Αποστολέας Θέμα: BOSS japan VS taiwan  (Αναγνώστηκε 5430 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moulan7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
BOSS japan VS taiwan
« στις: 28/11/10, 20:33 »
Γεια σε ολους!Εχω ακουσει πολλα πεταλια boss και εχω και αρκετα στην κατοχη μου.
Δεν ετυχε ποτε να ακουσω απο κοντα καποιο japan,και επειδη πολλοι υποστηριζουν οτι εχουν καλυτερο ηχο απ`τα taiwan θα με ενδιεφερε να παρω και τις δικες σας αποψεις(οσοι εχετε δοκιμασει japan).Επισης θα ηθελα τη γνωμη σας για το αν αξιζει να σκασεις 150-200Ε(ebay)για japan boss (μεταχειρισμενο παντα)
Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #1 στις: 29/11/10, 11:50 »
Απολογούμαι που δεν θα απαντήσω ευθέως στην ερώτηση σου, αλλά αν έχεις την χρηματική δυνατότητα να αποφύγεις την Boss (japan ή taiwan) κάνε το, υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές στην αγορά, ειδικά στα χρήματα που αναφέρεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος moulan7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #2 στις: 29/11/10, 15:01 »
Διαφωνω καθετα με αυτο που λες....Η boss ειναι ανετα απο τις καλυτερες εταιριες πεταλιων και απο τις πιο αξιοπιστες.
Το θεμα μου ειναι αν αξιζουν τα χρηματα τους τα japan?(ειναι ακριβα λογω ποιοτητας η θεωρουνται συλλεκτικα,vintage,κλπ)

Υ.Γ Οταν εβγαζε πεταλια η boss...αλλοι φορουσαν πανες ;D (....ειχε πει καποιος....και συμφωνω μαζι του.)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/10, 04:02 από moulan7 »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #3 στις: 29/11/10, 15:22 »
Αν μη τι αλλο, ο andr1anos ειναι απο τα μελη που κατα καιρους εχουν δειξει τις γνωσεις τους και την αντικειμενικη κριτικη τους οσον αφορα την ποιοτητα και τη κατασκευη των πεταλιων.

Θα προτεινα να ακουσεις την αποψη του moulan7.

Μη ξεχνας ( γιατι βλεπω πως σου αρεσουν τα "μοτο" που πλασαρονται απο "φανατικους" BOSSακηδες, που ξεχνανε ιστορικες αληθειες βεβαια ), οταν ο Gilmour επαιζε με πεταλακια, η Boss ακομα δεν ηξερε πως θα γινει εταιρια ;)

Τυχαιο, ξετυχαιο, καλο ειναι να ειμαστε ανοικτοι σε αποψεις και να μη πηγαινουμε κοπαδοποιημενα στην αποψη του οχλου "Η ταδε εταιρια βγαζει καλα προϊοντα γιατι την προτιμουν ολοι" ;) Αυτο προφανως και δεν προκειται για αντικειμενικο κριτηριο αλλα για μοδα ( οπως η στυλιστικη μοδα, οι ταινιες, τα αυτοκινητα, κλπ ). Ακομα και "κουτση Μαρια" παιζει με boss.

Ομως αυτο που ξεχωριζει πολλους απο τη "κουτση Μαρια" ( που παιζει με Boss ή αλλες συναφεις mainstream εταιριες ) ειναι η επιλογη τους να μην πηγαινουν με τον τυποποιημενο ηχο της αγορας πεταλιων!


Και στο κατω κατω, πανες φορουσαμε ολοι καποτε. Δε νομιζω πως τα καναμε ποτε πανω μας ακουγοντας ενα οποιοδηποτε πεταλι της boss ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος moulan7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #4 στις: 29/11/10, 15:36 »
Παιδες φιλικα παντα,ειστε εκτος θεματος... :) Εγω αναφερθηκα σε αυτους που εχουν boss japan, να μου πουν την γνωμη τους.
Οσο για τα boss αν ΞΕΡΕΙΣ να τα ρυθμιζεις ειναι αψογα!
Οι πιο πολλες μπαντες στον κοσμο boss εχουν,λες να μην ξερουν και αυτοι..?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #5 στις: 29/11/10, 16:01 »
Σαφως ξερουν ποιοι τους χορηγουν ( ή τους επιχορηγουν σε ορισμενες περιπτωσεις ) τα effects.

Υπαρχουν ομως και πολλες μπαντες που δεν εχουν καμια επαφη με τα boss. Και πολλες απο αυτες τις μπαντες ειναι λιιιιγο πιο καταξιωμενες δισκογραφικα και ιστορικα απο καποιες αλλες ( επαναφερω λιγο τους Floyd που αποτελουν πιστευω μια ομορφη εξαιρεση στην επιλογη πιο hand made καταστασεων ).

Απο εκει και περα, επειδη οντως το θεμα αφορα τη διαφορα Japan πεταλιων με Taiwan, πιστευω πως και σε αντιστοιχο μουσικο forum καποιοι ειπαν πως υπαρχει διαφορα κι αλλοι οχι και οι περισσοτεροι στηρικτηκαν στον τροπο κατασκευης τους...

Και που ερχεται στο θεμα μας, διοτι ο andr1anos επελεξε να απαντησει με αυτο τον τροπο σκεπτομενος το συνολικο τροπο κατασκευης των πεταλιων ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος moulan7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #6 στις: 29/11/10, 16:10 »
http://en.wikipedia.org/wiki/David_Gilmour

Μπες και ξεκινα να μετρας ποσα boss εχει ο gilmour...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #7 στις: 29/11/10, 16:11 »
Σαν πρώην κάτοχος του DD-2 (JAPAN) & CS-2 (JAPAN),ήμουν καταευχαριστημένος με τα συγκεκριμένα πεταλάκια.Eκπληκτικό ηχό,αθόρυβα (πρώτη φορά άκουσα κομπρέσσορα να μην κάνει θόρυβο και φύσιμα στα 3/4 το sustain),καταχτυπημένα και ακόμα καλά κρατούσαν(πάρα πολλοί κάτοχοι πρίν απο εμένα).Πολύ ανώτερα απο τα μεταγενέστερα delay & compressor της BOSS πού αργότερα πήρα. Για το DD-2 πιστεύω ότι σίγουρα αξίζει η αγορά...άμα το βρείς φυσικά!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #8 στις: 29/11/10, 16:16 »
Βεβαιως!

Για να μετρησουμε ποσα εχει στα μεγαλα album που ηχογραφησε:

The Wall: http://www.gilmourish.com/?page_id=20
Animals: http://www.gilmourish.com/?page_id=182
Wish you were here: http://www.gilmourish.com/?page_id=17
Dark Side of the Moon: http://www.gilmourish.com/?page_id=16

Χμ...νομιζω πως καλη η wikipedia και η διαθεση να αποδειξουμε πως ο,τι μας αρεσει ειναι και το καλυτερο, αλλα επιμενω πως καποια πραγματα αποκτουν την αξια τους με συνδυασμο πολλων πραγματων!

Απο εκει και περα, ελπιζω να βρεις οντως διαφορες στα βιομηχανοποιημενα πεταλακια της BOSS μεταξυ Japan και Taiwan. Σιγουρα μαλλον θα βρεις, αφου μιλαμε για διαφορετικες γραμμες κατασκευης ( και φυσικα υλικων ).

Ομως, κι εκει ανηκει η επισημανση του andr1anos, αξιζει τελικα τον κοπο να δωσεις τα επιπλεον λεφτα για να παρεις ενα BOSS japan, ενω μπορουσες να παρεις ενα ισαξιο πεταλι με καλυτερες επιδοσεις απο αλλη εταιρια ;) ;

Ναι ξερω, η BOSS εχει κατακτησει την αγορα ( γι' αυτο εξαλλου η Behringer αντεγραψε τα πεταλια της ;D ), ομως υπαρχουν κι αλλες αγελαδες που κανουν γαλα ( ε, απο τις πανες με επιασε ενα παιδικο συναισθημα γαλακτος ;D )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος moulan7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #9 στις: 29/11/10, 16:21 »
πουφφφ......Τελος παντων οποιος θελει ας απαντησει στο θεμα (τα αλλα ειναι θεματα γουστου και δεν ξεμπερδευουμε με τιποτα)
peace! 8)

Αποσυνδεδεμένος moulan7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #10 στις: 29/11/10, 16:29 »
Για τo dd-2 εχω ακουσει και εγω καλα λογια....Το εχεις συγκρινει με dd-3 kai re-20 space echo?Ακομα και στο you tube ακουγεται πολυ ζεστος ο ηχος του.

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #11 στις: 29/11/10, 17:38 »
Για τo dd-2 εχω ακουσει και εγω καλα λογια....Το εχεις συγκρινει με dd-3 kai re-20 space echo?Ακομα και στο you tube ακουγεται πολυ ζεστος ο ηχος του.

Και με το DD-3 - DD-6 το έχω συγκρίνει. Άκουσα αισθητή διαφορά (ιδίως με το DD-6...καμία σχέση στον ήχο!). Σαφώς πιό γλυκός και ζεστός ο ήχος του DD-3. Μου άρεσε αρκετά αυτό το πεταλάκι.Πραγματικά,κρίμα που το έδωσα. Oh well...νά΄ναι καλά η tonelab τώρα! :)
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος moulan7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #12 στις: 29/11/10, 18:03 »
Ποσα ειχες δωσει για το dd-2?Εχω το RE-20 και το dd-3,πιστευεις οτι ειναι κοντα ο ηχος του dd-2 με αυτα η ειναι διαφορετικος, αλλα παντα ποιοτικος οπως και αυτων που αναφερω...(κατα τη γνωμη μου το dd-3 και το space echo ειναι πολυ καλα πεταλια)

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #13 στις: 29/11/10, 19:11 »
Ποσα ειχες δωσει για το dd-2?Εχω το RE-20 και το dd-3,πιστευεις οτι ειναι κοντα ο ηχος του dd-2 με αυτα η ειναι διαφορετικος, αλλα παντα ποιοτικος οπως και αυτων που αναφερω...(κατα τη γνωμη μου το dd-3 και το space echo ειναι πολυ καλα πεταλια)

Μεταχειρισμένο το είχα αγοράσει,περίπου 100-120€ αν θυμάμαι καλά (τσάμπα δηλαδή για black label MIJ). Τώρα,για το re-20 δεν ξέρω και δεν το εχω δοκιμάσει. Απο την άλλη,το dd-3 που είχα το θύμιζε λιγάκι, αλλά δεν είχε την "αναλογική" χροιά και ζεστασιά του dd-2 (το dd-6 ξέχασε το,καμία σχέση). Αυτό είναι που το έκανε να ξεχωρίσει απο τα μεταγενέστερα του. Θυμάμαι όταν το είχα βάλει στις αγγελίες του "κιθάρα.gr"για να το πουλήσω και ο κόσμος είχε πάθει κοσμοσυρροή και με είχε τρελάνει για το ποιός θα το πρωτοπάρει!Τότε κατάλαβα τί χαζομάρα έκανα. Αφού το έδωσα γρήγορα-γρήγορα σε κάποιο παιδί, μού έστελναν κάποιοι ενδιαφερόμενοι ακόμα μυνήματα μπας και αλλάξει γνώμη το παιδί και μου το επιστρέψει. ;D LOL

Y.Γ. Άν δεν το βρείς το DD-2,να ξέρεις ότι το DD-3 είναι καλό πεταλάκι γενικά. Χαμένος δεν θα βγείς αν το αγοράσεις. Φιλιά!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/10, 19:17 από Rockdude (ex-musashi) »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος moulan7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #14 στις: 29/11/10, 20:22 »
Ευχαριστω για την απαντηση.Εχω ψηθει για το DD-2 :) .Το εχω δει στο ebay καπου στα 160ε...θα το ψαξω ακομα λιγο το θεμα και βλεπουμε...
Παντως επειδη σιγουρα καποια στιγμη θα παρω καποιο japan(να μου φυγει και η περιεργεια... ;D )Το DD-2 ειναι στα υποψιν!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #15 στις: 14/12/10, 15:26 »
Απολογούμαι που δεν θα απαντήσω ευθέως στην ερώτηση σου, αλλά αν έχεις την χρηματική δυνατότητα να αποφύγεις την Boss (japan ή taiwan) κάνε το, υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές στην αγορά, ειδικά στα χρήματα που αναφέρεις.

Αδριανέ, θεωρείς ότι αυτό ισχύει για όλα τα Boss? Ή υπάρχουν και εξαιρέσεις? Ας πούμε, εγώ νομίζω πως τα delay της (π.χ. DD-7, D-20) είναι από τα πλέον αξιόλογα, αλλά και άλλα πετάλια της εταιρίας είναι καλά, ειδικά για τα λεφτά τους.. Αν μπορείς, απάντα και με εναλλακτικές για να δούμε μήπως παίζουν κι άλλα πετάλια στην αγορά που δεν έχουμε πάρει χαμπάρι...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: BOSS japan VS taiwan
« Απάντηση #16 στις: 14/12/10, 19:39 »
Αδριανέ, θεωρείς ότι αυτό ισχύει για όλα τα Boss? Ή υπάρχουν και εξαιρέσεις? Ας πούμε, εγώ νομίζω πως τα delay της (π.χ. DD-7, D-20) είναι από τα πλέον αξιόλογα, αλλά και άλλα πετάλια της εταιρίας είναι καλά, ειδικά για τα λεφτά τους.. Αν μπορείς, απάντα και με εναλλακτικές για να δούμε μήπως παίζουν κι άλλα πετάλια στην αγορά που δεν έχουμε πάρει χαμπάρι...

Σαφώς όχι για όλα, μιλάω για τα φθηνά entry level πετάλια της εταιρείας.

Δεν είναι τυχαίο, ότι υπάρχουν άπειρα κιτ βελτίωσης για αυτά τα πετάλια, τα περισσότερα να είναι απλές αντικαταστάσεις εξαρτημάτων με καλύτερα υλικά:
http://www.monteallums.com/pedal_mods.html#bosssd1
http://www.pedalhackermods.com/servlet/the-Pedal-Mod-Kits/Categories

Τα delay πχ που αναφέρεις είναι πιο αξιοπρεπή, αν και θα προτιμούσα σαφώς ένα MXR Carbon Copy κατ' ελάχιστον, για να μην ανέβουμε κλίμακα επένδυσης.

Ειδικά τελευταία, η Boss έκανε μία στροφή σε πιό ποιοτικά πετάλια, και βλέπουμε πιο ψαγμένα πετάλια, πιο εξειδικευμένα, και με καλύτερα υλικά ειδικά σε μορφή διπλών (δύο ποδοδιακοπτών).

Τι εναλλακτικές θα ήθελες να αναφέρω, γράψε μου είδη και θα δω τι μπορώ να προτείνω..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/06, 18:40
από {SLASH}
1 Απαντήσεις
2205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 15:32
από taxfreesax
11 Απαντήσεις
6239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
32 Απαντήσεις
11620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/08, 22:57
από Gabriel6th
70 Απαντήσεις
19256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 17:21
από mohok
3 Απαντήσεις
2687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 13:44
από mehiko
16 Απαντήσεις
6154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 11:05
από ploutwnios
0 Απαντήσεις
1524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 11:31
από Dimitris12345
4 Απαντήσεις
13064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/13, 15:09
από Lo.Lee.Ta
74 Απαντήσεις
15223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 23:03
από TsulfasGuitars