Ψηφοφορία

πια κιθαρα απο τιις τρεις ειναι καλητερη ηχητικα και ποιοτικα ;;

Ibanez RG
14 (48.3%)
Fender Stratocaster American
15 (51.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Η ψηφοφορία έληξε: 17/01/09, 21:02

Αποστολέας Θέμα: Ibanez vs Gibson vs Fender  (Αναγνώστηκε 25020 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #50 στις: 13/01/09, 16:23 »
παιδια δεν ξερω τι λετε εσεις , παντως εγω παιζω σε αρκετα δυνατες εντασεις για να ακουγετε η κιθαρα απο τον πρωτο (που ειμαι εγω )ως το υπογειο  ;D

. Παλι καλα δεν μας εχουν πει τιποτα οι γειτωνες  :P :P :P!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #51 στις: 13/01/09, 19:34 »
Ενα marshall 30 watt;

Τωρα να προτεινω να παρει κατι φθηνοτερο κ καποιο ενισχυτικο της προκοπης;;;ειτε λαμπα ειτε solid state???
Στη θεση του δε θα χαντακωνα μια καλη κιθαρα σε τετοιο ενισχυτη εκτοσ κι αν σκοπευει να παρει αλλον!

Παντως με 800 ευρω μου μπαιναν ανετα τρελες κατανλωτικες σκεψεις για 3 κιθαρες!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #52 στις: 14/01/09, 10:21 »
Παράθεση
Με μια Ibanez εν μπορεις να παικεις blues ??
Τί εννοείς; Να παίξεις τις νότες; Ναι μπορείς...και με μπουζούκι μπορείς να παίξεις τις νότες του τραγουδιού.

Όλα γίνονται! Έχω ακούσει το Transylvania των Maiden σε σκυλάδικο, με το riff παιγμένο από τα 2 μπουζούκια και όλη τη μπάντα, σαν εισαγωγή για να εμφανιστεί η τραγουδιάρα (ε, χμ, συγνώμη, η καλλιτέχνης που είχε ξεχάσει να ντυθεί ήθελα να πω).  ;D
Όλο το μαγαζί χειροκροτούσε εκστασιασμένο ρυθμικά κι εγώ είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό αναρωτώμενος αν είχαν ιδέα τι κομμάτι άκουγαν.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #53 στις: 14/01/09, 12:05 »
Όλα γίνονται! Έχω ακούσει το Transylvania των Maiden σε σκυλάδικο, με το riff παιγμένο από τα 2 μπουζούκια και όλη τη μπάντα, σαν εισαγωγή για να εμφανιστεί η τραγουδιάρα (ε, χμ, συγνώμη, η καλλιτέχνης που είχε ξεχάσει να ντυθεί ήθελα να πω).  ;D
Όλο το μαγαζί χειροκροτούσε εκστασιασμένο ρυθμικά κι εγώ είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό αναρωτώμενος αν είχαν ιδέα τι κομμάτι άκουγαν.
:o
χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #54 στις: 14/01/09, 19:00 »
πιστευτο... θελω να το ακουσω και γω! :P

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #55 στις: 14/01/09, 19:18 »
To παιζει και ενας φιλος στο μπουζουκι του και οντως τα σπαει!!
By the way ελπιζω να εχετε δει τους Horcattica στο youtube...
Αν εγραψα σωστα το ονομα... ???


Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #56 στις: 14/01/09, 19:24 »
To παιζει και ενας φιλος στο μπουζουκι του και οντως τα σπαει!!
By the way ελπιζω να εχετε δει τους Horcattica στο youtube...
Αν εγραψα σωστα το ονομα... ???
;D ;D ;D

σωστά το έγραψες, μην αγχώνεσαι!!!! βέβαια αυτοί δεν παίζουν τα τραγούδια απλώς με μπουζούκι, κάνουν κανονική διασκευή, αλλά είναι άπαιχτοι!!
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/09, 19:29 από kronus »
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος zampination

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #57 στις: 14/01/09, 22:41 »
Γεια χαρα σε ολους εδω μεσα!!! ειμαι ενας αρχαριος κιθαριστας ετοιμος για την αγορα μια καινουργιας ηλεκτρικης κιθαρας... Θα ηθελα κ γω να ειχα την εμπειρια του να παιζω κιθαρα απο μικρος μα λογο τοποθεσιας (μακρια απο πολη κ ωδεια) το ονειρο μου δεν μπορεσε να εκπληρωθει τοτε που το ηθελα... Ξεκινησα να μαθαινω ενα χρονο πριν (ειμαι 22χρονων) με εναν φιλο μου συγχωρδιες. πλεον μου μαθαινει ενας αλλοσ φιλος μου ο οποιος σκιζει κυριολεκτικα τα ταστα σε ολα τα γνωστα μεταλ κομματια κ μη. Αγαπημενη μου μουσικη ειναι η μεταλ κ αγαπημενο συγκροτημα οι METALLICA. O φιλος μου μου προτεινε να αγορασω μια ibanez κιθαρα λεγοντας μου πως θα με βοηθησει αφανταστα σαν κιθαρα να μαθω κ παιζω τα μεταλ κομματια που γουσταρω. Κ ετσι λοιπον αποφασισα να ρωτησω ολουσ εσας εδω για το μοντελο απο ibanez το οποιο θα ταιριαζε καλυτερα για την περιπτωση μου, οπως επισης κ ο ενισχυτης που να προσφερει στην ibanez τον καλυτερο ηχο για να παιξω πχ το master of puppets. Σκεφτηκα σαν πρωτη ηλεκτρικη να μην δωσω κ τα τρελα λεφτα αλλα αν μια κιθαρα που θα κανει πχ 700 ευρω με βοηθησει περισσοτερο κ τωρα κ αργοτερα απο μια με 400 σιγουρα θα την προτιμησω..  Οποτε ψαχνω IBANEZ απο 350-500ευρω ωστε να μεινουν κ λιγα φραγκα για ενισχυτη.  ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ... Ευχαριστω εκ των προτερων, Δημητρης.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #58 στις: 14/01/09, 23:56 »
Γεια χαρα σε ολους εδω μεσα!!! ειμαι ενας αρχαριος κιθαριστας ετοιμος για την αγορα μια καινουργιας ηλεκτρικης κιθαρας... Θα ηθελα κ γω να ειχα την εμπειρια του να παιζω κιθαρα απο μικρος μα λογο τοποθεσιας (μακρια απο πολη κ ωδεια) το ονειρο μου δεν μπορεσε να εκπληρωθει τοτε που το ηθελα... Ξεκινησα να μαθαινω ενα χρονο πριν (ειμαι 22χρονων) με εναν φιλο μου συγχωρδιες. πλεον μου μαθαινει ενας αλλοσ φιλος μου ο οποιος σκιζει κυριολεκτικα τα ταστα σε ολα τα γνωστα μεταλ κομματια κ μη. Αγαπημενη μου μουσικη ειναι η μεταλ κ αγαπημενο συγκροτημα οι METALLICA. O φιλος μου μου προτεινε να αγορασω μια ibanez κιθαρα λεγοντας μου πως θα με βοηθησει αφανταστα σαν κιθαρα να μαθω κ παιζω τα μεταλ κομματια που γουσταρω. Κ ετσι λοιπον αποφασισα να ρωτησω ολουσ εσας εδω για το μοντελο απο ibanez το οποιο θα ταιριαζε καλυτερα για την περιπτωση μου, οπως επισης κ ο ενισχυτης που να προσφερει στην ibanez τον καλυτερο ηχο για να παιξω πχ το master of puppets. Σκεφτηκα σαν πρωτη ηλεκτρικη να μην δωσω κ τα τρελα λεφτα αλλα αν μια κιθαρα που θα κανει πχ 700 ευρω με βοηθησει περισσοτερο κ τωρα κ αργοτερα απο μια με 400 σιγουρα θα την προτιμησω..  Οποτε ψαχνω IBANEZ απο 350-500ευρω ωστε να μεινουν κ λιγα φραγκα για ενισχυτη.  ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ... Ευχαριστω εκ των προτερων, Δημητρης.

Δεν χρειαζεσαι ωδειο κτλ για να μαθεις ουτε και καποιον για να σε μαθει,θεληση θελει μονο,εγω δεν εχω κανει ουτε ενα μαθημα και ουτε φιλους ειχα που παιζουν καποιο οργανο για να μου δειξουν καποια πραγματα.Παντως εγω αμα ειχα 500 ευρω και ηθελα να παιξω μεταλ θα επαιρνα καποια schecter ειναι καλες και σχετικα φθηνες κιθαρες.Αλλα πρεπει να δοκιμασεις μονος σου για να δεις αμα σε βολευει η κιθαρα.
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #59 στις: 15/01/09, 00:38 »


Παντως εγω αμα ειχα 500 ευρω και ηθελα να παιξω μεταλ θα επαιρνα καποια schecter ειναι καλες και σχετικα φθηνες κιθαρες.Αλλα πρεπει να δοκιμασεις μονος σου για να δεις αμα σε βολευει η κιθαρα.


ωωωωωωωωωωωωωω ναι.....+10000000 για schecter....χιλιόμετρα μπροστά απο ibanez (βασικά κατ'εμε όλες οι κιθάρες είναι χιλιόμετρα μπροστά απο ibanez...οπότε δεν είμαι και πολύ αντικειμενικός κριτής...)...θα συμφωνήσω με το φίλο που είπε να δοκιμάσεις εσύ κιθάρες που σε βολεύουν....

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #60 στις: 15/01/09, 01:00 »
Επισης εκτος απο Schecter κοιτα και τις Cort...
επισης πολυ καλες κιθαρες στα λ7 τους...


Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #61 στις: 15/01/09, 01:07 »


Παντως εγω αμα ειχα 500 ευρω και ηθελα να παιξω μεταλ θα επαιρνα καποια schecter ειναι καλες και σχετικα φθηνες κιθαρες.Αλλα πρεπει να δοκιμασεις μονος σου για να δεις αμα σε βολευει η κιθαρα.


ωωωωωωωωωωωωωω ναι.....+10000000 για schecter....χιλιόμετρα μπροστά απο ibanez (βασικά κατ'εμε όλες οι κιθάρες είναι χιλιόμετρα μπροστά απο ibanez...οπότε δεν είμαι και πολύ αντικειμενικός κριτής...)...θα συμφωνήσω με το φίλο που είπε να δοκιμάσεις εσύ κιθάρες που σε βολεύουν....

Τι εχεις εναντιον ibanez; Εγω για τα φθηνα μοντελα δεν ξερω οι πιο φθηνη ibanez που εχω παιξει ηταν μια RG που εκανε 800 ευρω.Δεν ηταν τπτ ιδιαιτερο εγω δεν θα εδινα 800 λολ
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #62 στις: 15/01/09, 17:09 »


Παντως εγω αμα ειχα 500 ευρω και ηθελα να παιξω μεταλ θα επαιρνα καποια schecter ειναι καλες και σχετικα φθηνες κιθαρες.Αλλα πρεπει να δοκιμασεις μονος σου για να δεις αμα σε βολευει η κιθαρα.


ωωωωωωωωωωωωωω ναι.....+10000000 για schecter....χιλιόμετρα μπροστά απο ibanez (βασικά κατ'εμε όλες οι κιθάρες είναι χιλιόμετρα μπροστά απο ibanez...οπότε δεν είμαι και πολύ αντικειμενικός κριτής...)...θα συμφωνήσω με το φίλο που είπε να δοκιμάσεις εσύ κιθάρες που σε βολεύουν....

Τι εχεις εναντιον ibanez; Εγω για τα φθηνα μοντελα δεν ξερω οι πιο φθηνη ibanez που εχω παιξει ηταν μια RG που εκανε 800 ευρω.Δεν ηταν τπτ ιδιαιτερο εγω δεν θα εδινα 800 λολ

το λες κ μόνος σου....δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο σαν κιθάρες....(ξανατονίζω.....προσωπική μου άποψη.....μην πέσετε όλοι να με φάτε...).....δεν ξέρω....είμαι κομπλεξικός και ρατσιστής...... :P :P :P ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΙΣ ΙΒΑΝΕΖ..... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #63 στις: 15/01/09, 17:31 »
Εισαι ρατσιστης δεν σαρεσουν τα ιαπωνικα εεε;Παντος χωρις πλακα πολυ ibanez εχει γεμισει αυτη η χωρα, ολοι ibanez εχουν λολ.
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #64 στις: 15/01/09, 17:35 »
Εισαι ρατσιστης δεν σαρεσουν τα ιαπωνικα εεε;Παντος χωρις πλακα πολυ ibanez εχει γεμισει αυτη η χωρα, ολοι ibanez εχουν λολ.

ο καθένας ας παίζει με ότι γουστάρει....δεν έχει να κάνει....απλά εγώ θα προτιμούσα να πάρω το κουπί απο μια ψαρόβαρκα....να βάλω δυο dimarzio (αγάπιε ακους...? ;D ;D ;D) elixir χορδές....και να παίζω.....δεν ξέρω..όσες έχω δοκιμάσει μου προξένησαν κάτι αποκρουστικό....... :-\ κάτι το οποίο δεν συνέβη με τις schecter και τις cort που προτίναμε στο παλικάρι.......

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #65 στις: 15/01/09, 19:18 »
(αγάπιε ακους...? ;D ;D ;D)
Ακουω που να μην ακουγα....

Αποσυνδεδεμένος zampination

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #66 στις: 15/01/09, 22:53 »
Δεν ειναι οτι ξερω πολλα κτλ για κιθαρες.. Αλλα με ενδιαφερει το πws θα παιζw πανω τηs... ο φιλος που μου εχει δειξει πολλα παιζει πανω σε μια μουφα yamaha...(οπωs μου λεεi) (θα αγορασει κ αyτοs ibanez)  την επιασα στα χερια μου κ επαιξα οτι ηξερα να παιζω στην ακουστικη τρεις φορες καλυτερα πανω σε αyτh. εχω παιξει κ σε μια μουφα Lyon (nomizw legetai) κ δεν μπορουσε να τη φτασει τη yamahα με τιποτa... αyτο με ενδιαφερει περισσοτερο τωρα παιδιa. διαbασα παραπανω πως οι ιβανεζ λογο επειδη εχουν λεπτοτερο μανικι μπορεισ να παιξεις πολυ πιο ευκολα αποτι σε καποια αλλη κιθαρa. Αληθευει αυτo???? δεν ψαχνω τον τελειο ηχo... προς θεοy.. θελω μια κιθαρα να μπορω να παιζω πανευκολα κ να εξελιχθω πανω σε αυτη ως προς το παιξιμο μοy... Κ μου αρεσει κ το ονομα της απιστευτa... σε στελνει ρε παιδι μου πως το λενe... κ το λοοκ φοβερo..

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #67 στις: 15/01/09, 23:10 »
Δεν ειναι οτι ξερω πολλα κτλ για κιθαρες.. Αλλα με ενδιαφερει το πws θα παιζw πανω τηs... ο φιλος που μου εχει δειξει πολλα παιζει πανω σε μια μουφα yamaha...(οπωs μου λεεi) (θα αγορασει κ αyτοs ibanez)  την επιασα στα χερια μου κ επαιξα οτι ηξερα να παιζω στην ακουστικη τρεις φορες καλυτερα πανω σε αyτh. εχω παιξει κ σε μια μουφα Lyon (nomizw legetai) κ δεν μπορουσε να τη φτασει τη yamahα με τιποτa... αyτο με ενδιαφερει περισσοτερο τωρα παιδιa. διαbασα παραπανω πως οι ιβανεζ λογο επειδη εχουν λεπτοτερο μανικι μπορεισ να παιξεις πολυ πιο ευκολα αποτι σε καποια αλλη κιθαρa. Αληθευει αυτo???? δεν ψαχνω τον τελειο ηχo... προς θεοy.. θελω μια κιθαρα να μπορω να παιζω πανευκολα κ να εξελιχθω πανω σε αυτη ως προς το παιξιμο μοy... Κ μου αρεσει κ το ονομα της απιστευτa... σε στελνει ρε παιδι μου πως το λενe... κ το λοοκ φοβερo..

κοίτα...είναι τελειως υποκειμενικο το ποια κιθάρα βολεύει ποιον.....αυτό πρεπει να το δεις εσύ.....πανε μια μερα τσάρκα στα μαγαζιά και δοκίμαζε....δεν θα σου πει κανεις τπτ...ότι νιωσεις ότι καθεται καλα στο χέρι σου, αυτό να επιλέξεις.....είτε είναι ibanez, είτε schecter είτε ltd....εμείς απλα εικασίες κάνουμε με βάση τις δικές μας προτιμήσεις.....δεν μπορούμε όμως να αποφασίσουμε εμεις.....καλο για σένα είναι να συλλέξεις γνώμες, να δοκιμάσεις και στηριζόμενος στην δική σου γνώμη να επιλέξεις.... ;)

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #68 στις: 15/01/09, 23:51 »
Δεν ειναι οτι ξερω πολλα κτλ για κιθαρες.. Αλλα με ενδιαφερει το πws θα παιζw πανω τηs... ο φιλος που μου εχει δειξει πολλα παιζει πανω σε μια μουφα yamaha...(οπωs μου λεεi) (θα αγορασει κ αyτοs ibanez)  την επιασα στα χερια μου κ επαιξα οτι ηξερα να παιζω στην ακουστικη τρεις φορες καλυτερα πανω σε αyτh. εχω παιξει κ σε μια μουφα Lyon (nomizw legetai) κ δεν μπορουσε να τη φτασει τη yamahα με τιποτa... αyτο με ενδιαφερει περισσοτερο τωρα παιδιa. διαbασα παραπανω πως οι ιβανεζ λογο επειδη εχουν λεπτοτερο μανικι μπορεισ να παιξεις πολυ πιο ευκολα αποτι σε καποια αλλη κιθαρa. Αληθευει αυτo???? δεν ψαχνω τον τελειο ηχo... προς θεοy.. θελω μια κιθαρα να μπορω να παιζω πανευκολα κ να εξελιχθω πανω σε αυτη ως προς το παιξιμο μοy... Κ μου αρεσει κ το ονομα της απιστευτa... σε στελνει ρε παιδι μου πως το λενe... κ το λοοκ φοβερo..

Το οτι η ηλεκτρικη παιζει πιο ευκολα απο μια ακουστiκη ειναι λογικο.Ειναι πιο ευκολο να παιξεις ηλεκτρικη απο την ακουστικη γιατι η ακουστικη θελει πιο πολυ δυναμη στα δαχτυλα και πιο μεγαλα stretches.Και το οτι ο φιλος σου παιρνει ibanez δεν συμαινει οτι πρεπει να παρεις και εσυ μπορει να ειναι fanboy της ibanez που ξερεις.Εσυ θα πας στα μαγαζια και θα δοκιμασεις ibanez,schecter,cort,ltd κτλ και αμα δεις οτι ναι η ibanez σε βολευει πιο πολυ απο τις αλλες παρε την.
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος zampination

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #69 στις: 16/01/09, 00:56 »
Φαινεται πωσ εχετε δικιο στο να παω να δοκιμασw μονοw μου κ να επιλεξw... αλλα το προβλημα ειναι πως ειμαι απο τρικαλα κοντa κ δω υπαρχει μονο ο βλακας ο Νακας κ ενας αλλος τιπακος ο οποιος εχει κυριως μπουζουκια κ μια-δυο ηλεκτρικες στο στοk. Δυστυχως... κ νομιζω πως δεν ξερουn καν τι ειναι οι ibanez κ οι schester.  τι να κανω???

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #70 στις: 16/01/09, 01:01 »
Φαινεται πωσ εχετε δικιο στο να παω να δοκιμασw μονοw μου κ να επιλεξw... αλλα το προβλημα ειναι πως ειμαι απο τρικαλα κοντa κ δω υπαρχει μονο ο βλακας ο Νακας κ ενας αλλος τιπακος ο οποιος εχει κυριως μπουζουκια κ μια-δυο ηλεκτρικες στο στοk. Δυστυχως... κ νομιζω πως δεν ξερουn καν τι ειναι οι ibanez κ οι schester.  τι να κανω???

κουράγιο......αντε έλα απο σαλλλλλλλονικη μια βόλτα....

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #71 στις: 16/01/09, 11:16 »
Εχω διαβασει πολλες...αποψεις αλλα οχι κ οτι οι schecter ειναι μιλια μπροστα απο τις ibanez, σιγα τα ωα. Μια χαρα κιθαρες ειναι κ οι μεν κ οι δε. Μαλιστα νομιζω ειμαι αντικειμενικος κριτης διοτι δεν προτιμω ουτε εχω ibanez αλλα αυτο δε με εμποδιζει να βλεπω οτι στην πλειοψηφια τους ειναι αρκετα καλα φτιαγμενες κ εχουν βολεψει τοσο κοσμο...Ενας φιλος κιθαριστας που παιζει απο τα 8 (ειναι 31) τωρα αλλαξε οτι κιθαρα υπαρχει κ δεν υπαρχει. Και σε ποια κολλησε???μια κορεατικη ibanez rg 470. δεν ξεκολλαει ουτε για αστειο...Τι hamer usa, usa strat, sg κτλ. bc rich... Αστα.


Μουφα yamaha ε??? καλυτερη κιθαρα απο την απλη pacifica σε τετοια λεφτα δεν εχω δει ακομη...(κατω απο 200 στο dv247.com)

Κ για 300 κατοσταρικα που κανει η aes 620 με seymour duncan jb τι να πω! Παραπανω απο αξια προσοχης μια κιθαρα που η τραχανοπλαγια που το ονομα του αρχιζει απο Νακας κ τελειωνει σε          την ειχε πολυ πανω απο 800...το καλο ειναι οτι οταν την επιασα απλα στα χερια μου σου εδινε την αισθηση no nonsense απιστευτα στιβαρης κ προσεγμενης κιθαρας αντιπαλου για οποιαδηποτε les paul...

Και μην ξεχνας οτι ολα τα τελεια ρυθμικα των metallica ειναι γραμμενα με κιθαρες με 24 3/4 scale, για μενα κρισιμο σημειο (δηλαδη gibsonoειδης, σαν της yamaha) κ οχι 25 5 οπως η ibanez ktl. Ογκος που πρεπει να ξεκιναει κ απο την κιθαρα! Πραγματικα μαθηματικη, απτη κ πραγματικη διαφορα.  Οχι οτι με Ibanez δεν "παιζονται" τα κομματια, μια χαρα ειναι για να προλαβω καποιον αλλα πραγματικα γουσταρω με τετοιου scale κιθαρες αυτα τα κομματια.
 

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #72 στις: 16/01/09, 15:10 »
Εχω διαβασει πολλες...αποψεις αλλα οχι κ οτι οι schecter ειναι μιλια μπροστα απο τις ibanez, σιγα τα ωα. Μια χαρα κιθαρες ειναι κ οι μεν κ οι δε. Μαλιστα νομιζω ειμαι αντικειμενικος κριτης διοτι δεν προτιμω ουτε εχω ibanez αλλα αυτο δε με εμποδιζει να βλεπω οτι στην πλειοψηφια τους ειναι αρκετα καλα φτιαγμενες κ εχουν βολεψει τοσο κοσμο...Ενας φιλος κιθαριστας που παιζει απο τα 8 (ειναι 31) τωρα αλλαξε οτι κιθαρα υπαρχει κ δεν υπαρχει. Και σε ποια κολλησε???μια κορεατικη ibanez rg 470. δεν ξεκολλαει ουτε για αστειο...Τι hamer usa, usa strat, sg κτλ. bc rich... Αστα.

 

εγώ ξανατονίζω όμως ότι δεν είμαι αντικειμενικός κριτής......δεν μ'αρέσουν οι ibanez....απλά.....και να είναι...άποψη.....εκτός και αν δεν έχω το δικαιώμα να την εκφέρω.....όπως είπα ειναι καθαρά δική μου γνώμη....δεν χρειάζεται να την ασπαστεί κανείς......ούτε κι εσύ....

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #73 στις: 17/01/09, 09:36 »
Aλλο πραγμα αυτο που πεταξε ο βολταιρος (μπλα μπλα δε συμφωνω αλλα θα υπερασπιζομαι μεχρι θανατου το δικαιωμα σου να το λες) κ αλλο πραγμα η αντικειμενικοτητα. Τουλαχιστο αφου παραδεχεσαι οτι δεν εισαι αντικειμενικος κριτης ολα οκ!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #74 στις: 18/01/09, 21:42 »
Γνωμη μου ειναι να ριξεις μια ματια και προς Jackson μερια ειδικα αν θες ηχο 80's heavy metal και Metallica...
Π.χ. η DXMG ειναι στο μπατζετ σου και εχει παρα πολυ ανετο μπρατσο!


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/03, 17:51
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
1 Απαντήσεις
2596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:52
από faser
8 Απαντήσεις
6119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
17 Απαντήσεις
8671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/08, 16:14
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
53 Απαντήσεις
19931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
3 Απαντήσεις
3902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 12:21
από Μelexdy
5 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 01:12
από thanostsik
0 Απαντήσεις
1988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:55
από Thanos9
4 Απαντήσεις
10891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 09:13
από BASSKILLER
27 Απαντήσεις
10838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 09:23
από alexchem79