Αποστολέας Θέμα: ''ακυροι'' vocalists...  (Αναγνώστηκε 4993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
''ακυροι'' vocalists...
« στις: 10/11/08, 15:38 »
ας ξεκαθαρισω κατ' αρχην τι ακουω: κυριως βρεττανικο hard rock - metal '70s και '80s. μου κανει λοιπον εντυπωση το οτι καποια μεταγενεστερα συγκροτηματα μειωνουν το target group τους, ενω ειναι καλοι μουσικοι, εχοντας ακυρους vocalists. το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οι megadeth, πολλοι μου εχουν πει 'κατσε ακου τους, εχουν πολυ καλα κομματια'. ελα ομως που ο mustaine μου θυμιζει την 90χρονη γιαγια μου... :) . επισης οι children of bodom που ακουσα προσφατα, ο πρωτος των dream theater, η 'ακυρη' επιλογη του bailey, o αχρωμος (δεν θυμαμαι ονομα) των dokken κλπ κλπ. ισως βεβαια με εχουν καλομαθει τα βρεττανικα μου ακουσματα (gillan, plant, dickinson, halford, coverdale, dio).
θα ηθελα να ακουσω αποψεις επι του θεματος καθως πιστευω οτι στην rock το πως θα πεις κατι (ερμηνεια) ειναι πιο σημαντικο απ το τι θα πεις (στιχος)...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''ακυροι'' vocalists...
« Απάντηση #1 στις: 10/11/08, 16:22 »
Δε θεωρώ ''άκυρο'' τον Mustaine, απλά έχει μια ιδιαίτερη φωνή που σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι.. Προσωπικά, η φωνή του στο Holy Wars μου αρέσει πάρα πολύ, στο tornado of souls λιγότερο, όμως ξέρω ότι αυτό που ακούω εκείνη τη στιγμή είναι Megadeth!! :) Επίσης, δε θα μπορούσαν να υπάρχουν Megadeth χωρίς τον ξανθό γιατί είναι κάτι αντίστοιχο με τον Harris στους Maiden, τον Jon Schaffer στους Iced Earth, τη μελιτζάνα στο μουσακά, κοκ...
Το ίδιο ισχύει και για τον Laiho στους Bodom (αν και δε μου αρέσουν αυτού του στιλ τα φωνητικά)...

Επίσης, δε μου αρέσει ο τωρινός frontman των Theater, Ο James LaBrie.. Ίσως είμαι από τους λίγους, αλλά θεωρώ πως η φωνή του δεν έχει αυτό το γρέζι, αυτή τη μαγκιά που θα ταίριαζε στο συγκρότημα, μπορεί να είναι τονικά σωστότατος και να πιάνει τρελές οκτάβες, αλλά προσωπικά μου ακούγεται σαν ευνούχος.. :P

Τέλος, θα ήθελα οι Opeth να αφήσουν τα brutal φωνητικά => να γίνουν από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα..

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: ''ακυροι'' vocalists...
« Απάντηση #2 στις: 10/11/08, 17:56 »
Και εγώ που ακούω πολύ Bodom το ίδιο έλεγα κάποτε για τον Laiho αλλά στα περισσότερα τραγούδια συνειδητοποίησα ότι δεν "χωράει" να έχει μελωδία η φωνή, δεν ξέρω πως να το πω, έτσι το αντιλαμβάνομαι. Σε τόσο βαριά και περίπλοκη μουσική δεν μπορείς να βάλεις κάποιον να τραγουδάει. Θα μπορούσαν όλα τα τραγούδια να είναι instrumental αλλά σίγουρα δεν θα είχαν πέραση έτσι.. Σκέψου για παράδειγμα μια σονάτα του mozart με τραγούδι, έτσι το βλέπω εγώ  :)
Όσο για τον mustaine, συμφωνώ με τον gers ότι δίνει ένα ιδιαίτερο χαρακτήρα στα τραγούδια, που αντιλαμβάνεσαι ότι είναι Megadeth από χιλιόμετρα.
Πάντως νομίζω ότι κάποιες μπάντες (children of bodom, megadeth) δεν τις ακούς για τα vocals τους αλλά πολύ περισσότερο για τη μουσική (για τα όργανα), άλλωστε αλλιώς πιστεύω ότι όλο και κάποιον θα είχαν προσλάβει να κάνει τα φωνητικά..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ''ακυροι'' vocalists...
« Απάντηση #3 στις: 10/11/08, 18:13 »
ας ξεκαθαρισω κατ' αρχην τι ακουω: κυριως βρεττανικο hard rock - metal '70s και '80s. μου κανει λοιπον εντυπωση το οτι καποια μεταγενεστερα συγκροτηματα μειωνουν το target group τους, ενω ειναι καλοι μουσικοι, εχοντας ακυρους vocalists. το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οι megadeth, πολλοι μου εχουν πει 'κατσε ακου τους, εχουν πολυ καλα κομματια'. ελα ομως που ο mustaine μου θυμιζει την 90χρονη γιαγια μου... :) . επισης οι children of bodom που ακουσα προσφατα, ο πρωτος των dream theater, η 'ακυρη' επιλογη του bailey, o αχρωμος (δεν θυμαμαι ονομα) των dokken κλπ κλπ. ισως βεβαια με εχουν καλομαθει τα βρεττανικα μου ακουσματα (gillan, plant, dickinson, halford, coverdale, dio).
θα ηθελα να ακουσω αποψεις επι του θεματος καθως πιστευω οτι στην rock το πως θα πεις κατι (ερμηνεια) ειναι πιο σημαντικο απ το τι θα πεις (στιχος)...
Μεγάλη υπόθεση ο τραγουδιστής στην rock. Αφήνει στίγμα και βοηθάει μιά μπάντα στη δημοφιλία της...
Όχι όμως και το ότι η ερμηνεία είναι πιο σημαντική από τον στίχο...Αν ισχύει αυτό τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να ακούει κανείς rock, μπορεί να στραφεί σε πιο "καθαρά" πράγματα. Μπορεί να ακούει φωνάρες όπως η Whitney Houston , η Celine Dion ή ο Στέλιος Καζαντζίδης.Μάλλον εννοείς την εμπορική πλευρά του πράγματος.Rock πάνω απ'όλα είναι έκφραση, μήνυμα, νοοτροπία ζωής. Όχι αν πιάνεις τη πιο τσιριχτή head voice...Λέτε για αυτό να μην βγαίνουν πλέον κλασσικά ροκ κομμάτια;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''ακυροι'' vocalists...
« Απάντηση #4 στις: 10/11/08, 21:10 »
προσωπικα δεν μενω τοσο στον στιχο διοτι δεν ειναι στη μητρικη μου γλωσσα και επειδη γραφτηκε σε μια εποχη που (μαλλον δυστυχως) δεν εζησα. μενω στο γενικο θεμα ενος κομματιου και οχι στη χρηση του λογου που το περιγραφει.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ''ακυροι'' vocalists...
« Απάντηση #5 στις: 10/11/08, 21:12 »


Επίσης, δε μου αρέσει ο τωρινός frontman των Theater, Ο James LaBrie.. Ίσως είμαι από τους λίγους, αλλά θεωρώ πως η φωνή του δεν έχει αυτό το γρέζι, αυτή τη μαγκιά που θα ταίριαζε στο συγκρότημα, μπορεί να είναι τονικά σωστότατος και να πιάνει τρελές οκτάβες, αλλά προσωπικά μου ακούγεται σαν ευνούχος.. :P
Θα το παω ενα βημα παραπανω!
Δεν γινεται να εχεις μια μπαντα που παιζει τεχνικοτατα απο πισω ( ασχετως εαν ξεχασαν τη μουσικη στην πορεια ) κι εναν τραγουδιστη που στα live ειναι σαν ερασιτεχνης στο Ονομα του Ροδου... Δεν γινεται πολυ απλα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: ''ακυροι'' vocalists...
« Απάντηση #6 στις: 10/11/08, 22:05 »
το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οι megadeth,
O Μustaine είναι love it or hate it κατάσταση. Προσωπικά τον γουστάρω.


η 'ακυρη' επιλογη του bailey,
+500. Προσπαθούσε βέβαια αλλά....




o αχρωμος (δεν θυμαμαι ονομα) των dokken
Διαφωνώ. Φοβερός ο Don.


ισως βεβαια με εχουν καλομαθει τα βρεττανικα μου ακουσματα (plant)
O λόγος που δεν μπορώ να ακούω Zeppelin για πάνω απο μισή ώρα είναι ακριβώς αυτός. Κατ'εμέ ο πιο υπερτιμημένος τραγουδιστής στην ιστορία του ροκ, μου δίνει αφάνταστα στα νεύρα. Πολύ σπαστική φωνή.


Επίσης, δε μου αρέσει ο τωρινός frontman των Theater, Ο James LaBrie.. Ίσως είμαι από τους λίγους, αλλά θεωρώ πως η φωνή του δεν έχει αυτό το γρέζι, αυτή τη μαγκιά που θα ταίριαζε στο συγκρότημα, μπορεί να είναι τονικά σωστότατος και να πιάνει τρελές οκτάβες, αλλά προσωπικά μου ακούγεται σαν ευνούχος.. :P
+10. Κρίμα που τραγουδάει αυτός στους Theater. Θεωρά ότι είναι το αδύνατο σημείο τους.



θα ηθελα να ακουσω αποψεις επι του θεματος καθως πιστευω οτι στην rock το πως θα πεις κατι (ερμηνεια) ειναι πιο σημαντικο απ το τι θα πεις (στιχος)...
Σχετικό  αυτό. Καλό είναι να υπάρχει και κάποιος καλός στίχος. Στην ιστορία του ροκ έχουν κυκλοφορήσει και πολλοί απαράδεκτοι στίχοι. Ίσως γι΄αυτό τα τελευταία χρόνια ακουώ πολύ instrumental.... ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ''ακυροι'' vocalists...
« Απάντηση #7 στις: 10/11/08, 23:01 »
Εγω προσωπικα ουτε τον gillan συμπαθω ιδιαιτερα ουτε τον plant.O mustaine αντικειμενικα θα ελεγα οτι δεν εχει καλη φωνη αλλα ειναι mustaine τι να κανουμε τωρα.Απο τη στιγμη μαλιστα που εχει διαλεει αυτα τα φωνητικα κ οχι τυπικα thrash φωνητικα αυτο φαινεται απο χιλιομετρα.

Απο την αλλη ο bailey πιστευω οτι εχει μια χαρα φωνη απλα δεν ηταν για μειντεν.(εχω πει χιλιαδες φορες οτι προτιμω τα τραγουδια που γραφτηκαν για αυτον να τα ακουω απο αυτον)

Kαι ο Labrie ενταξει..Μια μετρια επιλογη πιστευω απο τους theater..Που μως εγινε και αυτη συνωνυμο του ονοματος τους.Πολυ κατωτερος απο τους περισσοτερους ''prog'' τραγουδιστες.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''ακυροι'' vocalists...
« Απάντηση #8 στις: 11/11/08, 01:04 »
θα ελεγα και για τον labrie αλλα ειπα να μην το παρακανω απ' την αρχη  :)
δεν εχει αυτο το φυσικο distortion που εχουν οι metal vocalists. φανταζεστε τον dickinson η τον halford στα νιατα του στους theater?
εγω παντως θα εδινα και 300Ε για ενα τετοιο live  :)

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: ''ακυροι'' vocalists...
« Απάντηση #9 στις: 11/11/08, 03:09 »
Μια παρέμβαση περί LaBrie. Οι Theater δε χρειάζονται ούτε γρέζι, ούτε μαγκιά ούτε @@ στα φωνητικά, αλλα ΛΥΡΙΚΟΤΗΤΑ. Και ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι πιο κατάλληλος απ αυτόν για να προσδώσει αυτή τη λυρική διάσταση στα τραγούδια τους -στα παλιότερα τουλάχιστον. Απλά σκεφτείτε και πείτε έναν έστω που θα μπορούσε να ερμηνεύσει με τόση θεατρικότητα και λυρισμό τα τραγούδια του Awake και του Images & Words. Μάταιο, δεν υπάρχει.

Επίσης να ξέρετε ότι οι Iron Maiden του είχαν προτείνει συνεργασία με΄τα την αποχώρηση του Dickinson. Δεν πρόκειται για καναν άμπαλο.

Και τέλος στα live απ το '94 και μετά είχε πρόβλημα λόγω ''ττραυματισμού'' στις φωνητικές του χορδές από τροφική δηλητηρίαση στο Μεξικό και συνεχή εμετό. Σιγά σιγά επανέρχεται και ανακτά τις ικανότητές του, αλλά δυστυχώς όχι και τις δυνατότητές του. Thats' life...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ''ακυροι'' vocalists...
« Απάντηση #10 στις: 11/11/08, 09:39 »
Συμφωνώ με Joevaicci περί LaBrie αν και ποτέ δεν περίμενα σε ένα topic με "άκυρους" vocalists να συμπεριλαμβάνεται και αυτός μέσα.. Μιλάμε για έναν τραγουδιστή ορόσημο στο prog ιδίωμα με απίστευτη τεχνική, χροιά και λυρικότητα ο οποίος δεν είναι τυχαίο ότι έχει συμμετάσχει σε άπειρα projects.. Το θέμα με τον LaBrie είναι ότι τα τελευταία χρόνια όντως έχει χάσει μέρος των δυνατοτήτων του και αυτό ίσως να οφείλεται στη τροφική δηλητηρίαση που υπέστη (δεν την ήξερα αυτή την ιστορία) αλλά πιστεύω και σε ένα μεγάλο βαθμό στις φωνητικές "ακρότητες" που έκανε πιο νέος.. Έχω παρακολουθήσει αρκετά live και bootlegs και ειδικά στα lives πριν το 5 years in a livetime ταλαιπωρούσε τη φωνή του με αχρείαστες ψηλές και κορώνες οι οποίες θα μπορούσαν να αποφευχθούν (αναφέρομαι κυρίως σε κομμάτια του WDADU που τραγουδούσε ο Dominici και τα οποία ο LaBrie τα "σκίζει").. Μην ξεχνάμε ότι και οι Dream Theater είναι μια μπάντα μέσα στις top 5 του metal με πολλές συναυλίες ανά το χρόνο και με τεράστια lives (άνω των 3 ωρών) οπότε η ταλαιπωρία της φωνής του είναι ως ένα βαθμό αναπόφευκτη..

Δεν με ευχαριστεί πλέον να τον ακούω στα lives να ερμηνεύει παλιά κομμάτια αλλά τι να κάνουμε.. Ο χρόνος είναι αμείληκτος.. Πάντως από χροιά έχει ίσως την πιο αναγνωρίσιμη στο prog και όχι μόνο..

Και για να μιλήσω και λίγο εντός topic :P, προσωπικά δεν μπορώ να θεωρήσω τραγουδιστή (αν και τον συνηθίσαμε) τον Chris των Grave Digger.. 

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ''ακυροι'' vocalists...
« Απάντηση #11 στις: 11/11/08, 15:10 »
Όποιος πει τίποτα για τον laiho θα τον βρίσω! :) Σε τέτοια θέματα οι απόψεις είναι συνήθως ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ.Ο καθένας τραγουδάει με έναν διαφορετικό τρόπο.Άμα σου αρέσει τον ακους και αμα δεν σου αρέσει είναι άκυρος?Για μένα απλα υπάρχουν κάποιες φωνές 'ιδιαίετερες' και σπάνιες ίσως για το είδος αλλα απο εκει και πέρα δεν λέει κάτι αυτο...
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!