Αποστολέας Θέμα: Ποιός κατα τη γνώμη σας υπήρξε ο μεγαλύτερος φιλόσοφος?  (Αναγνώστηκε 50851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tassarass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • αν κρεμάσουν τους κιθαρίστες .... εγώ θα πάω άδικα
    • Προφίλ
ΕΓΩ εννοειται....Ο μετριοφρων φιλοσοφος... ;D ;D


1ov... Έρεβε...μόνο μετά θάνατον αναγνωρίζονται όλοι...

οπότε θα περιμένεις πολύ..μα πολύ καιρό ;D

2ον... οι 7 σοφοί της αρχαίας αρχαιότητας...ήταν 5...

εκ των οποίων.. 2 οι σπουδαιότερο΄...

Θαλής και ο Μιλήσιος
 ;D ;D ;D ;D ;D
όταν υπάρχει θέληση....υπάρχει και τρόπος

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
ΕΓΩ εννοειται....Ο μετριοφρων φιλοσοφος... ;D ;D


1ov... Έρεβε...μόνο μετά θάνατον αναγνωρίζονται όλοι...

Ειναι νεκρος προ πολλου ο ερεβος
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Ο ΠΑΠΑΝΟΥΤΣΟΣ!!!! <
Ελεος μεχρι και στον υπνο μας τον βλεπουμε...εχει γεμισει τα βιβλια τριων ετων Εκφρασης-Εκθεσης λες και μονο αυτος εγραψε ή δεν τα χει πει αλλος καλυτερα!!!>


Ο βοσκος που καθεται στην ακρη του βουνου, μεσα στην ησυχια, και σκεφτεται ποσο απλος ειναι ο κοσμος αν πιστεψεις οτι ειναι απλος...

συμφωνω... Με την ευρεια εννοια του φιλοσοφου,ο Χατζιδακις,ο Καζαντζακης,ο Ελυτης.Ετη φωτος μπροστα απο την εποχη τους. Σε στελνουν... Με τη στενη εννοια,δεν ξερω ποιος ηταν ο πρωτος απο τους φυσικους φιλοσοφους για τον οποιο εχουμε στοιχεια,<αρκει που εκανε το βημα> ουτε κι εχω διαβασει πολλα για να ξεχωρισω τους μεταγενεστερους.

 
Αναμφίολα ο Μαρξ και ο Λενιν οι οποίοι απόδιξαν και θεωρητικα και πρακτικά πως ο σοσιαλισμός-κομμουνισμός είναι τα ιδανικότερα συστήματα!

Ο Μαρξ απεδειξε πρακτικα οτι ο κομμουνισμος ειναι το ιδανικοτερο συστημα. Γιατι δε βρισκω ουτε μια συλλογιστικη σχεση μεταξυ των ορων της προτασης..?Και να πετυχαινε η εφαρμογη του κομμουνισμου, που μακραν απειχε απο τις θεωριες του Μαρξ, ενα ατομο δεν ειναι αρκετο για να το αποδειξει....Ρωτα κι αυτους που ηρθαν στην Ελλαδα απο τη ρωσια για ενα κομματι ψωμι να σου πουν...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/05, 23:53 από geni »
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ο σοφισμός και όλοι οι σοφιστές θεωρήθηκαν και ήταν και είναι απατεώνες .
Τα σοφίσματα τών σοφιστών είναι μία παράσταση , μία ταχυδακτυλουργία ,
όπου κάτι εκλογικεύεται και μοιάζει με λογικό και σωστό
αλλά όμως είναι μία προσποίηση και μία προσπάθεια εξαπάτησης .

Αυτό σημαίνει σόφισμα , σύμφωνα και με όλα τα λεξικά .
Αν και δε χρειάζονται τα λεξικά .
Μία απλή μελέτη τής ζωής τών σοφιστών το καταδείχνει .

Εγώ προσωπικά έχω την εντύπωση ότι σκοπός της σοφιστείας δεν ήταν η εξαπάτηση με την συνήθη έννοια, αλλά η αμφισβήτηση των θεωρούμενων "δεδομένων" στον τρόπο σκέψης και του κατεστημένου γενικότερα, ο σκεπτικισμός που ανέφερε και η Πηνελόπη. Στον Πλάτωνα και στον Ηρόδοτο, ο ορισμός του σοφιστή ουσιαστικά ταυτίζεται με αυτό που λέμε σήμερα "σοφός" (των σοφών επιστήμονα), όπως για παράδειγμα οι επτά σοφοί της αρχαίας Ελλάδας. Ας μην ξεχνάμε ότι το κίνημα των σοφιστών συνέπεσε με σημαντικές πολιτικές και κοινωνικές αλλαγές στην Αθηναϊκή κοινωνία το δεύτερο μισό του 5ου αιώνα π.Χ. Οι "παραδοσιακοί" όμως φιλόσοφοι δεν συγχώρεσαν στους σοφιστές το ότι αυτοί ήταν ως επί το πλείστον έμμισθοι δάσκαλοι εξειδικευμένων θεμάτων (ρητορική, διαλεκτική, ηθική, πολιτικές επιστήμες, κλπ), μετέδιδαν δηλαδή τις γνώσεις τους επί πληρωμή. Πιθανόν λοιπόν να υπήρχε και μια πιο εμπορική παράμετρος της διαμάχης φιλοσόφων όπως ο Σωκράτης, ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης με τους σοφιστές. Αυτό σε συνδυασμό με την αμφισβήτηση των παραδοσιακών αξιών της Πλατωνικής φιλοσοφίας (όπως η ύπαρξη υπέρτατης δύναμης, αντικειμενικότητα της γνώσης και της αλήθειας) πλάτυνε το χάσμα ανάμεσα στις δύο πλευρές. Η φράση του Πρωταγόρα "Πάντων χρημάτων μέτρον εστίν άνθρωπος, των μέν όντως ως έστιν, των δέ ουκ όντων ως ουκ έστιν" για παράδειγμα, έρχεται σε αντίθεση με τη διδασκαλία του Πλάτωνα. Έτσι η σοφιστική θεωρήθηκε υπεύθυνη για τις τάσεις αντικοινωνικής συμπεριφοράς και μηδενισμού της κοινωνίας, όταν στην πραγματικότητα η ίδια η σοφιστική ξεπήδησε ακριβώς μέσα από το πνεύμα αμφισβήτησης που υπαγόρευε η πολιτική κατάσταση της εποχής. Γι αυτό και στα γραπτά κείμενα που σώζονται μέχρι σήμερα παρουσιάζονται οι σοφιστές ως ανήθικοι και απατεώνες. Αυτή η αρνητική φήμη των σοφιστών τους ακολούθησε μέχρι και το 19ο αιώνα, οπότε πολλοί (Γερμανοί κυρίως) μελετητές άρχισαν να αποδίδουν στους σοφιστές την δέουσα σημασία και αξία. Αυτή είναι η γνώμη που έχω σχηματίσει από τα λίγα που έτυχε να διαβάσω, θα με ενδιέφερε όμως να ακούσω και άλλες απόψεις επί του θέματος...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απόλλωνα, συμφωνώ , αυτή είναι η άποψη που έχω διαμορφώσει κι εγώ για το πως πιθανόν κατέληξε η λέξη σοφιστής να έχει τη σημασία του ανθρώπου που προσπαθεί να παραπλανήσει και να εξαπατήσει το συνομιλητή του.

Στο δεύτερο μισό του 5ου αιώνα, όπως αναφέρεις, αναπτύχθηκε στην Αθήνα ένας τύπος δημοκρατικής διακυβέρνησης με τα δικαστήρια και τις εκκλησίες του δήμου. Η ανάγκη για επιμόρφωση των πολιτών (και ειδικά στην τέχνη της ρητορικής) ήταν μεγάλη ώστε να μπορούν αυτοί να συμμετέχουν στις διαδικασίες . Η εμφάνιση των σοφιστών έγινε εκείνη την χρονική περίοδο. Επηρρέαζαν πολλούς πολίτες αφού έμμισθα τους πρόσφεραν τις γνώσεις τους και τις απόψεις τους, οι οποίες ήταν , στα θέματα φιλοσοφίας, καινοτόμες και εντυπωσιακές. Τα συχνά ταξίδια που έκαναν τους επέτρεπαν να έχουν μια πιο ευρεία αντίληψη σε πολλά θέματα όπως π.χ. στο θέμα του δικαίου και του αδίκου όπου ισχυρίζονταν πως δεν υπάρχουν σταθερά κριτήρια αλλά αυτά διαμορφώνονται ανάλογα με τα ήθη της εκάστοτε εποχής και κοινωνίας που καλείται να κρίνει τι είναι δίκαιο και τι άδικο.
Ο Πρωταγόρας, όπως έγραψες κι εσύ, λέγοντας ''ο άνθρωπος είναι το μέτρο των πάντων'' εννοούσε πως το καλό και το κακό, το δίκαιο και το άδικο παίρνουν πάντα το νόημά τους σε σχέση με τις ανάγκες του ανθρώπου, δεν μπορούμε να τα αξιολογήσουμε ανεξάρτητα απο αυτόν.
Ο Πρωταγόρας επίσης ήταν αγνωστικιστής. Ομολογούσε πως η ασάφεια γύρω απο τους θεούς και η σύντομη ανθρώπινη ζωή δεν του επέτρεπαν να σχηματίσει άποψη για την ύπαρξη ή όχι ανώτερης δύναμης.
Οι απόψεις αυτές προκάλεσαν μεγάλες αντιδράσεις όπως ήταν φυσικό.

Κάνοντας τη σύγκριση με τον Σωκράτη (αφού υπήρξαν σύγχρονοι) υπάρχουν μεγάλες διαφορές και στην προσέγγιση των φιλοσοφικών θεμάτων αλλά και στον τρόπο ''διδασκαλίας'' τους. Η ''αλαζονεία'' των σοφιστών σχετικά με τη μόρφωσή τους έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τον Σωκράτη που ισχυριζόταν πως δεν γνώριζε τίποτα.
Διαφωνούσαν και στο σταθερό και αμετάβλητο των αξιών (ο Πλάτωνας έπειτα έκανε έναν διαχωρισμό ανάμεσα στον κόσμο των αισθήσεων και στον κόσμο των ιδεών).
Βασικό κοινό των σοφιστών και του Σωκράτη ήταν η ενασχόληση τους με τον άνθρωπο και την κοινωνία σε αντίθεση με τους προσωκρατικούς φυσικούς φιλοσόφους.

Ο Σωκράτης εξαιτίας των ιδεών του καταδικάστηκε σε θάνατο.
Οι σοφιστές ''καταδικάστηκαν'' σε απαξίωση μέσα στον χρόνο.





όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
   Εγω νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα ποιος εινα ο μεγαλυτερος φιλοσοφος...Ολοι υπηρξαν σπουδαιοι...Ειχαν διαφορετικες αποψεις σε διαφορετικα ζητηματα...Οποτε, δεν νομιζω οτι μπορουμε να συγκρινουμε ετσι απλα...
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

old_lion

  • Επισκέπτης
Ο Σωκράτης εξαιτίας των ιδεών του καταδικάστηκε σε θάνατο.
Οι σοφιστές ''καταδικάστηκαν'' σε απαξίωση μέσα στον χρόνο.

Τότε γιατί να τους αναφέρουμε και να ασχολούμαστε με αυτούς ?
Ίσως μονάχα ο Πρωταγόρας ανάμεσά τους να είχε κάτι σημαντικό να πει .
Πληρωμένοι επαγγελματίες ήταν για να εκπαιδεύσουν τους νέους στην "τέχνη"
τής ρητορείας και τής σοφιστείας προκειμένου να πετύχουν στη δημόσια ζωή τους .
Με άλλα λόγια στην "τέχνη" τής με ρητορεία εξαπάτησης .
Κάτι σαν τους περισσότερους σύγχρονους πολιτικάντηδες  ,
αλλά και όλων τών αιώνων τους πολιτικάντηδες .

Μένει αυτό που είπε και ο Πάρης .
Δεν έχει καμμιά αξία στη σύγχρονη εποχή
< όπου οι λίγοι καλοπερνούν και τρώνε και πίνουν
  και η συντριπτική πλειοψηφεία τών άλλων δισεκατομμυρίων ανθρώπων
  αγωνίζεται απλώς να επιζήσει >
μία φιλοσοφία η οποία απλώς προσπαθεί να ερμηνεύσει τον κόσμο
με οποιαδήποτε προσωπική της ερμηνεία τής "αλήθειας" .

Νόημα έχει μία φιλοσοφία η οποία έχει να προσφέρει λύσεις
στα τεράστια προβλήματα τής εποχής μας .
Τεράστια προβλήματα επιβίωσης
αλλά και τεράστια προβλήματα κοινωνικά , ηθικά ...
και τόσα άλλα .

Αυτό δεν είναι το σημαντικό ?


old_lion

  • Επισκέπτης
"...όταν στην πραγματικότητα η ίδια η σοφιστική ξεπήδησε ακριβώς
  μέσα από το πνεύμα αμφισβήτησης που υπαγόρευε η πολιτική κατάσταση της εποχής..."

Και μέσα από το πνεύμα τής σύγχρονης τάσης να αμφισβητούνται τα πάντα
και το κάθε πρόσωπο να αναγορεύει σε ύψιστη αρχή τον τρόπο ζωής του
έχουν ξεπηδήσει αμέτρητες "σχολές" ή θεωρίες ή "ρεύματα" .
Αυτό δε σημαίνει όμως ότι είναι όλες σωστές απλώς και μόνο επειδή υπάρχει
ένα πολύ μεγάλο ιδεολογικό κομφούζιο και μια μεγάλη κοινωνική αναταραχή .

Κάποιες αξίες και το νόημα τής ηθικής το οποίο πάντοτε παραμένει το ίδιο ,
< όπου δηλαδή η ηθική είναι το να είσαι σύμφωνος στη ζωή σου με τα λεγόμενά σου >
δεν καταργούνται επειδή απλώς αλλάζουν οι εποχές .
Είναι για τούτο που κατακρίθηκαν και καταδικάστηκαν ιδεολογικά οι σοφιστές .
Η ζωή τους δε συμφωνούσε με τα λεγόμενά τους .
Άρα δίκαια κρίθηκαν ως ανήθικοι από τους περισσότερους μεγάλους φιλοσόφους .

Η επανάκαμψη τών ιδεών τους κατά τον 19ο αιώνα δεν είναι διόλου τυχαίο
το ότι συνέπεσε με τη λεγόμενη "βιομηχανική επανάσταση"
και την επακόλουθη διεθνή κοινωνική και ιδεολογική αναταραχή .

Ας πούμε και μια παροιμία ταιριαστή εδώ :
" ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται " .  ;D

Έτσι δεν είναι , Γιώργο μου ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
"...όταν στην πραγματικότητα η ίδια η σοφιστική ξεπήδησε ακριβώς μέσα από το πνεύμα αμφισβήτησης που υπαγόρευε η πολιτική κατάσταση της εποχής..."

Και μέσα από το πνεύμα τής σύγχρονης τάσης να αμφισβητούνται τα πάντα και το κάθε πρόσωπο να αναγορεύει σε ύψιστη αρχή τον τρόπο ζωής του έχουν ξεπηδήσει αμέτρητες "σχολές" ή θεωρίες ή "ρεύματα". Αυτό δε σημαίνει όμως ότι είναι όλες σωστές απλώς και μόνο επειδή υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ιδεολογικό κομφούζιο και μια μεγάλη κοινωνική αναταραχή.

Κάποιες αξίες και το νόημα τής ηθικής το οποίο πάντοτε παραμένει το ίδιο, <όπου δηλαδή η ηθική είναι το να είσαι σύμφωνος στη ζωή σου με τα λεγόμενά σου> δεν καταργούνται επειδή απλώς αλλάζουν οι εποχές. Είναι για τούτο που κατακρίθηκαν και καταδικάστηκαν ιδεολογικά οι σοφιστές. Η ζωή τους δε συμφωνούσε με τα λεγόμενά τους. Άρα δίκαια κρίθηκαν ως ανήθικοι από τους περισσότερους μεγάλους φιλοσόφους.

Η επανάκαμψη τών ιδεών τους κατά τον 19ο αιώνα δεν είναι διόλου τυχαίο το ότι συνέπεσε με τη λεγόμενη "βιομηχανική επανάσταση" και την επακόλουθη διεθνή κοινωνική και ιδεολογική αναταραχή.

Ας πούμε και μια παροιμία ταιριαστή εδώ: "ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται". ;D

Έτσι δεν είναι, Γιώργο μου ?

Εγώ προσωπικά διαφωνώ με τον ισχυρισμό ότι οι ηθικές αξίες και το νόημα της ηθικής παραμένει αμετάβλητο. Έχω αναφέρει και σε άλλη συζήτηση ότι οι ηθικοί κανόνες έχουν σαφέστατες χρονικές και γεωγραφικές παράμετρους και είναι ηλίου φαεινότερον ότι αυτό συμβαίνει καθώς οι κοινωνίες μεταλάσσονται και τα δεδομένα τροποποιούνται. Πράγματα που σήμερα αποτελούν για μας κοινή πρακτική σε πολλούς τομείς, πριν μόλις μερικές δεκαετίες θα προκαλούσαν σκάνδαλο στην ίδια κοινωνική ομάδα, όπως και σε κάποια άλλη γωνιά της γης σήμερα. Και φυσικά δεν νομίζω ότι η ηθική έχει κατά κανένα τρόπο σχέση με τον ορισμό που τής δίνεις, φίλε Κωστή. Αν εγώ διακηρύξω ότι ο φόνος είναι αρετή και αρχίσω να σκοτώνω αδιακρίτως, οι πράξεις μου θα συμβαδίζουν απόλυτα με τα λεγόμενά μου. Αυτό δεν νομίζω ότι θα με αναγάγει σε παράδειγμα ηθικής στα μάτια κανενός...

Ούτε κατάλαβα από πού εξάγεται το συμπέρασμα ότι οι σοφιστές δεν ζούσαν σύμφωνα με όσα πρέσβευαν στη διδασκαλία τους. Οι σοφιστές ήταν ένα ολόκληρο κίνημα και νομίζω ότι θα ήταν πλεονασμός και υπερβολή να υποστηρίξουμε συλλήβδην ότι όλοι υπήρξαν ανήθικοι, όπως και αν προσδιορίσουμε την έννοια της ηθικής. Επειδή όμως όπως προανέφερα, οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα δεν είναι εκτετεμένες, θα με ενδιέφερε να ακούσω από εσένα στοιχεία που να στηρίζουν αυτή την άποψη. Θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό σε περιόδους κοινωνικών αναταραχών να εμφανίζονται θεωρίες πού αμφισβητούν, έρχονται σε αντίθεση και τελικά διαστυρώνουν τα ιδεολογικά του ξίφη με τις επικρατούσες αντιλήψεις. Και ήταν φυσικό να συμβεί κάτι τέτοιο στη δημοκρατική Αθηναϊκή κοινωνία, που αποτελούσε κοιτίδα πολλών διαφορετικών αντιλήψεων. Αυτές οι θεωρίες, κρινόμενες αυστηρά κάτω από το πρίσμα μιάς άλλης, εντελώς διαφορετικής εποχής, είναι αναμενόμενο να αποκτήσουν άλλη χροιά. Δεν ξέρω με ποιό κριτήριο θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε μια φιλοσοφική θεωρία ή ένα ολόκληρο ρεύμα σωστό ή λάθος μερικές χιλιάδες χρόνια αργότερα.

Τέλος, παρατηρώ ότι απ' όσα λες κι εσύ ο ίδιος, ο χρόνος έχει αποδείξει πέραν πάσης αμφιβολίας το ευμετάβλητο των αξιών. Η αντιμετώπιση των σοφιστών σε διάφορες περιόδους της ιστορίας αποδεικνύει ουσιαστικά αυτό που πίστευε ο Πρωταγόρας, ότι δηλαδή ο άνθρωπος (και όχι κάποιο σύνολο αντικειμενικών και διαχρονικών κανόνων) είναι το μέτρο των πάντων και σύμφωνα με τις εκάστοτε αντιλήψεις και συνθήκες κρίνει ότι συμβαίνει γύρω του.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Αναμφίολα ο Μαρξ και ο Λενιν οι οποίοι απόδιξαν και θεωρητικα και πρακτικά πως ο σοσιαλισμός-κομμουνισμός είναι τα ιδανικότερα συστήματα!

Και πως ακριβως αποδειχτηκε αυτο πρακτικα?
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σερεν Κικερκορντ.

Οσο για τον παππου Σωκρατη...εν οίδα ότι ουδέν οίδα αρα δεν ξερει ουτε οτι δεν ξερει τιποτα(αυτοαναιρουμενο)


δε νομιζω οτι αυτοαναιρείται...Δεν ειπε πως δε ξερει τιποτα απολύτως...Είπε πως δε ξερει τίποτα, εκτος όμως από ένα πράγμα:
το ότι δε ξερει τιποτα...Αρα αυτο είναι το μονο πραγμα που γνωριζε και έτσι δεν αναιρει την αρχική δήλωση...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Malezyanni

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τοτε μαλλον δεν εχω διαβασει σωστα.Θα ειπε εν οιδα οτι ουδεν πλην ενος(του αναφερθεντος) οιδα.Ουδεν=ουδεν τι απολυτως μου λες.Αν δεν ξερει τιποτα δεν ειναι καν σε θεση να μιλαει

Αποσυνδεδεμένος ang6247

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο!!!
    • Προφίλ
Ο ΠΑΠΑΝΟΥΤΣΟΣ!!!! <
Ελεος μεχρι και στον υπνο μας τον βλεπουμε...εχει γεμισει τα βιβλια τριων ετων Εκφρασης-Εκθεσης λες και μονο αυτος εγραψε ή δεν τα χει πει αλλος καλυτερα!!!>


Ο βοσκος που καθεται στην ακρη του βουνου, μεσα στην ησυχια, και σκεφτεται ποσο απλος ειναι ο κοσμος αν πιστεψεις οτι ειναι απλος...

συμφωνω... Με την ευρεια εννοια του φιλοσοφου,ο Χατζιδακις,ο Καζαντζακης,ο Ελυτης.Ετη φωτος μπροστα απο την εποχη τους. Σε στελνουν... Με τη στενη εννοια,δεν ξερω ποιος ηταν ο πρωτος απο τους φυσικους φιλοσοφους για τον οποιο εχουμε στοιχεια,<αρκει που εκανε το βημα> ουτε κι εχω διαβασει πολλα για να ξεχωρισω τους μεταγενεστερους.

 
Αναμφίολα ο Μαρξ και ο Λενιν οι οποίοι απόδιξαν και θεωρητικα και πρακτικά πως ο σοσιαλισμός-κομμουνισμός είναι τα ιδανικότερα συστήματα!

Ο Μαρξ απεδειξε πρακτικα οτι ο κομμουνισμος ειναι το ιδανικοτερο συστημα. Γιατι δε βρισκω ουτε μια συλλογιστικη σχεση μεταξυ των ορων της προτασης..?Και να πετυχαινε η εφαρμογη του κομμουνισμου, που μακραν απειχε απο τις θεωριες του Μαρξ, ενα ατομο δεν ειναι αρκετο για να το αποδειξει....Ρωτα κι αυτους που ηρθαν στην Ελλαδα απο τη ρωσια για ενα κομματι ψωμι να σου πουν...
Ο κομουνισμός δεν έχει εφαρμοστεί πουθενά και δεν γίνεται αν δεν υπάρξει σοσιαλισμός σε όλες τις χώρες του κόσμου και απότερα να έρθει ο κομμουνισμός!
Ξέρεις πια είναι η πλάκα ότι έχω φίλους που έιναι απο τη Σοβιετική Ένωση και μου λένε ότι τ πράγματα είναι 80 φορές χειρότερα από ότι τότε γιατί μπορεί να μην είχαν πούτέλειες αλλα ο άμθρωπος ηταν πάνω απο τα κέρδη!
Οι άνθρωποι είχαν όλοι είσα δικαιώματα παντού!
Οσο για κάτι του στυλ ο Στάλιν έφγε τόσουσ και....δεν σχολιάζω τίποτα απλά ένα σου λέω το ότι ο μπους και οσαρον μαζι με την άλλη παρεα την ΕΕ και το ΝΑΤο έχουν φαει τόσες χιλιάδες ανθρώπους δεν λέμε τίποτα!Δεν βαριέσαι καλύτερα μωρε τι σοσιαλισμός και μ****** τώρα αστο δώσω στο Γιωργάκη σοσιαλιστής είναι και αυτός!Ασε που έχει και καλή παρεα δε βαριεσαι μωρέ;
Απο την άλλη και ο χοντρούλης καλός ειναι μωρέ δεν μιλάει πολύ ωραία γυναικα έχει γιατί όχι;
Ετσι σκεφτόμαστε τι να περιμένεις απο κάτι τέτιες απόψεις;
Αντε σκατοκομμουνιστες γιατι φωνάζεται συνέχεια σαν βλάκες;
Το παγόβουνο έσπασε,εμείς κάναμε την αρχή!
Τώρα ήρθε η δική σας σειρά!!

η ανοχή είναι συνενοχή

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Ο κομουνισμός δεν έχει εφαρμοστεί πουθενά και δεν γίνεται αν δεν υπάρξει σοσιαλισμός σε όλες τις χώρες του κόσμου και απότερα να έρθει ο κομμουνισμός!
Ξέρεις πια είναι η πλάκα ότι έχω φίλους που έιναι απο τη Σοβιετική Ένωση και μου λένε ότι τ πράγματα είναι 80 φορές χειρότερα από ότι τότε γιατί μπορεί να μην είχαν πούτέλειες αλλα ο άμθρωπος ηταν πάνω απο τα κέρδη!
Οι άνθρωποι είχαν όλοι είσα δικαιώματα παντού!
Οσο για κάτι του στυλ ο Στάλιν έφγε τόσουσ και....δεν σχολιάζω τίποτα απλά ένα σου λέω το ότι ο μπους και οσαρον μαζι με την άλλη παρεα την ΕΕ και το ΝΑΤο έχουν φαει τόσες χιλιάδες ανθρώπους δεν λέμε τίποτα!Δεν βαριέσαι καλύτερα μωρε τι σοσιαλισμός και μ****** τώρα αστο δώσω στο Γιωργάκη σοσιαλιστής είναι και αυτός!Ασε που έχει και καλή παρεα δε βαριεσαι μωρέ;
Απο την άλλη και ο χοντρούλης καλός ειναι μωρέ δεν μιλάει πολύ ωραία γυναικα έχει γιατί όχι;
Ετσι σκεφτόμαστε τι να περιμένεις απο κάτι τέτιες απόψεις;
Αντε σκατοκομμουνιστες γιατι φωνάζεται συνέχεια σαν βλάκες;


Συγγνωμη αλλα διαβαζοντας τα αυτα μου δοθηκε η εντυπωση οτι μενω σε αλλο πλανητη...Μολις το διαστυαρωσω θα επανελθω.
Twitter @mcrosog

monalizagreen

  • Επισκέπτης
Ο Μεγαλύτερος Φιλόσοφος είναι ο Εφαρμοσμένος!!! Διότι καλά τα λέμε.... άντε να τα πράξουμε...
Κοινώς,όποιος καταφέρνει να φιλοσοφεί τα έργα του και να πραγματοποιεί τις φιλοσοφίες του,είναι Μέγας!

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
o Τζίμης Πανούσης
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος ang6247

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο!!!
    • Προφίλ
Ο κομουνισμός δεν έχει εφαρμοστεί πουθενά και δεν γίνεται αν δεν υπάρξει σοσιαλισμός σε όλες τις χώρες του κόσμου και απότερα να έρθει ο κομμουνισμός!
Ξέρεις πια είναι η πλάκα ότι έχω φίλους που έιναι απο τη Σοβιετική Ένωση και μου λένε ότι τ πράγματα είναι 80 φορές χειρότερα από ότι τότε γιατί μπορεί να μην είχαν πούτέλειες αλλα ο άμθρωπος ηταν πάνω απο τα κέρδη!
Οι άνθρωποι είχαν όλοι είσα δικαιώματα παντού!
Οσο για κάτι του στυλ ο Στάλιν έφγε τόσουσ και....δεν σχολιάζω τίποτα απλά ένα σου λέω το ότι ο μπους και οσαρον μαζι με την άλλη παρεα την ΕΕ και το ΝΑΤο έχουν φαει τόσες χιλιάδες ανθρώπους δεν λέμε τίποτα!Δεν βαριέσαι καλύτερα μωρε τι σοσιαλισμός και μ****** τώρα αστο δώσω στο Γιωργάκη σοσιαλιστής είναι και αυτός!Ασε που έχει και καλή παρεα δε βαριεσαι μωρέ;
Απο την άλλη και ο χοντρούλης καλός ειναι μωρέ δεν μιλάει πολύ ωραία γυναικα έχει γιατί όχι;
Ετσι σκεφτόμαστε τι να περιμένεις απο κάτι τέτιες απόψεις;
Αντε σκατοκομμουνιστες γιατι φωνάζεται συνέχεια σαν βλάκες;


Συγγνωμη αλλα διαβαζοντας τα αυτα μου δοθηκε η εντυπωση οτι μενω σε αλλο πλανητη...Μολις το διαστυαρωσω θα επανελθω.
Για πιο λόγο;
Το παγόβουνο έσπασε,εμείς κάναμε την αρχή!
Τώρα ήρθε η δική σας σειρά!!

η ανοχή είναι συνενοχή

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Πιστευω ο μεγαλύτερος φιλόσοφος όλων των εποχων ειναι ο ΕΓΩ οπως ανέφερε και καποιος πιο παραπάνω ::)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Πιστευω ο μεγαλύτερος φιλόσοφος όλων των εποχων ειναι ο ΕΓΩ οπως ανέφερε και καποιος πιο παραπάνω ::)
Ειπε καποιος οτι εισια εσυ?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Πιστευω ο μεγαλύτερος φιλόσοφος όλων των εποχων ειναι ο ΕΓΩ οπως ανέφερε και καποιος πιο παραπάνω ::)
Ειπε καποιος οτι εισια εσυ?

Ναι ...είπε ο ερεβος οτι ο μεγαλυτερος ειναι ο ΕΓΩ...
και συμφωνώ......

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Πιστευω ο μεγαλύτερος φιλόσοφος όλων των εποχων ειναι ο ΕΓΩ οπως ανέφερε και καποιος πιο παραπάνω ::)
Ειπε καποιος οτι εισια εσυ?

Ναι ...είπε ο ερεβος οτι ο μεγαλυτερος ειναι ο ΕΓΩ...
και συμφωνώ......
Tοτε συμφωνω και εγω οτι ΕΓΩ ειμαι :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Lydi@

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ηράκλειτος The Great!

old_lion

  • Επισκέπτης
"...Εγώ προσωπικά διαφωνώ με τον ισχυρισμό ότι οι ηθικές αξίες
    και το νόημα της ηθικής παραμένει αμετάβλητο...

Το νόημα τής Ηθικής  < όπως και το νόημα τού Δικαίου>  παραμένει αμετάβλητο , Γιώργο ,
όταν το δεις ως νόημα μιας Ηθικής η οποία βρίσκεται μέσα μας από φύση ,
και όχι ως νόημα μιας συμβατικής ηθικής που και βέβαια αλλάζει ανά τους αιώνες.

Γνωρίζουμε από φύση μας ότι είναι ανήθικο για χάρη τής δικής μας ικανοποίησης
να φέρνουμε πόνο και θλίψη σε πρόσωπα άλλα .

Γνωρίζουμε από φύση μας ότι είναι ανήθικο για χάρη τής δικής μας ικανοποίησης
να ξεγελάμε με χίλια-δυο ψέμματα κάποιο πρόσωπο .

Γνωρίζουμε από φύση μας ότι είναι ανήθικο για χάρη τής δικής μας ικανοποίησης
να πατάμε επάνω στην ψυχή και στα αισθήματα τού άλλου .

Δε μάς νοιάζει μια ηθική μικροαστική και διαρκώς μεταβαλλόμενη .

Μάς νοιάζει μια Ηθική που μπορεί να ξεχωρίσει το σωστό από το λάθος .

Για την Ηθική αυτή η οποία είναι έμφυτη μέσα μας
μίλησαν όλοι οι μεγάλοι φιλόσοφοι .

Όχι για την ηθική τού κατά πόσον είναι σωστό να το "κάνει" ,
έτσι ή αλλιώς το κάθε πρόσωπο ,
η κάθε κυρία τάδε ,
ή ο κάθε κύριος τάδε .

Δε μάς ενδιαφέρει , Γιώργο , αυτή η συμβατική ηθική .
Διαρκώς αλλάζει και τελικά το κάθε πρόσωπο τη βιώνει όπως θέλει και μπορεί.

Για κάποιαν άλλη Ηθική μίλησαν όλοι οι μεγάλοι .

Για αυτήν την Ηθική όπου ως έλλογα όντα τη φέρουμε από φύση μέσα μας.

Αυτό το "έλλογα όντα"  κάνει και όλη τη διαφορά στο θέμα τής Ηθικής .

Φιλία πολλή από εμένα Γιώργο .


Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Αναμφίολα ο Μαρξ και ο Λενιν οι οποίοι απόδιξαν και θεωρητικα και πρακτικά πως ο σοσιαλισμός-κομμουνισμός είναι τα ιδανικότερα συστήματα!

Και πως ακριβως αποδειχτηκε αυτο πρακτικα?

Πιστεύεις δηλαδή ότι τώρα ζούν καλύτερα οι Ρώσοι? Μια απλή δήλωση του Πούτιν θα σε διαψεύσει!

Παράθεση από: Βλάντιμιρ Πούτιν
"O λαός είναι δυσαρεστημένος με το βιοτικό του επίπεδο, διότι δεν έχουμε επιτύχει ακόμα το επίπεδο, που είχε η χώρα το 1989." Για παράδειγμα, πως το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν (ΑΕΠ) είναι περίπου 30% μικρότερο από εκείνο του 1990. Επίσης, πως πάνω από 30 εκατομμύρια άνθρωποι ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας...

Απλά. Όσο για το ποιοι ήρθαν εδώ να φάνε ψωμί, όλοι μετά την περεστρόικα!

Στο θέμα μας.. Μαρξ! Συνδύασε υλισμό με την διαλεκτική και όχι μόνο μελέτησε το σύστημα αλλά "λάνσαρε" και την διαλεκτική μελέτη της ιστορίας, της κοινωνιολογίας και γενικότερα των επιστημών, πράγμα που θεωρώ το μεγαλύτερο κατόρθωμα του!
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
215 Απαντήσεις
71337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/18, 16:32
από zanxion72
24 Απαντήσεις
19511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/09, 17:33
από Yezdan
966 Απαντήσεις
264496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 11:07
από atav (φλουτσ)
117 Απαντήσεις
34775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 18:28
από petros1992
77 Απαντήσεις
22913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 21:46
από Jezus
2 Απαντήσεις
3038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 08:52
από grmako
121 Απαντήσεις
39013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/13, 19:47
από modfori
68 Απαντήσεις
28487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/09, 15:28
από papous
22 Απαντήσεις
6893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 01:03
από Πάνος Μαλαχιάς
0 Απαντήσεις
1768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/18, 00:46
από MoonLight14