Αποστολέας Θέμα: Έτσι ειναι η ζωή...  (Αναγνώστηκε 10374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Neuron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • (. )( .)
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #25 στις: 24/03/11, 19:43 »
Θα τα παρω με τη σειρά μετά το τελευταίο ποστ μου.
hot παλι μιλας για καθωσπρεπισμό (α ρε fourier μου δωσες πατημα ωραια λεξη) δλδ λες αν "φαίνεται σωστό" χωρίς να προσπαθείς να εξηγήσεις το γιατί μπορει να ειναι σωστό ή λάθος ή γιατι πρεπει να γινεται ετσι. Οχι να μη σπάει, αυτό δεν ειναι σωστό. Δεν ειναι σωστό γιατι καποιος εφτιαξε το κάθισμα για σενα για να μπορεις να κάθεσαι και ακομα πιο 'επι της ουσίας' επειδή θα χρειαστεί παλι λεφτα για να το ξαναφτιάξει (=> καποιος ζημιώθηκε). Τώρα το βρισίδι. Είναι σωστό? Οχι δεν θεωρείται σωστό αλλα ->πολύ γενικά<- μιλώντας. Μέσα στο γήπεδο όμως εξήγησα πως το βλέπω εγω απο τη στιγμή που δεν βλάπτει στην ουσία κανένα. Ε τι να κάνουμε τώρα ο άλλος έτσι ξεδίνει, νοιώθει λίγο αλητακι πες, απο το να κανει χειρότερα πραματα για να νοιωσει λιγο αλητακι αστον εκει που δεν βλαπτει και κανεναν (ειναι αποδεδειγμένο πως αμα κανεις σεξ με την γυναίκα σου δεν νοιώθεις και πολυ αλητεία τουλαχιστον οχι παντα). Ειναι σαν το mosh pit(το μπουγιο στις ροκ-μεταλ-πανκ συναυλίες οπου πεφτουν σπρωξίδια αντε και καμια αγκωνιά), εκει καθορίζεται μια περιοχή οπου μπαινει οποιος θελει για να φαει καμια και να δωσει και καμια, ξεδίνουν όλοι αλλα ειναι αυστηρά ελεγχόμενο οσο και αν φαινεται αστειο σε καποιους. Αν πεσει καποιος σταματανε τα παντα γυρω απο αυτον για να τον σηκώσουν. Την αλλη φορά ενας εχασε το κινητο του και μας εβλεπες καμια 10ρια στη μεση του κομματιου να ψάχνουμε. Τελικό αποτέλεσμα? Εκτονώσαμε την τρέλα μας και κανεις δεν επαθε τιποτα. Θετικό αποτέλεσμα? Ναι (τουλάχιστον μεχρι να βγει καποιος και να μου δικαιολογήσει οτι λεω μπαρούφες ή οτι κατι ξέχασα). Κακό το moshpit?...

Papous και hot οχι ρε σεις δεν μιλησα για ανταμοιβή αλλα για εκτίμηση και εννοώ πάλι την στοιχειώδη εκτίμηση. Δλδ έκανα ένα καλό ετσι? ε βούλωσε το ρε φιλε μην με λες μαλ**α την ίδια στιγμή, δεν ζητάω να μου πεις μπράβο. Προσωπικά με ενοχλεί και η πλήρης αγνόηση της καλής πράξης (ως πραξη που κανεις μονο για τον αλλο), δλδ μετα απο μια βδομαδα να σου πει ο αλλος ελα ρε μιλας και συ που ποτε δεν κανεις "αυτο" ενω εσυ πραγματικα το κανεις το "αυτό". Μια φίλη μου έχει μια ξαδέρφη την οποία δεν γνώριζε πολύ καλα παρα μονο απο οταν ηταν μικρες και έτυχε να γνωριστούν καλύτερα οταν η ξεδέρφη ήταν στο νοσοκομείο για ενα σοβαρό λόγο. Εκει λοιπον πήγαινε οσο πιο συχνά γινόταν η φιλη μου, τις άφησε και το καινούριο λαπτοπ της να εχει κατι να κανει, τις επλυνε μέχρι και τα πόδια! Μέσα σε μια βδομάδα που λές η ξαδέρφη αυτη ειχε διαδώσει σε όλο το σόι ενα καρο ψέματα χοντρά για την φίλη μου και μαλώσανε και οι θείοι. Εγγυημένο περιστατικό οπως σας το λέω (δεν ξέρουμε την καθαρή αιτια παρα μονο οτι η ξαδέρφη απο μικρή ήταν στριμένο) Και σε ρωτάω θα τα ξανακάνει αυτά τα πραγματα σε εναν που δεν ξέρει τοσο καλα (βσκ η συγκεκριμενη κοπελα θα το ξανακανε πιστευω..) αλλα εγώ δε θα το ξανακανα μεχρι να συγουρευτώ οτι αυτός ο άνθρωπος το αξίζει). Εσύ θα το ξανάκανες?
Αυτό εννοώ μιλώντας για κίνητρο αλλα εχετε δίκιο ήταν λάθος έκφραση, είπα οτι η εκτίμηση της καλής πράξης απο τον άλλο ειναι μεγαλο κίνητρο για να κάνεις την πράξη αλλα ήθελα να πω οτι η (επιδεικτική ειδικά) μη-εκτίμηση της καλής πράξης απο τον άλλο ειναι ανασταλτικός παράγοντας στην διάθεση για την (επόμενη) καλή πράξη.

Πάλι έγραψα έκθεση μονο για απαντηση σε μονο 2 ποστ αλλα αν δε κανεις 2 παραδείγματα και 5 ψυχαναλυσεις δε θα βγαλουμε άκρη με το θέμα που πιάσαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/11, 19:45 από Neuron »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #26 στις: 24/03/11, 21:34 »
Αυτό εννοώ μιλώντας για κίνητρο αλλα εχετε δίκιο ήταν λάθος έκφραση, είπα οτι η εκτίμηση της καλής πράξης απο τον άλλο ειναι μεγαλο κίνητρο για να κάνεις την πράξη αλλα ήθελα να πω οτι η (επιδεικτική ειδικά) μη-εκτίμηση της καλής πράξης απο τον άλλο ειναι ανασταλτικός παράγοντας στην διάθεση για την (επόμενη) καλή πράξη.

Το λάθος σου είναι ότι μπλέκεις το καλό με το σωστό. Η εκτίμηση εξαρτάται πάντα από την τιμή  ;) . Τι τιμή δηλ ζητάς για την πράξη σου...

Αφού αναφέρεσαι περιπτωσιολογικά να σου δώσω κάποια παραδείγματα από την καθημερινή πρακτική: Το να καλλιεργώ με τον σωστό τρόπο (τουτέστιν χωρίς δηλητήρια) είναι μια πράξη η οποία διέπεται από τους κανόνες της καλλιέργειας και της διατήρησης της υγείας του καταναλωτή. Αυτή είναι μια πράξη που είναι και σωστή (σύμφωνη με τους κανόνες) και καλή (σύμφωνη με την χαρά της ανθρώπινης φύσης). Θα συνεχίζω να το καλλιεργώ με τον ίδιο τρόπο άσχετα με το αν εκτιμούν ή όχι τα προϊόντα μου. Ασχετα δηλ με το αν με συγχαίρουν οι πελάτες μου ή αν μου δίνουν καλή τιμή, λόγω του ότι έτσι πρέπει να πράττω.

Το να σαπίσω στο ξύλο έναν έμπορο ναρκωτικών (όπως κάναν τα αναρχιδάκια στα Εξάρχια στον καιρό μου) είναι μια καλή πράξη. Δεν είναι όμως σωστή. Δεν περιμένω κανέναν να την εκτιμήσει ούτε και θέλω να γνωρίζει κανείς ότι το έκανα. Παρόλα αυτά θα συνεχίσω να την κάνω παρόλο που δεν θα μου πει ποτέ κανείς "μπράβο", διότι όπως λέει κι ο λαός: "Κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό".

Κατανοητό?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #27 στις: 24/03/11, 23:20 »
Neuron....
λες τόσα πολλά που....δεν μπορώ να τα σχολιάζω όλα...

γρήγορη ερώτηση:
θεωρείς σωστό (ασχέτως αν σε ακούει...μπορεί να μην σε ακούσει ποτέ) να βρίζεις κάποιον?
επειδή δεν σε ακούει το κάνει σωστό?
μόνο τα 5χρονα κάνουν σκανταλιές όταν δεν τους βλέπουν....
δηλαδή αν ήταν ο Σισέ μπροστά στη μούρη σου θα είχες τα κότσια να πας να του σούρεις όλα όσα του χεις σούρει από την εξεδρούλα σου στο γήπεδο? μόνος σου!
βρίζετε μάνες...θείες...αδερφές....κι αυτό επειδή ο άλλος έχασε ένα σουτ...όταν πάτε εσείς στο γήπεδάκι τα κάνετε όλα τέλεια? :P

η άποψη δεν με ακούει....είναι ασχολίαστη...
όσο για το mosh pit....σκέφτηκες ότι μπορεί να γ**άς τη συναυλία για τους άλλους ποτέ?
δεν λέω να το κάνετε ή να μην το κάνετε.....σου πέρασε ποτέ από το μυαλό αυτή η σκέψη?

Αποσυνδεδεμένος Neuron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • (. )( .)
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #28 στις: 25/03/11, 02:58 »
Προς papou.
Κοίτα δεν ειμαι και Μπαμπινιώτης αλλα δεν χρειάζεται να ειμαι για να κανουμε αυτη τη συζήτηση μεταξύ μας. Θες δε θες οι λέξεις καλός και σωστός συγχέονται, την διαφορά την κάνει το πως τις χρησιμοποιείς. Στο κομμάτι που έκανες παράθεση αν έκανα εναλλαγή των λέξεων σωστός και καλός δεν νομίζω να άλλαξε το νόημα. Αυτό που θέλω να πώ, δλδ το νόημα της φράσης μου (και όχι μιας λέξης μεμονομένα) το πιανεις? αν οχι τότε πες μου να εξηγηθώ.
Ο διαχωρισμός που κάνεις είναι καθαρά προσωπικός δικός σου γιατι δεν εχεις το δικαίωμα να αποδόσεις μια καθολική ένοια σε μια λέξη που έχει πολλές και να πεις οτι ολοι πρεπει να την χρησιμοποιούν έτσι. Αν δεν κατάλαβες τι έννοια δίνω εγώ στην λέξη εκει που την βάζω απλά με ρωτάς. Αν θες να σου απαντήσω σε αυτό οχι δεν τις χρησιμοποιησα οπως εσυ και μαλλον δεν θα χαρακτήριζα το ξύλο "καλή πράξη" ίσως το μπέρδεψες με το "καλα να πάθει ο παλιο π." :p  Στην αρχή όντως προσέγγισες μια αρκετα συνηθισμένη χρήση των δυο λέξεων για το ίδιο θέμα (και το έκανες ωραια έγραψες το πως ακριβώς τις εννοεις μεσα σε παρένθεση) αλλα μετά οταν προσπαθησες να κανεις το ιδιο στο δεύτερο παράδειγμα μπορεις να δεις οτι η φραση "καλή πράξη" δεν ταιριάζει με το ξύλο εκτός και αν πεις "υπο την έννοια που το ειπα πριν" αλλιως φαίνεται αστείο. Και επειδή ολα αυτά ειναι μλκιες απλα για να εξηγουμαστε εγω θα εμενα στο οτι καταλαβα τι εννοεις κ τελος.

hot προσωπικά δεν παω γήπεδο (εχω να παω απο το δημοτικο με τον πατέρα μου skoda xanthi ολε!) και θεωρώ βλακεία αυτό που κάνουν. Λοιπόν, το βρισιδι δεν το κανει σωστό το γεγονός οτι δεν σε ακούει ο άλλος αλλά το κανει ακίνδυνο/άκακο το γεγονος οτι σκοπο εχει μονο την εκτονωσή σου και οτι ο άλλος το αποδέχεται αυτό και δεν του καιγεται καρφι αν ακουει τα βρισιδια του γιατι γνωρίζει την κατάσταση (υπάρχουν κ εξερέσεις βεβαια).
Χαχ οχι δεν το χω σκεφτει αυτο που λες με το μοσπιτ γιατι το θεωρώ απίθανο.
Ίδες σε ξεπέταξα  :P .

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #29 στις: 25/03/11, 23:42 »
Αγαπητέ neuron, μην νομίζεις ότι εμμένουμε στην διάκριση των εννοιών από σχολαστικότητα. Ο λόγος είναι απλός. Οι νευρώνες του εγκεφάλου, όπως φαντάζομαι ότι γνωρίζεις neuron, ακολουθούν διαφορετική ακολουθία συναπτικών αλληλουχιών για να καθορίσουν δύο διαφορετικές έννοιες, αυτός είναι και ο βιοχημικός τρόπος με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε την διαφορετικότητά τους. Όταν λοιπόν κάποιος μπλέκει μη συνώνυμες λέξεις και τις καθιστά συνώνυμες, αυτομάτως "βραχυκυκλώνει" τον εγκέφαλο και δεν μπορεί να αντιληφθεί την ποιότητα και τον συσχετισμό των εννοιών, δεν μπορεί να αντιληφθεί το περιβάλλον, την πραγματικότητα. Βρίσκεται σε σύγχυση δηλ.

Τότε καθίσταται απαραίτητη μια δυναμική νέα τάξη ώστε να κάνει format στον εγκέφαλο και να του δώσει έναν καινούριο τρόπο εγγραφών, παραφύση βέβαια.

Λοιπόν όπως καταλαβαίνεις η επιμονή μου στο ξεκαθάρισμα των εννοιών οφείλεται στο ότι 1) Δεν θέλω να ρωτήσω το παιδί μου: "Πόσες καλές πράξεις έκανες σήμερα?" και να μου απαντήσει 22, δείχνοντάς μου το τετράδιο των μαθηματικών. Δηλ μπερδεύοντας το σωστό με το καλό και 2) Θέλω να διατηρήσουν τα παιδιά μου την φυσική διαμόρφωση του εγκεφάλου τους και όχι κάποια που θα τους δώσει το οποιοδήποτε κέντρο εξωγενούς ψυχαναγκαστικού φορμαρίσματος.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Neuron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • (. )( .)
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #30 στις: 26/03/11, 04:07 »
Ναι οκ συμφωνούμε σε αυτό οι έννοιες πρεπει να ξεκαθαρίζονται απλα λεω να μη συζητάμε γενικά για το ποια ένοια ταιριάζει περισσότερο σε μια έκφραση/λέξη γιατι γίνομαστε κουραστικοί. Αρκεί να φαινεται ποια ένοια χρησιμοποιούμε εμεις κάθε φορά και να καταλαβαινουν οι αλλοι την ουσια αυτου που θέλουμε να πουμε.
Επιμένεις να λες οτι μπερδεύω το σωστό και καλο χωρίς να μου λες που ακριβώς σε μπρέρδεψα. Τελος παντων.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #31 στις: 08/04/11, 18:43 »
Η αλητεία Νευρώνα, είναι καλή ή σωστή ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #32 στις: 08/04/11, 19:27 »
@χόλι:  Η αξία της αλήθειας προκύπτει απο την αναλογία εφυϊας και ήθους αυτού που ακούει την αλήθεια  / την αντίστοιχη αυτού που την την λέει. Δηλαδή όσο πιο κακόβουλος ή ηλήθιος είναι αυτός που την ακούει, τόσο χειρότερα.

Έπρεπε να συνεχίσω το Μαθηματικό...

Όσο για το σκηνικό στην συναυλία ήταν το κλασσικό σκηνικό: κανει κάποιος κατι καλό -> τον κανεις περήφανο -> αυτός χαίρεται -> τον λες ψώνιο και τον γιουχάρεις. Είναι ωραία διαδικασία, γιατί περιλαμβάνει και την επιβράβευση, και την ισορροπία στο καύχημα. Όπως όλα τα τραβηγμένα αστεία έχει το ρίσκο της παρεξήγησης. Αν ο τύπος δεν το έπαιρνε άσχημα, κανένας δεν θα στεναχωριόταν
 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #33 στις: 08/04/11, 19:53 »
. Αν ο τύπος δεν το έπαιρνε άσχημα, κανένας δεν θα στεναχωριόταν
 

άμα ξανάριχνε την σκαλωσιά ας μην το παίρναν κι αυτοί άσχημα...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #34 στις: 08/04/11, 19:54 »
Χαχαχα Κοπανιαμέντε! Τον έβγαλες τον Τύπο λέμε! Μ΄άρεσε πάντως! Ακόμη και για τη συναυλία, πάω πάσο, κάτι σαν παρατραβηγμένο αστείο, που οκ, ακόμη όμως κι αν δεν πείραζε τον ίδιο, όλο και κάποιος θα χαλιότανε. Θα με ρωτήσεις βέβαια για πιο λόγο ?? Μάλλον από λάθος ή σωστή συναίσθηση, διάφορη του φαίνεσθαι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #35 στις: 09/04/11, 03:20 »
Δεν είπα ρε σεις οτι καλά κάνανε. Και εγώ στην θέση του τύπου, ανάλογα με την ψυχολογία μου μπορεί να το έπαιρνα άσχημα. Στην τελική τα πάντα κρίνονται απο το αποτέλεσμα: αφού έγινε π@π@ριά, σίγουρα ήταν κακό αστείο σαν πράξη.
Αλλά δεν νομίζω οτι (οι περισσότεροι τουλάχιστον) το κάνανε από κακία σε στύλ "τζγκααα έχουμε μακρύ μαλλί και είμαστε κακοί και γελάμε με τον πόνο του ανθρώπου. καλά να πάθει που ακούει τερλέγκα"

hot: αν τους εριχνε πίσω την σκαλωσιά, ενοείται πως θα ήταν δικαιολογημένος. Ήταν χοντρή η "πλακίτσα" και σήκωνε χοντρή "παρεξήγηση". Το χειρότερο για μένα είναι οτι αυτός ο φίλος μάλλον γύρισε στο σπίτι του χειρότερος άνθρωπος.

Αποσυνδεδεμένος Neuron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • (. )( .)
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #36 στις: 24/04/11, 16:59 »
κοπανιαμεντο νομίζω οτι διάβασες καταλάθος αλήθεια εκει που ο χολι ειπε αλητεία  :P
χολι μαλλον λες για εκει που γράφω οτι ο αλλος θέλει να νοιώσει λίγο αλητάκι.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση συνδέω την αλητεία με το βρισίδι στο γήπεδο κ μπορώ να την πω "καλή αλητεία" (μεταφορικά) με την ένοια οτι δεν αφήνει κανεναν στεναχωρημένο. "Σωστή αλητεία" δεν θα την έλεγα γιατι δεν μου κολλάει η λέξη. Δεν μπορείς ομως μια κατάσταση να την βαφτίσεις απλά σωστή ή λάθος είτε καλή ή κακή χωρις να πεις τι εννοεις γιατι δεν ειναι ούτε μαθηματικά ούτε θρησκεία. Δλδ μπορώ καλύτερα να την πω μη-κακή αλητεία κρατώντας την ίδια έννοια (κανεις στεναχωρημένος). Τώρα αν μιλάς για αλητεία γενικά εγω θα σε ρωταγα πρώτα τι εννοεις αλητεια και μετα τι εννοεις καλη και σωστή. Η δες και αυτό: η χούντα ήταν καλή ή σωστή?  :o (προτίνω να μην σχολιαστεί εδω αυτή η ερώτηση  :P )

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #37 στις: 24/04/11, 18:49 »
Το ξέρω ότι γίνεται να πηγαίνει κάποιος σε ένα γήπεδο, να βρίζει, να βρίζουνε και να μη στεναχωριέται. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν αφήνει κανένα στεναχωρημένο. Κάνα μήνα τώρα μιλάω με ανθρώπους που ζήσανε το ποδόσφαιρο στις καλές του στιγμές, κατά πολύ μεγαλύτερους από εμάς. Μπορείς να ρωτήσεις αυτούς πως ήτανε στα γήπεδα τότε. Τότε έπαιρναν άνετα τα παιδιά τους. Τώρα σκέφτονται όχι μόνο να πάρουνε τα εγγόνια τους, αλλά να πάνε και αυτοί οι ίδιοι να παρακολουθήσουν. Ο τρόπος δε που το περιγράφουν, είναι σα να ήταν όλοι μία μεγάλη παρέα.
Δεν χρειάζεται άλλωστε να σχολιάσουμε περί Χούντας.
Αρκεί να κάνεις ένα καινούριο θέμα, περί γηπέδου, βρισίματος, πόσοι γουστάρουν, πόσοι όχι και πόσοι θεωρούν μη στενάχωρη τη κατάσταση. Για μένα πάντως είναι στενάχωρη, παρ΄όλο που έχω πάει ελάχιστες φορές γήπεδο αλλά δεν ασχολούμαι με ποδόσφαιρο-μπάσκετ κτλπ.
Δεν θα σου πω γενικότερα τη θεωρώ αλητεία, αλλά ότι το χοντρό βρίσιμο που γίνεται στα γήπεδα το θεωρώ αλητεία. Τη δε έννοια της αλητείας, την έχω μόνο ως κακή. Τώρα αν κάποιος δεν είναι αλήτης, αλλά γουστάρει να τον λένε αλήτη από ψώνιο, αυτό είναι άλλη περίπτωση. Όπως και στη φάση που κάποιοι λένε κάποιον αλήτη, επειδή είναι διαφορετικός, δίχως να ενοχλεί κανέναν, ούτε αυτό το θεωρώ αλητεία.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έτσι ειναι η ζωή...
« Απάντηση #38 στις: 28/04/11, 00:54 »
κοπανιαμεντο νομίζω οτι διάβασες καταλάθος αλήθεια εκει που ο χολι ειπε αλητεία  :P
ουπς  :-[

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/05, 22:15
από iAnos...
2 Απαντήσεις
1860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 21:10
από DEROS
3 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 14:54
από kuiper
7 Απαντήσεις
3260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 18:19
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
4 Απαντήσεις
2278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 13:35
από Μαργαρίτα Π.
1 Απαντήσεις
1587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/09, 20:40
από gkou
2 Απαντήσεις
1981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 05:22
από Gregori
0 Απαντήσεις
1304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 07:02
από Crool
0 Απαντήσεις
4085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/12, 23:09
από gkirle
13 Απαντήσεις
5431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/15, 19:08
από saved