Αποστολέας Θέμα: Kοντραμπασο?  (Αναγνώστηκε 22975 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Kοντραμπασο?
« στις: 01/04/07, 13:12 »
Γεια!Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος στο φορουμ που να παιζει κοντρα μπασο.Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι πολυ μηπως μαθω να παιζω και κοντρα μπασο.Σαν προετοιμασια θα μετατρεψω ενα παλιο μου μπασο σε αταστο για να συνηθισω αρχικα καπως πανω σε αταστο οργανο.Ξερει κανεις κοντρα μπασο?Θα δυσκολευτω πολυ να κανω μεταβαση σε κοντρα μπασο?Το κοστος ενος κοντρα μπασου για αρχαριο?Θελω οπωςδηποτε μαθηματα?
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #1 στις: 01/04/07, 15:40 »
Βασικά, υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα, που καλό θα ήταν να το διασταυρώσεις... Τα κόντρα-μπάσα, βιολιά, βιόλες, και τσέλα, δεν υπάρχουν σε "αριστερά" και "δεξιά"... Είτε αριστερόχειρας είσαι είτε δεξιόχειρας, παίζονται ως δεξιόχειρα...Οπότε ψαξτο πρώτα.

Απο κει και πέρα, το μπάσο περιλαμβάνει το μπαρέ του αντίχειρα (όλα τα δάκτυλα απο την ίδια πλευρά της ταστιέρας).

Η μετάβαση σε άταστο όργανο είναι μια...δύσκολη διαδικασία, όπως θα καταλαβαίνεις. Καλό θα ήταν να κάνεις μερικά μαθήματα, έτσι ώστε να καταλάβεις αν σου αρέσει, και για να μάθεις κάποια πράγματα για το όργανο... (Εννοείται φυσικά, οτι δεν ενδιαφέρεσαι για δοξάρι,ε?)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #2 στις: 01/04/07, 23:44 »
Καλα σοβαρα ολα παιζονται δεξιοχειρα?Ειλικρινα ολα τα αλλα τα δεχομαι.Το μοναδικο ομως που δεν συμβιβαζομαι με τπτ ειναι το να παιξω αντιθετα με την φυση μου.Αυτο αλλαζει πολυ τα πραγματα αμα ισχυει...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #3 στις: 02/04/07, 00:13 »
Koίτα, δεν σου λέω οτι δεν έχεις την αντίθετη επιλογή... Απλά δεν είμαι σιγουρος αν η κατασκευή του "σηκώνει" γύρισμα των χορδών..Είναι περιεργες κατασκευές αυτα τα έγχορδα....

Καλύτερα, πήγαινε να ρωτήσεις, μην σε κάψω...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #4 στις: 02/04/07, 05:22 »
   έχω ένα φίλο που από μπουζούκι το γύρισε σε κιθάρα, από κιθάρα  σε μπάσο και τώρα από μπάσο σε κόντρα-μπάσο. Το είχε φέρει και στην ταβέρνα προχτές μάλιστα... απίστευτος ήχος! κάλυπτε όλο το χώρο και συνόδευε εκπληκτικά τα όργανα! Το ότι είσαι ήδη μπασίστας θα σε βοηθήσει οπωσδήποτε, αλλά θεωρώ ότι χρειάζεσαι και μαθήματα καθώς έχει άλλη τεχνική. Για το "αποκλειστικά δεξιόχειρα" δεν το νομίζω, δεν είδα να διαφέρει σε κάποια απ` τις δυό πλευρές. Η τιμή -έστω η χαμηλότερη- πρέπει να είναι κομμάτι τσουχτερή, αφού είναι ολόκληρο έπιπλο. Αυτός το είχε πάρει 300,000 ευρώ. Δεν νομίζω ότι μπορείς να βρείς πολύ φθηνότερο, εκτός κι αν ψάξεις σε μεταχειρισμένα.
   Ό,τι σου λέω δεν είναι σίγουρο, απλώς απ` ότι κατάλαβα οπτικά κι από κάτι λίγες ερωτήσεις που του `κανα βιαστικά, επειδή με εντυπωσίασε σαν ήχος σου λέω...
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #5 στις: 02/04/07, 09:21 »
300.000€ ??? ??? ??? ??? ???
Μήπως εννοείς 3,000?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #6 στις: 02/04/07, 10:26 »
Παιδια, το Contra Basso δεν παιζεται μονο απο δεξιοχειρες! Μην τρελαινομαστε τωρα!!! Να λεμε πληροφοριες, μονο οταν ειμαστε σιγουροι πως ξερουμε ακριβως τι λεμε! Απλα, κοιταξτε μια οποιαδηποτε ορχηστρα και θα καταλαβετε.
Μανο, το Contra ειναι μια σχολη απο μονο του. Για να "παταμε και στη Γη", θα πρεπει να υπολογισεις πως ενας κοντραμπασιστας του κλασσικου, χρειαζεται κοντα στα 9 χρονια για να παιξει. Εσυ θα το προσεγγισεις τελειως ερασιτεχνικα και εμπειρικα, οποτε πρεπει να σκεφτεις πρωτα αν αξιζει τον κοπο να διαθεσεις τοσα λεφτα για ενα οργανο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #7 στις: 02/04/07, 11:29 »
Παιδια, το Contra Basso δεν παιζεται μονο απο δεξιοχειρες! Μην τρελαινομαστε τωρα!!! Να λεμε πληροφοριες, μονο οταν ειμαστε σιγουροι πως ξερουμε ακριβως τι λεμε! Απλα, κοιταξτε μια οποιαδηποτε ορχηστρα και θα καταλαβετε.
Μανο, το Contra ειναι μια σχολη απο μονο του. Για να "παταμε και στη Γη", θα πρεπει να υπολογισεις πως ενας κοντραμπασιστας του κλασσικου, χρειαζεται κοντα στα 9 χρονια για να παιξει. Εσυ θα το προσεγγισεις τελειως ερασιτεχνικα και εμπειρικα, οποτε πρεπει να σκεφτεις πρωτα αν αξιζει τον κοπο να διαθεσεις τοσα λεφτα για ενα οργανο.

Δεν είπα οτι παίζεται απο δεξιόχειρες! Είπα οτι τα όργανα αυτά κατασκευάζονται για δεξιόχειρες. Δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση του οργάνου,Τα εσωτερικά ξύλα του μπάσου ,είναι φτιαγμένα με τέτοιο τρόπο, ώστε το όργανο να είναι "δεξιόχειρο". Και δεν απαγορεύει κανείς, σε κανένα να αλλάξει τις χορδές Απο κει και πέρα, όσο μπορώ να ξέρω, ότι και να είναι ο παίκτης, παίζει με το δεξιόχειρο τρόπο.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω,Μάνο. Μην σε απασχολεί η λέξη "μεταχειρισμένο" σε αυτα τα όργανα. Στη πλειονότητα των περιπτώσων βρίσκονται σε άψογη κατάσταση.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #8 στις: 02/04/07, 12:44 »
Έχει ένας φίλος κοντραμπάσο (ΝΟΜΙΖΩ οτι είναι αριστερόχειρας και παίζει σαν να είναι δεξιόχειρας).Πήρε το πιο φτηνό που βρήκε από Ελλάδα με 1000ευρώ.Μου φαίνεται καταπληκτικό όργανο αλλά ο λόγος είναι προφανώς οτι δεν έχω εμπειρία από το πως ακούγεται πραγματικά ένα σωστό τέτοιο όργανο.

Για τη δυσκολία να πω οτι ο καθηγητής μου στην κιθάρα (παίζει κανονικά μπάσο και λίγο τρομπόνι) δηλώνει οτι είναι τρομερά δύσκολο όργανο και μάλιστα η αποψή του συμπίπτει με αυτή του freemind:

Παράθεση
θα πρεπει να υπολογισεις πως ενας κοντραμπασιστας του κλασσικου, χρειαζεται κοντα στα 9 χρονια για να παιξει


http://www.thomann.de/gr/thomann_kontrabass_rockabilly_01.htm
http://www.thomann.de/gr/thomann_kontrabass_33_3.htm

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #9 στις: 02/04/07, 14:41 »
Λοιπον..το κοντραμπασο που παρεθεσε ο φιλος μας το εχω δει και μαλιστα αυτο σκεφτομουν.Τωρα απο ποιοτητα δεν ξερω αλλα για πρωτο οργανο δεν θελω και πολλα.Τωρα αυτο οτι θελει 9 χρονια να παιξει ενας κλασσικος κοντραμπασιστας με μπερδευει.Δλδ παιζει κλασσικη μουσικη?η Τζαζ?Η κανει 9 χρονια για να λαβει μια αξιοπρεπης παιδεια του οργανου ασχετως ρεπερτοριου?Θεωρω οτι αν και αρκετα δυσκολη μεταβαση μπορω να τα καταφερω γιατι εχω πολυ πεισμα και δεν ξεκιναω σαν τελειως αρχαριος.Τουλαχιστον το ενα χερι λογω εξασκησης στην ταστιερα ειναι εξασκημενο.Τωρα απο κει κ περα..εγω τα 500Ε για το κοντραμπασο αυτο τα δινω.Οπως και να χει..σε 3 βδομαδες θα εχω αταστο μπασο.Θα το παλεψω αρκετα σαν πρωτη γευση αταστου οργανου και απο κει περα θα δω.Ο λογος παντως που εχω ενθουσιαστει ειναι το γεγονος οτι ακουσα κοντραμπασο απο κοντα και μαγευτηκα...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #10 στις: 02/04/07, 14:59 »
Να γίνω πάλι ο σπαστικός της υπόθεσης, και να τονίσω οτι το μπάσο των 500€ είναι 3/4. Δλδ είναι σε μέγεθος 3/4 του κανονικού.
Οπότε, δές κάτι απο κοντά.
Αυτό που σε συμβουλεύω, αν σου αρέσει τόσο ο ήχος, είναι να πάς στο Guitar Shop του ΝΑΚΑ και να κοιτάξεις το εξής: http://www.thomann.de/gr/line6_variax_705_bass_sb.htm. ή ένα http://www.thomann.de/gr/line6_bass_pod_xt.htm , που δεν ξέρω αν έχει αυτόν τον ήχο, αλλα ξέρω οτι μπορείς να τα δοκιμάσεις.

Να σου υπενθυμίσω, οτι τα άταστα παίρνουν διαφορετικές χορδές απο τα κανονικά, όπως θα ξέρεις ήδη.

Απο κει και περα
1)Ρώτα εξειδικευμένα για αριστερα κόντρα μπάσα, το πιο κατάλληλο μέρος να ρωτήσεις είναι δάσκαλος κόντρα μπάσου.
2)Ως παιδί του ωδείου, συστήνω ανεπιφύλακτα μαθήματα κλασικού μπάσου.
3) Ο καθηγητής μου στη κιθάρα είναι της άποψης οτι κλασική κιθάρα και κοντρα μπάσο, είναι τα όργανα του πόνου=> Κάνε κανα δίμηνο μαθήματα, για να μπορέσεις να κατασταλάξεις.

Τέλος, τα 9 χρόνια, είναι κατι σχετικό, και αντιστρόφος ανάλογο του παράγοντα "πείσμα"!!!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #11 στις: 02/04/07, 16:23 »
300.000€ ??? ??? ??? ??? ???
Μήπως εννοείς 3,000?
ναι σόρρυ. 3,000 ευρώ ήθελα να πώ. (αναπολώ ακόμα στην εποχή της δραχμής και μπερδεύομαι ;D)
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Fanoukos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #12 στις: 02/04/07, 18:26 »
Είναι σωστό αυτό με το δεξί. Όχι ότι δεν '"γίνεται" να βάλεις ανάποδα τον καβαλάρη και να παίξεις ανάποδα, αλλά δεν συνηστάται γιατί δεν θα μπορέσεις ποτέ να παίξεις σε ορχήστρα. Επειδή ξέρω για τι πράγμα μιλάω, παρακαλώ μην αρχίσετε να λέτε ότι έχω άδικο πριν ρωτήσετε κάποιον σχετικό(εν ολίγης πάρε ως δεδομένο ότι ισχύει). Πχ στο Ωδείο Αθηνών(μακράν το καλύτερο κλασσικό σχολείο στην Αθήνα) όπου έχουν και μεγάλη παράδοση στο Κόντρα, είναι υποχρεωτικό να το γυρίσεις στο δεξί.

Τώρα, αυτό που είπες με το άταστο ηλεκτικό είναι τελείως άσχετο, είτε το κάνεις είτε όχι δεν θα σε βοηθήσει.

Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #13 στις: 02/04/07, 19:20 »
Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης..δεν με απασχολει καθολου να παιξω σε ορχηστρα.Το κοντρα μπασο το θελω για την προσωπικη μου ευχαριστηση.Δεν εχω καν επαγγελματικες βλεψεις η τπτ.Με φιλους θα παιζω.Οποτε αμα παρω την αποφαση να ασχοληθω..θα κοιταξω αμα μπορω να γυρισω τις χορδες και τον καβαλλαρη και αμα μπορεσω θα το κανω.Οσο για τα μαθηματα ισως βρω εναν καθηγητη να μου κανει εντατικα ιδιαιτερα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #14 στις: 02/04/07, 22:55 »
Λοιπον..ως προς το αν υπαρχουν αριστεροχειρα κοντρα μπασο..μαλλον μου λυθηκε η απορια.
http://www.thomann.de/gr/thomann_kontrabass_2_l.htm
Eπισης βρηκα αλλα 2 κοντρα μπασο αριστεροχειρα.Επισης γιατι να μην μπορει να παιξει ενας αριστεροχειρας σε ορχηστρα..δλδ δεκτο να το λες..αλλα καπως πρεπει να το στηριξεις νομιζω?και γιατι σε ωδειο να σε υποχρεωνουν να το γυρισεις στο δεξι?Δλδ τι παραπανω εχει ενας δεξιοχειρας απο εναν αριστεροχειρα?
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #15 στις: 02/04/07, 23:11 »
Εξαρταται το ωδειο. Στην Βασιλικη Ορχηστρα της Αγγλιας, υπαρχει ενας αριστεροχειρας κοντραμπασιστας ( τουλαχιστον 2 χρονια πριν ), που καθοταν απλα πρωτος στη σειρα τους, ωστε να μην τους ενοχλει με το δοξαρι!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #16 στις: 03/04/07, 01:08 »
Λοιπον..ως προς το αν υπαρχουν αριστεροχειρα κοντρα μπασο..μαλλον μου λυθηκε η απορια.
http://www.thomann.de/gr/thomann_kontrabass_2_l.htm
Eπισης βρηκα αλλα 2 κοντρα μπασο αριστεροχειρα.Επισης γιατι να μην μπορει να παιξει ενας αριστεροχειρας σε ορχηστρα..δλδ δεκτο να το λες..αλλα καπως πρεπει να το στηριξεις νομιζω?και γιατι σε ωδειο να σε υποχρεωνουν να το γυρισεις στο δεξι?Δλδ τι παραπανω εχει ενας δεξιοχειρας απο εναν αριστεροχειρα?


Βρε συ, αυτό που "έχει παραπάνω" είναι η πλειοψηφία!!! Βλακεία, δεν λέω.. Και είδες μόνος σου και τις τιμές. Πάλι σε 3/4, και οι τιμές στα ύψη. Τα μπάσα κατασκευάζονται ώς επι το πλείστον για δεξιούς, και αυτό έχει να κάνει με τα εσωτερικά τους ξύλα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #17 στις: 05/07/07, 20:41 »
Οσον αφορα το αταστο (εφοσον δεν εχεις λεφτα για αγορα καινουργιου) θα σου παει σε μεσες ακρες κανα 100αρι ευρω για να μεταποιησεις το παλιο σου (ξηλωμα ταστων , γεμισμα κενων και ρυθμισμα) Μην το επιχειρησεις μονος σου... Αυτο εαν οι μαγνητες σου σε καλυπτουν.. (μπορω να σου πω που να πας). Βεβαια εαν πας για καινουργιο η διαφορα ειναι τεραστια...

Στο θεμα του παιξιματος... Δεν μπορεις να παιξεις οτι παιζεις στο ταστομενο, επανω στο αταστο... (ισχυει και αντιστροφα).. Δεν ειναι θεμα παιξιματος παρα ηχου αυτο που αναφερω... Παρολ'αυτα το να περασεις απο το ταστομενο στο αταστο ειναι μια διαδικασια που την περασα παρα πολυ προσφατα.. Το Γεναρη πηρα το αταστο μου.. Το Μαρτη, (γινοταν και πιο γρηγορα εαν ειχα παραπανω ωρες) μπορουσα να παιζω στο αταστο , μεχρι το 12ο ταστο  οπως ακριβως και στο ταστομενο.. Μετα το 12ο αργησε λιγο παραπανω μιας και μικραινουν οι αποστασεις μεταξυ ημιτονιων (ταστων) κι ετσι το να βρεθεις να παιζεις λαθος μοριο ειναι αστειο πραγμα... Εννοω με την ιδια ανεση και το ιδιο σταθερο παιξιμο.. Εχει βεβαια να κανει πολυ με το πως εχεις στησει τα χερια σου.. Εννοω εαν εχεις ασχοληθει με το σωστο στησιμο των χεριων επανω στην ταστιερα, εαν τα δαχτυλα σου οταν παιζεις ταστομενο πατανε ακριβως επανω στα ταστα κτλ, τοτε δεν θα εχεις προβλημα κανενα.. Εαν οχι..θα παιδευτεις με την εννοια οτι ενω το ταστωμενο "χαριζει" οταν δεν εχεις πατησει σωστα(αν και ο Pastorius ισχυριζοταν πως ουτε το ταστομενο δεν χαριζει και συμφωνω με αυτο) το αταστο εαν δεν πατησεις σωστα απλα θα παιξει αλλη νοτα.. Η μαλλον απλα θα ακουστει ο τονος που επαιξες με καποια/καμποσα μορια διαφορα .. Κατι σαν ξεκουρδιστο ενα πραγμα.. Βεβαια μια και ο Jaco καθως και ο Jeff ισχυριζονται , δεν υπαρχει αταστος ο οποιος να καταφερνει να παιξει πανω απο 80% μεσα στον τονο.. Αυτη βεβαια ειναι και η μαγεια του οργανου για το οποιο μιλαμε, το οτι δηλαδη ξεφευγει απο τις κονσερβοποιημενες, εαν μου επιτρεπεται η εκφραση, νοτες..
Παντως ειναι καθαρα θεμα θεσης καθως και αυτιου.....(μιας και μετα τις πρωτες μερες το αυτι σου θα ακουει ενα μικρο τριξιμο σε καθε λαθος σου)

Στο θεμα του Κοντρα. Οσον αφορα τα λεφτα, μιας και ο κολλητος μου παιζει αυτη τη στιγμη κοντρα μεταπηδωντας απο το αταστο σε αυτο , μπορω μονο να σου μεταφερω τις αποψεις του...
α) αγορασε ενα κοντρα 1500 ευρω μεταχειρισμενο, και τωρα ψαχνει να βρει 6000 για να βγαλει ηχο καθως και playability..Αυτο που εχει θα το κανει κρεμαστρα λεει μιας και δεν αξιζει για κατι αλλο..
β) Το κοντραμπασο με το αταστο δεν εχει καμια απολυτως σχεση.. Ειναι ενα απολυτως καινουργιο οργανο και πρεπει να το μαθεις απο την αρχη (και δεν συζηταμε για δοξαρι).
γ) Κρατησε μονο τις γνωσεις του επανω στο walking bass της Jazz απο το αταστο, τις οποιες μισο χρονο μετα (μιλαμε για απειρες ωρες μελετης) απλα μπορουσε να τις παιξει με την ιδια ανεση με το αταστο.. 2 χρονια μετα εφτασε να βγαζει και το feeling που χρειαζεται το κοντρα, για να μπορει να δηλωνει πια κοντραμπασιστας.. Βεβαια ολα αυτα αφου ειχε φτασει σε φανταστικα υψηλο επιπεδο στο ηλεκτρικο μπασο... Αλλιως οντως να χρειαζοταν κανα 9αρι χρονια οπως ειπε ο Freemind.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #18 στις: 13/07/07, 13:26 »
Δεν ξερω παιδια εγω προσαρμοστηκα παντως γενικα γρηγορα στο αταστο. Βεβαια δεν ασχολουμαι ωρες ακομα. Το πηρα λογο μεγαλης ευκαιριας που παρουσιαστηκε (πηρα οργανο αξιας 3000 ευρω 1000...) και ακομα δεν εχω ασχοληθει σοβαρα μιας και δεν ειμαι σε αρκετα καλο επιπεδο στο ενταστο. ΘΙελω ακομα δουλεια, βεβαια παντα θα θελω διοτι παντα υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης αλλα θα ασχοληθω κανα χρονο πολυ σοβαρα με το ενταστο τουλαχιστον.

Παντως πιστευω οτι αν εχει καλη συνεσθηση του τι πρεπει να κανεις με το ενταστο και πως πρεπεπι να τοποθετεις τα χερια σου πανω στην ταστιερα ευκολα θα παιξεις τα βασικα στο αταστο. Νταξει 100% μεσα σοτν τονο δεν ξερω αν θα ειναι ποτε κανεις σε ολες του τις νοτες αλλα δεν εχει σημασια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #19 στις: 14/07/07, 16:03 »
πιο πηγες και πηρες ρε συ.. ? Πες μου οτι πηρες το Warwick Streamer FL να εχουμε αυτοκτονιες μεσημεριατικα!!! Που μενεις μετα να μου πεις να ερθω να το κλεψω, η να παιξω εστω κανα -δυο - δεκα ωρες..

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #20 στις: 14/07/07, 16:40 »
Aν θυμαμαι καλα, ενα παλιο αταστο ιμπανεζ εχει... απο την χρυση εποχη της ιμπανεζ....

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #21 στις: 17/07/07, 12:13 »
Γενικά το Κοντραμπάσο διαφέρει σε πολλά στην τεχνική από το ηλεκτρικό ένταστο και άταστο ηλεκτρικό μπάσο. Πριν κάτι μήνες περνούσα από την Ερμού και πέτυχα ένα συγκρότημα από πρώην Σοβιετική Ένωση οι οποίοι είχαν κοντραμπάσο. Τους έπιασα στην κουβέντα και τους ζήτησα να δοκιμάσω το κοντραμπάσο. Τις νότες κατάφερα να τις πατήσω σωστά χωρίς φάλτσο όμως στο δεξί χέρι είχα πρόβλημα.

Γιατί η τεχνική στο δεξί χέρι στα ηλεκτρικά μπάσα, είναι ακριβώς η τεχνική του απογιάντο που χρησιμοποιείται από τους κλασσικούς κιθαρίστες ενώ η τεχνική του κοντραμπάσου είναι η τεχνική του πιτζικάτο που χρησιμοποιείται από τους βιολίστες, βιολονίστες και γενικά από τους έγχορδους.

Γι αυτό και όταν κάποιος παίζει κοντραμπάσο, ακούγεται ένας κρουστός ήχος την ώρα που κτυπάει τη χορδή. Αν δοκιμάσει ένας να παίξει πιτζικάτο πάνω στο ηλεκτρικό, θα ακουστεί σαν ένα πολύ πολύ άγριο σλαπ.

Και για να μη λέμε μισές κουβέντες, το κοντραμπάσο παίζεται με δοξάρι, όπως όλα τα άλλα τα έγχορδα όπου το δεξί χέρι θα πρέπει να μάθει να το βαστάει καλά, χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να σπάσουν οι τρίχες του (έχω χαλάσει πολλά δοξάρια! :P ).

Το κοντραμπάσο είναι το αγαπημένο μου μουσικό όργανο. Ελπίζω κάποτε να κάτσω να μαζέψω λεφτά να αγοράσω ένα, όχι με 1.000 αλλά τουλάχιστον με 10.000 Ευρώ! Και αφού το μάθω, αγοράζω μετά κι ένα Silent (ή όπως αλλιώς λέγεται) για τα ταξίδια (όπως ο Μπασλάμ ή ο μπασίστας του Λουδοβίκου των Ανωγείων).

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #22 στις: 23/07/07, 19:39 »
ΡΕ συ εχεις κοντραμπασο, και ψαχνεις να μιμηθεις τον ηχο του αταστου με το ηλεκτρικο fretted bass? τσκ τσκ τσκ ..
Απλα μην προσπαθεις.. Απολαυσε το κοντρα σου, και ασε το ηλεκτρικο για εμας τους φτωχους...LoL!

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #23 στις: 03/03/09, 20:54 »
μιας και το εσκαψα λιγο το θεμα, το ηλεκτρικο κοντρα ειναι ικανο να δεχτει γυρισμα των χορδων.. Επισης βολευει περισσοτερο σε διαφορα, αν και χανει στην αιγλη του αυθεντικου..

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Kοντραμπασο?
« Απάντηση #24 στις: 03/03/09, 21:05 »
Oκ..μιας και καπως επανηλθε το θεμα..εγω να πω οτι αν και μου αρεσει ο ηχος του κοντραμπασου..το αταστο δεν το αγαπησα και τοσο.Δεν ξερω αν φταιει το γεγονος οτι δεν ειχα ουσιαστικα ενα καλο αταστο.Ο Οικονομακης παντως που εκανε την μετατροπη σε αταστο ειπε οτι ηταν ενα αξιοπρεπες οργανο.Εγω παλι με το ολο στυλ και τις τεχνικες δεν τρελαθηκα κιολας.

Απο κει κ περα προβληματιζομαι με το ολο θεμα.Γινεται να ξενερωνεις με το αταστο μπασο και να μην ξενερωνεις με το κοντρα μπασο?Δλδ..δεν εχω πολυπαιξει με κοντρα..απλα το χα πιασει στα χερια μου.

Το θεμα με το ηλεκτρικο κοντρα το χω σκεφτει και γω.Και μαλιστα παιζει να κυκλοφορουν και καποια αρκετα οικονομικα σε περιπτωση που το μετανιωσω.Σιγουρα ειναι πιο βολικα και οικονομικης αποψης αλλα και απο αποψης πρακτικης(λιγοτερο μεγεθος και βαρος-δυνατοτητα απευθειας ηχογραφησης).

Ουφ...
It's all about the Groove!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
5049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 13:04
από juand