Αποστολέας Θέμα: Φταιει η τεχνικη ή το χερι μου;  (Αναγνώστηκε 7497 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιζω εδω και κανα μηνα περιπου ηλεκτρικη. Πριν 2 βδομαδες εκανα ενα μαθημα μαζι με ενα φιλο μου και ο δασκαλος μας ειπε τα βασικα για το σωστο παιξιμο της κιθαρας. Πρεπει να βαζεις τον αντιχειρα καθετα στην ταστιερα και αντικρυστα με τον μεσο, με το πελμα του να ακουμπαει στην πλατη της ταστιερας (εκεινο το ημικυκλιο). Ο αντιχειρας ανεβαινει μεχρι την 4η χορδη και μετα πρεπει να λυγιζεις τον καρπο ωστε τα δαχτυλα να φτασουν την 5η, 6η χορδη. Οσο μπορω σας περιγραφω την τεχνικη που εμαθα.

Το θεμα ειναι πως εδω και καμια 10αρια μερες με ποναει ο καρπος οταν δεχεται καθετη πιεση π.χ. οταν κανω καμψεις, οταν βαζω στηριγμα το χερι μου για να σηκωθω κτλ. Βεβαια το εχω συνηθησει απο το δεξι μου χερι που εχει το ιδιο ακριβως προβλημα εδω και καποια χρονια αλλα δεν ξερω αν μπορει να χειροτερεψει ισως. Η τεχνικη ειναι σωστη και απλα επαθα οτι επαθα, (που υποθετω ετσι ειναι) ή μηπως κανω κατι αλλο λαθος;
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Φταιει η τεχνικη ή το χερι μου;
« Απάντηση #1 στις: 20/08/08, 19:50 »
 Φιλε Stoyo θα σου προτεινα να μη λυγιζεις τον καρπο σου παρα μονο ισως οταν παιζεις στα πρωτα ταστα. Λυγισμα του καρπου σημαινει απωλεια ενεργειας που φτανει στα δαχτυλα η οποια συσσορευεται στον καρπο και μαλλον σου προκαλει αυτα που ανεφερες. Σε συμβουλευω να γινεις λιγο πιο "κλασσικος" κιθαριστας στη σταση σου. Δωσε λιγη κλιση στην ταστιερα σου προς τα επανω (αν παιζεις καθιστος απλα στηριξε την κιθαρα στο αριστερο σου ποδι και θα παρει μια κλιση απο μονη της και χρησιμοποιησε αν χρειαζεται ενα υποποδιο), για να φερεις το αριστερο σου χερι σε πιο σωστη θεση. Απο εκει και περα παρατηρησε το χερι σου και βρες τη θεση του στην οποια ο καρπος θα λυγιζει ελαχιστα η και καθολου (αν το ψαξεις, γινεται). Οσο για τα υπολοιπα για τον αντιχειρα σε γενικες γραμμες ειναι σωστα. Και μην ξεχνας να λυγιζεις ολες τις φαλαγγες των δαχτυλων σου για να πετυχεις καθετη πιεση στη χορδη χωρις να καταφευγεις σε ακροτητες (οπως το λυγισμα του καρπου). Συζητησε το και με το δασκαλο σου για να βρειτε μαζι τι ειναι το καλυτερο για εσενα. Ειμαι σιγουρος πως το χερι σου δε φταιει σε τιποτα ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φταιει η τεχνικη ή το χερι μου;
« Απάντηση #2 στις: 20/08/08, 19:52 »
Είναι πολύ συχνό το φαινόμενο να σε πονάει ο καρπός όταν ξεκινάς να παίζεις κιθάρα...
μην σου πω πως σχεδόν όλοι το έπαθαν όταν ξεκίνησαν.....
άσε τις δύσκολες τεχνικές για λίγες μέρες και θα σου περάσει! ;)

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Φταιει η τεχνικη ή το χερι μου;
« Απάντηση #3 στις: 20/08/08, 20:58 »
Σε όλους μας λίγο πολύ έχει συμβεί αυτό στις αρχές!

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φταιει η τεχνικη ή το χερι μου;
« Απάντηση #4 στις: 21/08/08, 01:34 »
Οκ παιδια ευχαριστω πολυ!  :) Δεν κανω δυσκολα πραγματα, πως να κανω εξ'αλλου αφου καλα καλα δεν ξερω να παιζω, απλα κανω χρωματικη αναβαση - καταβαση 4 ημιτονια σε καθε χορδη πανω - κατω, το ιδιο ανα ενα τονο π.χ. σολ# -> λα# στην 6η ντο# -> ρε# στην 5η και αυτο μεχρι την 1η, με 1,3 δαχτυλα, και ξανα πανω και μετα το διο με τα 2,4. Αυτα σας τα ειπα να ξερετε περιπου τι κινησεις κανει το χερι μου.
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φταιει η τεχνικη ή το χερι μου;
« Απάντηση #5 στις: 21/08/08, 10:11 »
Εγώ δεν μπορώ να περιγράψω τη στάση του χεριού μου όταν παίζω, γιατί απλά παίζω όπως με βολεύει, όπως είναι πιο ξεκούραστα. Ίσως αυτό δεν είναι απολύτως ορθό, αλλά τουλάχιστον δεν με ενοχλεί στους τένοντες (έχω πάθει ήδη τενοντίτιδα, όχι από κιθάρα αλλά από Η/Υ)
Λάβε υπόψη επίσης, ότι το πιάσιμο του μπράτσου αλλάζει λίγο ή πολυ ανάλογα με το μπράτσο, αν είναι φαρδύ/στενό ή χοντρό/λεπτό, και βέβαια ανάλογα με το μέγεθος του χεριού και των δακτύλων σου.

Σε κάθε περίπτωση, μη ζορίζεσαι όταν πονάς και ξεκούρασε το χέρι σου. Όταν δεν πονάει, κάνε ασκήσεις τεντώματος και ενδυνάμωσης, και ζέσταμα πριν το παίξιμο.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Φταιει η τεχνικη ή το χερι μου;
« Απάντηση #6 στις: 26/08/08, 10:14 »
Εγω θα ελεγα να προσπαθεις να ΜΗΝ λυγιζεις τον καρπο σου.Προσπαθησε να βρεις μια σταση χεριου που να ειναι οσο πιο φυσικη γινεται,χωρις ακροτητες-λυγισμενους καρπους,τσαλακωμενα δαχτυλα κλπ.Κατι χρησιμο ειναι μελετωντας,να κοιτας σε καθρεφτη για να βλεπεις καλυτερα ποσο "φυσικη" ειναι η σταση του αριστερου χεριου.Επισης,δεν ειναι απαραιτητο ο αντιχειρας να ειναι μονιμα καθετος στην ταστιερα,μαλλον αυτος ειναι ο λογος που ταλαιπωρεις τον καρπο σου.Σε ενα συνεχομενο παιξιμο με διαφορετικες τεχνικες,ο αντιχειρας αλλαζει συνεχως σταση.Αλλοτε ειναι διαγωνια στην ταστιερα,αλλοτε καθετα και αλλες φορες πανω απο την ταστιερα.Γενικα,ψαξτο,αλλα πρεπει οτιδηποτε κανεις να μη σου προκαλει ζορισμα ή πονο.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Φταιει η τεχνικη ή το χερι μου;
« Απάντηση #7 στις: 26/08/08, 19:51 »
 Συμφωνω με το Jimi. Ειδικα στο θεμα του καθρεφτη. Μεγαλη βοηθεια. Αλλωστε σε τελικη αναλυση εσυ εισαι ο καλυτερος δασκαλος του εαυτου σου. Αυτο θελει καποια πειρα βεβαια...
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/06, 00:59
από Holy Diver
0 Απαντήσεις
1437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/06, 00:27
από m@lmsteen
2 Απαντήσεις
2687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 16:36
από panicX
5 Απαντήσεις
3260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 14:02
από faser
17 Απαντήσεις
6269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 00:47
από dion_ioann
0 Απαντήσεις
1306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 23:40
από augo
18 Απαντήσεις
6822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/11, 18:59
από Spyros Delta
2 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/13, 11:55
από ivikos
0 Απαντήσεις
1019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/20, 23:38
από ΠΟΙΟΣ
10 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/20, 18:02
από liadionis