Αποστολέας Θέμα: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP  (Αναγνώστηκε 13128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« στις: 14/02/15, 23:45 »
Καλησπέρα στην παρέα. 

Οι πληροφορίες εδώ μέσα είναι ατέλειωτες και η βοήθεια σας φιλοι μου  υπερπολυτιμη.... Θα ήθελα την βοήθεια σας μέσα απο την μεγάλη πείρα σας γιατί έχω σκοπό να φρεσκαρω τον εξοπλισμό μου με προσανατολισμό να πάρω το καλυτερο δυνατό αποτέλεσμα σε blues rock lead ρυθμους....ο εξοπλισμός μου μέχρι τώρα είναι
Fender stratocaster
Epiphone les. Paul tribute plus
Boss gt 10
Marshall mg15cfr. 
Crate  65watt

Θα ήθελα την γνώμη σας για ενα ενισχυτή μέχρι 400 ευρώ για το σπίτι που να τα σπάει..... Καλό το marshallaki που έχω αλλά θα ήθελα κάτι πιο καλό και πιο ποιοτικό .... Δεν έχω καθόλου εμπειρία πανω στα καινούρια προϊόντα για αυτό ζητάω απεγνωσμένα την βοήθεια σας

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #1 στις: 15/02/15, 02:27 »
Φίλε milemaster, όπως καταλαβαίνεις το "πιο ποιοτικό" και το "να τα σπάει" δεν είναι επαρκείς περιγραφές ώστε να καταλάβουμε τι ψάχνεις. Αν μάς δώσεις πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για τον ήχο που θέλεις να πετύχεις, ίσως να μπορούμε να κάνουμε κάποιες προτάσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #2 στις: 15/02/15, 09:34 »
Φιλέ Απόλλων  συγχωρα με απλα όπως προειπα δε έχω έμπειρια στα καινούρια προϊόντα  και δεν ξέρω πολλά απο ορολογίες ,χαρακτηριστικά κλπ..... Για να γίνω πιο σαφής  ώστε εαν μπορείτε να με βοήθησετε και εσεις
1ον δε με ενδιαφέρει να έχει εφέ on board θέλω να δουλεύει άψογα με την πεταλιερα μου
2oν ας είναι λαμπατος
3oν δεν θέλω να είναι κεφαλή
4ον  μου αρεσουν στυλ  οπως bbking  clapton  john bonnamasa μέχρι slash δλδ θέλω ν α παράγω σόλο blues ροκ ηχους όσο γίνεται πιο διαυγής καθαρούς κρυσταλλινους ώστε να αναδεικνύεται το σόλο και όχι να χαζομπουκωνει.   
5ον  να είναι για σπίτι κατάσταση
Δεν ξέρω τι άλλο  θα μπορουσα να ζητησω απο ενα ενισχυτή .....σας ευχαριστώ ολους εκ των προτέρων  για την βοήθεια σας

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #3 στις: 15/02/15, 10:52 »
για χρήση αποκλειστικά με πεταλιέρα (ή πετάλια) χωρίς να χρωματίζεται/αλλοιώνεται ο ήχος τους συνίσταται ο power engine 60 της tech21 .

αν όμως θες όμως κ την προενίσχυση του ενισχυτή , τα εφφέ και τις προσομοιώσεις της πεταλιέρας τοτε πας σε κάποιον ενισχυτή με loop .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #4 στις: 15/02/15, 14:37 »
Οπότε θέλεις ένα combo με σχετικά χαμηλή ισχύ (για το σπίτι) ή τουλάχιστον κάτι που να παίζει καλά και σε χαμηλή ένταση. Ο κρυστάλλινος και διαυγής καθαρός ήχος, αν και στο μυαλό μου δεν συμβαδίζει καθόλου με blues rock lead κιθάρα, με παραπέμπει σε κάτι όπως Fender και Laney. Το να λειτουργεί άψογα με την πεταλιέρα σου είναι κατά κύριο λόγο υποκειμενικό. Οποιαδήποτε πεταλιέρα λειτουργεί με οποιονδήποτε ενισχυτή. Αν το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικό, αυτό εξαρτάται από τα αυτιά του εκάστοτε χρήστη.

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω, εγώ θα πρότεινα να σκεφτείς τις εξής γενικές κατηγορίες:

1. Μικρός λαμπάτος με καλό καθαρό ήχο. Οι δικές μου προτάσεις για κάτι τέτοιο θα ήταν:
  • Bugera V5.  Πολύ καλός ενισχυτής για το σπίτι, αν και λίγο μουντός ειδικά με humbuckers. Mε ένα πετάλι EQ (ή κατάλληλες ρυθμίσεις από την πεταλιέρα σου) αυτό διορθώνεται.
  • VHT Special 6. Μια άλλη πολύ καλή επιλογή που ίσως να είναι η ιδανική λύση για έναν καλό Fenderοειδή ήχο και καλή συνεργασία με πετάλια. Υπάρχει και το μοντέλο Special 6 Ultra, αν σού αρέσει η παραμόρφωση που δίνει το Ultra κανάλι, αλλά είναι αρκετά πιο ακριβός
  • Laney Cub 8 και Laney Cub 10. Καλοί ενισχυτές για κάτι φτηνό και κατάλληλο για το σπίτι, αλλά για μένα όχι εφάμιλλοι με τον Bugera και τον VHT
  • Vox AC4. Άλλη μια ενδιαφέρουσα επιλογή,ειδικά αν θέλεις Vox ήχο. Kαι αυτός λίγο μουντός και χωρίς ιδιαίτερο headroom (δηλαδή βρωμίζει σχετικά γρήγορα). Πάντως είναι κατά τη γνώμη μου καλύτερος από τον φτηνότερο AC4TV. Eπίσης δες και τον AC4C1-12, ο οποίος είναι παρόμοιος αλλά με μεγαλύτερο ηχείο.

2. Λίγο πιο μεγάλος λαμπάτος που θα σού δώσει καλύτερο καθαρό ήχο και headroom, αλλά όχι με υπερβολική ισχύ. Εδώ παίζουν:
  • Bugera V22. Ένας πολύ ενδιαφέρων ενισχυτής, πολύ πιο ευέλικτος από το μικρότερο αδερφό του. Δικάναλος, με πλήρες ΕQ, FX loop. Έχει ισχύ 22W, αλλά με δυνατότητα μείωσης λίγο παραπάνω από το μισό (12-13W). Στα όρια του προϋπολογισμού σου, αλλά τα έχει όλα και συμφέρει
  • Laney Cub 12. Αναβαθμισμένο μοντέλο 15W με περισσότερες επιλογές και ισχύ σε σχέση με τους μικρότερους Laney. Ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά το FX loop και η δυνατότητα για ισχύ περίπου 1W μέσω ξεχωριστής υποδοχής, ιδανική για χρήση στο σπίτι
  • Harley Benton V30. Ένας ενισχυτής βασισμένος στον αρκετά ακριβότερο Laney VC30. Δεν έχω προσωπική άποψη από αυτόν, αλλά οι κριτικές είναι πολύ καλές. Πάντως στα 30W ίσως αποδειχτεί υπερβολικός για χρήση στο σπίτι

3. Solid state ενισχυτής με καλό (ή μάλλον ουδέτερο) καθαρό κανάλι. Ως προς αυτό ο Crate FW65R ίσως να είναι μια από τις πιο κατάλληλες βάσεις για κάτι τέτοιο. Αν δεν είναι αυτό το μοντέλο που έχεις ήδη ή αν απλά δεν σού αρέσει ο ήχος του, θα σού έλεγα να κοιτάξεις κάποιον Fender. Oι Frontman ήταν πολύ καλοί για αυτή τη δουλειά, αλλά δεν κυκλοφορούν πλέον. Οι Champion που τους αντικατέστησαν ρίχνουν το βάρος στο modelling και τα εφφέ, πράγμα που μάλλον δεν είναι το επιθυμητό για σένα.

Τέλος η επιλογή μιας αυτοενισχυόμενης καμπίνας όπως η Tech21 Power Engine 60 που πρότεινε ο modfori είναι μια εξαιρετική λύση αν σε ενδιαφέρει να παίρνεις τους ήχους της πεταλιέρας σου χωρίς άλλη παρέμβαση από τον ενισχυτή. Αν θέλεις το ιδιαίτερο ηχόχρωμα ενός ενισχυτή, κάτι τέτοιο δεν θα ήταν το καλύτερο για σένα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #5 στις: 16/02/15, 09:29 »
Ένας πολύ ωραίος μικρός λαμπάτος (και Marshall ) είναι και αυτός (εμπίπτει στην 1η κατηγορία του Απόλλων), απλά υπερβαίνει το budget σου κατά 49 ευρώ...:

http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=11418

Για τη χρήση που τον θέλεις πιστεύω είναι "γάντι". ;)

Άλλως ψηφίζω και εγώ VHT special 6 ultra (μονοκάναλος βέβαια). Βγες για ενισχυτότσαρκα με την κούκλα σου (την Εpi ντε!  ;) ) και πες εντυπώσεις!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #6 στις: 16/02/15, 14:34 »
φιλε Απολλων δεν παιζεσαι με τιποτα πωπωπω φανταστικοι ενισχυτες ολοι τους εχω παθει πλακα..... καλα εχω μαυρα μεσανυχτα ποτε δεν θα εβρισκα  αυτα τα τοσο καλα μηχανηματα.... μου αρεσει πολυ ο bugera v22 infinium  και μαλλον παω προς τα εκει...


Kosthrash  ειμαι marshallakias  φιλε μου ....με καταλαβες φιλε .... πολυ ωραιο κομματι ο μικρος λοξοκοιταω και τον μεγαλο του αδερφο γιατι ειναι και πολυ εργαλειο..πρεπει να συγκρατηθω ομως και να αγορασω κατι για να το ευχαριστιεμαι στο σπιτι.......

πιστευετε οτι με αυτο το budget  θα παρω κατι καλο ή να διαθεσω το πολυ κανα 100 αρικο παραπανω? ρωταω απλα για να μην την πατησω αν βαλω φραγη τα 400 ευρω και με 100 ευρω παραπανω παρω κατι πιο  σουπεργουαοοοο.......

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #7 στις: 16/02/15, 14:50 »
Ζουπεργουαο.........   ;)

https://www.youtube.com/watch?v=czabNBjp2Kk

Who DaFAK  :P :P :P is TOny Bruno..... http://www.brunoamps.com/
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #8 στις: 16/02/15, 14:50 »
Νίκο καμία αντίρρηση για λαμπάτο 400 ή και 500 ευρώ..
Όμως την πεταλιέρα κτήνος τι θα την κάνεις?..
Θέλει λίγη κουβέντα η αγοραστική στρατηγική σου και λίγο να καταλάβεις που πας..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #9 στις: 16/02/15, 15:11 »
Φίλε milemaster η πεταλιέρα σου και το budget τα περιπλέκουν λίγο τα πράγματα.
Θα ξεκινούσα με την παραδοχή ότι για τα ακούσματα που τον θέλεις χρειάζεσαι πρώτα απ'όλα μια πολύ ποιοτική παραμόρφωση. Αυτό μπορεί να προκύψει είτε από ένα καλό πετάλι ή ακόμα καλύτερα από την προενίσχυση ενός λαμπάτου. Δε μιλάω για παραμόρφωση από το τελικό στάδιο γιατί τότε πάμε σε εντάσεις που είναι απαγορευτικές ή σε άλλες λύσεις που θα ξέφευγαν μάλλον από το budget σου (attenuators ή power scaling). Άρα ψάχνεις ή μια καλή πεταλομηχανή (καθαρό ενισχυτή, με γλυκό ηχόχρωμα και φιλική συμπεριφορά σε overdrive, distortion, fuzz πετάλια - πχ ο VHT Special 6 που σου πρότεινε ο Απόλλωνας) ή έναν γκαζάτο με master volume (πχ ο marshall DSL 5C).
Και στις δύο περιπτώσεις τα watts δεν παίζουν φοβερό ρόλο από τη στιγμή που οι ενιχυτές έχουν ένα αξιοπρεπές volume που μπορείς απλά να χαμηλώσεις για να μην ενοχλείς.

Στην περίπτωση όμως που πας για distortion από τον ενισχυτή θα χρειαστεί να έχει και fx loop για να αξιοποιήσεις την Boss σου για delay, reverb κλπ. Αν πας για πεταλομηχανή δε σε απασχολεί η ύπαρξη fx loop.

Ανακεφαλαιώνοντας:
Λύση Α: VHT Special 6 + μαρσαλοπένταλο (και η GT10 στη σειρά μετά το μαρσαλοπένταλο)
Λύση Β: Marshall DSL5C (και η GT10 στο fx loop) - ΠΡΟΣΟΧΗ ο 15ρης νομίζω δεν έχει loop
Λύση Γ: Bugera V22 (με μια μικρή επιφύλαξη σχετικά με την αξιοπιστία του αν και τα παιδικά του προβλήματα πρέπει να έχουν λυθεί). Ίσως κι εδώ χρειαστείς κάποιο boost/overdrive/distortion γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι το drive του θα σε καλύψει για bonamassa style

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #10 στις: 16/02/15, 15:15 »
Νίκο καμία αντίρρηση για λαμπάτο 400 ή και 500 ευρώ..
Όμως την πεταλιέρα κτήνος τι θα την κάνεις?..
Θέλει λίγη κουβέντα η αγοραστική στρατηγική σου και λίγο να καταλάβεις που πας..
για πες μου  την γνωμη σου.... η οποια για μενα ειναι πολυ σημαντικη....θελω να παρω το 100% της πεταλιερας μου  μεσα απο ενα ενισχυτη μες στο σπιτι κινουμενος προς ροκ και blues  ρυθμους....κρεμομαι απο τα χειλια σου φιλε μου

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #12 στις: 16/02/15, 15:51 »
  • Laney Cub 12. Αναβαθμισμένο μοντέλο 15W με περισσότερες επιλογές και ισχύ σε σχέση με τους μικρότερους Laney. Ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά το FX loop και η δυνατότητα για ισχύ περίπου 1W μέσω ξεχωριστής υποδοχής, ιδανική για χρήση στο σπίτι



Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #13 στις: 16/02/15, 15:55 »
...θελω να παρω το 100% της πεταλιερας μου  μεσα απο ενα ενισχυτη μες στο σπιτι κινουμενος προς ροκ και blues  ρυθμους....
Άρα παραμόρφωση από την πεταλιέρα, και όχι τον λαμπάτο.

Η απόλυτα puristική λύση για αυτό το setup είναι φυσικά το Tech 21 Power Engine που έχει φτιαχτεί ειδικά για αυτό, μία πολύ καθαρή λαμπάτη ενίσχυση για πεταλιέρες, αλλά θα δυσκολευτείς πολύ να το πουλήσεις όταν έρθει η ώρα και επίσης δεν θα μάθεις τίποτα από λαμπάτη παραμόρφωση και τι να περιμενεις..

Για αυτόν τον συνδυασμό και είδος στα 400€ εγώ θα έπαιρνα τον Fender Super Champ X2 να έχω fender λαμπάτα καθαρά που είναι η βάση για να πάρεις το 100% της GT10.

Σου τα είπε πολύ καλά ο zeoy. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για μία λαμπάτη βάση για πεταλιέρα. Θα τον πουλήσεις εύκολα, όταν ανακαλύψεις ότι τελικά προτιμάς την παραμόρφωση από λάμπα, οπότε η πεταλιέρα που θα έχεις τότε θα είναι μόνο για ψηφιακά εφέ στο λουπ και η παραμόρφωση σου θα παράγεται από έναν αξιοπρεπή λαμπάτο για το είδος, που θα κάνει πιο πολύ προς το χιλιάρικο, πχ:
Fender Hot Rod Deluxe III
Fender Hot Rod Deluxe George Benson

Αν σε παίρνει τόσο πάνω, ο Fender Blues Junior III θα ήταν για τώρα κάτι καλύτερο από πολλές πλευρές και ένα ενδιάμεσο βήμα για να κάνεις την μεταβίβαση από τώρα.

EDIT: Για τους φίλους που προτείνουν ενισχυτές με power scaling για το σπίτι, θυμηθείτε ότι με λαμπάτη ενίσχυση στο καθαρό κανάλι για ψηφιακή παραμόρφωση από πεταλιέρα δεν χρειάζεται power scaling, απλά χαμηλώνεις το volume είτε από τον ενισχυτή είτε και από την πεταλιέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/15, 16:10 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #14 στις: 16/02/15, 22:57 »
θελω να παρω το 100%* της πεταλιερας μου  μεσα απο ενα ενισχυτη μες στο σπιτι κινουμενος προς ροκ και blues  ρυθμους....κρεμομαι απο τα χειλια σου φιλε μου

Mε αυτή τη δήλωση ως γνώμονα, κι εγώ την Power Engine 60 θα σκεφτόμουν. Είναι ότι πιο ουδέτερο μπορείς να έχεις ώστε να αξιοποιήσεις την πεταλιέρα σου και να εκτιμήσεις πλήρως το χαρακτήρα της.

Όσο για τον Fender Champ X2, από προηγούμενη εμπειρία με το παλιότερο μοντέλο (Super Champ XD), μπορώ να πω ότι ενώ είναι καθ' όλα αξιοπρεπής ενισχυτής και με πολύ καλούς ήχους. Ειδικά αν αλλάξεις ηχείο και τού βάλεις λίγο καλύτερες λάμπες, είναι εξαιρετικός... πλην όμως ως βάση για τη χρήση πεταλιέρας/πολυεφφέ, ακόμα και στις πιο καθαρές προσομοιώσεις, εμένα τουλάχιστον δεν με ικανοποίησε καθόλου. Εξάλλου ακόμα και το "καθαρό κανάλι" που έχει ουσιαστικά προσομοίωση είναι και όχι καθαρό κανάλι με την έννοια που θα το βρεις σε έναν παραδοσιακό ενισχυτή. Για μένα ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι καλύτερος από μόνος του, χωρίς προσθήκη εξωτερικών εφφέ. Πολύ δε περισσότερο καθώς το καινούργιο μοντέλο έχει τη δυνατότητα να παραμετροποιήσεις σε βάθος τον ήχο σου χρησιμοποιώντας το Fuse software. Σίγουρα θα σε κάλυπτε για το σπίτι από πλευράς ισχύος και ευελιξίας, τόσο για καθαρούς όσο και για πιο βρώμικους ήχους, αλλά δεν ξέρω πώς θα τον δεις σε συνδυασμό με την GT-10.

Η δική μου αντιπρόταση θα ήταν για έναν από τους λαμπάτους ενισχυτές που έχουν αναφερθεί ήδη (ειδικά τον Bugera V22 ή αν θέλεις κάτι χαμηλότερης ισχύος τον VHT Special 6 Ultra) και οι οποίοι έχουν FX loop. Έτσι θα έχεις και την πεταλιέρα σου όπως τη θέλεις περασμένη στο return του FX loop, αλλά θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον ενισχυτή ξεχωριστά, ώστε να πάρεις διαφορετικούς ήχους με την λαμπάτη παραμόρφωσή του, κάτι που η πεταλιέρα από μόνη της δεν θα σού δώσει.

* Προσωπικά θα υποστήριζα ότι κανείς ποτέ δεν παίρνει (δεν μπορεί, ούτε χρειάζεται) το 100% ενός πολυεφφέ. Αυτό όμως είναι θέμα για άλλη συζήτηση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #15 στις: 16/02/15, 23:46 »
θελω να παρω το 100%* της πεταλιερας μου  μεσα απο ενα ενισχυτη μες στο σπιτι κινουμενος προς ροκ και blues  ρυθμους....κρεμομαι απο τα χειλια σου φιλε μου

Mε αυτή τη δήλωση ως γνώμονα, κι εγώ την Power Engine 60 θα σκεφτόμουν. Είναι ότι πιο ουδέτερο μπορείς να έχεις ώστε να αξιοποιήσεις την πεταλιέρα σου και να εκτιμήσεις πλήρως το χαρακτήρα της.

Όσο για τον Fender Champ X2, από προηγούμενη εμπειρία με το παλιότερο μοντέλο (Super Champ XD), μπορώ να πω ότι ενώ είναι καθ' όλα αξιοπρεπής ενισχυτής και με πολύ καλούς ήχους. Ειδικά αν αλλάξεις ηχείο και τού βάλεις λίγο καλύτερες λάμπες, είναι εξαιρετικός... πλην όμως ως βάση για τη χρήση πεταλιέρας/πολυεφφέ, ακόμα και στις πιο καθαρές προσομοιώσεις, εμένα τουλάχιστον δεν με ικανοποίησε καθόλου. Εξάλλου ακόμα και το "καθαρό κανάλι" που έχει ουσιαστικά προσομοίωση είναι και όχι καθαρό κανάλι με την έννοια που θα το βρεις σε έναν παραδοσιακό ενισχυτή. Για μένα ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι καλύτερος από μόνος του, χωρίς προσθήκη εξωτερικών εφφέ. Πολύ δε περισσότερο καθώς το καινούργιο μοντέλο έχει τη δυνατότητα να παραμετροποιήσεις σε βάθος τον ήχο σου χρησιμοποιώντας το Fuse software. Σίγουρα θα σε κάλυπτε για το σπίτι από πλευράς ισχύος και ευελιξίας, τόσο για καθαρούς όσο και για πιο βρώμικους ήχους, αλλά δεν ξέρω πώς θα τον δεις σε συνδυασμό με την GT-10.

Η δική μου αντιπρόταση θα ήταν για έναν από τους λαμπάτους ενισχυτές που έχουν αναφερθεί ήδη (ειδικά τον Bugera V22 ή αν θέλεις κάτι χαμηλότερης ισχύος τον VHT Special 6 Ultra) και οι οποίοι έχουν FX loop. Έτσι θα έχεις και την πεταλιέρα σου όπως τη θέλεις περασμένη στο return του FX loop, αλλά θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον ενισχυτή ξεχωριστά, ώστε να πάρεις διαφορετικούς ήχους με την λαμπάτη παραμόρφωσή του, κάτι που η πεταλιέρα από μόνη της δεν θα σού δώσει.

* Προσωπικά θα υποστήριζα ότι κανείς ποτέ δεν παίρνει (δεν μπορεί, ούτε χρειάζεται) το 100% ενός πολυεφφέ. Αυτό όμως είναι θέμα για άλλη συζήτηση...
στέκομαι φιλέ μου στην τελευταια φράση σου ....και τα αλλά παιδιά εμμέσως πλην σαφως μου πετάνε κάτι σποντες για το καλό μου σίγουρα και έχω αρχίσει και προβληματιζομαι αν εκανα καλά που πήρα την gt 10.....δλδ φοβαμαι μήπως σκέφτομαι λάθος  για τον ήχο που θέλω να πάρω....απέκτησα διλλημα τριλημα και alltogether αχταρμα.    Ουφ μπερδευτηκα  ,.........πάμε παλι διαβασμα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #16 στις: 17/02/15, 00:59 »
Άλλο εννοούσα με αυτή τη φράση. Μια πεταλιέρα, ειδικά του επιπέδου της GT-10, έχει δυνατότητες που οι περισσότεροι χρήστες δεν θα μπορέσουν ποτέ να εξερευνήσουν πλήρως ούτε κατά 20%. Ακόμα και μετά από πολλή μελέτη και πειραματισμούς, λογικά θα καταλήξεις να χρησιμοποιείς κάποιες συγκεκριμένες προσομοιώσεις, εφφέ, presets κλπ, ενώ τα υπόλοιπα μάλλον δεν θα τα αγγίξεις ποτέ ξανά.

Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας και τον όποιον ήχο έχεις στο μυαλό σου. Λογικά θα μπορέσεις να τον πλησιάσεις πολύ πιο εύκολα με μια πεταλιέρα που έχει άπειρες δυνατότητες από πλευράς ηχοχρωμάτων, gain, εφφέ, κλπ μέσω κατάλληλου συνδυασμού μοντέλων ενισχυτών και πεταλιών, παρά με έναν ενισχυτή που έχει ένα συγκεκριμένο ηχόχρωμα και συγκριτικά περιορισμένες διαβαθμίσεις gain. Αν μπορέσεις να βρεις τον ενισχυτή που να σού δίνει τον ήχο που ονειρεύεσαι, είσαι άρχοντας. Η πορεία όμως του πειραματισμού με διαφορετικούς ενισχυτές μπορεί να αποδειχτεί μακριά, δύσκολη και δαπανηρή. Γι αυτό θα σού πρότεινα έναν ποιοτικό λαμπάτο ενισχυτή στα χρήματα που διαθέτεις, ώστε να κάνεις τη δουλειά που θέλεις χρησιμοποιώντας την πεταλιέρα σου και χωρίς να ξοδέψεις υπέρογκα ποσά πέφτοντας στην παγίδα του "κάτι καλύτερου".
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #17 στις: 17/02/15, 01:33 »
Πωπω παιδιά δεν έχω λογια να σας ευχαριστήσω....φταιω και εγώ όμως που ίσως δεν μπορω να περιγράψω καλά  η δεν καταλαβαίνω με την ασχετοσυνη μου στο θέμα ήχου σας έχω πρηξει.....μάλλον πρεπει να αρχίσω να παίρνω σβαρνα τα μαγαζιά και να δοκιμασω ενισχυτές ειδάλλως αν κάνετε καμια συνάντηση να έρθω να τα πούμε απο κοντα και εγώ Βύρωνα μένω οποτε κοντά  είμαστε...δεν θέλω σε καμια περίπου περιπτωση να κάνω λαθος αγορά γιατί θα ξενερωσω ασχημα

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #18 στις: 17/02/15, 10:01 »
μάλλον πρεπει να αρχίσω να παίρνω σβαρνα τα μαγαζιά και να δοκιμασω ενισχυτές

Ακριβώς αυτό πρέπει να κάνεις... Ό,τι και να λέμε εμείς, τα δικά σου αυτιά ξέρουν καλύτερα!

ειδάλλως αν κάνετε καμια συνάντηση να έρθω να τα πούμε απο κοντα και εγώ Βύρωνα μένω οποτε κοντά  είμαστε...δεν θέλω σε καμια περίπου περιπτωση να κάνω λαθος αγορά γιατί θα ξενερωσω ασχημα

Λογικά κάτι θα κανονίσουμε για το σκ μετά την καθαρά Δευτέρα...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #19 στις: 17/02/15, 11:10 »
...και τα αλλά παιδιά εμμέσως πλην σαφως μου πετάνε κάτι σποντες


το 'πιασες το υποννούμενο ε;  ;D
Καλή χρυσή και άγια η GT αλλά το καλό λαμπάτο drive είναι άλλο πράμα. Εγώ παρότι παίζω κυρίως με full λαμπάτο καθαρό + κανά 2 αρκετά ποιοτικά πετάλια βρώμας, όταν κουμπώνω στο γκαζομηχάνημα (Hayden MoFo 30) το τρώω πάντα ένα σοκ.
Α, και το Laney το Cub 12R που σου λένε και τα άλλα παιδιά πρέπει να είναι πολύ καλή πρόταση. Άμα βγεις για ενισχυτότσαρκα δοκίμασε και Orange (Tiny terror και παραλλαγές), Vox (Night train) και JetCity πέρα από τα υπόλοιπα που σου προτείναμε.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #20 στις: 17/02/15, 11:31 »
Μην μου ξεχνατε τον VOX-Bruno  :P :P
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #21 στις: 17/02/15, 11:33 »
Μην μου ξεχνατε τον VOX-Bruno  :P :P


Έχει αρκετό drive για καλή μάσα; (Bonamassa  ;D )

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #22 στις: 17/02/15, 12:08 »
Φίλε Νίκο, αφού σ'αρέσουν οι Marshall, τότε πιστεύω θα σου αρέσει και αυτός ο Blackstar HT-5C (ο οποιος είναι πιο ευέλικτος ηχητικά, μιας και θα σου δώσει και το αμερικάνικο ηχόχρωμα, μαζί με το "μαρσαλιάρικο"  ;D ). Θα τον βρεις ευκολα στην Αθηνα για δοκιμή:

http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=10372

Και αυτός θα σου δώσει effects loop για να εκμεταλλευθεις τα εφε της πεταλιερας σου, και θα μπορείς να τον χαρεις και με σπίτικες εντάσεις.

Πάντως απ'οτι έχω καταλάβει, δεν έχεις καλυφθεί από τα "γκάζια" της πεταλιερας σου και ψάχνεις για λαμπάτα, σωστά?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #23 στις: 17/02/15, 12:11 »
το χω πιασει φιλοι το υπονοουμενο  φιλοι μου δυστυχως ...... θελει πολυ ψαξιμο....θα κοιταξω να βρω ενα λαμπατο που να τα εχει ολα πανω και καθαρο καναλι καλο  και drive καλο στο βρωμικο.... θα προσπαθησω  να τα πετυχω αν οχι ολα στο καλυτερο δυνατο ποσοστο και ας στοιχισει και λιγο παραπανω ..... θελω οτι παιρνω να ειναι καλο και οχι μεσοβεζικες λυσεις.... γιατι ποτε δεν το ευχαριστιεμαι..... ειναι δυσκολο να αντιληφθω οτι  ενα πολυεργαλειο σαν την gt 10  που για μενα ειναι κορυφαιαααα ή  μια zoom  με τους ηχους που βγαζουν  δεν θα με καλυψουν....βεβαια για να το λετε εσεις κατι θα ξερετε παραπανω ... δεν ξερω τι να πω ...... τελικο συμπερασμα  κυριες και κυριοι για να παρουμε το καλυτερο δυνατο μηχανημα πρεπει να χωσουμε χρημα και να ειμαστε οσο γινεται ηχοποιητικα , ηχοπαραμορφωτικα  ηχομελωδικα απληστοι γινεται........ ουφ αγχωθηκα .....



Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #24 στις: 17/02/15, 12:16 »
@milemaster ,επειδη δεν πρόκειται να βρεις jet city και vht σε μαγαζί για να δοκιμάσεις , έχω τον jca22h και τον special 6 ultra (σε κεφάλι και οι 2) οι οποίοι είναι διαθέσιμοι για δοκιμή  ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
14535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 16:14
από Αύγουστος
12 Απαντήσεις
5688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/06, 05:20
από Stelios Sovolos
15 Απαντήσεις
7170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/06, 02:38
από Νίκος
1 Απαντήσεις
3213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 19:29
από m@ster k@frer
15 Απαντήσεις
6451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/08, 00:20
από themos
35 Απαντήσεις
12289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 12:15
από BLUESPL
18 Απαντήσεις
8231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 09:34
από kostas80
8 Απαντήσεις
4121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/13, 18:39
από modfori
33 Απαντήσεις
8966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 18:18
από tech21man
0 Απαντήσεις
2277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/15, 18:01
από JimmyKonsta