Αποστολέας Θέμα: Σπουδη πανω σε 7/4  (Αναγνώστηκε 3474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Σπουδη πανω σε 7/4
« στις: 17/04/11, 00:08 »
Δουλευοντας σε ενα γνωστο παραδοσιακο κομματι της ελληνικης παραδοσης ( Χορος του Ζαλογγου ) προεκυψε μια μικρη "σπουδη" για πιανο βασισμενη πανω στο αρχικο θεμα. 

Προειδοποιω πως το ακουσμα ειναι αρκετα δυστροπο για οποιον δεν εχει συνηθισει τη μουσικη των εθνικων σχολων ( ιδιαιτερα της ελληνικης με Σκαλκοτα )  :) . Σκοπος ειναι να παραδωσω ορισμενα εργα βασισμενα στις σχολες του 20ου αιωνα για το διπλωμα της Συνθεσης, οποτε το υφος ειναι κι αναλογο!

Θα την βρειτε εδω:

http://www.box.net/shared/2myj2evs3g
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/11, 00:10 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σπουδη πανω σε 7/4
« Απάντηση #1 στις: 17/04/11, 01:10 »
εξαιρετικός  free . Δε θα το χαρακτήριζα δύστροπο σε καμία περίπτωση . the grand ακούμε ?
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Σπουδη πανω σε 7/4
« Απάντηση #2 στις: 17/04/11, 10:36 »
Ευχαριστω kostas80.

Δεν ειναι το Grand. Προκειται για καθαρα δικη μου "συνθεση" ηχων μεσω του Combinator στο Reason με το Piano Refill ;) Εχει αρκετα δειγματα κι αν καποιος εχει ορεξη μπορει να φτιαξει ομορφους συνδυασμους μιξης.

Το συγκεκριμενο ειναι ενας συνδυασμος απο Close Mic, Room Mic και Studio Mic ενος Steinway model C.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Σπουδη πανω σε 7/4
« Απάντηση #3 στις: 17/04/11, 12:45 »

Συμφωνώ με τον Kostas80. Η σύνθεση είναι πολύ καλή (τέταρτη φορά την ακούω τώρα που γράφω!), όπως και το παίξιμο και το tone του πιάνου. Μπράβο Freemind! :) 

Δεν γνώριζα ότι υπάρχει δίπλωμα σύνθεσης αλλά θα εκπλαγώ αν δεν στο δώσουν! ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Σπουδη πανω σε 7/4
« Απάντηση #4 στις: 17/04/11, 15:35 »
Ευχαριστω πολυ Fourier. Νομιζω πως απο μονο του το αυθεντικο θεμα ( Ο χορος του Ζαλογγου ) ειναι αρκετα δυνατος, συν πως ολα τα δημοτικα τραγουδια μπορουν να τροποποιηθουν τοσο σε τροπικες κλιμακες, οσο και διατονικες δυτικες με μεγαλη ευκολια ;)

Γι' αυτο εξαλλου ο Σκαλκωτας αποτελουσε μεγαλο προβλημα στους ξενους εκτελεστες και μαεστρους, που επρεπε να συνδυασουν ενα τροπικο ειδος με δυσκολο ρυθμο ( για μια κλασσικη ορχηστρα της Ευρωπης τα 5/4 και 7/4 εχουν μεγαλο βαθμο δυσκολιας ως προς τον τονισμο ) με τη κλασσικη νοοτροπια εκτελεσης...Ισως και γι'αυτο πεθανε φτωχος κι ασημος ( δυστυχως κι απο τους Ελληνες ) και το εργο του αναδεικτηκε μετα θανατον, σε αντιθεση με τον Καλομοιρη.

Δεν ειναι ευκολο διπλωμα και πιστευω πως στα χερια ενος πιο εμπειρου διασκευαστη το αρχικο θεμα θα αποκτουσε πιο ομορφη διασταση, απαλλαγμενο απο μπλεγμενους διατονικες και τροπικες κλιμακες ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Σπουδη πανω σε 7/4
« Απάντηση #5 στις: 18/04/11, 13:40 »
Καταρχήν συγχαρητήρια για το έργο σου.
Να σου πω την αλήθεια, εμένα δε μου θύμισε Σκαλκώτα, με την έννοια του "copy-paste". Καταρχήν χρησιμοποιείς ένα πολύ μεγάλο μέρος του θέματος, το οποίο το παρουσιάζεις αμέσως και μονοφωνικά στα δύο πρώτα μέτρα. 
Επίσης, η εναρμόνισή σου είναι πολύ "τονική" για Σκαλκώτα και 20ο αιώνα γενικότερα.
Μου άρεσαν πολύ τα ρυθμικά "παιχνίδια" σου και οι τονισμοί του ασθενούς που έκανες. Θα προτιμούσα στην συνοδεία να μην άκουγα το 7ο όγδοο τόσο συχνά (συγγνώμη, αλλά εμένα μου "κάνει" περισσότερο για 7/8 ο ρυθμός, παρά για 7/4. Ξέρω, με τέταρτα αποτυπώνεται ευκολότερα στην παρτιτούρα...).
Πιστεύω ότι αν ο δάσκαλός σου (20ος αιώνας, Κανάς να υποθέσω;!) ή οι εξεταστές σου έχουν στο μυαλό τους τον "Μικρόκοσμο", δεν θα εντυπωσιαστούν ιδιαίτερα.
Εγώ το εξέλαβα ως μια προσωπική προσπάθεια, απαλλαγμένη από τετριμμένα και "ιδιώματα" μουσικών στυλ και το ευχαριστήθηκα.
Καλή επιτυχία με τον φάκελό σου!
 
 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Σπουδη πανω σε 7/4
« Απάντηση #6 στις: 18/04/11, 16:00 »
Ευχαριστω πολυ m.k.!

Ο σκοπος ειναι να μην κανω copy paste τον Σκαλκωτα  :) Εξαλλου δεν πιστευω πως μπορει καποιος να κανει copy paste εναν τοσο μοναδικο συνθετη.

Η παρουσιαση του θεματος εγινε μονοφωνικα αρχικα ωστε να τονιστει το εθνικο στοιχειο, διοτι η εξελιξη δεν ηταν απαραιτητα το ιδιο το θεμα, αλλα η συνεχομενη ροη των 7/4 ( το οποιο ειναι οντως 7/8 αλλα η γραφη με τεταρτα ειναι πιο ευκολη λογω μεγαλων χρονικων διαστηματων στο Γ μερος του κομματιου ), που φαινεται και στην επαναληψη του 7ου χτυπου για να δωθει η ενταση του πρωτου χτυπηματος ;)

Ο καθηγητης μου δεν ειναι ο Κανας, ουτε ειδικευεται σαν προσωπικο στυλ στον 20ο αιωνα κι ενας απο τους λογους που συμπλεουμε ειναι η κοινη αποψη μας για το κατα ποσο το ιντελεκτουα του 20ου αιωνα μπορει να χαρακτηριστει ως τομη που ηρθε για να παραμεινει ή ηρθε για να κανει τον αντιστοιχο εντυπωσιασμο του ξεπερασμενου εξπρεσιονισμου στη ζωγραφικη.

Απο μια αποψη ειναι αρκετα ελαφρυ θεμα με αυτο που περιμενει να ακουσει μια επιτροπη, αλλα ενας λογος που το διπλωμα λεγεται Συνθεση, ειναι η αυτοδυναμια του σπουδαστη να δουλεψει ελευθερα στα θεματα του. Ποσο μαλλον οταν ξεπερναμε την απολυτοτητα των προηγουμενων αιωνων και μπαινουμε στον φιλ-ελευθερο 20ο ;)

Ευχαριστω και παλι για την εκτενη αναλυση! Ολα ειναι υπο συζητηση και ωριμανση κι ελπιζω σε 2 χρονια απο τωρα να μπορω να δω με πιο καθαρο ματι το κομματι και να το μετατρεψω οπως πρεπει!


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Σπουδη πανω σε 7/4
« Απάντηση #7 στις: 18/04/11, 17:31 »
"Όπως πρέπει" για ποιον; Για εσένα ή για την εξεταστική επιτροπή;  ;)
Χαίρομαι που δεν έχεις ιδιαίτερους περιορισμούς στο Δίπλωμά σου. Αυτός είναι ένας λόγος που πολλοί ταλαντούχοι διέκοψαν την Σύνθεση. Είναι πολύ σημαντικό να συμβαδίζεις με τον Δάσκαλό σου σε τέτοια θέματα.
Ο μοναδικός λόγος που μπήκα στην διαδικασία να πω όσο είπα, είναι λόγω του προλόγου σου και ουδεμία διάθεση να το παίξω ειδήμων είχα.
Σαφώς και δεν περίμενα αυτό το έργο για να διαπιστώσω τις συνθετικές σου ικανότητες, ύστερα από τόση δουλειά που έχεις ανεβάσει σε αυτό το φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Σπουδη πανω σε 7/4
« Απάντηση #8 στις: 18/04/11, 17:38 »
Δυστυχως το διπλωμα της Συνθεσης απαιτει να εχεις καποια ορια και να κινεισαι στα πλαισια που θελουν εκεινοι...Θυμιζει εντονα το μαθημα της Εκθεσης στο σχολειο οπου ναι μεν ησουν ελευθερος να γραψεις ο,τι θες...αρκει να ηταν αυτα που ηθελαν εκεινοι  ;D

Εχεις δικιο οσον αφορα τον προλογο ( για το κατα ποσο μπορουν να συγκριθουν ακουστικα οι τρομερες συνθεσεις του Σκαλκωτα με τη ποταπη σπουδη ). Παρολαυτα ο Σκαλκωτας παραμενει ινδαλμα κυριως για τη δυναμη που ειχε να υπερασπιστει τα εργα του ( πεθαινοντας φτωχος σε μια Ευρωπη που δεν κατανοουσε τον τροπο του ).

Δυστυχως ο φακελος πρεπει να εχει πιο σοβαρες και πληρεις συνθεσεις απο αυτες που εχω δουλεψει ως τωρα. Αλλα δε πτοουμαστε..οχι ακομα δηλαδη  ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Σπουδη πανω σε 7/4
« Απάντηση #9 στις: 19/04/11, 14:33 »
Πολύ καλό! Διάβασα Σκαλκώτα κ μόλις το άκουσα μου ταίριαξε απόλυτα.

Καλή επιτυχία στο δίπλωμα!
:> 4  8  15  16  23  42

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/06, 22:31
από actr
3 Απαντήσεις
2163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/07, 10:48
από Μ.Π
1 Απαντήσεις
1681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/12, 23:38
από Crossroad
2 Απαντήσεις
1674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/12, 18:30
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
1 Απαντήσεις
2422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/12, 20:37
από RORY GALLAGHER
8 Απαντήσεις
7500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/12, 16:27
από Spyros Delta
8 Απαντήσεις
7444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 20:38
από Harpwood
0 Απαντήσεις
1772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 13:16
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
6 Απαντήσεις
5333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/14, 21:45
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/23, 15:31
από Ioannis Anastassakis