Αποστολέας Θέμα: H&K Tubemeister 18 Review  (Αναγνώστηκε 84082 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #100 στις: 12/06/14, 12:58 »
Αυτό που βλέπω κοιτώντας το manual του ενισχυτή σου, είναι οτι έχεις 16ρι ηχείο, άρα, με τα 2 μF, έχεις πέσει ΗΔΗ στα 5KHz!!!

Oπότε, το RC, όπως δείχνεις να ξέρεις, επηρρεάζει σημαντικά τις συχνότητες κάτω των 13KHz, άμα βάλεις εκεί τιμή αποκοπής.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #101 στις: 12/06/14, 13:11 »
Αυτό που βλέπω κοιτώντας το manual του ενισχυτή σου, είναι οτι έχεις 16ρι ηχείο, άρα, με τα 2 μF, έχεις πέσει ΗΔΗ στα 5KHz!!!
Το παρακάνανε όντως. Ίσως κάποια στιγμή να τους αλλάξω με κάτι μικρότερο αν και δεν έχω πρόβλημα με κάποια από τις βρώμες μου (και δεν έχει και βρώμικο κανάλο ο ενισχυτής ;D )

Oπότε, το RC, όπως δείχνεις να ξέρεις, επηρρεάζει σημαντικά τις συχνότητες κάτω των 13KHz, άμα βάλεις εκεί τιμή αποκοπής.


"όπως δείχνω να ήξερα πριν πολλά χρόνια" θα ήταν πιο σωστό  ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #102 στις: 12/06/14, 22:46 »
Επίσημα στο 1,5μF και συχνότητα αποκοπής 13,5 kHz, είδα αποτέλεσμα. Ανδριανε,έχεις τις ευχαριστίες μου, έστω και πρώιμες. Διαισθητικα, υπολογίζω κάπου μεταξύ 1,75 και 2, αλλά αυτά θα τα τακτοποιήσω το Σάββατο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #103 στις: 13/06/14, 00:45 »
Επίσημα στο 1,5μF και συχνότητα αποκοπής 13,5 kHz, είδα αποτέλεσμα. Ανδριανε,έχεις τις ευχαριστίες μου, έστω και πρώιμες. Διαισθητικα, υπολογίζω κάπου μεταξύ 1,75 και 2, αλλά αυτά θα τα τακτοποιήσω το Σάββατο.
Νάσαι καλα, ότι σου ταιριάζει καλύτερα στο αυτί βάλε.

Μου δίνετε με την στιχομυθεία σας καλή πάσα να γράψω αυτό που ήθελα, όταν είπα ότι η φόρμουλα RC δεν λειτουργεί καλά με τα μεγάφωνα:

Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, ότι δοκιμάζοντας πυκνωτή 1μF σε μεγάφωνο 8άρι, άκουγα φανερή διαφορά. Σύμφωνα με την φόρμουλα, η συχνότητα αποκοπής είναι 20KHz!.. Έχω γεννήτρια συχνοτήτων και ξέρω σίγουρα ότι στην ηλικία μου δεν ακούω πάνω από 16KHz, ενώ παράλληλα σαφώς η απόκριση του μεγαφώνου δεν φτάνει τόσο ψηλά, οπότε σίγουρα κάτι άλλο συνέβαινε.

Μετά από μελέτη πρόσεξα το διάγραμμα της σύνθετης αντίστασης των μεγαφώνων. Δεν βρήκα ακριβώς το V30, αλλά ένα παρόμοιο μεγάφωνο, δείτε το με προσοχή:



Η ονομαστική αντίσταση 8Ohm του μεγαφώνου είναι στην πραγματικότητα μόνο γενική σύμβαση και ισχύει μόνο σε μία κεντρική περιοχή συχνοτήτων, ενώ στην πραγματικότητα, η σύνθετη αντίσταση του μεγαφώνου αυξάνεται με την απόκριση. Αποτέλεσμα είναι ότι στις περιοχές όπου μας ενδιαφέρει να φιλτράρουμε, η σύνθετη αντίσταση είναι αρκετά μεγαλύτερη, πχ μπορεί να φτάνει τα 30Ohm, όπου ένας πυκνωτής του 1μF θα κόβει από τα 5.3kHz και πάνω, με κλίση μεγαλύτερη του πρώτου order, και μάλιστα αυξανόμενη καθώς ανεβαίνουν τα Ohm με την συχνότητα.

Έτσι λύθηκε το μυστήριο, όπως ήταν αναμενόμενο δεν ακούω καλύτερα, το αίτιο ήταν αυτή η καμπύλη της σύνθετης αντίστασης, και απλά δεν υπάρχει τρόπος σίγουρης μέτρησης, χωρίς την ακριβή καμπύλη των συγκεκριμένων μεγαφώνων μας.

Επιμύθιο: Αφήστε τους υπολογισμούς (και σπάνια λέω κάτι τέτοιο..) και εμπιστευθείτε τα αυτιά σας, για να προσεγγίσετε αυτό που σας ταιριάζει.

Τέλος, αυτή όλη η πορεία μου άνοιξε την όρεξη για ένα DIY κουτάκι ρύθμισης των πρίμων, που θα έχει ένα εύρος πυκνωτών για πειραματισμό και διακόπτη 8-16 Ohm, το έχω φτιάξει στο μυαλό μου, μένει να βρώ λίγο χρόνο να το υλοποιήσω και να σας το παρουσιάσω στο αντίστοιχο thread, για όποιον κάνει κέφι να πειραματιστεί περαιτέρω. 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/14, 00:48 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #104 στις: 13/06/14, 16:08 »
Επιμύθιο: Αφήστε τους υπολογισμούς ...



... γιατί σε λίγο θα χρειαστούμε μιγαδικούς για να βρούμε το σωστό πυκνωτή ;D


Συγχαρητήρια για τι διαλεύκανση του μυστηρίου!


Ψιλοάσχετο, αλλά η καμπύλη που δείχνει ο Ανδριανός είναι η πηγή του προβλήματος που κάνει τα απλά (resistive) attenuators να μη δουλεύουν πολύ καλά. Το νέο trend είναι τα reactive που προσομειώνουν αυτή την καμπύλη χρησιμοποιώντας, πέρα από τις γνωστές αντιστάσεις, πηνία και πυκνωτές.


http://www.aikenamps.com/index.php/designing-a-reactive-speaker-load-emulator

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #105 στις: 13/06/14, 19:17 »
Τέλος, αυτή όλη η πορεία μου άνοιξε την όρεξη για ένα DIY κουτάκι ρύθμισης των πρίμων, που θα έχει ένα εύρος πυκνωτών για πειραματισμό και διακόπτη 8-16 Ohm, το έχω φτιάξει στο μυαλό μου, μένει να βρώ λίγο χρόνο να το υλοποιήσω και να σας το παρουσιάσω στο αντίστοιχο thread, για όποιον κάνει κέφι να πειραματιστεί περαιτέρω.

Αυτό σκεφτόμουν. Με έναν επιλογέα για διαφορες χωρητικότητες. Απλό κύκλωμα είναι. Τώρα πετάγομαι, μπας και προλάβω το κατάστημα. Απλά σκεφτόμουν 1)ελάχιστη τιμή, 2) μέγιστη τιμή και 3)βήμα. Σε έναν 5 θέσιο επιλογέα, τί θα έλεγες? Το μόνο σίγουρο νομίζω είναι η έναρξη απο το 1 μF  (Για τα 8Ω).
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #106 στις: 13/06/14, 22:41 »
Σε έναν 5 θέσιο επιλογέα, τί θα έλεγες?
Έχω έναν εξαθέσιο και βάσει των δικών μου πειραμάτων σε 8άρια και 16άρια σκεφτόμουν:
1. 0.33μF
2. 0.47μF
3. 0.68μF
4. 0.82μF
5. 1μF
6. 1.2μF
..και με διακόπτη 8/16 που θα προσθέτει παράλληλα ακόμα 1μF σε όλες τις τιμές.
Έτσι έχεις ένα εύρος 0.33 min με 2.2 max που είναι ένα πολύ καλό spread με καλό βήμα.
Btw από 0.33 σε 0.47 ακούς την διαφορά, πίστεψε με.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #107 στις: 13/06/14, 23:30 »
Γυρνώντας από το Δημόκριτο σπίτι, πέρασα και αγόρασα 3 1000ριδες και 3 800σάριδες. Τους έφτιαξα σε συνδιασμούς 1.64, 1.82, 2 (περίπου όλα αυτά).
.
.
.
.
.
.
Πάτοι σκίστικαν, ιμάτια διερρήχθησαν, και εκκλησίες διαιρέθηκαν. Δουλεύει πολύ ωραία το 1.64. Πιο πάνω ένιωσα να μου μετατρέπει το πολύ αντρίκιο κανάλι (lead) στο λιγότερο αντρίκιο (crunch). Θα παίξω λίγο ακόμα μεταξύ του 1.47 και 1.64.

Σε έναν 5 θέσιο επιλογέα, τί θα έλεγες?
Έχω έναν εξαθέσιο και βάσει των δικών μου πειραμάτων σε 8άρια και 16άρια σκεφτόμουν:
1. 0.33μF
2. 0.47μF
3. 0.68μF
4. 0.82μF
5. 1μF
6. 1.2μF
..και με διακόπτη 8/16 που θα προσθέτει παράλληλα ακόμα 1μF σε όλες τις τιμές.
Έτσι έχεις ένα εύρος 0.33 min με 2.2 max που είναι ένα πολύ καλό spread με καλό βήμα.
Btw από 0.33 σε 0.47 ακούς την διαφορά, πίστεψε με.
 


Εχω την αίσθηση οτιο τα βήματα στο 8ρι και τα βήματα στο 16ρι θα είναι διαφορετικά, όπως το περιγράφεις. Απο την άλλη, είναι πολύ πιο απλό με αυτό το τρόπο. Πάντως, πήγα σε 2 συνοικιακά μαγαζιά, και δε βρήκα επιλογέα, ούτε για δείγμα. Τραγικοί.

Όπως και να έχει, και πάλι ευχαριστώ. Είχα φτάσει αρκετά κοντά στην απελπισία.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #108 στις: 10/07/14, 22:34 »
XA!

Το έφτιαξα. Πάρτε μια μικρή εικόνα.








Κατόπιν μπόλικων καντυλίων και βρισιών (ευτυχώς είμαι μόνος μου στο Ινστιτούτο), το projectάκι ολοκληρώθηκε. Κάκιστη επιλογή του κουτιού, καθώς οι κολλήσεις έγιναν 3 φορές δυσκολότερες, αλλά ευτυχώς, έτυχε με τη πρώτη.
Το παρόν αποτελεί μια προσθήκη για τον ενισχυτή (κιθάρας) και στην ουσία προσθέτει παράλληλα με το πηνίο του ηχείου έναν πυκνωτή με τιμές 1.49, 1.64 ή 2.05 μF, δημιουργώντας ένα βαθυπερατό φίλτρο, ή πιο απλά τα κόβει τα ενοχλητικά ξυρίσματα από τα πρίμα. Για όποιον ενδιαφέρεται μπορώ κάποια στιγμή να φτιάξω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα. Οι παρούσες τιμές πυκνωτών αφορούν 8 Ohm ηχείο, και επιλέχτηκαν κατόπιν δοκιμών στον εν λόγο ενισχυτή.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθώσω τα μεγέθη των εικόνων?
« Τελευταία τροποποίηση: 11/07/14, 00:02 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #109 στις: 10/07/14, 22:49 »
Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθώσω τα μεγέθη των εικόνων?

Aν επιχειρήσεις να κάνεις τροποποίηση του μηνύματος, θα δεις ότι κάθε φωτογραφία εμφανίζεται ως εξής:

[img width=X height=Y]

και ακολουθεί το link.

Άλλαξε τις αξίες για ύψος και πλάτος περίπου στο μισό. Έτσι θα χωράει η φωτογραφία μέσα στην οθόνη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #110 στις: 11/07/14, 00:02 »
Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθώσω τα μεγέθη των εικόνων?

Aν επιχειρήσεις να κάνεις τροποποίηση του μηνύματος, θα δεις ότι κάθε φωτογραφία εμφανίζεται ως εξής:

[img width=X height=Y]

και ακολουθεί το link.

Άλλαξε τις αξίες για ύψος και πλάτος περίπου στο μισό. Έτσι θα χωράει η φωτογραφία μέσα στην οθόνη.

Ευχαριστώ, τις έβαλα δια 4.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #111 στις: 11/07/14, 00:36 »
Απίθανος, μπράβο!..  :up
Το "Θα δούμε" τα σπάει!...  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #112 στις: 11/07/14, 00:49 »
Θα δούμε???
Χαχαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #113 στις: 11/07/14, 15:13 »
Εν τω μεταξύ το παίρνω στο σπίτι μαζί με το πολύμετρο, κάνω τα τελευταία check (Τυχόν βραχυκυκλώματα + χωρητικότητες) και το βάζω πάνω. Τίποτα. Μηδέν. Nothing. Το ψάχνω απο δω το ψάχνω απο κεί, λέω "πάει, την έκανα τη μαλ***α". Αρχίζω και δοκιμάζω αν η καμπίνα είναι εντάξει, δοκιμάζω άλλες καμπίνες, και να μη βγάζει ήχο. Συμβιβάζομαι με τη μοίρα μου και αρχίζω και ψάχνω για μάστορες. Και μετά θυμάμαι οτι είχα αφήσει το effects loop ανοιχτό..... Τζάμπα το άγχος.(Δεν έχω μόνιμες συνδέσεις στον ενισχυτή, καθώς χτίζω το setup, κομμάτι-κομμάτι)

Οποτε, όλα καλά, στέφθηκε μνε επιτυχία, και όποιος μπορεί να θέλει σχεδιάγραμμα, εδώ είμαστε.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #114 στις: 04/04/16, 12:40 »
...βρήκα ένα κουτί που έγραφε 12ΑΧ7. Κάποιος με είπε οτι το οτι έχουν μαύρες πλάκες, σημαίνει οτι είναι κάτι διαφορετικό. Α, βρήκα και μια τιτανοτεράστια.
Μακάρι να είχα και εγώ πρόσβαση σε ένα τέτοιο εργαστήριο, διότι είσαι πολύ τυχερός αν σου επιτρέπεται να τις πάρεις!..

Ντάξ, δε θα λείψουν και σε κανέναν  ;D.

Κοίταξα λίγο την λυχνία της δεύτερης φωτογραφίας και είναι αυτή:
5687 RCA Black Plates and Bronze Plates 1960's

..και είναι γνήσια ΝΟS και μάλιστα κοστίζει πολλά χρήματα:
http://tubeworldexpress.com/search?q=5687+RCA

Για μένα αυτή δεν είναι λυχνία για τον ΤΜ18, είναι για να την κρατήσεις για τον καλύτερο boutique ενισχυτή που θα αγοράσεις στο μέλλον.


Λέω να βάλω στον ΤΜ36 κάποιες απο αυτές, και να βάλω και μια στον Cornford Harlequinn που μου έχουν δανείσει.


Έχω αρχίσει και δοκιμάζω λυχνίες με χαμηλότερο gain (Καθαρά για τη περιέργεια), και για την ώρα είμαι στις 12AY7 που θέλω να δοκιμάσω. Προσπαθώ να καταλάβω αν μπορώ να βάλω κάτι RCA 12B4A που βρήκα, και αν αυτές είναι ισοδύναμες των 12ΑΥ7.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ma.ster.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #115 στις: 31/05/16, 08:41 »
Καλημέρα
Πριν περίπου από ένα μήνα έγινα κάτοχος ενός Tubemeister 36, τον οποίο πήρα μεταχειρισμένο με λίγη χρήση όπως μου διαβεβαίωσε αυτός που τον είχε.
Εχθές και ενώ έπαιζα για περίπου μισή ώρα, ξαφνικά σταμάτησε να έχει ήχο, δεν είχε ήχο σε κανένα κανάλι, ενώ όλες οι λάμπες φαίνεται να λειτουργούν.
Μήπως κάποιος ποιο έμπειρος από εμένα έχει κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #116 στις: 31/05/16, 10:24 »
καλήμέρα,
ρίξε μια ματιά στα φωτάκια στο πίσω μέρος . εδώ εξηγεί τι σημαίνει η κάθε ένδειξη: http://www.sweetwater.com/sweetcare/articles/what-do-the-tsc-lights-on-the-back-of-my-hughes-kettner-amp-mean/
 
δες και αυτό
http://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/help-diagnosing-h-k-tubemeister-18.1067475/
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος ma.ster.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #117 στις: 31/05/16, 11:37 »
Θα τσεκάρω το απόγευμα τα led, αν και νομίζω ότι παρά τον πανικό μου το κοίταξα εχθές και δεν φαινόταν να έχει πρόβλημα.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #118 στις: 31/05/16, 18:48 »
Δες μήπως κατα λάθος πάτησες το power soak στο 0.. (μεγάφωνο διαγεγραμμένο),
ή μήπως ενεργοποίησες το effects loop με τίποτα συνδεδεμμένο.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/16, 18:52 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ma.ster.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #119 στις: 31/05/16, 19:05 »
Καλησπέρα
Όχι φίλε adr1anos δεν έχω συνδέσει κάτι στο effects loop παίζω απ' ευθείας στον ενισχυτή στα 36 watt
και κάποιες φορές έχω μπροστά την πεταλιέρα μου για κανένα εφέ.
Τσέκαρα τα led του TSC και μόλις ενεργοποίησα των ενισχυτή από την θέση Standbuy και δυστηχώς έσβησαν αμέσως
αφού μάλλον το πρόβλημα δεν είναι στις λάμπες.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #120 στις: 31/05/16, 19:16 »
δοκιμασε να βαλεις ενα καλωδιο απο effect send στο effect return του loop Κια δες μηπως παιξει ;)

Αποσυνδεδεμένος ma.ster.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #121 στις: 31/05/16, 21:18 »
Ok,  θα το δοκιμάσω

Αποσυνδεδεμένος ma.ster.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #122 στις: 31/05/16, 22:33 »
 Λοιπόν το δοκίμασα από send to return με ανοιχτό το fx loop δεν δουλεύει, ακούστηκε ήχος μόνο με καλώδιο στο return

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #123 στις: 01/06/16, 00:09 »
αφου δουλεύει συνδέοντας την κιθάρα στο return σημαίνει οτι έχεις θέμα στην προενίσχυση
το tsc ελέγχει τις τελικές , όχι τις προενισχύτριες .
πριν τον πας σε τεχνικό θα σου πρότεινα να αγοράσεις μια 12ax7 και να αντικαθιστάς μία μία τις προνισχύτριες μήπως είναι κάποια προβληματική.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος ma.ster.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #124 στις: 01/06/16, 07:23 »
Θα το δοκιμάσω το απόγευμα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/11, 11:01
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
4163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/13, 01:18
από Jezus
18 Απαντήσεις
8655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 16:01
από apostolosntanis
9 Απαντήσεις
12994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/16, 15:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
19 Απαντήσεις
7543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 16:32
από zeoy
15 Απαντήσεις
5474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/15, 21:41
από adr1anos
6 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/16, 11:38
από adr1anos
3 Απαντήσεις
5554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/17, 11:57
από saved
4 Απαντήσεις
11602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/18, 02:14
από zeromancer
10 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/22, 17:16
από zeromancer