώπους, αλλά όπως υποστηρίζουν τα βιβλία, η εκκλησία και λοιπά ο Χριστός θυσιαστηκε για την αγάπη του για τον άνθρωπο. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι άλλο προκατάληψη και δεισιδαιμονία και άλλο εσωτερική πίστη. Ο Θεός αν υπήρχε για μένα δεν θα διάλεγε μια δικιά του ''ελιτ'' πιστών, όπως το έδειξε συγχωρωντας την πόρνη Μαρία-Μαγδαληνή από τις αμαρτίες της.Οπότε το ΄΄εγω είμαι καλόσ χριστιανός επειδή πηγαίνω κάθε κυριακή στην εκκλησία και νηστεύω τεταρτη-παρασκευή'' ακούγονταο ρηχα και γελοία στα αυτιά μου....
 β)Οι εκφράσεις μου είναι μεταφορικές καταρχάς.Δεν αναφερόμουν στην σημερινή εκκλησία, αλλά σε ανθρωπους  τύπου δρ Τζέκιλ και μίστερ Χάιντ που θεωρούνται πιστοί επειδή πάνε κάθε κυριακή στην εκκλησία και που συνέχεια προββάλουν την θρησκεία και δε δέχονται τίποτα το ανατρεπτικό προβάλλοντας σε κάθε περίπτωση τον κίνδυνο για την ορθοδοξία, ενω από τη άλλη κλέβουν ασύστολα τους πολίτες, παίρνουν μίζα από τους εμπόρους ναρκωτικών λαο γενικά δε δισταζουν να βλάψουν άλλους ανθρώπους και να σκοτώσουν φορώντας το προσωπείο του ''Καλού Χριστιανού''...Δεν μιλούσα καθόλου για την εκκλησία σε αυτη την περίπτωση αλλά για κάποιους ''πιστούς'' της...
γ)Καλά ναι η αγία εκκλησία που λερώνεται από το διεφθαρμένο κράτος...Σε αυτό διαφωνώ πλήρως και όσο αφορά την εκκλησία είμαι τελείως ειρωνική απέναντι της...!Βαρεθηκα να ακούω για την αγιότητα των παπάδων και το άμεμπτο της εκκλησίας.Ακόμα και η ιστορία η ίδια έχει απόδείξει, πέρα απο τα σημερινά γεγονότα, τι εστί ελληνική ορθόδοξη εκκλησία...
δ)Δεν νομίζω να έθιξα ότι δεν υπήρξαν μάρτυρες για την ορθοδοξία ούτε και να μην δηλώνεται η πίστη και να κρατάται κρυφή!Δεν ζούμε επι τουρκοκρατίας και ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι θέλει, φτάνει να μην προσπαθεί να προσηλύτισει τους άλλους σε αυτό που πιστεύει, όπως ορίζει και το ίδο το Σύνταγμα..
 
  Λοιπόν, επίσης άλλο Θεοφοβούμενος και άλλο πιστός. Πλέον στην εποχή μας είμαστε περισσότερο θεοφοβούμενοι επειδή δεν θέλουμε να καούμε στην κόλαση παρά πραγματικα πιστοί, δηλαδή να νιώθουμε τη διδασκαλία του Χριστού, που αν και δεν πιστεύω το ξανατονίζω, την θεωρώ πολύ καλή καθως ο Χριστός ήταν ο πρώτος που έθιξε τα μεγάλα κοινωνικά ζητήματα της εποχής, ανύψωσε τις γυναίκες και τα παιδιά που η θέση τους τότε ήταν λίγο παραπάνω από δούλου καθώς και μίλησε για κατάργηση της δουλείας και για άλλα πολλά φιλελεύθερα και ανθρωπιστικά πράγματα πο ανα το πέρασμα των αιώνων ξεχ'άστηκαν και μας έμειναν μόνο η νηστεία, η προσευχή και η κυριακάτικη λειτουργία....Αυτό είναι η λανθασμένη πίστη που έλεγα..
 

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #752 στις: 10/01/08, 15:56 »
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω εκτός από το ζήτημα Κράτους-Εκκλησίας ,αλλά δεν θα επεκταθώ ,γιατί είναι εκτός θέματος και υπάρχει ο κίνδυνος να παρασύρει τη συζήτηση. Απλά θα πω το εξής για τους "Αγιους παπάδες". Αυτό που είναι της μόδας τα τελευταία 30 χρόνια είναι το "κράξιμό"τους και όχι η προβολή της "αγιοσύνης" τους. Το "άγιος" δημοσιογραφικά είναι ειρωνία και όχι τίτλος τιμής. Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις ποιά είναι κατεστημένη άποψη και ποιά επαναστατική.Τέλος , ο Θεός στον οποίο πιστεύω εγώ ,είναι η καλύτερη πατρική-μητρική φιγούρα που θα μπορούσαμε να έχουμε ,με ότι συνεπάγετε αυτό ως αγάπη αλλά και ως εκπαίδευση. :) 
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #753 στις: 10/01/08, 17:43 »
 Βρε παιδια... γιατι συγχεουμε την εννοια της πιστης ως μεταφυσικη ανζητηση (νομιζω πως σε αυτο αναφερεται το topic) και το εκαστοτε "μαγαζι" που ονομαζεται εκκλησια και τις οποιες ανοησιες πετανε ολη την ωρα οι εμπορικοι της αντιπροσωποι; Ο καθενας μπορει να αναρωτιεται για τη ζωη, το συμπαν και τη δημιουργια του και ολα οσα δε μπορει να εξηγησει με ενα τροπο ανωτερο απο την ανθρωπινη λογικη και σκεψη. Αυτο κατ'εμε παντα δεν εχει να κανει με τις οργανωμενες "πολυεθνικες" (πιο σωστη εκφραση) επιχειρησεις που εχουν στησει εδω και τοσα χρονια καποιοι "εξυπνοι" προκειμενου να αποκτησουν δυναμη και πλουτο..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #754 στις: 10/01/08, 23:10 »
Ρε MACMISIAS πραγματικα πιστευεις για την αγιοτητα της εκκλησιας? Πιστευεις οτι αν δεν ειχε σχεσεις με το κρατος θα ηταν ανωτερη? Στηριξε το μου σε παρακαλω. Οχι πως διαφθειρει το κρατος την εκκλησια αλλα πως θα λειτουργουσε η εκκλησια χωρια απο το κρατος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #755 στις: 11/01/08, 00:02 »
Μα δεν σου μιλάει για την εκκλησια ως οικονομικό-κοσμικό σύστημα... σε άλλο πραμα αναφέρεται
Τις ιδέες στις οποίες αναφέρεται ο Macmisias μπορεί να υποτί8εται οτι τηι προάγει η εκκλησία αλλά δεν τις εφαρμόζει γιατί δεν μπορεί να επιβίωσει  στηριζόμενο σε αυτές κα8εαυτές...
Σου λέει πως αντιλαμβάνεται το νόημα  της 8ρησκείας

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #756 στις: 11/01/08, 00:23 »
Το νεοελληνικο κρατος λειτουργει 150 χρονια. Δηλ. βρεφος. Η εκκλησια του Κυριου λειτουργει επι γης απο την ημερα της πεντηκοστης. Δηλαδη μετραμε εικοσι αιωνες. Πυλαι του Αδου ου κατασχισουσι αυτη. Δηλαδη κρατικοι θεσμοι και μηχανισμοι και αρχοντες μπορει να ερχονται και να παρερχονται μεσω των αιωνων, η εκκλησια διαμενει εις προ του τελους σωτηριαν. Η επαγωγη, δηλ. η μεθοδος συμπερασμου του ολου απο το μερος, ενεχει κατα το μαλλον ή ηττον υψηλον βαθμον αβεβαιοτητος και διαψευσεως.

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #757 στις: 11/01/08, 10:47 »
...το θέμα είναι ότι τα παιδιά επηρεάζονται από το γεγονός ότι μέχρι και την πρώτη λυκείου στα θρησκευτικά μαθαίνουν αποκλειστικά κ μόνο για τον χριστιανισμό και για το πόσο καλή θρησκεία είναι κ.λπ. Και ίσως να το θεωρούν ως δεδομένο ότι αυτή είναι η καλύτερη θρησκεία και δεν ενδιαφέρονται να το ψάξουν περισσότερο....

Ναί, μαθαίνουν ώς ιδανική την θρησκεία που κατέστρεψε τον Ελληνικό πολιτισμό σκόπιμα και σκότωσε εκατομμύρια Έλληνες ,  και πήγε(και πηγαίνει) την Ελλάδα χρόνια πίσω, με τις μερικές φορές μεσαιωνικές απόψεις. Πρόσφατα διάβασα ένα e-book κάποιας ομάδας χριστιανών από τήν Ελλάδα οι οποίοι γράφουν για την ροκ μουσική και τα παρακλάδια της λέγοντας πράγματα που όταν τα διάβαζα ανατρίχιαζα...(όποιος θέλει να γελάσει-ανατριχιάσει ας μου στείλει πμ για το e-book)

γ)Το ζήτημα διαχωρισμού Κράτους-Εκκλησίας , που βασικά δεν διαφωνώ ,γιατί πιστεύω ότι από αυτή τη σχέση ,χαμένη βγαίνει η Εκκλησία,που "λερώνετε" από τη διαφθορά του Κράτους , που το υποκαθιστά με ένα σωρό ιδρύματα , χιλιάδες συσσίτια σε απόρους κάθε Κυριακή και εκατόντάδες υποτροφίες ,προικοδοτήσεις και άλλου τύπου παρεμβάσεις Πρόνοιας. Ας αφήσουμε επιτέλους το Κράτος να κάνει κάποτε τη δουλειά του...

Ε όχι και λερώνεται η εκκλησία από το κράτος, όταν το κράτος έχει άρει όλες τις φορολογίες της εκκλησίας κάνοντας την να έχει στην κατοχή της τη μισή Ελλάδα...

Και άν θέλετε να το ψάξετε λίγο, δείτε το έργο-ντοκυμανταίρ Zeitgeist. Θα εκπλαγείτε...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/08, 10:49 από Tsaggάρης »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #758 στις: 11/01/08, 10:55 »
Κανονικα θα επρεπε να γινει διαχωρισμος πιστης/θρησκειας με την εκκλησια κατα την γνωμη μου...
Απο κει και περα η γνωμη μου ειναι πως εννοειται οτι το κρατος δεν πρεπει να εχει καμια σχεση με την θρησκεια γενικα...
Τεσπα, αυτα δεν εχουν σχεση με το ερωτημα αν πιστευουμε σε καποιον Θεο κτλ...
Προσωπικα θα θελα να πιστευω οτι υπαρχει κατι...αλλα σιγουρα οχι ετσι οπως το παρουσιαζουν οι περισσοτερες θρησκειες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #759 στις: 11/01/08, 11:07 »
Tsaggarh, να απαντησω και στα 2 σου σημεια:

1) Αυτο το e-book που κοιταξες, νομιζεις πως αφορα την πλειονοτητα των χριστιανων στην Ελλαδα; Ή μηπως πιστευεις πως ενα block με ρατσιστικες αποψεις, μπορει να αποτελει την αποψη των 10.000.000 Ελληνων;
Επειδη ειναι σαφως διαχωρισμενη η θεση του internet απο την πραγματικοτητα, θα ηθελα να ξανασκεφτεις ποσο δυνατον ειναι να θεωρεις ως επιχειρημα και θεση, ενα e-book που θα αναγνωσθει απο ελαχιστους χριστιανους ( και μη χριστιανους ), για να κρινεις την Εκκλησια.
Επισης, η οπισθοδρομηση εγινε τα χρονια του Βυζαντιου. Παρολαυτα, η μονιμη οπισθοδρομηση σε πολλα θεματα γινεται απο την Καθολικη Εκκλησια, και οχι απο την Ορθοδοξη. Ιδιαιτερα τωρα, που το Βατικανο εχει Παπα με καταβολες απο την "Ιερα Εξεταση", παρατηρησε τι κινησεις κανει η Καθολικη Εκκλησια.

2) Και ομως, οι φορολογιες που εχει η Εκκλησια για καθε μυστηριο απο το κρατος, πλησιαζουν το 40-60% επι της πληρωμης. Επομενως, οποιος και εαν σου εχει πει πως η Εκκλησια δεν πληρωνει, κανει μεγαλο λαθος.
Και ενας λογος που το κρατος δεν "ξεφορτωνεται" την Εκκλησια, ειναι γιατι η Εκκλησια επιδοτει ειτε μεσω φορολογιας, ειτε μεσω "δωρεων", τον προϋπολογισμο του κρατους. Αρα, μια κινηση "αποσχισης", θα προκαλεσει μεγαλο οικονομικο προβλημα στο κρατος. Και γι'αυτο η ανοχη του απεναντι στην Εκκλησια.


Κι επαναλμβανω για ακομη μια φορα.

1) Χριστιανισμος δεν ειναι η Εκκλησια. Οποιος μπερδευει αυτα τα 2, κανει μεγαλο λαθος. Ο Χριστιανισμος ειναι θρησκεια/ιδεολογια/φιλοσοφια. Η Εκκλησια ειναι θεσμος και μονο ως θεσμος μπορει να κριθει. Εξαλλου ο Θεουλης΄/Χριστουλης, το ειπε ξεκαθαρα.."Μπορειτε να προσευχεστε και να πιστευετε σε μενα, απο οποιοδηποτε μερος και εαν βρισκεστε".
Το τελετουργικο και το τυπικο της Εκκλησιας, ειναι ενας τροπος για να φερει τον πιστο πιο κοντα στη ζωη του Χριστου και βεβαια στον Θεο. Ομως, μια προσευχη μεσα σε ενα σπιτι, δεν χανει την αξια της.

2) Ειμαι ο πρωτος που βαζει το καρφι στην Εκκλησια. Σαν ανθρωπος που δουλευει μεσα σε αυτη ( τεχνικο προσωπικο βεβαια ), εχω δει και εχω "μυρισει" τη μποχα πολλων ανθρωπων που φορανε μασκες και το παιζουν καλοι χριστιανοι. Επισης, εχω δει τι σημαινει "ιεαρατειο", διαφθορα και διακινηση υπερογκων χρηματικων ποσων μεσα στα κιταπια της Εκκλησιας.
Ομως εστω και για 3 ανθρωπους που με εκαναν να τους σεβαστω με τη ζωη και τις κινησεις τους, θα την υπερασπιζομαι μεχρι τελικης πτωσεως, τονιζοντας συγχρονως και τα κακως της κειμενα, τα οποια ειναι παρα πολλα.

Και μην ξεχναμε πως οπου υπαρχει εξουσια και ανθρωπος, η διαφθορα και η καταχρηση παραμονευει. Και οι χειροτεροι ανθρωποι ειναι οι ανωτερα ισταμενοι σε ολες τις θεσεις. Οπως οι Μητροπολιτες ( με εξαιρεση ορισμενους ) πχ.
Ομως, αναμεσα σε αυτους, υπαρχουν και οι κατωτερες ταξεις κληρικων, που τις περισσοτερες φορες αποδεικνυουν οτι οσο πιο απλα ζεις, τοσο πιο εντονα εφαρμοζεις το χριστιανικο τροπο ζωης!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #760 στις: 11/01/08, 11:42 »
Ο Θεός αν υπήρχε για μένα δεν θα διάλεγε μια δικιά του ''ελιτ'' πιστών, όπως το έδειξε συγχωρωντας την πόρνη Μαρία-Μαγδαληνή από τις αμαρτίες της.


Τα περί πόρνης, είναι κατασκεύασμα της Δυτικής Εκκλησίας (Καθολικής). Η Ορθόδοξη δεν έχει πει τέτοιο πράγμα. Δες εδώ.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #761 στις: 11/01/08, 12:39 »
Ρε MACMISIAS πραγματικα πιστευεις για την αγιοτητα της εκκλησιας? Πιστευεις οτι αν δεν ειχε σχεσεις με το κρατος θα ηταν ανωτερη? Στηριξε το μου σε παρακαλω. Οχι πως διαφθειρει το κρατος την εκκλησια αλλα πως θα λειτουργουσε η εκκλησια χωρια απο το κρατος.
O harisz με έπιασε . Roufous πιθανότατα η Εκκλησία θα "έχανε" σε κοσμική δύναμη , όμως εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτό. Εμένα με ενδιαφέρει ο πνευματικός ρόλος που πρέπει -θα έπρεπε- πες το όπως θες ,να έχει.Αυτός ο πνευματικός ρόλος αλλοιώνετε πάρα πολύ από την εμπλοκή της με το Κράτος . Και δεν είναι μόνο τα σκάνδαλα που κατά καιρούς βγαίνουν στην επιφάνεια. Είναι η ίδια η λειτουργία της σαν "ίδρυμα" ,με όσα αυτό συνεπάγετε. Όσο για την "αγιωσύνη",πάλι σαν πνευματικό όρο , με την έννοια ότι ιδρυτής της ήταν ο ίδιος ο Χριστός ,ναι πιστεύω.
                        Τέλος θέλω να ευχαριστήσω τον Βραζίλη ,για τις πληροφορίες που δίνει για την Μαγδαληνή. Δεν ήξερα αυτή την άποψη και αισθάνομαι "πλουσιότερος".
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #762 στις: 11/01/08, 14:36 »
...το θέμα είναι ότι τα παιδιά επηρεάζονται από το γεγονός ότι μέχρι και την πρώτη λυκείου στα θρησκευτικά μαθαίνουν αποκλειστικά κ μόνο για τον χριστιανισμό και για το πόσο καλή θρησκεία είναι κ.λπ. Και ίσως να το θεωρούν ως δεδομένο ότι αυτή είναι η καλύτερη θρησκεία και δεν ενδιαφέρονται να το ψάξουν περισσότερο....

Ναί, μαθαίνουν ώς ιδανική την θρησκεία που κατέστρεψε τον Ελληνικό πολιτισμό σκόπιμα και σκότωσε εκατομμύρια Έλληνες ,  και πήγε(και πηγαίνει) την Ελλάδα χρόνια πίσω, με τις μερικές φορές μεσαιωνικές απόψεις. Πρόσφατα διάβασα ένα e-book κάποιας ομάδας χριστιανών από τήν Ελλάδα οι οποίοι γράφουν για την ροκ μουσική και τα παρακλάδια της λέγοντας πράγματα που όταν τα διάβαζα ανατρίχιαζα...(όποιος θέλει να γελάσει-ανατριχιάσει ας μου στείλει πμ για το e-book)

Καλώς ή κακώς τέτοια πράγματα στα παιδιά δεν λένε... Μόνο για τον "καλό Θεούλη", τους βίους και τα βασανιστηρία που πέρασαν οι άγιοι της εκκλησίας των Χριστιανών, τις κακές πράξεις ανθρώπων που πίστευαν σε κάποια άλλη θρησκεία και έγιναν καλοί και βαπτίστηκαν και πολλά άλλα τέτοια, διδάσκονται οι μαθητές από την 3η δημοτικού μέχρι την 3η γυμνασίου... Αντικειμενικότατα μπορώ να πω...  ::)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #763 στις: 11/01/08, 15:31 »
Εαν σταθειτε αποκλειστικα στο βιβλιο των Θρησκευτικων, τοτε ναι..Ολα ειναι αντικειμενικοτατα.

Διοτι ο σκοπος του βιβλιου ειναι η θεολογικη αναλυση μιας θρησκειας και οχι η ιστορικη της πορεια και το πως διαχειριστηκαν οι εκαστοτε κυβερνητες, αυτοκρατορες, ιερεις αυτη τη θρησκεια.

Αντιθετως, μια απλη παραπομπη στα βιβλια Ιστοριας, που κανουν τη βυζαντινη περιοδο, θα αποδειξει σε εσας τους "καλοτροπους", πως οχι μονο γινεται αναφορα στις καταστροφες των Βυζαντινων χρονων, αλλα υπαρχει και ειδικη αφιερωση στον Θεοδοσιο τον "Μεγα", που προκαλεσε και τις περισσοτερες.

Και σιγουρα η αναφορα δεν γινεται για να πουν ποσο "καλο" παιδακι ειναι, ετσι;

Αρα, εαν θελετε να κοιτατε με παρωπιδες προς μια κατευθυνση, ευχαριστως...

Ομως καπου εκει στην παιδεια μας, γινεται αναφορα σε ολα αυτα τα γεγονοτα, τα οποια απαιτειτε απο ενα μαθημα με ασχετο πεδιο ( θρησκευτικα ), να τα αναφερει...

Ειναι σαν να ζητατε απο τη Γλωσσα, να σας μαθει να κανετε εξισωσεις τριτου βαθμου!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #764 στις: 14/01/08, 14:50 »
Ο Θεός αν υπήρχε για μένα δεν θα διάλεγε μια δικιά του ''ελιτ'' πιστών, όπως το έδειξε συγχωρωντας την πόρνη Μαρία-Μαγδαληνή από τις αμαρτίες της.


Τα περί πόρνης, είναι κατασκεύασμα της Δυτικής Εκκλησίας (Καθολικής). Η Ορθόδοξη δεν έχει πει τέτοιο πράγμα. Δες εδώ.


Καλό θα ήταν ο κ. Θεόδωρος Ρηγινιώτης να επισκεφτεί κάποτε έναν Ελληνικό Ορθόδοξο ναό την Μεγάλη Τρίτη και να προσπαθήσει να κατανοήσει σε ποιόν αναφέρονται τα περίφημα τροπάρια, όπως :"η πόρνη εν κλαυθμώ" ή το υπέροχο ποίημα της Κασσιανής. Και ας προσπαθήσει επίσης να βρει στην διεθνή βιβλιογραφία κάποιο ποίημα πιο ερωτικό από αυτό το τελευταίο.

Η συζήτηση και η ενασχόληση με το συγκεκριμένο θέμα είναι κατά βάση χωρίς ουσία όταν γνωρίζουμε ότι η Οσία Μαρία η Αιγυπτία ήταν πόρνη πριν γίνει μοναχή και ότι ο Μέγας Αυγουστίνος ήταν σατανιστής στον προ Χριστού βίο του. Το ότι κάποιος φτάνει σε επίπεδα αγιότητας δεν σημαίνει ότι δεν έχει κάνει λάθη ποτέ στην ζωή του!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #765 στις: 16/01/08, 21:01 »
 ΤΣΟΥ!! :P

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #766 στις: 16/01/08, 21:28 »
Για να συζητήσουμε πάνω στο θέμα "Αν πιστεύουμε στον Θεό"
θα πρέπει πρώτα να ορίσουμε το τι ΑΚΡΙΒΩΣ εννοούμε με την λέξη "Θεός".

Αν καταφέρουμε αυτό, ίσως και να έχει νόημα αυτή η συζήτηση. 

Διαφορετικά ο καθένας μιλάει για τον δικό του θεό,
έστω και αν όλοι αυτοί οι διαφορετικοί θεοί
έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα.
 ::)
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #767 στις: 17/01/08, 17:06 »
Ωραίος ρε Ιχνηλάτη ! το έθεσες στη βάση του.

Γιατί πολύ μπλα μπλα γίνεται τελικά, και εκεί που μας τσούζει,
και είμαστε εντελώς άσχετοι, δεν το χώνουμε το δαχτυλάκι μας.

Τι είναι Θεός για τον καθένα σας ? Τι είναι αυτό στο οποίο πιστεύετε ή δεν πιστεύετε ? ?

'Οσο για τελεσίγραφα, αφορισμούς καθώς και μακροσκελής συζητήσεις επιφανείας τα έxω βαρεθεί.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
.
« Απάντηση #768 στις: 17/01/08, 20:33 »
Pisteyw.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #769 στις: 18/01/08, 00:11 »
δυσκολη ερωτηση,γιατι πρεπει να απαντηθει με λεπτομερεια..οσο μπορουμε βεβαια,γιατι στην πιστη,βαση δεν υπαρχει,γιατι δεν υπαρχει κατι που να ειναι αποδειξιμο...
εγω απ την πλευρα μου πιστευω στον δικο μου "θεο"(το οτι εχω βαλει γενος αρσενικο,ειναι η επιλογη μου,χωρις κανενα ιχνος ρατσισμου,απλα ετσι τον φανταζομαι...),στις δικες μου αξιες....ο θεος μου ειναι καλος,δεν ειναι τιμωρος,ουτε τσακωνεται με κανενα σατανα,ουτε τιποτα βλακειες...
επιπλεον,φανταστειτε πως ο καθενας σας εχει σχηματισει μεσα του τον θεο...δεν υπαρχουν διαφορες στο πως τον σκεφτεστε?
ε ο καθενας εχει τον δικο του θεο..
εγωιστικο ναι...
αν πω ομως οτι ο καθενας μας ειναι ενας θεος?
εγωιστικο?
για μενα οχι,αλλα ειναι αυτο που νιωθω..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΗΣΥΧΟ-ΠΝΕΥΜΑ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο.Κ. Ζ.Κ.Π. Ζ.Τ.Σ.
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #770 στις: 26/01/08, 23:53 »
  κοιτα προσωπικα πιστευω η μαλλον θελω να πιστευω, αν πιστευα πραγματικα θα φερομουν διαφορετικα σε καποιες περιπτωσεις. τεσπα να μην το κουραζω, στο σχολειο μαθαίνουμε οτι δεν υπαρχουν αποδειξεις για την υπαρξη του θεου αλλα ενδειξεις(ιστορικες,φιλοσοφικες,τελολογικες κτλ.)φυσικα και η "εκκλησια" κανει πολλα λαθη κατα τη γνωμη μου, αλλα ειναι στο χερι του καθενος να τα αποδεκτει η οχι, αλλο πιστη ομως και αλλο τυπολατρια... που συχνα προωθειται απο την εκκλησια<(εννοω παπαδες κτλ.). δες το και διαφορετικα πως γινεται ετσι απλα να υπαρχουμε, σιγουρα υπαρχει θεος, και φυσικα οχι ο θεος που προωθουν κάποιοι με σκοπο το κερδος. η πιστη φυσικα και βοηθαει, πολλες φορες δινει δυναμη για να πας μπροστα, μην πειμενεις ομως θαυματα κτλ. ψεματα... πληρωνουμε τις επιλογες μας...μονο ενα θαυμα παραδεχομαι προσωπικα αυτο της ζωης....δεν εχω διαβασει τι σου εχουν πει οι αλλοι, εγω παντως αυτα πιστευω.... θα θελα να μαθω που κατεληξες παντως
ΖΗΣΕ Κ ΠΑΛΕΨΕ

Αποσυνδεδεμένος BiblioNoPaidaras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δύναμη βρίσκεται μέσα μας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #771 στις: 27/01/08, 19:50 »
Ναί αλλά όχι όπως μας τον παραδώσανε οι "χριστιανοί"
Για να καλυτερέψουμε αυτόν τον κόσμο πρέπει να καλυτερέψουμε τους εαυτούς μας πρώτα:->

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #772 στις: 29/01/08, 22:26 »
πιστευω χριστιανικο ορθοδοξο δογμα
αποκυρησω καθε εκκλησια που το δεσμευει...

κατα τα λογια του C.G. Jung:" ....Η ιδεα του Θεου ειναι μια απολυτα απαραιτητη ψυχολογικη λειτουργια, παραλογη στην φυση της, που δεν εχει καμια σχεση με το ερωτημα της υπαρξης του Θεου.Επιπλεον, η αποδειξη αυτη περριτευει, γιατι η ιδεα ενος παντοδυναμου θεικου οντος υπαρχει παντου, ασυνειδητα αν οχι συνειδητα, γιατι ειναι ενα αρχετυπο.Μεσα στην ψυχη υπαρχει καποια ανωτερη δυναμη.Αν η δυναμη αυτη δεν ειναι συνειδητα Θεος ειναι τουλαχιστον η "κοιλια" οπως λεει ο Απ.Παυλος.Επομενως το θεωρω πιο συνετο να αναγνωρισουμε συνειδητα την θεωρια του Θεου.Γιατι αν δεν την αναγνωρισουμε τοτε θα θεοποιησουμε κατι αλλο, συνηθως κατι που ειναι βλακωδες και ακαταλληλο για αυτο το ρολο, καποια ιδεα σαν αυτες που μονο μια "φωτισμενη διανοια μπορει να κατεβασει.....(αποσπασμα απο το "Δυο δοκιμια στην αναλθτικη ψυχολογια")


Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #773 στις: 01/02/08, 03:41 »
Οσο υπαρχει ο ανθρωπος θα υπαρχει καο ο "ΘΕΟΣ" οτι κι αν σημαινει αυτο για τον καθενα...

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #774 στις: 02/02/08, 12:11 »
Παράθεση
Εκκλησία,που "λερώνετε" από τη διαφθορά του Κράτους , που το υποκαθιστά με ένα σωρό ιδρύματα , χιλιάδες συσσίτια σε απόρους κάθε Κυριακή και εκατόντάδες υποτροφίες ,προικοδοτήσεις και άλλου τύπου παρεμβάσεις Πρόνοιας. Ας αφήσουμε επιτέλους το Κράτος να κάνει κάποτε τη δουλειά του...

Η μονες εποχες που η εκκλησια αφηνε να το κρατος να κανει την δουλεια του ηταν στην χουντα.Αν θες το κρατος να κανει την δουλεια του (αλλα και παλι δυσκολο γιατι η διαφθορα δεν εχει σπιτι παππαδες η μη ανηκουν στην ιδια οικογενεια) τοτε βοηθησε το με το να μην ζητας να σε πληρωνουν ως δημοσιο υπαλληλο οταν υπηρετεις την εκκλησια αφου ανεξηθρησκεια δεν εχουμε?

Παράθεση από: Neikos στις 29/01/08, 22:26
Παράθεση
Γιατι αν δεν την αναγνωρισουμε τοτε θα θεοποιησουμε κατι αλλο, συνηθως κατι που ειναι βλακωδες και ακαταλληλο για αυτο το ρολο


μηπως ηρθε η ωρα να εξελιχθουμε λιγο σαν ειδος απο το να αναζηταμε την ευκολη λυση? τουλαχιστον μην το κανουμε και επιχειρηση κιολας διαιωνιζοντας την ιδεα της κλικας που τοσο καλα στηθηκε στον μεσαιωνα
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/08, 12:20 από missionary »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)