Αποστολέας Θέμα: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model  (Αναγνώστηκε 8681 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« στις: 13/01/09, 10:47 »
...χαζευω τις τιμες για την συγκεκριμενη κιθαρα - η αποκλιση τιμης τραγικα μεγαλη ενω τα χαρακτηριστικα τους σχεδον ιδια!!!

για του λογου το αληθες : LTD : http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_alexi_600_duncan_bk.htm

και ESP : http://www.thomann.de/gr/esp_alexi_laiho_wh.htm      μιλαμε για 2600 ευρω διαφορα...

γιατι ομως? Περα απο το λογοτυπο της ESP και τη μοστρα...υπαρχει και κατι αλο που δε βλεπω η δεν αντιλαμβανομαι που δικαιολογει την τοσο μεγαλη διαφορα της τιμης?

thanx

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #1 στις: 13/01/09, 19:06 »
Η μία είναι ltd και η άλλη custom shop :)
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #2 στις: 13/01/09, 19:28 »
Παρε μια καστομ απο ran να τελειωνεις...καλος ο αλεξι αλλα δε θα κάνουμε και χρυση τη τζιφρα του...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #3 στις: 13/01/09, 20:41 »
καλά..αλλά δεν απαντάτε καθόλου αυτό που ρωτάει.

η διαφορά των δύο δεν είναι επειδή το ένα έχει τζίφρα πάνω και λέει κάστομ σόπ ενώ το άλλο όχι.

το κάστομ σόπ μοντέλο μπορεί να έχει τα ίδια σπέκ με το φτηνότερο ελ τι ντι αλλά η διαφορά στην ποιότητα κατασκευής είναι τεράστια.
μαζι με την διαφορά στην ποιότητα κατασκευής τεράστια είναι και η ποιότητα ήχο,καθώς και η ταστιέρα και τα λοιπα..το τρέμολο..
αυτό συμβαίνει επειδή τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν για την κάθε κιθάρα είναι διαφορετικά.το μαχόγκανι που χρησιμοποιήθηκε για την κάστομ
είναι υψηλότερης ποιότητας απο αυτό για την αλ τι νιτ μπαχτσέ.
το ίδιο συμβαίνει και τα υλικά για το τρέμολο,τα ξύλα ταστιέρα,κλειδιά,μαγνήτες...κτλπ
ακόμα τα άτομα που βοήθησαν στην παραγωγή του οργάνου,πιθανότατα να έχουν και διαφορετικές ικανότητες στην οργανοποια μεταξύ τους.
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #4 στις: 13/01/09, 21:09 »
Παρε μια καστομ απο ran να τελειωνεις...καλος ο αλεξι αλλα δε θα κάνουμε και χρυση τη τζιφρα του...
+1

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #5 στις: 13/01/09, 21:11 »
Συμφωνώ με GiorgarasK...

H διαφορά στην ποιότητα κατασκευής είναι τεράστια.. Για παράδειγμα, αλλιώς βιδώνει τις βίδες ο Κινέζος ο οποίος θα πάρει όποια στραβή βίδα βρει μπροστά του, θα πάρει το ηλεκτρικό κατσαβίδι και θα τις βιδώσει μαζί με τα ροκανίδια και αλλιώς θα το κάνει ο Αμερικανοιάπωνας ο οποίος θα φροντίσει οι βίδες να είναι ακριβώς ίδιες με τις διαστάσεις της τρύπας που έχει ανοίξει με προσοχή.. Άλλο λουστράρισμα θα κάνει ο Κινέζος και άλλο, πιο προσεγμένο ο Αμερικανοιάπωνας.. Στην κινέζικη θα μπουν κλειδιά no-name, που θα χαλάσουν πάνω στη χρονιά ενώ στην άλλη θα μπουν Gotoh που αν δεν υπάρχει αστοχία υλικού θα κρατήσουν για τουλάχιστον 10 χρόνια λογικής χρήσης.. Εκτός των διαφορών στα υλικά και στο πόση προσοχή δίνει ο ένας και ο άλλος, υπάρχει και μια άλλη τεράστια παράμετρος που ονομάζεται τεχνολογία του οργάνου.. Κάτι που το έμαθα τώρα τελευταία από τον φίλο και συμφορουμίτη Serviani, αν ανοίξει κάποιος μια Music Man, θα δει ότι τα καλώδια των μαγνητών κολλάνε όλα σε μια πλακέτα και έτσι και εύκολη αλλαγή γίνεται και δεν κολλάς καλώδια πάνω σε σίδερα και ποτενσιόμετρα με κίνδυνο να μην επιτύχεις στιβαρή κόλληση.. Στον αντίποδα, όσοι έχουν ανοίξει μια φθηνή κιθάρα θα έχουν δει το χάος των καλωδίων που επικρατεί..

Τώρα για τον ήχο δεν πιστεύω ότι η διαφορά είναι τόσο τεράστια.. Αν τα ξύλα και οι μαγνήτες είναι ίδιοι η διαφορά ίσως να μην είναι noticeable σε κάποιους.. Μια κάποια διαφορά θα υπάρχει σαφώς, αλλά όχι τόση όση υποδηλώνει η διαφορά στη τιμή.. Θα μου πει κάποιος, αν 2 κιθάρες παίζουν σχεδόν το ίδιο, γιατί να διαλέξω την ακριβή; Η απάντηση, κατ' εμέ είναι ότι καλύτερα να πάρεις μια κιθάρα με την οποία θα παίζεις για πάντα παρά να πάρεις 10 κιθάρες διότι σιγά-σιγά θα σου παρουσιάζουν προβλήματα (κάποια αναγνωρίσιμα και κάποια όχι) και θα αναγκάζεσαι να τις αλλάζεις..

Βέβαια μην ξεχνάμε και το ότι η "τζίφρα" του μουσικού παίζει και αυτή το ρόλο της στον προσδιορισμό της τελικής τιμής του οργάνου.. Δυστυχώς το τελευταίο είναι κάτι το οποίο δεν μπορεί να αποφευχθεί, αλλά αν κάποιος το ψάξει, μπορεί να αγοράσει κάποιο μοντέλο που θα μοιάζει πάρα πολύ με το signature μοντέλο και απλά δεν θα έχει την υπογραφή του καλλιτέχνη..

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #6 στις: 13/01/09, 22:18 »
Βέβαια μην ξεχνάμε και το ότι η "τζίφρα" του μουσικού παίζει και αυτή το ρόλο της στον προσδιορισμό της τελικής τιμής του οργάνου.. Δυστυχώς το τελευταίο είναι κάτι το οποίο δεν μπορεί να αποφευχθεί, αλλά αν κάποιος το ψάξει, μπορεί να αγοράσει κάποιο μοντέλο που θα μοιάζει πάρα πολύ με το signature μοντέλο και απλά δεν θα έχει την υπογραφή του καλλιτέχνη..

Γι αυτο και η μονη σιγκνατουρε που θα επαιρνα ποτε ειναι η Τζεφ Λουμις σεκτερ.(αν και εκει μαλλον θα εβγαζα την υπογραφη)
Γιατι να δωσεις τοσο λεφτα παραπανω για μια υπογραγη εαν μπορεις να βρεις παρομοιες κιθαρες
με πολη λιγοτερα.Και επισης δεν μαρεσει να εχω και υπογραφη καποιου κιθαριστα στην κιθαρα μου
μου φαινεται πολυ φαν μποϊ κατασταση.
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #7 στις: 13/01/09, 22:31 »
Nαι αλλα υπογραφη απο lita ford? e?e?e?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #8 στις: 13/01/09, 22:34 »
Και επισης δεν μαρεσει να εχω και υπογραφη καποιου κιθαριστα στην κιθαρα μου
μου φαινεται πολυ φαν μποϊ κατασταση.

Με αυτό δεν συμφωνώ.
Αν βρείς δηλαδή μια κιθάρα που σου κάνει σε όλα και θεωρείς και την τιμή της λογική ,τότε είναι προτιμότερο να μην κολλήσεις σε τέτοιες λεπτομέρειες.

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #9 στις: 13/01/09, 22:36 »
Nαι αλλα υπογραφη απο lita ford? e?e?e?

lol ουτε που την ξερω
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #10 στις: 13/01/09, 22:42 »
^^^^^^^^^^

Δεν έχουν όλες οι signature κιθάρες την υπογραφή του endorser πάνω..

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #11 στις: 13/01/09, 22:48 »
Και επισης δεν μαρεσει να εχω και υπογραφη καποιου κιθαριστα στην κιθαρα μου
μου φαινεται πολυ φαν μποϊ κατασταση.

Με αυτό δεν συμφωνώ.
Αν βρείς δηλαδή μια κιθάρα που σου κάνει σε όλα και θεωρείς και την τιμή της λογική ,τότε είναι προτιμότερο να μην κολλήσεις σε τέτοιες λεπτομέρειες.



Γιαυτο ειπα  για την λοομις σεκτερ, εχει λογικη τιμη, ash body που μαρεσει,sperzel tuners, EMGs 707
και ειναι και λιγο βαρια που εγω το θελω  :).Απλα την υπογραφη την βγαζεις (και βαζεις την δικια σου λολ  ;D)
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #12 στις: 13/01/09, 23:16 »
Ρε παιδια σιγα το τεραστιο χασμα που υπαρχει στις 2 κιθαρες.Καταρχην μιλατε για φτηνο μοντελο.1100 ευρω σχεδον δεν νομιζω οτι ειναι η τιμη ενος οργανου με στραβες βιδες κ ροκανιδια.Αν ηταν ετσι θα κανε 200 ευρω το πολυ.Ασε που παρχει κ κατωτερο μοντελο του συγκεκριμενου το http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_alexi_200_bk.htm .Αν με 1100 ευρω παιρνεις  ψευτικο οργανο τι να πω να παω να πεταξω την χελρειζερ που εχω στο τζακι.
Κατ εμε το esp αντι για ltd  πληρωνεις κ σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογειται τετοια διαφορα τιμης.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #13 στις: 13/01/09, 23:39 »
Φίλε μου, μην ξεχνάς ότι και το μεσαίο μοντέλο των € 1000 είναι και αυτό signature και επομένως και αυτού η τιμή έχει υποστεί την γνωστή "ταρίφα" των endorsed οργάνων.. Για τη φθηνότερη σειρά δεν τίθεται σύγκριση.. Δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα δύο μοντέλα και επίσης μην ξεχνάς ότι το ακριβότερο μοντέλο είναι και custom, δηλαδή χεράκια και σαφώς περισσότερος χρόνος ανά όργανο.. Απορώ πάντως πως βγάζουν ένα τέτοιο όργανο (την 200) σαν signature διότι αμφιβάλλω αν ο Laiho έχει ακουμπήσει αυτή την κιθάρα ποτέ του (εδώ καλά-καλά έχει ESP μαγνήτες) αλλά τα κόλπα του marketing καλά κρατούν..

Μην αμφιβάλλεις ότι στα περισσότερα προϊόντα και δη στις κιθάρες, ότι πληρώνεις παίρνεις (εξαιρώ τις περιπτώσεις των signature οι οποίες είναι μεν καλά όργανα αλλά σε κάποιο βαθμό υπερτιμολογημένα).. Στις περισσότερες εταιρίες (και ειδικά στα μεγάλα ονόματα) οι έλεγχοι ποιότητας, τα πιστοποιητικά, τα ISO, κ.λπ. δεν αστειεύονται και αν μαθευτεί ποτέ ότι όργανο που κοστίζει € 2000 αξίζει ποιοτικά για € 500, την άλλη μέρα η εταιρία δεν θα υπάρχει από την δυσφήμιση..

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #14 στις: 14/01/09, 00:08 »
Eπειδή μου έκανε και μένα εντύπωση η τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή τους κοίταξα στην επίσημη σελίδα της εταιρείας και οι μόνες διαφορές που διάβασα και παρατήρησα είναι τα κλειδιά και ένας επιλογέας που υπάρχει στην ακριβή έκδοση.Αυτή όμως είναι απλά μια επιφανειακή διαπίστωση.

Δεν θα σχολιάσω το γεγονός ότι εκτίμησαν και κοστολόγισαν αυτές τις κιθάρες στις συγκεκριμένες τιμές...αλλά με βάση αυτή τη διαφορά το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι μία απο τις δύο απλά δεν τα αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #15 στις: 14/01/09, 00:48 »
Καλά, το ότι η τιμή της συγκεκριμένη ESP είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά, βγάζει μάτια.. Παρόλα αυτά, οι ESP είναι Made in Japan ενώ οι LTD Made in Korea.. Οι φθηνότερες LTD είναι Made in Indonesia.. Επομένως, μέχρι ένα βαθμό, πληρώνεις την χώρα προέλευσης και την αξιοπιστία που πηγάζει από αυτή.. 

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #16 στις: 14/01/09, 00:52 »
Κατι τετοια βλεπω, και σκεφτομαι ποσο θα μου κοστισει εμενα η Carvin μου, που ειναι ιδια κατασκευαστικα (maple neck through alder, ebony f/b, locking tuners, coil taps κλπ) και USA made.....

και τι να πω ρε παιδια, με πιανει νευρικο γελιο........... :roll :roll :roll

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #17 στις: 14/01/09, 00:54 »
Κατι τετοια βλεπω, και σκεφτομαι ποσο θα μου κοστισει εμενα η Carvin μου, που ειναι ιδια κατασκευαστικα (maple neck through alder, ebony f/b, locking tuners, coil taps κλπ) και USA made.....

και τι να πω ρε παιδια, με πιανει νευρικο γελιο........... :roll :roll :roll
Κι εγω θελω Carviiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnnnnnn..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Αλλα πρεπει να μαζεψω λ7 για ενισχυτη πρωτα....
Να παρει....

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #18 στις: 14/01/09, 01:03 »
Καλά, το ότι η τιμή της συγκεκριμένη ESP είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά, βγάζει μάτια.. Παρόλα αυτά, οι ESP είναι Made in Japan ενώ οι LTD Made in Korea.. Οι φθηνότερες LTD είναι Made in Indonesia.. Επομένως, μέχρι ένα βαθμό, πληρώνεις την χώρα προέλευσης και την αξιοπιστία που πηγάζει από αυτή.. 

Τη χώρα προέλευσης και κατασκευής πάντα την πληρώνουμε και σε αρκετές εώς πολλές περιπτώσεις οι διαφορές βγάζουν μάτια,όχι απο φωτογραφίες και manuals...απο κοντά στα χέρια μας.

Απο περιέργεια ξέρουμε πού κυμαίνονται οι τιμές των ESP στην Ιαπωνία;

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #19 στις: 14/01/09, 03:23 »
Το οτι ειναι custom shop το οργανο απο που προκυπτει?Ουτε αριθμημενο βλεπω να ειναι ουτε στο site της esp γραφει τπτ ουτε στο thomann που το πιο πιθανο θα ηταν αν ειναι custom να το τονιζανε με εντονα γραμματα κ στα δυο.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #20 στις: 14/01/09, 09:47 »
Το οτι ειναι custom shop το οργανο απο που προκυπτει?Ουτε αριθμημενο βλεπω να ειναι ουτε στο site της esp γραφει τπτ ουτε στο thomann που το πιο πιθανο θα ηταν αν ειναι custom να το τονιζανε με εντονα γραμματα κ στα δυο.
Δεν είναι custom, όντως, έχεις δίκιο.. Ξανατονίζω ότι η διαφορά είναι τεράστια αλλά η χώρα προέλευσης παίζει μεγάλο ρόλο στα standards κατασκευής ενός οργάνου.. Από την άλλη και τα δύο μοντέλα έχουν τα ίδια ξύλα.. Εν τούτοις, alder από alder διαφέρει.. Αν όχι από ηχητικής άποψης (άλλωστε είμαι από αυτούς που δεν υποστηρίζουν ότι τα ξύλα παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο στις ηχητικές αποδόσεις του οργάνου) αλλά σίγουρα διαφέρουν στη τιμή που πληρώνει ο κατασκευαστής για να προμηθευτεί τα ίδια ξύλα μεν, διαφορετικής ποιότητας δε.. 

Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #21 στις: 14/01/09, 18:26 »
Πολλοι ESPακηδες θα με παρουν με τις κλοτσιες αλλα εχω μια απορια:
Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο του να παρει καποιος την LTD των 1100 που ειναι απο Ινδονησια ή την ESP των 3500 που ειναι japan ενω η αντιστοιχη JACKSON βγαζει japan μοντελα των 600-1200 και απο 1800 και πανω ολα USA.
Δεν συγκρινω βεβαια σε καμια περιπτωση την ESP που εχει 3000 παραπανω απο μια επισης japan JACKSON αλλα την RR1 που ξεκιναει απο τα 2000 και ειναι USA με την ESP του θεματος.
Αυτα ειχα να πω.
Τωρα μπορειτε να αρχισετε... ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #22 στις: 14/01/09, 18:46 »
άλλωστε είμαι από αυτούς που δεν υποστηρίζουν ότι τα ξύλα παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο στις ηχητικές αποδόσεις του οργάνου 
Ώστε έτσι λοιπόν...καλά δε θα σε πετύχω πουθενά...δεν το γλυτώνεις το κήρυγμα  :D


Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λέει ο faser για τα standards κατασκευής των οργάνων και θα ήθελα να προσθέσω κάτι από προσωπικές εμπειρίες κυρίως αλλά και φίλων, μου έχει αποδειχθεί πολλές φορές ότι αυτό που έχω πληρώσει σε μία αντικειμενικά όχι φθηνή κιθάρα,πέρα απο όλα τα άλλα,είναι η αξιοπιστία και η συμπεριφορά της στο χρόνο,το πως θα είναι δηλαδή αυτή η κιθάρα μετά απο 3,5,10 χρόνια παιξίματος,απο απλά πράγματα τύπου "φυσικής" φθοράς όπως για παράδειγμα τάστα,ποτενσιόμετρα κτλ, μέχρι και πιο τραβηγμένα όπως cracking μανικιών χωρίς εννοείται να έχει χτυπηθεί κάπου.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #23 στις: 14/01/09, 19:05 »
Θα απαντησω και εγω ως κατοχος μιας ESP Horizon FR-2...
Την εχω εδω κοντα ενα μηνα και κατι... Αν θελετε τη γνωμη μου κατασκευαστικα ειναι οτι αρτιοτερο εχει ερθει στα χερια μου (οχι οτι εχω παιξει βεβαια με τα τρελα custom models ετσι..?).
Πειθεσαι δηλαδη οτι αυτο το πραγμα αξιζει τα 1500+ ευρω που απαιτουνται για την αγορα της...
Τωρα σε οτι αφορα στον ηχο της σου δινει απεριοριστες δυνατοτητες με το tap που σπλιταρει τους seymour duncan JB και '59. Ειδικα ο δευτερος σε θεση neck οταν σπλιταρει βγαζει ηχο στυλ Little wing... Μιλαμε για μια all around κιθαρα.
Επειδη εχει τυχει να παιξω και με μια σχεδον ιδια εμφανισιακα LTD (την MH 1000) αν δεν κανω λαθος, μπορω να σας πω ειλικρινα οτι διαφορες δεν παρατηρησα φοβερες στην κατασκευη (neck through και αυτη με rosewood ταστιερα αντι για εβενο...). Στον ηχο η Horizon ειχε σαφως περισσοτερες δυνατοτητες λογω σπλιταρισματος βεβαιως.
Μου φανηκε εν κατακλειδι, οτι οι διαφορες τους δεν ηταν τοσο χαωδεις οσο μαρτυρουν τα 900 ευρω διαφορας στην τιμη...
Που θελω να καταληξω..?
Πως παιρνοντας κατι το οποιο ειναι brand name που λενε και στη γλωσσα του marketing (η πιο λαικα μαρκε) ,πχ ESP, Fender, Gibson (ειδικα αυτες) περα απο τη (δεδομενη) διαφορα ποιοτητας πληρωνεις παντα το κατι παραπανω για το ονομα στο headstock...
Οπως θα πληρωσεις και κατι παραπανω για να σου βγαζει η κοπελα το παντελονι και το εσωρουχο σου να γραφει Calvin Klein...


Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model
« Απάντηση #24 στις: 14/01/09, 19:18 »
Και εγω παντως εδωσα τα 1500+ ευρω για μια ESP Horizon και δεν το μετανιωνω  :)
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Model Packs στο pod xt

Ξεκίνησε από eangle Εφέ

1 Απαντήσεις
2083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 01:42
από drakoumel
4 Απαντήσεις
2969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/08, 12:36
από hoba
9 Απαντήσεις
4367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 21:27
από Evangelos 123
7 Απαντήσεις
3893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 00:12
από petros1992
20 Απαντήσεις
6961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 14:25
από papardelas
7 Απαντήσεις
3508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 11:53
από Giorgos K.
26 Απαντήσεις
7548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 08:32
από gkou
26 Απαντήσεις
7892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 20:55
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
4 Απαντήσεις
2443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/12, 17:13
από panicX
0 Απαντήσεις
3494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/16, 13:01
από thanos39