Αποστολέας Θέμα: 2η κιθάρα  (Αναγνώστηκε 20332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
2η κιθάρα
« στις: 06/06/08, 20:02 »
Ξεκινησα την..."αχεμ" καριερα μου..πριν 1 χρονο..οταν πήρα την 1η μου κιθάρα..μια Fender Squire Bullet Strat ,γύρω στα 180 ευρώ και ένα amp Stagg 20-G (20w).Μετα απο λίγο πήρα το UM-200 (ULTRA METAL) distortion petal της behenger.
Τώρα..1 χρόνο μετά θέλω καινούργια κιθάρα..Γύρω στα 300 ευρώ.Θέλω μια κιθάρα για να παιζω απο RHCP μέχρι metal (αλλα κυρίως metal) και αφού ακουσα διάφορα για τις epiphone (οπου εκει εστιαζα αρχικα)..ειπα να το ρίξω στις super strat..
Ετσι..τώρα κοιτάω για αυτήν - http://www.thomann.de/gr/jackson_js30dk_tbk.htm.Εσεις τι εχετε να πείτε?Ξερετε για τον τοπο κατασκευής της (νομιζω ειναι indonesia)? Λεει η κιθάρα τίποτα?Απο σχεδιασμό?Εναλλακτικές προτάσεις?

Α..και καλως σας βρήκα..(1ο post =))

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 06/06/08, 20:08 »
Ινδονησια ειναι οντως,την πηρα την περασμενη εβδομαδα για ενα φιλο.
Για τα λεφτα της μια χαρα κιθαρα ειναι για back up αν αλλαξεις τους μαγνητες οι οποιοι ειναι απαραδεκτοι.Εχει γρηγορη ταστιερα στο στυλ της Ibanez και γενικα ειναι μια καθαρα μεταλ κιθαρα.
Αν την παρεις καντης και ενα σετ απ προτου παιξεις,γιατι το εργοστασιακο ειναι γτπ.Το τρεμολο ειναι στον αερα κυριολεκτικα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 06/06/08, 20:11 »
Φιλοτιμη κιθαρα η συγκεκριμενη...προσωπικα, θα σου ελεγα να περιμενεις κανα 3μηνο ακομα και να πας σε κατι γυρω στα 450-500 Ευρω...στην κατηγορια αυτη θα βρεις πιο πολλες κ ενδιαφερουσες προτασεις!!!

Καλως ορισες στην ταπεινη μας κιθαρο-κοινωνια! ;D

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 06/06/08, 20:12 »
Σορυ ξεχασα!
Η διαφορα της κιθαρας που εχεις βαλει λινκ με αυτη http://www.thomann.de/gr/jackson_js30dk_ir.htm ειναι μονο στο χρωμα.Ολα τ'αλλα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα,οποτε σουρχεται και ενα 50αρικο πιο φτηνα-αν σου αρεσει το χρωμα φυσικα.
Αλλοιως πας εδω για τους ιδιους λογους http://www.thomann.de/gr/jackson_js30dk_bk.htm .

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 06/06/08, 20:13 »
Οταν λεμε 311 ευρώ απο thomann περιμενω κανα 450αρι στα καταστηματα..Πιστευω μια χαρα ειναι..
Οταν λες setup?1 χρονο παιζω δεν εχω ιδέα xD

edit:Προτιμώ το τελευταίο χρώμα..=) Δεν θελω μονοχρωμη

Τι μαγνήτες να βάλω?Ποσο θα κοστίσουν?
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/08, 20:16 από apressas »

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 06/06/08, 20:18 »
Τι ειναι μια χαρα;Να δωσεις 140 ευρω παραπανω;
Σε 4-6 μερες απο τη μερα παραγγελιας θα ερθει εξω απο την πορτα σου αν την παρεις απ'τον τομανν και κρατα τα 140 για κανα μαγνητη.Γιατι να τα σκασεις τσαμπα και βερεσε;
Η κιθαρα ειναι ρυθμισμενη συμφωνα με τις προδιαγραφες της Jackson.Για να μην μακρυγορω το πιο απλο που μπορω να πω ειναι οτι οι χορδες ειναι πολυ ψηλα(για εμενα τουλαχιστον)
.Για να τις κατεβασεις πρεπει να το κανεις σε συνδιασμο με το φλοιντ τρεμολο.Αυτο ας πουμε ειναι ενα μερος του σετ απ.

Αν κανεις αναζητηση(επανω αριστερα),θα βρεις πολλα σχετικα με μαγνητες.Εγω της εβαλα ενα seymour duncan jb και ενα dimarzio sd.Τρελλη βρομα λεμε :)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/08, 20:23 από 7 »

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 06/06/08, 20:23 »
Απο thomann θα την παρω..απλα λεω για την διαφορα της κιθαρας απο αυτην που εχω τώρα συγκριτικά με την τιμή..
Set up πρεπει να βρω καποιον που ξερει για να το κανει..
Όσων αφορά τους μαγνήτες..τι να βάλω?

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 06/06/08, 20:24 »
Βαλτης αυτους που κολλαμε στο ψυγειο.
Σου εγραψα πιο πανω ρε συ ;D

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 06/06/08, 20:26 »
Εγω λεω φιλε μου οπως σου ειπαν και πιο πανω να μαζεψεις λιγα ακομα λ7 για να "ανεβεις" κατηγορια....

Γιατι σε αυτα τα λ7 που διαθετεις ολες οι κιθαρες ειναι περιπου ιδιες....

Επισης κοιτα και τις cort....
πολυ τιμιες για τα λ7 τους.... ;)

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: 06/06/08, 20:28 »
Oταν λετε να ανεβω κατηγορια..για ποσα λεφτα μιλαμε?αλλα 100 ευρώ?Τι κιθαρες μου προτείνετε εκει?

Και γιατι να μην παρω αυτη και οταν δεν με καλυπτει απλα να αλλαξω μαγνητες??
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/08, 20:33 από apressas »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: 06/06/08, 20:36 »
Αλλη κατηγορια εννοω αλλα ξυλα και αλλους μαγνητες κτλ...

Τωρα αν θες να την παρεις οπως και δηποτε αυτο ειναι δικο σου θεμα...

Παντως μην εχεις απαιτησεις απο κιθαρα τετοιου κοστους....

Αποψη μου να μεινεις με την παλια σου κιθαρα και να συνεχισεις να μαζευεις λ7....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #11 στις: 06/06/08, 20:43 »

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #12 στις: 06/06/08, 21:18 »
http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_m200_fm_stbc.htm

Να μια...


Αυτη εχει καλο τρεμολο και καλους μαγνητες? :-\

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #13 στις: 06/06/08, 21:37 »
Εχει καλυτερα ξυλα σιγουρα και, κατα τη γνωμη μου, οι EMG-Esp ειναι καλυτεροι απο τους Jackson...και ειναι και neck-thru! ;)

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #14 στις: 06/06/08, 22:05 »
Αποψη μου, σε αυτα τα λευτα που δινεις παρε κατι με σταθερη γεφυρα. Απεφυγε τις απομιμησεις floyd rose αφου περισσοτερους μπελαδες μπορουν να σου φερουν παρα καλο...  ;) Αν θες floyd rose θα σου προτεινα να μαζεψεις αλλα 350-450 ευρω οπου εκει πια ανεβαινεις σε πολυ ανωτερα, επαγγελματικα οργανα και που μπορεις να βρεις με λιγο ψαξιμο και με original floyd rose. Τωρα για μια τιμη κοντα σε αυτα που διαθετεις πιστευω μια epiphone les paul ειναι μια δοκιμασμενη και καλη λυση που στο μελλον με αλλαγη μαγνητων μπορει να γινει ακομη καλυτερη. Αν και οι stock μαγνητες μου φανηκαν αρκετα καλοι σε συγκριση με αλλους. Οσο για τους EMG-Esp μαγνητες και γω πιστευω πως, αν και δεν ειναι EMG, ειναι καλυτεροι απο jackson οι οποιοι μου φανηκαν απλα απαισιοι...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #15 στις: 06/06/08, 22:15 »
Εγώ πάλι προτείνω να μην πάρεις κιθάρα..
Είναι κάτι που όλοι (κι εγώ) το παθαίνουν και θέλουν να πάρουν 2η κιθάρα μετά τον 1ο χρόνο..
Εγώ αυτό που θα πρότεινα είναι να καθίσεις να παίξεις λίγο και δεν θα το πιστέψεις πόσο θα βελτιωθεί ο ήχος σου με εξάσκηση παρά με αγορές.. Παράλληλα μπαίνε στο φόρουμ, ενημερώσου, πήγαινε σε μαγαζιά δοκίμαζε, παίζε από φίλους σου ώστε να αποκτήσεις εμπειρία στο θέμα του εξοπλισμού και να αναπτύξεις προσωπικό γούστο..
Έτσι μετά θα ξέρεις τι θέλεις για να βελτιώσεις τον ήχο σου, πιθανότερο είναι να αλλάξεις ενισχυτή πρώτα και κάποια στιγμή που θα είσαι κατασταλλαγμένος θα πάρεις μια κιθάρα της προκοπής 700-1000Ε..
Απλά δεν το βρίσκω σκόπιμο να φορτωθείς δύο φθηνές κιθάρες.. Γενικά αν βελτιώνεις τον εξοπλισμό σου ανά τακτά διαστήματα με βηματάκια νομίζεις ότι καταφεύγεις σε οικονομικές λύσεις, αλλά στην ουσία στο τέλος θα ξοδέψεις πιο πολλά απ'ότι αν τον ανανεώνεις με άλματα και όχι τόσο συχνά.. Δηλαδή αν αγοράσεις μια κιθάρα 180Ε μια 300 μετά μια 500 και μετά μια 700 ξέρω γω θα ξηλωθείς άσχημα χωρίς λόγο (υπερβολικό παράδειγμα βέβαια, απλά για να καταλάβεις τι εννοώ)..

Άποψή μου βέβαια όλα αυτά.. Αυτό είναι που εγώ κάνω και το θεωρώ καλό, μη σου τη σπάω  ;) ό,τι θέλεις κάνεις..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #16 στις: 07/06/08, 12:35 »
^ + 100 8)

Εγω στον πρωτο χρονο ηθελα με 1000 μι gibson les paul χωρις να υπαρχει ουσιωδης λογος.
Συμφωνω και επαυξανω με τα λεγομενα του προλαλλησαντα, ισως ειναι προτιμωτερο να κανεις λιγη υποομονη ξοδευοντας και αρκετο χρονο πανω στο οργανο για να βελτιωθεις και ετσι και θα μπορεις να καταλαβεις περισσοτερα για τις διαφορες πχ μιας κιθαρας με λεπτο μανικι αλα ibanez σχε σχεση με τη δικια σου.Για το χρονο που παιζεις δε νομιζω οτι θα καταλαβεις  και μεγαλη διαφορα με μια 2η κιθαρα τωρα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #17 στις: 07/06/08, 14:12 »
Παρε εναν καλυτερο ενισχυτη αν θες πραγματικα να δεις διαφορα στον ηχο σου, Με μια κιθαρα θα δεις διαφορα ουσιαστικη μονο στο χερι (playability) και ελαχιστα στον ηχο... Με εναν καλυτερο ενισχυτη ομως μπορει να δεις οτι η κιθαρα που εχεις τωρα κανει και για αλλα πραγματα απο οσα εχεις συνηθισει. Τωρα αν θες οπωσδηποτε κιθαρα, αντι για καινουρια κοιτα σε μεταχειρισμενη, μιας και με τα ιδια λεφτα που θα δωσεις για μια καινουρια μπορεις να βρεις μια μεταχειρισμενη διπλασιας αξιας (και ποιοτητας). Οι κιθαρες δεν ειναι σαν τα αυτοκινητα, και μεταχειρισμενη να παρεις μια χαρα θα παιζει, αρκει να μην την εχει σκισει ο προηγουμενος ιδιοκτητης, πραγμα που φαινεται ευκολα με εναν τυπικο ελεγχο/δοκιμη
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #18 στις: 07/06/08, 18:51 »
Παιδια θα παρω μετα τον Ιουλιο κιθαρα..σας ειπα το πλαισιο τημων..αντε να δωσω αλλο ενα κατοσταρικο.
Την θελω πιο πολυ για τα lives γιατι αυτη που εχω τωρα δεν την παλευει..Και να εχει μια καλη γρηγορη ταστιερα..ο ηχος δεν με ενδιαφερει τοσο..
Γενικα θελω μια αξιπρεπη κιθαρα.(οχι φτηνοκατασκευη) που να τα βγαζει περα γυρω στο 300αρι..

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #19 στις: 07/06/08, 20:18 »
το να πάς από τα 150Ε στα 300Ε δεν είναι και μεγάλη διαφορά. Για μένα περίμενε παίξε με αυτήν που έχει λίγο ακόμη και μετά κινήσου σε πιο μεγάλη κατηγορία.
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #20 στις: 07/06/08, 22:24 »
ok δηλαδη να παρω την επομενη jackson?

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #21 στις: 07/06/08, 23:28 »
Γιατι πρεπει οπωσδήποτε να παρεις jackson? Εκτος και γουσταρεις τις flying v που βγαζει. Κατα τα αλλα δεν νομιζω πως βγαζει κατι το αξιοπροσεκτο στα φτηνα της μοντελα. Την δουλεια της θα την κανει βεβαια.

Και να εχει μια καλη γρηγορη ταστιερα..ο ηχος δεν με ενδιαφερει τοσο..
Κοιτα γρηγορη ταστιερα δεν υπαρχει, γρηγορο χερι υπαρχει. Η ταστιερα μπορει να ειναι βολικη η αβολη. Πχ οι ibanez ενω επιτρεπουν αρκετα γρηγορο παιξιμο προσωπικα δεν μου λενε κατι το ιδιαιτερο. Μου φαινεται τοσο λεπτο το μανικι που νιωθω σαν να λειπει κατι, δε καθεται καλα το χερι μου. Απο εκει και περα ειναι θεμα εξασκησης και εξοικειωσης με τη κιθαρα. Εσυ θα δεις τι ταιριαζει σε σενα.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #22 στις: 08/06/08, 09:47 »
Λοιπον τελειως ενημερωτικα εχτες πηρα την κιθαρα απο τον μαστορα που την ειχαμε παει για service.Ο τυπος επαιζε με μια Ibanez prestige σε ενα Marshall jcm 800.Του ζητησα να ακουσω τη Jackson για να δω την διαφορα στον ηχο και ειλικρινα πιστεψτε το η οχι ηταν ελαχιστη εως ανυπαρκτη.
Δεν μιλαω για τα οργανα σαν ποιοτητα κατασκευης(σε ενα χρονο η jackson του φιλου μου μπορει να εχει γινει σαν ξ-δεν το γνωριζω αυτο),μιλαω για τον ηχο και μονο και τρελαινομαι απ'το γεγονος οτι η μια κανει κοντα 2 χιλιαρικα και η αλλη 2μιση κατοσταρικα.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #23 στις: 08/06/08, 10:46 »
Για ποση ωρα ακουσες τη μια και για ποση την αλλη κιθαρα????
Α και ποια κανει 2χιλιαρικα δωσε ενα λινκ....

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: 2η κιθάρα
« Απάντηση #24 στις: 08/06/08, 11:08 »
Για ποση ωρα ακουσες τη μια και για ποση την αλλη κιθαρα????
Α και ποια κανει 2χιλιαρικα δωσε ενα λινκ....

Κοντα στο μισαωρο καθησαμε και ακουγαμε εναλαξ τις 2 κιθαρες.
Μιλαω για την RGT320Z,μου εκανε εντυπωση και μενα οτι κανει τοσα λεφτα και απο οσο εψαξα δεν ελεγε ψεμματα.Ενα προχειρο λινκ που βρηκα εχτες ειναι αυτο http://www.soundetta.com/guitars/the-ibanez-prestige-series-serious-prestige/
και μολις τωρα εκανα search και βρηκα αυτο http://www.guitarcenter.com/Ibanez-RGT320Z-Electric-Guitar-518067-i1390198.gc .
Και παλι γραφω οτι δεν μιλαω για ποιοτητα κατασκευης-αντοχης υλικων στο χρονο μιας και δεν ειμαι και τοσο αφελης να νομιζω οτι με 266 ευρω ο φιλος μου πηρε την υπερκιθαρα.Μιλαω για αυτο που ακουγαμε 3 ατομα και δεν διαφωνησε κανεις.Οι διαφορες ηταν ελαχιστες,με τον ιδιο ενισχυτη και χωρις να πειραξουμε το παραμικρο στις ρυθμισεις του.
Ακουστικα οι κιθαρες-παιζοντας unplugged δηλαδη-ειναι η μερα με τη νυχτα δε το συζηταμε,μιλαω για ηλεκτρικο ηχο με νορμαλ distortion,οχι τερμα βρομα να μην καταλαβαινεις Χριστο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
24 Απαντήσεις
9602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/04, 16:35
από κατέ((γίδα))
23 Απαντήσεις
8490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
32 Απαντήσεις
12488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
21 Απαντήσεις
6720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 17:56
από Como Esta Loco
16 Απαντήσεις
5661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 02:42
από groovymood
10 Απαντήσεις
6478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 00:23
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
3735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 20:14
από Jizzzm
71 Απαντήσεις
34526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 11:47
από onou12345
16 Απαντήσεις
8916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni