Αποστολέας Θέμα: Θανάσης Παπακωνσταντίνου-Διονύσης Σαββόπουλος  (Αναγνώστηκε 7449 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Ο Νιόνιος βάζει τη φωνή ο Θανάσης τα τραγούδια

Της ΝΑΤΑΛΙ ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ

Εδώ δεν χωρούν πρόλογοι. Η είδηση προέχει: Δεκέμβριο, Διονύσης Σαββόπουλος και Θανάσης Παπακωνσταντίνου μπαίνουν στο στούντιο για την ηχογράφηση ενός δίσκου με 16 τραγούδια. Ολα καινούργια του Λαρισαίου δημιουργού. Οσο για τον Διονύση Σαββόπουλο, δεν έχει αναλάβει μόνο την καλλιτεχνική παραγωγή.

Δεν έχει αναλάβει μόνο την ενορχήστρωση. Είναι και ο κύριος ερμηνευτής του δίσκου που θα κυκλοφορήσει την άνοιξη του 2008 από τη Lyra, με πιθανότερο τίτλο «Ο Σαμάνος» και εναλλακτική εκδοχή «Κοιμάται σαν γέρος, ξυπνάει σαν παιδί».

Είναι η πρώτη φορά που ο Διονύσης Σαββόπουλος αναλαμβάνει το ρόλο του βασικού ερμηνευτή στο δίσκο ενός άλλου δημιουργού. Στο παρελθόν έχει φυσικά συμμετάσχει σε δίσκους που θεωρούνται πια κλασικοί στην ιστορία της ελληνικής δισκογραφίας, αλλά και τομή στην πορεία της ελληνικής μουσικής. Στα «Παράλογα» του Χατζιδάκι το 1976 ερμήνευε «Το άλογο του Ομέρ Βρυώνη» και δύο χρόνια αργότερα στην «Εκδίκηση της Γυφτιάς» έδινε το δικό του χρώμα στα «Βρέχει στην Εθνική Οδό» και «Μετανάστης στην αγκάλη σου». Και τα επόμενα, όμως, χρόνια οι συμμετοχές του περιορίζονταν στην ερμηνεία 1-2 τραγουδιών, όπως π.χ. του «Σε θέλω» από τα «Μπαράκια» του Βαγγέλη Γερμανού ή του «Και τι ζητάω» του Λαυρέντη Μαχαιρίτσα ή του «Αδιέξοδου» του Αλκίνοου Ιωαννίδη -σε τριφωνία Ιωαννίδη, Σαββόπουλου και Αρβανιτάκη.

Η μεγάλη έκπληξη είναι λοιπόν ο ρόλος που αναλαμβάνει ο Σαββόπουλος. Οχι και τόσο μεγάλη, ωστόσο, αν θυμηθούμε ότι συχνά τα τελευταία χρόνια είχε εκφραστεί κολακευτικά για την παρουσία και τις δισκογραφικές δουλειές του Θανάση Παπακωνσταντίνου. Κυρίως για τον προτελευταίο δίσκο «Βροχή από κάτω», δίσκο ενός παροξυσμικού και υπέροχου πειραματισμού, που αρκετοί συνέδεαν με το ρηξικέλευθο του «Μπάλου» στην εποχή του. Αλλά κι απ' τη «Βροχή από κάτω» ο Σαββόπουλος είχε επιλέξει το πιο αγαπημένο του κομμάτι: ήταν η «Σάρα», το τραγούδι για την ομώνυμη δηλητηριώδη πεταλούδα. Το ίδιο τραγούδι δεν αποκλείεται να περιλαμβάνεται, μάλιστα, στον καινούργιο δίσκο, με νέα εκτέλεση.

Ούτε ο Παπακωνσταντίνου έκρυψε ποτέ ότι ο Σαββόπουλος υπήρξε από τις πρώτες του επιρροές. Το έχει εξομολογηθεί συχνά στις συνεντεύξεις του. Παιδί ανακάλυψε τον Σαββόπουλο στις ραδιοφωνικές εκπομπές που έπιανε στα βραχέα. Ωριμος δημιουργός, με προσωπικό ύφος, ο ίδιος δεν μάσαγε τα λόγια του πολύ αργότερα, όταν έλεγε ότι ο Σαββόπουλος ήταν απ' όσους λίγους του έδειξαν το δρόμο. Κι αυτό γιατί, όπως έλεγε παλιότερα στον Νίκο Ξυδάκη π.χ., «για μένα ο Σαββόπουλος είναι ένα βήμα μπροστά από όλους: πειραματίστηκε όσο κανένας άλλος...».

Αυτή η εξ αποστάσεως σχέση αμοιβαίας αποδοχής μετατράπηκε σε απόφαση για συνεργασία, όταν ο νεότερος θέλησε να συμβουλευτεί τον παλαιότερο. Οι συζητήσεις γέννησαν πρώτα την επιθυμία για τη συνεργασία τους ως προς την καλλιτεχνική παραγωγή, μετά και ως προς την ενορχήστρωση και τελικά και την ερμηνεία.

Από Λατινική Αμερική ώς Πάτμο

Τα τραγούδια προβάλλουν, μάθαμε, τον ψυχισμό ενός κόσμου μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, ανάμεσα στην Κάτω Ιταλία, την Ελλάδα, φυσικά, και κυρίως τη Θεσσαλία. Ανάμεσά τους και μια βυζαντινή παρωδία εκκλησιαστικού τροπαρίου, ο περίφημος «Μεθυστής» («Κι ο μεθυστής εξύπνησε τρίβει τους οφθαλμούς του, βλέπει κανάτες αδειανές, ποτήρια τσακισμένα...»).

Δύο από τα καινούργια τραγούδια αφορούν ηρωικές φυσιογνωμίες της Λατινικής Αμερικής. Τον Μεξικανό υπολοχαγό του Ζαπάτα, Φορτίνο Σαμάνο, που εκτελέστηκε το 1917 απ' τον ομοσπονδιακό στρατό. Και τον «Ραμόν», όπως ήταν το ψευδώνυμο του Τσε Γκεβάρα. Ο τελευταίος δεν χρειάζεται συστάσεις. Ο Σαμάνο πάλι έγινε γνωστός περισσότερο κι από τους αγώνες του για την ιστορική φωτογραφία, που του τράβηξε, δευτερόλεπτα πριν να εκτελεστεί, ο Agustin Victor-Casasola: ο νεαρός αντάρτης ακουμπά μάγκικα στον πέτρινο τοίχο με ένα τσιγάρο στα χείλη, σχεδόν χαμογελώντας άφοβα στο φακό. Αυτή η φωτογραφία ενέπνευσε τον Παπακωνσταντίνου για ένα τραγούδι αφηγηματικό. Στον πρώτο στίχο μιλάει ο αντάρτης, στο δεύτερο ο εκτελεστής του και στον τρίτο το ρόλο του αφηγητή αναλαμβάνει το τσιγάρο. Θα το ακούσουμε σύντομα από τον Διονύση Σαββόπουλο. Ο δίσκος κλείνει με ένα τραγούδι για το Νησί της Αποκάλυψης, την Πάτμο.

Οι μουσικοί, που συμμετέχουν είναι ακόμα μια έκπληξη. Δεν είναι οι σταθεροί τα τελευταία χρόνια συνεργάτες του Θανάση Παπακωνσταντίνου, αλλά μια άλλη ομάδα από δεξιοτέχνες, που έχουν ανάμεσά τους από τον Γιώτη Κιουρτσόγλου και τη Βάσω Δημητρίου μέχρι τον Ινδό (αλλά μόνιμο κάτοικο Λος Αντζελες) περκασιονίστα Σάτναμ Ραμγκότρα και τον Ελληνοαμερικανικό κιθαρίστα Τζίμι Μαχλίς.

Πριν από την κυκλοφορία του δίσκου, Σαββόπουλος και Παπακωνσταντίνου ετοιμάζονται για κοινές εμφανίσεις, μάλλον από το Φεβρουάριο, σε χώρο που θα φτιαχτεί ειδικώς -ακούγεται ωστόσο και το «Polis». Και δεν αποκλείεται αργότερα μια κοινή περιοδεία. Να πούμε ότι ανυπομονούμε; Είναι λίγο...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Μηπως αυτο κολλαει καπως στο "δισκοπαρουσιασεις/κριτικες"? ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/07, 13:23 από Laura »
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Λογικά, όταν με το καλό κυκλοφορήσει το cd τότε θα μπει καινούριο άρθρο στις δισκοπαρουσιάσεις και κριτικές. Για ένα cd που δεν υπάρχει, αλλά θα δημιουργηθεί, δεν νομίζω ότι είναι λογικό να μπει θέμα σε αυτή τη στήλη...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ  :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Απο που ηρθε αυτο?????????????
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Οχι ρε....Αν ειναι δυνατον....Θα παει στραφι ολοκληρος θανασοδισκος με το βλακα το Σαββοπουλο???Ελεος!!!!!!!! >:( >:( >:( >:(
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Οχι ρε....Αν ειναι δυνατον....Θα παει στραφι ολοκληρος θανασοδισκος με το βλακα το Σαββοπουλο???Ελεος!!!!!!!! >:( >:( >:( >:(

Ναι κι εγώ είμαι λίγο επιφυλακτική με αυτόν τον δίσκο.
Νταξ, δεν λέω, ο Σαββόπουλος είναι από τους σπουδαιότερους έλληνες τραγουδοποιούς, για μένα είναι θρύλος για το ελληνικό τραγούδι, αλλά δεν νομίζω ότι κολλάει ιδιαίτερα με τον Θανάση. Άλλωστε, τώρα τελευταία το χει ξεφτιλίσει...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:40 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
πλακα θα εχει! αλλωστε πιστευω οτι ο νιονιος (χαχαχαχα...) καποτε ηταν αρκετα κοντα μουσικα με αυτο που κανει ο θανασης τωρα.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
Ο Σαββόπουλος που το έχει "ξεφτιλίσει" την τελευταία χρονιά σάρωσε με τον Πυρήναπου ήταν πολύ δυνατό σχήμα και ανανεωμένο με πολυ υπέροχα τραγουδια.
Και θεωρώ ότι πριν κρίνω περιμένω να ακούσω...
For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Οχι ρε....Αν ειναι δυνατον....Θα παει στραφι ολοκληρος θανασοδισκος με το βλακα το Σαββοπουλο???Ελεος!!!!!!!! >:( >:( >:( >:(

Μηπως να αρχιζαμε λεω γω τωρα να προσεχουμε που κ που κ ιιιιιιιιιιιιιιισως να σκεφτομαστε λιγο πριν ανοιξουμε το στοματακι μας?
Τεραστια τιμη του Θαναση κατα τη γνωμη μου που 8α πει τραγουδια του ο Σαββοπουλος...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/07, 19:47 από LuNaFrEaK »
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
κατα τη γνωμη μου

Αυτη ειναι η μαγικη φραση....Και το ιδιο ισχυει για μενα...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Οχι ρε....Αν ειναι δυνατον....Θα παει στραφι ολοκληρος θανασοδισκος με το βλακα το Σαββοπουλο???Ελεος!!!!!!!! >:( >:( >:( >:(
Μην υπερβαλουμε...

. Άλλωστε, τώρα τελευταία το χει ξεφτιλίσει...
Τα live με το σχημα του πυρηνα ηταν ξεφτιλα? Για να ξερουμε τι λεμε...



Εγώ το βλέπω από την ανάποδη. Αν είναι δυνατόν κοτζάμ Σαββόπουλος να τραγουδάει τα τραγούδια του κάθε ανύπαρκτου.  8)
Παλι μην υπερβαλουμε :P

Εγω το περιμενω παντως ανυπομονα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Ποτέ δεν συμπάθησα τα κομμάτια του Θανάση Παπακωνσταντίνου.
Το Νιόνιο δύσκολο να τον αντιπαθήσεις  ;D

Ας περιμένουμε να βγει ο δίσκος και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
κατα τη γνωμη μου

Αυτη ειναι η μαγικη φραση....Και το ιδιο ισχυει για μενα...

Πραγματι...Η μαγικη φραση που μας δινει τη δυνατοτητα να λεμε οτι μας κατεβει κ να προσβαλλουμε απροκαλυπτα...Αμπρακαταμπρα...
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Πραγματι...Η μαγικη φραση που μας δινει τη δυνατοτητα να λεμε οτι μας κατεβει κ να προσβαλλουμε απροκαλυπτα...Αμπρακαταμπρα...

Οντως τεραστια προσβολη το βλακας....Κατσε να σβησω το μηνυμα μη το δει και μου κανει μυνηση...Ξεχασα οτι πρεπει να γινω κι εγω a member of the flok και να λατρευω αυτους που λατρευουν ολοι... :P
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ο καθενας εχει την γνωμη του ρε παιδια, χαλαρωστε... αν και η αληθεια ειναι οτι δεν χρειαζονται χαρακτηρισμοι για να εκφερεις αποψη...
Τεσπα, περιεργη συνεργασια μου ακουγεται η συγκεκριμενη μιας και εχω να ακουσω κατι αξιολογο απο τον Σαββοπουλο πανω απο δεκαετια.
Προσωπικα ειμαι fan του Νιονιου αλλα εχω "κολλησει" στα Βρωμικο ψωμι, μπαλλος,φορτηγο κτλ...
Για οποιους παντως νομιζουν οτι ο Σαββοπουλος ειναι... συννεφουλα κτλ, ας κανει τον κοπο να ακουσει καμια μαυρη θαλασσα, μπαλλο κτλ, να δει ποτε γραφτηκαν αυτα τα κομματια και μετα το ξανασυζηταμε για το τι ακριβως εχει γραψει ο Νιονιος...
Προσωπικα πιστευω οτι στην εποχη που εγραψε αυτα τα αριστουργηματα ηταν ο κορυφαιος εκφραστης της Ελληνικης σκηνης του rock (για να μην πω progressive rock).
Βεβαια, ειπαμε, ο ανθρωπος οσο μεγαλωνει... τεσπα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Οκ είμαι υπερβολική λέγοντας ότι ο Σαββόπουλος το έχει ξεφτιλίσει. Αλλά μου είναι αδύνατον να ξεχάσω το φιάσκο με την περιβόητη τούρτα-Καλομοιρα, που τον είχε γράψει και η σούπερ κατερίνα.
Τον εκτιμώ όμως σαν τραγουδοποιό και πολλά από τα τραγούδια του μου αρέσουν πολύ.
Όσο για το σχήμα στον πυρήνα, πρέπει να είναι αυτό με τους Λάντσια-Κιουρτσόγλου; Γιατί αν είναι αυτό, είχε έρθει και στο νησί μου και πήγα και τους είδα. Μου άρεσαν πολύ. Ας μην κάνετε υποθέσεις για το τι μπορεί να εννοεί κάποιος λέγοντας "ξεφτίλα" και παρεξηγιέστε κιόλας. Εξήγησα παραπάνω τι εννοούσα "ξεφτίλα".
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Πραγματι...Η μαγικη φραση που μας δινει τη δυνατοτητα να λεμε οτι μας κατεβει κ να προσβαλλουμε απροκαλυπτα...Αμπρακαταμπρα...

Οντως τεραστια προσβολη το βλακας....Κατσε να σβησω το μηνυμα μη το δει και μου κανει μυνηση...Ξεχασα οτι πρεπει να γινω κι εγω a member of the flok και να λατρευω αυτους που λατρευουν ολοι... :P

Εχω τη,λανθασμενη ισως,εντυπωση οτι για να σεβεσαι καποιον δεν χρειαζεται να εισαι στο κοπαδι...Κ εγω βαριεμαι αφορητα τον Χατζιδακι αλλα δν βγαινω στο καθε φορουμ να λεω οτι ειναι βλακας κλπ...Τελοσπαντων..σι γιου

ΥΓ.Μια απ τα ιδια Τζονι Νταρκο,με βρισκεις απολυτα συμφωνο...
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Eγω προσωπικά θα συμφωνήσω με τον Ρούφους, επειδή ήταν ο μόνος που δεν στάθηκε στο να σχολιάσει κακεντρεχώς όπως κάνατε όλοι οι άλλοι....!

 Απο τη μιά ο Σαββόπουλος, που για μένα πιστεύω πως αυτοί που τον κατηγορούν το κάνουν από κόμπλεξ επειδή δεν πρόκειται ποτέ να τον φτάσουν...!Είναι μεγάλος μουσικός και ένας ωραίος ροκ τρελάρας (με την καλή έννοια), με υπέροχα τραγούδια και μουσικές που στους περσισσότερους έχουν μεινει βαθιά χαραγμένα στη καρδιά μας..!
 Και το ότι σαν καλλιτεχνης έκανε κάποια κουλά (τούρτα-καλομοίρα), δεν σημαίνει ότι αυτό μας δίνει το δικαίωμα να σχολιάζουμε την δουλειά του, που του έδωσε τη δυνατότητα να είναι έας από τους 4 καλύτερους συνθέτες της Ελλάδας το δεύτερο μισό του 20ου αιώνα..!!!! Στο κάτω κάτω, καλλιτέχνης είναι!!  ;)Αν βέβαια πιάνετε τί εννοώ....
  Άλλο ,επιτέλους,είναι το ότι δεν αρέσει σε μένα και άλλο το δεν αναγνωρίζω την αξία κάποιου!!!! Άντε, πολύ θα θέλατε να ήσασταν σαν το Σαββόπουλο και να είχατε στο ενεργητικό σας τέτοιες τραγουδάρες....!! Όταν το ανοιγουμε το στοματάκι μας, να προσέχουμε και τι λέμε..!!
   Και έπειτα ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου, ένας ακόμα μεγάλος μουσικός που έγινε ευρύτερα γνωστός την δεκαετία του '90 και χάρισε και αυτός αγαπημένα τραγούδια και μουσικές...!Με φοβερές μουσικές, με εκπληκτικές τεχνικές και με πλοιάδα μουσικών οργάνων συνθετει πάντα ένα άρτιο ηχητικό αποτέλεσμα, που μιλάει απευθείας στην καρδιά και μας κάνει να αναλογιστούμε τα πράγματα εκ των έσω...! Για μένα είναι από τους καλύτερους ''νέους'' σχετικά μουσικούς, με την έννοια ότι έχουν πολλά να δώσουν ακόμα στην ελληνική μουσική, και είναι άδικο γιαυτόν και για κάποιους άλλους της γενιάς τους, να βγαίνουμε εμείς οι κριτές των πάντων και να τον υποβαθμίζουμε επειδή κατεχόμαστε από όλων των ειδών τα συμπλέγματα....!  :P
Επίσης, σε κάτι φορτηγά και βρώμικα ψωμιά, νομίζω ότι οι δύο καλλιτέχνες έμοιαζαν πολύ....Και γενικώς, και οι δύο έψαχναν και ψάχνουν τις μουσικές τους... Οπότε, ας μην μιλάνε κάποιοι με τόσο ''πομπώδη'' λόγια για την αχρηστία των 2 καλλιτεχνών, όταν δεν έχει παρακολουθήσει εξ ολοκλήρου τις δουλειές τους.... :P :P
 
Και εγω περιμένω πάντως αυτόν τον δίσκο... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 15:50 από Mίκα ! »

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
δεν σημαίνει ότι αυτό μας δίνει το δικαίωμα να σχολιάζουμε την δουλειά του,

Απ τη στιγμη που ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙ δουλειες του και ο Σαββοπουλος και ο οποιοσδηποτε ειναι στη διακριτικη ευχερεια του κοινου να κρινει....Δεν το καταλαβα δλδ αυτο...Αυτοι οι οποιοι θεωρουνται μεγαλοι μπαινουν στο απυροβλητο??? Δλδ αμα κατσει ο Θεοδωρακης και βγαλει ενα δισκο με γυφτικα και ερμηνευτη τον Παιτερη μου αφαιρειται εμενα το δικαιωμα να τον σχολιασω αρνητικα??? Ελεος!!! Μην θεοποιητε κανεναν..Ο καθενας εχει τα γουστα του, ακουει βλεπει διαβαζει αυτο που του κανει "κλικ"...Δεν μπορω να καταλαβω γιατι την βλεπετε ωρες ωρες υπερασπιστες του καθενος....Δεν υπαρχουν ιερα τερατα δεν υπαρχει σεβασμος δεν υπαρχει μεγαλος δεν υπαρχουν επιχειρηματα...Μιλαμε για τεχνη κατι που ειναι σχεδον μεταφυσικο το πως αγγιζει ή οχι τον καθενα...Γιατι προσπαθειται να την βαλετε σε καλουπια της καθημερινης προσγειωμενης πραγματικοτητας???
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
δεν σημαίνει ότι αυτό μας δίνει το δικαίωμα να σχολιάζουμε την δουλειά του,

Απ τη στιγμη που ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙ δουλειες του και ο Σαββοπουλος και ο οποιοσδηποτε ειναι στη διακριτικη ευχερεια του κοινου να κρινει....Δεν το καταλαβα δλδ αυτο...Αυτοι οι οποιοι θεωρουνται μεγαλοι μπαινουν στο απυροβλητο??? Δλδ αμα κατσει ο Θεοδωρακης και βγαλει ενα δισκο με γυφτικα και ερμηνευτη τον Παιτερη μου αφαιρειται εμενα το δικαιωμα να τον σχολιασω αρνητικα??? Ελεος!!!
Έρεβος, μάλλον δεν εχεις πιάσει τον συλλογισμό μου...! Δεν είπα ότι επειδή κάποιοι καλλιτεχνες είναι μεγάλοι δεν μας δίνει αυτό το δικαίωμα να σχολιάσουμε μια κακή δουλειά του!Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να κατακρίνουμε και όλες τις δουλείες του μουσικού, αποκαλώντας τον με επίθετα και βρίζοντας τον δεξιά και αριστερά επειδή έκανε ενα ατόπημα!! Στο κάτω κάτω, έμπνευση είναι αυτή! Δεν σου κάνει και πάντα την χάρη..!! Και εμενα δεν μου άρεσε η καινούρια δουλειά του Θεοδωράκη, μιας που τον ανέφερες, αλλά δεν θα κάτσω να τον βρίζω όπυ βρω , αναιρώντας έτσι όλες τις προηγούμενες δουλείες του!!!

Μην θεοποιητε κανεναν..Ο καθενας εχει τα γουστα του, ακουει βλεπει διαβαζει αυτο που του κανει "κλικ"...Δεν μπορω να καταλαβω γιατι την βλεπετε ωρες ωρες υπερασπιστες του καθενος....Δεν υπαρχουν ιερα τερατα δεν υπαρχει σεβασμος δεν υπαρχει μεγαλος δεν υπαρχουν επιχειρηματα...Μιλαμε για τεχνη κατι που ειναι σχεδον μεταφυσικο το πως αγγιζει ή οχι τον καθενα...

Ε τότε, βάση της λογικής σου, ας συγκρίνουμε τον Μότσαρτ με Φοίβο ή τον Ρόρι Γκάλαχερ με κιθαρίστα των Νιρβανα (που έχω ξεχάσει το όνομα αυτή την στιγμη)...!
 Αναγκαστικά, σε οποιαδήποτε μορφή τέχνης, υπάρχουν οι μείζονες και οι ελάσσονες..!Πάντα θα υπάρχουν τα μεγάλα κεφάλια και τα παιδιά θαύματα που θα χαράζουν τον δρόμο, και μετά θα υπάχρουν και οι πιστοί ''ακόλουθοι'' τους...!Το ότι κάποιοι προτιμούν τους ελάσσονες απο τους μειζονες επειδή αυτοί ηχούν καλύτερα στα αυτιά τους, δεν φυσικά κατακριτέο, αλλά δεν σημαίνει ότι αυτομάτως παίρνουν το δικαίωμα να παρουν το φτυάρι και να θάψουν όποιον δουν μπροστά τους...! Συμφωνώ πως υπάρχουν μουσικοί που γεμίζουν στάδια, αλλά εγω δεν μπορώ να τους ακούσω, αλλα απλά με αφήνουν αδιάφορη!Δεν παίρνω το φτυάρι...

Γιατι προσπαθειται να την βαλετε σε καλουπια της καθημερινης προσγειωμενης πραγματικοτητας???
Μάλλον τα μπέρδεψες λίγο τα πράγματα...Εσυ προσπαθείς να βαλεις την τέχνη σε καλούπια, σχολιάζοντας κάποιομ καλλιτέχνη επειδή απλά δεν ανήκει σε μουσικό είδος που να σου αρέσει και γενικά επειδή δεν τον πας εσύ....Το ότι δεν αρέσει σε εσένα, δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός μουσικός ώστε να αξίζει τα πυρά όλων...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να κατακρίνουμε και όλες τις δουλείες του μουσικού, αποκαλώντας τον με επίθετα και βρίζοντας τον δεξιά και αριστερά επειδή έκανε ενα ατόπημα!!

Aγαπητη Μικα...Πρωτον δεν τον εβρισα και ιδιαιτερα (βλακας δεν ειναι και κανα μπινελικι αγριο)..Δευτερον δεν τον σχολιασα δεξια κι αριστερα αλλα σε θεμα σχετικο με αυτον...Τριτον για μενα προσωπικα (και νομιζω οτι εχω ακομα αυτο το δικαιωμα) ολες οι δουλειες του Σαββοπουλου εινια ατοπηματα με φωτεινες εξαιρεσεις 2-3 κομματια

Παράθεση
Ε τότε, βάση της λογικής σου, ας συγκρίνουμε τον Μότσαρτ με Φοίβο ή τον Ρόρι Γκάλαχερ με κιθαρίστα των Νιρβανα (που έχω ξεχάσει το όνομα αυτή την στιγμη)...!
 Αναγκαστικά, σε οποιαδήποτε μορφή τέχνης, υπάρχουν οι μείζονες και οι ελάσσονες..!Πάντα θα υπάρχουν τα μεγάλα κεφάλια και τα παιδιά θαύματα που θα χαράζουν τον δρόμο, και μετά θα υπάχρουν και οι πιστοί ''ακόλουθοι'' τους...!Το ότι κάποιοι προτιμούν τους ελάσσονες απο τους μειζονες επειδή αυτοί ηχούν καλύτερα στα αυτιά τους, δεν φυσικά κατακριτέο, αλλά δεν σημαίνει ότι αυτομάτως παίρνουν το δικαίωμα να παρουν το φτυάρι και να θάψουν όποιον δουν μπροστά τους...! Συμφωνώ πως υπάρχουν μουσικοί που γεμίζουν στάδια, αλλά εγω δεν μπορώ να τους ακούσω, αλλα απλά με αφήνουν αδιάφορη!Δεν παίρνω το φτυάρι...

Aυτο που λεει η λογικη μου ειναι να μην συγκρινουμε οχι αυτο που αναφερεις στην αρχη. Το μειζονες κι ελλασονες ειναι σχετικο και υποκειμενικο...Και φυσικα ολοι εχουν δικαιωμα "να παρουν το φτυαρι" ανεξαρτητως τι ακουνε
Παράθεση
Το ότι κάποιοι προτιμούν τους ελάσσονες απο τους μειζονες επειδή αυτοί ηχούν καλύτερα στα αυτιά τους, δεν φυσικά κατακριτέο, αλλά δεν σημαίνει ότι αυτομάτως παίρνουν το δικαίωμα να παρουν το φτυάρι και να θάψουν όποιον δουν μπροστά τους...!
αυτη σου τη φραση τη θεωρω απαραδεκτη...Ειναι σαν να λες "Σας αφηνουμε να μιλατε εσεις που ακουτε Βανδη, Φοιβο, Μεταλ, Τρανς κλπ αλλα οχι και να εχετε και αποψη για τους "ποιοτικους""..Eλεος!

Παράθεση
Μάλλον τα μπέρδεψες λίγο τα πράγματα...Εσυ προσπαθείς να βαλεις την τέχνη σε καλούπια, σχολιάζοντας κάποιομ καλλιτέχνη επειδή απλά δεν ανήκει σε μουσικό είδος που να σου αρέσει και γενικά επειδή δεν τον πας εσύ

Μαλλοον εσυ εισαι βαθια μπερδεμενη...Καταρχην που ξερεις τι μουσικη ακουω εγω?Και ποιος σου ειπε οτι σχολιαζω τον Σαββοπουλο γιατι δε μ αρεσει το ειδος του?? Αυτα ειναι υποθεσεις δικες σου, που απεχουν πολυ απ την πραγματικοτητα (ρωτα καναν παλιο εδω μεσα να σου πει)

Παράθεση
Το ότι δεν αρέσει σε εσένα, δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός μουσικός ώστε να αξίζει τα πυρά όλων...

Φυσικα...Δεν αξιζει τα πυρα ολων, αξιζει τα δικα μου που δεν μου αρεσει...Και φυσικα ειναι καλος μουσικος, δεν ειπα κατι για τις μουσικες του ικανοτητες (υποθεση νο 3)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 16:49 από έρεβος »
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Έρεβος και πάλι δεν εχεις πιάσει τον συλλογισμό μου και βιάζεσαι να δώσεις απαντήσει, αλλά δεν βαριέσαι καλή καρδιά  :D
Ας μην το κάνουμε αυτό ακόμα ένα καδοθέμα..Υποτιμάμε και την νοημοσύνη μας και τους ίδιους τους καλλιτέχνες όταν καθόμαστε και μαλώνουμε για τέτοια πράγματα..λες και πρόκειται ας πούμε να αλλάξουμε την γνώμη του άλλου...

Και πάλι λέω πως περιμένω να βγει ο δίσκος..!! Έχω πολύ περιέργεια να ακούσω αυτό μείγμα Θανάση και Νιόνιου...! :D

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Καλη μου Μικα δεν ειχα καταλαβει οτι μαλωνουμε!!!  ;D Ανταλλαγη αποψεων κανουμε βασικα προσπαθουμε ο ενας να καταλαβει τον συλλογισμο του αλλου...Δεν νομιζω να καταστει καδοθεμα εξαιτιας αυτων των μηνυματων...Και οχι μονο δεν προσπαθω να σου αλλαξω την αποψη, δεν το θελω κιολας...Καηκαμε αν γινουν ολοι σαν κι εμενα κλπ!!! Thats the point!! Keep on! ;)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
  Απο τη μιά ο Σαββόπουλος, που για μένα πιστεύω πως αυτοί που τον κατηγορούν το κάνουν από κόμπλεξ επειδή δεν πρόκειται ποτέ να τον φτάσουν...!Είναι μεγάλος μουσικός και ένας ωραίος ροκ τρελάρας (με την καλή έννοια), με υπέροχα τραγούδια και μουσικές που στους περσισσότερους έχουν μεινει βαθιά χαραγμένα στη καρδιά μας..!
 

  Κατ' αρχήν δεν τον κατηγόρησε κανείς. Λέω την γνώμη μου για κάποιον, δεν σημαίνει αυτόματα ότι τον κατηγορώ. Προσωπικά συμφωνώ ότι είναι φοβερός μουσικός, έχει γράψει τραγουδάρες και τα συναφή, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όταν από μόνος του εξευτελίζεται είναι δυνατόν να μην το σχολιάσουμε. Δλδ, τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν μπορώ. Γι' αυτό ανέφερα το περιστατικό με την κακομοίρα, το θεώρησα σοβαρό. Και δεν αφορά μόνο αυτόν το συγκεκριμένο περιστατικό. Νομίζω (και διορθώστε με αν κάνω λάθος, γτ έχει περάσει κ καιρός) ότι σε αυτήν την εκδήλωση είχαν συμμετάσχει κ άλλοι καλλιτέχνες που εγώ αγαπώ πολύ όπως ο Αλκίνοος, η Αρβανιτάκη κ.λπ. Συγνώμη αν κάνω λάθος σε αυτό το τελευταίο, αλλά κάτι τέτοιο θυμάμαι. Και προσωπικά, δεν έχω κάτι να ζηλέψω από τον Σαββόπουλο, δεν έχω βλέψεις να γίνω καμιά μεγάλη συνθέτρια, οπότε... Δεν ξέρω τώρα για τα άλλα παιδιά που απαντήσανε.

  Και το ότι σαν καλλιτεχνης έκανε κάποια κουλά (τούρτα-καλομοίρα), δεν σημαίνει ότι αυτό μας δίνει το δικαίωμα να σχολιάζουμε την δουλειά του, που του έδωσε τη δυνατότητα να είναι έας από τους 4 καλύτερους συνθέτες της Ελλάδας το δεύτερο μισό του 20ου αιώνα..!!!! Στο κάτω κάτω, καλλιτέχνης είναι!!  ;)Αν βέβαια πιάνετε τί εννοώ....


Προσωπικά δεν σχολίασα τη δουλειά του, σχολίασα το περιστατικό.  :)

  Άλλο ,επιτέλους,είναι το ότι δεν αρέσει σε μένα και άλλο το δεν αναγνωρίζω την αξία κάποιου!!!! Άντε, πολύ θα θέλατε να ήσασταν σαν το Σαββόπουλο και να είχατε στο ενεργητικό σας τέτοιες τραγουδάρες....!! Όταν το ανοιγουμε το στοματάκι μας, να προσέχουμε και τι λέμε..!!
  

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι δεν μου αρέσει ο Σαββόπουλος, ή ότι δεν έχει αξία (θα ήμουν σχεδόν ιερόσυλη  αν υποστήριζα το 2ο)...  :P

    Και έπειτα ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου, ένας ακόμα μεγάλος μουσικός που έγινε ευρύτερα γνωστός την δεκαετία του '90 και χάρισε και αυτός αγαπημένα τραγούδια και μουσικές...!Με φοβερές μουσικές, με εκπληκτικές τεχνικές και με πλοιάδα μουσικών οργάνων συνθετει πάντα ένα άρτιο ηχητικό αποτέλεσμα, που μιλάει απευθείας στην καρδιά και μας κάνει να αναλογιστούμε τα πράγματα εκ των έσω...! Για μένα είναι από τους καλύτερους ''νέους'' σχετικά μουσικούς, με την έννοια ότι έχουν πολλά να δώσουν ακόμα στην ελληνική μουσική, και είναι άδικο γιαυτόν και για κάποιους άλλους της γενιάς τους, να βγαίνουμε εμείς οι κριτές των πάντων και να τον υποβαθμίζουμε επειδή κατεχόμαστε από όλων των ειδών τα συμπλέγματα....!  :P


    Από την άλλη πάλι, συμφωνώ απόλυτα σε όλα όσα λες για τον Θανάση. Για εμένα, είναι ένας από τους τρεις αγαπημένους μου καλλιτέχνες. Με εκφράζει απόλυτα, θεωρώ τις μουσικές του υπέροχες και τέλος τον αγαπώ γιατί είναι (όσο μπορεί κ αυτός) αντι-σταρ, κάτι το οποίο θεωρώ πολύ σπουδαίο για έναν καλλιτέχνη.  ;)

Επίσης, σε κάτι φορτηγά και βρώμικα ψωμιά, νομίζω ότι οι δύο καλλιτέχνες έμοιαζαν πολύ....Και γενικώς, και οι δύο έψαχναν και ψάχνουν τις μουσικές τους... Οπότε, ας μην μιλάνε κάποιοι με τόσο ''πομπώδη'' λόγια για την αχρηστία των 2 καλλιτεχνών, όταν δεν έχει παρακολουθήσει εξ ολοκλήρου τις δουλειές τους.... :P :P

Κι εγώ πιστεύω ότι μοιάζουν πολύ αυτοί οι δύο καλλιτέχνες. Όχι στα τραγούδια (εντελώς διαφορετικό στυλ), αλλά στην επιρροή που ασκούν στη νεολαία. Όπως μιλούσε στις ψυχές των νέων ο Σαββόπουλος τότε (και τώρα, γτ όχι;), έτσι μιλάει και ο Θανάσης τώρα.  :D

Και εγω περιμένω πάντως αυτόν τον δίσκο... ;)

Κι εγώ περιμένω γι' αυτόν τον δίσκο. Πιστεύω ότι θα έχει πολύ ενδιαφέρον! :D




Υ.Γ.: Μίκα, μη χαλάσουμε την παράδοση! Τόσο καιρό υποστηρίζουμε η μία την άλλη!!  :P :P ;)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 23:54
από Mrs Brightside
198 Απαντήσεις
66836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/07, 13:04
από Αγγέλα
20 Απαντήσεις
10469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 14:15
από Fusalida
39 Απαντήσεις
16310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/07, 20:43
από Anaximandros
51 Απαντήσεις
17852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 19:19
από MechMech
9 Απαντήσεις
7429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 09:08
από ερεβος
1 Απαντήσεις
2839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 02:27
από Kli Klis
9 Απαντήσεις
4177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 14:58
από TheVrachnoprofiter
8 Απαντήσεις
4394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 11:41
από johntziallas
0 Απαντήσεις
3514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/17, 16:14
από MARIOS F