Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ  (Αναγνώστηκε 8606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Γεια σας. Θέλω να μου προτείνετε κάποια κιθάρα μέχρι 400 ευρώ. Χωρίς τρέμολο, με 2 διπλούς. Κατά βάση ασχολούμαι με instrumental κομμάτια στυλ malmsteen,buckethead,satriani κτλ και λιγότερο με metal.

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #1 στις: 26/07/12, 14:36 »
Για εμένα πήγαινε σε Schecter Omen 6. Τσέκαρέ τες και youtube με 350€ , θα πάθεις πλάκα με ότι σου δίνει.!!!
Δεν θα το μετανιώσεις με τίποτα!




Sergey Evsyutkin - "Kate" (Fragment). (Schecter Omen 6 Extreme FR)
   (υπάρχει και χωρίς floyd rose)


SCHECTER Omen-6 Extreme Мастер класс
 


Οι μαγνήτες σπλιτάρουν κιόλας για να έχεις έναν ήχο πιο κοντα σε στρατοκαστερ αν θες!


Αυτά! :-)
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #3 στις: 26/07/12, 15:02 »
http://guitars.gr/el/guitars/elgtr/schecter/schecter-prices-6strings




ιδού!.... στα 335€


+1

Επίσης πολύ καλό value for money έχουν και οι PRS SE Tremonti (περίπου στα λεφτά σου και με φοβερό ήχο και ποιότητα κατασκευής):

http://www.dv247.com/guitars/prs-mark-tremonti-se-electric-guitar-natural--67347

Δεν μας λες όμως τι σχήμα προτιμάς (LP, Strat, tele, v, explorer, ...)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #4 στις: 26/07/12, 15:09 »
χμμ......ακόμα κι εγώ που ΔΕΝ ψάχνομαι για κιθάρα....τα όσα έχω ακούσει για τη Schecter τελευταία, η τιμή της συγκεκριμένης και το split των μαγνητών είναι αρκετά ελκυστικά χαρακτηριστικά για να με βάλουν σε σκέψεις!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #5 στις: 26/07/12, 15:33 »
Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Προτιμώ σε les paul αλλά παραπάνω με ενδιαφέρει να είναι καλό όργανο. Και με ενδιαφέρει οι μαγνήτες να μην είναι υπερβολικά heavy. Θα δοκιμάσω και την schecter και την PRS αν και επειδή θα την πάρω από Ελλάδα θα είναι  εκτός budget λογικά η PRS. Για την epiphone les paul standard τι γνώμη έχετε?

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #6 στις: 26/07/12, 15:57 »
Από προσωπική άποψη καθαρά, για τα σολο στυλ που ανέφερες είναι δύσκολο να σε βολέψει. Εκτός από το μπράτσο , τα 22 τάστα που μετά το 17ο είναι σχεδόν απρόσιτα όταν είσαι όρθιος ( εκτός άμα βάζεις τη ζώνη σαν τον petrucci :P ) , γενικότερα η κιθάρα βγάζει πολύ θόρυβο και "μουντάδα" με τους στοκ μαγνήτες της. Τώρα αν σκεφτείς να κάνεις αλλαγές σε μαγνήτες - ηλεκτρικά.... αλλάζει το θέμα του ήχου, όμως η δυσκολία στο να παίζεις τέτοιου τύπου σόλο παραμένει. Αν το καλοσκεφτείς οι κιθαρίστες που ανέφερες δεν χρησιμοποιούν les paul. εκτός από τον buckethead , που απ ότι νομίζω είναι αρκετά πειραγμένη αυτή που παίζει. :/


BEBAIA ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΛΕΨΕΙ, ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ live Steve Vai το Cryin Machine με  gibson les paul studio  .


H prs είναι επίσης τρομερή αν θες να την κοιτάξεις, δεν θα βγεις και πολύ εκτός προϋπολογισμού, δε νομίζω τα μεταφορικά να είναι πάνω από 30 ευρώ...
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #7 στις: 26/07/12, 16:47 »
εκτός από τον buckethead , που απ ότι νομίζω είναι αρκετά πειραγμένη αυτή που παίζει. :/

24 frets + 27'' scale lenght (ετσι για την ιστορια) ;D
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #8 στις: 26/07/12, 17:45 »
Γεια σας. Θέλω να μου προτείνετε κάποια κιθάρα μέχρι 400 ευρώ. Χωρίς τρέμολο, με 2 διπλούς. Κατά βάση ασχολούμαι με instrumental κομμάτια στυλ malmsteen,buckethead,satriani κτλ και λιγότερο με metal.
εισαι σιγουρος οτι τη θες χωρις τρεμολο?

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #9 στις: 26/07/12, 20:18 »
Ναι δεν θέλω τρέμολο γιατί σε αυτά τα λεφτά μόνο μπελάς είναι το τρέμολο. Πήγα είδα Ltd, τις έχουν σε τιμές εξωτερικού μην πω και πιο κάτω κάποια μοντέλα. Μου πρότεινε την  EC 200 QM.  Τη δοκίμασα,μου έκατσε καλά στα χέρια παρόλο που έχει λίγο πιο χοντρό μανίκι από την ibanez αλλά είναι πιο λεπτό από cort kx και evl series που είχα δοκιμάσει παλιότερα. Επίσης μου άρεσε που έχει coil split αλλά και οι μαγνήτες είναι πιο "ήπιοι" από αυτούς που έχω στην ibanez.
Στην αρχή μου πρότεινε την MHB200 (την έχουν στα ίδια λεφτά) τη δοκίμασα αν και είναι κάπως πιο heavy φάση για χαμηλά κουρδίσματα κτλ. Αλήθεια το 27 scale γιατί χρησιμεύει?
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/12, 20:25 από Apatilos »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #10 στις: 26/07/12, 20:36 »
Από προσωπική άποψη καθαρά, για τα σολο στυλ που ανέφερες είναι δύσκολο να σε βολέψει. Εκτός από το μπράτσο , τα 22 τάστα που μετά το 17ο είναι σχεδόν απρόσιτα όταν είσαι όρθιος ( εκτός άμα βάζεις τη ζώνη σαν τον petrucci :P ) , γενικότερα η κιθάρα βγάζει πολύ θόρυβο και "μουντάδα" με τους στοκ μαγνήτες της. Τώρα αν σκεφτείς να κάνεις αλλαγές σε μαγνήτες - ηλεκτρικά.... αλλάζει το θέμα του ήχου, όμως η δυσκολία στο να παίζεις τέτοιου τύπου σόλο παραμένει. Αν το καλοσκεφτείς οι κιθαρίστες που ανέφερες δεν χρησιμοποιούν les paul. εκτός από τον buckethead , που απ ότι νομίζω είναι αρκετά πειραγμένη αυτή που παίζει. :/


BEBAIA ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΛΕΨΕΙ, ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ live Steve Vai το Cryin Machine με  gibson les paul studio  .


H prs είναι επίσης τρομερή αν θες να την κοιτάξεις, δεν θα βγεις και πολύ εκτός προϋπολογισμού, δε νομίζω τα μεταφορικά να είναι πάνω από 30 ευρώ...



Παντως η PRS SE Tremonti (καθως και αλλες PRS SE που εχω δοκιμασει, οπως η δικια μου Singlecut  ;D ) εχει ειδικο κοψιμο στη ενωση του μπρατσου με το σωμα που προσωπικα με βολευει:

http://www.elderly.com/new_instruments/items/TSE-NAT.htm

Επισης τα μεταφορικα ειναι 0 ευρω  ;) (αρκει εννοειται πρωτα να την δοκιμασεις και να σου κανει)

Παντως δες και τις αγγελιες...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #11 στις: 26/07/12, 22:02 »
Αλήθεια το 27 scale γιατί χρησιμεύει?
27 ειναι καπως τραβηγμενο, αλλα ειναι θεμα γουστου κυριως.

Συνηθως οσοι εχουν μικρα χερια/δαχτυλα πανε σε κιθαρες με μικρο scale lenght (π.χ Gibson). Επισης ειναι και θεμα playability, δηλαδη, αν μια κιθαρα εχει 24.75 και η αλλη 25.5, η 24.75 θα ειναι πιο ευκολη στο παιξιμο λογο μικροτερης τασης των χορδων (δηλαδη ευκολοτερα bends).

Αρα με μια κιθαρα μικρου scale lenght μπορεις να παιξεις το ιδιο, σε σχεση με μια κιθαρα κανονικου μεγεθους, ακομα και με ενα σετ χορδες μεγαλυτερο π.χ αν με fender παιζεις με 9αρες με gibson μπορεις να παιξεις με 10αρες και να εχει το ιδιο feeling.
 Αυτα καπως μπακαλιστικα :P
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/12, 22:19 από Eddie~Maiden »
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #12 στις: 27/07/12, 01:12 »
Αρα με μια κιθαρα μικρου scale lenght μπορεις να παιξεις το ιδιο, σε σχεση με μια κιθαρα κανονικου μεγεθους, ακομα και με ενα σετ χορδες μεγαλυτερο π.χ αν με fender παιζεις με 9αρες με gibson μπορεις να παιξεις με 10αρες και να εχει το ιδιο feeling.
Εγώ βρίσκω αρκετα δυσκόλοτερη στα bends μια les paul με 10άρες χορδες (και μάλιστα με wraparound στο bridge για λιγότερη τάση), σε σχέση με μια stat με 9-άρες. Παίζει ρόλο και το τρέμολο στην εξίσωση, γιατί αποροφάει κάποια από την αντίσταση της χορδής στο bend. Θα την σύγκρινά ίσως με μια tele me 9-άρες, αλλά όχι με strat

Πάντως απο όσους διαλέγουν 24.75άρι λαιμό αντί για 25.5άρη,  πραγματικά πιστεύω οτι ελάχιστοι το κάνουν λόγω μεγέθους χεριού. Οι περισσότεροι το διαλέγουν για την διαφορά στον ήχο. όσο μεγαλώνει το scale length, o ήχος γίνεται πιο στακάτος, λόγω της μεγαλύτερης τάσης που επιτυγχάνεται στο ίδιο κούρδισμα. Επίσης όσο χοντραίνουν οι χορδές και πέφτει το κούρδισμα, αυτό το "spank" βοηθάει στο να "ζοντανέψει" λίγο τις νότες. Για αυτόν τον λόγο κυρίως το μεγάλο scale length επιλέγεται για τα baritone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #13 στις: 27/07/12, 02:26 »
Άμα θέλει κανείς αυθεντικό LP σχήμα, δεν έχει και ιδιαίτερες επιλογές στο scale, μόνο 24.75 στην ουσία. Δε μιλάω για PRS που φέρνουν σε LP, εκεί υπάρχουν και 25.5 μπράτσα.

Πάντως, σχετικά με τα bends, στην LP μου φαίνονται γενικά πιο μαλακά από RG και γενικά superstrat κιθάρες, ότι χορδές και να της έχω φορέσει.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #14 στις: 27/07/12, 10:13 »
Oι περισσότερες PRS έχουν scale 25, δηλαδή κάτι ενδιάμεσο από το κλασσικό scale των Les Paul (24,75) και των strat/tele (25,5). Υπάρχουν πράγματι και κάποιες με 25,5 (π.χ. Τοrero), ενώ το καινούργιο μοντέλο 245 προσφέρει scale ακόμα μικρότερο και από Les Paul (24,5).

Πάντως θα συμφωνήσω με τον mits@kos ότι οι Les Paul γενικά μού φαίνονται πιο εύκολες στα bend ανεξαρτήτως χορδών... εκτός βέβαια και αν μιλάμε για ακραίες διαφορές π.χ. Les Paul με 12άρες σε σύγκριση με strat με 8άρες, κάτι που δεν έχω δοκιμάσει ποτέ για να έχω σημείο αναφοράς. Για τα διαμετρήματα χορδών που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι κιθαρίστες (δηλαδή 9 ή 10, το πολύ 11) οι Les Paul είναι σαφώς πιο άνετες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #15 στις: 27/07/12, 15:14 »
Νομιζω πως η διαφορα κανει μπαμ στα bend αναμεσα σε strat / tele / dinky / horizon και les paul / sg / viper / eclipse. Ειδικα οι 9αρες σε μια κιθαρα με 24.75 λαιμο κανουν τα bends του gilmour στο another brick in the wall να φαινονται παιδαριωδη  ;D


 Δεν νομιζω πως ενα τρεμολο τυπου fender προσφερει καποια διαφορα.

(Ποτε 9αρες σε κιθαρα τυπου Gibson!! ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ  :P )
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #16 στις: 27/07/12, 15:50 »
Έπαιζα πάντα με 10ρες και σε 25.5 και σε 24.75. Κάποια στιγμή έβαλα 11ρες (επειδή μου τις έδωσε δωράκι ένας φίλος) στην "κοντή" και σχεδόν δεν κατάλαβα διαφορά στα bends. Για χαμηλά κουρδίσματα (δεν παίζω τέτοια πράματα του Σατανά, αλλά δοκίμασα για πλάκα) ούτε λόγος. Πιστεύω σε gibson scale θες ακόμα παραπάνω ακόμα και για έναν τόνο κάτω (Drop D ή Standard D). Καλά για C σε τέτοιο scale πρέπει να θες κάτι σε στυλ καλώδιο ΔΕΗ και πάνω :D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #17 στις: 27/07/12, 17:12 »
(Ποτε 9αρες σε κιθαρα τυπου Gibson!! ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ  :P )

τι εννοείς με το "τύπου Gibson"? ;D
έχω βάλει σε SG πάντως και ήταν καλά!

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #18 στις: 27/07/12, 21:10 »
(Ποτε 9αρες σε κιθαρα τυπου Gibson!! ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ  :P )

τι εννοείς με το "τύπου Gibson"? ;D
έχω βάλει σε SG πάντως και ήταν καλά!
Εννοω κιθαρες με 24.75 scale lenght.

Ναι, αλλα αυτο δεν ειναι κιθαρα ειναι playstation στο amateur level  :P . Οσο για τον ηχο...ειναι ΚΛ@ΝΙ@.Βαλε 11αρες να νιωσεις τι θα παει fat sound!
Ημουν κατοχος SG για λιγους μηνες και ειχε πανω 9αρες.Εγω που
ειχα συνηθισει σε strat τυπου κιθαρες, οχι μονο δεν πηρα αυτον τον περιβοητο γεματο ηχο αλλα πηγα να κανω bend ενος τονου και παραλιγο να βγαλω κανα ματι ;D .   (βεβαια... ο καθενας εχει διαφορετικα γουστα και χερια)

May god have mercy on your soul!!!  >:D
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #19 στις: 27/07/12, 21:16 »
είχα και 9άρες και 11άρες στην SG (με ενδιάμεσο στάδιο με 10άρες) και δεν θυμάμαι ιδιαίτερη διαφορά στον όγκο... :/
αλλά όπως είπες...αυτιά είναι αυτά...χέρια είναι αυτά....

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #20 στις: 28/07/12, 03:42 »
Για μένα δεν υπάρχουν κανόνες. Είχα φαγωθεί να βρώ τι φταίει για το μπουκωμένο ήχο μιας gibson les paul studio και με το που μπήκαν πάνω 9αρες ή κιθάρα ανέπνευσε!

Επίσης πρέπει να είμαι λίγο αναίσθητος γιατί έχω 10αρες και στη flying v και στην ibanez μου και διαφορές ντεν καταλαβαίνει...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #21 στις: 28/07/12, 10:18 »
Για μένα δεν υπάρχουν κανόνες. Είχα φαγωθεί να βρώ τι φταίει για το μπουκωμένο ήχο μιας gibson les paul studio και με το που μπήκαν πάνω 9αρες ή κιθάρα ανέπνευσε!
+1
ο Page και gibbons ειδικά που μου αρέσει πολύ ο ήχος της lespaul του στα πρώτα albums, παίζαν με 8-αρες. Δεν ισχύει απόλυτα το "βάλε όσο πιο χοντρές αντεχεις για να βγάλεις όγκο".
Επιπλέον υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που έχουν επηρεάζουν το bend. Σε μια ταστιέρα με ebony τα πράγματα πάντα είναι πιο έυκολα, ενώ μέχρι και η απόσταση των κλειδιών από το nut αλλάζει την δυσκολία του bend στα πρώτα τάστα. Και φυσικά υπάρχει και το setup...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #22 στις: 28/07/12, 10:54 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες. Οι διαφορές στον ήχο ανάλογα με το μέγεθος των χορδών μπορεί να είναι απόλυτα αισθητές στην ακουστική κιθάρα, στην ηλεκτρική όμως θα έλεγα ότι είναι από μικρές έως απειροελάχιστες. Κι εγώ πλέον βάζω 9άρες στις περισσότερες κιθάρες μου χωρίς να έχω παρατηρήσει καμία αρνητική επίπτωση στον ήχο.

Και φυσικά άλλο ο ήχος και άλλο η αίσθηση. Η ευκολία στο παίξιμο αποτελεί σημαντικό παράγοντα αλλά είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Και είναι ευνόητο ότι αν κάποιος έχει συνηθίσει τις 11άρες (ή τις 12άρες που χρησιμοποιούσα εγώ όταν έπαιζα ακουστική), οι 9άρες θα τού φανούν σαν λάστιχα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #23 στις: 28/07/12, 14:22 »
Σε χαμηλά και Drop κουρδίσματα (Drop C και κάτω) η διαφορά όγκου και ήχου από το πάχος των χορδών είναι πολύ εμφανής. Ακούστε κιθάρα σε C με 11άρες και με 13άρες και συγκρίνετε. Αλλάζει η χροιά, η καθαρότητα του ήχου, ο όγκος στο palm mute κλπ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως 400 ευρώ
« Απάντηση #24 στις: 28/07/12, 15:01 »
είναι λογικό γιατί εκεί, συγκρινόμενο μέγεθος, δεν είναι πλέον μόνο το πάχος των χορδών αλλά και η ευχέρεια ταλάντωσης....
σε χαμηλότερα κουρδίσματα έχουν περισσότερη άνεση να ταλαντωθούν οι χορδές οπότε παράγουν και πιο μπάσες συχνότητες και περισσότερο όγκο....
είναι άλλο πράγμα από απλά τη διαφορά πάχους των χορδών....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
56 Απαντήσεις
20627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 19:11
από Ogun-Sotis
26 Απαντήσεις
10207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 14:01
από rolandboy
1 Απαντήσεις
2613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 20:20
από Διάφανοςςς highway 2.000.000
19 Απαντήσεις
6598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
6 Απαντήσεις
4809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 02:38
από PericlesB
75 Απαντήσεις
20393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 02:30
από JACKSONMAN
2 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 21:05
από master of puppets
8 Απαντήσεις
3917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:10
από Makis Van Halen
7 Απαντήσεις
4577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/11, 20:29
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
7589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/16, 13:22
από Kosthrash