Αποστολέας Θέμα: Ανακάλυψη της χιλιετίας ή απλώς ένας τρελός επιστήμονας ??  (Αναγνώστηκε 6416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Με αφορμή ένα άρθρο που διάβασα πρόσφατα στο βήμα science και που μπορείτε και εσείς να το διαβάσετε γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον εδώ http://www.tovima.gr/print_article.php?e=B&f=15225&m=H06&aa=1 θα ήθελα να επαγρυπνήσω πολλούς από εσάς θέτοντας αυτό το θέμα προς συζήτηση.. Μήπως τα πιο σημαντικά προβλήματα αυτού του πλανήτη έχουν λυθεί και πολύ απλά τεράστια συμφέροντα που κρύβονται από πίσω δεν τα αφήνουν τα αποκαλυφθούν? Μήπως οι μεγαλύτεροι και ισχυρότεροι νόμοι της φυσικής και της τεχνολογίας δεν ισχύουν πια? Στο άρθρο αναφέρεται πως ο Santilli ισχυρίζεται πως δεν ισχύει καν ο δεύτερος θερμοδυναμικός νόμος. Δηλαδή κατεπέκταση δεν ισχύει καν η αρχή διατήρηση της ενέργειας. Και απλοϊκα αλλά με περίσσια βεβαιότητα τονίζει πως η θεωρία της σχετικότητας και η κβαντομηχανική είναι απλά 2 ελλειπείς θεωρίες. Μήπως λοιπόν δεν υπάρχει καν θέμα διαχείρησης της ενέργειας γιατί πολύ απλά υπάρχει άπλετη? Μήπως οι ρύποι μπορούν πολύ εύκολα να γίνουν ενέργεια που θα προσφέρει ταυτόχρονα οξυγόνο στο περιβάλλον? Μήπως οι ανίατες νόσοι δεν είναι και τόσο ανίατες τελικά? Ασχολούμαι με το θέμα της ενέργειας και είχα βρει πως με την πυρηνική σύντηξη απολαμβάνεις τεράστια ποσά ενέργιας αναλογικά με αυτά που προσφέρει το πετρέλαιο. Αλλά αυτό που ανακάλυψε ο Santilli δεν το περίμενα καν. Για την ακρίβεια ήταν ο κρυφός μου πόθος να ανακαλύψω πως δεν έχει απόλυτη ισχύ ο 2ος θερμοδυναμικός αλλά φαίνεται πως κάποιος με πρόλαβε. :P Από το βήμα λοιπόν του ίντερνετ πιστεύω πως έχουμε αρκετή δύναμη ώστε τέτοιες ενέργειες να μην μένουν στην αφάνεια.
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
ΝΑ σημειωσω απλως πως το 100% που αναφερει πως κερδιζει απο τους αντιδραστηρες του ( οπως ο ιδιος τους ονομαζει ) ειναι καθαρα μια μετρηση που στηριζεται στα σημερινα εργαλεια μετρησης. Μπορει στο μελλον να διαπιστωθει πως η απωλεια εστω και 1% της ενεργειας που δινεται ειναι μετρησιμη...
Αλλα σιγουρα ολη ση σκεψη και η πατεντα του ( μιας και εχει διαπιστωθει και πειραματικα ), ειναι αξιοποιησιμη για ενα καλυτερο μελλον στη Γη...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Συμφωνώ απόλυτα σ'αυτό που λες freemind. Αλλά το θέμα είναι θα αφήσουν οι "Μεγάλοι" να γίνει κάτι τέτοιο γνωστό ώστε να υπάρξει αυτό το καλύτερο μέλλον?
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Α καλα, εαν παμε εκει τη συζητηση, τοτε μας βλεπω κλειδαμπαρωμενους στο υπογειο της Ford :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Εμένα με τρελαίνει αυτό όμως. Να υπάρχει η λύση και να μη την χρησιμοποιούμε γιατί δε θέλουν τα συμφέροντα. Αυτή η ανάκυψη ας πούμε δεν είναι εντελώς ριζοσπαστική και μπορεί να δώσει λύση στα πιο "άλυτα" προβλήματα της εποχής??? Και δεν ξέρουμε καν την υπαρξή της διοτί υποθάλπτεται από τα Συμφέροντα. Δεν ξέρω, δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.. Κάτι όμως δεν πρέπει να γίνει??
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   απο τα μεσα της 10ετιας του 80 ενας ελληνας μηχανολογος ειχε ηδη τα σχεδια ενος
κινητηρα εσωτερικης (?) καυσης ο οποιος "εκαιγε" νερο!!!! Η αρχη λειτουργιας απλη,
ηλεκτρολυση του υδατος, καυση του υδρογονου, ποσοστο ρύπων καθαρο οξυγονο!
Φυσικα η μελετη, καθως και ο ιδιος ως δια μαγειας "εξαφανιστηκαν".
   το υδρογονο υπαρχει απειρο οχι μονο στην γη αλλα και στο υπολοιπο συμπαν,
μα ποιος ομως μπορει να το εκμεταλλευτει "αποκλειστηκα" -μονοπωλειακα δηλ- απο
τη στιγμη που ειναι παντου και σε απειρη ποσοτητα? Πετρελαιάκι λοιπον για τα υπολοιπα
150~200 χρονια, μετα ενας ξεγυρισμενος πολεμος, ωστε να γινει και το "ξεκαθαρισμα"
-ειμαστε ηδη περι τα 7δις ψυχες- και απο κει και περα για τους -λιγους- υδρογονακι
και ολα τα κομφορ! Το θεμα ειναι τι θα εχει απομεινει για να "προλαβουν" και αυτοι οι
"λιγοι", που μαλλον και αυτοι τον μπουλο θα παρουν...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
To θέμα φίλε μου είναι πως το υδρογόνο σαν πηγή ενέργειας με τεράστιες δυνατότητες είναι "υπογείος" θα έλεγα γνωστό σε πολλούς κύκλους. Το θέμα είναι πως αυτός ο απίστευτος ο Santilli "πολεμάει" το υδρογόνο λέγοντας πως το magnegas είναι πιο αξιόπιστη, πιο "καθαρή" για το περιβάλλον καθότι το τριτιο του υδρογόνου είναι ραδιενεργό και ακόμη πως μετατρέπει τα σκουπίδια σε τεράστιες ποσότητες ενέργειας δημιουργώντας στην ουσία κεραυνούς μέσα σε σκουπίδια..  :-X :-X :-X
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Ας μην ξεχνάμε ότι το υδρογόνο που παράγεται από ηλεκτρόλυση του νερού έχει ως "παραπροϊόν" το οξυγόνο. Οπότε το οξυγόνο που καταναλώνεται στην καύση έχει ήδη παραχθεί. Βέβαια το Η έχει πρόβλημα αποθήκευσης και άλλα μειονεκτήματα.

Είναι γνωστό ότι αν εφαρμοζόντουσαν οι γνωστές υπάρχουσες τεχνολογίες (όχι η πυρηνική)  δεν θα είχαμε πρόβλημα αναζήτησης ενέργειας αφού θα αυτή θα παραγόταν επί τόπου από τα παραπροϊόντα των αγροτικών καλλιεργειών και τα σκουπίδια μας (αν ευαρεστιώμασταν να τα ανακυκλώνουμε και να μην τα καίμε ανεξέλεγκτα). Όμως τότε πως θα δικαιολογούσαμε την αύξηση της τιμής των υγρών καυσίμων, τον πληθωρισμό, την αναγκαιότητα μεγαλύτερης και φθηνότερης παραγωγής, τους πολέμους? Για ποιον λόγο να υπήρχε διαχωρισμός, ρατσισμός, ανασφάλεια? Θα βαριόμασταν να ζούμε βρε παιδιά!

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Μπήκες ακριβώς στο πνεύμα  ;)
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Εμένα με τρελαίνει αυτό όμως. Να υπάρχει η λύση και να μη την χρησιμοποιούμε γιατί δε θέλουν τα συμφέροντα.

Φίλε Corky, είσαι ακόμα πολύ μικρός για να καταλάβεις ότι δεν είναι τα "συμφέροντα" που δεν θέλουν αλλά εμείς οι ίδιοι. Που ζούμε επειδή "έτσι έτυχε" και όχι επειδή το θέλουμε, που ζούμε για να βιώνουμε τις εξαρτήσεις μας και δεν χρησιμοποιούμε τις εξαρτήσεις μας για να ζήσουμε, που δεν αναζητούμε την αιτία αλλά τις εύκολες ετοιμοπαράδοτες "πολλαπλές λύσεις".

Θα μου πεις τι σχέση έχει αυτή η διαπίστωση με ένα θέμα τεχνολογίας? Μα και αυτοί που παράγουν νέες ιδέες και αυτοί που αντιστέκονται σε αυτές με το ίδιο υπόστρωμα σκέφτονται!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Μην με αφορίσετε για αυτό (γιατί είναι θέμα taboo όσον αφορά την φυσική) αλλά ειλικρινά... Έχω σταματήσει να πιστεύω στην εγκυρότητα του 2ου θερμοδυναμικού νόμου εδώ και πολύ καιρό. Έχουν παρουσιαστεί πάρα, πάρα πολλά παραδείγματα επιστημόνων και εφευρετών που δημιούργησαν κάποιο είδος τροφοδοτικού συστήματος/κινητήρα κτλ. με 100% ή ακόμα και παραπάνω απόδοση με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα που αυτή την στιγμή θυμάμαι, τον "ηλιακό" συλλέκτη του Tesla. Δύο τινά συμβαίνουν: Ή απλά όλοι αυτοί οι άνθρωποι (είτε μιλάμε για τους εφευρέτες, ή για αυτούς που έκαναν έλεγχο στις συσκευές ή για -σοβαρούς- δημοσιογράφους) δεν έχουν ιδέα και οι έρευνες και πειράματα που έχουν κάνει ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας και παράνοιας ή απλούστατα κάποιοι δεν είναι έτοιμοι, και δεν θέλουν, και δεν αφήνουν να υπάρξει κάτι τέτοιο χρησιμοποιώντας την πολύ απλή τεχνική της μη δημοσίευσης.  Προσωπικά είμαι της δεύτερης άποψης που μου φαίνεται πολύ περισσότερο λογική και πιθανή.

Γενικότερα μιλώντας, η φυσική έχει φτάσει σε ένα σημείο που αρχίζει και επιβεβαιώνει πράγματα, συνήθειες και πεποιθήσεις που υπήρχαν πάντοτε διαισθητικά (και τις απορρίψαμε επειδή ήταν "αντιεπιστημονικές"), επικυρώνοντας τελικά τις πιο περίεργες, εναλλακτικές και τρελές θεωρίες. Απο την ύπαρξη της "μαγείας" μέχρι τον αγιασμό του νερού και απο την συγχρονικότητα μέχρι τις "αιρετικές" θεωρίες εξέλιξης, και γενικότερα μιλώντας, τις απειρικές χωρίς υπερβολή δυνατότητες που έχει ο άνθρωπος.
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Σε πολλά πράγματα συμφωνώ μαζί σου φίλε Kli Klis. Απλά δεν θεωρώ ότι απλά παύει να ισχύει ο 2ος θερμοδυναμικός. Απλά όπως γίνεται όλα αυτά τα χρόνια και όπως είχε πει και ο Δαρβίνος στο βιβλίο του τα πάντα εξελλίσονται. Το ότι θα βρεθεί κάποιος και θα υποστηρίξει το αντίθετο απ'ότι εγώ λέω δεν σημαίνει ότι αυτόματα με ακυρώνει. Απλά υπάρχουν κάποιες καταστάσεις που η θεωρία μου παύει να ισχύει και την θέση της παίρνει μια άλλη. Έτσι όλα αυτά που θεωρούσαμε ως μεταφυσική σιγά-σιγά γίνονται φυσική...  ;)
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αυτό ισχύει γενικά όντως..φαντάσου πως σε  ένα ελληνικό site μεγάλης δημοτικότητας,είχανε ποστάρει  την εξής είδηση... το φως εκάνε 5 λεπτά παραπάνω απο τον συνη8ισμένο του χρόνο να  έρ8ει απο ένα συγκεκριμένο σημείο...    ???

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Αυτό μου φαίνεται πραγματικά απίθανο. Εδώ ένα εκατομυριοστό του δευτερολέπτου παραπάνω να έκανε που λέει ο λόγος θα καταρίπτονταν πάρα πολλά και μιλάμε για 5 λεπτά?  ??? Δεν ξέρω απίστευτο φαίνεται...
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απλά δεν θεωρώ ότι απλά παύει να ισχύει ο 2ος θερμοδυναμικός.


Με το κίνδυνο να γίνω ρεζίλι, να υπενθυμίσω οτι ο 2ος νόμος είναι μακροσκοπικός νόμος....


Παρόλα αυτά υπάρχουν βάσιμες υποψίες οτι η θεωρία της σχετικότητας είναι λανθασμένη... Περισσότερα στοιχεία θα βρείτε εδώ. Παρόλα αυτά, βρίσκω και αυτόν τον ιστότοπο, εξίσου κατατοπιστικό...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/08, 19:14 από Μεταβαρώνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ...δε ξερω τι λενε και οι αλλοι επιστημονες, αλλα προχτες είδα τον Σιμοππουλο σε μια εκπομπη (στου Φυνατανιδη συγκ.) και ειπε κατι που με έκανε να τσατιστω! (οχι με τον Σιμοπουλο, εννοηται) ειπε λοιπον οτι, με το πετρέλαιο μπορουμε να φτιαξοτμε ενα σωρο απο διαφορα ειδη (καταναλωτικα, οτιδηποτε) και εμεις (οι ανθρωποι) ειμαστε τοσο κουτοι, και το "καιμε"!!! Ειπε χαρακτηριστηκα οτι "καιμε $$$". Προσθεσε στο τελος οτι ΜΟΝΟ 5" (ναι seconds) απο την ηλιακη ενεργεια, θα μπορουσε να λυσει το ενεργειακό προβλημα της Ελλάδος για 100.000.000.000 (ειπε χαρακτ. εκατο χιλιάσες εκατμ.) χρονια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ::) ::) :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/08, 10:48 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - »
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Προσθεσε στο τελος οτι ΜΟΝΟ 5" (ναι seconds) απο την ηλιακη ενεργεια, θα μπορουσε να λυσει το ενεργειακό προβλημα της Ελλάδος για 100.000.000.000 (ειπε χαρακτ. εκατο χιλιάσες εκατμ.) χρονια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ::) ::) :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Ναι, τί ωραία που παίζουμε με τις λέξεις!!!

Κατ' αρχάς ποια ηλιακή ενέργεια? Τη συνολική , ή το ποσοστό που φτάνει στη γη?
Κατα 2ον, πως θα τη συλλέξουμε αυτή την ενέργεια? Με ηλιακούς συλλέκτες? Που για να πάρουμε όλο το ποσοστο, χρειαζόμαστε ένα ηλιακό συλλέκτη που να έχει μέγεθος τη μέγιστη τομή της γής? Τϊ απόδοση θα έχει αυτός? Και άπαξ και τον φτιάξουμε, με την ελπίδα μιας αξιοπρεπούς απόδοσης, τι? Θα καλύψουμε τη γή?

Αν και προσωπικά μου φαίνεται κάπως υπερβολή το νούμερο αυτό, και πάλι θεωρώ άσκοπες τέτοιες κουβέντες...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μεταβαρονε, οταν λες "μακροσκοπικος", εννοεις σε επιπεδο μελετης ( μακροσκοπικα και μικροσκοπικα φαινομενα ),ετσι; Επειδη, εχει πολλες ερμηνειες αυτο ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Αν και δε καταφερα να διαβασω ολοκληρο το αρθρο, (θα το κανω λιγο αργοτερα) δε μου φαινεται παραξενο αυτο που αναφερει.
Κι αυτο το πιστευω με την ιδιοτητα μου ως απλος πολιτης, χωρις καμια σχετικη μορφωση πανω στην φυσικη.

Να σημειωσουμε εδω οτι στους ΤΑΓΑΡΑΔΕΣ (εξω απ την Θεσσαλονίκη στο νομό Χαλκιδικης) γνωστο σκουπιδοτοπο λειτουργει μονάδα επεξεργασίας σκουπιδιων, και παραγεται ηλεκτρικη ενέργεια (σε τεραστιες ποσότητες) την οποια αγοράζει η ΔΕΗ.
Μετά απ αυτο, γιατι να πιστεψω αυτα που λενε?
Οτι δηλαδη ειναι πολυ δυσκολο να βρεθουν αλλες πηγες ενεργειες?

Ο συζυγος χτες μου ειπε οτι αυτοκινητοβιομηχανια ετοιμαζεται να κατασκευάσει αυτοκίνητο που θα καιει "αερα κοπανιστο"
Εγω φυσικα γελασα και νομιζα οτι αστειευοταν, αλλα μου εξηγησε οτι θα ειναι αερας υπο πιεση, που θα καταφερνει να κινει ενα αυτοκινητο.
Δεν διασταυρωσαμε αν αυτο ειναι αληθινο, (το ψαχνουμε) αλλα σαν θεωρια στεκει.

Ειμαι κι εγω της γνωμης οτι λυσεις υπαρχουν, και μαλιστα πολυ ευκολες στην εφαρμογή τους, αλλα δεν υπαρχει η διαθεση να χρησιμοποιηθουν γιατι τα συμφερονται ειναι τεραστια.

κι οπως ελεγε ο Καλογηρου στον Κουρκουλο (νομίζω)... "ειναι πολλα τα λεφτα Αρη"

Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Σε πολλά πράγματα συμφωνώ μαζί σου φίλε Kli Klis. Απλά δεν θεωρώ ότι απλά παύει να ισχύει ο 2ος θερμοδυναμικός. Απλά όπως γίνεται όλα αυτά τα χρόνια και όπως είχε πει και ο Δαρβίνος στο βιβλίο του τα πάντα εξελλίσονται. Το ότι θα βρεθεί κάποιος και θα υποστηρίξει το αντίθετο απ'ότι εγώ λέω δεν σημαίνει ότι αυτόματα με ακυρώνει. Απλά υπάρχουν κάποιες καταστάσεις που η θεωρία μου παύει να ισχύει και την θέση της παίρνει μια άλλη. Έτσι όλα αυτά που θεωρούσαμε ως μεταφυσική σιγά-σιγά γίνονται φυσική...  ;)

Ναί, στην ουσία αυτό εννοώ ακριβώς! Με το οτι καταρρίπτεται, μιλάω καθαρά απο την άποψη του οτι ανήκει σε έναν μεγαλύτερο νόμο και είναι ας πούμε, μια "παράμετρος" αυτού, ή επέκταση, κτλ κτλ όχι δηλαδή πλήρης κατάρριψη.   :)
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μεταβαρονε, οταν λες "μακροσκοπικος", εννοεις σε επιπεδο μελετης ( μακροσκοπικα και μικροσκοπικα φαινομενα ),ετσι; Επειδη, εχει πολλες ερμηνειες αυτο ;)

Αυτό εννοώ... Θέλεις να προσθέσεις/επισημάνεις κάτι επι αυτού?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Εγω καμια! Προφανως, για να κανω την επισημανση ( και οχι καμια διορθωση ), νομιζω πως βοηθαω να καταλαβουν οσοι δεν γνωριζουν απο εννοιες μελετης ( μικροσκοπικη, μακροσκοπικη ). ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ο συζυγος χτες μου ειπε οτι αυτοκινητοβιομηχανια ετοιμαζεται να κατασκευάσει αυτοκίνητο που θα καιει "αερα κοπανιστο"

Για τα "αεροαυτοκίνητα" δείτε εδώ:
www.theaircar.com
www.engineair.com.au
www.youtube.com/watch?v=QmqpGZv0YT4


Βέβαια, είναι εκτός θέματος, αφορούν κοινή φυσική.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Προσθεσε στο τελος οτι ΜΟΝΟ 5" (ναι seconds) απο την ηλιακη ενεργεια, θα μπορουσε να λυσει το ενεργειακό προβλημα της Ελλάδος για 100.000.000.000 (ειπε χαρακτ. εκατο χιλιάσες εκατμ.) χρονια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ::) ::) :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Αν και προσωπικά μου φαίνεται κάπως υπερβολή το νούμερο αυτό, και πάλι θεωρώ άσκοπες τέτοιες κουβέντες...

     ok! θα αποθηκευσουμε λιγοτερη ενεργεια, με μικροτερους συλλεκτες (με υην υπαρχουσα τεχνολογια)
και για περισοτρο διαστημα, πχ 10 χρονια! Λες να μη μας φτασει αυτη η ενεργεια για τα επομενα 150 χρονια
περιπου? Ειναι και αυτο "υπερβολη"?

Ο συζυγος χτες μου ειπε οτι αυτοκινητοβιομηχανια ετοιμαζεται να κατασκευάσει αυτοκίνητο που θα καιει "αερα κοπανιστο"

    Σε πειραματικό στάδιο, έχει ήδη κατασκευαστεί το προτότυπο, αλλά γεννόνται ερωτήματα σχετικά με την
αυτονομία του, άλλα και με το χώρο αποθήκευσης του πεπιεσμένου αέρα, που καθιστά, μεχρυ στιγμής το
όχημα, μια κινούμενη "βομβα".
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
ok! θα αποθηκευσουμε λιγοτερη ενεργεια, με μικροτερους συλλεκτες (με υην υπαρχουσα τεχνολογια)
και για περισοτρο διαστημα, πχ 10 χρονια! Λες να μη μας φτασει αυτη η ενεργεια για τα επομενα 150 χρονια
περιπου? Ειναι και αυτο "υπερβολη"?

Ναι είναι υπερβολή η κουβέντα που λέει οτι "θα λύσουμε το ενεργειακό πρόβλημα της Ελλάδος."

Ναι, είναι άσκοπη οποιαδήποτε σύγκριση της ολικής εκπεμπόμενης ενέργειας απο τον ήλιο με το ποσοστό που έχει η Ελλάδα τη δυνατότητα να αξιοποιήσει. Είναι φανταχτερή κουβέντα, δίχως νόημα. Δεν δίνω δεκάρα τσακιστή για την ολική ενέργεια που εκπέμπει ο ήλιος. Εμένα με ενδιαφέρει τί ποσοστό μπορεί να αξιοποιήσει μια χώρα σαν την Ελλάδα, όσο κάνουμε κουβέντες για "το ενεργειακό πρόβλημα της Ελλάδας"

Αναλυτικά:
Τεχνολογικά: Δεν έχουμε φωτοβολταϊκά που να αποδίδουν 100%. Η τυπική απόδοση βρίσκεται στο 15%.

Χρονικά:
Ο Ήλιος λάμπει 24 ώρες το 24ωρο. Στην Ελλάδα δεν έχουμε 100% όλο το 24ωρο. ::) ::)

"Γεωγραφικά":
Η γή απέχει απο τον ήλιο 149.504.312.000 m. Το οποίο λογικά αφορά τα κέντρα των πλανητών. Αν απο αυτό αφαίρέσουμε την ακτίνα της γης, τότε η απόσταση Κέντρο Ηλιου με επιφάνεια Γης είναι 149.498.012.000 μέτρα.

Η έκταση της Ελλάδας υπολογίζεται γύρω στα 131.940.000.000τ.μ.=0,131*1012 Ας θεωρήσουμε μια νοητή σφαίρα με κέντρο τον ήλιο και και ακτίνα ίση μέχρι την επιφάνεια της γης. Αυτή η σφαίρα θα είχε εμβαδό =0,352*1030.Συμπέρασμα? Απο την συνολική ισχύ του ηλίου, στην Ελλάδα φτάνει το 0,131*1012/0,352*1025=3,17*10-14, ή αλλιώς το 0,00000000000317% της περίφημης ηλιακής ισχύος,(ας βάλω και γω τα εντυπωσιακά μου νούμερα) και αυτό μόνο όταν έχουμε φούλ ηλιο.Τα απογεύματα που η επιφάνεια της Ελλάδος έχει κλίση ως προς τις ακτίνες του ηλίου, μικραίνει ακόμα και αυτό το ποσοστό.

Πρακτικά:
Ακόμα και αν αποφάσίζαμε οτι αυτό το ποσοστό μας φτάνει, για να το επιτύχουμε, θα έπρεπε να καλύψουμε όλη την Ελλάδα με φωτοβολταϊκά. Και όταν λέω όλη, εννοώ όλη.Οχι σπίτια μόνο αλλα πέτρες,δάση,βουνά,ποτάμια θα μπούνε κάτω απο ένα φωτοβολταικό.

Το οικονομικό ζήτημα λέω να το αφήσω... Αφενός υπάρχουν καλά συστήματα, αλλα προς θεού, δεν μιλάμε για πλήρη αυτονομία, τουλάγχιστον με τις δικές μας συνήθειες... Απο την άλλη, πλησιάζει και η εποχή που το οικονομικό μπορεί να μην έχει τόση σημασία σε τέτοια θέματα.

Ανακεφαλαιώνοντας: Ναι θεωρώ τέτοιες κουβέντες υπερβολές, ναι θεωρώ τέτοιες κουβέντες άσκοπες, και οχι, ακόμα και αν αποθηκεύαμε για 10 χρόνια, δεν επρόκειτο ούτε για πλάκα να "καλύψει τις ενεργειακές ανάγκες της Ελλάδας" για 150 χρόνια. Ξαναλέω: Μην συγχέεις την ενέργεια που παράγει ο ήλιος, με αυτή που φτάνει στην Ελλάδα, με αυτή που μπορούμε να αξιοποιήσουμε.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
13100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/07, 03:25
από KOYPEAS
10 Απαντήσεις
5725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/04, 15:13
από mixalis top
18 Απαντήσεις
6779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/06, 19:21
από actr
3 Απαντήσεις
2753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/06, 16:20
από kuiper
7 Απαντήσεις
2674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/06, 12:12
από akarayan
4 Απαντήσεις
2365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/06, 12:29
από kuiper
2 Απαντήσεις
2647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/07, 15:37
από Nexis
11 Απαντήσεις
3435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/07, 13:11
από Fusalida
12 Απαντήσεις
3829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 13:07
από *stefanos*
2 Απαντήσεις
1608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 14:24
από lampros.