Αποστολέας Θέμα: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!  (Αναγνώστηκε 4584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλησπερα,

εχω εναν peavy valveking 212. και δεν μπορω να βρω ακρη με τις συνδεσεις!

πιστευετε πως τα πεταλια η την πεταλιερα μου πρεπει να τα συνδεω στο send-receive του ενισχυτη δηλαδη πριν την προενισχυση η κατευθειαν με τον κλασσικο τροπο σε σειρα και καρφι σε ενα καναλι?

επισης εαν συνδεσω τα πεταλια στο send-receive η ακομα και σε σειρα οπως ειπα και πανω σε ποιο καναλι ειναι καλυτερο να βαλω την κιθαρα? το clean η το lead?

εχω μπερδευτει καπως!!!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #1 στις: 20/10/11, 23:05 »
Γειά σου φίλε, μάλλον δεν άνοιξες τις οδηγίες χρήσης του ενισχυτή σου!


α. Το clean είναι το καθαρό κανάλι του ενισχυτή σου και το lead η βρωμιά του. Και τα 2 αυτά κανάλια αντιστοιχούν στην προενίσχυση. Άν χρησιμοποιείς βρωμιά από τα πετάλια σου τα κουμπώνεις όλα εκεί και τελείωσες (χωρίς να χρησιμοποιήσεις το "β"). Άν χρησιμοποιείς τη βρωμιά του ενισχυτή, κουμπώνεις εκεί ό,τι distotionoverdrivefuzz ιστορίες έχεις.  και πάμε στο "β"


β. Το send-return που λές είναι το effects loop. Εκεί πέρα συνδέεις τα υπόλοιπα boosterphaserchorustremolodelayreverb πετάλια που έχεις για να μη τα βρωμίζει η μπίχλα του ενισχυτή εφόσον τη χρησιμοποιείς.


τό 'χουμε;;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #2 στις: 20/10/11, 23:14 »
Το booster μπορεί κάλλιστα να μπει μπροστά από τον ενισχυτή...! Γενικώς μπορούν να γίνουν πειραματισμοί, αλλα ο γενικός κανόνας είναι ότι πετάλια που δίνουν βρώμα μπαίνουν μπροστα ένω πετάλια που είναι καθαρα εφε μπαίνουν στη λούπα. Υπάρχουν πολλά θέματα για αυτό, ψάξε και όρεξη να χεις να διαβάζεις...! ;)

Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #3 στις: 20/10/11, 23:16 »

τό 'χουμε;;

 ;D ;D ;D

δηλαδη προτεινεις να βαλω το delay στο send receive μονο του και το metal zone στο clean παλι μονο του ωστε να παιζω βρωμικα απο το πεταλι καθαρα απο τον ενισχυτη αν καταλαβα καλα?

η ολα στο clean καναλι κατ'ευθειαν εφοσον δεν θα χρησιμοποιησω τα βρωμικα του ενισχυτη?
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/11, 23:21 από apnea_xaos »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #4 στις: 20/10/11, 23:39 »
Το τελευταίο. το fx loop σου χρειάζεται μόνο αν χρησιμοποιείς τη βρώμα του ενισχυτή.
Άν έχεις αυτά τα 2 πετάλια και δε χρησιμοποιείς τα βρώμικα του ενισχυτή, τα κουμπώνεις και τα 2 στη σειρά στο clean (πρώτα το metal zone και μετά το delay).


Για αν καταλάβεις, το clean είναι το καθαρό κανάλι του ενισχυτή και το lead το βρώμικο. Tο fx loop είναι σε σειρά μετά από αυτά τα 2


Κάνε μιά βόλτα στο forum, θα βρείς πολλά ωραία και χρήσιμα πραγματούδια


YΓ Συμφωνώ με την πειραματολογία σου μίστερ Ρίτσι. Ανάλογα πως θέλεις να χρησιμοποιήσεις το  κάθε εφέ.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #5 στις: 21/10/11, 00:38 »
ευχαριστω πολυ!

αυριο θα γινουν οι απαραιτητες δοκιμες...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #6 στις: 21/10/11, 01:12 »
δηλαδη προτεινεις να βαλω το delay στο send receive μονο του και το metal zone στο clean παλι μονο του ωστε να παιζω βρωμικα απο το πεταλι καθαρα απο τον ενισχυτη αν καταλαβα καλα?

Εχεις λαμπατο high gain Peavey και παζεις με το  metal zone???!!! ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Αφωνος!!!!! ::) ::) ::)
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #7 στις: 21/10/11, 03:12 »
Δεν είναι και high gain ο valveking, βγάζει πλαδαρά hard rock γκάζια :Ρ. Δεν μου είχε αρέσει εμένα είναι η αλήθεια, ειδικά στην ένταση που τον είχα ακούσει. Το Μέταλ Ζώον με αρκετά μεσαία βγάζει πιο αξιοπρεπή metal ήχο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #8 στις: 21/10/11, 07:48 »
Συμφωνω με το vaig3, μαλιστα πηγα να γραψω το ιδιο πραγμα μιας και μου εκανε εντυπωση αλλα λεω αστο μη γινω γραφικος παλι που λεω τα ιδια και τα ιδια. Παντως εγω που ειχα δοκιμασει την valveking κεφαλη μαζι με την 4x12 καμπινα του μια χαρα high gain ηχο εβγαλα και μαλιστα οχι με το gain στο τερμα, για να εχω καθαρο και ογκωδη ηχο. Μαλιστα ο ηχος του μου φανηκε καλυτερος και απο αλλες κεφαλες που δοκιμασα εκεινη την ημερα και δεν το περιμενα. Φυσικα αν καποιος εχει συνηθισει να βαζει το gain στο 10 στα παντα, ο valveking λογικα δεν θα του ακουγεται και τοσο high gain (δεν παει για 'σενα Δημητρη, απλα λεω). Aσε που με ενα bad monkey μπροστα απο το βρωμικο καναλι θα σφιξει ακομα περισσοτερο τον ηχο και θα δωσει κι αλλο gain/boost. Παντως ειναι γνωστο πλεον οτι ο ποιοτικος high gain ηχος δε βασιζεται στο πολυ gain αλλα σε αλλα πραγματα και εκει την πατανε οι περισσοτεροι αρχαριοι, γι'αυτο κιολας παιρνουν και το metal zone ενω στα λεφτα αυτα υπαρχουν αρκετα καλυτερα πεταλακια του ειδους.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #9 στις: 21/10/11, 09:26 »
Συμφωνω με το vaig3, μαλιστα πηγα να γραψω το ιδιο πραγμα μιας και μου εκανε εντυπωση αλλα λεω αστο μη γινω γραφικος παλι που λεω τα ιδια και τα ιδια. Παντως εγω που ειχα δοκιμασει την valveking κεφαλη μαζι με την 4x12 καμπινα του μια χαρα high gain ηχο εβγαλα και μαλιστα οχι με το gain στο τερμα, για να εχω καθαρο και ογκωδη ηχο. Μαλιστα ο ηχος του μου φανηκε καλυτερος και απο αλλες κεφαλες που δοκιμασα εκεινη την ημερα και δεν το περιμενα. Φυσικα αν καποιος εχει συνηθισει να βαζει το gain στο 10 στα παντα, ο valveking λογικα δεν θα του ακουγεται και τοσο high gain (δεν παει για 'σενα Δημητρη, απλα λεω). Aσε που με ενα bad monkey μπροστα απο το βρωμικο καναλι θα σφιξει ακομα περισσοτερο τον ηχο και θα δωσει κι αλλο gain/boost. Παντως ειναι γνωστο πλεον οτι ο ποιοτικος high gain ηχος δε βασιζεται στο πολυ gain αλλα σε αλλα πραγματα και εκει την πατανε οι περισσοτεροι αρχαριοι, γι'αυτο κιολας παιρνουν και το metal zone ενω στα λεφτα αυτα υπαρχουν αρκετα καλυτερα πεταλακια του ειδους.

+1
Δοκίμασε να βάλεις ένα booster μπροστά απο την είσοδο του ενισχυτή όπως είπαν τα παιδια παραπάνω, ώστε να ανεβάσεις το level του σήματός που έρχεται από την κιθάρα σου και να υπεροδηγήσεις το βρώμικο κανάλι της προενίσχυσης του λαμπάτου σου, αλλά και να "σφίξεις" την "χαλαρή" παραμόρφωση. Την ίδια (και καλύτερη...) δουλειά θα σου κάνει ένα eq πεταλάκι μπροστά, οπού μπορείς να κόψεις τις μπάσες συχνότητες (για να μη σου "μπουκώνει" ο προενισχυτής) και να τις δώσεις ξανά μετά την προενίσχυση (στο effects loop ή στο tonestack), ενώ με το μπροστινό eq τόνισε τις μεσαίες συχνότητες. Εγώ χρησιμοποιώ συνδυασμό των 2 εφέ μπροστά σε ήπιες ρυθμίσεις.
Είναι πραγματικά κρίμα να μην "ψάξεις" τα "γκάζια" στον λαμπάτο σου και να τα παίρνεις από solid state εξαρτήματα/ πετάλια
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #10 στις: 21/10/11, 09:52 »
Είναι πραγματικά κρίμα να μην "ψάξεις" τα "γκάζια" στον λαμπάτο σου και να τα παίρνεις από solid state εξαρτήματα/ πετάλια
Έτσι!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #11 στις: 21/10/11, 11:39 »
συνηθως παιζω με την πεταλιερα boss me-8. εχω φτιαξει καποιους ηχους που μου αρεσουν αλλα και παλι δεν ειναι αυτο που θελω....
 
απλα θελω να δοκιμασω αν μπορω να βγαλω ενα ηχο με πολυ ογκο (πχ ramstein) καρφι απο τον ενισχυτη και με την βοηθεια καποιων πεταλιων γιάυτο εχω βαλει το metal zone. εξ'αλλου αυτο εχω εδω και καποια χρονια.... εχω δανειστει και ενα delay απο ενα φιλο και δοκιμαζω...
 
δοκιμες κανω ρε παιδια μην βαρατε..... ;D
 
εχετε υπ'οψιν κανενα αλλο πεταλι που θα μου φαινοταν χρησιμο για τετοιου ειδους ηχο?
ειδα επανω για booster και eq...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/11, 11:46 από apnea_xaos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #13 στις: 21/10/11, 17:49 »
Συμφωνω με το vaig3, μαλιστα πηγα να γραψω το ιδιο πραγμα μιας και μου εκανε εντυπωση αλλα λεω αστο μη γινω γραφικος παλι που λεω τα ιδια και τα ιδια. Παντως εγω που ειχα δοκιμασει την valveking κεφαλη μαζι με την 4x12 καμπινα του μια χαρα high gain ηχο εβγαλα και μαλιστα οχι με το gain στο τερμα, για να εχω καθαρο και ογκωδη ηχο. Μαλιστα ο ηχος του μου φανηκε καλυτερος και απο αλλες κεφαλες που δοκιμασα εκεινη την ημερα και δεν το περιμενα. Φυσικα αν καποιος εχει συνηθισει να βαζει το gain στο 10 στα παντα, ο valveking λογικα δεν θα του ακουγεται και τοσο high gain (δεν παει για 'σενα Δημητρη, απλα λεω). Aσε που με ενα bad monkey μπροστα απο το βρωμικο καναλι θα σφιξει ακομα περισσοτερο τον ηχο και θα δωσει κι αλλο gain/boost. Παντως ειναι γνωστο πλεον οτι ο ποιοτικος high gain ηχος δε βασιζεται στο πολυ gain αλλα σε αλλα πραγματα και εκει την πατανε οι περισσοτεροι αρχαριοι, γι'αυτο κιολας παιρνουν και το metal zone ενω στα λεφτα αυτα υπαρχουν αρκετα καλυτερα πεταλακια του ειδους.

Δεν το πήρα προσωπικά, το gain το έχω στο 6,5 έτσι κι αλλιώς  ;D ... Έτσι κι αλλιώς σε αυτό που είπες κολλάω κι εγώ, το gain του Valveking δεν είναι σφιχτό από μόνο του.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jambalayas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #14 στις: 25/10/11, 02:03 »
Μπορεις να βελτιωσεις το ηχο του ενισχυτη βαζοντας ενα καθαρο δυνατο boost μπροστα απο το lead καναλι και ενα compressor στο FX loop. Ισως ενα EQ μετα τον compressor να βοηθησει. :D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!
« Απάντηση #15 στις: 04/11/11, 18:45 »
Για τον ηχο που θελεις, δεν θα προτεινα ουτε το μεταλ-ζωον. Βασικα compressor & noisegate στη λουπα, πιθανως και καποιον ισοσταθμιστη (το χαμηλο κουρδισμα φανταζομαι το εχεις ηδη). Το delay δεν το χρειαζεσαι για κοφτα ρυθμικα. Τωρα για την βρωμα, αν δεν σου κανει ουτε το βρωμικο του ενισχυτη (δεν ειναι αληθεια και πολυ κοντα σε αυτο που περιγραφεις), και θελεις να πας σε λυση μεταλακι, βρες ενα μεταχειρισμενο (δεν βγαινει πλεων) Hughes & Kettner Warp Factor. Ειναι πολυ κοντα στον ηχο που ζητας, και μεσα απο αυτον τον ενισχυτη. Aλλιως, ανταλαγη ενισχυτη ισως?
Να εχεις βεβαια υπ'οψην οτι οι Ramstein στηνουν ενα τοιχο απο ενισχυτες οταν ηχογραφουν, με αρκετα εφε στον καθενα, και στην συνεχεια κομπρεσαρουν περισοτερο στο στουντιο, και κανουν πιο κοφτες και γεματες τισ κιθαρες και με αλλα εφε κτλ.

Οσο αφορα το που μπαινουν τα εφε, οπως τα ειπαν τα παιδια, boost/distorion κτλ στην εισοδο, delay/modulation κτλ στη λουπα. Το delay στην λουπα αν το θελεις και για τα καθαρα. Αν εχεις wah, συνηθως παει πριν απο ολα τα υπολοιπα, αλλιως σε καταστασεις high-gain δεν θα επηρεαζει και πολυ τον ηχο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
29 Απαντήσεις
10694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 18:05
από Baroness
23 Απαντήσεις
10368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
12 Απαντήσεις
4390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/09, 17:23
από Jezus
5 Απαντήσεις
2852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 19:01
από whocares
33 Απαντήσεις
9381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 01:48
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 01:52
από Jezus
15 Απαντήσεις
7498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 00:35
από Ibanezακιας
22 Απαντήσεις
7653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 20:29
από Jezus
8 Απαντήσεις
3044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 14:13
από downfall