Αποστολέας Θέμα: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής  (Αναγνώστηκε 10747 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Όλα ξεκίνησαν το Μάρτιο του 2007 όπου η Ibanez παρουσίασε την RG2228

Πάνω στη φιλοσοφία των 7χορδων κιθαρών, προστέθηκε άλλη μια χορδή πάλι απο τη μπάσα πλευρα, καθότι δοκιμές για ψιλή χορή αποδείχτηκαν μάταιες.Παρόλα αυτα το 2007 η εταιρία Octave4plus έβγαλε μια χορδή, ικανή να κουρδιστεί σε Α440, η οποία νότα ειναι στο 5ο ταστο της πρωτης χορδής, στο γνωριμο κιθαριστικό κουρδισμα, αλλα σε scale 30".

Πλέον με κουρδισμα F#, B, E, A, D, G, B, e, ξεφεύγουν απο το κλασικό ρόλο της κιθάρας, και ανήκουν στη κατηγορία των crossover οργανων, χωρίς όμως να χάνουν τη δυνατότητα για κιθαριστικό παίξιμο.

Αλλα μοντέλα που έχουν βγει ειναι η HellRaiser C8* που παρουσιάστηκε τώρα οτο χειμώνα, και τα μοντέλα που έβγαλε η ESP για λογαριασμό του Stephen Carpenter, απο τις οποίες μόνο οι LTD φαίνονται διαθέσιμες στην Ευρώπη. Επίσης εβγαλε και την FM-418 η οποία για κάποιο ηλίθιο λόγο είναι σε 25.5 scale σε αντίθεση με τις σοβαρές 8χορδες,(Γκούχου!) οι οποίες στη πλειονότητά τους παίζουν στις 27" με εξαίρεση τη C8 στα 26.5"

Απο τη κουβέντα μας δεν θα μπορούσε να λείψει ο παπούς των crossover οργάνων, το Chapman's Stick.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ. Οποιεσδήποτε ερωτήσεις ή προσθήκες, είναι ευπρόσδεκτες. Βασικά για αυτό το έγραψα ώστε να μου πείτε και σείς τί ξέρετε..Οποιαδήποτε σχόλια περι ανούσιων προσθηκών, ανύπαρκτης εξέλιξης, τζαμπέ εντυπωσιασμού καθώς ανάδειξης άμπαλων τύπων που καλά θα κάνουν να μάθουν πρώτα την 6χορδη πριν επιχειρήσουν να πιάσουν μια τέτοια, δεν θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω το ίδιο ευπρόσδεκτα... ;) ;) ;)



*Να ζητήσω μια συγνώμη για τη συγκεκριμένη σελίδα, αλλα δε μπόρεσα να βρώ επίσημη σελίδα του κατασκευαστή, για το συγκεκριμένο όργανο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #1 στις: 28/01/09, 20:10 »
Οποιεσδήποτε ερωτήσεις είναι ευπρόσδεκτες. Βασικά για αυτό το έγραψα ώστε να μου πείτε και σείς τί ξέρετε..

λοιπον επειδη δεν ξερω τπτ για τις 8χροδες και σιναμα 7χορδες κιθαρες εχω να κανω μερικες ερωτησεις και για παρεμφερη θεματα που κολλανε εμεσα εδω ,για να μην ανοιγω διασπαρτα Threads κιολας :P

1) αυτο το ''scale'' που βλεπω και ξαναβλεπω τι σημαινει, και ο αριθμος διπλα τι συμβολιζει, χιλιοστα για κατι?
2) καπου διαβασα οτι οι 7χορδες (οποτε και λογικα οι 8χορδες) ειναι βαρυτονες. Τι διαφορα εχει μια βαρυτονη κιθαρα απο μια κανονικη?
υπαρχει και 6χορδη βαρυτονη? πια ειναι η χρησημοτητα της βαρυτονης κιθαρας?
3) για της 8χορδες κιθαρες υπαρχουν αντιστοιχα κουρδισματα Drop D, C ,D ,A# , half step, one step κτλπ?
4)ποσες χορδες μπορεις να πρωτοπιασεις για να κανεις μπαρε σε μια τετοια κιθαρα? :D

λιγο τα φωτα σας παιδια, ευχαριστω κ sorry αν σας κουρασα. :P

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #2 στις: 28/01/09, 20:35 »
1) αυτο το ''scale'' που βλεπω και ξαναβλεπω τι σημαινει, και ο αριθμος διπλα τι συμβολιζει, χιλιοστα για κατι?
2) καπου διαβασα οτι οι 7χορδες (οποτε και λογικα οι 8χορδες) ειναι βαρυτονες. Τι διαφορα εχει μια βαρυτονη κιθαρα απο μια κανονικη?
υπαρχει και 6χορδη βαρυτονη? πια ειναι η χρησημοτητα της βαρυτονης κιθαρας?
3) για της 8χορδες κιθαρες υπαρχουν αντιστοιχα κουρδισματα Drop D, C ,D ,A# , half step, one step κτλπ?
4)ποσες χορδες μπορεις να πρωτοπιασεις για να κανεις μπαρε σε μια τετοια κιθαρα? :D

1)Scale είναι το μήκος της ταστιέρας, και ο αριθός είναι οι ίντσες που δείχνουν αυτό το μήκος.
2)Βαρύτονη θεωρείται μια ηλεκτρική όταν το μήκος της ταστιέρας της ξεπερνάει τις 25.5"-26". Τώρα το γιατί γίνεται αυτό: Υπάρχει μια πεποίθηση οτι άμα θέλουμε μπορούμε να κουρδίσουμε μια κιθάρα όσο χαμηλότερα θέλουμε βάζοντας το ανάλογο πάχος χορδών. ΛΑΘΟΣ!! Υπάρχει λόγος που τα μπάσα βγαίνουν στις 34 ίντσες, και όχι για να ταλαιπορούνται οι μπασσίστες. Οι μπάσες χορδές, θέλουν οπωσδήποτε έναν Α χώρο για τη ταλάντωσή τους, αλλα και για καλό περιθώριο ρύθμισης intonation. Οπότε, για να καλυφθεί αυτή η "ανάγκη" για χαμηλότερα κουρδίσματα, έχουμε τις βαρύτονες. Μεγαλύτερη ταστιέρα για χαμηλότερο ήχο. Ναι υπάρχει 6χορδη βαρύτονη. Οι 8χορδες τώρα, αναγκαστικά βγαίνουν σε 27" για να μπορούν να ανταπεξέλθουν στην 8η χορδή.
3)Φυσικά και υπάρχουν.Ο καθένας κουρδίζει όπως θέλει. Θέλει προσοχή όμως και μάστορα με cojones γιατι όπως είπαμε και παραπάνω, υπάρχει ένα όριο στο πόσο μπορέι να κατέβει τονικά η 8η χορδή..Προσωπικά όταν πάρω, αν τη κουρδίσω σε Ε θα είμαι ευχαριστημένος.
4) Το μπαρέ συνήθως πιάνεται σε ακκόρντα. Αν πάρεις 8χορδή>1000€ για να βαράς ακκόρντα, θέλω να με υιοθετήσετε. Απο την άλλη, λόγο κλασσικής δεν έχω πρόβλημα στο να πιάσω στην 7χορδή μου, χωρίς όμως να έχει χρειαστεί ποτέ...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #3 στις: 28/01/09, 22:23 »
Για την ακριβεια, το scale ειναι το μηκος απο το nut μεχρι την γεφυρα του οργανου.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #4 στις: 29/01/09, 02:06 »
Παράθεση
Για την ακριβεια, το scale ειναι το μηκος απο το nut μεχρι την γεφυρα του οργανου.
σωστό και για μεγαλύτερη ακρίβεια, ( :P) όσο μεγαλύτερο είναι αυτό το νούμερο  (μήκος από το nut μέχρι την γέφυρα του οργάνου) τα τάστα της κιθάρας θα έχουν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους, εξ ου και το scale.

Παράθεση
Βαρύτονη θεωρείται μια ηλεκτρική όταν το μήκος της ταστιέρας της ξεπερνάει τις 25.5"-26". Τώρα το γιατί γίνεται αυτό: Υπάρχει μια πεποίθηση οτι άμα θέλουμε μπορούμε να κουρδίσουμε μια κιθάρα όσο χαμηλότερα θέλουμε βάζοντας το ανάλογο πάχος χορδών. ΛΑΘΟΣ!! Υπάρχει λόγος που τα μπάσα βγαίνουν στις 34 ίντσες, και όχι για να ταλαιπορούνται οι μπασσίστες. Οι μπάσες χορδές, θέλουν οπωσδήποτε έναν Α χώρο για τη ταλάντωσή τους, αλλα και για καλό περιθώριο ρύθμισης intonation

Εδώ θα διαφωνήσω! Βαρύτονη λέγετε πολύ απλά για βγάζει βαρύ τόνο. Απλά το μεγάλο scale βγάζει "άλλο" ήχο. πχ είναι σαν να
παίζεις την ίδια ΛΑ στην κιθάρα σου αλλά την μια φορά σε ανοιχτή ΛΑ και την άλλη στο 5 τάστο της ΜΙ
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #5 στις: 29/01/09, 02:58 »
Για την ακριβεια, το scale ειναι το μηκος απο το nut μεχρι την γεφυρα του οργανου.


Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Παράθεση
Βαρύτονη θεωρείται μια ηλεκτρική όταν το μήκος της ταστιέρας της ξεπερνάει τις 25.5"-26". Τώρα το γιατί γίνεται αυτό: Υπάρχει μια πεποίθηση οτι άμα θέλουμε μπορούμε να κουρδίσουμε μια κιθάρα όσο χαμηλότερα θέλουμε βάζοντας το ανάλογο πάχος χορδών. ΛΑΘΟΣ!! Υπάρχει λόγος που τα μπάσα βγαίνουν στις 34 ίντσες, και όχι για να ταλαιπορούνται οι μπασσίστες. Οι μπάσες χορδές, θέλουν οπωσδήποτε έναν Α χώρο για τη ταλάντωσή τους, αλλα και για καλό περιθώριο ρύθμισης intonation


Εδώ θα διαφωνήσω! Βαρύτονη λέγετε πολύ απλά για βγάζει βαρύ τόνο. Απλά το μεγάλο scale βγάζει "άλλο" ήχο. πχ είναι σαν να
παίζεις την ίδια ΛΑ στην κιθάρα σου αλλά την μια φορά σε ανοιχτή ΛΑ και την άλλη στο 5 τάστο της ΜΙ

http://en.wikipedia.org/wiki/Baritone_guitar

Aπο κει και πέρα να παρακαλέσω να μείνουμε στο θέμα μας. Υπάρχουν άλλα θέματα στα οποία μορούμε να μιλήσουμε για βαρύτονες....
Baritone
Tι είναι τα baritones?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #6 στις: 04/02/09, 15:59 »
Μην μπερδεύεστε.

Όσο μεγαλώνει το μήκος της χορδής, τόσο πρέπει να αυξηθεί η τάση της για να παίζει την ίδια νότα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε δύο κιθάρες με διαφορετικό scale κουρδισμένες φυσιολογικά, η Ε μπάσα χορδή στην κιθάρα με την μεγαλύτερη κλίμακα θα είναι πιο σφιχτά τεντωμένη.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι σε μια βαρύτονη (πέρα από τα διαφορετικά τονικά χαρακτηριστικά, που ουσιαστικά εξαρτώνται κι αυτά από την τάση των χορδών) μπορούμε να κουρδίσουμε χαμηλότερα αρκετά βήματα πριν αρχίσουν οι χορδές να είναι εντελώς floppy (χαλαρές).

Απλή φυσική!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #7 στις: 04/02/09, 16:53 »
Σόρυ αλλά θα το κάνω το σχόλιό μου... :P

Δε μας έφταναν οι 7χορδες (οι οποίες ωστόσο είναι πολύ χρήσιμες για συγκεκριμένα ακούσματα και διευκολύνουν πολύ τον κιθαρίστα ώστε να μην αλλάζει συνεχώς κουρδίσματα), ήρθαν και οι 8χορδες... :P Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος να αγοράσει κανείς μια τέτοια και ποιος ο σκοπός μιας τέτοιας κιθάρας... Μπάσο και κιθάρα σε ένα? ??? ::) Σοβαρά, πιστεύω πως με τέτοιου είδους κιθάρες παραγκωνίζεται κατά κάποιον τρόπο ο ρόλος του μπάσου...

Επίσης, το μπράτσο δε νομίζω να είναι και πολύ εργονομικό... Υποχρεωτικά, λόγω της αύξησης των χορδών, το πλάτος του είναι μεγαλύτερο.. Και επειδή οι εταιρείες κάνουν προσπάθεια να το κρατήσουν στα ίδια επίπεδα, οι αποστάσεις μεταξύ των χορδών θα πρέπει να είναι εξαιρετικά μικρές... Ελπίζω κάποτε να με αξιώσει ο θεός :P να πιάσω και μια 8χορδη ώστε να το διαπιστώσω στην πράξη!

Αν και υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις που μου λείπει η 7η χορδή (μόνο και μόνο για nevermore - theater καταστάσεις), ποτέ δεν είπα ''να είχα και μια 8η χορδή'' και δεν πιστεύω πως θα το έχουν πει και πολλοί... Ωστόσο είμαι σίγουρος πως οι 8χορδες θα αρχίσουν κι αυτές να πουλάνε σαν τρελές, ειδικά αν πιάσει κάποιος γνωστός κιθαρίστας μία στα χέρια του...

Πρόσθεσε και εσύ μια χορδή... μπορείς!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/09, 16:55 από gers »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #8 στις: 04/02/09, 17:15 »
Επίσης, το μπράτσο δε νομίζω να είναι και πολύ εργονομικό... Υποχρεωτικά, λόγω της αύξησης των χορδών, το πλάτος του είναι μεγαλύτερο.. Και επειδή οι εταιρείες κάνουν προσπάθεια να το κρατήσουν στα ίδια επίπεδα, οι αποστάσεις μεταξύ των χορδών θα πρέπει να είναι εξαιρετικά μικρές... Ελπίζω κάποτε να με αξιώσει ο θεός :P να πιάσω και μια 8χορδη ώστε να το διαπιστώσω στην πράξη!
Δεν ισχύει απαραίτητα αυτό.. Η 7χορδη ΜΜJP έχει σαφώς πλατύτερο μπράτσο από τις συνηθισμένες 6χορδες.. Γι'αυτό το λόγο πολλοί τις θεωρούν και "κουπιά".. Όσο για την ιδέα της 8χορδης δεν μπορώ να πω ότι με ξενίζει, δεδομένου ότι στο χώρο της κιθάρας οι καινοτομίες είναι εκείνες που αναζωπυρώνουν το αγοραστικό ενδιαφέρον και φυσικά τις πωλήσεις των κατασκευαστών.. Δεν μπορώ να πω ότι αν δεν είχα ακούσει κομμάτια με 7χορδη θα ένιωθα την έλλειψη της 7ης χορδής, αλλά δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι το riffing στις 7χορδες ακούγεται πιο natural απ'ότι στις 6χορδες..


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #10 στις: 05/02/09, 19:26 »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #11 στις: 06/02/09, 15:55 »
Παιδιά νομίζω οι Meshugah παίζουν με 8άχορδη Ibanez, άρα έχει μπεί και η Ibanez στο παιχνίδι..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #12 στις: 06/02/09, 16:01 »
Όλα ξεκίνησαν το Μάρτιο του 2007 όπου η Ibanez παρουσίασε την RG2228


Η Ibanez δεν μπήκε στο παιχνίδι, έκανε το παιχνίδι όσον αφορα την ευρεία παραγωγή....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #13 στις: 23/11/09, 12:41 »
Και μια ενδιαφέρουσα ιδιοκατασκευή

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #14 στις: 23/11/09, 17:54 »
Τι εκανε ο θεος να ουμ  :o ??? :o

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #15 στις: 23/11/09, 18:04 »
Ιου....

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #16 στις: 25/11/09, 12:35 »
Μπλιάχ!
Αλλά στη γέφυρα πως το έκανε αυτό;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #17 στις: 25/11/09, 18:30 »
Εκανε το πιο απλο....
Κοτσαρε 2 saddles απο στρατ (αμα βλεπω καλα) διπλα απο το φλοϋντ  :P
Παιζει να βρισκει το φλοϋντ πανω στην χορδη κατα το dive.... αλλα δεν βαριεσαι.

Η ταστιερα, απο τι υλικο ειναι φτιαγμενη?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #18 στις: 25/11/09, 18:51 »
Mεγαλη ορεξη για πειραματα ειχε ο τυπος...μιλαμε εβγαλε τον neck μαγνητη, εσκαψε το σωμα και περασε 8αρα ταστιερα!! Με αλουμινενια μοιαζει, τωρα που την παρατηρω (sanitas Sanitas fretless)...

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #19 στις: 25/11/09, 22:59 »
Μονο σε μενα φαινεται για photoshop?  :P

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #20 στις: 27/11/09, 12:38 »
Ναι :P

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #21 στις: 28/11/09, 12:46 »
Δεν ειναι photoshop. Απορω τι σκεφτοταν ο τυπος. Δεν υπαρχει περιπτωση να παιζει αυτο το πραγμα.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #22 στις: 28/11/09, 14:37 »
Γιατι οχι?  ???

Αποσυνδεδεμένος exciter

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #23 στις: 28/11/09, 15:26 »
Δεν ξέρω ρε παίδες...Εγώ και πάλι με τις 6χορδες μια χαρούλα τη βολεύω...Έχω δοκιμάσει αρκετές 7χορδες, είναι αρκετά καλά όργανα αλλά δεν με πείθουν για αγορά...Κουρδίζω συχνά σε B standard, drop A και δεν μπορώ να πω οτι η απουσία των 2,5 νότων μου λείπει...Όσον αναφόρα τις 8χορδες εχουν ένα μπράτσο τελείως άβολο... :P και σε τόσο χαμηλά κουρδίσματα δεν θα παιζα ποτέ καλύτερα να πάρω ένα μπάσσο  ;D :P
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/09, 15:29 από exciter »

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 8χορδες κιθάρες ευρείας παραγωγής
« Απάντηση #24 στις: 28/11/09, 18:17 »
Ημουνα 100% βεβαιος οτι προκειται για photoshop  μεχρι που ειδα το παρακατω  :



Τωρα,την μοντα αν την εκανε απο αγαπη ή απο μισος για το συγκεκριμενο οργανο ειναι ενα ερωτημα που ακομα δεν μπορω να απαντησω. ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
10463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/06, 21:36
από stavros75
7 Απαντήσεις
6230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/07, 16:22
από Παναγιώτης Λαμπής
LAG Κιθαρες

Ξεκίνησε από Si_rah « 1 2 » Τα καλύτερα...

32 Απαντήσεις
14975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 01:14
από Si_rah
4 Απαντήσεις
3822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 13:37
από AcidFairy
2 Απαντήσεις
3691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/07, 03:32
από Nick82
14 Απαντήσεις
9251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:47
από thanasis93
13 Απαντήσεις
6711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 10:50
από Σκίρων
37 Απαντήσεις
20484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/20, 19:31
από giannis70
15 Απαντήσεις
6668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 04:19
από Jezus
15 Απαντήσεις
6634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/13, 01:40
από cbk