Αποστολέας Θέμα: eurobasket 2007  (Αναγνώστηκε 43245 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #125 στις: 18/09/07, 14:07 »
Παίδες δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική μερικών...

Το τρίποντο είναι δίκοπο μαχαίρι, μπορεί να σε αναδείξει αλλά κ να σε καταστρέψει...

Την Ισπανία την ανέδειξε, την Ελλάδα την κατέστρεψε...

Κ για μένα πραγματικά αυτός είναι ο λόγος που η εθνική δεν τα κατάφερε...

Πήρε 5/30 τρίποντα από τους παίχτες στη θέση 2 κ 3...Αν εξαιρέσουμε το Ζήση, οι Χ"Βρέττας, Πελεκάνος, Κακιούζης ήταν απελπιστικά άστοχοι, σε σουτ με καλές προυποθέσεις.

Κ για να μιλήσουμε κ για σοβαρότερα θέματα:

Τέλος ο Λάζος από την Εθνική!



(Εγω εγραψα εδω γιατι ειδα απο ολους να βριζουν τους Ισπανους,και να τους μειωνουν συνεχεια,λες και εμεις ειμαστε οι Θεοι. Απλα ηθελα να δειξω πως αξιζαν αυτο που εκαναν,και αυτο το δειχνει και η θεση τους και τα στατιστικα τους. Οι προσπαθειες τους δεν ειχαν μεγαλη διαφορα απο τις δικες μας,αλλα η ευστοχια τους ηταν καταπληκτικη.)

Σωστο ειναι αυτο που λες.

Επισης επαιξαν ρολο και οι χαμενες βολες πιστευω.

Ναι,την διαβασα την ειδηση το πρωι. Κριμα,εμενα μου αρεσε ο λαζαρος. (αν ειχαμε νικησει μαλλον θα ηταν ολα ροδινα. τωρα...)
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #126 στις: 18/09/07, 14:20 »
Είναι περίεργο πως κατορθώνουμε να ανάγουμε την προσωπική μας εμπάθεια σε αντικειμενική συνθήκη που ανεβάζει και κατεβάζει ομάδες. Ας πούμε εγώ δε γουστάρω τους ψηλούς...όποια λοιπόν ομάδα έχει μέσο όρο ύψους >2.05, αυτομάτως αποτελεί συνάθροιση ατάλαντων κι άχρηστων. Άλλος πάλι μπορεί να μη γουστάρει τις ομάδες που οι παίχτες ελίσσονται μέσα στη ρακέτα και καρφώνουν με 3πλη περιστροφή...άθλιοι κι ανίκανοι.

Η Ισπανία πάλι δαιμονοποιείται διότι ορισμένοι παίχτες της είναι εύστοχοι από μακρυνή απόσταση (ντροπή τους!) και διαθέτουν μια μονάδα που κάνει παπάδες (Γκασόλ). Αν πεθάνει ο Γκασόλ από τύφο, η ομάδα θα ξεφουσκώσει...έτσι αποδεικνύεται πως δεν υπήρχε ομάδα αξιόλογη ευθύς εξαρχής. Κατά ανάλογο φυσικά τρόπο, θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να υποστηρίξει πως κι η εθνική Ελλάδας θα είχε πάρει ένα στεφάνι ελαίας τιμής ένεκεν το 1987 αντί την κούπα, αν είχε χτυπήσει γαστρεντερίτιδα τον hall of fame Γκάλη και έλειπαν οι 30ρες του. Τα ένδοξα πλονζόν του μυτόγκα, η πληθωρική παρουσία του ντουλάπα και οι ιστοί της αράχνης, δεν αρκούσαν χωρίς αυτήν την δυσθεώρητη μπασκετική μορφή. Φούσκα λοιπόν κι η εθνική, μια και για πόσα χρόνια στη μετά Γκάλη εποχή δεν επέδειξε έργο.

Δεν κρίνουμε όμως το τι γίνεται μετά την αποχώρηση ενός παίχτη με υποθέσεις κι εικασίες, αλλά αυτό που συμβαίνει τη δεδομένη στιγμή. Κι η πραγματικότητα, για όποιον δεν κυριεύεται από τα πάθη και τις προκαταλήψεις του, έχει μονάχα μία ερμηνεία: η Ισπανία έχει κατορθώσει να πρωταγωνιστεί και μάλιστα όχι ως κομήτης, αλλά σε βάθος χρόνου. Καμία ομάδα που το κατορθώνει αυτό στις πλέον απαιτητικές διοργανώσεις, δεν μπορεί να είναι μονάχα προϊόν παρασκηνιακού σπρωξίματος ή μέτρια.

Κάποια στιγμή οφείλουμε να κατανοήοσυμε πως η απαξίωση ενός αντιπάλου που μας έχει νικήσει καθαρά κι από τα αποδυτήρια 2 φορές στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις, απαξιώνει εμάς τους ίδιους. Και θα ήταν γελοίο να απαξιώνεται η πρώην πρωταθλήτρια ευρώπης και δευτεραθλήτρια κόσμου.

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #127 στις: 18/09/07, 14:26 »

Κ για να μιλήσουμε κ για σοβαρότερα θέματα:

Τέλος ο Λάζος από την Εθνική!



Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο εντονο το υφος το δημοσιαγραφου. Ασχετα αν δεν του αρεσει ο παπαδοπουλος δεν ειναι υφος δημοσιογραφου αυτο. Αν θεωρει οτι επιχειρηματα που εισαγονται με εκφρασεις τυπου "μαλιστα ακουστηκε...."  του δινουν το δικαιωμα να εκφραζεται ετσι για εναν αθλητη ειναι γελασμενος.
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #128 στις: 18/09/07, 14:27 »
Είναι περίεργο πως κατορθώνουμε να ανάγουμε την προσωπική μας εμπάθεια σε αντικειμενική συνθήκη που ανεβάζει και κατεβάζει ομάδες. Ας πούμε εγώ δε γουστάρω τους ψηλούς...όποια λοιπόν ομάδα έχει μέσο όρο ύψους >2.05, αυτομάτως αποτελεί συνάθροιση ατάλαντων κι άχρηστων. Άλλος πάλι μπορεί να μη γουστάρει τις ομάδες που οι παίχτες ελίσσονται μέσα στη ρακέτα και καρφώνουν με 3πλη περιστροφή...άθλιοι κι ανίκανοι.

Η Ισπανία πάλι δαιμονοποιείται διότι ορισμένοι παίχτες της είναι εύστοχοι από μακρυνή απόσταση (ντροπή τους!) και διαθέτουν μια μονάδα που κάνει παπάδες (Γκασόλ). Αν πεθάνει ο Γκασόλ από τύφο, η ομάδα θα ξεφουσκώσει...έτσι αποδεικνύεται πως δεν υπήρχε ομάδα αξιόλογη ευθύς εξαρχής. Κατά ανάλογο φυσικά τρόπο, θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να υποστηρίξει πως κι η εθνική Ελλάδας θα είχε πάρει ένα στεφάνι ελαίας τιμής ένεκεν το 1987 αντί την κούπα, αν είχε χτυπήσει γαστρεντερίτιδα τον hall of fame Γκάλη και έλειπαν οι 30ρες του. Τα ένδοξα πλονζόν του μυτόγκα, η πληθωρική παρουσία του ντουλάπα και οι ιστοί της αράχνης, δεν αρκούσαν χωρίς αυτήν την δυσθεώρητη μπασκετική μορφή. Φούσκα λοιπόν κι η εθνική, μια και για πόσα χρόνια στη μετά Γκάλη εποχή δεν επέδειξε έργο.

Δεν κρίνουμε όμως το τι γίνεται μετά την αποχώρηση ενός παίχτη με υποθέσεις κι εικασίες, αλλά αυτό που συμβαίνει τη δεδομένη στιγμή. Κι η πραγματικότητα, για όποιον δεν κυριεύεται από τα πάθη και τις προκαταλήψεις του, έχει μονάχα μία ερμηνεία: η Ισπανία έχει κατορθώσει να πρωταγωνιστεί και μάλιστα όχι ως κομήτης, αλλά σε βάθος χρόνου. Καμία ομάδα που το κατορθώνει αυτό στις πλέον απαιτητικές διοργανώσεις, δεν μπορεί να είναι μονάχα προϊόν παρασκηνιακού σπρωξίματος ή μέτρια.

Κάποια στιγμή οφείλουμε να κατανοήοσυμε πως η απαξίωση ενός αντιπάλου που μας έχει νικήσει καθαρά κι από τα αποδυτήρια 2 φορές στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις, απαξιώνει εμάς τους ίδιους. Και θα ήταν γελοίο να απαξιώνεται η πρώην πρωταθλήτρια ευρώπης και δευτεραθλήτρια κόσμου.

Μου φαινονται πολυ σωστα και λογικα αυτα που λες,και θα συμφωνησω! (δεν θα εκφερω γνωμη για την παλια εθνικη γιατι δεν το εχω ζησει και δεν την εχω δει)

Αυτο που φανταζομαι,ειναι οτι οι Ισπανοι προκαλεσαν ισως με την συμπεριφορα τους,μας νικησαν(με φυσιολογικο τροπο,αλλα εμεις καταλαβαμε πιο πολυ τα τριποντα),και απλα ισως πονεσε λιγο,και απο καποιους βγαινει με μια μορφη απαξιωσης η αδιαφοριας για τον αντιπαλο. Οποτε γινεται προσπαθεια για να μειωθει η νικη των Ισπανων(με το να γινονται αναφορες σε πραγματα οπως οτι ειναι κωλοφαρδοι-τριποντακηδες-εξαρτωμενοι απο τον γκασολ κτλ),αλλα δεν γινεται προσπαθεια για να καταλαβουμε για ποιο λογο χασαμε και τι εφταιξε.
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #129 στις: 18/09/07, 14:34 »

Κ για να μιλήσουμε κ για σοβαρότερα θέματα:

Τέλος ο Λάζος από την Εθνική!



Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο εντονο το υφος το δημοσιαγραφου. Ασχετα αν δεν του αρεσει ο παπαδοπουλος δεν ειναι υφος δημοσιογραφου αυτο. Αν θεωρει οτι επιχειρηματα που εισαγονται με εκφρασεις τυπου "μαλιστα ακουστηκε...."  του δινουν το δικαιωμα να εκφραζεται ετσι για εναν αθλητη ειναι γελασμενος.


Απο το sportime :
Η χώρα της κωλοτούμπας και η "ισοπέδωση" των πάντων

Στην Ελλάδα του 2007, Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος, πριν μία εβδομάδα (εναντίον της Κροατίας) είναι ένας σέντερ φόβητρο, που «διδάσκει» πώς παίζει με πλάτη ένας ψηλός  και αποτελεί την κολώνα της Εθνική μας. Την Κυριακή το βράδυ, ο Παπαδόπουλος είναι πλέον ένα δυσκίνητο πεντάρι, που δημιουργεί μόνο προβλήματα στην ομάδα με την αγωνιστική του ανυπαρξία και τις συνδικαλιστικές του τάσεις.



Απλα οταν χανουμε,βγαινει φαρμακι.
Παντως καποια πραγματα ακουγονται παρα πολυ οπαδικα.
''κυριολεκτικά δεν βλεπόταν''
''αν μη τι άλλο ήταν αδιάφορος''
''στο παιχνίδι με την Κροατία, ο «Λάζος» έκανε το καλύτερό του παιχνίδι. Όπως αποδείχθηκε ωστόσο, μάλλον έτυχε επειδή ο Μάριο Κασούν είναι λίγο χειρότερος αμυντικός από εκείνον(ελεος τι λεει ο ανθρωπος. λες και ο παπαδοπουλος του εβρισε τη μανα)''
''Από τους Κροάτες και έπειτα, ο σέντερ της Ρεάλ Μαδρίτης πλέον, επέστρεψε στην αδιαφορία του και στις κακές αγωνιστικές εμφανίσεις.''
''Ο διαιτητής κάτι λέει στον Έλληνα σέντερ και εκείνος επιδεικτικά τον γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του. ''
''Ο Λάζαρος αγνοεί τους πάντες χαρακτηριστικά, αποδεικνύει ότι δεν υπολογίζει καμία ομάδα και κανέναν προπονητή, κάνει το κέφι του και φυσικά τρώει τεχνική ποινή, που έδωσε την ευκαιρία στην Λιθουανία να μεγαλώσει την διαφορά στο σκορ και τελικά να φτάσει στη νίκη.''
''απάντησε με θρασύτατο τρόπο χωρίς ίχνος σεβασμού''
''Με λίγα λόγια ψηλοί να αντικαταστήσουν τον Λάζαρο υπάρχουν και όχι μόνο υπάρχουν αλλά τη δεδομένη στιγμή είναι και κλάσεις καλύτεροι από εκείνον. Τα νούμερά του, το πόσο βοήθησε την ομάδα και εν τέλει η συμπεριφορά του, αποδεικνύουν του λόγου το αληθές.''

Ουτε στο ποδοσφαιρο δεν ακουγονται τετοια πραγματα. (Που ειναι και αθλημα στο οποιο συνεχεια αμφισβητουνται οι παιχτες.)
Ποσο μαλλον για την εθνικη...
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #130 στις: 18/09/07, 14:43 »
Nero
Ναι εννοούσα όχι στο σύνολο αλλά αν το έβλεπες παίχτη προς παίχτη, ίσως δε το διευκρίνισα σωστά.
Αν είχες προσέξει κ προηγούμενα ποστ, έχω αναφερθεί και κατά της Εθνικής, για ορισμένες επιλογές. Οπως την χρησιμοποίηση των "ψόφιων" Χατζηβρέτα, Κακιούζη, Τσαρτσαρή, Ζήση. Πιστεύω οτι δεν έχουν θέση στην Εθνική, διότι καθ'ολη τη διάρκεια του τουρνουά ήταν ωσει παρόντες. Ο Ζήσης μόνο στα 2 τελευταία μάτς θυμίθηκε τον καλό εαυτό του, αλλά τι να το κάνω? Ο Χατζηβρέτας κατάλαβε οτι δεν αξίζει τη θέση, και έφυγε μόνος του, περιμένω τον Κακιούζη να κάνει το ίδιο. Ο Τσαρτσαρής, ο ξυλοκόπος, που δε μπορεί να πηδήξει εφημερίδα, καλύτερα να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο.
Ο Λάζος κάνει μ@λ@κία που φεύγει. Είναι πολύ χρήσιμος, σαν αναπληρωματικός σέντερ, όχι βασικός. Αλλά η πόρτα είναι ανοιχτή σε όλους, όποιος δεν την αγαπάει την Εθνική δρόμο.
Schizm
Αφού λατρεύεις τόσο την Ισπανία, πάρε και την Ισπανική υπηκοότητα, γίνε και μόνιμος κάτοικος, πήγαινε βάλε και τη σημαία τους ως avatar, και βάλε και υπογραφή Ζήτω η Ισπανία. Πήγαινε και στην Ομόνοια και φώναζε Εσπάνια Εσπάνια, αλλά μετά μη μου παραπονεθείς αν κάποιοι εθνικιστές σε κάνουν μαύρο στο ξύλο. Γιατί εγώ, σόρυ κιόλας, την έχω γραμμένη την Ισπανία. Δε θα κάτσω ν'ασχοληθώ άλλο με τα τσουλιά τους Ισπανούς. Μ'ενδιαφέρει η Εθνική Ελλάδος.

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #131 στις: 18/09/07, 14:54 »
Nero
Ναι εννοούσα όχι στο σύνολο αλλά αν το έβλεπες παίχτη προς παίχτη, ίσως δε το διευκρίνισα σωστά.
Αν είχες προσέξει κ προηγούμενα ποστ, έχω αναφερθεί και κατά της Εθνικής, για ορισμένες επιλογές. Οπως την χρησιμοποίηση των "ψόφιων" Χατζηβρέτα, Κακιούζη, Τσαρτσαρή, Ζήση. Πιστεύω οτι δεν έχουν θέση στην Εθνική, διότι καθ'ολη τη διάρκεια του τουρνουά ήταν ωσει παρόντες. Ο Ζήσης μόνο στα 2 τελευταία μάτς θυμίθηκε τον καλό εαυτό του, αλλά τι να το κάνω? Ο Χατζηβρέτας κατάλαβε οτι δεν αξίζει τη θέση, και έφυγε μόνος του, περιμένω τον Κακιούζη να κάνει το ίδιο. Ο Τσαρτσαρής, ο ξυλοκόπος, που δε μπορεί να πηδήξει εφημερίδα, καλύτερα να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο.
Ο Λάζος κάνει μ@λ@κία που φεύγει. Είναι πολύ χρήσιμος, σαν αναπληρωματικός σέντερ, όχι βασικός. Αλλά η πόρτα είναι ανοιχτή σε όλους, όποιος δεν την αγαπάει την Εθνική δρόμο.
Schizm
Αφού λατρεύεις τόσο την Ισπανία, πάρε και την Ισπανική υπηκοότητα, γίνε και μόνιμος κάτοικος, πήγαινε βάλε και τη σημαία τους ως avatar, και βάλε και υπογραφή Ζήτω η Ισπανία. Πήγαινε και στην Ομόνοια και φώναζε Εσπάνια Εσπάνια, αλλά μετά μη μου παραπονεθείς αν κάποιοι εθνικιστές σε κάνουν μαύρο στο ξύλο. Γιατί εγώ, σόρυ κιόλας, την έχω γραμμένη την Ισπανία. Δε θα κάτσω ν'ασχοληθώ άλλο με τα τσουλιά τους Ισπανούς. Μ'ενδιαφέρει η Εθνική Ελλάδος.

Οκ. Συγνωμη τοτε!  :) Σαν μοναδες εκτος απο 4 παικτες οι αλλοι ειχαν περισσοτερα 3π.
ναι τα ειδα αυτα που ελεγες για την Εθνικη. Οντως καποιοι παικτες δεν απεδωσαν οσο θα μπορουσαν! Τελος παντων. Καλως η κακως τελειωσε το ευρωμπασκετ,και ας δουμε τα λαθη μας για να μην τα ξανακανουμε!

Δεν ξερω αν διαβασα λαθος,αλλα δεν νομιζω οτι ο παπαδοπουλος φευγει μονος του... Απ'οτι λεει στο supersport,στο λινκ του ζεπελιν, αυτος ο υπεροχος δημοσιογραφος που λατρευει τον λαζο :P λεει :

''Όσοι γνωρίζουν πράγματα και καταστάσεις θεωρούν ήδη τον Λάζαρο Παπαδόπουλο ξένο σώμα για την Εθνική. Από μία ομάδα που ουσιαστικά ο Γιαννάκης τον καθιέρωσε και ο Γιαννάκης τον ανέδειξε σε έναν από τους καλύτερους Ευρωπαίους ψηλούς.

Αν θεωρήσουμε δεδομένο αυτό που δήλωσε ο Γιώργος Βασιλακόπουλος ότι δηλαδή: «Δεν τίθεται κανένα θέμα Γιαννάκη θα συνεχίσει να είναι στο πάγκο και ούτε καν συζητάμε το ενδεχόμενο απομάκρυνσής του», τότε ο Λάζος έχει τελειώσει οριστικά από την Εθνική ομάδα.''
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #132 στις: 18/09/07, 14:58 »
Κατσε ρε Vampovarotor, εσυ εκτος απο τους Ισπανους, μας εβγαλες το 1/3 κ της ελληνικης ομαδας ασχετους. Με τους ιδιους παιχτες που μηδενιζεις εφτασε εκει που εφτασε η ομαδα απο το 2005 κ περα
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #133 στις: 18/09/07, 15:20 »
Κατσε ρε Vampovarotor, εσυ εκτος απο τους Ισπανους, μας εβγαλες το 1/3 κ της ελληνικης ομαδας ασχετους. Με τους ιδιους παιχτες που μηδενιζεις εφτασε εκει που εφτασε η ομαδα απο το 2005 κ περα
Γιατί ξέρει ο Τσαρτσαρής μπάσκετ? Μη τρελλαθούμε κιόλας. Ο Χατζηβρέτας κι ο Κακιουζης δεν έπαιξαν καθόλου φέτος, χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας κ μάλιστα ο πρώτος το κατάλαβε και παραιτήθηκε. Και τέλος ο Ζήσης, μόνο στο Eurobasket της Σερβίας συνεισέφερε, από κει και πέρα καλώς ή κακώς έπεσε η απόδοσή του, για ποιό λόγο να τον υποστούμε στη μάπα, σε όλη τη διάρκεια της μπασκετικής του καριέρας? Δε σε καταλαβαίνω

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #134 στις: 18/09/07, 15:44 »
Schizm
Αφού λατρεύεις τόσο την Ισπανία, πάρε και την Ισπανική υπηκοότητα, γίνε και μόνιμος κάτοικος, πήγαινε βάλε και τη σημαία τους ως avatar, και βάλε και υπογραφή Ζήτω η Ισπανία. Πήγαινε και στην Ομόνοια και φώναζε Εσπάνια Εσπάνια, αλλά μετά μη μου παραπονεθείς αν κάποιοι εθνικιστές σε κάνουν μαύρο στο ξύλο. Γιατί εγώ, σόρυ κιόλας, την έχω γραμμένη την Ισπανία. Δε θα κάτσω ν'ασχοληθώ άλλο με τα τσουλιά τους Ισπανούς.

Τι ντελίριο ακατάληπτης λογικής αποτελεί το παραπάνω απόσπασμα βρε Vampovarotor; Περί μπάσκετ μιλάμε...που κολλάει η υπηκοότητα, η εθνική ταύτιση, οι σημαίες και τα λοιπά ευτράπελα?! Σιγά μην είμαι και οπαδός του Φράνκο, επειδή τόλμησα να αμφισβητήσω την ολοκληρωτική απαξίωση μιας ομάδας που μας έκανε κουτούς στον τελικό του παγκόσμιου και συναντάμε την πλάτη της τα τελευταία 2 χρόνια. Περιγράφω την πραγματικότητα, που μπορεί να μην ικανοποιεί τον εγωισμό μας, αλλά έτσι έχει.

Παράθεση
Μ'ενδιαφέρει η Εθνική Ελλάδος.

Την οποία -εμμέσως πλην σαφώς- την ορίζεις ως μια ομαδούλα της σειράς, όταν κατορθώνει να ηττάται από μια φούσκα. 3 φορές φύγαμε χωρίς το ροζ φύλλο αγώνα. Δεν καταλαβαίνεις πως όσο πιο μικρή θεωρείς την Ισπανία, τόσο μικραίνεις και την Ελλάδα;

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #135 στις: 18/09/07, 15:53 »
Μπασκετ δεν ειναι μονο η επιθεση ειναι και η καλη αμυνα. Και σιγουρα ο Χατζηβρετας και ο Τσαρτσαρης το κατεχουν πολυ καλα αυτο το θεμα. Δεν χρειαζεται να κανεις μπασιματα αλα Παρκερ ουτε να καρφωνεις με μπακ ντορ πασες για να συμπεριληφθεις σε μια ομαδα. Επισης ο Ζησης εχει βαλει αρκετα κρισιμα καλαθια με την Εθνικη και μας εχει ξελασπωσει ουκ ολιγες φορες. Απο την αλλη ο Κακιουζης ειναι ο αρχηγος κ πιστευω οτι εχει βοηθησει απιστευτα ολους τους υπολοιπους στον ψυχολογικο τομεα. Ειναι ο πρωτος που πιστεψε οτι η ομαδα αυτη μπορει να παρει το χρυσο στην Σερβια και μετεδωσε αυτο το πνευμα και στους υπολοιπους, οταν ολοι οι υπολοιποι λεγαμε, τι λεει ο μαλακ... επισης μπορει να μην ειναι θεαματικος αλλα ειναι ενας απο τους καλυτερους ρολιστες στην Ευρωπη. Κ εγω δεν πιστευω οτι επαιξε καλα στο τουρνουα, αλλα δεν θα τον κρεμασουμε κιολας για μια κακη αποδοση.

Μια περιοδος ντεφορμαρισματος δεν καθιστα κανεναν κουλο η αναπηρο. Ετσι ειναι αυτα, αλλοτε εισαι στα πανω σου αλλοτε στα κατω σου. Να διωξουμε και τον Παπαλουκα απο την ομαδα ο οποιος ειχε τα χαλια του φετος.

ΥΓ Κ εννοειται οτι ο Τσαρτσαρης ξερει μπασκετ
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #136 στις: 18/09/07, 16:08 »
Ο Χατζηβρετας και ο Τσαρτσαρης μακάρι να παίζαν άμυνα. Ουτε αυτό δεν κάνανε. Μοναδική εξαίρεση του δεύτερου στο ματς με την Ισπανία.
Είχα την εντύπωση οτι το ρόλο του ψυχολόγου (αντί του Κακιούζη) τον εχει ο Γιαννάκης. Και εν πάσει περιπτώσει αν θέλει ψυχολόγους η ομάδα, καλύτερα να πάρουμε έναν επιστήμονα ψυχολόγο, κι όχι να δαπανήσουμε μια θέση στο ρόστερ...
Ο Κακιούζης ειναι ενας απο τους καλυτερους ρολιστες στην Ευρωπη? Ποιός το λέει αυτό? Και ποιός ήταν ο ρόλος του σ'αυτό το Euro? Να βάζει 4πόντους /παιχνίδι ή να σκουπίζει τους πάγκους?  :P Γιατί εκεί ήταν φοβερός ρολίστας, έχεις δίκιο ...  ;D
Τελος αν ο Τσαρτσαρης ξέρει μπάσκετ, εγω ειμαι αστροναύτης!

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #137 στις: 18/09/07, 16:19 »
Τωρα γιατι ομαδες σαν την barcelona εμπιστευοταν παιχτη μιασμα οπως τον Κακιουζη τοσα χρονια, και ο Παναθηναικος εμπιστευεται τους Τσαρτσαρη, Χατζηβρεττα επισης δεν μπορω να το καταλαβω.

Τελος παντων θεωρω οτι η ομαδα εφτασε στο σημειο που ειναι τωρα λογω της συνοχης που ειχε και δυστυχως πιστευω οτι μολις αφησουν την εθνικη 3-4 παιχτες απο αυτους που ηταν παρων και στις 3 διοργανωσεις, η συνοχη αυτη θα αρχισει να χανεται και αναλογως θα μειωθουν και οι επιτυχιες. Μακαρι να βγω λαθος, το ευχομαι ολοτελα!

:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #138 στις: 18/09/07, 16:30 »
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες φίλε Vampovarotor, αλλά είμαστε η μικρότερη χώρα που έχει φτάσει σε τελικό παγκοσμίου πρωταθλήματος...
Δεν είναι ότι έχουμε χιλιάδες παίκτες, κ έχουμε την άνεση να διαλέγουμε...

Ο Παπαδόπουλος είναι μια χαρά center, αλλά όχι βάση της επίθεσης μιας ομάδας...
Θυμίζω τον τελικό του 2002 της Euroleague, Kinder-ΠΑΟ.

Ο Τσαρτσαρής είναι άριστος στο τρίποντο, επιθετικό rebound, κ μπορεί να χρησιμοποιήσει κ τα 2 χέρια στην επίθεση.
Επίσης, είναι πολύ καλός στην άμυνα.

Όμως όλοι οι παίκτες είναι ρολλίστες...
Με εξαίρεση το Διαμαντίδη, Σπανούλη, όλοι οι υπόλοιποι παίζουν με την ομάδα για την ομάδα...

Ελπίζω ο Γιαννάκης να κάνει την ανανέωση της ομάδας, γιατί όπως διαβάζω Παπαλουκάς κ Ντικούδης, θέτουν τον εαυτό τους εκτός προ-ολυμπιακού τουρνουά επίσης...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/07, 19:30 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #139 στις: 18/09/07, 17:56 »
Αν η Ελλάδα δεν ήταν ξεθεωμένη από τους προηγούμενους αγώνες και ειδικά με τους Αμερικάνους
η ιστορία ίσως να γραφόταν διαφορετικά στο παγκόσμιο.Η Ισπανία έγινε πρωταθλήτρια
γιατί εμείς τους το επιτρέψαμε και όχι γιατί το κέρδισε μετά από ένα ματς θρίλερ που θα τα είχε δώσει όλα.
Οταν τους ζορίσεις δεν έχουν τον αέρα του πρωταθλητή για να αντέξουν.
Γι' αυτό και επιμένω σε αυτό που είπα πριν.
Σαν ομάδα ανήκει στις κορυφαίες αυτή τη στιγμή αλλά μου είναι ιδιαίτερα αντιπαθής λόγω συμπεριφοράς.

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #140 στις: 18/09/07, 18:50 »
Παιδιά ότι και να λέμε, τα παιδιά μας είχαν απίστευτη άμυνα.Εξ ου και γιατί οι Ισπανοί αναγκάζονταν να εκτελούν συνέχεια περιφερειακές βολές.Σε ΟΛΟ το τουρνουά είχαμε την καλύτερη άμυνα, απλώς ήμασταν άμπαλοι στην επίθεση!Αυτό είναι όλο.Επιθετικά δεν είχαμε ευστοχία, και δεν υπήρχαν λύσεις...Που είναι ο Σόφο να τους πετάξει έξω όλους από την ρακετα;;;

Οι ισπανοί δν μπορούμε ν αρνηθούμε ότι έχει ομάδα.Και δεν είναι μόνο ο Gasol. Ένας Gasol δεν κερδίζει ευρομπάσκετ και αυτό φαίνεται με την γερμανία που έχει Norwitzki και κάνει φίπες όλη την ώρα...Εάν δεν παίζει ο Dirk  δεν παίζει η Γερμανία.Έχω άδικο σε αυτό;Για να πάρει μια ομάδα διοργάνωση πρέπει 3-4 παίκτες σε όλη την 5αδα να σφυρίζουν και όχι μονο ενας!Σαν Ελλάδα νομίζω ότι το είχαμε αυτό, αλλά μας έλειπε εκείνος ο παίκτης που θα κάνει την δυείσδηση και θα δώσει την επιθετική λύση.Και όπως είπα είμασταν και άμπαλοι...επιθετικά. Τέλος να θυμήσω ότι οι Ισπανοί ήταν ξεκούραστοι 3 μέρες περίπου και μεις παίζαμε τους αγώνες απανωτά.Εξ ου και αυτό που δήλωσε ο Θοδωρής Παπαλουκάς ότι στήσανε μια διοργάνωση για να κερδίσει η Ισπανία.

Και τέλος, ομάδα με τέτοια ψυχή όπως η Ελληνική δεν έχω ξαναδεί ρε παιδιά.Να κυνηγάνε μέχρι και τα τελευταία κλάσματα τον ποντο και να τα καταφέρνουν!Και αυτό έχει γίνει πααααρα πολλες φορες και όχι μια και δυο μόνο!Λιγες είναι οι ομάδες που το έχουν αυτό. Στο ευρομπάσκετ παρόμοιο ήταν όταν παίζαμε με την σερβία, που έβαλε εκείνη την κοτρώνα ο Μπούροβιτσ.Αλλά ποιος μπορεί να αρνηθεί ότι δεν ήτανε κολόφαρδο...αυτά.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #141 στις: 18/09/07, 22:20 »
Εντάξει, δηλαδή τώρα αρλουμπολογούμε και χαιρόμαστε. Επειδή η Ισπανία στον τελικά δεν μπορούσε να πλησιάσει τη ρακέτα και έπαιξε μόνο με περιφεριακές ενέργειες ξαφνικά έγινε και ομάδα που βασίζεται στα τρίποντα και μάλιστα καταντάει και αηδία. Νομίζω ότι ο εγωισμός μας θήχτηκε πάρα πολύ, παραφρονούμε και δε βουτάμε το γλώσσα μας λίγο και στο μυαλό.. Μήπως ξεχάσατε τις λόμπες και τα χουκ του Gasol όταν έπαιζε με πλάτη στη οποιαδήποτε ρακέτα;; Μπορεί να χάσαμε άδικα, μπορεί να χαρήκαμε που την φάγαμε από τη Ρωσία αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα ρε παιδιά.. Αυτό καταντάει πραγματικά αηδία.
Και κάτι που έχω ξαναπεί στα πρώτα post. Όλοι έχουμε δικαίωμα να ασκούμε κριτηκή σε ομάδες, παίχτες, προπονητές αλλά πάντα με σεβασμό. Ο καραγκιοζοηδής προπονητής της κερκίδας απέχει πάρα πολύ από τον φίλαθλο που λέει τη γνώμη του. Άσε που τις περισσότερες φορές που κράζουμε κάποιον λέμε π**αριές καλό είναι να σεβόμαστε ένα παιδί που έχει χύσει ιδρώτα για να καταφέρει κάποια πράγματα και να έχουμε και κατά νου ότι έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους και όχι με ρομπότ. Δεν γίνεται πάντα να είναι κορυφαιοι. Είναι απόλυτα φυσιολογικό η απόδοση ενός αθλητή να πέφτει από ένα σημείο και μετά. Και όποιος έχει αντίρηση ας προσπαθήσει να μας το αποδείξει. Όσοι Έλληνες είμαστε, άλλους τόσους προπονητές έχουμε. Αυτό κι αν έχει καταντήσει αηδία..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #142 στις: 19/09/07, 23:28 »
Οσο για τα του Λαζου :

http://www.sportime.gr/basket_inside.asp?article_id=59665
Παπαδόπουλος : ''Αγωνίζομαι στις μικρές Εθνικής ομάδες από 16 ετών, υπήρξαν καλοκαίρια που έπαιζα και σε 2 Εθνικές ομάδες παράλληλα, με αποτέλεσμα να μην κάνω καθόλου διακοπές, γιατί μου άρεσε αυτό που έκανα. Η ιδέα της αποχώρησης δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου, ίσως να είναι κι αυτό ένα οργανωμένο σχέδιο από κάποιους που με κατηγορούν για διάφορα πράγματα, ωστόσο δεν θα καταφέρουν να με θέσουν εκτός Εθνικής ομάδας''

http://www.sportime.gr/basket_inside.asp?article_id=59664
Γιαννάκης : ''Δεν έγινε τίποτε. Είμαστε συνεργάτες, μπορεί να διαφωνούμε και είναι λογικό να διαφωνούμε, αλλά όπως είπα και στα παιδιά, αν διαφωνείς με κάποιον δεν χρειάζεται να μαλώνεις. Ακολουθείς τον τρόπο που σκέφτεσαι αρκεί να μην ενοχλείς το σύνολο.Ο Παπαδόπουλος είναι από τους καλύτερους σέντερ στην Ευρώπη και όλα τα υπόλοιπα είναι συζητήσεις που μπορεί να κάνει ο καθένας''
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #143 στις: 20/09/07, 02:45 »
Παιδιά ότι και να λέμε, τα παιδιά μας είχαν απίστευτη άμυνα.Εξ ου και γιατί οι Ισπανοί αναγκάζονταν να εκτελούν συνέχεια περιφερειακές βολές.Σε ΟΛΟ το τουρνουά είχαμε την καλύτερη άμυνα, απλώς ήμασταν άμπαλοι στην επίθεση!Αυτό είναι όλο.Επιθετικά δεν είχαμε ευστοχία, και δεν υπήρχαν λύσεις...Που είναι ο Σόφο να τους πετάξει έξω όλους από την ρακετα;;;

Οι ισπανοί δν μπορούμε ν αρνηθούμε ότι έχει ομάδα.Και δεν είναι μόνο ο Gasol. Ένας Gasol δεν κερδίζει ευρομπάσκετ και αυτό φαίνεται με την γερμανία που έχει Norwitzki και κάνει φίπες όλη την ώρα...Εάν δεν παίζει ο Dirk  δεν παίζει η Γερμανία.Έχω άδικο σε αυτό;Για να πάρει μια ομάδα διοργάνωση πρέπει 3-4 παίκτες σε όλη την 5αδα να σφυρίζουν και όχι μονο ενας!Σαν Ελλάδα νομίζω ότι το είχαμε αυτό, αλλά μας έλειπε εκείνος ο παίκτης που θα κάνει την δυείσδηση και θα δώσει την επιθετική λύση.Και όπως είπα είμασταν και άμπαλοι...επιθετικά. Τέλος να θυμήσω ότι οι Ισπανοί ήταν ξεκούραστοι 3 μέρες περίπου και μεις παίζαμε τους αγώνες απανωτά.Εξ ου και αυτό που δήλωσε ο Θοδωρής Παπαλουκάς ότι στήσανε μια διοργάνωση για να κερδίσει η Ισπανία.

Και τέλος, ομάδα με τέτοια ψυχή όπως η Ελληνική δεν έχω ξαναδεί ρε παιδιά.Να κυνηγάνε μέχρι και τα τελευταία κλάσματα τον ποντο και να τα καταφέρνουν!Και αυτό έχει γίνει πααααρα πολλες φορες και όχι μια και δυο μόνο!Λιγες είναι οι ομάδες που το έχουν αυτό. Στο ευρομπάσκετ παρόμοιο ήταν όταν παίζαμε με την σερβία, που έβαλε εκείνη την κοτρώνα ο Μπούροβιτσ.Αλλά ποιος μπορεί να αρνηθεί ότι δεν ήτανε κολόφαρδο...αυτά.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Πλήν του σημείου με τον Gasol. Ο τύπος δίνει άλλη διάσταση στο χανίο. Θυμίσου το, όταν θα φύγει σε 1 χρόνο στους Ολυμπιακούς.
Το μνμ σου απαντά και στον schizm, και λέει το κύριο λόγο (ξεκούραση) που χάθηκαν τα 2 παιχνίδια με τους Ισπανους (Ιαπωνία-Ισπανία).

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #144 στις: 20/09/07, 03:14 »
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Πλήν του σημείου με τον Gasol. Ο τύπος δίνει άλλη διάσταση στο χανίο. Θυμίσου το, όταν θα φύγει σε 1 χρόνο στους Ολυμπιακούς.

Συνεχίζω, μολονότι κινδυνεύω να χαρακτηριστώ απόγονος του Χουάν Κάρλος Α', να μην κατανοώ τι νόημα έχει να εξετάζουμε τι θα συνέβαινε αν έλειπε ο τάδε ή ο δείνα παίχτης. Ο Γκασόλ παραμένει μέρος αυτής της ομάδας, όπως σε μας ήταν ο Γκάλης, στους Γερμανούς ο Νοβίτσκι, στους Κινέζους ο Μινγκ κοκ. Το σήμερα χαρακτηρίζουμε κι αυτό που συμβαίνει.

Παράθεση
Το μνμ σου απαντά και στον schizm, και λέει το κύριο λόγο (ξεκούραση) που χάθηκαν τα 2 παιχνίδια με τους Ισπανους (Ιαπωνία-Ισπανία).

Τον παράγοντα της κούρασης δεν τον παρέβλεψα και μάλιστα τον τόνισα αναφορικά με τον ημιτελικό και την οικτρή διοργάνωση. Όταν όμως φάγαμε τα 18 ποντάκια 7/9 στο ρελαντί, το να το αποδώσουμε στην κούραση, είναι μάλλον φαιδρό. Έχοντας αποκλείσει την πιθανότητα να είναι πράγματι καλύτεροι, έστω και στην λεπτομέρεια, το αποδίδω στον ανάδρομο Ερμή και στους χαμηλούς βιορυθμούς.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #145 στις: 20/09/07, 03:19 »
Ναι ρε σχιζμ εσύ έλεγες όμως οτι είναι φοβερή ομάδα, και οτι ταπείνωσε την μέτρια Ελλάδα κλπ. Εφόσον λοιπόν είναι φοβερή ομάδα, η απουσία ενός παίχτη της δεν θα επηρρεάσει λογικά τα αποτελέσματά της.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #146 στις: 20/09/07, 03:31 »
Ρε καλέ μου άνθρωπε, τι λύσσα είναι αυτή να την μειώσεις?! Συνεχίζεις να μη μου απαντάς...μα δεν καταλαβαίνεις πως όσο λειτουργείς κατά αυτόν τον τρόπο, βγάζεις άχρηστους κι εμάς; Γιατί τι στο διάολο αξίζει μια ομάδα που δεν μπορεί να νικήσει 4 άθλιους κι 1 -όλο κι όλο- ικανότατο παίχτη; Κι ο Wolverine να ήταν, πάλι θα τους είχαμε αν είμαστε τόσο καλύτεροι εμείς.

2 παίχτες της παίζουν και διακρίνονται στο NBA. Εμείς στείλαμε το Σπανούλη και επέστρεψε σα νέος Γεωργάτος, για να είναι πρώτος στο χωριό. 2 πάλι παίχτες της (ο σεσημασμένος κι ο άθλιος Γκαρμπαχόσα) μπήκαν στην καλύτερη πεντάδα του παγκόσμιου. Το άλλο το παληκαράκι πέταγε 20αρες σχεδόν σε κάθε παιχνίδι στα 23 του. Πόσους δηλαδή παίχτες θέλεις για να θεωρήσεις πως έχεις στα χέρια σου μια καλή ομάδα, στην οποία περιλαμβάνεται κι ένα αστέρι από τα λίγα;

Και τι στο καλό λογική είναι αυτή που λέει πως όταν από μια ομάδα φύγει ένας ικανότατος παίχτης που κάνει τη διαφορά, δεν μπορεί να παραμείνει μια -λιγότερο ενδεχομένως, αλλά- καλή ομάδα, εξετάζοντας το ποιος θα πάρει τη θέση του και πως θα διαμορφωθούν οι νέες ισορροπίες μέσα σε αυτή;

Παρ' το χαμπάρι...νικηθήκαμε. Κι όσο συνεχίζουμε να εθελοτυφλούμε για τους λόγους, που έχουν να κάνουν και με την αγωνιστική ποιότητα του αντιπάλου, τόσο θα συνεχίζουν κι αυτοί να μας τη φορμάρουν όποτε μας βρίσκουν. Μπορούμε βέβαια απλώς να περιμένουμε να εξαφανιστεί από προσώπου γης ο Γκασόλ...κι η υπομονή είναι αρετή.

Το έχουμε ρίξει στα "ναι, αλλά αν έλειπε ο φούφουτος, τώρα θα ήμασταν πρωταθλητές σύμπαντος". Ε, τι να κάνουμε...δε λείπει ο φούφουτος και κοιτάζουμε πλάτες.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/07, 03:35 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #147 στις: 20/09/07, 03:45 »
Ρε καλέ μου άνθρωπε, τι λύσσα είναι αυτή να την μειώσεις?! Συνεχίζεις να μη μου απαντάς...μα δεν καταλαβαίνεις πως όσο λειτουργείς κατά αυτόν τον τρόπο, βγάζεις άχρηστους κι εμάς; Γιατί τι στο διάολο αξίζει μια ομάδα που δεν μπορεί να νικήσει 4 άθλιους κι 1 -όλο κι όλο- ικανότατο παίχτη; Κι ο Wolverine να ήταν, πάλι θα τους είχαμε αν είμαστε τόσο καλύτεροι εμείς.

2 παίχτες της παίζουν και διακρίνονται στο NBA. Εμείς στείλαμε το Σπανούλη και επέστρεψε σα νέος Γεωργάτος, για να είναι πρώτος στο χωριό. 2 πάλι παίχτες της (ο σεσημασμένος κι ο άθλιος Γκαρμπαχόσα) μπήκαν στην καλύτερη πεντάδα του παγκόσμιου. Το άλλο το παληκαράκι πέταγε 20αρες σχεδόν σε κάθε παιχνίδι στα 23 του. Πόσους δηλαδή παίχτες θέλεις για να θεωρήσεις πως έχεις στα χέρια σου μια καλή ομάδα, στην οποία περιλαμβάνεται κι ένα αστέρι από τα λίγα;

Και τι στο καλό λογική είναι αυτή που λέει πως όταν από μια ομάδα φύγει ένας ικανότατος πάιχτης που κάνει τη διαφορά, δεν μπορεί να παραμείνει μια -λιγότερο- καλή ομάδα, κρινόμενη ανάλογα το ποιος θα πάρει τη θέση του και πως θα διαμορφωθούν οι νέες ισορροπίες μέσα σε αυτή;

Παρ' το χαμπάρι...νικηθήκαμε. Κι όσο συνεχίζουμε να εθελοτυφλούμε για τους λόγους, που έχουν να κάνουν και με την αγωνιστική ποιότητα του αντιπάλου, τόσο θα συνεχίζουν κι αυτοί να μας τη φορμάρουν όποτε μας βρίσκουν. Μπορούμε βέβαια απλώς να περιμένουμε να εξαφανιστεί από προσώπου γης ο Γκασόλ...κι η υπομονή είναι αρετή.
Να αποδεχόμαστε μια ήττα είναι οκ. Χάσαμε 2 ματς από τους Ισπανούς, έναν ημιτελικό κι ένα τελικό παγκοσμίου, έτυχε να είμαστε κουρασμένοι, κι αυτοί να έχουν σχετικά πιο εύκολο πρόγραμμα. Το να μην παραδεχόμαστε, όμως, την ανωτερότητα των αντιπάλων θεωρείται κακό?
Γιατί πας να μας πείσεις οτι οι Ισπανοί είναι ανώτεροι?  Εγώ λέω οτι τους έχουμε. Και στην τελική την είδαμε την ανωτερότητα, ο Κιριλένκο τους έκλεισει το σπίτι, μέσα στο σπιτι τους. Σιγά την μπασκετική σχολή τους Ισπανούς. Πάντα μέτριοι ήταν. Εμείς έχουμε πάρει 2 χρυσά σε Ευρωπαικό, εκείνοι κανένα!!

Και οι Τούρκοι έχουν 2 παιχταράδες στο ΝΒΑ αυτό δεν σημαίνει τίποτα, και μεις δεν έχουμε κανένα και πέρισυ πήραμε το Ευρωπαικό.
Παρακολουθείς καιρό μπάσκετ? Είσαι σχετικός?

Jose
Μ'αυτο που μου πες για τον Τσαρταρή (οτι ξέρει μπάσκετ), μ'έστειλες. Θα κάνω καιρό να το ξεπεράσω  :o
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/07, 04:00 από Vampovarotor »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #148 στις: 20/09/07, 04:22 »
Να αποδεχόμαστε μια ήττα είναι οκ. Χάσαμε 2 ματς από τους Ισπανούς, έναν ημιτελικό κι ένα τελικό παγκοσμίου, έτυχε να είμαστε κουρασμένοι, κι αυτοί να έχουν σχετικά πιο εύκολο πρόγραμμα. Το να μην παραδεχόμαστε, όμως, την ανωτερότητα των αντιπάλων θεωρείται κακό?

Γαργάρα το κάνουμε και το τρίτο παιχνίδι που δεν έπαιξε και κούραση; 76-58 έληξε.

Παράθεση
Γιατί πας να μας πείσεις οτι οι Ισπανοί είναι ανώτεροι?

Εγώ πάω να σε πείσω?! Τα αποτελέσματα το λένε. Συνήθως μια ομάδα που βρίσκεται πάνω από μια άλλη και την έχει μάλιστα νικήσει ευθέως, θεωρείται καλύτερη. Τώρα έφταιξε η κούραση, ο καιρός, το φτερούγισμα μιας πεταλούδας στην Ιαπωνία ή οι αγελάδες του Περού, λίγη σημασία έχει σε επίπεδο ιστορικής καταγραφής. Μας έχει μείνει βαθιά ριζωμένο το ρημάδι το σύνδρομο που θέλει να φταίνε πάντα όλα τα άλλα, πλην της δικής μας απόδοσης. Τα σκοτεινά κέντρα κι η παγκόσμια συνωμοσία.

Παράθεση
Εγώ λέω οτι τους έχουμε.

Καλά δε λέω, με τα λόγια χτίζουμε ανώγια και κατώγια. Κι εγώ κάποτε πίστευα πως ο Τσακ Νόρις μπορούσε να είχε ρίξει φάπες στον Μπρους Λι, αλλά ο σεναριογράφος την είχε δει αλλιώς. Το τι λες και το τι λέω, ελάχιστη σημασία έχει. Μακάρι αυτή η βεβαιότητα να διακατείχε και τους παίχτες μας, γιατί τουλάχιστον εκεί που σταματάνε τα λόγια κι αρχίζουν οι πράξεις, δεν έχουμε καταφέρει να φανούμε το ίδιο αποτελεσματικοί. Ίσως αν κάναμε ένα διαγωνισμό φανταστικού διηγήματος, να παίρναμε και το αίμα μας πίσω.

Μέχρι να τους έχουμε εμπράκτως, δε μας παίρνει να το παίζουμε ανώτεροι πάντως.

Παράθεση
Και στην τελική την είδαμε την ανωτερότητα, ο Κιριλένκο τους έκλεισει το σπίτι, μέσα στο σπιτι τους.

Με ξένα κόλυβα κάνεις κηδεία εσύ; Τι με νοιάζει μωρέ τι έκανε ο Κιριλένκο; Εμένα με ενδιέφερε να τους το κλείσουμε εμείς. Τελικώς απλώς τους το διακοσμήσαμε και κάτσαμε στο χαλάκι της εξώπορτας. Κι εγώ χάρηκα την πρωτιά των Ρώσων, αλλά τι διάτανο σχέση έχει με μας; Εμείς άλλωστε καταταχθήκαμε 4οι, πίσω κι από τους Λιθουανούς.

Παράθεση
Σιγά την μπασκετική σχολή τους Ισπανούς. Πάντα μέτριοι ήταν. Εμείς έχουμε πάρει 2 χρυσά σε Ευρωπαικό, εκείνοι κανένα!!

Και δεν ευχαριστείς και τον Ύψιστο που τους έκανε μέτριους; Αν ήταν έστω καλοί, τώρα μπορεί να είχαν και 2ο Παγκόσμιο. Δόξα συ ο Θεός κι όλας να λέμε.

Παράθεση
Και οι Τούρκοι έχουν 2 παιχταράδες στο ΝΒΑ αυτό δεν σημαίνει τίποτα, και μεις δεν έχουμε κανένα και πέρισυ πήραμε το Ευρωπαικό.

Άρα οι Τούρκοι είναι 2 φορές καλύτεροι από τους Ισπανούς που έχουν μονάχα έναν παιχταρά στη σύνθεσή τους. Εμείς πάλι τυγχάνει να μην έχουμε παίχτη στο NBA (μειοδότη Σπανούλη!), αλλά ευτυχώς διαθέτουμε τον καλύτερο ευρωπαίο παίχτη. Βεβαίως το παράδειγμα του NBA χρησιμοποιήθηκε για να καταδείξει πως μονάχα στη δική σου εμπαθή μπασκετική κοσμοθεωρία θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν οι παίχτες των Ισπανών (πλην ενός) ντοματοαποδέκτες. Για να κατορθώσουμε να έχουμε 3/3 με κάτω το κεφάλι απέναντι στην ομάδα του ενός παίχτη, θα πρέπει να μας είχαν ρίξει 17 υπνοστεντόν στο νερό τουλάχιστον. :P

Παράθεση
Παρακολουθείς καιρό μπάσκετ? Είσαι σχετικός?

Ανδρώθηκα μπασκετικά με το TV Sports Basketball στην Amiga. Μεγάλο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: eurobasket 2007
« Απάντηση #149 στις: 20/09/07, 06:13 »
Τι καθεστε και το παλευετε?Οι ισπανοι ηταν καλυτεροι σε ολα,μας ρημαξαν και εντος ρακετας με τα σεντερ τους και εκτος ρακετας με τα τριποντα.Τα τελευταια καποιοι μπορει να τα λενε κωλοφαρδια,ομως εγω θα τα ελεγα ικανοτητα.

Θεωρω πως η εθνικη μας με την Ισπανια επαιξε καταπληκτικα.Λαθη εγιναν και απο τις δυο ομαδες και παντα γινονται,απλα οσο και αν προσπαθησαμε ηταν περα των δυνατοτητων μας.

Και γενικα πριν αρχισετε να απαξιωνετε τους Ελληνες παιχτες,σκεφτειτε οτι εκτος απο το σκοραρισμα παιζουν και αλλα πραγματα ρολο.Οσοι εχουν ασχοληθει με το αθλημα περα απο τα μονα στο παρκο,ξερουν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
14631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 08:00
από Ο Νέος Κιθαρωδός
10 Απαντήσεις
4775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/07, 23:34
από ilianthos-Kanlis
121 Απαντήσεις
43328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/07, 05:40
από Marios Demigod
4 Απαντήσεις
2292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/07, 23:50
από tasosssssssssss
6 Απαντήσεις
3073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/07, 01:11
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
1985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/07, 15:19
από Anaximandros
AΡΗΣ 2007-08

Ξεκίνησε από bono u2 Αθλητισμός

20 Απαντήσεις
6904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 03:11
από Moonchild_
3 Απαντήσεις
2950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:23
από Spell@lchemist!
7 Απαντήσεις
3290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 08:53
από nobody
1 Απαντήσεις
15704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/12, 15:25
από Metal_Throne