Αποστολέας Θέμα: Λυχνιες για Fender Super Champ XD και για Tube Overdrive  (Αναγνώστηκε 3163 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος celticfrost

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
  • αφου διαβασα ολα τα σχετικα threads και φυσικα πρωτο αυτο του adr1anos μου λυ8ηκαν πολλες αποριες αλλα παραλληλα μου γεννηθηκαν και καποιες αλλες....... Αν δεν κανω λαθος ο SCXD ειναι υβριδικος ενισχυτης ΑΒ ταξεως πραγμα που σημαινει πως η προενισχυση ειναι κατα βαση τρανζιστορατη.Παραθετω αποσπασμα που βρηκα στο internet για το πως λειτουργει η προενισχυση στον SCXD "The incoming guitar signal first sees a TL072, and it goes through both stages. From there, it’s routed to the DSP. When it emerges from the DSP, the signal is balanced, with + and – outputs. Another TL072 integrates the signals and turns them back into a single-ended mono signal. Then the signal goes to the first stage of a 4560. From there it goes to half of the 12AX7, which buffers the signal and drives the phase inverter half of the 12AX7".
  • και τωρα ερχομαστε στο προκειμενο,ο adr1anos αν εχω καταλαβει καλα στο thread του για τις λυχνιες κανει αναφορα μαλλον για full tube ενισχυτες που εχουν 3 και 4 λαμπες προενισχυσης V1,V2,V3 και PI..... στην δικια μου περιπτωση,και φανταζομαι και των υπολοιπων υβριδικων με μια λαμπα τι τυπο πρεπει να προτιμησουμε; ΑΠΛΗ γιατι μπλεκουν και τρανζιστορ και δεν θα δειξει και καμι α φοβερη διαφορα(βρηκα απο Thomann JJ NN003 Tube ECC83S απλη με 8,90 το κομματι) ,V1γιατι θα δειξει διαφορα ή Balanced γιατι κατι γραφει πως μοιραζει στα 2 την λυχνια; και εν κατακλειδι αν θα ισχυουν τα χαρακτηριστικα που αναφερει στις διαφορες 12AX7 (εγω ψηνομαι για την JJ)
  • για τις 2 τελικες 6V6 εχουμε να προτεινουμε κατι;
  • και για να κλεισουμε να φανταστω πως πανω-κατω τα ιδια θα ισχυουν και για τα Tube Overdrive(προενισχυτης δεν ειναι ουσιαστικα;) αλλαζοντας την 12AX7;
  • μηπως εχουμε και καποια γνωμη και για την χρησιμοποιηση ταυτοχρονα του λαμπατου Overdrive με το καθαρο καναλι του SCXD;
  • ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Λυχνιες για Fender Super Champ XD και για Tube Overdrive
« Απάντηση #1 στις: 13/04/14, 02:06 »
Γειά σου και καλώς ήρθες.

Είναι φανερό ότι έριξες πολύ διάβασμα, και μπράβο σου. Μου κίνησες την περιέργεια και διάβασα και εγώ όλο το σχετικό κείμενο από το blog του bill, και επίσης κοίταξα και το σχηματικό του ενισχυτή που πάντα ξεκαθαρίζει το τοπίο.

Ότι έγραψες ισχύει: έχουμε έναν υβριδικό ενισχυτή, με τρανζιστοράτη αρχική ενίσχυση, με ψηφιακά παραγόμενη παραμόρφωση και effects, με λαμπάτο PI και λαμπάτη τελική ενίσχυση.
Οπότε αρχικά ξέρουμε πως ότι λάμπες και να βάλουμε, ειδικά στην προενίσχυση, οι διαφορές θα είναι μικρές, έως μηδαμινές.

Ας πάρουμε την λάμπα της προενίσχυσης: Από την στιγμή που υπάρχει τρανζιστοράτη αρχική ενίσχυση δεν τίθεται θέμα χρήσης λάμπας τύπου V1 καθώς το σήμα δεν είναι τόσο χαμηλό και ευπαθές όσο σε έναν συμβατικό λαμπάτο. Παράλληλα, όπως σωστά τα γράφει ο φίλος bill, μόνο η μία πλευρά της προενισχύτριας λάμπας χρησιμοποιείται για phase inversion οπότε ούτε η χρήση λάμπας τύπου balanced έχει κάποιο νόημα.

Αν υπάρχει κάποιο νόημα για την χρήση λάμπας τύπου V1 στην περίπτωση σου δεν έχει να κάνει με τον συγκεκριμένο ενισχυτή, αλλά με το γεγονός ότι αντίθετα με τις απλές, οι V1 (από έγκυρους προμηθευτές) είναι λάμπες που έχουν μετρηθεί σε μηχάνημα και έχουν βρεθεί καλές, έτσι αποφεύγεις την περίπτωση να βρεθείς με καμία χαλασμένη (που έχει συμβεί αρκετές φορές). Σου προτείνω μία: https://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php?products_id=23
..ή για κάτι καλύτερο αλλά με αμφιβόλως σημαντικές διαφορές, μία: https://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php?products_id=868

Τώρα οι τελικές έχουν κάπως μεγαλύτερη συμμετοχή στον τελικό ήχο από την προενισχύτρια, αλλά και πάλι η ψηφιακή σχεδίαση του ενισχυτή την καθιστά σαφώς μικρότερη από αυτήν σε έναν συμβατικό λαμπάτο. Πάρε ενα καλό ζευγάρι 6v6 όπως αυτές: https://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php?products_id=28&MODsid=3d3jckqqtv0tmqfbcbpc2igb57
..τις έχω δοκιμάσει και είναι μια χαρά.
Κάτι καλύτερο που θα μπορούσες να δοκιμάσεις και πάλι με επιφύλαξη για την σημαντικότητα της διαφοράς είναι οι: https://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php?products_id=3255&MODsid=3d3jckqqtv0tmqfbcbpc2igb57
..πάντα σε matched pair.

Τέλος πετάλια λαμπάτα overdrive σε ψηφιακό ενισχυτή είναι γενικά χαμένος κόπος, η πρόσθεση αυτών των διαφορετικών παραμορφώσεων τείνει να παράγει λάσπη, στο καθαρό κανάλι σαφώς τα πράγματα είναι καλύτερα, αλλά η συνεχής ύπαρξη του DSP στην αλυσίδα δυστυχώς έχει κακό αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/14, 02:09 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος celticfrost

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Λυχνιες για Fender Super Champ XD και για Tube Overdrive
« Απάντηση #2 στις: 13/04/14, 10:47 »
ευχαριστω adr1ανος για την αμεση απαντηση σου...... "δυστηχως" επιβεβαιωσες αυτα που ειχα καταλαβει
   να κανω ακομα 2-3 ερωτησεις για το τελικο fine adjustment αν χρησιμοποιησω το CLEAN με τα DSP στο "μηδεν" υπαρχει περιπτωση να γινεται ενα ειδος by-pass; να περασω τo δικο μου rig απο effect απο την κιθαρα μου στο ΙΝ του ενισχυτη και να εχω ενα "ποιο λαμπατο ηχο-αποτελεσμα"
  επειδη ειμαι για παραγγελια στο THOMANN θα με βολευε να παραγγειλω αυτη την στιγμη σ'αυτο να μη πληρωνω 2 φορες μεταφορικα αυτη ειναι ιδια με αυτη που μου προτεινεις; http://www.thomann.de/gr/jj_nn003_roehre_ecc83s.htm αυτο το ΝΝ003 με μπερδευει...
  για τις τελικες αυτες http://http://www.thomann.de/gr/tad_6v6_s_jj_duo_tube.htm  νομιζω ειναι και καλυτερες απο τις προτεινομενες σου αλλα κατι γραφει για το μηκος τους.... δεν ειναι standard σε ολες;
   Αν και αφου πανω κατω μεγαλη "διαφορα" δεν θα παιξει με το να αλλαξω τις λαμπες μπορει για αρχη να παρω μονο μια JJ 12ax7 για να πειραματιστω και με το πεταλακι και τις 6V6 οταν με το καλο τα "κακαροσουν" οι υπαρχουσες
   Τελος θα΄θελα να επιβεβαιωσω το κοστος αποστολης απο τα site... Banzai 7,95 eyro και το TUBE-TOWN 16(?) euro
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/14, 10:49 από celticfrost »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 00:22
από studio54
84 Απαντήσεις
22788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 18:23
από Jezus
FENDER SUPER CHAMP

Ξεκίνησε από GiorgosVolos « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
11634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/10, 21:07
από Jezus
1 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/08, 01:29
από Απόλλων
FENDER Champ 12

Ξεκίνησε από giannis70 Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 00:38
από giannis70
Fender Super Reverb

Ξεκίνησε από Panos the Greek « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
13714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/09, 18:20
από Panos the Greek
11 Απαντήσεις
4909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 11:51
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
3476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 21:05
από tech21man
19 Απαντήσεις
7210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 18:48
από Alexisonfire
22 Απαντήσεις
9250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/17, 21:40
από Kostas_Orfanidis_16