Αποστολέας Θέμα: Ζουν ανάμεσά μας...  (Αναγνώστηκε 29645 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #75 στις: 01/02/10, 17:45 »
Μια ακόμα παρατήρηση: Για να μην νομίζει κανείς ότι μιλάμε χωρίς να έχουμε μελετήσει το θέμα, κοιτάξτε μια εκτίμηση του Παρατηρητηρίου για τον Ρατσισμό και την Ξενοφοβία:
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=04.12.2007,id=21727288,42297144,64246328,35787192,73239432

Τουτέστιν η κατάσταση δεν απέχει πολύ από το να γίνει έκρυθμη και να βλέπουμε μπροστά μας ομάδες μεταναστών από χώρες που έχουν παράδοση στην ακροδεξιά ιδεολογία (Γερμανία, Πολωνία, Αυστρία, Ουκρανία, Μολδαβία, Λεττονία κλπ) να επιτίθενται όχι μόνο στους υπόλοιπους μετανάστες αλλά και στις ιθαγενείς "φυλές" υπανθρώπων. (Όσοι έχουν κάνει μετανάστες σ' αυτές τις χώρες γνωρίζουν πολύ καλά την γνώμη που έχουν οι εκεί ακροδεξιοί για την αφεντιά μας)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #76 στις: 01/02/10, 19:13 »
Έχω απαντήσει στο πρώτο μου σχόλιο στο θέμα. Διαβασέ το αν δεν βαριέσαι.

Mac, δεν αντιλέγω ότι πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη πολιτική και συγκεκριμένα κριτήρια για την μετανάστευση. Η απορία μου, μετά από αυτό που είπες για την "ψηφοθηρία", είναι: Να μην δοθούν ποτέ δικαιώματα στους μετανάστες επειδή η κυβέρνηση που θα το κάνει πιθανότατα θα κερδίσει ψήφους και αυτό είναι κατακριτέο; (βασικά, κανείς δεν μίλησε για εθνικές εκλογές προς το παρόν, μήπως προτρέχουμε; ) Αν συμφωνείς να δοθούν (κάποια, με κριτήρια, κλπ κλπ), βρες ένα τρόπο για να το κάνει κάποια κυβέρνηση χωρίς να "ωφεληθεί", αφού αυτό είναι κρίσιμο ζήτημα για σένα.

Και τέλος πάντων, μπορεί να στηριχθεί η άρνηση χορήγησης ελληνικής ιθαγένειας σε παιδιά που γεννήθηκαν και ζουν εδώ στο σκεπτικό "οι μετανάστες είναι πολλοί, η χώρα μας είναι φτωχή, κλπ";; Άλλες χώρες στις οποίες η ιθαγένεια δίδεται (υπο συγκεκριμένους όρους) χωρίς πολλά λόγια, καταστράφηκαν από το "βάρος" της απόδοσης υπηκοότητας σε κάποιους μετανάστες;

Βραζίλη, νομίζω ότι μέσα σε αυτές τις ερωτήσεις, θα έπρεπε να υπάρχει και η εξής. Πόσοι μετανάστες δικαιούνται την Ελληνική Ιθαγένεια, με βάση κάποια σειρά προτεραιότητας, από το σύνολο που συγκεντρώνει τις ιδιότητες για να την πάρει. Όπως μία τάξη μαθητών παίρνει ενα συγκεκριμένο αριθμό μαθητών και δεν έχει 100 παιδιά η κάθε τάξη αλλά 30-40. Άσχετα αν όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα να είναι μαθητές, δεν μπορούνε να είναι μαθητές στην ίδια τάξη. Αντίστοιχα μετανάστες, στην ίδια χώρα. Υπάρχει δηλαδή μία κατανομή του πλήθους.

Σειρά προτεραιότητας; Για ιθαγένεια μιλάμε, όχι για άδεια εισόδου στην χώρα για εργασία κλπ. Το λογικό για μένα είναι ότι αν έχεις γεννηθεί στην Ελλάδα (και οι γονείς σου ζουν εδώ, κλπ κλπ) θα παίρνεις την υπηκοότητα αυτόματα, δεν θα μπαίνεις σε λίστα αναμονής! Αυτή τη στιγμή υπάρχουν παιδιά μεταναστών που έχουν πια ενηλικιωθεί αλλά δεν μπορούν να σπουδάσουν, να δουλέψουν, να βγουν από την Ελλάδα και να ξαναμπουν, να ασφαλιστούν, κλπ., γενικά να υπάρξουν... γιατί δεν έχουν χαρτιά... Προτείνεις λοιπόν να δοθούν λοιπόν χαρτιά σε μερικά από αυτά και τα άλλα να παραμείνουν "όμηροι" ή να σταλούν "πίσω"; (δεν υπάρχει "πίσω", αφού δεν έχουν γνωρίσει άλλη πατρίδα, ούτε για διακοπές δεν έχουν το δικαίωμα να πάνε εκεί)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/10, 19:16 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #77 στις: 01/02/10, 20:00 »
Είναι διαφορετικό πράγμα το να φιλοξενείς κάποιον και διαφορετικό το να τον υιοθετείς...Απλό είναι. Από εκεί και πέρα η προσωπική μου άποψη για το νομοσχέδιο που έρχεται είναι ότι ο σκοπός του είναι να δημιουργήσει μιά στρατιά ψηφοφόρων υπέρ του κυβερνώντος κόμματος , μιάς και προβλέπεται δύσκολη συνέχεια με τα οικονομικά...
Είμαι υπέρ του να παίρνει την Ελληνική ιθαγένεια κάθε παιδί που γεννιέται σε αυτή τη χώρα, άσχετα αν οι γονείς είναι οικονομικοί μετανάστες, λαθρομετανάστες, πολιτικοί πρόσφυγες κ.ο.κ Για τους γονείς όμως έχω πολλές αντιρρήσεις. Αν κάποιος ξένος βρίσκεται στη χώρα ένα εύλογο χρονικό διάστημα (τουλάχιστον πάνω από 10 χρόνια) και έχει και κάποια εχέγγυα ότι θα "ριζώσει" εδώ, θα ανοίξει ένα μαγαζί, θα αγοράσει ένα σπίτι κλπ , το βλέπω θετικά. Είμαι αρνητικός όμως σε συλλήβδην και ότι να΄ναι Ελληνοποιήσεις (γιατί περί αυτού πρόκειτε στην ουσία).
Επίσης είμαι αρνητικός στο μπάτε σκύλοι αλέστε. Πιστεύω ότι κάποτε πρέπει πραγματικά να καταγραφούν οι ανάγκες μας ως κράτος και μετά να κλείσουν τα σύνορα. Και αυτό γιατί μόνο έτσι θα σταματήσουν οι εθνικιστικές κορώνες μιάς και θα μπει ένας έλεγχος και δεν θα έχουνε να λένε οι διάφοροι Πλέυρηδες...Ενώ τώρα εκμεταλλεύονται τη ξενοφοβία και την ανεργία πολλών Ελλήνων και όσο και να μην μας αρέσει , βρίσκουν πάτημα σε πραγματικά γεγονότα.

Στα bold συμφωνούμε όπως βλέπεις οπότε δεν χρειάζετε περαιτέρω σχόλιο. Από εκεί και πέρα συμφωνώ και στο ότι ακόμα κι αν κάποιος "καρπωθεί" πολιτικά μιά επιτυχία, αν αυτό είναι για το συμφέρον μιάς ομάδας ανθρώπων, ας είναι... Όμως δεν μπορώ και να μην τονίσω ότι οι πολιτικοί ότι κάνουν το κάνουν για το συμφέρον τους πρώτα και κατ'όπιν για το λαό. κοντά στο βασιλικό δηλαδή , ποτίζετε και η γλάστρα που λέει ο λαός μας. Κι επειδή όλο αυτό δεν βασίζετε ούτε σε κάποια ιδεολογία, αλλά ούτε σε κάποιο όραμα, αλλά στον καιροσκοπισμό τους, απλά το καταγγέλω.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #78 στις: 01/02/10, 20:03 »
Μια ακόμα παρατήρηση: Για να μην νομίζει κανείς ότι μιλάμε χωρίς να έχουμε μελετήσει το θέμα, κοιτάξτε μια εκτίμηση του Παρατηρητηρίου για τον Ρατσισμό και την Ξενοφοβία:
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=04.12.2007,id=21727288,42297144,64246328,35787192,73239432

Τουτέστιν η κατάσταση δεν απέχει πολύ από το να γίνει έκρυθμη και να βλέπουμε μπροστά μας ομάδες μεταναστών από χώρες που έχουν παράδοση στην ακροδεξιά ιδεολογία (Γερμανία, Πολωνία, Αυστρία, Ουκρανία, Μολδαβία, Λεττονία κλπ) να επιτίθενται όχι μόνο στους υπόλοιπους μετανάστες αλλά και στις ιθαγενείς "φυλές" υπανθρώπων. (Όσοι έχουν κάνει μετανάστες σ' αυτές τις χώρες γνωρίζουν πολύ καλά την γνώμη που έχουν οι εκεί ακροδεξιοί για την αφεντιά μας)
Ειμαι βεβαιως πλεον οτι ερμηνευεις τα λεγομενα οποιουδηποτε κατα το δοκουν για να βγαλεις ενα δικο σου αοριστο τις περισσοτερες φορες συμπερασμα.

Στα αρθρα που παρεθεσες δεν αναφερει πουθενα για ομαδες μεταναστων που επιτιθονται σε αλλους μεταναστες. Αναφερει την -πιθανη- συμμετοχη Ρωσων ή Γερμανων σε ακροδεξιες ομαδες κατα τη διαρκεια επιθεσης σε αλλους μεταναστες. Παρακατω στα υπολοιπα αρθρα αναφερονται μονο επιθεσεις εγχωριων ακροδεξιων οργανωσεων, δηλαδη της Χρυσης Αυγης για να μην κρυβομαστε και πισω απο το δαχτυλο μας, σε μεταναστες κυριως αραβικης καταγωγης πλεον (μιας και οι Αλβανοι ειναι "ντεμοντε" για τους φασιστες).

Υπαρχουν παρα πολλα συμπερασματα που θα μπορουσαμε να βγαλουν απο αυτα τα αρθρα αλλα σιγουρα οχι οτι κυκλοφορουν ομαδες μεταναστων που προερχονται απο χωρες με "ακροδεξια παραδοση" (συγνωμη αλλα μπαινει σε αγγυλες γιατι εγω δεν τον δεχομαι αυτον τον ορο) ετοιμες να χτυπησουν αλλους μεταναστες ή και ελληνες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #79 στις: 01/02/10, 21:18 »
Προτείνεις λοιπόν να δοθούν λοιπόν χαρτιά σε μερικά από αυτά και τα άλλα να παραμείνουν "όμηροι" ή να σταλούν "πίσω"; (δεν υπάρχει "πίσω", αφού δεν έχουν γνωρίσει άλλη πατρίδα, ούτε για διακοπές δεν έχουν το δικαίωμα να πάνε εκεί)


Αυτό που λες Βραζίλη, "δεν υπάρχει "πίσω", αφού δεν έχουν γνωρίσει άλλη πατρίδα, ούτε για διακοπές δεν έχουν το δικαίωμα να πάνε εκεί", ισχύει μόνο για τα παιδιά προσφύγων (άτομα που διώχθηκαν από την πατρίδα τους, ή που έφυγαν λόγω φόβου διώξεων) και για τα παιδιά μεταναστών τα οποία είναι ανιθαγενή λόγω του ότι οι γονείς τους δεν φρόντισαν να τους αποδοθεί η ιθαγένεια της χώρας καταγωγής τους.

Ένα παράδειγμα: Τα τέκνα Ελλήνων μεταναστών που γεννιούνται στην Γερμανία μπορεί να μην παίρνουν αυτόματα την Γερμανική υπηκοότητα λόγω του ότι οι Γερμανικοί νόμοι δεν το επιτρέπουν, αλλά παίρνουν αυτόματα την Ελληνική ιθαγένεια εάν οι γονείς τους το ζητήσουν.

Ένα παιδί Αλβανών υπηκόων που έχει γεννηθεί στην Ελλάδα παίρνει επίσης την Αλβανική ιθαγένεια αυτόματα (απ' ότι έχω πληροφορηθεί), εάν οι γονείς του το ζητήσουν, από το Αλβανικό κράτος. Οπότε ο νόμος περί ιθαγένειας δεν αφορά όλους τους μετανάστες δεύτερης γενιάς, αλλά μόνο τους ανιθαγενείς και πάλι υπό προϋποθέσεις. (Έλεγχος κλπ)

Από την άλλη ένα παιδί Ελλήνων μεταναστών στον Καναδά, οι οποίοι δεν έχουν πάρει την Καναδική υπηκοότητα, παίρνει αυτομάτως την Καναδική υπηκοότητα με την γεννησή του, αλλά μπορεί να πάρει και την Ελληνική ιθαγένεια αν το ζητήσει. Έχει δηλ διπλή υπηκοότητα.

Το δικαίωμα ψήφου στις δημοτικές εκλογές παρέχεται σ' όλους τους μετανάστες που προέρχονται από χώρες της ΕΕ βάσει κοινοτικού δικαίου, ανεξάρτητα με την υπηκοότητά τους. Οπότε δεν βλέπω τον λόγο για διακρίσεις ανάμεσα στους μετανάστες ανάλογα με την χώρα προέλευσής τους. Εάν έχουν ενσωματωθεί, πρέπει να έχουν και το δικαίωμα ψήφου.
Το δικαίωμα ψήφου βέβαια δεν επεκτείνεται και στις Βουλευτικές εκλογές. Για να πάρει μέρος σ' αυτές κανείς πρέπει να είναι υπήκοος του κράτους διαμονής του.

Δηλ πολύς ντόρος για το τίποτα.
King, σου επιτρέπω να βάλεις μέσα σε εισαγωγικά ότι επιθυμείς, αλλά επίτρεψέ μου κι εμένα να έχω την γνώμη μου, και λόγω εμπειρίας και λόγω συγχρωτισμού και λόγω καταγωγής και λόγω δημοσιεύσεων.

Προσπαθώ μόνο να προειδοποιήσω. Αν κάποιος δεν θέλει να δει τι έπεται - με τον ίδιο τρόπο που δεν ήθελε και το '89 - δικαίωμά του. Όμως δεν θα μπορεί να λέει: "δεν το είχα αντιληφθεί, δεν το είχα υπόψιν μου, δεν κατάλαβα ότι συνέβαινε, δεν μου το είχε πει κανείς...".

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=21436&ct=2
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #80 στις: 02/02/10, 00:35 »
Βραζίλη με πρόλαβε ο παππούς, με πληροφορίες που δεν ήξερα καν. Θα σου απαντήσω όμως ότι θεωρώ τα παιδιά μία ξεχωριστή κατηγορία. Ότι καλύτερο μπορεί να γίνει γι' αυτά το δέχομαι. Το παιδί μετανάστης έρχεται στην Ελλάδα, γιατί το τραβολογάει κάποιος, δεν είναι ακριβώς επιλογή του. Το φταίξιμο είναι σε αυτούς που τα τραβολογάνε. Τα παιδιά δεν μπορούν να υπερασπίσουν τον εαυτό τους, ενώ αυτοί που τα τραβολογάνε μπορούν.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #81 στις: 07/02/10, 09:49 »
Ένοιωσα την ανάγκη να διαφημίσω αυτό το λίκνο πολιτισμού, διότι υπάρχουν κι αυτές οι απόψεις εκεί έξω και μάλιστα από νεαρής ηλικίας άτομα:

"Να τη θυμάστε αυτή τη μέρα. Σήμερα ξεκινά ο ρατσισμός στη χώρα μας. Εκατοντάδες χιλιάδες αλλοεθνείς παίρνουν την ελληνική υπηκόοτητα. Είναι στο χέρι μας να μην αναμειχθούν μαζί μας, και κάποια μέρα αυτοί και οι απόγονοι τους να τσακιστούν να φύγουν από τη χώρα μας, όπως έφυγαν και άλλοι Έλληνες (ομογενείς και μη) το '49. Δεν μας ρώτησαν που ήρθαν, δεν θα τους ρωτήσουμε για να τους διώξουμε. Κανείς λογικός άνθρωπος δεν έχει πρόβλημα με την μετανάστευση, έχει όμως πρόβλημα με την υπερβολική και ανεξέλεγκτη μετανάστευση. Σήμερα ξεκινά η περίοδος όπου θα φανεί αν θα εξαφανιστεί η Φυλή μας, ή αν θα ζήσουμε για πάντα. Αν αυτούς που θα πάρουν την ελληνική ιθαγένεια τους βλέπουμε ως ξένους, τους "κοιτάμε με μισό μάτι", φυσικά δεν τους παντρευόμαστε και κάνουμε παιδιά μαζί τους και τους αποφεύγουμε στις παρέες μας μέχρι και στα καθίσματα των λεωφορείων, θα τους αναγκάσουμε να φύγουν και να πάνε να ζήσουν σε κάποια άλλη Ευρωπαική χώρα, με το (Ευρωπαικό) διαβατήριο που θα τους δώσουμε. Από μας εξαρτάται. Δυστυχώς αυτή η φασιστική διαδικασία "ελληνοποίησης" θα οδηγήσει στην βία και στην κοινωνική έκρηξη. Θα δουν και αυτοί και οι άπλυτοι φίλοι τους τι πάει να πει ρατσισμός και φασισμός. Οι μεν πρώτοι θα έχουν τη τύχη των Σλαβόφωνων κομμουνιστών στον Εμφύλιο, οι δε τη τύχη των ανταρτών ομοιδεατών τους στον Γράμμο και στο Βίτσι, την ίδια περίοδο. "

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #82 στις: 07/02/10, 11:27 »
Απαραδεκτο! Δε συμμετεχω τοσο καιρο στο θεμα, ομως αυτο το θεμα στο link που μας παραθεσες ειναι απαραδεκτο!

Τι λε ρε μεγαλε; Τι ανακατευει τωρα εμφυλιους, ομογενεις, οικονομικους μεταναστες, ευρωπαϊκες ταυτοτητες;

Μ' αρεσει η απαντηση που του εχουν δωσει. Μονο γελιο προκαλουν τετοιοι γραφικοι τυποι..Που δυστυχως εχουν μεγαλη απηχηση σε κομματι του ελληνικου λαου ( που ξεχασε τι ειναι μεταναστατευση, πολεμος, πεινα, δυστυχια...τι στο καλο; δανειοδοτησαμε και την ιστορια μας; )

Κι απλυτοι υπαρχουν και στο ελληνικο γενος...Θα τους διωξουμε κι αυτους μαζι;  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/10, 11:29 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #83 στις: 07/02/10, 15:29 »
Ένας από τους λόγους που το ανέβασα αφορά την ανάγκη να επισημανθεί κι η πλέον ακραία μορφή της μισαλλοδοξίας, η οποία είναι υπαρκτή, είναι εκεί έξω και ενίοτε δεν εμπίπτει στο περιθώριο. 3 φοιτητές τρέχουν το εν λόγω ιστολόγιο οι οποίοι επιστρατεύουν έναν λόγο φανατικό στην συντριπτική πλειονότητα των αναρτήσεών τους. Είναι κάτι παραπάνω από προφανές ειδικά στο συγκεκριμένο post πως έχουν χάσει τη μπάλα...μιλάνε για dna και φυλή που πρέπει να παραμείνει ανόθευτη από το ξενικό στοιχείο (λες και ξεπήδησαν κατευθείαν από τον Αριστοτέλη τα τζιμάνια), απαιτούν οι Έλληνες (η ελληνικότητα των οποίων θα προκύπτει από αιματολογικές εξετάσεις φαντάζομαι) να μην παντρεύονται μη Έλληνες και φυσικά να τους κοιτάμε με μισό μάτι και με ένα φρύδι καλού κακού μπας και φιλοτιμηθούν και φύγουν. Αν κανείς εκ των μιαρών μεταναστών τύχει και τα φτιάξει με καμιά αδελφή τους, μπορεί να κάνουν και χαρακίρι.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #84 στις: 07/02/10, 15:38 »
Σα να θυμιζει μια εποχη πριν την ανοδο του κομματος του Χιτλερ στην εξουσια. Δε θελω να το φανταστω!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #85 στις: 07/02/10, 15:39 »
...Αν κανείς εκ των μιαρών μεταναστών τύχει και τα φτιάξει με καμιά αδελφή τους, μπορεί να κάνουν και χαρακίρι.

Όχι κύριέ μου , το χαρακίρι είναι ξενικό έθιμο αυτοκτονίας , άρα σε καμμία περίπτωση
δε θα το επέλεγαν .
Θα διάλεγαν , πολύ πιο ελληνικά και αρχαιοπρεπώς . το να πηδήξουν απ' την Ακρόπολη.  8)
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #86 στις: 07/02/10, 15:49 »
Μην βάζουμε και το χέρι μας στη φωτιά. Εικάζω πως ο Λιακόπουλος θα διαθέτει όλο και κάποιο βιβλίο δικής του συγγραφής που να αποδεικνύει πως οι Ιάπωνες ουσιαστικα είναι φύλο ελληνικό, μια και παρατηρήθηκε χαρτί υγείας που διαθέτει μαιάνδρους για πιο απαλή αίσθηση.

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #87 στις: 07/02/10, 16:03 »
...που να αποδεικνύει πως οι Ιάπωνες ουσιαστικα είναι φύλο ελληνικό, μια και παρατηρήθηκε χαρτί υγείας που διαθέτει μαιάνδρους για πιο απαλή αίσθηση.

Ναι , ναι  ;D  Δε θυμάμαι πού διάβαζα τις προάλλες για κάποιους άλλους μουρλούς που ανάπτυξαν ολόκληρη θεωρεία κατά την οποία οι αρχαίοι Αιγύπτιοι είχαν κι αυτοί ελληνική καταγωγή .  ::)
< υποθέτω ότι άμα τούς έπεφτε στα χέρια καμιά μούμια θα τής έκαναν εξέταση DNA :P >
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #88 στις: 07/02/10, 16:26 »
To link μας φέρνει σε επαφή με ένα κομμάτι Ελλήνων του χειρότερου είδους...Αυτοί οι ψευτοπατριώτες που δεν έχουν καταλάβει τίποτα, ούτε από τα ιδεώδη της δημοκρατίας που γεννήθηκαν σε αυτό το τόπο, ούτε από την ανθρωπιά της διδασκαλίας του Χριστού. Και όμως το παίζουν αρχαιολάγνοι και παντιέρα τους είναι το "Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια". Αλλά ούτε καν αυτό δεν το κατέχουν , παρά μόνο το χρησιμοποιούν κατάπτυστα όπως κάποιοι άλλοι καραγκιόζηδες πριν από 40 χρόνια περίπου...Πατρίδα που δεν ενώνει, αλλά χωρίζει. Θρησκεία που δεν διδάσκει την αγάπη στον πλησίον αλλά φανατίζει. Οικογένεια που δεν προσφέρει ασφάλεια και θαλπωρή, αλλά υποθάλπτει το μίσος και τη βία...
Εκμεταλλευτές της αναμπουμπούλας που έχουν δημιουργήσει οι πολιτικές της διαφθοράς από το 74 και δώθε. Χιτλερίσκοι που θέλουν να περάσουν το μήνυμα της "Καθαρής Ελληνικής φυλής". Γκαιμπελίσκοι που θέλουν να προπαγανδίζουν και να λαικίζουν απευθυνόμενοι σε μάζες , που η επίσημη Πολιτεία έχει αφήσει απροστάτευτες εδώ και χρόνια. Τι να πεις για αυτά τα ανθρωπάκια; Να τους δώσει ο Θεός φώτιση...μόνο αυτό. Πριν βρεθούν πίσω από τα κάγκελα για κάποιο έγκλημα μίσους που θα έχουν κάνει, στο όνομα μιάς εντελώς λανθασμένης έννοιας της Πατρίδας, που κάποιοι φρόντισαν να τους μάθουν ως την μοναδική , την ένδοξη και την πανάκεια απέναντι σε όλα τα κόμπλεξ και τις μικρότητες που έχει ο καθένας από αυτούς μέσα του...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #89 στις: 08/02/10, 12:26 »
Φανταζομαι οτι τωρα μετα και το λινκ που εβαλα ο Σιζμ, καταλαβαινετε σε ποιους απαντουσε το αρχικο κειμενο αυτου του θρεντ που εβαλα:
Ζουν ανάμεσά μας...


Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #90 στις: 08/02/10, 14:14 »
Το θέμα όμως είναι eternauta ότι το συγκεκριμένο κείμενο λέει ούτε λίγο ούτε πολύ πως για να μην θεωρούμαστε φασίστες και ρατσιστές πρέπει σώνει και καλά να συμφωνούμε ΣΕ ΟΛΑ με αυτά που γράφει. Τι να γίνει όμως στη ζωή δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο, υπάρχουν και άλλα χρώματα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #91 στις: 08/02/10, 16:45 »
Δε ξερω ποια ειναι η αναγνωστικη "οπτικη" σου, εγω δεν αντιλαμβανομαι αυτο που λες στο κειμενο.Το θεωρω εντελως ξεκαθαρο σε αυτο που πραγματευεται και ειναι μια διαπιστωση που συμβαινει. Ρατσιστης και ξενοφοβος (δυο διαφορετικες εννοιες με κοινο παρανομαστη) δεν ειναι αυτος που χαιρετα ναζιστικα.Καλιστα ξενοφοβος ειναι και αυτος που ψηφιζει ΠΑΣΟΚ η ΚΚΕ και βλεπει στο προσωπο του μεταναστη σαν φταιχτη τα οικονομικα δεινα του, την ανασφαλεια που τον ταϊζουν τα μμε μεσα απο τα τρομοκρατικα-τρομολαγνικα δελτια.

Χρωματα φυσικα και υπαρχουν αρκετα.Το μαυρο και το ασπρο παντως δεν ειναι χρωματα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #92 στις: 08/02/10, 16:47 »
Δηλαδη αφου απο την Αριστερα δε σου κανει ουτε το ΠΑΣΟΚ, ουτε το ΚΚΕ, να ψηφισουμε ΣΥΝ? ;D

Εχει δικιο ο Macmisias. Οπως και να το κανουμε, ειτε συμφωνουμε, ειτε οχι, υπαρχουν παραπανω απο 2 χρωματα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #93 στις: 08/02/10, 20:31 »
καλα η αριστερα (η οποια ειναι μια φαντασιωση στην Ελλαδα),το ΠΑΣΟΚ γιατι το τοποθετεις στην αριστερα; Οντως οι κυβερνησεις του ΠΑΣΟΚ απο το 85 και μετα ειναι η πρακτικη ασκηση του κολεκτιβικου κοινοτισμου και της ελευθεριακης κουλτουρας (με το αζημιωτο φυσικα). Σοσιαλιστικα πραγματα δηλαδη.Τοσο σοσιαλιστικα οσο και η σοσιαλιστικη διεθνης της οποιας προεδρος ειναι ο Γιωργακης.
Για το ΚΚΕ δε λεω,αυτοι πιστευουν οτι οπως οι χριστιανοι, οι ισλαμιστες και οι εβραιοι ειναι ο περιουσιος λαος του Θεου ετσι και αυτοι ειναι οι μονοι κομμουνιστες.


Και γιατι πρεπει σωνει και καλα να ψηφιζεις; Τοσα χρονια που ψηφιζεις τι καταλαβες; Τις "αρχες της δημοκρατιας";Τη "δυναμη της ψηφου" σου;Νιοθεις καθε τεσσερα χρονια κι εσυ "ισχυρος" που εχεις τη δυναμη να ανεβαζεις και να κατεβαζεις κυβερνησεις;Μεγαλο το τιμημα μιας στιγμης παραμυθιου μπροστα στα χρονια του δεσποτισμου.

Η δικη μου απαντηση σε αυτες τις "αρχες" ειναι οτι το "δικαιωμα" εκλογης αφεντικων δε καταργει ουτε τα αφεντικα ουτε τους σκλαβους.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #94 στις: 08/02/10, 23:53 »
Νομιζω η συζητηση θα εκτροχιαστει τωρα.



Μακ το νομοσχεδιο προβλεπει ψηφο μονο στις δημοτικς εκλογες οποτε αυτο περι ψηφοθηριας δεν ειναι και δεδομενο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #95 στις: 09/02/10, 03:02 »
Νομιζω η συζητηση θα εκτροχιαστει τωρα.



Μακ το νομοσχεδιο προβλεπει ψηφο μονο στις δημοτικς εκλογες οποτε αυτο περι ψηφοθηριας δεν ειναι και δεδομενο.
Καλέ μου Κιράτζο, ξέρεις τι χρήμα παίζει στη Τοπική Αυτοδιοίκηση; Ασ'τα φίλε μου...
Να προσθέσω κάτι ακόμα. Για την ιθαγένεια προβλέπεται στο καινούργιο νομοσχέδιο και η συστατική επιστολή 3 Ελλήνων. Φανταστείτε τώρα τι φάμπρικα έχει να ανοίξει και πόσο θα φτάσουν κάποιες τέτοιες επιστολές να πουλιούντε...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/10, 03:08 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #96 στις: 09/02/10, 11:52 »
γνωμη μου ειναι οτι η τοπικη αυτοδιοικηση οχι μονο δεν εχει χρημα αλλα ουτε "μαντιλι να κλαψει" που λεει και ο λαος.
Η αναφορα στις εκλογες δεν ειχε να κανει με το νομοσχεδιο για τους μεταναστες,γενικο σχολιο ηταν για τις εκλογες.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #97 στις: 09/02/10, 12:18 »
Γενικό το σχόλιο για τις εκλογές αλλά μπήκε...

Και τι πιστεύεις eter? Ότι στις εκλογές διαλέγουμε τ' αφεντικά μας? Βαθιά νυχτωμένο σε βλέπω.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #98 στις: 09/02/10, 13:08 »
γνωμη μου ειναι οτι η τοπικη αυτοδιοικηση οχι μονο δεν εχει χρημα αλλα ουτε "μαντιλι να κλαψει" που λεει και ο λαος.
Η αναφορα στις εκλογες δεν ειχε να κανει με το νομοσχεδιο για τους μεταναστες,γενικο σχολιο ηταν για τις εκλογες.
Η Τοπική Αυτοδιοίκηση eternauta για τα "λαμόγια" έχει πολύ χρήμα μη γελιέσαι. Άλλο ο Δήμος και τα οικονομικά του και άλλο ο κάθε σύμβουλος. Θα σου πω το απλό... Σκέψου μόνο πόσο ενισχύει απλά και μόνο την επιχειρησή του ένας τέτοιος. Τι παρανομίες μπορεί να κάνει , τι καλύψεις μπορεί να έχει κλπ. Αλλά και κάτι "παρκάκια" με δυό ψωροδεντράκια ή δέκα πλάκες πεζοδρομίου... Ακόμα κι από εκεί μπορούνε να φάνε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #99 στις: 09/02/10, 15:33 »
Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό Mac. Γι αυτό και πρεσβεύουμε όχι μόνο την απλή ψήφο στις εκλογές αλλά και τον συνεχή έλεγχο με ευρεία συμμετοχή στα δημοτικά συμβούλια (τα οποία ο καθένας δημότης μπορεί να παρακολουθεί αλλά και να παρεμβαίνει). Τώρα βέβαια με το σχέδιο της επέκτασης των ορίων των Δήμων και των συγχωνεύσεων, η συμμετοχή σε πραγματικό χρόνο γίνεται πιο δύσκολη.

Όσον αφορά την συμμετοχή των μεταναστών στις δημοτικές εκλογές, την βλέπω με πολύ καλό μάτι, και όχι μόνο για ανθρωπιστικούς λόγους ή λόγους νομιμότητας. Όσοι έχουν ζήσει από κοντά κοινότητες μεταναστών ξέρουν ότι έχουν εξαιρετικό ηθικό αυτοέλεγχο, η κοινότητα κρατάει τους πατροπαράδοτους τρόπους περιθωριοποίησης των κακών στοιχείων.(Όπου "κακό" το ενάντιο στο γενικό συμφέρον και μέλλον της κοινότητας)

Έτσι ελπίζω ότι θα δωθεί νέος αέρας και νέες προοπτικές στον τρόπο συμπεριφοράς σ' αυτόν τον τομέα, από ανθρώπους που δεν έχουν ακόμα αλλοτριωθεί από το αλαλούμ της "επικοινωνιακότητας".
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/08, 20:22
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:43
από Lightstringer
5 Απαντήσεις
3757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 14:14
από Como Esta Loco
13 Απαντήσεις
7402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 14:44
από morsanimi
9 Απαντήσεις
4274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/10, 09:33
από parlats
3 Απαντήσεις
2185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/10, 19:19
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 10:24
από panixgr
7 Απαντήσεις
3449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 01:32
από JimiDS
1 Απαντήσεις
4856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/21, 09:44
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/22, 15:31
από ΠΟΙΟΣ