Αποστολέας Θέμα: Uli Jon Roth - Metamorphosis  (Αναγνώστηκε 3736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Uli Jon Roth - Metamorphosis
« στις: 21/01/04, 19:17 »
O πρωην κιθαριστας των Scorpions κλπ εκπληρώνοντας ένα παλιό του όνειρο παρουσιαζει τις 4 εποχές του A. Vivaldi για ορχηστρα και ηλ. κιθάρα σε δική του ενορχήστρωση. Μαζι και ένα ορχηστρικό έργο δικο του εμπνευσμένο απο τις 4 εποχές...Ειναι ειλικρινά ότι καλύτερο άκουσα φέτος...Επισης ο δίσκος εχει φανταστικό artwork και στα κομμάτια έχουν προστεθει ηχοι της φυσης και απαγγελίες που δενουν πολυ ωραία...Σπεύσατε!!!!
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Re:Uli Jon Roth - Metamorphosis
« Απάντηση #1 στις: 24/02/04, 17:27 »
Έρεβε, πες μου κάτι...Εντελώς φιλικά τώρα έτσι...Μηπώς έχεις κάποιο απωθημένο με τον Α.Vivaldi ή έτσι τυχαία το αναφέρεις συνέχεια; Αλλά θα μου πείς όλοι οι μεγάλοι κιθαρίστες...Άλλος με τον Paganini ,άλλος με τον Vivaldi... ;D ;D ;D
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Uli Jon Roth - Metamorphosis
« Απάντηση #2 στις: 24/02/04, 17:31 »
Έρεβε, πες μου κάτι...Εντελώς φιλικά τώρα έτσι...Μηπώς έχεις κάποιο απωθημένο με τον Α.Vivaldi ή έτσι τυχαία το αναφέρεις συνέχεια; Αλλά θα μου πείς όλοι οι μεγάλοι κιθαρίστες...Άλλος με τον Paganini ,άλλος με τον Vivaldi... ;D ;D ;D

Α) Ειμαι μεγαλος φαν της κλασσικης μουσικης και ο Βιβαλντι ειναι απο τους αγαπημενους μου..
Β) Οπως λέει κι ο φίλος και δάσκαλος Sotriani ο Βιβάλντι ήταν ο μεγαλύτερος μεταλάς... ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Uli Jon Roth - Metamorphosis
« Απάντηση #3 στις: 18/11/05, 14:28 »
.Επισης ο δίσκος εχει φανταστικό artwork και στα κομμάτια έχουν προστεθει ηχοι της φυσης και απαγγελίες που δενουν πολυ ωραία...Σπεύσατε!!!!

Β) Οπως λέει κι ο φίλος και δάσκαλος Sotriani ο Βιβάλντι ήταν ο μεγαλύτερος μεταλάς... ;D

Θα συμφωνήσω. Δεν περίμενα να βρω εδώ άρθρο για το Uli Jon Roth. Νόμιζα ότι είναι χωμένος και χαμένος στο άπειρο. Όπως και όλες οι δουλειές σόλο του Uli Jon Roth έχουν απίστευτο guitarwork. Με την εφτἀχορδη κιθάρα του και τα πολλά επιπλέον τάστα ο Roth Προσπαθεί να κάνει τον ήχο του να πλησιάσει αυτόν του βιολιού. Διασκεύες μικρών κλασσικών κομματιών όπως Mozart, Mussorgsky, Rodrigo, Beethoven, Paganini, Bach μπορεί να βρεί κανείς στο διπλό δισκάκι Transcedental Sky Guitar Phoeinix/Dragon με απίστευτες εκτελέσεις...Η Live εκτέλεση του Sky Overture Πιστεύω ότι αποτελεί την πεμπτουσία της συνθετικής κατεύθυνσης και του ιδιαίτερου παιξίματος και ήχου του Roth.

Όσο για το Metamorphosis, οι της κλασικής μουσικής μπορεί να τσινίσουν λίγο, αλλά εμέναμου αρέσει. Στην ουσία, έχει πάρει την πάρτα του Ά Βιολιού και την έχει μεταγράψει για κιθάρα. Το Β'Βιολί, Βιόλα, Τσέλο και τα υπόλοιπα όργανα της αυθεντικής σύνθεσης έχει να τα παίζουν κανονικά κλασικά όργανα. Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό το όμορφο melange οργάνων και ήχων με την ηλεκτρική κιθάρα.
Και να συμφωνήσω για το artwork. Εκπληκτικό, αν και με τις paulocoelhikές αμπελοφιλοσοφίες ου έτσι που την εχει ψιλοδει, με κουράζει λίγο.. Αλλά φυσικά τον προτιμώ από τον Μalmsteen και την ψωνάρα του..
Αγοράστε το..
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Uli Jon Roth - Metamorphosis
« Απάντηση #4 στις: 19/11/05, 22:21 »
Δισκαρα τι να λεμε τωρα.... Προσωπικα το αγορασα περιπου οταν βγηκε και μπορω να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ .... Μαλιστα ηταν ισως και η μοναδικη φορα που αγορασα cd ακουγοντας μονο καποια κομματια απο το ραδιοφωνο.... Συγκεκριμενα, θυμαμαι μια Τεταρτη βραδυ να ακουω τυχαια μια εκπομπη στο ραδιο και ο παρουσιαστης εβαλε ολο τον "χειμωνα" να παιζει.... Ε δεν χρειαστηκε να ακουσω τιποτα παραπανω. Την επομενη μερα πηγα και το αγορασα...
Ο Ommadawn εχει δικιο σε αυτο που λεει για την αντικατασταση ουσιαστικα του Α βιολιου με την Sky Guitar.... Επισης ειναι αρκετα καλο και το πεμπτο μερος που εχει προσθεσει (το Metamorphosis).... Αντε μας κανει την τιμη και ερχεται στο Ελλαντα τωρα τον Δεκεμβρη.... Οσοι πιστοι....... ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Uli Jon Roth - Metamorphosis
« Απάντηση #5 στις: 20/11/05, 14:01 »
ΠΑΡΑ πολυ καλο σιντακι μου το εδωσαν σε κοπια και μου αρεσε παρα πολυ. Αξιζει η ενορχηστρωσεις ειναι πολυ καλες και ειναι... Τι να πω δεν εχω λογια να τοπεριγραψω. Παντως αξιζει
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Uli Jon Roth - Metamorphosis
« Απάντηση #6 στις: 20/11/05, 17:12 »
Πέρσι ο Uli είχε εμφανιστεί στην Ελλάδα μαζί με τους UFO (μη τρομάζετε,κιθάρα έπαιζε ο Vinnie Moore).Εγώ τον είδα στη Θεσ/κη στην Υδρόγειο...Ενώ η συναυλία άρχιζε στις 21.00 αυτός βγήκε στις 20.45 με τα γνωστά φτερωτά καπέλα και τη γνωστή του κιθάρα...Μαζί του είχε έναν πληκτρά που με το αρμόνιο δημιουργούσε το κατάλληλο background.
Το τί ακολούθησε μετά δεν περιγράφεται...Εκεί που όλοι στεκόντουσαν παγωμένοι κ πολλοί δεν ήξεραν καν ποιον είχαν μπροστά τους,μόλις άρχισε να παίζει τα είδαμε όλα...Έπαιξε σχεδόν όλο το Sky Overture καθώς κ πολλά από τα τραγούδια που είχε βγάλει μαζί με τους Scorpions (Sails Of Charon=ΚΟΡΥΦΑΙΟ).
Στις 10/12 ο Uli ξαναεμφανίζεται αυτή τη φορά όμως θα έχει αξιοπρεπή συνοδεία:τον Jurgen Rosenthall,ντράμερ των Scorpions την περίοδο 1975-1978 και τον μπασίστα Francis Bucholz επίσης μέλος των Scorpions την ίδια περίοδο...
Όσοι πιστοί φαν των Scorpions αλλά κυρίως του Uli παρακαλώ προσέλθετε,αξίζει να τιμήσουμε έναν τόσο μεγάλο κιθαρίστα...
Αυτά που έπαιζε ο Roth την δεκαετία του '70 δεν μπορούσε να τα παίξει κανείς άλλος...Είναι απλά θεός!
Όχι δεν είμαι προκατειλλημένος...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Uli Jon Roth - Metamorphosis
« Απάντηση #7 στις: 21/11/05, 02:39 »
Eιμαι της ταπεινής άποψης ότι την περίοδο που αναφέρεις, ντραμερ των Scorpions ήταν ο Herman Rarebell ο οποίος παρέμεινε και μέχρι το Pure Instict (όπου και μετά ήρθε ο trendy james Kottak, πάλι μετά από συστάσεις του Michael Schenker o οποιος τον είχε ήδη χρησιμοποιήσει σε Live αλλά καιδισκογραφικά για τους MSG).
Το όνομα που λες δε μου λεει τιποτα, αλλά συμφωνώ για το μπασίστα. Μόνο που δεν ξέρω πότε ακριβώς έφυγε και πήγε ο Rickerman.

Συμφωνώ για το Sails Of Charon που είναι πια θρυλικό, όχι μόνο για την εισαγωγή του, την ατμόσφαιρά του, και τhν κιθαρα του Uli αλλά και για τους εκπληκτικούς στίχους του που ένα σημείο τα καλύπτει πέπλο μυστηρίου με σατανιστικές εικασίες για το σημείο που υπάρχει ως τρεις τελίτσες ‘...‘ στα booklets και στην ηχογράφηση μπαίνει παραμόρφωση και εφφε στη φωνή...

Όχι δεν είσαι προκατειλλημένος. Είσαι αντικειμενικός. ;D ;D

Ο άνθρωπος είναι πρώτα μουσικός. Προσωπική άποψη έτσι? Παίζει τους παπάδες του, αλλά έχει και ύφος και στυλ, και έκφραση και συναίσθημα που πάλι εντελώς υποκειμενικά και προσωπικά με αγγίζουν.
Πραγματικά ΠΕΘΑΙΝΩ να βρω το Requiem For An Angel που παίζει και κλασική κιθάρα (Introductions to Fly To The Rainbow and They Need A Million απλάδε μου αρκούν ) και το γραψε για το θάνατο της γυναίκας του
 νομίζω την εποχή μετά το Aquila Suite (12 σπουδες για πιανο, γραμμενες στην κιθαρα και παιγμενες από υπολογιστή ....άμα βρεθει πιανιστας με τρια χερια ας τις παιξει... ;D ;D ;D ). Αλλά σιγά μην ερθει στην Ελλάδα...
Α ρε τριτοκοσμικοί που είμαστε...
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος loudness

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • let there be ROCK !!!!
    • Προφίλ
Απ: Uli Jon Roth - Metamorphosis
« Απάντηση #8 στις: 06/02/06, 15:28 »
 ;D ;D ;D ο ανθρωπος ειναι κορυφαιος το λιγοτερο που μπορω να πω !!!! παλι καλα που τον ειδαμε απο κοντα ηταν απολαυση !!!!!  ;D ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/07, 02:16
από KostasVap
29 Απαντήσεις
8777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 00:00
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
13 Απαντήσεις
6241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/11, 10:30
από Stergios Kourou
4 Απαντήσεις
3122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/12, 18:39
από jimmy 1916
0 Απαντήσεις
2540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/19, 12:15
από panixgr