Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις  (Αναγνώστηκε 4999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος E-Slash

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδια! Ειμαι τελειως αρχαριος στο θεμα της κιθαρας και θελω να αγορασω μια ηλεκτρικη stratocaster γυρω στα 150€.
Αρχικα, ψαχνομουν για Yamaha αλλα μετα διαβαζοντας αυτο το τοπικ http://forum.kithara.gr/index.php?topic=84647.0, καταλαβα οτι τα STG μοντελα της Aria ειναι καπως πιο ''καλα'' αλλα σημερα χαζευοντας σε e-shop μουσικων ειδων επεσα παω σε κιθαρες της Fender με τιμες περιπου στα 100 ευρω και πραγματικα εμεινα γιατι ειχα συνηθισει αυτη τη μαρκα να την βλεπω σε τεραστια ποσα.. Οριστε 2 link να δειτε ποιες κιθαρες βρηκα στα 100€ http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=2814 και http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7554 . Επισης, σημερα επιασα στα χερια μου την παρακατω Ibanez http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6237  μιας φιλης μου και τρελαθηκα με την εμφανιση της..
Εν ολιγης, εσεις τι θα μου προτινατε να παρω? Να στραφω στις fender που εδειξα ή να παω προς Aria/Yamaha? Επισης αξιζει να κανω την υπερβαση και να παρω την Ibanez? Ακομη, υπαρχει ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ κιθαρα στα λεφτα που ανεφερα πιο πριν αλλα με την εμφανιση της Ibanez? :o  Οποιαδηποτε προταση, δεκτη! :)
Και κατι τελευταιο.. Αν για αρχη, αντι για ενισχυτη παιζω με ηχεια απο PC θα υπαρξει προβλημα?  ::)  Δεν λεω για να βγω να κανω συναυλια με τα ηχεια του PC αλλα για απλη χρηση στο δωματιο..  ;D  Τα ηχεια ειναι αυτα: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501805
Eυχαριστω πολυ εκ των προτερων!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/12, 18:48 από E-Slash »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #1 στις: 16/11/12, 19:23 »
Δεν έχω παίξει με καμία από τις κιθάρες που παραθέτεις, αλλά άκου πώς θα έπραττα εγώ. ;)


Η πιο φθηνή κιθάρα που είχα ήταν μία Squier Affinity. Κάνει γύρω στα 160 ευρώ και αν πραγματικά μπορούσες να δαπανήσεις αυτό το ποσό, εγώ θα σου πρότεινα να δεις πολύ σοβαρά τη συγκεκριμένη επιλογή.
Λοιπόν στο δικά μας. Εγώ θα αγόραζα από τις 3 παραπάνω την Squier Bullet HSS δηλαδή με τον Humbacker στη θέση bridge. Θα απαιτούσα από το κατάστημα (ή θα πήγαινα σε κάποιο μάστορα αν με έπαιρνε οικονομικά) να σετάρει την κιθάρα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Έχω δει φθηνοκιθάρες να πετάνε πραγματικά μετά από καλό setup. Η δικιά μου squier έγινε άλλο όργανο μόλις άλλαξα χορδές και τη σέταρε μάστορας που ξέρει. Έγινε πολύ ευκολόπαιχτη και μαλακή. Έχει από μόνη της και πολύ βολικό μπράτσο, οπότε σε έκανε να μην πιστεύεις ότι ήταν κιθάρα των Under 200euro.


Τώρα στο θέμα των ηχείων.. Ενισχυτή έχεις? Αν έχεις παίξε στον ενισχυτή σου :) Αν όχι, για να συνδέσεις την κιθάρα σου στον υπολογιστή σου, προϋποθέτει κάποια πράγματα:


1. Κάρτα ήχου που να δέχεται jack ή/και XLR βύσμα (συνήθως εξωτερικές κάρτες όπως το Line6 Toneport UX2, αρκετές M Audio κτλ). Εγώ έχω έχω την Line6


2. Μία πεταλιέρα ή ένα preamp ώστε να συνδέσεις την κιθάρα σου και από εκεί να φύγεις στην κάρτα ήχου. Αυτό το χρειάζεσαι ώστε το σήμα της κιθάρας να υποστεί μία επεξεργασία πριν βγει από τα ηχεία του Η/Υ σου.


Τώρα αν έχεις συγκεκριμένο budget για εξοπλισμό (το λέω γιατί κάνεις λόγο για 150 ευρώ στην αρχή, αλλά βάζεις μέσα και την ibanez που είναι πιο ακριβή) πες το μας για να σου δώσουμε λύσεις και ιδέες. Αν έχεις ήδη κάποιο εξοπλισμό καλό θα ήταν να τον αναφέρεις ώστε να αποφύγεις άσκοπες αγορές.

Λύσεις φθηνές υπάρχουν και στις δύο επιλογές. Και ενισχυτές μπορεί να βρεις (μεταχειρισμένους) σε πολύ χαμηλές τιμές και σύνδεση με το pc σου μπορείς να πετύχεις επίσης με χαμηλό κόστος, αναλογιζόμενος πάντα ότι το αποτέλεσμα που θα πάρεις θα είναι ανάλογο των χρημάτων που θα δαπανήσεις. Βέβαια αν είσαι αρχάριος, άρα οι απαιτήσεις σου είναι σχετικά χαμηλές (ακόμα) μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με εξαιρετικά αποτελέσματα με λίγα λεφτά.

edit: Για να μην μπλέκεις, θα σου πρότεινα να δεις κάτι σαν και αυτό το πακέτο


[size=78%]Από το γερμανικό Musicstore, όπου έχει καλύτερη κιθάρα από αυτές που παρουσιάζεις παραπάνω + ενισχυτή + οτιδήποτε θα χρειαστείς για αρχή (καλώδια, πένες, [/size][size=78%]κουρδιστήρι[/size][size=78%] κτλ) στα 200 ευρώ. Αν υπολογίζεις και τα μεταφορικά που είναι +20 ευρώ είσαι στα 220 ευρώ και έτοιμος να παίξεις. Εγώ θα υπολόγιζα ακόμα ένα 20άρικο για setup οπότε με 240-250 ευρώ είσαι άρχοντας. Επέλεξα το Musicstore, καθώς σου δίνει τη δυνατότητα αντικαταβολής, αν δεν έχεις κάρτα, paypall κτλ, κάτι που άλλα site δεν προσφέρουν. [/size]


Καλή συνέχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/12, 19:48 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #2 στις: 16/11/12, 19:29 »
Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά φυσικά δεν πρόκειται να αγοράσεις Fender stratocaster με 100 Ευρώ. Oι "Fender" που βρήκες δεν είναι Fender αλλά Squier (θυγατρική της Fender), και μάλιστα Squier Bullet. Δηλαδή όργανα σαφώς κατώτερης ποιότητας από τις Squier Affinity (180-190 Eυρώ) και τις Squier Standard (250 Ευρώ), oι οποίες με τη σειρά τους είναι σε γενικές γραμμές υποδεέστερες από τις πραγματικές Fender που ξεκινούν γύρω στα 400-450 Ευρώ. Kαι αν είχες διαβάσει πιο προσεκτικά το thread που παραθέτεις, θα είχες δει ότι σε αυτή την κατηγορία υπάρχουν πολύ καλές επιλογές εκτός από τις Aria και τις Squier.

Επίσης το γεγονός ότι σού άφησε καλές εντυπώσεις μια κιθάρα (Ιbanez) που δεν είναι ακριβώς strat αλλά έχει μάλλον metal προσανατολισμό, σημαίνει ότι προφανώς δεν έχεις ακόμα μια σαφή ιδέα για τον τύπο κιθάρας που σού ταιριάζει ή σού αρέσει περισσότερο. Θα πρέπει να το ψάξεις πολύ ακόμα πριν σκεφτείς για αγορά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος E-Slash

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #3 στις: 16/11/12, 21:50 »
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!
Sfanfan, νομιζω δεν με καταλαβες  :P  Απο εξοπλισμο δεν εχω τιποτα (εκτος απο ενα tuner που το βρηκα σαν app στο android market  ;D  ) αλλα αυτο που ειπα ειναι οτι αντι να παρω εναν amplifier στην αρχη, να χρησιμοποιησω τα ηχεια απο το PC μου και οχι να συνδεσω την κιθαρα με το PC (και οτι γλυτωσω απο τον ενισχυτη να το επενδυσω στην κιθαρα). Ειναι εφικτο αυτο? (με λιγα λογια το βυσμα των ηχειων που μπενει στο PC, να το βαλω εγω στην κιθαρα για να βγενει ο ηχος της απο εκει). Οταν λες να σεταριστει σωστα η κιθαρα τι εννοεις? Να μπει πανω ενα καλο σετακι χορδων ή εννοεις κατι αλλο?
Φιλε Απολλων, η Ibanez ειναι κατα ενα μεγαλο μερος stratocaster απλα φερνει και λιγο σε metal στυλ.. Αυτο το στυλ εμφανισης ειναι που μου αρεσει πολυ! Η Ibanez με αυτες τις Squier Bullet και την Squier Affinity που προτινει ο φιλος sfanfan εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #4 στις: 16/11/12, 22:04 »
η πιο φτηνη-αξιοπιστη λυση για να παιζεις απο το pc ειναι αυτη
http://www.ebay.de/itm/Guitar-PC-MAC-USB-Interface-Link-Audio-Cable-Record-cd-/160731811756?pt=DE_MusikInstr_Audio_MIDI_Interfaces&hash=item256c5ccfac


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #5 στις: 16/11/12, 22:47 »
Φιλε Απολλων, η Ibanez ειναι κατα ενα μεγαλο μερος stratocaster απλα φερνει και λιγο σε metal στυλ.. Αυτο το στυλ εμφανισης ειναι που μου αρεσει πολυ! Η Ibanez με αυτες τις Squier Bullet και την Squier Affinity που προτινει ο φιλος sfanfan εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους?

Ίσως να μην λέμε κάτι διαφορετικό... απλά για μένα μια κιθάρα όπως η Ibanez δεν είναι strat και αυτό προσπαθούσα να πω. Η strat έχει τρεις μονούς μαγνήτες (ή έστω δύο μονούς και ένα διπλό), έχει τρέμολο, έχει vintage μπράτσο από πλευράς διαστάσεων, έχει 21 ή 22 τάστα κλπ. H Ibanez μπορεί να έχει σώμα που μοιάζει κάπως με αυτό της strat, αλλά δεν έχει τρέμολο, έχει δύο διπλούς μαγνήτες, έχει μπράτσο με πιο επίπεδη ταστιέρα και 24 τάστα. Ουσιαστικά δεν έχει μεγάλη σχέση με μια κλασσική strat σαν εμφάνιση και κυρίως σαν ήχος και χαρακτήρας, γι αυτό και δεν είναι κατά "μεγάλο μέρος" strat. Αν λοιπόν θέλεις μια τέτοια κιθάρα, μάλλον θα πρέπει να ψάξεις για κάτι διαφορετικό από τις Aria, Yamaha, Squier που ανέφερες πριν ή άλλες παρόμοιες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος E-Slash

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #6 στις: 16/11/12, 23:36 »
Κατα τη γνωμη σου φιλε Απολλων ποιο ειδος κιθαρας βγαζει καλυτερο ηχο? Οι Ibanez ή οι κλασσικες strat? Εγω θελω να παιζω κυριως rock (οτι και αν συνεπαγεται αυτο.. --> hard rock, classic rock, heavy metal κλπ κλπ)
Σε στυλ Ibanez υπαρχουν πιο οικονομικες λυσεις?
Φιλε noe13, νομιζω ουτε εσυ με καταλαβες... δεν θελω να συνδεσω την κιθαρα με το pc αλλα κατευθειαν τα ηχεια με την κιθαρα.. Τα ηχεια μου εχουν βισμα που μπενει στις κανονικες πριζες (οπως μπορειτε να δειτε στο λινκ που παραθετω παραπανω) απο οπου περνει ρευμα και μετα εχει ενα αλλο βυσμα το ''καρφι'' που λεμε το οποιο μπενει στο PC για να συνδεθουν τα ηχεια με αυτο.. Οποτε εγω ρωταω αν γινεται αντι για amp να βαλω κατευθειαν αυτο το βυσμα-''καρφι'' στην κιθαρα..

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #7 στις: 17/11/12, 00:10 »
Κατα τη γνωμη σου φιλε Απολλων ποιο ειδος κιθαρας βγαζει καλυτερο ηχο? Οι Ibanez ή οι κλασσικες strat? Εγω θελω να παιζω κυριως rock (οτι και αν συνεπαγεται αυτο.. --> hard rock, classic rock, heavy metal κλπ κλπ)
Σε στυλ Ibanez υπαρχουν πιο οικονομικες λυσεις?
Φιλε noe13, νομιζω ουτε εσυ με καταλαβες... δεν θελω να συνδεσω την κιθαρα με το pc αλλα κατευθειαν τα ηχεια με την κιθαρα.. Τα ηχεια μου εχουν βισμα που μπενει στις κανονικες πριζες (οπως μπορειτε να δειτε στο λινκ που παραθετω παραπανω) απο οπου περνει ρευμα και μετα εχει ενα αλλο βυσμα το ''καρφι'' που λεμε το οποιο μπενει στο PC για να συνδεθουν τα ηχεια με αυτο.. Οποτε εγω ρωταω αν γινεται αντι για amp να βαλω κατευθειαν αυτο το βυσμα-''καρφι'' στην κιθαρα..
αυτο ειναι τοσο πιθανο οσο να βρω εγω το δαχτυλιδι του Frodo!!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #8 στις: 17/11/12, 00:48 »
όχι δε γίνεται αυτό που περιγράφεις...πρέπει να υπάρχει ανάμεσα στην κιθάρα και στα ηχεία κάτι που να ενισχύει το σήμα όπως υπολογιστής, πεταλιέρα κτλ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #9 στις: 17/11/12, 02:16 »
Κατα τη γνωμη σου φιλε Απολλων ποιο ειδος κιθαρας βγαζει καλυτερο ηχο? Οι Ibanez ή οι κλασσικες strat? Εγω θελω να παιζω κυριως rock (οτι και αν συνεπαγεται αυτο.. --> hard rock, classic rock, heavy metal κλπ κλπ)
Σε στυλ Ibanez υπαρχουν πιο οικονομικες λυσεις?

Συγγνώμη, αλλά δεν είναι ερώτηση αυτή. Τι θα πει καλύτερος και χειρότερος ήχος; Πρόκειται για κάτι εντελώς υποκειμενικό, οπότε "καλύτερο" είναι αυτό που αρέσει σε εσένα ή που ταιριάζει στη μουσική που θέλεις να παίξεις. Eγώ προσωπικά δεν έχω βρει strat που να μού δίνει καλύτερο ήχο από μια tele thinline που έχω, εσένα όμως κάτι τέτοιο μπορεί να μη σού αρέσει καθόλου. Και πολλά θα εξαρτηθούν από τον ενισχυτή σου, γι αυτό καλύτερα να βάλεις κάποια λεφτά στην άκρη για ένα καλό μηχάνημα, καθώς αυτό θα καθορίσει κατά κύριο λόγο τον τελικό σου ήχο.

Αν λοιπόν μιλάμε για είδη από rock μέχρι heavy metal, τότε μάλλον κοιτάς για κάτι πιο κοντά στην Ibanez απ' ό,τι στις strat. Και απ' όσα έχουμε πει μέχρι τώρα καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις να ξοδέψεις πολλά χρήματα. Oι προτάσεις μου λοιπόν για μια κιθάρα μέχρι 200 Ευρώ θα ήταν οι παρακάτω, που θεωρώ ότι είναι καλύτερες ποιοτικά από τη συγκεκριμένη Ibanez:

Cort KX5

Cort X2 

ESP LTD M-50
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος E-Slash

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #10 στις: 18/11/12, 22:15 »
όχι δε γίνεται αυτό που περιγράφεις...πρέπει να υπάρχει ανάμεσα στην κιθάρα και στα ηχεία κάτι που να ενισχύει το σήμα όπως υπολογιστής, πεταλιέρα κτλ



Αρα φιλε μου με το gadgetακι που παραθετει παραπανω ο φιλος noe13 θα μπορω να κανω αυτο που περιγραφω?


Φιλε Απολλων και οι κιθαρες που δειχνεις μου αρεσουν υπερβολικα πολυ (οι 2 cort μου αρεσουν καπως περισσοτερο απο την ESP -και η X2 λιγο παραπανω-) οποτε θα παρω οποια βρω ευκαιρη στο καταστημα με μουσικα ειδη της περιοχης μου (και την πιο οικονομικη ισως)  :)
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας παιδια!

*Μπορειτε να μου δωσετε ενα Link απο ελληνικο καταστημα με αντιστοιχο gadgetακι με αυτο που παραθετει ο noe13?
*Για αυτην τι λετε? http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=4760
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/12, 22:32 από E-Slash »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #11 στις: 18/11/12, 22:54 »
αυτό το gadgetάκι καταλήγει σε usb...δε γινεται να συνδεθεί με ηχεία!
και έτσι κι αλλιώς δεν κάνει αυτή τη δουλειά....

πάρε κάτι σαν το pocket pod...θα είσαι φορητός...θα έχεις ένα κάρο ήχους...και θα μπορείς να μελετάς παντού με ακουστικά (δεν ξέρω αν μπορεί να οδηγήσει και ηχεία βάζοντάς του το μίνι τζακ αλλά το δοκιμάζεις και βλέπεις)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #12 στις: 18/11/12, 23:00 »
2 πραγματα εχεις να κανεις:


1ον το πιο απλο ειναι να παρεις εναν πολυ φτηνο ενισχυτακο,κυκλοφορουν καμποσοι στις αγγελιες,τον οποιο κ θα αλλαξεις με την πρωτη ευκαιρια που θα βρεις λεφτα


2ον θα παρεις το μπλιμπλικι που σου ειπα, θα βρεις μερικα προγραμματακια που ειναι απραιτητα,θα ριξεις λιγο διαβασματακι,θα ενωσεις κ τα ηχεια που εχεις και θα εισαι περκετης....


Υ.Γ η κιθαρα που εβαλες δε λεει κ πολλα,αυτες που προτεινει ο Απολλων ειναι καλυτερες!

Αποσυνδεδεμένος E-Slash

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #13 στις: 18/11/12, 23:03 »
ΟΚ παιδια σας ευχαριστω πολυ!  ;D ;D
Θα παρω μια απο αυτες τις 3 (πιθανοτερα μια απο τις Cort)  8)

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας - ερωτήσεις
« Απάντηση #14 στις: 26/11/12, 22:23 »
μπορεις να δεις και αυτην, που μου ειχε προτηνει ο Απολλωνας σε θεμα που ειχα κανει, την οποια αποτι φενετε θα αποκτησω σε λιγο καιρο :)

SX SST HSS Stratocaster
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/12, 22:17 από geopaok »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
12195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
5702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 17:21
από ScorpionsManiac
27 Απαντήσεις
9874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/11, 22:40
από omega
10 Απαντήσεις
6216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 11:18
από MrGiO
18 Απαντήσεις
5715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 23:30
από Xtasy
18 Απαντήσεις
5334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/12, 17:18
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
5376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 18:02
από Edward The Great
8 Απαντήσεις
3591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 15:38
από Kosthrash
38 Απαντήσεις
18563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/12, 17:32
από kostasdante