Αποστολέας Θέμα: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"  (Αναγνώστηκε 39315 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #25 στις: 03/02/13, 18:23 »
Σχολιάστε αν λέω κάτι παραπάνω (εκτός από το Προσωρινή Μετατροπία = Πέρασμα )απ’ ότι λέει ο δάσκαλος εδώ:

 
Ζητώ από τους υπεύθυνους της ιστοσελίδας να με προστατεύσουν από αήθεις προσβλητικές εκφράσεις.
Στέφανος
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #26 στις: 03/02/13, 18:35 »
Ρε συ Στέφανε, δεν μπορείς να καταλάβεις ότι η διαφορά απόψεων μας είναι το Τρανσπόρτο ...  ::)

(Στην μετατροπία ως αλλαγή κλίμακας, τόνου, συμφωνούμε όλοι, και εσύ και εγώ, και ο thomsot, και ο Καλομοίρης )

Στο τρανσπόρτο απλά αλλάζεις τόνο ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ !!!

(και ΔΕΝ είναι το ίδιο με την Μετατροπία ... Το τρανσπόρτο μπορεί να θεωρηθεί υποπερίπτωση της Μετατροπίας )

/Πέτροc  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #27 στις: 03/02/13, 21:09 »
καλή η διαφωνία αλλά οι χαρακτηρισμοί αρχίζουν και ξεφεύγουν λίγο....

thomsot γιατί δεν εξηγείς στο Στέφανο ποιά είναι η ακριβής διαφορά των όρων ώστε να καταλάβει και αυτός και εμείς?


Φιλος συντονιστα. ;D
Στο ποστ μου Νο 31 εδωσα τον ορο της μετατροπιας επισυναπτοντας σκαναρισμενες σελιδες απο επισημη βιβλιογραφια.
Στο ποστ μου Νο 32 εδωσα παραδειγματα μετατροπιων με τραγουδια συγκεκριμενα.
Στο ποστ μου νο 33 εδωσα τον ορισμο του τρανσπορτου, και επισης παραδειγματα.


Ενας κοινος νους θα μπορουσε να καταλαβει οτι η μετατροπια και το τρανσπορτο ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.


Ενας κοινος νους ομως με καποια ενασχοληση με το θεμα και οχι ενας κοινος νους που πηρε συνταξη και ταχθηκε να φτιαχνει μουσικα επιστημονικα αρθρα για αρχαριους μουσικους περνοντας μια φυσαρμονικα (που εχει καποια μικρη σχεση) μια κιθαρα και μια κορνετα (με τα οποια δεν εχει καμμια σχεση), μια ματζορε Ντο και τους τροπους της, μια σκελιδα σκορδο, λιγο κρεμυδι, μισο κιλο κυμα,  πεντε πατατες και ......μεγαλη αγαπη και παθος για τη μουσικη και την αρμονια, ριχνοντας τα ολα σε μια μεγαλη κατσαρολα.
Η Αμερικη εχει ανακαλυφθει, απο ποιον δεν ειναι ακομη σιγουρο, αλλα εχει ανακαλυφθει.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #28 στις: 03/02/13, 23:59 »
Επειδή πάω να βγω τόσο αδαής , αφού μου το είπατε τόσες φορές και δεν θέλω να το καταλάβω σας δίνω ένα ακριβές απόσπασμα του άρθρου που απεστάλη πριν 1 μήνα και δεν ξέρω πότε θα δημοσιευτεί και λέω για τελευταία φορά αυτά που είπα σε τόσα posts:

<< Μετατροπία με την ευρεία έννοια: Αλλαγή από ένα τόνο ή μια κλίμακα σε άλλο τόνο ή κλίμακα: Η ουσία σε κάθε μετατροπία είναι ότι γίνεται αλλαγή τόνου. Αν αλλάξει τόνο ένα μόνο τμήμα του κομματιού είναι προσωρινή , αν αλλάξει τόνο πολύ μεγάλο μέρος ή ολόκληρο το κομμάτι είναι οριστική (Λόγια ΚΑΛΟΜΟΙΡΗ-Ιδρυτή Μουσικής Σχολής Αθηνών).

Προσωρινή Μετατροπία = (Μετατροπία –Πέρασμα- επαφή ενός ξένου τόνου – Modulation )
Όταν λέμε Πέρασμα εννοούμε την αλλαγή της τονικότητας ενός τραγουδιού σε άλλη τονικότητα την ώρα που το τραγουδάμε, για να γίνει μια αλλαγή, μια εξέλιξη στην κίνηση της μελωδίας. Δηλαδή δανειζόμαστε νότες και ακόρντα από άλλη τονικότητα  ή και αλλάζουμε τελείως τμήμα του τραγουδιού για να δώσουμε χρώμα , να αλλάξουμε τη διάθεση και να κινήσουμε το ενδιαφέρον των ακροατών.
Με το Πέρασμα όμως σε νέα τονικότητα δεν επηρεάζεται μέρος του τραγουδιού της αρχικής τονικότητας. Πχ ένα τραγούδι που κάνει Πέρασμα από C σε Eb θα έχει ένα τμήμα του σε C και ένα άλλο τμήμα του σε Eb. Η μετάβαση δηλαδή είναι προσωρινή (αφού γίνεται επιστροφή στον αρχικό τόνο). Δηλαδή μπορεί κανείς να αφήσει τον αρχικό τόνο και να πάρει εντελώς περαστικά, ή και για αρκετό διάστημα, έναν καινούριο τόνο αλλά να ξαναγυρίσει στον αρχικό .

Οριστική Μετατροπία { Τονική Μεταφορά – τρανσπόρτο- ιταλισμός ‘’ transporto- Ιταλικά’’ , ‘’ transportation - Γαλλικά’’ και ‘’ transposition- Αγγλικά ’’}
Με την Οριστική Μετατροπία (Τονική Μεταφορά) αλλάζουν ΟΛΕΣ οι νότες και φυσικά ΟΛΑ τα ακόρντα στο τραγούδι. Πχ αν το τραγούδι είναι γραμμένο στην τονικότητα του C και το κάνουμε μετατροπία στο D θα πρέπει όλες οι νότες και όλα τα ακόρντα του να αντικατασταθούν από τα ισοδύναμα τους της D τονικότητας. Δηλαδή όταν γίνεται τονική μεταφορά (πολλές φορές λέγεται και τρανσπόρτο )από μια κλίμακα σε μια άλλη αυτή γίνεται πάντα σε ολόκληρο το κομμάτι {στη μελωδία και στα ακόρντα}. Η μετάβαση δηλαδή είναι οριστική. Το μουσικό κομμάτι που υπέστη Οριστική Μετατροπία θα ηχεί είτε υψηλότερα είτε χαμηλότερα. >>
 

Αφού δεν συμφωνείτε (δικαίωμα σας) αντί των λέξεων Προσωρινή Μετατροπία - Οριστική Μετατροπία , χρησιμοποιήστε ένα απ’ τους πολλούς άλλους όρους ελληνικούς ή ξένους που δίνω.
Η μόνη μας διαφωνία ήταν σ’ αυτές τις 2 λέξεις ( που αν διαβάσετε προσεκτικά το υπογραμμισμένο κείμενο του ΚΑΛΟΜΟΙΡΗ λένε αυτό που εννοώ).
Ουδέποτε διαφώνησα με τους ορισμούς που έδωσες , τους ίδιους έδωσα κι εγώ.
Επιμένετε όμως σε θέματα ορολογίας και όχι ουσίας
Στο άρθρο δίνω και παραδείγματα επί πενταγράμμου για πλήρη κατανόηση.
Εξ άλλου ο τίτλος του παρόντος thread είναι: << Είναι Μετατροπία???>> και εννοώ ότι στο ίδιο κομμάτι αλλάζει ο τόνος , μόνο που επειδή το τρανσπόρτο ήξερα ότι γίνεται  μόνο (?) σε ίδιο τρόπο (από ματζόρε σε ματζόρε ή από μινόρε σε μινόρε) εδώ ρώτησα να μάθω αν μπορεί να γίνει μετατροπία και σε άλλο τρόπο – από ματζόρε σε μινόρε ή το αντίστροφο.
Επίσης διευκρίνισα στην απάντηση #34 ότι :
<< με τη  φυσαρμόνικα (έχεις στην τσέπη ή στη ''φυσιγγιοθήκη'' που λέω εγώ όλες τις τονικότητες και αμέσως κάνεις τρανσπόρτο όπου θες) καθώς και τη χρήση του καποτάστο για άμεσο τρανσπόρτο συγχορδιών κι αυτός ήταν ο πρακτικός σκοπός του άρθρου.
Μόνο απ’ αυτά τα 2 παραδείγματα φαίνεται ότι δεν συγχέω τη Μετατροπία με το τρανσπόρτο (απλά κατ’ εσάς συγχέω τη τρανσπόρτο με την οριστική μετατροπία – ενώ εννοώ τα ΙΔΙΑ)
Όσο για το ‘’λεξικολάγνος’’ και μάλιστα σε εισαγωγικά δεν έχει καθόλου αρνητική σημασία κι αυτός που ψάχνει την φιλολογική ετυμολογική σημασία των λέξεων είναι άξιος συγχαρητηρίων.
Δυστυχώς αγαπητέ thomsot χρησιμοποιείς κραυγές και συνθήματα και προσβλητικές εκφράσεις σε ένα site που σε φιλοξενεί αυτά επιστρέφουν μπούμεραγκ και ενώ έχεις δίκιο το χάνεις. Με το να προσπαθείς να με μειώσεις με κραυγές ίσως καταφέρεις το ακριβώς αντίθετο .
Εγώ παρευρίσκομαι στο kithara.gr με το πραγματικό μου όνομα , τα στοιχεία μου ηλικίας , καταγωγής , τόπου διαμονής , με το e-mail της otenet κι όχι G mail που μπορείς να βγάλεις όσα θέλεις , συμμετέχω σε ομάδα πεζοπόρων Σύρου , σαν μηχανικός χαρτογράφησα όλα τα μονοπάτια (δες τα εδώ να δεις τη δουλειά)  συμμετέχω σε πολλές κοινωνικές εκδηλώσεις πχ στα  ΚΑΠΗ διασκεδάζοντας τα γεροντάκια με την κιθάρα και τη φυσαρμόνικα , στα κάλαντα (δες με εδώ με κιθάρα - κορνέτα) και ποτέ δεν ισχυρίστηκα είπα ότι είμαι συγγραφέας ή επαγγελματίας μουσικός. Απλά βοηθώ όσο μπορώ με μεράκι κι αυτό είναι το μότο μου. Θα πρέπει να ξέρεις ότι τα άρθρα των ερασιτεχνών έχουν μια μεγαλύτερη ευαισθησία .
Σου εύχομαι , όπως και όλους σας , αν πάρετε σύνταξη να έχετε τόσες δραστηριότητες και να μη τη βγάζετε στα καφενεία.
Απλά ζητάω προστασία από τους υπεύθυνους της ιστοσελίδας , όχι για μένα αλλά για το κύρος της.
Συγνώμη για τη φλυαρία δεν θα ξαναμιλήσω σ’ αυτό το post , αλλά ούτε και θα το διαγράψω όπως μου ζήτησε η οικογένεια μου
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #29 στις: 04/02/13, 12:46 »
Γραφεις

Παράθεση
Δυστυχώς αγαπητέ thomsot χρησιμοποιείς κραυγές και συνθήματα και προσβλητικές εκφράσεις σε ένα site που σε φιλοξενεί αυτά επιστρέφουν μπούμεραγκ και ενώ έχεις δίκιο το χάνεις. Με το να προσπαθείς να με μειώσεις με κραυγές ίσως καταφέρεις το ακριβώς αντίθετο

Κατα πρωτον δεν σε εβρισε κανενας ουτε σε υποτιμησε, εκτος εαν θεωρεις οτι σε βριζουν και σε υποτιμουν οταν σου επιδεικνυουν τα λαθη σου.
Και κατα δευτερον αφου παραδεχεσαι οτι εχω δικιο (αρα εσυ εχεις αδικο) γιατι δεν το κανεις γαργαρα απο την αρχη και το θεμα να θεωρηθει ληξαν??
Τα φορα Στεφανε υπαρχουν για τον λογο αυτον, να διορθωνει ο ενας τα λαθη του αλλου και να αλληλοσυμπληρονομαστε, και οχι να γραφουμε ο καθ ενας μεσα δω με αρθρα μη σηκωνοντας μυγα στο σπαθι μας.

Στεφανε σε ολα τα αρθρα σου υποβοσκει η ημιμαθεια με τα θεματα που ασχολεισαι, και οπου τα δημοσιευεις βγαινουν μουσικοι και στο επισημαινουν αυτο. Αυτο συμβαινει και στο αρθρο σου με το κλειδι και τις τονικοτητες που βγαινει ο Πετρος και σου γραφει πεντε σωστα πραγματα (ο Πετρος απ οτι καταλαβα ειναι μουσικος ....και συ δεν εισαι).
Μπορει οπου εχει να κανει με κλιμακες και σειρες κλιμακων να ειναι σωστα τοποθετημενες, αλλα οπου υπαρχουν εννοιες χανεις τη μπαλα γιατι δεν εισαι βαθυς γνωστης της μουσικης.
Για το λογο αυτο θα σου δωσω μια συμβουλη σαν φιλος (δεν ειμαι κανενα παιδακι , ειμαι 53 χρονων ανθρωπος, λιγο μικροτερος σου).
Σταματα αυτη την ιστορια με τα αρθρα σου, γιατι οπως σου ειπε και ο Πετρος στο αλλο το φορουμ μια κακη συραφη μεταφρασμενων και μη copy paste ειναι που δεν μπορει κανενας να βγαλει ακρη και να καταλαβει τι θες να πεις. Και εκτος αυτου περιεχουν μεσα τεραστια λαθη και ανακριβιες που δειχνουν ανθρωπο χωρις βαθεια κατανοηση των ορων και εννοιων της μουσικη. Δεν ειναι κατι τετοιο η μουσικη, επρεπε να ειχες στρωσει κωλο απο μικρος και να ειχες πραγματικα ματωσει με τη μουσικη για να μπορεις και να εχεις το δικαιωμα να καθεσαι να φτιαχνεις αρθρα για τους νεους. Ασε αυτη τη δουλει σε μουσικους σπουδαγμενους παιδαγωγους, δεν βοηθας.
Πχ δεν εχεις κατανοησει ακομα τι ειναι το τρανσπορτο στη μουσικη, που το τρανσπορτο ειναι η πεμπτουσια του επαγγελματια μουσικου που θα συνοδεψει τραγουδιστες και τραγουδιστριες καθως και πνευστα οργανα διαφορετικων τονικοτητων.
Το καμποταστρο που το ανεφερες απειρες φορες λογω αγνοιας δεν ειναι εεργαλειο για να κανεις τρασπορτο.
Και ετσι με αυτον τον τροπο μειωνεις και τον εαυτο σου (και παραπονιεσαι μετα στη διαχειρηση οτι σε μειωνω εγω) αλλα και το φορο που απ οτι καταλαβα τα παιδια δεν ειναι της κλασικης μουσικης και δεν ειναι και υποχρεωμενα να ξερουν τι ειναι η μετατροπια για να μπορουν να κρινουν αυτα που λεω εγω (και ο Πετρος) και αυτα που λες εσυ. Αλλο ειναι οι ομορφες συζητησεις που μπορεις να κανεις σε ενα φορο και αλλο να πετας δεξια και αριστερα αρθρα.


Οπως λοιπον καταλαβες απο τα προηγουμενα που εσβησα (δεν χρειαζονταν αφου τα διαβασες) δεν συνομιλεις εδω με καποιον ανηθικο αληταρα που γουσταρει να σου την πεφτει οπου σε βρισκει, αλλα με εναν μουσικο απο τους πιο ειδικους στα θεματα με τα οποια καταπιανεσαι (μετατροπιες τρανσπορτα κλειδια τονικοτητες , κλπ) που οταν διαβαζει αρθρα σου του σηκωνεται η τριχα καγγελο (οχι με ολα φυσικα).
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/13, 01:45 από thomsot »