Αποστολέας Θέμα: Ανάμεσα σε 2 ακουστικές  (Αναγνώστηκε 3236 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LaryHimura

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Ανάμεσα σε 2 ακουστικές
« στις: 07/12/12, 16:37 »
Γεια σας παιδια ετοιμαζομαι να παρω κιθαριτσα ακουστικη τωρα για τα χριστουγεννα αλλα επειδη no money no honey θελω αποψη αναμεσα σε αυτες τις 2

http://www.thomann.de/gr/takamine_s35_jasmine_dreadnought.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_cd60_bk.htm

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Ανάμεσα σε 2 ακουστικές
« Απάντηση #1 στις: 08/12/12, 14:20 »
Γεια, λοιπον για την τακαμαην δεν ξερω να σου πω αλλα για την φεντερ εχω ακουσει καλα λογια, επησεις τις τακαμαην σε τοσο χαμηλες τιμες μην τοις κοιτας, καλυτερα το ακριβοτερο μιας οχι τοσο γνωστης μαρκας παρα το φθηνοτερο απο μια γνωστη, κοιτα και τις κορτ, λαγκ που αποτι ακουγετε ειναι πολυ καλες

Αποσυνδεδεμένος LaryHimura

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Ανάμεσα σε 2 ακουστικές
« Απάντηση #2 στις: 09/12/12, 12:17 »
βλεπω ομως τρομερες κριτικες για αυτη την takamine..λεει οτι εχει πολυ καλο για την τιμη της...το μονο θεματακι της ειναι το θελει συχνα κουρδισμα αλλα δεν με πολυενδιαφερει αυτο

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάμεσα σε 2 ακουστικές
« Απάντηση #3 στις: 09/12/12, 13:04 »
Εχω τη γιαγια της, την S33. Δεν ξερω κατα ποσο κυκλοφορει εδω γιατι εφτασε στα χερια μου υπερατλαντικως.

Μου την εκαναν δωρο πριν 5-6 χρονια περιπου. Μολις ειδα την τοτε τιμη της, μου εκανε μεγαλη εντυπωση, τρομερο value for money.
Το προβλημα που λες με το κουρδισμα προσωπικα δεν το αντιμετωπισα, στην ρχη μονο που ηταν καινουργια η κιθαρα και οι χορδες, μεχρι να "κατσουν" και να στρωσει. Εκτοτε κανενα προβλημα. Η εξελιξη της στα χρονια που την εχω ηταν καλη κατα τα γουστα μου, παραμενει πριμα αν κ εχει γλυκανει. Σε αντιθεση με την epi ενος κολλητου μου που εχουν διαφορα στην αγορα τους γυρω στον 1 χρονο, ιδιας κατηγοριας, και εχει γινει σημαντικα πιο μπασα (παμε να παιξουμε μαζι κ το αποτελεσμα ειναι... συμφωνικο ;D ). Βεβαια σε αυτο παιζουν ρολο κ οι συνθηκες. Πλεον λογω χρησης θελει ενα refretting ειναι η αληθεια, αλλα και αυτο το θεωρω φυσιολογικο, ειδικα αν λαβουμε υποψιν οτι ηταν δεξιοχειρη και την εκανα αριστεροχειρη-πατεντα, περασαν 2 χρονια περιπου μεχρι να την παω σε μαστορα να αλλαξω bridge, να τη βαλει "σωστα".

Οπωσδηποτε σε τοσο χαμηλο budget κοιτα και lag, cort, epi, walden πριν επιλεξεις. Πηγαινε βολτα στα μαγαζια να τις δοκιμασεις αν μπορεις!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ανάμεσα σε 2 ακουστικές
« Απάντηση #4 στις: 09/12/12, 13:28 »
Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότερες κριτικές για την Jasmine προέρχονται από την Αμερική, όπου είναι ακόμα φτηνότερη απ' ό,τι στην Ευρώπη. Όταν λοιπόν αγοράζεις αυτή την κιθάρα για λιγότερο από 100 δολλάρια (πόσο μάλλον για 66 που την έχουν αυτή τη στιγμή κάποια Αμερικάνικα καταστήματα) και διαπιστώνεις ότι δεν είναι τελείως καυσόξυλο, φυσικό είναι να τής δώσεις μια καλή κριτική. Εγώ θα σού έλεγα να βάλεις λίγα λεφτά παραπάνω και να αγοράσεις μια Cort Earth 70 ή μια Washburn WD-7S. Kαι οι δύο είναι κατά τη γνώμη μου καλύτερες κιθάρες, με καλή ποιότητα κατασκευής και καπάκι από συμπαγές ξύλο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος LaryHimura

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Ανάμεσα σε 2 ακουστικές
« Απάντηση #5 στις: 09/12/12, 18:15 »
οχι φιλε παει πολυ μετα

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάμεσα σε 2 ακουστικές
« Απάντηση #6 στις: 09/12/12, 18:30 »
Κοιτα, η φεντερ που παραθετεις κοστιζει 120 και η κορτ 150. Δεν ειναι μεγαλη διαφορα 30Ε, με σεβασμο παντα στα οικονομικα σου. Νομιζω το καλυτερο ειναι να δοκιμασεις πρωτα τις κιθαρες σε αυτην την κατηγορια, και να κρινεις μετα ποια θα παρεις. Κανε και μια ψαχτικη στο νετ, μπορει απο το digital village να τις βρεις και φτηνοτερα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 10:44
από jagmaster
9 Απαντήσεις
5531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/04, 18:08
από Σιδηρόπουλος
3 Απαντήσεις
3783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 20:40
από Ibanezακιας
12 Απαντήσεις
5530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/12, 01:49
από μουσικος
3 Απαντήσεις
2650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/10, 21:23
από OpenChord
9 Απαντήσεις
4303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/10, 09:33
από parlats
0 Απαντήσεις
2000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/10, 20:31
από blackmorefan
5 Απαντήσεις
3310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/11, 14:48
από jason87
39 Απαντήσεις
84774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/19, 17:18
από BitCollector
10 Απαντήσεις
7323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/15, 16:37
από modfori